Ορεκτικά και μεζέδες κυρίως με βάση το ψάρι.

12 Ιαν 2017

Παγωμένο μεσημέρι Κυριακής μετά τις γιορτές, μας βγάζει ο δρόμος μας στο Μικρολίμανο. Χρόνια και ζαμάνια είχα να βρεθώ στην περιοχή, η οποία αναπόφευκτα κι αυτή φαίνεται να περνάει περίοδο παρακμής σε σχέση τουλάχιστον με αυτό που θυμόμουν προ δεκαετίας, και ιδίως στο πρώτο κομμάτι πέριξ δηλαδή του Δουράμπεη και του Δελφινάριου (πού είναι το παράξενο, θα μου πείτε). Παρ’ όλα αυτά το κομμάτι μετά τη στροφή που ξεκινάει από το παλιό «Καταφύγιο», περίπου μεταξύ του “Jimmy and the fish” μέχρι τον Ιστιοπλοϊκό, παραμένει σχετικά και εκ πρώτης όψεως αναλλοίωτο. Με το που παίρνεις τη στροφή βλέπεις ακόμα το παλιό γνωστό σκηνικό με τους αειθαλείς «κράχτες» να σου κάνουν νόημα να παρκάρεις έξω από το μαγαζί τους (τελικά το είδος αυτό έχει αντοχή και βιωσιμότητα κατσαρίδας). Το parking επίσης εξακολουθεί να είναι δύσκολη υπόθεση, αλλά τελικά βολευτήκαμε μια χαρά στις παρακείμενες ανηφόρες, ενώ εναλλακτικά υπάρχουν και 1-2 ιδιωτικά parking. Κράτηση δεν είχαμε κάνει και στο μυαλό μου είχα αρχικά το “Θέα θάλασσα”, το οποίο βλέπω ότι έχει πολύ καλές κριτικές τον τελευταίο καιρό. Τελικά όμως μετά από μια σύντομη επόπτευση μας κέρδισε οπτικά το παραδιπλανό “Άμμος”. Και δεν το μετανιώσαμε καθόλου! Εννοείται ότι βασικό κριτήριο επίσης ήταν ότι το συγκεκριμένο κατάστημα, όπως και το “Θέα Θάλασσα”, δεν είχε κράχτες.

Φιλικότατο καλωσόρισμα με το που φτάνουμε. “Καθίστε όπου θέλετε”, παρ’ ότι ήταν αρκετά γεμάτο το μαγαζί, και για πολύ καλή μας τύχη βρίσκουμε τραπέζι ακριβώς πάνω στη θάλασσα με υπέροχη θέα. Τραπέζι ανετότατο κιόλας για τρία άτομα που ήμασταν. Φρόντισαν μάλιστα να μας κάνουν ακόμα περισσότερο χώρο μετακινώντας τις καρέκλες για να αισθανόμαστε πιο άνετα. Στοιχειώδη πράγματα δηλαδή, που όμως δεν είναι αυτονόητα παντού. Συμπαθέστατο και καλόγουστο περιβάλλον, περιποιημένο στη διακόσμηση και στα τραπεζοκαθίσματα, με διάφορες χαριτωμένες πινελιές (π. χ. τρίφτες και άλλα κουζινικά συμπράγκαλα σε εναλλακτική χρήση, όπως αμπαζούρ). Το ίδιο περιποιημένο μοτίβο επικρατεί και στον εσωτερικό, απέναντι χώρο και στις τουαλέτες.
Πάμε στα του φαγητού: Ως κουβέρ κατέφθασε καψαλισμένο ψωμάκι και μπόλικη ποσότητα λεμονιών (δεν συγκράτησα αν χρεώθηκαν). Πέραν του καταλόγου μας ανέφεραν εισαγωγικά ότι λόγω του κρύου είχαν εκτάκτως ετοιμάσει ψαρόσουπα, την οποία θα μπορούσαμε να πάρουμε είτε ως ατομικό κυρίως πιάτο, είτε να τη μοιραστούμε. Και απ’ ότι αποδείχτηκε είχαν δίκιο για τη διευκρίνιση, καθ’ ότι η ψαρόσουπα σερβιρίστηκε σε τεράστια ποσότητα που θα μπορούσαν να μοιραστούν τουλάχιστον 2 φαγανά άτομα. Πολύ νόστιμη, πλούσια σε μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, και με όλη τη γεύση των λαχανικών, τα οποία όμως δεν μονοπωλούσαν το πιάτο. Παραγγείλαμε ακόμα τα εξής:
- Σαλάτα “Άμμος”: Γενναιόδωρη σε ποσότητα, με φρέσκες πρασινάδες, σωστό dressing (αν και αρχικά φοβήθηκα το ότι είχε μαγιονέζα) και καλή ισορροπία μεταξύ του γλυκού της σταφίδας και του αλμυρού της παρμεζάνας. Στην περιφέρεια του πιάτου υπήρχαν επίσης 5-6 μεγαλούτσικες γαρίδες καθαρισμένες. Μια χαρά.
- Μύδια σαγανάκι: Θυμίζουν περισσότερο τον τρόπο παρασκευής και σερβιρίσματος μυδιών στο Βέλγιο και στη Γαλλία, σε μικρό κατσαρολάκι, μαζί με το κέλυφος και τα ζουμάκια του μυδιού συν κομμάτια φέτας. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, και μάλλον προτιμώ τις πιο ελληνικές βερσιόν, παρ’ όλα αυτά ήταν φρεσκότατα και επίσης γενναιόδωρα στην ποσότητα.
- Αθερίνα: Σωστά τηγανισμένη και χωρίς περιττά λάδια. Ίσως λίγο τσιμπημένη στο αλάτι.
- Σαρδέλες με μαϊντανό, ντομάτα και κρεμμύδι: Ουσιαστικά μια διαφορετική εκδοχή της παντρεμένης σαρδέλας. Αρκετά καλό πιάτο με πολύ φρέσκο το ψάρι.
- Κολοκυθοκεφτέδες: Τέσσερα μεγαλούτσικα τεμάχια, πολύ γευστικά και επίσης χωρίς περιττά λάδια.
Αυτά και μόνο ήταν υπέρ αρκετά για να χορτάσουμε. Ο λογαριασμός στα 62 ευρώ μαζί με 1 λίτρο δικό τους άσπρο κρασί και 2 ποτήρια Πλωμάρι- λογικότατο ποσό αν λάβουμε υπόψη και την τοποθεσία.

Το σέρβις με μια λέξη θα το χαρακτήριζα υποδειγματικό. Πρόκειται για μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση: Άψογοι στους χρόνους, χωρίς καμία καθυστέρηση αλλά και καμία αίσθηση άγχους. Εξυπηρετικοί, ευγενέστατοι και διακριτικοί ταυτόχρονα. Δύο φορές μας άλλαξαν το πιάτο για τα κελύφη των μυδιών, χωρίς να το ζητήσουμε. Αποδείξεις ήρθαν επίσης κανονικότατα, ενώ στο τέλος μας κέρασαν ένα διόλου ευκαταφρόνητο καραφάκι ρακόμελο και γενναιόδωρη μερίδα τραγανών λουκουμάδων, για τους οποίους μάλιστα μας ρώτησαν αν τους θέλαμε με σοκολάτα ή μέλι. Βάλε και την υπέροχη θαλασσινή θέα και δεν θες τίποτα άλλο: -).

21 Οκτ 2016

Κάπου μέσα Σεπτέμβρη, ημέρα Πέμπτη, αφού δεν είχαμε τι να κάνουμε... δε πάμε για φαγητό λέμε! ?
Σκεπτόμενοι που να πάμε, αποφασίσαμε να πάμε στο "άμμος"!
Ωραίο μαγαζί, προσεγμένο και καθαρό. Η εξυπηρέτηση καλή, ευγενικοί και πέρα από 1-2 λαθάκια ( π. χ. δε μας φέρανε κουταλάκια για το επιδόρπιο ) ήταν όλα καλά!
Τα φαγητά νόστιμα, πραγματικά δεν είχε κάτι να μας χαλάσει αλλά μικρές οι μερίδες και ακριβό σαν μαγαζί!
και όταν λέω ακριβό σα μαγαζί 2 άτομα 60€ με 1 μικρό ρακί χύμα και 1 εμφιαλωμένο νερό!
Με λίγα λόγια φαίνεται πως το μαγαζί είναι ακριβό, και όχι δε πήραμε γαρίδες και ψάρια του κιλού!
Η Σαλάτα, και συγκεκριμένα η γαριδοσαλάτα ήταν αίσχος! Κατεψυγμένα μικρά γαριδάκια που στο σύνολό τους να ήταν 3 ή 4. Πραγματικά για μια σαλάτα μαρούλι που να ξεπερνάει τα 10€ θεωρώ τη λέξη αίσχος λίαν επιεικής!
Δε θα επισκεφθώ το εν λόγω μαγαζί γιατί θεωρώ πως τριγύρω υπάρχουν επίσης παραλιακά μαγαζιά που έχουν ίση ή καλύτερη ποιότητα σε χαμηλώτερη τιμή.

02 Ιουν 2016

Δευτέρα 16 του Μάη με πήρε ο φίλος δημήτρης για βόλτα μπυρίτσας αφού κάναμε τον γύρο της πειραικής καταλήξαμε στο μικρολίμανο στό συγκεκριμένο μαγαζί.
Σε πολύ ωραία τοποθεσία αλλά με πολύ δύσκολο πάρκινγκ είναι ιδανικό να τρώς θαλασσινά δίπλα στην θάλασσά νομίζω ο χώρος αρκέτα όμορφος με τραπεζάκια θαλασσινά θα έλεγα και όχι μόνο απλός θαλασινός.

Καθίσαμε δίπλα στην θάλασσα η ώρα ήταν 7 και στο μαγαζί υπήρχαν 3 τραπέζια παραγγείλαμε 2 μπύρες για αρχή με ένα σκουμπρί καπνιστό εξαιρετικό θα έλεγα με τιμή αν θυμάμαι 6,2€ πίνοντας συνεχίσαμε να παραγγέλνουμ γαυρος μαρινάτος ισως να ήταν το μόνο άστοχο πιάτο μιας και ήταν πολύ σκληρός αλλά αρκετα γευστικός με τιμή 5,5€ μύδια αχνιστά πολύ καλά στην γεύση και με ζουμάκι, μία πατάτες τηγάνι εδω είναι φάουλ τόσοι άνθρωποι δουλεύουν δεν θα ήταν κόπος κάποιος να καθαρίσει φρέσκιες πατάτες μια σαρδέλες που μας ήρθαν φιλεταρισμένες καλοψημένες σε ένα τεραστιο πιάτο αυτο νομίζω ήταν υπερβολή και τέλος μιά μερίδα κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν άψογοι και στην γεύση και στο τηγάνι με κάποιες ακόμη μπύρες που ούτε και θυμάμαι πόσες δώσαμε 80€ τώρα βέβαια στο μικρολίμανο τρώς αλλά το νούμερο ήταν ξυδάτο και το παράδοξο όταν μας κέρασαν κέρασαν μια μπύρα και όχι δύο που θα ήταν το λογικό

18 Αυγ 2015

Eχω παει δυο φορες... μια με οικογενεια & μια για επαγγελματικο ραντεβου.

Θα μπορουσα να πω, πως η κουζινα ειναι καλη, χωρις να ειναι κατι το πολυ ιδιαιτερο. Ειναι ανωτερη απο τον μεσο ορο ενος παραδοσιακου "ψαροφαγαδικου".
Φανταζομαι πως δεν στοχευει να ανταγωνιστει Δουραμπεη & Βαρουλκο που βρισκονται πλησιον του, αλλα πολυ εξυπνα προσφερει μια φθηνοτερη και (αναλογως της τιμης) ποιοτικης εναλλακτικης αυτων.

Το φοντο με τα βαρκακια & τα φωτακια του Μικρολιμανου, πραγματικα σκοτωνει... οπως και οι λουκουμαδες που προσφερονται ως επιδορπιο στο τελος.

Μια τιμια επιλογη που δεν θα σας εκθεσει...

24 Ιαν 2016

Ένα από τα πολλά συνεχόμενα ψαρομαγαζα στο λιμανι με καλη θεα στη θαλασσα. Αυτο αντιθετα απο διπλανα διατηρει ενα πιο παιχνιδιαρικο υφος νεοταβερνας, αντι σοβαρου εστιατοριου. Εχω παει 3 φορες και ειχε παντα καλη μουσικη. Στην εξυπηρετηση ειναι γρηγοροι και σχετικα ευγενικοι.

Ο καταλογος ειναι μεγαλος. Εχω παει με πολυπληθης παρεες καθε φορα και ειχα την τυχη να δοκιμασω πολλα πιατα. Το συμπερασμα ειναι πως ολα ειναι ενταξει. Τιμές καλές για την περιοχή που βρίσκεται. Πληρωνεις τη θεα στο Μικρολιμανο.

Γενικά τιμιο αλλα οχι δα και εξαιρετικο.