Το Moorings είναι και πάλι εδώ μετά από μία εντυπωσιακή ριζική ανακαίνιση. Γήινα χρώματα, συνδυασμοί υλικών, όπως το ξύλο και η πέτρα, λεπτομέρειες σε τόνους του γαλάζιου και κρυφοί φωτισμοί αποπνέουν μια οικεία και χαλαρή ατμόσφαιρα, αναδεικνύοντας παράλληλα μοναδικά τη νέα αισθητική του.
Στο Moorings μπορείτε να απολαύσετε από το πρωί πλούσια ποικιλία ζεστών και κρύων ροφημάτων, καθώς και ελαφριά σνακ και γλυκίσματα. Το εστιατόριο λειτουργεί από το μεσημέρι υπό την επίβλεψη του chef Ανδρέα Σχοινά, ο οποίος δημιουργεί πρωτότυπες γεύσεις από την Μεσόγειο και προτείνει πιάτα από φρέσκα ψάρια και θαλασσινά καθώς και ιδιαίτερες επιλογές με κρέας, ζυμαρικά και δροσερές σαλάτες. Η διασκέδαση στο Moorings συνεχίζεται έως αργά το βράδυ συνοδεία ποτών, cocktails και σύγχρονων μουσικών επιλογών.

Δευτέρα - Κυριακή 10:00 μέχρι το αργά το βράδυ

Παροχές για ΑμεΑ
Έχει parking
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Μπροστά στη Θάλασσα
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Σεπ 2017

Πήγαμε για να απολαύσουμε την πανσέληνο Ιουλίου και παρόλο που κάναμε κράτηση μια μέρα πριν (για καθημερινή) και ζητήσαμε τραπέζι μπροστά, μάς έβαλαν λίγο πιο πίσω. Δεν ξέρω αν τα μπροστινά τα είχαν κλείσει μέρες πριν, ήταν όμως άδεια για αρκετή ώρα όσο καθόμαστε.
Τουλάχιστον βλέπαμε μια χαρά και από εκεί που μάς έβαλαν.

Σημαντικότερο παράπονο είναι το πολύ μικρό τραπέζι (όλα τα τραπεζάκια δύο ατόμων είναι μικρά) που μάς στρίμωξε λίγο, αφού πήραμε αρκετά φαγητά. Ήταν και σκοτεινά και δε βλέπαμε γενικώς, αλλά μάλλον είναι για δημιουργία ρομαντικής ατμόσφαιρας...

Ο χώρος όμως πάνω στην ταράτσα είναι μαγικός! Η θέα στη θάλασσα και την αθηναϊκή ριβιέρα τέλεια! Κι όταν έχει πανσέληνο τη βλέπεις μεγάλη μεγάλη και πορτοκαλιά στην ανατολή της...

Πήραμε μια σαλάτα πολύχρωμη (μεγάλη με δροσερά λαχανικά αλλά σχεδόν χωρίς ντρέσινγκ, πολύ στεγνή), μια καβουροσαλάτα με φρέσκο βασιλικό καβούρι και αβοκάντο που ήταν θαυμάσια (ταίριαζε με τον αφρό μανταρινιού, καλοκαιρινή γεύση), ήρθαν με ψωμάκια-κριτσινάκια και ντιπ φυσικά (δε θυμάμαι χρέωση, αλλά ήταν κάμποσα) και το υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό.

Τα κύρια ήταν μυλοκόπι με ψητά λαχανικα (αρκετά μεγάλη μερίδα και τέλεια ψημένο ψάρι) και σολομός με σπαράγγια και σως ολαντέζ (πολύ καλό πιάτο).

Γλυκό δεν πήραμε. Με ένα μπουκάλι λευκό κρασί, το οικονομικότερο της (ακριβής) λίστας ο λογαριασμός πήγε 90+... Το περιβάλλον τα αξίζει, το φαγητό είναι γενικά καλό, αλλά ένα κλικ πιο κάτω δε θα έβλαπτε!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Εκτός "πίστας" a4f εδώ και κάποιο διάστημα -για λόγους ανεξάρτητους από το site- επανέρχομαι με μία κριτική γεμάτη ελληνικό καλοκαίρι αφού αποτελείται από υπέροχο χώρο στo Λαιμό της Βουλιαγμένης, απέραντη θέα έως εκεί που συναντιέται ο ουρανός με τη θάλασσα και απίθανες γεύσεις που ηδονίζουν τον ουρανίσκο και χορταίνουν όλες τις αισθήσεις μας.
Moorings - η τέλεια επιλογή για να βγάλω έξω φίλη και συνεργάτιδα από το εξωτερικό- για να δει τι έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα.....

Κράτηση από την προηγούμενη ημέρα, άφιξη στις 21,00 λίγο πριν νυχτώσει, όσο να προλάβουμε να θαυμάσουμε τη θέα και η αλήθεια είναι ότι σκύψαμε πάνω από το menu όταν πλέον η ορατότητα περιορίστηκε στο φωτισμένο από το Moorings τμήμα της θάλασσας και στον ευρύτερο χώρο του εστιατορίου.
Eπιλέξαμε τον "πάνω όροφο" για καλύτερη θέα, στρογγυλοκαθίσαμε 5 άτομα στο τραπέζι μας στο χείλος του μπαλκονιού και ιδού η παραγγελία:

Μία σαλάτα ελληνική και μία πολύχρωμη (και οι δύο με φρεσκότατα υλικά, σε υπεραρκετή ποσότητα) λίγο πιο στεγνές για τα δικά μου δεδομένα

Μπομπονιέρες με μικρές γαρίδες, με vinaigrette & μπούκοβο, καθόλου δυσάρεστα πικάντικο, απλά απολαυστικό
Χωριάτικη μπρουσκέτα με κατσικίσιο τυρί, προσούτο και πιπεράτο chutney σύκου, επίσης εκπληκτικό

Για κυρίως εγώ επέλεξα μοσχαρίσια φιλετάκια γάλακτος με μανιτάρια αρωματισμένα με μαύρη τρούφα και λευκή σάλτσα. Συνοδεύεται με basmati Δεν-έχω-λόγια- απίθανο πιάτο, ομολογώ ότι ενώ στα μισά είχα πραγματικά σκάσει, επέμεινα και το άδειασα σχεδόν όλο (! ) τόσο πολύ με ενθουσίασε το πιάτο μου.
Οι υπόλοιποι 4 της παρέας που έπαιξαν σε ψαρικό και ζυμαρικό επίσης έμειναν ενθουσιασμένοι με τις γεύσεις των πιάτων.

Το φαγητό ΄μας συνόδεψε το πολύ καλό Βίβλια Χώρα ροζέ το οποίο παραγγέλθηκε Χ2.
Στο τέλος παραγγείλαμε 3 διαφορετικά γλυκά (συγχωρήστε με αλλά δεν έδωσα καμία σημασία, ούτε δοκίμασα κάν, οπότε δεν είμαι σε θέση να περιγράψω ή να αξιολογήσω).
Λογαριασμός στα euro 290,00 σχεδόν euro 50,00/άτομο, δεν το λες φθηνό αλλά σίγουρα για αυτό που προσφέρει θα τολμήσω να το κατατάξω στο σχεδόν vfm!!!

Το επίπεδο εξυπηρέτησης και η ευγένειας περισσεύει, όλα γίνονται αθόρυβα, ταχύτατα και διακριτικά, όλοι και όλα είναι εκεί για σένα πριν από σένα (τα καλά των ακριβών εστιατορίων αλλά τολμώ να πω πως δεν είναι πάντα έτσι).

Σίγουρα δεν είναι ένα εστιατόριο για όλα τα βαλάντια, αλλά είμαι βέβαιη ότι είναι μία εμπειρία που αξίζει να ζήσεις -έστω για μία μόνο καλοκαιρινή βραδιά- εξάλου όλοι το αξίζουμε κάπου-κάπου...

09 Φεβ 2016

Έχω πάει αρκετές φόρες στο εν λόγο εστιατόριο και η εντυπώσεις μου είναι πάντα θετικές, ίσως επειδή το έχω συνδυάσει με χαρούμενες στιγμές. Αυτό που ξεχωρίζει φυσικά είναι η τοποθεσία και το όλο μουντ γενικά, το κάλο σέρβις του άλλα και η σταθερότητα της κουζίνας, ξέρεις οτι θα λαχταρίσεις κάτι και θα το βρεις ακριβώς όπως το άφησες την προηγούμενη φορά. Ξεχωρίζει για έμενα το χοίρινο με το ρύζι μπασματι και το λάδι τρούφας.

Οι τιμές του είναι εκεί που πρέπει να είναι σε σχέση με αυτό που προσφέρει ίσως κατέβαζε λίγο τα ορεκτικά του και τα ποτά για να μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο εκτός απο μια σαλάτα και από 1 κυρίως ο μέσος πελάτης.

Το σέρβις επαγγελματικο. Θα το επέλεγα κυρίως για την σιγουριά της ποιότητας και σταθερότητας που σου προσφέρει αλλά και την ατμόσφαιρα.

03 Ιουν 2015

Το επισκεφθήκαμε 3 ατόμα Παρασκευή βράδυ, 22/05/2015 για φαγητό.
Το περιβάλλον πολύ ωραίο μετά την ανακαίνιση... αλλά τσιγαρίλα όσο δεν πάει.
Θα ήθελα λίγο καλύτερο εξαερισμό. Ειδικά σε ένα τραπεζακι που καθόντουσαν μια οικογένεια με 2 παιδάκια ειλικρινά απόρησα με το τι σκέφτονται!

Το σέρβις λίγο παραπάνω φιλικό απο οτι έπρεπε, με τον σερβιτόρο να μας μιλάει στον ενικό και να του απαντάμε στον πληθυντικό!
Το φαγητό λοιπόν, μια σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο (η δική τους εκδοχή για καίσαρα)πολύ νόστιμη!

Spring rolls με λαχανικά, αδιάφορα και σαν κατεψυγμένα του σούπερ μάρκετ.
Απο κυρίως, μπιφτέκι με πιπεράτη σάλτσα και μανιτάρια καλό αλλά μικρο, μια πένες με γκοργκοντζόλα και κοτόπουλο πολύ νόστιμο αλλά συνηθισμένο.
Και το φιάσκο πιάτο που είχα την ατυχία να παραγγείλω εγω απο το κατάλογο ημέρας... νουα ψημένο σε κενο αέρος με μους μελιτζάνας και σάλτσα κόκκινου κρασιού.

Ενα πιάτο που ήρθε κρύο, με απαίσια υφή και τελείως άνοστο. Ενα πιάτο που μου χάλασε όλη την εικόνα του μενού.
Θα ξαναπάμε ίσως για ποτό ή για κάτι χαλαρό μέσα στο καλοκαίρι και μέχρι εκεί.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEXAKI.

24 Φεβ 2015

Ανεκαθεν πιστευα οτι οταν οι ελληνες ετρωγαν με μαχαιροπιρουνα οι υπολοιποι κοιμοντουσαν στα δεντρα. το εν λογω εστιατορια θεωρω ειναι απο τα καλυτερα της αθηνας. το αγριο ρυζι με τις γαριδες θεσπεσιο οι σαλατες δροσιστικες.

η ποικιλια των λαχανικων μαγευουν τον ουρανισκο. το καρπατσιο το καλυτερο που εχω φαει. οι τιμες τσιμπημενες αλλα αξιζει μονο κ απο την θεα.

οι σερβιτοροι μεσα στο χαμογελο κ στην αμεση εξυπηρετηση. στα συν οτι ειναι για καπνιζοντες. αυτοι που δεν καπνιζουν παλια δεν εβγαιναν; αφηστε πια τους κομπλεξισμους.

02 Σεπ 2014

Επισκεφτήκαμε το Moorings Σάββατο πρωί. Είχα πολύ καιρό να πάω και δεν ήξερα τι ακριβώς θα μας περίμενε αλλά πραγματικά μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ο εσωτερικός χώρος δεν έχει κάτι το φοβερά πρωτότυπο. Θυμίζει αρκετά τις καφετέριες των νοτίων προαστίων αλλά από την άλλη έχει μια ισορροπία. Πήγαμε κατά τις 10.30 και είχε 4-5 ζευγάρια που ευτυχώς δεν έκαναν φασαρία. Η μουσική ήταν χαλαρή και "έδενε" με τον χώρο.

Ο εξωτερικός χώρος είναι ανεπανάληπτος. Έχει θέα προς ένα μικρό κολπίσκο που αν και μένω χρόνια νότια προάστια, ομολογώ ότι δεν τον είχα ανακαλύψει, με υπέροχα νερά.

Το προσωπικό ήταν εξαιρετικά ευγενικό. Γεγονός που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση για ένα μαγαζί που βρίσκεται στην μαρίνα Βουλιαγμένης - περιμέναμε πιο ψυχρή αντιμετώπιση αλλά πραγματικά ήταν όλοι τους ευγενικοί χωρίς να σε κουράζουν.

Παραγγείλαμε 2 καφέ εσπρέσο, σαν κέρασμα μας έφεραν 2 μικρά muffins που δυστυχώς δεν τα έλεγες και ολόφρεσκα, και από φαγητά ένα σάντουιτς με ντομάτα και φέτα (που τελικά ήταν 2 ψωμάκια με ντομάτα, φέτα, αγγούρι και κάπαρη σερβιρισμένα με σαλάτα) και το θεϊκότερο όλων... τηγανητά αυγά με μπέικον, το οποίο ήρθε σερβιρισμένο με ψωμάκι του τοστ και πατάτες country τηγανητές. Μακράν τα καλύτερα αυγά τηγανητά που έχω φάει ποτέ έξω σε μαγαζί. Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά συνήθως δεν τα πετυχαίνουν.

Για αυτά πληρώσαμε περίπου 20 ευρώ και δεδομένης και της εξυπηρέτησης και της θέας του μαγαζιού, θεωρώ ότι άξιζαν.

Ελπίζω το βράδυ να διατηρεί την ωραία ατμόσφαιρα και την καλή εξυπηρέτηση....

30 Απρ 2014

Είναι το αγαπημένο μου μαγαζι και πιστεύω το μοναδικό με τέτοιο συνδυασμό θέας - χώρου - φαγητού, μία εμπειρία που εκ των πραγμάτων δύσκολα βρίσκεις,,,,,,
Θεωρώ καταρχήν οτι για αυτο που προσφέρει ποιοτικά σαν φαγητό αλλά και ποσοτικά, οι τιμές του είναι απόλυτα φυσιολογικές!

Από τα λίγα μαγαζιά που αν και τρως εξαιρετικές γεύσεις είναι χορταστικότατες και οι μερίδες. Το μενού του δεν αλλάζει συχνά και χαίρομαι για αυτό γιατί λίγα πιάτα θα ήθελα να αποχωριστώ. Και επειδή έχουμε πάει πολλές φορές και μόνοι αλλά και με παρέα, θα αναφέρω τα αγαπημένα.

-Απίθανα πουγκιά με γαρίδες και κρέμα τυριού τραγανά και αν και η μερίδα δεν είναι μικρή ποτε δεν είναι αρκετά:

-τρυφερό καρπάτσιο μοσχαριού με γεμάτη γεύση και γενναιόδωρη ποσότητα....

-αυτές οι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ γαριδες με άγριο ρύζι με ελαφριά λευκή κρέμα και μεγάλες γαρίδες

-οι σαλάτες του γενικά φρέσκιες και νόστιμες ειδικά αυτή με το τυρί (νομίζω μανούρι ή κάποιο άλλο λευκό που δε θυμάμαι τώρα ) αλλά και αυτή με τον καπνιστό σολωμό.

-Υπέροχες μαύρες ταλλιατέλες με καραβίδες και θαλασσινά, αν και την τελευταία φορά οι καραβίδες είχαν μικρύνει αισθήτά

-ένα ακόμη κυρίως πιάτο που αγαπώ πολύ το φιλέτο με μανιτάρια και ευχάριστα έντονη γεύση τρόυφας

-από γλυκά πήραμε cheese cake, ένα σοκολατένιο σαν τούρτα, μία creme brulee ΟΛΑ υπέροχα!

Το σέρβις μια χαρά ευγενικό και γρήγορο

Ένα μαγαζί που κρατά την ποιότητα και τις γεύσεις του σταθερά ψηλά και θα ήταν άδικο να χαρακτηριστεί ακριβό τουλάχιστον αξίζει τα λεφτά του, γιατί ΠΟΛΛΕΣ φορές έχω πληρώσει χαζογκουρμεδιές χρυσάφι και δεν χόρτασα κιόλας!!!

22 Σεπ 2013

Συμπαθώ το moorings κ προτιμώ να κάνω τα business dinners μου εκει, κυρίως με ξένους, που θαμπώνονται απο τη θέα κ την ομορφιά του κόλπου της Βουλιαγμένης. Τελευταία φορά, μια νύχτα του Αυγούστου, με αγαπημένους κοσμοπολίτες φίλους.

Το σέρβις εξακολουθεί να ειναι λίγο κρύο κ "σας κάνουμε χάρη", εχεις δε συνέχεια την αίσθηση οτι κάτι θα συμβεί (θα σου ρθει δίσκος/πιάτο/καρέκλα στο κεφάλι).

Το φαγητό ειναι ΟΚ, δε θυμάμαι το μενού να εχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Το λαβράκι ειναι μάλλον το καλύτερο πιάτο του, μαζί με τα μοσχαρίσια φιλετάκια με το ρύζι.

Την τελευταία φορά έκανα το λάθος να παραγγείλω ένα ριζότο. Επεστράφη στην κουζίνα με συνοπτικές διαδικασίες λίγα λεπτά αφού ακούμπησε το τραπέζι μου. Το φαγητό είχε κρυώσει, στεγνώσει, σίγουρα δεν το έλεγες ριζότο. Αλλα κ το επόμενο ριζότο που μου ήρθε, δεν είχε σημαντικές διαφορές. Λιγότερο στεγνό, πιο νόστιμο αλλά κ πάλι δεν το έλεγες ριζότο. Απορώ πώς ειναι δυνατόν να φεύγει τέτοιο πιάτο απο την κουζίνα.

Μάλλον οι σεφ ξεχνούν οτι υπάρχει κ κόσμος που ξέρει κ μπορεί να κάνει ένα αξιοπρεπές ριζότο σπίτι του. Αν ήθελα να φάω λοιπόν ένα απλώς αξιοπρεπές ριζότο, θα παρέμενα σπίτι μου.

Πληρώσαμε 200 ευρώ (4 άτομα) με 3 μπουκάλια κρασί, και πλήρες 3 course. Άλλο ένα εστιατόριο που δυστυχώς εχει ό,τι χρειάζεται για να γίνει σημείο γαστρονομικής αναφοράς αλλα περιορίζεται στα ατμόσφαιρα/χώρος/θέα κ χάνει πόντους απο ένα συμπαθητικό μενού που ειναι ανεπαρκώς εκτελεσμένο.

12 Ιούλ 2013

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEXAKI.

Επίσκεψη στο Zen,την ταράτσα του Μοοrings δηλαδή, βραδυ Παρασκευής κατα τις 10*00. Ο χώρος πραγματικά υπέροχος,η θέα καταπληκτική και η μουσική lounge να ταιριάζει γάντι με την ρομαντική έξοδο μας. Όσο ωραιο το περιβάλλον τόσο μας ξενέρωσαν όλα τα υπόλοιπα..

Ίσως επειδή είχαμε να πάμε πάνω απο χρόνο, για φαγητό να απογοητευτήκαμε απότομα.
Τυροκροκέτες με μαρμελάδα ροδάκινο, (πολυ νόστιμες με έντονη μυρωδιά κατσικίσιου που προσωπικα λατρευω). Οι τυροκροκέτες επίσης, οταν σερβιρίστηκαν το χερι του σερβιτόρου μπήκε μέσα στο πιάτο,ο οποιος τσέκαρε με την ακρη του ματιου του αν τον είδα κιόλας! Αν ήθελα λοιπόν να φαω σε ενα μαγαζί με τέτοιο σέρβις θα πήγαινα στο Μοναστηράκι.

Το σχόλιο μας μετα άκουσε μια άλλη σερβιτόρα, η οποία και τον ενημέρωσε (καθόλου διακριτικά) και μετα το κάθε πιάτο ήταν έτοιμο να μας έρθει στο κεφάλι. Όχι απλά δεν μας κέρασαν κάτι,ή δεν εκτίμησαν το γεγονός οτι δεν κάναμε παρατήρηση, αλλα μας αντιπάθησαν και απο πάνω τα 20χρονα που αρμόζουν μόνο σε καφετέρια ή everest.Kαι δεν είναι θέμα ηλικίας γιατί το Σαρδελάκι,έχει τσακάλια.Και κλεινει η παρένθεση του ξεσπάσματος μου!

κολοκυθοτυροπιτάκια (αγευστα) μια σαλατα πράσινη με κοτόπουλο και βινεγκρετ καρυδιου(αδίαφορη) και 2 κυρίως ενα ριζότο κοτόπουλο (σαν κακοβρασμένος λαπάς)και μαυρες ταλιατελες με θαλάσσινα (πολύ ωραιο). Για ενα καραφάκι ουζο και ενα ποτήρι νερωμενο κρασι 85ευρω...Αν ηταν ωραιο το φαγητό,θα το αποδεχόμουν. Επίσης όλα τα πιατα ήρθαν χλιαρά προς κρυα ! Ο συζυγος βέβαια το αιτιολόγησε μήπως επειδή είναι καλοκαιρι για να μην σκάσουμε?

Συμπέρασμα..θα ξαναπάμε σύντομα ΑΛΛΑ μόνο για ποτό.Είναι δικιά τους επιλογή να εισπράτουν τελικά 10-15 ευρω το κεφάλι αντί για 40 και πάνω.

02 Ιουν 2013

Το εστιατόριο επισκεφθήκαμε τον Ιούλιο του 2012.
Είναι μακράν η χειρότερη συσχέτιση ποιότητας φαγητού-τιμής που έχουμε συναντήσει.

Αρχικά, θα ήταν άδικο να μην παραδεχτεί κανείς ότι η τοποθεσία του είναι άκρως προνομιακή και ειδυλλιακή, άλλωστε γι'αυτό το επιλέξαμε και εμείς αρχικά.

Από service μείναμε ικανοποιημένοι καθώς οι σερβιτόροι ήταν αρκετά ευγενικοί και με διάθεση να μας βοηθήσουν στην επιλογή μας από το μενού ή στο αίτημά μας για αλλαγή τραπεζιού.

Τα πρώτα σύννεφα ξεκινούν στον τιμοκατάλογο καθώς οι τιμές είναι πολύ υψηλές (κάτι που ωστόσο ο επισκέπτης λογικά αναμένει από αυτή την επιχείρηση).

Η δυσάρεστη διαπίστωση ήρθε όταν δοκιμάσαμε τα πιάτα μας (σαλάτα, πατάτες, spring rolls, 2 κυρίως εκ των οποίων το ένα σολωμός σε άγριο ρύζι). Ήταν επιεικώς κάτω του μετρίου.
Το μόνο που μας αποζημίωσε ήταν το γλυκό το οποίο ήταν πολύ καλό.

Το τελικό χτύπημα ήρθε με το λογαριασμό με τον οποίο μας ζητήθηκε να καταβάλουμε κοντά στα 90€ για τα παραπάνω.

Τελειώνοντας, σίγουρα η τοποθεσία του μαγαζιού είναι εξαιρετική. Οπότε, αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα γι'αυτήν (γιατί το πιθανότερο είναι να φύγει νηστικός), έχει καλώς.

Για εμάς πάντως το Moorings είναι πλέον cafe-bar και ΟΧΙ restaurant!