+ΟΥΣΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Παλαιολόγου 5, Πλ. Τερψιθέας, Πειραιάς [Χάρτης]
  210 4222005

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Αναμνήσεις.... Καλές ή κακές... Βασικά όταν αναφέρουμε τη λέξη αυτή αναφερόμαστε σε ευχάριστα γεγονότα. Λογικά αυτές συνδυάζονται με κάποιο πρόσωπο που μας ενδιέφερε. Και πότε γίνονται δυσάρεστες;Όταν αυτό το πρόσωπο με κάποιο τρόπο φύγει από τη ζωή μας, την καθημερινότητα μας. Μπορεί να έχω λάθος οπτική... Ποιός ξέρει...

Αναμνήσεις λοιπόν... Πολύ ευχάριστες... Από το 2002, τις καλές εποχές του ΠΑΣΟΚ, την προσμονή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας 2004. Εποχές που η Eurovision ήταν εθνική μας υπόθεση και γινόντουσαν εκπομπές επί εκπομπών για να αναλύσουν γιατί ο Μιχάλης Ρακιτζής είχε κλείσει το μάτι στον Eσθονό (Νορβηγό ή ότι ήταν τέλος πάντων) σκηνοθέτη. Λεφτά υπήρχαν.

Τότε λοιπόν οι γονείς μου είχαν κάνει στέκι τη +ουσία. Σχετικά κοντά από την περιοχή μας, έκαναν και τη βόλτα τους. Όλα καλά. Και όταν δεν με έπαιρναν, ήξεραν πως η παραγγελία μου ήταν στάνταρ. Καλτσούνια με τυρί και χόρτα! Η εποχή 2002-2003 ήταν χρυσή τότε. Θυμάμαι στις πανελλαδικές εξετάσεις διάβαζα από το πρωί μέχρι το βράδυ (μόνο εκείνη την περίοδο) και το μόνο που ήθελα ήταν μια ώρα βόλτα στη +ουσία. Μέχρι και τον τελικό του water polo στο Champions League που είχε νικήσει ο Θρύλος είχαμε παρακολουθήσει εκεί πέρα (2002).

Και πως οι ευχάριστες αναμνήσεις έγιναν δυσάρεστες;Ξέρετε πολύ καλά πως η εμπιστοσύνη χτίζεται πολύ δύσκολα, ενώ πολύ εύκολα χάνεται.

Αφού λοιπόν είχαμε γίνει πολύ καλοί πελάτες, φτάνουν στις 00.00 το βράδυ οι γονείς κατάκοποι από ταξίδι και πεινασμένοι σαν λύκοι. Απευθύνονται στον σερβιτόρο που γνωριζόντουσαν καλά...

"Πεινάμε σαν λύκοι, φέρε μας σε παρακαλώ κάτι να φάμε. Ότι και αν είναι"

Απάντηση σερβιτόρου... "Η κουζίνα έκλεισε. "

"Φέρε μας ότι έχεις, δεν υπάρχει θέμα. "

Απάντηση σερβιτόρου... "Η κουζίνα έκλεισε. "

Και κάπου εκεί κλείσαμε και εμείς την πόρτα μας. GAME OVER...

Mόνο μια ευκαιρία έδωσα πριν 3-4 χρόνια με κάτι κουπόνια. Κυμάνθηκε σε αξιοπρεπή επίπεδα. Και φτάνουμε στο τώρα. Σάββατο 10-12-2016 και μετά τη νίκη της Δράτσας επί του Πανιωνίου με 3-0 ψάχναμε με φιλικό ζευγάρι κάτι κοντινό γιατί δούλευα στις 00.00... Και πήρε την ευκαιρία του.

Σαν χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Μπιστροφέρνει λίγο, καθαρό μαγαζί με αρκετά καδράκια και πολιτισμένο περιβάλλον. Καθαρές τουαλέτες, με κάποιες οσμές από την κουζίνα, χωρίς όμως να σε δυσαρεστούν. Ένα κλικ καλύτερο στο εξαερισμό βέβαια θα ήταν ευπρόσδεκτο αλλά δεν είναι και το πρώτο μέλημα. Στην πλατεία απέναντι είναι ακόμα καλύτερα την άνοιξη αλλά αυτή την εποχή κάνουν και κάποια έργα στην περιοχή. Νομίζω πως για μεσημέρι ο χώρος προσφέρεται καλύτερα.

Εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επιπέδα. Ευγενέστατος ο κύριος, με σωστές παρατηρήσεις στα προσφερόμενα πιάτα και με διακριτικότητα στις κινήσεις του. Σωστή σειρά στα πιάτα, κέρασμα στο τέλος. Μια χαρά.3+ είναι η σωστή βαθμολογία.

Κατάλογος με αρκετές κρητικές επιλογές, με καλή ποιότητα υλικών και με καλή τιμολόγηση όπως και στα ποτά. Εμείς πήραμε:

- Ψωμί και ντιπάκι στα 2.4 ευρώ. Καλής ποιότητας ψωμί που χρησιμοποιήθηκε αργότερα στη στάκα. Το ντιπάκι δροσερό με κόκκινη πιπεριά.

- Καλτσούνια στα 6.6 ευρώ.4 τεμάχια στον αριθμό, ζητήθηκαν 2 με χόρτα και 2 με τυρί. Ξεχώρισα αυτά με το τυρί. Η ποιότητα της ζύμης εξαιρετική και χωρίς λαδίλα, το τυρί τόσο όσο χρειάζεται και γευστικό χωρίς να είναι βαρύ και αλμυρό. Τα χόρτα πάλι ήταν λίγο υδαρά, όχι άσχημα όμως. Μια καλή επιλογή όπως και να έχει.

- Στάκα με αυγά στα 5.7 ευρώ. Σίγουρα όχι τόσο ποιοτική όπως στον Αντάρτη αλλά επίσης σίγουρα όχι τόσο απαράδεκτη όπως στην Ιεράπετρα. Μεγάλο πιάτο που όμως ήταν διαχωρισμένα τα αυγά από την κρέμα. Θα ήθελα λίγο λιγότερο σφιχτά τα αυγά για να βουτσαλίζουν πιο εύκολα με την κρέμα και το ψωμάκι. Αξιοπρεπής πάραυτα.

- Σαλάτα Ξαθέρι στα 6.6 ευρώ. Πρασινάδα με ρόκα, λίγες φέτες τομάτας, σουσάμι και σταφίδες στην κορυφή. Μπαλσάμικο, κομμάτια πράσινου μήλου και ίσως και δαμάσκηνου. Φρέσκια, γευστική αλλά κάτι της έλειπε για να την απογειώσει. Καλή ποσοτικά.

- Καλογερικό στα 7.2 ευρώ. Κρητικά ζυμαρικά, ένα κλικ πιο ψημένα από όσο μου αρέσουν με σάλτσα τομάτας, λουκάνικο και πράσινη πιπεριά. Γευστικό και χειμωνιάτικο πιάτο με μπόλικο τυράκι από πάνω. Χορταστικό. Η μόνη παρατήρηση έγκειται στο λουκάνικο που ήταν μια χαρά, ίσως κάποιοι το βρουν βαρύ όμως.

- Φιλέτο κοτόπουλο στα 7.6 ευρώ συνοδεία με πολύ ρύζακι για τη φίλη. Ζουμερό και καλοψημένο, αρκετό σε ποσότητα. Φάνηκε να της αρέσει αρκετά.

- Μπιφτέκι γεμιστό με φέτα στα 8.9 ευρώ συνοδεία πατάτας τηγανιτής χεράτης, καλής ποιότητας. Από τη φύση του βαρύ πιάτο, όμως καλής ποιότητας και φρεσκοφτιαγμένο με όσα μπαχαρικά χρειάζονται για να μην κάτσει στο στομάχι. Σωστότατο ψήσιμο.

- 500 μλ Μοσχάτο Τυρνάβου αν θυμάμαι καλά στα 3.9 ευρώ. Καλής ποιότητας και πινόταν ευχάριστα. Αργότερα βέβαια λόγω και κούρασης μου γύρισε τα μάτια αλλά όλα καλά!

- Σουρωτή στα 1.9 ευρώ.

- Μπύρα Βεργίνα στα 3.6 ευρώ. Weiss και πολύ καλή αλλά... σε λάθος ποτήρι!

Σύνολο στα 54.4 ευρώ και κέρασμα ευχάριστο κορμό σοκολάτας.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Η +ουσία ήταν για τους γονείς μου ότι είναι τώρα η Αθηνά στη Δραπετσώνα. Μια καλή, ποιοτική λύση για τις μέρες που δεν υπάρχει κέφι να μαγειρέψουμε σπίτι μας. Και πάνω από όλα καθαρή. Θα πρότεινα μια επίσκεψη για κάτι χαλαρό, ίσως έχετε θεματάκι με το πάρκινγκ λόγω των μπαρ που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής στην Τρούμπα. Γιατί όμως δεν συνδυάζετε φαγητό και αργότερα ποτό στην περιοχή;Η περιοχή σφύζει από ζωή!

2017

Για τη +ουσία κρατούσα μέτριο καλάθι προετοιμασμένη από την κριτική του VAGELIS, και γιαυτό δεν ήταν στις πρώτες επιλογές, έλα όμως που βόλευε η περιοχή, η ώρα και την παρέα -όπου όλοι μαζί επιθυμούσαμε ένα χαλαρό χώρο, χωρίς φωνές και φασαρία, έτσι να τσιμπήσουμε κάτι και να πιούμε ένα κρασάκι.

Ο χώρος δεν εντυπωσιάζει, μικρό, μαζεμένο και επαρκώς νοικοκυρεμένο μαγαζί -με μικρή πινελιά-παραπομπή σε μπιστρό. Δυστυχώς είχε παγωνιά και ξεροβόρι -έξω αλλά και μέσα- και παρά την παράκλισή μας να ανεβάσει λίγο τη θερμοκρασία του air condition, απλώς μας άλλαξαν τραπέζι για να μην είμαστε στην ευθεία της πόρτας! Αυτός είναι ο λόγος για τις 2 ντομάτες, αντί των 3 που θα έβαζα εάν δεν ένιωθα το κρύο να με διαπερνά (άσχετο αλλά και σχετικό: η πασμίνες τελικά έχουν σώσει γυναικείο κόσμο το φετεινό χειμώνα, μέσα σε αυτούς και εμένα, αλλά το να τρως τυλιγμένη με πασμίνα την οποία ενίοτε κρατάς για να μη λερωθεί από τα φαγητά δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί).

Στο service δεν έχω παράπονο, άμεσο αλλά διεκπεραιωτικό, να λάβουμε υπόψη μας επίσης ότι εκτός από το δικό μας τραπέζι (3 άτομα) υπήρχαν ακόμη 1-2 παρέες οπότε οι απαιτήσεις εξυπηρέτησης ήταν μικρές.

Ο κατάλογος με τόσες επιλογές όσες χρειάζονται για να μην πελαγοδρομείς, κατά βάση με κρητικές γεύσεις, ή τουλάχιστον ένα βασικό μέρος του, πήραμε γρήγορα την απόφαση να παίξουμε σε ασφαλές μονοπάτι, ήτοι μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και μία ποικιλία κρεατικών.
Σημειώνω ότι -εκ των προτέρων- μας είπαν πως οι κοχλιοί και τα ντολμαδάκια δεν υπήρχαν και γιαυτό να μην.... κάνουμε όρεξη...
Κατόπιν ερώτησής μας, ενημερωθήκαμε ότι η μικρή ποικιλία είναι υπεραρκετή για 3 άτομα, οπότε μείναμε σε αυτή την επιλογή -αντί της μεγάλης ποικιλίας.
Κρασάκι αγιωργίτικο μια χαρά και χωρίς παρενέργειες.
Νεράκι βρύσης και καλαθάκι με ψωμάκι.
Σαλάτα ξαθέρι, σχετικά στεγνή και άνευρη δε μας ενθουσίασε και δεν καταναλώθηκε παρά ελάχιστα.
Καλιτσούνια με ανθότυρο και μυζήθρα, χωρίς την "τηγανήλα" αλλά χωρίς καμία γεύση- έχω φάει πολύ καλύτερα.
Η ποικιλία κρεατικών κατέφτασε στο τραπέζι και ξεχίλιζε από ψημένες τραγανές πιτούλες, πατάτες τηγανητές και διάφορα κρέατα όπως μπιφτέκι, λουκάνικο, μπριζολάκια χοιρινά κλπ., όπου πράγματι χόρταινε και τους υπερ-πεινασμένους.
Καλό ψήσιμο, ζουμερά τα κρέατα, μπορώ να πω ότι μας αποζημίωσε έως ένα βαθμό για την απογοήτευσή μας στα προηγούμενα πιάτα. Συνοδευόταν από μια σχετικά "ήσυχη" μουστάρδα.

Κέρασμα του μαγαζιού πιάτο με μηλόπιτα & καρυδόπιτα συνοδεία ροδέλων μήλου λουσμένων με μέλι.

Το δείπνο κεράστηκε και δεν έχω άποψη για το συνολικό κόστος, οι τιμές στον κατάλογο σε γενικές γραμμές μου φάνηκαν φυσιολογικές, παρόλα αυτά θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ παρακάτω.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Προχθές, την ηλιόλουστη Κυριακή 20/3, που η Αθήνα είχε μπλοκάρει με τον Μαραθώνιο, αποφάσισα να πάρω Μετρό και Ηλεκτρικό και να κατέβω στον Πειραιά, επισκεπτόμενος την +ΟΥΣΙΑ (Ο), για την οποία είχε διαβάσει στο site αλλά και ακούσει τα καλύτερα. Συνάντησα την Πειραιώτισσα φίλη μου νωρίς το μεσημέρι, η οποία ήξερε και εκτιμούσε ιδιαίτερα τον συγκεκριμένο αυτό χώρο στο κέντρο του λιμανιού μας, έχοντας γευματίσει εκεί αλλά και παραγγείλει κάποια φαγητά ημέρας από το δίκτυο delivery που διαθέτουν.

Το μαγαζί είναι εστιατόριο – μεζεδοπωλείο και διαθέτει εσωτερικό χώρο, με πρόσοψη στον πεζόδρομο της Κ. Παλαιολόγου, που μοιάζει με μπιστρό, καθώς και εξωτερικό χώρο, στην καταπράσινη κεντρική Πλατεία Τερψιθέας. Η +ΟΥΣΙΑ ειδικεύεται στην Κρητική κουζίνα, αλλά σερβίρει κι άλλα πιάτα από την ελληνική και μεσογειακή γαστρονομία. Ενώ κι η Αθήνα διαθέτει ανάλογα Κρητικά εστιατόρια, η Ο θεωρώ ότι υπερέχει, στην ποικιλία και την ποιότητα του σπιτικού φαγητού που προσφέρει, αλλά κυρίως στο value for money, όπως θα διαπιστώσετε στη συνέχεια.

Το όνομα +ΟΥΣΙΑ, συνδυασμός του προσθετικού συμβόλου και της ουσίας, σημαίνει ότι τα εδέσματά της, εκτός όλων των άλλων προτερημάτων του χώρου κ. λπ., υπερέχουν αναφορικά και με την ουσία της γεύσης τους. Πιστεύω ότι ήταν ευφυής η ιδέα αυτή του ιδιοκτήτη να ονομάσει έτσι το κατάστημά του, έστω κι αν στο μυαλό ορισμένων έρχονται ίσως κάποιοι αναπόφευκτοι ερωτικοί συνειρμοί…

Ιδιοκτήτης, λοιπόν, ο κ. Μιχάλης Κοτσιφάκης, με καταγωγή απ’ τα Χανιά, και με πολυετή προϋπηρεσία στο Δημόσιο, εδώ και τρεις σχεδόν δεκαετίες επικεντρώθηκε σε χώρους εστίασης και αναψυχής, όπως το 1910 και το Ελιξήριο, που δεν λειτουργούν πλέον, το Μέλι, που έχει αλλάξει χέρια, και την +ΟΥΣΙΑ, η οποία κοσμεί τον Πειραιά για 17 χρόνια, αφού άνοιξε το 1999. Λειτουργούν από Τρίτη με Σάββατο, μεσημέρι και βράδυ, 12.00-00.00, ενώ Κυριακή και Δευτέρα, μόνο τα μεσημέρια,12.00-17.00.

Ο ιδιοκτήτης απουσίαζε, αλλά ήταν εκεί η ευγενέστατη αδελφή του, η οποία και μας μίλησε λεπτομερώς για το μαγαζί τους. Καθίσαμε μέσα, γιατί ήθελα να εξοικειωθώ περισσότερο με τον εσωτερικό χώρο, τη διαρρύθμιση και τη διακόσμησή του. Μπορούσα έτσι να παρατηρώ -απ’ τη μισάνοιχτη κουζίνα με το πάσο- τόσο τη μαγείρισσα, η οποία καθημερινά επιτελεί το έργο της υπό την επίβλεψη των ιδιοκτητών, όσο και την πρόθυμη και νεαρή σερβιτόρα, η οποία πηγαινοερχόταν ασταμάτητα, σερβίροντας τις παρέες που κατέφθαναν στην όμορφη Πλατεία μπρος στα μάτια μας.

Ο εσωτερικός χώρος, όχι ιδιαίτερα μεγάλος, έχει γύρω στα 10 τραπέζια (περί τα 35 άτομα), ενώ στην Πλατεία μπορούν να φάνε πολύ περισσότεροι - υπολογίζω συνολική δυναμικότητα 100 τουλάχιστον ατόμων. Μέσα λοιπόν κυριαρχούν αποχρώσεις κόκκινου-καφέ σε τραπεζοκαθίσματα, καναπέδες και πλάκες δαπέδου, σε κοντράστ με τους ανοιχτόχρωμους τοίχους. Υπάρχουν ακόμα καθρέφτες, κάδρα με φωτογραφίες και εικόνες της Κρήτης, μικρές γωνιές και ράφια στους τοίχους με διάφορα μπιμπελό αλλά και αντίγραφα αρχαίων κεφαλών από κάποιο Μουσείο, ενώ άπλετο φως έλουζε την αίθουσα από την πόρτα, τις τζαμαρίες και τα παράθυρα. Ταυτόχρονα, μας συνόδευαν Κρητικά κυρίως μουσικά ακούσματα και τραγούδια (με τον αείμνηστο Ν. Ξυλούρη, όπως και γνωστές συνθέσεις του Μαρκόπουλου κι άλλων συνθετών).

Όλα αυτά τα χρόνια, η Ο ταΐζει τα μεσημέρια τους εργαζόμενους στον Πειραιά και όχι μόνο, χάρη στο εκτεταμένο της delivery, το οποίο -Δευτέρα με Παρασκευή, από 12.00-16.30- καλύπτει όλη την κεντρική ζώνη του Πειραιά, και πιο συγκεκριμένα το τρίγωνο που ορίζεται απ’ το Χατζηκυριάκειο, τον Άγιο Διονύσιο και την Πυροσβεστική Υπηρεσία!! Όπως μου είπαν, ετοιμάζουν καθημερινά τουλάχιστον 10 πιάτα ημέρας, όπως ψάρι ή συκώτι στη σχάρα, πολίτικους κ. λπ. κεφτέδες, σουτζουκάκια, μπουρέκια, παστίτσιο, μουσακά, κ. α.

Το μενού τους για τους θαμώνες του εστιατορίου, απ’ το οποίο και παραγγείλαμε, είναι φυσικά εκτεταμένο και, ο πολυσέλιδος κατάλογός τους, ξεκινώντας απ’ τη Χανιώτικη κουζίνα, επεκτείνεται και σε άλλες ελληνικές γωνιές. Πιο αναλυτικά, περιλαμβάνει 12 μεζεκλίκια, όπως φάβα, τυροκαυτερή, χοιρινή τηγανιά,... (3-7 €), 6 θαλασσινούς μεζέδες, όπως γαρίδες σαγανάκι, καλαμαράκια και μπακαλιάρο τηγανιτό, χταπόδι ξιδάτο, …(5-9 €), καμιά δεκαριά πιάτα Κρήτης, όπως στάκα με αυγά, καλιτσούνια, κουνέλι τηγανιτό, χοχλιούς μπουμπουριστούς, …(3-10 €).
Επίσης σερβίρουν περί τις 10 σαλάτες (4-7 €), και πολλά μαγειρευτά πιάτα, όπως στραπατσάδα, γαλοπούλα ή κοτόπουλο παϊδάκια, πανσέτα, φέτα-πετιμέζι, συκωτάκια μοσχαρίσια γάλακτος, σπαλομπριζόλα, …(7-14 €), και 5-6 γλυκά, στα 4-7 €.

Εξάλλου, η λίστα με τα ποτά είναι πιο συνεκτική και εστιάζεται σε λίγο αλλά καλό και φθηνό κρασί χύμα, από σταθερούς προμηθευτές, όπως μας είπαν. Έχουν λοιπόν λευκό Κρητικό κρασί ποικιλία ΒΗΛΑΝΑ, 12 βαθμών οινοπνεύματος, από την περιοχή του Ηρακλείου, στα 5 € τα 750 ml, τρία είδη κόκκινα: ΛΙΑΤΙΚΟ, ΜΑΡΟΥΒΑ (υψηλόβαθμο, οξειδωμένο, απ’ την Κίσσαμο Χανίων), καθώς και ΑΓΙΩΡΓΙΤΙΚΟ Νεμέας, στα 5-5.60 €, αντίστοιχα. Υπάρχουν ακόμη ελληνικές μπύρες στα 2-4 €, ούζο 200 ml. στα 6.60 € και σε αντίστοιχες φιλικές τιμές, τσικουδιά και ρακόμελο. Επίσης, όλα τα γνωστά αναψυκτικά, καφέδες και χυμοί, στα 2-3 €. Εξ ού και το τέλειο vfm, για το οποίο σας μίλησα στην αρχή!

Εμείς, μετά από ώριμη σκέψη και πολύ ψάξιμο, καταλήξαμε στα ακόλουθα τοπικά εδέσματα, αφού μας έφεραν νερό κρύο σε κανάτα:

1. Μια καλιτσούνια με μυζήθρα και ανθότυρο, στα 5 €
2. Μια καλιτσούνια με χόρτα και μάραθο, επίσης στα 5 €. Τα καλιτσούνια ήταν ολόφρεσκα, ζεστά και έλιωναν στο στόμα!
3. Μια Χανιώτικους νηστίσιμους λαχανοντολμάδες, με πρόβειο γιαούρτι. Ήταν μπουκιά και συχώριο! Τιμή 6.80 €.
4. Μια σαλάτα με ποικιλία από βραστά λαχανικά και sauce γιαουρτιού. Ήταν ένα πιάτο πολύ χορταστικό. Τιμή 6.00 €.
5. Μια μερίδα κουνέλι τηγανιτό με δικές τους τηγανιτές πατάτες, που ήταν το κάτι άλλο, και ήρθε κατ’ ευθείαν με το τηγάνι του. Τιμή στα 7.20 €.
6. Μοιραστήκαμε για γλυκό, μια Σφακιανή μυζηθρόπιτα με μέλι, η οποία ήταν ομολογουμένως μια εξαίσια γεύση. Τιμή 4.90 €.
7. Ήπιαμε 750 ml. απ’ το καταπληκτικό χύμα κόκκινο κρασί του Μαρουβά, που σας περιέγραψα ήδη. Τιμή 5.60 €.

Ακολούθησε κέρασμα από σπιτικό γλυκό κουταλιού με γιαούρτι, που ήταν κι αυτό μια ευγενική τους χειρονομία.

Ο λογαριασμός, συνολικά στα 41 €, άξιζε σαφέστατα για την αξιοπρεπή και πεντανόστιμη Κρητική γαστρονομική αυτή εμπειρία που αποκομίσαμε. Κοντολογίς, η σπιτική τους μαγειρική τέχνη, η φιλόξενη εξυπηρέτηση και η σχέση ποιότητας και τιμής ήταν όντως ασυναγώνιστα!

Συμπερασματικά, συστήνεται σαν ένα απ’ τα καλύτερα και τιμιότερα Πειραιώτικα στέκια, ειδικά για τη συγκεκριμένη κουζίνα που μας προσφέρει.

Προσωπικά σκοπεύω να το ξανατιμήσω το καλοκαίρι, τρώγοντας στην όμορφη Πλατεία που βρίσκεται ακριβώς μπροστά του.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκέπτομαι συχνά τον Πειραιά επειδή δεν ξεχνώ τα μέρη που μεγάλωσα. Οπότε ψάχνοντας για ένα καλό μαγαζάκι να τσιμπήσουμε εμπιστεύτηκα για άλλη μια φορά τους φίλους καλοφαγάδες από εδώ μέσα και δεν διαψεύστηκα.

Καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο δίπλα στην πλατεία Τερψιθέας που ήταν ήρεμα και ήσυχα διότι Σάββατο βραδάκι δεν έχει και ιδιαίτερη κίνηση.
Στο μαγαζί υπήρχαν άλλες δύο παρέες.

Στο δια ταύτα παραγγείλαμε σαλάτα ξαθέρι ικανοποιητική, κοτόπουλο φιλέτο πολύ καλοψημένο και ζουμερό μέσα, γαμοπίλαφο, όπως είπε και ένας προλαλλήσας έχουμε φαει και καλύτερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν πολύ καλό, καλιτσούνια με ανθότυρο και μυζήθρα αρκετά καλά και πάμε στα υπέροχα καλιτσούνια με χόρτα τέλεια, πατάτες κομμένες ροδέλα με την φλούδα φοβερό τηγάνισμα απίστευτες και τέλος μυζηθρόπιτα με μέλι σφακιανή δίνει ρέστα. Με ένα τεταρτάκι λευκό κρασί σύνολο 39,50€.

Κέρασμα τσικουδία.
Το μόνο που χαλάει την όλη εικόνα η αποφυγή νόμιμης απόδειξής με την προσκόμιση δελτίου παραγγελίας που μοιάζει με αποδειξη. Πονηριές!!!!!!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Σάββατο βραδάκι ήμουν Πειραιά. Φίλη μου μου πρότεινε να πάμε σε ένα μεζεδοπωλείο που είχε ακουστά αλλά δεν είχε πάει ποτέ. Εύκολο πάρκινγκ στον πεζόδρομο σχεδόν απέξω, Είχε και έξω τραπέζια διαθέσιμα σε χώρο διαμορφωμένο αλλά προτιμήσαμε μέσα που ήταν πιο όμορφα και δεν είχε πολύ κόσμο. Μοιάζει με καφέ μάλλον παρά με μεζεδοπωλείο.

Παραγγείλαμε ψητά λαχανικά, πλευρώτους στα κάρβουνα επίσης, μελιτζανοσαλάτα, κολοκυθοκεφτέδες, ωραίοι σε σχήμα λουκουμά με τρύπα, καλιτσούνια με σπανάκι άγρια χόρτα και μάραθο, καλαμαράκια, ένα καραφάκι ούζο και μια μπύρα. Στο τέλος κέρασμα κορμό σοκολάτα και ρακόμελο. Κάτι παραπάνω από 40 ευρώ. Όλα σχεδόν τα πιάτα ήταν εύγευστα, περίμενα λίγο καλύτερα τα ψητά λαχανικά. Ευγενικός ο κύριος στο σέρβις, καλή η γενική εντύπωση. Προτείνεται.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Έκτακτη κάθοδος στον Πειραιά Τρίτη μεσημέρι και ψάχνουμε κάτι να φάμε με δυο φίλους ώστε να τα πούμε λίγο. Η πλατεία Τερψιθέας είναι στο δεκάλεπτο από το σταθμό οπότε πήγαμε καρφωτοί στην +Ουσία, ένα μεζεδοπωλείο που πρότεινε ένας φίλος… και ευτυχώς!

Είναι πάνω στον πεζόδρομο της Παλαιολόγου με λίγα τραπεζάκια μέσα σε έναν καθαρό χώρο που για να πω την αλήθεια περισσότερο με γαλλικό bistro μοιάζει, ευτυχώς τα καλά ελληνικά τραγούδια (κυρίως έντεχνα αλλά και κρητικά φυσικά) μας θυμίσανε που βρισκόμαστε!: ) Εχει όμως αρκετά τραπέζια έξω για τις καλές ηλιόλουστες μέρες δίπλα στην πρασινάδα της πλ. Τερψιθέας…

Κανατούλα με νεράκι και ντιπ με παξιμαδάκια μέχρι να τσεκάρουμε το μενού το οποίο δεν είναι τεράστιο αλλά έχει αρκετά πράγματα να διαλέξεις/παίξεις και να ενθουσιαστείς, ειδικά για τους φαν της κρητικής κουζίνας(από χοχλιούς μέχρι γαμοπίλαφο) αν και εμείς δεν εστιάσαμε εκεί (αυτή τη φορά αλλά σκοπεύω να ξαναγυρίσω), γενικά παίζουν αρκετά ορεκτικά, μπόλικες σαλάτες και κυρίως (κρεατικά και λίγα ψαρικά).

Ηπιαμε ουζάκι (6,60e για το Πλωμάρι των 200ml) και το συνοδέψαμε με διάφορα μεζεδάκια, πήραμε μια υπέροχη σπιτική μελιτζανοσαλάτα που ήταν καπνιστή και θα μπορούσαμε να παίξουμε και ξύλο ποιος θα τη φάει αλλά ευτυχώς και τα υπόλοιπα πιάτα ήταν πολύ καλά, με φρέσκα υλικά και γευστικά σαν μαμίσια. Τα καλτσουνάκια (5e) με ανθότυρο και μυζήθρα ήταν τρία υπέροχα κομμάτια που εξαφανίστηκαν γρήγορα, μια σαλάτα με το όχι πρωτότυπο όνομα Πανδαισία Λαχανικών (κάπου στα 6 ευρώ όπως όλες οι σαλάτες εκτός από τα χόρτα στα 3) που ήταν φρεσκότατη και αρκετά μεγάλη με λάχανο, μαρούλι, ρόκα, πράσινο μήλο, μαραθόριζα, καρύδι και ginger σως. Οι λαχανοντολμάδες (6,5e) δεν ενθουσίασαν όλους μας αν και δεν έμεινε κανένας στο πιάτο, τα τηγανιτά καλαμαράκια τυπικά αλλά ο γαύρος σούπερ, τον κράτησα σε κοντινή απόσταση από το ουζάκι μου…

Ωραίες γεύσεις, νορμάλ τιμές (εύγε! ), φιλικό γρήγορo service, απόδειξη κανονικά και τελείωμα με πεντανόστιμο πολίτικο χαλβά!

Παρεουλα 3 ατομων μετα απο καφεδακι στον Πειραια,
αποφασισαμε να τσιμπισουμε κ κατι.... τα βηματα μας εφτασαν στην πλατεια Τερψιθεας... +ουσια!!!

Καθησαμε εξω σε εναν χωρο κλεισμενο με ναυλον, με δυο επιπεδα με αρκετα τραπεζια αλλα οχι στριμωγμενα κ εντυπωσιακα καθαρος!!!!
Μας καλως ορισαν με κρυο νερακι σε κανατουλα, παγωμενη τσικουδια(πολυ καλη)
παξιμαδακι, ελιτσες κ ενα ντιπ

Εξυπηρετηση αρτια!!!! Ο σερβιτορος χομογελαστος, γρηγορος κ πολυ ευστοχος σε
οτι μας συνεστησε(προς τιμην του μας ειπε πως εχουμε παραγγειλει πολλα κ αν χρειαστουμε κατι... η κουζινα στην διαθεση μας)Τα πιατα ηρθαν στη σωστη σειρα κ τη σωστη στιγμη....
Κ τωρα μαμ!!!!

Παραγγειλαμε
Ανθοτυρο ξηρο(νοστιμοτατο τυρακι) 4,80€
Απακι(απλα υπεροχο)4,00€
Καλτσουνια με τυρι(3 θεικα τεμ. καλοτηγανισμενα χωρις λαδιλα)5,00€
Πατατα οφτη(πολυ καλη)3,40€
Γαμοπιλαφο(οχι super, αλλα ανω του μετριου)5,40
Πανδαισια λαχανικων!!!!!!!!!! (φρεσκοτατη, νοστιμοτατη κ πλουσια σαλατα
με καρυδια κ ντρεσινγκ τζιντζερ κ μελι)5,80€
Κουνελι τηγανιτο!!!!! με συνοδια απο φρεσκιες κομμενες στο χερι πατατουλες!!!7,20€

Χοχλιους(θα τους ηθελα με περισσοτερο αρωμα κ αλατι)7,50€
Μας κερασαν κ γιαουρτακι με σπιτικο γλυκο κουταλιου!!!!!!
Για ολα αυτα μας ζητησαν 45,50€ με αποδειξη!!!!!
Μπραβο τους!!!!!
Καθαρα! Τιμια! Νοστιμα! Οικονομικα!
+ΟΥΣΙΑ
Προτεινεται ανεπυφυλακτα!!!!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Στη +ουσία βρέθηκα πρώτη φορά πριν από κάποια χρόνια εντελώς τυχαία επισκεπτόμενος φίλους που μένουν στον Πειραιά. Εκτοτε ο χώρος αυτός έχει γίνει σημείο αναφοράς όποτε πηγαίνω στον Πειραιά, τόσο για τον χώρο και το service όσο για τις γεύσεις και τις τιμές.

Το πρώτο που με κέρδισε μια χειμωνιάτικη βραδυά είναι ο χώρος που δε θυμίζει με τίποτα μεζεδοπωλείο, φέρνει περισσότερο σε γαλλικό bistro. Εξ΄ ίσου όμορφος είναι ο ειδικά διαμορφωμένος χώρος στον πεζόδρομο για τις τις βραδυές που ο καιρός το επιτρέπει.

Η εξυπηρέτηση είναι πάρα πολύ καλή από το πρόθυμο και καλοδιάθετο προσωπικό ενώ οι τιμές είναι σε αγαστή αρμονία με τις πολύ όμορφες γεύσεις. Η κουζίνα περιέχει πολλές κρητικές γεύσεις όπως καλτσούνια, γαμοπίλαφο, σπιτικά ζυμαρικά Κρήτης, χοχλιούς, αλλά δεν την κατατάσσεις στις αμιγώς κρητικές. Η μουσική στην σωστή ένταση με τα κρητικά ακούσματα να εναλάσσονται με τα έντεχνα ώστε να μην κουράζουν.

Στα συν του μαγαζιού το νερό σε κανάτα, το καλωσόρισμα ρακής με σως και παξιμάδι το κέρασμα στο τέλος και φυσικά η απόδειξη.

Για τοu λόγου το αληθές τη τελευταία φορά που πήγαμε ένα μαγιάτικο βράδυ 4 άτομα πήραμε:

Καλτσούνια 2 με μυζήθρα και 2 με χορταρικά 6.60 € σταθερή αξία,

σαλάτα ξαθέρι δροσερή και σε ικανοποιητική ποσότητα 5 €.

Μανιτάρια στο τηγάνι που μαζί με τον ξηρό ανθότυρο είναι καταπλητικός κρασομεζές 4.80 € και 4.20€ αντίστοιχα.

Ποικιλία κρεατικών (μικρή) που ήταν υπεραρκετή για 4 άτομα 15.50 € και πατάτες με στάκα που προσωπικά εγώ δεν χορταίνω να τρώω 4.90€.

Το δείπνο μας συνόδευσε χύμα λευκό κρητικό κρασί ελαφρύ-δροσερό-εύγευστο προς 7€. Το γιαούρτι με γλυκό κουτουλιού που μας κέρασαν δεν μας επέτρεψε να γευτούμε τις καταπλητικές σφακιανόπιτες τις οποίες τιμούμε συχνά - πυκνά.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Παλιότερα, όταν οι έξοδοι για φαγητό ήταν συχνές, πηγαίναμε τακτικά στη +ουσία. Η αλήθεια είναι ότι κρατούσε μια πιο, συναισθηματικά, ξεχωριστή θέση στις προτιμήσεις μας.

Το τελευταίο διάστημα βρεθήκαμε πάλι τρείς φορές στο παλιό στέκι. Δεν φανταζόμουνα ότι θα ξαναέγραφα κριτική για ένα εστιατόριο αλλά μετά την τελευταία μας επίσκεψη νομίζω ότι το χρωστώ, στο πολυαγαπημένο στέκι.

Ο χώρος δεν έχει αλλάξει αλλά κάθε φορά που μπαίνω πλέον, έχω την αίσθηση ότι μπαίνω στο σπίτι ενός φίλου. Η ατμόσφαιρα ζεστή το χειμώνα μέσα και δροσερή το καλοκαίρι απέναντι στον κήπο. Γενικά το μαγαζί αποπνέει μια καθαριότητα, τάξη και θαλπωρή, τα τραπέζια σε απόσταση το ένα από το άλλο, στρωμένα με ενδιαφέροντα σουπλά.

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω λόγια! Οι ιδιοκτήτες και το προσωπικό σας καλοδέχονται και σας περιποιούνται από καρδιάς, ταχύτατα, απροσποίητα και ειλικρινά.

Ευχάριστη έκπληξη το κέρασμα της ρακής με το καλησπέρα σας.
Και ας πάμε και στο φαγητό.......! Τι να πρωτοπώ????
Η κουζίνα πολύ καλή, σίγουρα καλύτερη και περισσότερο προσεγμένη από παλιά.

Από τα ορεκτικά του τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα. Τα ντολμαδάκια με το αμπελόφυλλο που είναι πολύ νόστιμα και σπιτικά, τα καλιτσούνια με τυρί και αυτά με τα χόρτα υπέροχα, όχι με σκέτο σπανάκι αλλά χορτάρινα με όμορφα μυριστικά.

Από τα κυρίως προτείνω: Tα παραδοσιακά-χωριάτικα μακαρόνια με το λουκάνικο που είναι πολύ νόστιμα. Λαχανοντολμάδες με γιαούρτι, χανιώτικη συνταγή χωρίς κιμά και μπεσαμέλ. Επίσης τα κρεατικά της ώρας είναι πολύ καλά τη μοσχαρίσια μπριζόλα την οποία πετυχαίνουν ζουμερή, τις καλοψημένες πανσέτες, τα κρεατένια και νόστιμα μπιφτέκια του.

Από τα γλυκά ξεχωρίζω φυσικά την Σφακιανόπιτα με το μέλι αλλά έχουμε φάει και καταπληκτική καρυδόπιτα συνοδευόμενη με παγωτό. Το ζεστό ρακόμελο στο τέλος είναι must.

Την τελευταία φορά πληρώσαμε 46 ευρώ τα τέσσερα άτομα για αρκετούς μεζέδες και δυο καραφάκια ρακή.
Αν θα ξαναπάω ??? Εννοείται με την πρώτη ευκαιρία!!! Το συστήνω, χωρίς ενδοιασμούς σε όλους.

Υ. Γ. Στα συν του μαγαζιού το εύκολο πάρκινγκ το βράδυ, στον δρόμο αλλά και στον πεζόδρομο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Deti.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Στο μαγαζί πήγα μεσημέρι μετά την δουλεία. Ο χώρος μέσα θυμίζει μάλλον μπιστρό ή μπιραρία. Κάτσαμε έξω γιατί ο καιρός το επέτρεπε και ο χώρος είναι ιδανικός με θέα στην πλατεία της Τερψιθέας.

Το σέρβις ευγενικό και γρήγορο αν και το μαγαζί δεν ήταν άδειο. Από φαγητό λόγο Μεγαλοβδομάδας φάγαμε νηστίσιμα. Μαμαδιστηκη κουζίνα με επιρροές σίγουρα από την Κρήτη. Μαραθοκεφτέδες κολοκυθοκεφτέδες πολύ καλοί όπως και κάτι γιουβαρελάκια.

Για κυρίως λόγο ημέρας μπακαλιάρος ο οποίος ήταν τραγανός και το λάδι του τηγανίσματος δεν σου κάθονταν στο λαίμο. Σαν γνήσιος Κρητικός ο ιδιοκτήτης μας κέρασε και δυο ρακές και τον χαλβα στο τέλος.

Το πρόσημο στο μαγαζί είναι θετικό όπως και στο λογότυπο. Είναι μια καλή επιλογή για μεσημέρι στο κέντρο του Πειραιά.