Το Moorings είναι και πάλι εδώ μετά από μία εντυπωσιακή ριζική ανακαίνιση. Γήινα χρώματα, συνδυασμοί υλικών, όπως το ξύλο και η πέτρα, λεπτομέρειες σε τόνους του γαλάζιου και κρυφοί φωτισμοί αποπνέουν μια οικεία και χαλαρή ατμόσφαιρα, αναδεικνύοντας παράλληλα μοναδικά τη νέα αισθητική του.
Στο Moorings μπορείτε να απολαύσετε από το πρωί πλούσια ποικιλία ζεστών και κρύων ροφημάτων, καθώς και ελαφριά σνακ και γλυκίσματα. Το εστιατόριο λειτουργεί από το μεσημέρι υπό την επίβλεψη του chef Ανδρέα Σχοινά, ο οποίος δημιουργεί πρωτότυπες γεύσεις από την Μεσόγειο και προτείνει πιάτα από φρέσκα ψάρια και θαλασσινά καθώς και ιδιαίτερες επιλογές με κρέας, ζυμαρικά και δροσερές σαλάτες. Η διασκέδαση στο Moorings συνεχίζεται έως αργά το βράδυ συνοδεία ποτών, cocktails και σύγχρονων μουσικών επιλογών.

Δευτέρα - Κυριακή 10:00 μέχρι το αργά το βράδυ

Παροχές για ΑμεΑ
Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Μπροστά στη Θάλασσα
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Σεπ 2017

Πήγαμε για να απολαύσουμε την πανσέληνο Ιουλίου και παρόλο που κάναμε κράτηση μια μέρα πριν (για καθημερινή) και ζητήσαμε τραπέζι μπροστά, μάς έβαλαν λίγο πιο πίσω. Δεν ξέρω αν τα μπροστινά τα είχαν κλείσει μέρες πριν, ήταν όμως άδεια για αρκετή ώρα όσο καθόμαστε.
Τουλάχιστον βλέπαμε μια χαρά και από εκεί που μάς έβαλαν.

Σημαντικότερο παράπονο είναι το πολύ μικρό τραπέζι (όλα τα τραπεζάκια δύο ατόμων είναι μικρά) που μάς στρίμωξε λίγο, αφού πήραμε αρκετά φαγητά. Ήταν και σκοτεινά και δε βλέπαμε γενικώς, αλλά μάλλον είναι για δημιουργία ρομαντικής ατμόσφαιρας...

Ο χώρος όμως πάνω στην ταράτσα είναι μαγικός! Η θέα στη θάλασσα και την αθηναϊκή ριβιέρα τέλεια! Κι όταν έχει πανσέληνο τη βλέπεις μεγάλη μεγάλη και πορτοκαλιά στην ανατολή της...

Πήραμε μια σαλάτα πολύχρωμη (μεγάλη με δροσερά λαχανικά αλλά σχεδόν χωρίς ντρέσινγκ, πολύ στεγνή), μια καβουροσαλάτα με φρέσκο βασιλικό καβούρι και αβοκάντο που ήταν θαυμάσια (ταίριαζε με τον αφρό μανταρινιού, καλοκαιρινή γεύση), ήρθαν με ψωμάκια-κριτσινάκια και ντιπ φυσικά (δε θυμάμαι χρέωση, αλλά ήταν κάμποσα) και το υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό.

Τα κύρια ήταν μυλοκόπι με ψητά λαχανικα (αρκετά μεγάλη μερίδα και τέλεια ψημένο ψάρι) και σολομός με σπαράγγια και σως ολαντέζ (πολύ καλό πιάτο).

Γλυκό δεν πήραμε. Με ένα μπουκάλι λευκό κρασί, το οικονομικότερο της (ακριβής) λίστας ο λογαριασμός πήγε 90+... Το περιβάλλον τα αξίζει, το φαγητό είναι γενικά καλό, αλλά ένα κλικ πιο κάτω δε θα έβλαπτε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Εκτός "πίστας" a4f εδώ και κάποιο διάστημα -για λόγους ανεξάρτητους από το site- επανέρχομαι με μία κριτική γεμάτη ελληνικό καλοκαίρι αφού αποτελείται από υπέροχο χώρο στo Λαιμό της Βουλιαγμένης, απέραντη θέα έως εκεί που συναντιέται ο ουρανός με τη θάλασσα και απίθανες γεύσεις που ηδονίζουν τον ουρανίσκο και χορταίνουν όλες τις αισθήσεις μας.
Moorings - η τέλεια επιλογή για να βγάλω έξω φίλη και συνεργάτιδα από το εξωτερικό- για να δει τι έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα.....

Κράτηση από την προηγούμενη ημέρα, άφιξη στις 21,00 λίγο πριν νυχτώσει, όσο να προλάβουμε να θαυμάσουμε τη θέα και η αλήθεια είναι ότι σκύψαμε πάνω από το menu όταν πλέον η ορατότητα περιορίστηκε στο φωτισμένο από το Moorings τμήμα της θάλασσας και στον ευρύτερο χώρο του εστιατορίου.
Eπιλέξαμε τον "πάνω όροφο" για καλύτερη θέα, στρογγυλοκαθίσαμε 5 άτομα στο τραπέζι μας στο χείλος του μπαλκονιού και ιδού η παραγγελία:

Μία σαλάτα ελληνική και μία πολύχρωμη (και οι δύο με φρεσκότατα υλικά, σε υπεραρκετή ποσότητα) λίγο πιο στεγνές για τα δικά μου δεδομένα

Μπομπονιέρες με μικρές γαρίδες, με vinaigrette & μπούκοβο, καθόλου δυσάρεστα πικάντικο, απλά απολαυστικό
Χωριάτικη μπρουσκέτα με κατσικίσιο τυρί, προσούτο και πιπεράτο chutney σύκου, επίσης εκπληκτικό

Για κυρίως εγώ επέλεξα μοσχαρίσια φιλετάκια γάλακτος με μανιτάρια αρωματισμένα με μαύρη τρούφα και λευκή σάλτσα. Συνοδεύεται με basmati Δεν-έχω-λόγια- απίθανο πιάτο, ομολογώ ότι ενώ στα μισά είχα πραγματικά σκάσει, επέμεινα και το άδειασα σχεδόν όλο (! ) τόσο πολύ με ενθουσίασε το πιάτο μου.
Οι υπόλοιποι 4 της παρέας που έπαιξαν σε ψαρικό και ζυμαρικό επίσης έμειναν ενθουσιασμένοι με τις γεύσεις των πιάτων.

Το φαγητό ΄μας συνόδεψε το πολύ καλό Βίβλια Χώρα ροζέ το οποίο παραγγέλθηκε Χ2.
Στο τέλος παραγγείλαμε 3 διαφορετικά γλυκά (συγχωρήστε με αλλά δεν έδωσα καμία σημασία, ούτε δοκίμασα κάν, οπότε δεν είμαι σε θέση να περιγράψω ή να αξιολογήσω).
Λογαριασμός στα euro 290,00 σχεδόν euro 50,00/άτομο, δεν το λες φθηνό αλλά σίγουρα για αυτό που προσφέρει θα τολμήσω να το κατατάξω στο σχεδόν vfm!!!

Το επίπεδο εξυπηρέτησης και η ευγένειας περισσεύει, όλα γίνονται αθόρυβα, ταχύτατα και διακριτικά, όλοι και όλα είναι εκεί για σένα πριν από σένα (τα καλά των ακριβών εστιατορίων αλλά τολμώ να πω πως δεν είναι πάντα έτσι).

Σίγουρα δεν είναι ένα εστιατόριο για όλα τα βαλάντια, αλλά είμαι βέβαιη ότι είναι μία εμπειρία που αξίζει να ζήσεις -έστω για μία μόνο καλοκαιρινή βραδιά- εξάλου όλοι το αξίζουμε κάπου-κάπου...

17 Σεπ 2017

... χριστε μου ημουν ευτυχισμενος. Αλλα για πρωτη φορα στη ζωη μου ημουν ευτυχισμενος με πληρη συνειδηση οτι ημουν ευτυχισμένος. Ειναι καλο να εισαι απλως ευτυχισμένος, ειναι λιγο καλυτερο να ξερεις οτι εισαι ευτυχισμενος αλλα το να καταλαβαινεις οτι εισαι ευτυχισμενος και να ξερεις γιατι και πως με ποιον τροπο λογω ποιας αλληλουχιας γεγονοτων ή περιστάσεων και να εξακολουθεις να εισαι ευτυχισμένος, να εισαι ευτυχισμένος υπαρξιακα και συνειδητα ε, αυτο ειναι πέρα απο την ευτυχία, αυτο ειναι μακαριότητα, κι αν έχεις έστω λιγη λογικη θα έπρεπε να αυτοκτονήσεις στη στιγμή και να τελειώνεις... ***

Τι να πεις για την θέα αυτή ? Πάντα η θάλασσας με συνάρπαζε, και τι καλύτερο ύστερα από ένα πολύ κουραστικό 10 ήμερο όχι σωματικά άλλα ψυχολογικά (από ένα υψηλό πυρετό του μικρού μας να μην πέφτει με αρκετές επισκέψεις και εξετάσεις στο ιασω κτλ αλλά όλα καλά), Τετάρτη μεσημέρι Να κάθεσαι σχεδόν στην γωνία που ενώνονται τα 2 μπαλκόνια και όπου και να κοιτάς να βλέπεις το γαλάζιο της θάλασσας και τ’ουρανου... μαγεία και δίπλα σου την γυναίκα και το παιδί σου με σουπερ καιρό. Το μαγαζί μισό άδειο στην 16:00 καθίσαμε αμέσως το σέρβις επαγγελματικά - φιλικό, νερό εμφιαλωμένο κατάλογοι τα πιάτα ημέρας προφορικά και γραπτά και η παραγγελία μας

Spring rolls με κοτόπουλο και μαρμελάδα τομάτας
Καταπληκτικά ίχνος λαδιού νοστιμότατα

Τυρόπιτα με τραγανό φύλλο κανταΐφι, λευκά τυριά & μαύρο αλάτι λάβας
Λόγο τις διατροφής που κάνουμε το μόνο τυρί που τρώμε ει αξ το τρικαλινό ελαφρύ κάτι μεταξύ τυριού και ζελατίνας θα έλεγα οπότε μια τυρόπιτα με φουλ τυριά και μπόλικο βούτυρο για να γίνει και τραγανό το κανταΐφι μας έπεσε σαν στόκος στο στομάχι άλλα αξίζει δοκιμάσετε αυτό το πιάτο ήταν πολύ νόστιμο

Χταπόδι στη σχάρα µε μελιτζανοσαλάτα και μπούκοβο
Καταπληκτικό και αυτό το χταπόδι πολύ μαλακό και γευστικό.

Σαλάτα με roast beef, μανιτάρια, καπνιστή γραβιέρα, ρόκα, iceberg, ραντίτσιο, λιαστή τομάτα & vinaigrette μουστάρδας με μαύρη τρούφα
Η σαλάτα μεγάλη ποσότητα άνετα την παίρνεις σαν κυρίως με αρκετό κρέας μέσα φρέσκια και νόστιμη

Μοσχαρίσια φιλετάκια γάλακτος (200 γρ. ) σε λευκή σάλτσα µε µανιτάρια του δάσους
αρωµατισµένα µε µαύρη τρούφα. Συνοδεύεται µε ρύζι basmati.
Και αυτό το πιάτο πολύ νόστιμο αλλά δεν θα το ξανά έπαιρνα λόγο τις κρέμας γάλακτος γιατί χάνεις το κύριος συστατικό τα φιλετάκια

Ξιφίας στην σχάρα με ψητά λαχανικά
Αυτό ήταν τέλειο σωστά ψημένος ξιφίας ια αρκετά μεγάλη φέτα με διάφορα ψητά λαχανικά όπως πρέπει να είναι ψημένα

2 εσπρεσο

Και για επιδόρπιο

Λάβα αλμυρής καραμέλας με παγωτό βανίλια
Καταπληκτικό γλυκό πολύ μεγάλη ποσότητα και τις λάβας και του παγωτού άνετα τρώνε 2 άτομα. Πολυ γλυκο αλλα μου αρέσουν Τα γλυκα που ειναι πολυ γλυκά...

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 121,00

Δεν το λες φτηνό μαγαζί αλλα νομιζω οτι οταν πας σε τέτοια μαγαζιά στον λαιμό είσαι προετοιμασμένος αρκεί να αξίζει τα ευρώ που ξέρεις οτι θα δώσεις και εδώ αξίζει το κάθε εύρω που θα δώσεις.

*** ο κολοσσος του μαρουσιου του χενρι μιλερ εκδ μεταιχμιο

12 Σεπ 2017

Η πρώτη μου κριτική για την οποία δεν δίνω τιμή ανά άτομο, καθώς στο Moorings βρέθηκα καλεσμένη σε γάμο, οπότε δεν είδα τιμές (η βαθμολογία στο vfm είναι βασισμένη στα πιάτα που γεύτηκα σε σχέση με τις τιμές που κατάλαβα μετά από σύντομη έρευνα στο internet).

Ο χώρος είναι πραγματικά όμορφος, δίπλα σε μία μαρίνα στον Λαιμό της Βουλιαγμένης. Η θέα δεν είναι ανεμπόδιστη, αλλά ό, τι βλέπεις ανήκει στο φυσικό τοπίο, επομένως είναι πανέμορφα. Μου άρεσε πολύ και όσο είχε φως ακόμα, αλλά και το βραδάκι με τα διάφορα προβολάκια που φώτιζαν το νερό και τα βράχια. Σίγουρα τα τραπέζια στην άκρη είναι πιο όμορφα, αλλά κι εγώ που κάθησα στο εσωτερικό (του ορόφου, όχι της ταράτσας) με ανοιχτές τις τζαμαρίες ήμουν μια χαρά.

Το τραπέζι του γάμου είχε μπουφέ, οπότε θεωρώ ότι είχα μία αντιπροσωπευτική εικόνα της κουζίνας του μαγαζιού. Γενικά, έμεινα αρκετά ικανοποιημένη. Τα σαλατικά ήταν δροσερά, τα κρεατικά ήταν ζουμερά και ωραία ψημένα και τα διάφορα πιτο-ειδή ψημένα καλά και μη-λασπωμένα. Τα συνοδευτικά (πατάτες, ρύζι κτλ) ήταν επίσης καλά, οπότε θεωρώ ότι οποιαδήποτε μίξη όλων αυτών σε μία "κανονική" μερίδα του εστιατορίου θα δίνει ένα καλό αποτέλεσμα.

Η εξυπηρέτηση πάλι υστερούσε κάπως. Βέβαια, δεν μπορώ ίσως από τον γάμο να κρίνω γενικότερα, αλλά ο κόσμος ήταν αντίστοιχος ενός γεμάτου μαγαζιού, όχι παραπάνω. Γενικά, οι σερβιτόροι δεν είχαν αυτήν την σβελτάδα που απαιτείται ούτε την παρατηρητικότητα που χρειάζεται. Γινόταν η δουλειά, αλλά αν χρειαζόσουν κάτι (όπως νερό ή επιπλέον κρασί), έπρεπε να τους ψάξεις λίγο.

Η όλη εμπειρία ήταν στο σύνολό της καλή. Η τοποθεσία σίγουρα προσφέρεται για ένα ωραίο δείπνο και αφού συνοδεύεται και από ωραίες γεύσεις, γιατί όχι; Επίσης, αν κατάλαβα καλά, το μαγαζί λειτουργεί και ως καφέ από το πρωί αλλά και ως μπαρ το βράδυ.

(Μόνη παραφωνία οι γνωστοί σε αυτού του είδους μαγαζιά παρκαδόροι, οι οποίοι εκμεταλλεύονται όχι μόνο τον χώρο έξω από το μαγαζί αλλά και ολόκληρη την μαρίνα. Δεν ξέρω τι είδους άδειες υπάρχουν ή δεν υπάρχουν. Πάντως, εμείς που δεν θέλουμε να αφήνουμε το αμάξι μας σε παρκαδόρο, βρήκαμε χώρο στον δρόμο, εκτός μαρίνας, σχετικά εύκολα. )

09 Φεβ 2016

Έχω πάει αρκετές φόρες στο εν λόγο εστιατόριο και η εντυπώσεις μου είναι πάντα θετικές, ίσως επειδή το έχω συνδυάσει με χαρούμενες στιγμές. Αυτό που ξεχωρίζει φυσικά είναι η τοποθεσία και το όλο μουντ γενικά, το κάλο σέρβις του άλλα και η σταθερότητα της κουζίνας, ξέρεις οτι θα λαχταρίσεις κάτι και θα το βρεις ακριβώς όπως το άφησες την προηγούμενη φορά. Ξεχωρίζει για έμενα το χοίρινο με το ρύζι μπασματι και το λάδι τρούφας.

Οι τιμές του είναι εκεί που πρέπει να είναι σε σχέση με αυτό που προσφέρει ίσως κατέβαζε λίγο τα ορεκτικά του και τα ποτά για να μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο εκτός απο μια σαλάτα και από 1 κυρίως ο μέσος πελάτης.

Το σέρβις επαγγελματικο. Θα το επέλεγα κυρίως για την σιγουριά της ποιότητας και σταθερότητας που σου προσφέρει αλλά και την ατμόσφαιρα.