15 Μαι 2017

Επισκεφτήκαμε τον Καπετάνιο μία Κυριακή μεσημέρι, τέλος Απριλίου, παρέα 4 ενηλίκων, μετά από τηλεφωνική κράτηση. Φτάνοντας με καθυστέρηση μισής ώρας, διαπιστώσαμε ότι δεν ήταν απαραίτητη η κράτηση αφού οι πελάτες επαρκούσαν για να καλύψουν κάποια από τα τραπέζια της αυλής μόνο.

Ο χώρος πρόχειρος, τίποτε το ιδιαίτερο αλλά όταν η έξοδος είναι για φαγητό ο πρωταγωνιστής οφείλει να είναι... το φαγητό.

Αφού πέρασαν 10' έφτασε στο τραπέζι μας ένας από τους δύο σερβιτόρους που εξυπηρετούσαν τους λιγοστούς πελάτες κρατώντας μόνο το μπλοκάκι του, κατά την προσφιλή Ελληνική συνήθεια. Ζητήσαμε κατάλογο, κάτι που θεωρώντας το μάλλον περιττό, τον ενόχλησε και μετά από 5' μας έφερε έναν (για 4). Τον παρακαλέσαμε λοιπόν να φέρει τουλάχιστον έναν ακόμα για να μην αναγκαζόμαστε να τον περιφέρουμε σαν εικόνισμα.
Όταν τον έφερε μας ενημέρωσε ότι δεν έχουν όλα όσα έχει ο κατάλογος, γι αυτό και δεν τον έφερε από την αρχή (! ). Με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι ο κατάλογος ήταν όλος και όλος 2 σελίδες μαζί με τα ποτά (και από αυτά μας είπε ότι δεν τα είχαν κι όλα)!
Αποφαζίσουμε λοιπόν να παραγγείλουμε αλλά όταν τον φωνάξαμε οι εκπλήξεις συνεχίστηκαν, λόγω των περιορισμένω επιλογών.

Καταλήξαμε λοιπόν σε μία ψητή στείρα Μαυριτανίας (άνοστη) 1.200γρ (50ε) που κολυμπούσε σε λαδολέμονο για το οποίο δεν ρωτηθήκαμε αν το θέλαμε (θα μπορούσε να το έφερνε σε μπωλ δίπλα), μία καλαμάρια ροδέλα κατεψυγμένα με απαίσιο λαδερό τηγάνι που κυριολεκτικά μούσκεψε το χαρτί κουζίνας μέσα στο πιάτο με το οποίο ήρθε σερβιρσμένο στο τραπέζι μας (! ), μία χωριάτικη, μία πατατοσαλάτα που τα κρεμμύδια εξιαφάνιζαν τις λιγοστές πατάτες (θα πρέπει να είναι υλικό πανακριβο στον Πειραιά για να τις χρησιμοποιούνε με τόση φειδώ), μία σουπιά κατσαρόλας (χειμωνιάτικο νόστιμο πιάτο) σε Σπαρτιάτικη ποσότητα για να μην πάρουμε πολλές θερμίδες, μία τηγανητές πατάτες (πολύ καλές)
και 1 και 1/2κ κρασί λευκό χύμα. Αυτά μόνο γιατί όπως είπα οι επιλογές ήταν περιορισμένες τόσο στα θαλασσινα όσο και στα συνοδευτικά (σαν να λέμε τρώτε ότι έχω)

Ο λογαρισμός έφτασε τα 100ε. Στο τέλος μας κέρασαν μία μπαλλίτσα παγωτό με digital σιρόπι. Πληρώσαμε με μετρητά γιατί δεν υπήρχε pos.
Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μαγαζί απευθείνεται σε καλοφαγάδες, ειλικρινά όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να δουλέψει αρκετά σε πολλούς τομείς αν θέλει να είναι στα προτεινόμενα

07 Ιουν 2016

- Ένας πολύ καλός χώρος παραδοσιακής ψαροταβέρνας, για να απολαύσεις φρέσκο ψαράκι, σε πολύ απόμερο και ήσυχο σημείο, που σε παραπέμπει μακρυά από τον θόρυβο της πόλης! Φρέσκα ψάρια, φιλικότατο προσωπικό, ο χώρος εμάς μας άρεσε πολύ, (συνδυάζει κλειστή αίθουσα, ημι-υπαίθριο χώρο και αυλή)!

Έβαλα 3/4 στον χώρο γενικά, γιατί είναι ασυνήθιστος για παραδοσιακή ψαροταβέρνα σε πόλη, για την εποχή μας και σε κάποιους πιθανόν να μην αρέσει, αλλά σε πιο παραδοσιακούς σίγουρα θα τους πάει σε "παλιές" παραδοσιακές ταβέρνες!

Στην τιμή που έχω επιλέξει, περιλαμβάνονταν και γαρίδες και κουτσομούρα και ψαράκι Α' κατηγορίας και αρκετά μεζεδάκια και κρασί, για παρέα τεσσάρων ατόμων, πολύ καλοφαγάδες!

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια