Ελληνικές γεύσεις και πιάτα από την Βόρειο Ελλάδα. Κλειστά Κυριακή.

10 Φεβ 2018

Ήταν η τρίτη φορά που επισκεφτήκαμε το μαγαζί. Τις 2 προηγούμενες φορές φύγαμε με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Δεν μπορώ να πω ότι η τελευταία φορά στέφθηκε με επιτυχία.
Γενικά το μενού του μαγαζιού ήταν μικρό και αυτό για μένα είναι καλό, δέν μπορώ τους τεράστιους καταλόγους που έχουν τα πάντα από πίτσα σε ψάρια και από παϊδάκια μέχρι μακαρόνια κτλ. Εδώ όμως είχαμε το 90% των πιάτων να είναι τηγανητά, νόστιμα μέν ανθυγιεινά δε.
Δεν τον θυμάμαι των κατάλογο αλλά οι επιλογές σε ψητά ήταν σχεδόν μηδαμινές.
Έχουμε και λέμε 3 άτομα 4 η ώρα ύστερα από κράτηση Σάββατο μεσημέρι
Νερό εμφιαλωμένο ψωμί 2 ειδών και ένα αδιάφορο ντιπ

Λουκουμάδες από τυρί μετσοβόνε και μια σάλτσα από πιπεριές Φλωρίνης.
Καταπληκτική γεύση δεν είχε ίχνος λαδίλα η σάλτσα πεντανοστιμη αλλά στόκος στο στομάχι

Μπάο μπαν με τηγανητό καλαμάρι και αβοκάντο
Καλό άλλα και αυτό τηγανητό το αβοκάντο δεν έδινε τίποτα στο πιάτο

Σαλάτα με πρασινάδα πορτοκάλι
Φρέσκια σαλάτα ωραίο ντρέσινκ, οκ

Μπέργκέρ με μοσχαρίσιο κιμά και τηγανητές πατάτες
Το μπιφτέκι παρά ψημένο στεγνό και άνοστο, η σος ξίνιζε λίγο αλλά οκ αν το μπιφτέκι ήταν όπως έπρεπε να είναι. Και δεν ερωτηθήκαμε για το ψήσιμο …

Λαβράκι σωτε
Ωραία φιλεταρισμένο ψάρι αλλά και αυτό στο τηγάνι …

Ταλιατέλες καρμπονάρα με λουκάνικο και τυρί παρμεζάνα
Σωστά βρασμένα μακαρόνια φοβερό λουκάνικο παρμεζάνα φουλ, γεύση φουλ, λιπαρά φουλ, στόκος.

Πληρώσαμε περίπου 80 ευρώ
Όπως είπα και παραπάνω θα ήθελα πιο πολλές επιλογές με ψητά και πιάτα ελαφριά. Αφού έχουν στο μενού τους μπάο μπάν βάλε και 2 ακόμα επιλογές εκτός από το τηγανητό “ κάτι “ για εμάς που δεν θέλουμε το τηγάνι. Είχε στο μενού κοτόπουλο φιλέτο με τραγανή πέτσα οπότε πάλι τηγάνι … μάλλον θα πρέπει να ξανά σχεδιαστή το μενού. Τον καλλίδη τον συμπαθώ από τις εκπομπές του και των θεωρό έξυπνο άνθρωπό δεν βλέπει ότι η τάση τις εποχής είναι τα ελαφριά πιάτα χωρίς πολλά λιπαρά σε κάποια εστιατόρια μάλιστα χωρίς γλουτένη και βιολογικά ? Κρίμα

23 Σεπ 2017

Πέμπτη βράδυ, Σεπτέμβρης μήνας, ωραία παρέα στο εστιατόριο ΑΝΕΤΟΝ. Η πρώτη εντύπωση καλή, ωραίος χώρος και ευγενικό το service. Μικρός κατάλογος που προσωπικά μου αρέσει γιατί προτιμώ να εστιάζουν σε λίγα και προσεγμένα πιάτα παρά μεγάλη ποικιλία και χαμηλή ποιότητα.

Αρχίσαμε με πράσινη σαλάτα με αχλάδια και αμύγδαλα, ήταν πολύ ωραία, ρολάκια με γαρίδες εξίσου καλά, πατάτες τηγανιτές με αυγά και φέτα, δυστυχώς δεν το ευχαριστήθηκα γιατί οι πατάτες ήταν κομμένες sticks και δεν ήταν καθόλου τραγανές.

Συνεχίσαμε με τα εξής κυρίως:

Λαβράκι με μαρινάτα λαχανικών, ωραία ψημένο τα λαχανικά σκορδάτα,
Ψαρονέφρι με πουρέ μελιντζάνας, ωραίο συνολικά το πιάτο,
Μπιφτεκάκια με πουρέ πατάτας, ωραίο συνολικά το πιάτο και

Κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα και πράσινη σαλάτα, το κοτόπουλο σωστά ψημένο όμως η σάλτσα ήταν πάνω στη μαλακή πέτσα! και η πράσινη σαλάτα κάτω από το ζεστό κοτόπουλο! Έφαγα μόνο το κοτόπουλο.
Συνοδέψαμε το δείπνο μας με το ροζέ χύμα κρασί που ήταν καλό.

Δοκιμάσαμε επίσης τη ganache με το φυστικοβούτυρο και τον πουρέ αχλάδι με parfait σοκολάτας, και τα δύο πολύ καλά.

Συνολικά το φαγητό ήταν σωστά μαγειρεμένο αλλά αδιάφορο καμία γεύση που μου έμεινε αξέχαστη και θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω και σίγουρα δεν δικαιολογεί τις τιμές του.

10 Απρ 2016

Προ καιρού με είχε προσκαλέσει μια ελληνοαμερικανίδα φίλη μου για dinner στο Μαρούσι, στο κλασικό πια εστιατόριο ΑΝΕΤΟΝ, για το οποίο, by the way, διάβασα και καλές κριτικές από mavtasos, fratello, Rose_Tyler, underwater κι άλλους χρήστες. Πράγματι, ο κ. Βασίλης Καλλίδης, ταλαντούχος σεφ και τηλεπαρουσιαστής, μαζί με τον κ. Δημήτρη Φωτόπουλο, έχουνε κάνει πολύ καλή δουλειά, με αυτόν τον minimal 50’s & 60’s designed space of a sophisticated bourgeois dining-room!

Το ΑΝΕΤΟΝ άνοιξε το 2005 και λειτουργεί Τρίτη με Σάββατο για dinner, και τις Κυριακές μόνο για lunch, ενώ τις Δευτέρες είναι κλειστό. Ο χώρος με καμιά 15αριά τραπέζια, για 40-50 άτομα, δεν είναι αχανής κι έτσι νομίζω πως πετυχαίνει μια φιλική ατμόσφαιρα, κάτι σαν μια μεγάλη οικογένεια.

Βοηθάει και το ντεκόρ με τα ράφια και τη βιβλιοθήκη, τον χαμηλό κάπως φωτισμό, τα διάφορα κάδρα, μικρά και μεγάλα, μαζί με τον δερμάτινο καφέ καναπέ, που θυμίζουν αστικό σαλόνι, τον πετυχημένο συνδυασμό των ανοιχτόχρωμων τοίχων με το καφέ του ξύλου, και πάνω απ’ όλα, τη γωνιά της σπιτικής τραπεζαρίας, που την κοσμεί το αριστοκρατικό τραπέζι με τα ξυλόγλυπτα πόδια!!

Τα παιδιά στο service άψογα, ευγενικά και προπαντός ενήμερα για το μενού, που βασίζεται σε άριστες, εποχιακές πρώτες ύλες, κυρίως από την Ελλάδα μας, και που ανανεώνεται τακτικά, κάθε 1-2 μήνες. Το μενού λοιπόν είναι σχετικά περιορισμένο, και περιλαμβάνει περίπου 10 ορεκτικά και σαλάτες, γύρω στα 8-13 €, άλλα τόσα κύρια πιάτα στα 10-20 €, και 3-4 γλυκά στα 6 €.

Από ποτά, υπάρχουν αναψυκτικά και μπύρες, σε τιμές ανάλογες με το level του χώρου, όπως και χύμα κρασί, γύρω στα 8 € το μισόλιτρο, και αν υπάρχει όρεξη, κέφι και money, ωραία εμφιαλωμένα κρασιά, γύρω στα 30-40 € τα πιο πολλά, όπως π. χ. το ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ, κ. λπ. Ας μην ξεχνάμε πως το value for money είναι πάντα συνάρτηση του επιπέδου του κάθε χώρου, κι ας μην παραπονιόμαστε που χαλάμε κάποτε περισσότερα λεφτά, αρκεί βέβαια να τα έχουμε!!

Εμείς πήραμε μια πράσινη σαλάτα με γραβιέρα, ξινόμηλα και φουντούκια, τις κλασικές τηγανιτές πατάτες με αυγό μάτι, ένα στήθος κοτόπουλου γεμιστό με κρεμώδες τυρί και λαχανικά, ένα φιλέτο σολομού με μέλι, σόγια, αρωματικό ρύζι κι αμύγδαλα, ένα bitter chocolate ganache with caramel, peanut-butter and cookies, ένα tiramisu with bitter chocolate, mascarpone cream, liquor coffee and nuts. Ήπιαμε mineral water και ένα μισόλιτρο χύμα άσπρο κρασί, νομίζω μοσχοφίλερο. Ήταν όλα αντάξια του χώρου και της καλής βαθμολογίας μου. Πληρώσαμε 72 €, i. e. Class rate: per person 26/36 €.

Περάσαμε άνετα και όμορφα στο ΑΝΕΤΟΝ και φυσικά σας το κάνω recommend!!

17 Φεβ 2016

14/2/2016 επισκεφτήκαμε τους γείτονες στο ανετον. Θέλαμε εδώ και καιρό να πάμε αλλά έχει την φήμη του πολύ ακριβού και πάντα το φοβόμασταν. Κυριακή μεσημέρι η επίσκεψη μας και παρακάτω τα σχόλια:

Χώρος:
Άνετο casual ζεστό καλά οργανωμένος χώρος. Είχε αρκετό κόσμο αλλά δεν επιτρέπετε το κάπνισμα (ΖΗΤΩ!!!! ) οπότε ήταν πολύ άνετα.

Φαγητο:
Παραγγειλαμε 2 starter και 2 κυρίως. Μανιτάρια με τοματάκια το οποίο ήταν αποθέωση. Φοβερό πιάτο το ευχαριστηθήκαμε. Χταπόδι με μελιτζανοσαλατα και κρεμμυδάκια πάρα πάρα πολύ κάλο. Πολύ ωραίο ψήσιμό στο χταπόδι. \

Κυρίως: και οι 2 πήραμε μοσχαρίσια πλευρά σιγομαγειρεμένη σε κρασί πάνω σε παπαρδέλες και με γραβιέρα. Μεγάλη μερίδα χορταστικό καταπληκτική γεύση μου θύμισε κυριακές όταν η μητέρα μου έκανε κοκκινιστό. Συγκλονιστικό αλλά διαφωνώ λίγο με το μέγεθος της μερίδας μου φάνηκε καπως μεγάλη.
Επιδόρπιο δε πήραμε γιατί βασικά σκάσαμε. Ήπιαμε 1 ποτήρι κρασί και 1 μπίρα. Λογαριασμός 64 ευρό.

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι στο πάνω μέρος του menu αναφέρει menu Φεβρουαρίου μιας και από ότι ξέρω αλλάζουν μενού κάθε μήνα για να χρησιμοποιούν μόνο εποχιακά υλικά. Τελικά ήταν ένα καταπληκτικό γεύμα άξιζε τα χρήματα του και θα ξαναπάμε με κλειστά μάτια.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
Shashlikara έχεις φάει;
Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη
Καλλιθέα
ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία