ΔΙΑΣΗΜΟΣ

210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Απο τις 11:00 το πρωί εως άργα το βράδυ
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σε ένα ξεχωριστό πανέμορφο περιβάλλον με θέα τον Σαρωνικό, ο Διάσημος με την μαγευτική θέα και το ηδονικά όμορφο ηλιοβασίλεμα, σε παρασύρει σε άγνωστα μονοπάτια γευσιγνωσίας, παρέα με ένα καλό κρασί ή ένα δροσερό ουζάκι.Το ελληνικό παραδοσιακό πειραιώτικο στοιχείο είναι χαρακτηριστικό της ψαροταβέρνας δίνοντας μια ξεχωριστή αίσθηση που χρωματίζεται από το αληθινό μεράκι.Κοντά μας θα απολαύσετε ολόφρεσκα θαλασσινά, ατενίζοντας τα καράβια που πλέουν από την μεγάλη βεράντα του εστιατορίου. Οι δροσερές σαλάτες μας και η αχινοσαλάτα που μυρίζει θάλασσα θα σας καταπλήξουν.
Για απαιτητικούς ουρανίσκους, ρομαντικά ηλιοβασιλέματα, κατανυκτικές οινοποσίες και ξέφρενα «ουζάκια» …ο Διάσημος είναι εδώ στην όμορφη Πειραϊκή και σας περιμένει.

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Δεν πιστεύω να περιμένετε να αρχίσω με τα γνωστά του στυλ καλό χειμώνα και άλλα συναφή. Αρνούμαι, ακόμα, να μπω σε φθινοπωρινό mood παρόλο που οι πρώτες βροχές έχουν ήδη ξεκινήσει. Ελπίζω, όμως, να περάσατε όλοι καλά, να ξεκουραστήκατε, να γεμίσατε μπαταρίες και περιμένω τις νέες, φρέσκιες κριτικές σας με προτάσεις για μαγαζιά.

Η συγκεκριμένη κριτική είναι ολίγον ετεροχρονισμένη αφού αναφέρεται στον προηγούμενο μήνα. Ας μεταφερθούμε λοιπόν νοερώς στις 10 Αυγούστου γύρω στις 6 το απόγευμα όπου δύο αγαπημένα αγόρια με τα οποία έχουμε υπάρξει συμμαθητές, συμφοιτητές, μεταπτυχιακοί και πάει λέγοντας, έρχονται να με μαζέψουν απ’ το γραφείο με σκοπό να συνδυάσουμε το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Ωφέλιμο στην προκειμένη περίπτωση είναι να γίνουν κάποιες τελικές διορθώσεις σε μία έκθεση που έπρεπε να σταλεί την επομένη ενώ το τερπνόν έγκειτο στο να τσιμπήσουμε, να κουτσομπολέψουμε και να χαιρετηθούμε καθότι σε δύο μέρες ξεκίναγαν οι διακοπές μας.

Κατεβαίνω λοιπόν μπαίνω στο αμάξι, χαλαρώνω, τεντώνομαι και ακολουθεί η γνωστή σκηνή …. που πάμε μάνα? Ε, αυτή τη φορά δεν πήγαμε στο βουνό αλλά κατηφορίσαμε στη θάλασσα που ήταν και η προφανής επιλογή λόγω εγγύτητας του γραφείου.

Ο ήλιος δεν καίει πια τόσο πολύ, η θάλασσα στραφταλίζει, τα πλοία πηγαινοέρχονται και η διάθεσή μου είναι εξαιρετική όταν μου γίνεται η ερώτηση, για πες που θες να κάτσουμε? στην οποία, απερίσκεπτα, απαντώ, όπου θέλετε, δεν έχω πρόβλημα. Τα αγόρια μειδίασαν ειρωνικά διότι αυτό το έργο το έχουν ξαναδεί πλειστάκις με μένα να απαντώ πάντα, σχεδόν, καταυτόν τον τρόπο ενώ στην πορεία αρχίζω τα όχι εδώ δεν είναι καλά, μήπως να πηγαίναμε εκεί και ούτω καθεξής. Αυτή τη φορά τα αγόρια βρίσκονται σε παιγνιώδη διάθεση οπότε μόλις βλέπουν τον Διάσημο κοιτιούνται, χαμογελούν και παρκάρουν. Τόμπολα! Την κάτσαμε τη βάρκα σκέφτηκα, διότι θυμάμαι ότι οι κριτικές που έχω διαβάσει μόνο ευνοϊκές δεν είναι, ο χώρος που αντικρίζω είναι απερίγραπτος, ενώ, ταυτοχρόνως, εισπράττω τα βλέμματα του μην τολμήσεις να πεις τίποτα, οπότε το βουλώνω και τους ακολουθώ.

Ο χώρος…ο χώρος…. ο χώρος! Τι να πω? Ίσως ότι, προφανώς, έχουν τον ίδιο διακοσμητή με τον όμιλο Λαδόκολλα! Άσπρα, γαλάζια χρώματα, κίτρινα πλαστικά ή χάρτινα ηλιοτρόπια έξω, όσο για μέσα ότι και να πω είναι λίγο. Μέχρι και ένα τραπέζι?, πάγκο? πήρε το μάτι μου πάνω στον οποίον υπάρχουν της Παναγιάς τα μάτια, από χαζοσουβενίρ που πωλούνται σε όλα τα νησιά μέχρι αγαλματάκια, μη σας πω και μπομπονιέρες. Τέλος πάντων το kitsch σε τέτοιο βαθμό ίσως και να αποτελεί μορφή τέχνης.

Πάντως εμείς επιλέξαμε ένα τραπέζι έξω έξω, εγώ, σοφώς πράττοντας, έκατσα με την πλάτη στραμμένη στο εσωτερικό αλλά ατενίζοντας απρόσκοπτα τη θάλασσα, οι σερβιτόροι μεγάλης ηλικίας και παλαιάς κοπής ήρθαν αμέσως με καταλόγους, νεράκι, εμφιαλωμένο μεν, αλλά που χρεώθηκε μόλις 1 ευρώ οπότε μικρό το κακό, διαλέξαμε, ζητήσαμε δύο Βεργίνα και ένα ουζάκι και παρακαλέσαμε να μας δώσουν ένα τεταρτάκι πριν έρθουν τα φαγητά έτσι ώστε να τελειώσουμε τη δουλίτσα που είχαμε, παράκληση που έγινε σεβαστή. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη κι ευγενική χωρίς πολλά πολλά ότι περίπου περιμένεις από τα μαγαζιά της περιοχής και του συγκεκριμένου ύφους.

Να πω ότι περίμενα με ανυπομονησία το φαγητό, ψέματα θα είναι, παρόλα αυτά διαψεύστηκα σε μεγάλο βαθμό αφού ότι φάγαμε ήταν, όχι αξέχαστο μεν, αξιοπρεπέστατο δε, μη σας πω και καλύτερο άλλων παρακείμενων εστιατορίων.

Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη στην αρχή. Όχι κάτι ιδιαίτερο φυσικά αλλά όσο να ναι το φρυγάνισμα του δίνει άλλη χάρη.

Ταραμοσαλάτα. Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη. Σαφώς όχι έτοιματζίδικη, λίγο τραχιάς υφής για τα δικά μου γούστα αλλά νόστιμη, με καλή αναλογία ταραμά, ψωμιού και λεμονιού.

Πιπεριές ψητές η οποίες ήρθαν ζεστές παρακαλώ. Κι αυτές φρέσκιες και μια χαρά, ψημένες όσο έπρεπε χωρίς να έχουν λιώσει ενώ λάδι και ξύδι υπήρχαν στο τραπέζι και έτσι βάλαμε όσο μας άρεσε.

Μύδια αχνιστά. Ψωμωμένα, τρυφερά, ζουμάκι ωραιότατο με λίγο σκορδάκι και λεμονάκι μας άρεσαν πολύ. Εδώ επιτρέψτε μου να δώσω οδηγίες για το πώς τρώμε το ζουμάκι χαριτωμένα στην αγαπημένη Ucook. Τσιμπάμε το μύδι, κρατάμε το ένα κέλυφος το οποίο και χρησιμοποιούμε ως κουτάλι, παίρνουμε ζουμάκι, το ρουφάμε, σκουπίζουμε ανέμελα το χέρι στη χαρτοπετσέτα, χαμογελάμε, κάνουμε λίγο ματάκια και όλοι μας βρίσκουν αξιαγάπητες. Άσε που η Βαρόνη Φον Σταφφ μας έχει αποχαιρετήσει εδώ και κανά δύο αιώνες οπότε Νέοι καιροί Νέα ήθη.

Λουκουμάδες μπακαλιάρου με σκορδαλιά. Άλλο περίμενα για να είμαι ειλικρινής αλλά κι αυτό που ήρθε δε με χάλασε καθόλου. Είναι λοιπόν 6 ή 8 μεγάλες μπουκιές ψαριού που μου θύμισαν fish n’ chips. Ωραία τηγανισμένο, λευκό, ξαρμυρισμένο όσο έπρεπε, χωρίς περιττό και με καλής ποιότητας λάδι. Η σκορδαλιά ήταν συμπαθητική, καλύτερη από άλλες που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς αλλά και πάλι ακριβώς σκορδαλιά δεν την έλεγες. Μα βρε καλοί μου μαγαζάτορες όταν ένας άνθρωπος παραγγέλνει το συγκεκριμένο έδεσμα περιμένει να κυριαρχεί το σκόρδο και όχι η πατάτα αλλιώς πείτε το πουρέ με άρωμα σκόρδου να καταλαβαινόμαστε.

Γαριδομακαρονάδα. Καμία σχέση με την απογοητευτική εκδοχή του διπλανού μαγαζιού. Ωραία και δεμένη σάλτσα, με τα μυρωδικά της, άφθονες γαρίδες, λίγο παραβρασμένες και εδώ βέβαια, αλλά τρωγόντουσαν μια χαρά και τα μακαρόνια κρατούσαν όσο έπρεπε. Αυτό που δε μου άρεσε ήταν το είδος των ζυμαρικών που ήταν τα πολύ ψιλά σπαγγέτι, που εγώ δεν αγαπώ ιδιαίτερα και το σκεύος στο οποίο σερβιρίστηκαν αφού επρόκειτο για μια οβάλ ανοξείδωτη σουπιέρα που εμφανισιακά δεν ήταν κι ότι καλύτερο. Γενικά όμως το ανοξείδωτο σκεύος παίζει πολύ στο μαγαζί οπότε σε περίπτωση που διαβάζουν τις κριτικές θα τους πρότεινα να το ξαναδούν το θέμα.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας πρότειναν να μας κεράσουν άλλη μία μπύρα και ένα ουζάκι αλλά, λόγω των υποχρεώσεων που είχαμε στη συνέχεια, αρνηθήκαμε. Μας έφεραν πάντως τρία ευμεγέθη κομμάτια Βυζαντινού, δηλαδή, κάτι σα ραβανί στη βάση με κρέμα βανίλιας από πάνω και αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά με την ονομασία του συγκεκριμένου γλυκού τον παρακαλώ, θερμώς, να το κάνει. Φρέσκο, δροσερό, παιδικό κι αθώο ήταν οπότε οι vanilla flavor guys θα βρουν τη χαρά τους και ίσως ζητήσουν επανάληψη.
Για να μην ξεχαστώ το ποσό που πληρώσαμε ήταν 44 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη που ήρθε αμέσως και μου φάνηκε απόλυτα λογικός και αξιοπρεπής.

Και φτάνουμε στην ώρα του αμείλικτου ερωτήματος το προτείνω ή όχι? Τι να σας πω δε θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου. Λέτε να ήταν η καλή παρέα, ή χαλαρή διάθεση, οι διακοπές που ξεκινούσαν? Μπορεί. Πάντως αν μου έλεγαν να ξαναπάω δε θα είχα αντίρρηση. Σε περίπτωση λοιπόν που αποφασίσετε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να το επισκεφτείτε έχω μία συμβουλή. Διαλέγουμε τραπέζι και θέση με τη λιγότερο δυνατή οπτική επαφή με το εσωτερικό του μαγαζιού ενώ όταν φεύγουμε δε γυρίζουμε να ρίξουμε τελευταία ματιά μέσα γιατί θυμάστε τι έπαθε η άμυαλη γυναίκα του Λωτ έτσι?

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Ο "Διάσημος" είναι ένα από τα πιο γνωστά ουζερί της Πειραϊκής. Είχε τύχει να πάω παλιότερα μερικές φορές, πάντα μετά από πρόταση γνωστών που έμεναν στον Πειραιά και είχαν άποψη για τα ουζερί της περιοχής. Τις περισσότερες φορές δεν είχα μείνει ενθουσιασμένος και σιγά-σιγά, έχοντας διαβάσει και αρκετές όχι ευνοϊκές κριτικές στο ask4food άρχισα να αποφεύγω να πηγαίνω.

Πριν από λίγο καιρό διάβασα την κριτική που έγραψε η αγαπητή tzia και σκέφτηκα ότι ενδεχομένως τα πράγματα να είχαν βελτιωθεί. Λίγες μέρες μετά, Κυριακή μεσημέρι, καλός φίλος, βέρος Πειραιώτης, σήμανε προσκλητήριο για μεσημεριανό φαγητό συνοδεία τσίπουρου στην Πειραϊκή. Μάλιστα πρότεινε να βρεθούμε όλη η παρέα, τέσσερα άτομα, σπίτι του και από 'κει να κατεβούμε με ένα αυτοκίνητο στην Πειραϊκή, ιδέα που μας φάνηκε πολύ βολική, δεδομένων των κυκλοφοριακών ρυθμίσεων στον Πειραιά. Πράγματι, όταν συναντηθήκαμε, μας είπε να μπούμε στο αυτοκίνητό του, γιατί έχει επιλέξει πού θα πάμε και δεν δέχεται συζήτηση. Για να είμαι ειλικρινής, αρχικά θεώρησα βέβαιο ότι θα πηγαίναμε στον "Γιάννη" στο Χατζηκυριάκειο, εστιατόριο "σιγουράκι" για ψαρομεζέδες και αδυναμία του φίλου που μας προσκάλεσε. Με έκπληξη όμως, διαπίστωσα ότι προσπέρασε τον "Γιάννη" και κατηφόρισε προς τη θάλασσα. Στις επίμονες ερωτήσεις μας, δεν έδωσε απάντηση, απλώς χαμογελούσε και δυο-τρία λεπτά μετά σταμάτησε μπροστά στον "Διάσημο" και άφησε το αυτοκίνητο στον παρκαδόρο. "Ήρθα πρόσφατα και το φαγητό ήταν καλό", μας είπε και έτσι αρχίσαμε την αναζήτηση τραπεζιού. Ο καιρός ήταν καλός και προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, παρότι τα τραπεζοκαθίσματα είναι μάλλον στριμωγμένα.

Γενικά, ο χώρος σίγουρα δεν εμπνέει τον πελάτη. Διακόσμηση μάλλον παρωχημένη, τραπέζια τοποθετημένα το ένα κοντά στο άλλο, για να αξιοποιηθεί και η τελευταία σπιθαμή χώρου. Ο εσωτερικός χώρος λίγο πιο άνετος, το πατάρι μάλλον περισσότερο αποπνικτικό.

Σχεδόν αμέσως με το που καθίσαμε ο σερβιτόρος έφερε καταλόγους και το κλασικό μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (χωρίς εννοείται να ερωτηθούμε, αλλά η δίψα μας οδήγησε να το ανοίξουμε χωρίς συζήτηση). Λίγο μετά και πριν την παραγγελία έφτασε ένας δίσκος με φρυγανισμένο ψωμί με λάδι, αρκετά νόστιμο, ίσα για να μας ανοίξει την όρεξη.

Μετά από σύντομη σύσκεψη αποφασίσαμε να παραγγείλουμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα: Πολύ εύγευστη, φρέσκια, σε επαρκή ποσότητα είχε και μια σως μπαλσάμικου που την έκανε ακόμα πιο ελκυστική. Μας άρεσε πολύ και καταναλώθηκε αμέσως.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Σωστά τηγανισμένα, κρατούσαν τη γεύση τους, δεν ήταν πνιγμένα στο λάδι, μας άρεσαν κι αυτά!

- Πατάτες τηγανιτές: Δεν μας ενθουσίασαν, άφηναν αίσθηση λαδίλας στο στόμα...

- Γαύρος τηγανιτός: Πραγματικά άψογα τηγανισμένος, εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού!

- Καλαμαράκια τηγανιτά: Αρκετά νόστιμα, μας άρεσαν και καταναλώθηκαν μέχρις ενός...

- Γαρίδες σαγανάκι: Δεν με ενθουσίασαν προσωπικά. Τις βρήκα "πνιγμένες" στην ντομάτα και χωρίς πολύ τυρί. Σε έναν-δυο από την παρέα άρεσαν πάντως...

- Γαριδομακαρονάδα (πήραμε μερίδα για δύο και την μοιράσαμε σε τέσσερις μερίδες, μετά από όσα είχαμε παραγγείλει): Αρκετά καλή, νόστιμες οι γαρίδες, εύγευστη η σάλτσα, τα μακαρόνια όμως, ήταν παραβρασμένα.

Όπως προανέφερα, το φαγητό το καταναλώσαμε συνοδεία τσίπουρου, που σίγουρα ταίριαζε με τις γεύσεις όσων παραγγείλαμε! Όταν έφτασε η ώρα να ζητήσουμε λογαριασμό, μας έφεραν για κέρασμα από ένα ευμέγεθες κομμάτι "Βυζαντινού" για τον καθένα μας. Είναι το γλυκό που έχει στη βάση ραβανί και από πάνω κρέμα ζαχαροπλαστικής και μια λεπτή στρώση σαντιγί με κανέλα. Πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο!

Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη από τους ευγενικούς και πρόθυμους να ακούσουν τους πελάτες σερβιτόρους. Να σημειώσω ότι μαζί με τον λογαριασμό μας έφεραν και αρωματικά μαντηλάκια, απαραίτητα μετά την κατανάλωση τόσων θαλασσινών...

Το κόστος ανήλθε στα 17 ευρώ το άτομο, τιμή μάλλον λογική σε σχέση με την παραγγελία μας.

Φεύγοντας, καθώς περιμέναμε να φέρει ο παρκαδόρος το αυτοκίνητο, ο φίλος που μας είχε πάει στον "Διάσημο" ρώτησε: "Λοιπόν, πώς σας φάνηκε;"
Την απάντηση που του έδωσα, θα την παραθέσω ως συνολική αποτίμηση της επίσκεψής μας στη συγκεκριμένη ψαροταβέρνα:
"Κοίταξε, αρκετά καλά ήταν! Δεν ξετρελάθηκα κιόλας, να πεις ότι θα ξεκινούσα από την άλλη άκρη της Αθήνας να κατεβώ για θαλασσινά στον "Διάσημο"...
Όμως, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική, το φαγητό συμπαθητικό, οι τιμές λογικές...
Ο χώρος δεν με πολυενθουσίασε, αλλά τελικά, άμα έχεις καλή παρέα, περνάς καλά! "

Φίλες και φίλοι χρήστες του ask4food αν βρεθείτε στην περιοχή και πάτε στον "Διάσημο", θα έχετε την ευκαιρία να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα...

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Και ηρθε η ωρα να γραψουμε και για τον περιοπτο "Διασημο" ενα απο τα παλιοτερα μαγαζια της Πειραικης.

Σε παλαιοτερες εποχες που η κατασταση ηταν σαφως καλυτερη και οικονομικα επιτρεποταν οι επισκεψεις στην Πειραικη ηταν πολυ συχνοτερες και οι κατανυξεις ουζου και τσιπουρου πολυ πιο τακτικες.
Ιδιατερη συμπαθεια ολη η παρεα ειχε στον " παλιο διασημο " η διασημο 1 που ηταν ακριβως στην αντιπερα μερια του δρομου απο τον υπαρχοντα διασημο το οποιο ομως απο την πολυ κακη διαχειριση ( ετσι ακουστηκε τουλαχιστον ) εβαλε λουκετο και αφησε μονο εναν διασημο στην περιοχη. ( Αλλωστε σε ενα δρομο δεν χωρανε δυο διασημοι )

Το μαγαζι παλιο ( εως αρχαιο ) με τα κλασσικα τραπεζια στο στενο πεζοδρομιο δεν επιτρεπει και μεγαλη επεκταση ουτε στον χωρο ουτε στην κριτικη λογω της τοποθεσιας. Γιατι πως να κρινεις αυστηρα ενα μαγαζι που εχει την τυχη να βρισκεται απεναντιο απο την θαλασσα και να αφηνει το βλεμα σου να ταξιδευει χωρις οριο.

Τα τραπεζομαντηλα κλασσικα, γραφικα η διαταξη των τραπεζιων αλλης εποχης και οι σερβιτοροι βγαλμενοι απο τα μαγαζια του '70 και του '80.
Ο μεσα χωρος του μαγαζιου τεραστειος οπως αλλωστε και στα περισσοτερα αντιστοιχα μαγαζια της Πειραικης, με τον κλασσικο διακοσμο διχτυων παραγαδιων τιμονιων και οποιου αλλου ειδους αλιευτικου δρωμενου μπορει καποιος να επινοησει.

Με το που εμφανιζεσαι στο μαγαζι η εξυπηρετηση ειναι αυτο που ειπαμε δεκαετιας παλιας. Αμεσα θα ερθει ο ενας σερβιτορος να σε βαλει να κατσεις ( μετα απο τον παρκαδορο που εχει παρει το αυτοκινητο σου για να μην ταλαιπωρεισαι να βρεις παρκινκ ) αλλος σερβιτορος θα ερθει να στρωσει και αμεσα ο τριτος θα φερει το νερο το ψωμι και τα κουβερ. Κατα την διαρκεια της παραμονης στο μαγαζι το να σηκωσεις το χερι για να παραγγειελεις κατι ειναι περιτο. Αρκει ενα νευμα. Τοσο εμπειροι πια που σε ξεπερναει. Και ενα στοιχειο που δινει ακομα ενα συν σε ολο το κονσεπτ εξυπηρετηση ειναι το χιουμορ που σχετικα διαθετουν ολοι οι σερβιτοροι του μαγαζιου και απεχουν απο κατι αλλους συναδερφους τους που απλα διεκπεραιωνουν παραγγελειες.

Ας παμε λοιπον στο θεμα γευσης δεδομενου οτι η περιοχη τα τελευταια χρονια εχει φοβερες απαιτησεις ενεκα του πολυ σκληρου ανταγωνισμου και τα φαουλ δεν επιτρεποντε.

Η παραγγελεια κλασσικη
Ενα τζατζικι μια τυροκαυτερη μια χωριατικη ενα σαγανακι γαριδας μια μαριδα ( δεν ειχε αθερινα ) μια καλαμαρακια ενα χταποδι ψητο και μια πατατες τηγανητες.

Το τζατζικι πολυ καλο σαν να ηταν σπιτικο ( μπορει και να ηταν ) συνοδευε τελεια το απιστευτο ψητο ψωμι με το λαδι που φερνουν μαζι με το κουβερ. ( και σε ποσοτητα επαρκεστατη οχι δυο τρεις φετες ) 4/4 για το απλο αυτο ντιπ

Η τυροκαυτερη, προφανως αγορασμενη δεν ειχε σε καμια περιπτωση την ενταση που θα περιμενε καποιος αλλα αυτο το δικαιολογεις οτι σε ενα μαγαζι με ψαρικα δεν χρειαζεται και τοση ενταση στην γευση.3/4 εδω

Η χωριατικη βγαλμενη απο τα παλια της Αθηνας. Μπολικη με αφθονο λαδι ενα τεραστειο κομματι φετας επανω για να χορτασουν τεσσερα ατομα κομενη σε χοντρα κομματια με την ριγανη της με τα ολα της. Οπως ειπα μια χωριατικη απο τα παλια.4/4

Πατατες τηγανητες...... παραδοξως φρεσκες ( για μαγαζι με τοση δουλεια ) και παραδοξως χωρις τραγικη λαδιλα. Φαγωθηκαν ευχαριοστα μεχρι μιας.4/4

Η μαριδα καλοτηγανισμενη μεν αλλα σιγουρα εχω φαει και καλυτερες. Δεν ξερω αν ειναι μειον το οτι εγω ηθελα αθερινα οποτε συνειρμικα να κανω αθεμιτη συγκριση παντως σιγουρα δεν με ενθουσιασε. Ισως να ηθελε λιγο παραπανω τηγανισμα μ. Παντως ομολογουμενως τα πιατα ερχονταν αστραπη.2/4 στην μαριδα

Το επομενο πιατο η γαριδα σαγανακι ηταν η πληρης απογοητευση. Σκετη ντοματα η σαλτσα πολυ ρευστη χωρις ιχνος τυριου να μην σου κανει καρδια να βουτηξεις καν το ψωμι σου μεσα. Φαγωθηκαν μονο οι γαριδες ( αυτες καλα ψημενες ) και εμεινε ολη η υποτιθεμενη σαλτσα.2/4 λογω καλης γευσης των γαριδων αλλα σαν σαγανακι μηδεν

Φτανουμε στα καλαμαρακια που εδω νομιζω οτι ειναι το δυνατο σημειο του μαγαζιου. Αλλωστε ο διασημος ειναι και ηταν για μενα το παλιο στεκι του μεζε. Τι σαγανακια και αηδιες..... μια καλαμαρακια πατατουλες ενα χταποδακι μια χωριατικη κμαι φερε τσιπουρο να περναμε καλα. Απιθανο τηγανισμα με αρκετο πλοκαμι μεσα χωρις καμια λαδιλα τραγανα οσο χρειαζεται. Απλα τελεια 5/4

Τελος το επομενο εδεσμα το χταποδι ψητο στα καρβουνα που οπως και τα καλαμαρια επιβεβαιωση την υπαροχη του μαγαζιου στο παλιο καλο μεζε. Κλασσικα πραγματα. Πολυ μαλακο χταποδι τελεια ψηγμενο με το ξυδακι του ενα αρκετα ευμεγεθες πλοκαμι. Αψογος μεζες.5/4 κι εδω

Ισως το τελικο 2/4 στην γευση να φαινεται λιγο αυστηροι αλλα πιστευω οτι οι προσδοκιες απο ενα τετοιο μαγαζι ειναι λιγο μεγαλυτερες.

Ολα αυτα τα εδεσματα συν τα τσιπουρα συν το γλυκο που κερνανε στο τελος μας κοστισαν κατι παραπανω απο 50 ευρω τιμη οχι απαγορευτικη για την περιοχη το ειδος του φαγητου και το περιβαλλον

Γενικα ο Διασημος ειναι ενα μαγαζι που ασχετα αν προτεινεται η οχι απο εμενα η οποιον αλλον ειναι σιγουρο οτι θα εχει παντα τον κοσμο του και θα συνεχισει να ειναι αυτο το παλιο το κλασσικο και το ομορφο.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Πηραμε την αποφαση να επισκεφθουμε το μαγαζι, μετα απο πολυ καιρο. Να δουμε εαν εχει κατι απο τα παλια! Ναι αμε... απο διπλα περασε! Και να γινω πιο σαφης.
Παλιαοτερα πρι γινει "διασημος", ηταν μια χαρα ψαρομεζεδοπωλειο. Τωρα εχει γινει αρπα κολα και ολα χαλια.

Παραγγειλαμε χωριατικη, τυροκαυτερη, γαυρακια, γαριδες τηγανιτες, πατατες, καλαμαρακια, τσιρο, μπυρες.
Χωριατικη πολυ κρυα! Μαλλον ψυγειο και ετοιμη... απο καιρο!
Τυροκαυτερη καλη.
Γαυρακια νορμαλ.
Γαριδες λιγες.
Πατατες μμμ...
Καλαμαρακια πολυ κουρκουτι και πολυψημενα.
Τσιρος κονσερβα!

Ολα ηταν πολυ μετριοτατα, τιγκα στο λαδι και εννοειται κατεψυγμενα! Καταλαβαινω οτι καποια ειδη δεν μπορουν παρα να ειναι ακτεψυγμενα, αλλα οχι ετσι ρε παιδια. Αντε να ξεγελασεις τον τουριστα οτι τρωει ψαρι φρεσκο και θαλασσινα! Οχι ετσι ομως! Το δε σερβις... ηρθε ο σερβιτορος μας ειπε τα "σπεσιαλ" της βραδυας και τα φρεσκα! για φαντασου τα φρεσκα ειναι το σπεσιαλ!!! Και ηταν και βιαστικος στην παραγγελια, δηλαδη... αντε τελειωνετε να παμε και σε καμμια αλλη δουλεια. τι παει να πει ενα λεπτο να δουμε.... εδω θ αποφασισετε τι θα απρετε?
Γραψε μπουφες απο εξω και βαλε μια τιμη ανα ατομο, οπως εχουν κανει αλλα μαγαζια και τελος.

Καποτε το μαγαζι ειχε την αυρα και την κουζινα της ψαρομεζεδοταβερνας. Τωρα αστα να πανε. Εχουν μεινει στο οτι θεα θα καλυψει τα υπολοιπα.... δεν νομιζω.
Αν θα ξαναπαω... χλωμοτατον! Ειδικα οταν υπαρχουν τοσες αλλες επιλογες.

Ποτέ Ξανά.....
Το επισκεφθήκαμε δύο άτομα Παρασκευή μεσημέρι. Ο χώρος (εσωτερικό ισογείου και πατάρι) από άλλη δεκαετία, παραμελημένος... παραγγείλαμε γαρίδες τηγανιτές που ήθελες πριονοκορδέλα για να τις κόψεις.... Καλαμαράκια τηγανιτά ομοίως άθλια με τις γαρίδες. πατάτες, μια σαλάτα του διάσημου (παραδόξως καλή), χταπόδι ψητό και κάτι άλλο που ήταν και αυτό τόσο κακό που δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι. Ακόμα και το ψωμί που φάγαμε κακό ήταν...

Όλα κατεψυγμένα, προτηγανισμένα, χθεσινά. Ειλικρινά απορώ με το πλήθος που συρρέει στο συγκεκριμένο κατάστημα καθως τα σαββατοκυριακά δεν πέφτει καρφίτσα.

Φθηνό δεν το λες για την ποιότητα που προσφέρει αφού δυο άτομα με τα παραπάνω και ένα καραφάκι ούζο πληρωσαμε περίπου 54 ευρω.
Η θέα στην θάλασσα και η θέση του είναι αυτη που το σώζει γιατί πραγματικά δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να πάει κάποιος.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Περαία –Περαία μου με το Σαρωνικό σου …, μόνο όταν φεύγεις μακριά, εκτιμάς τη γενέθλια γη.
Πιτσιρίκια μας πήγαιναν οι δικοί μου στην Πειραϊκή να φάμε, τότε που τα μαγαζιά είχαν εξέδρες -τρομάρα τους- με τραπέζια πάνω στα Μακρά Τείχη.

Στην περίπτωση του Διάσημου είναι το παράθυρο της φωτογραφίας, που όταν έχει καλό καιρό όπως εχθές 20/12 που λειτουργεί σαν δίχτυ.

Ευγενέστατοι μας καλωσόρισαν και μας οδήγησαν στο παράθυρο, τις προηγούμενες φορές των επισκέψεων μας, καθόμασταν κάτω.

Τα ντολμαδάκια εξαίρετα, το χταπόδι τέλειο και οι γαρίδες σαγανάκι άριστες, το γλυκό –κέρασμα- στο τέλος ήταν για πέταμα, ας το διορθώσουν χαλάει το ποίημα.

Για τις τιμές είναι κατά τη γνώμη μου, οικονομικές αν υπολογίσεις το κόστος των υλικών, και τη θεά που σου προσφέρει.
Τους ευχαριστούμε για όλα τα παραπάνω.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Επίσκεψη δύο άτομα, Δευτέρα μεσημέρι, τέλη Νοεμβρίου με μία καταπληκτική λιακάδα.

Παραγγείλαμε αθερίνα, καλαμαράκια, την περιβόητη γαρίδα σαγανάκι, ένα ντάκο και ένα τσίπουρο.

Η αθερίνα τρωγόταν, τα καλαμαράκια ό, τι πιο αηδιαστικό έχω φάει, έλιωναν και μύριζαν, ο ντάκος ανεκτός, η γαρίδα σαγανάκι εντελώς για γέλια, γαρίδα κατεψυγμένη (το έλεγε βέβαια), τυρί και ντοματα κονσέρβα (μάλλον) απολύτως άγευστα.

Είχα χρόνια να καθίσω, από ό, τι φαίνεται οι γευστικές μου προτιμήσες και οι επιλογές του μαγαζιού ακολούθησαν εντελώς αντίθετες κατευθύνσεις.

Ο "άμοιρος" σερβιτόρος μας ρώτησε αν μας άρεσαν....: ) απαντήσαμε ΟΧΙ!!!

Πραγματικά κρίμα σε ένα τέτοιο σημείο...

Αυγ

Ο χώρος είναι απίστευτος!!!! Η κακογουστια σε όλο το μεγαλείο της! το θετικό είναι ότι βρίσκομαι ακόμα στο μαγαζί κ γελάω μέχρι δακρύων! τι να πρωτο πω για το τεχνητό βαμμένο βράχο ή μπορεί και δέντρο η κ κάτι άλλο που έφτιαξαν στο μισό μαγαζί?αλλα τελικα μου ειπαν οτι ειναι καταραχτης!!!! αχαχαχαχ

Για τα ψεύτικα λουλούδια που έχουν πιάσει με ταινία που κλείνεις κούτες!!! Για τα κουπιά στους τοίχους σε σχήμα Χ!!! Για τα ξεβαμενα ασ το πούμε κάδρα. Εντάξει η κυρά Μαρία πρέπει να προσλάβει διακοσμητή. παρά αυτά το φαΐ ήταν εξαιρετικό!!!! Η σαλάτα θαλασινη του σεφ απλά υπέροχη! οι κολοκυθοκεφτεδες αφρός! Κ ότι πήραμε ηρθε φρέσκο και νόστιμο. Η εξυπηρέτηση άψογη!

και η θέα απαιχτη! το συστήνω ανεπιφύλακτα! Απλά κοιτάτε προς το απέραντο γαλάζιο κ όχι προς το εσωτερικό του. οι τιμές νορμαλ για την θέα που προσφέρει. κ το κερασμα στο τελος ολα τα λεφτα παγωτο γρανιτα σε ξυλακι λολιποπ!!!

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Ένα Σάββατο βράδυ η παρέα μας μας πρότεινε να πάμε να φάμε όλοι μαζί σε αυτή τη ψαροταβέρνα, όπου είχε πάει πολλές φορές. Φτάνοντας είχε πολύ κόσμο, αλλά βρήκαμε τραπέζι τελικά.

Αφού καθίσαμε στο τραπέζι, ήρθε ο πρώτος σερβιτόρος, ο οποίος μας έδωσε τα πιάτα και τα ποτήρια, με ένα ποτήρι και ένα μαχαιροπήρουνο λιγότερο. Μετά από μερική ώρα καταφέραμε να τα έχουμε όλα.

Ήρθε και η ώρα της παραγγελίας. Όλα καλά έως εδώ. Τα φαγητά έφτασαν, όπως τα είπαμε, απλά ο τρόπος που μας τα έδιναν ήταν πολύ άκομψος: σχεδόν μας τα πετάγαν στο τραπέζι! Ο τρόπος επίσης των σερβιτόρων ήταν αρκετά απότομος!
Τα φαγητά ήταν άψογα, όπως έπρεπε όλα και νοστιμότατα.

Στο τέλος που θέλαμε να πληρώσαμε, παραλίγο να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε, αφού περιμέναμε ίσα με 20 λεπτά να φέρουν το λογαριασμό.
Με άλλα λόγια, αν ξεπεράσουμε το θέμα με τους σερβιτόρους, τα υπόλοιπα αξίζουν να το επισκεφτεί κανείς.