ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΥ

Μοντέρνα κουζίνα

Λόφος Λυκαβηττού [Χάρτης]
  210 7227065, 210 7210701
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μοντέρνο μενού και κλασικές γεύσεις στην κορυφή του λόφου. Και μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Είμαστε στα χρόνια του Τρωικού πολέμου. Η Αθηνά θέλει όπλα να πολεμήσει με το μέρος των Ελλήνων αλλά δεν γουστάρει να πάει στον πατέρα της το Δία, ο οποίος το έπαιζε ουδέτερος. Πάει λοιπόν στον σιδερά των θεών, τον Ήφαιστο. «Το και το» του λέει αλλά αυτός ήθελε ανταλλάγματα από την παρθένα Αθηνά. Της ρίχνεται λοιπόν να την κουτουπώσει, αντιστεκόμενη αυτή, του φεύγουν τα σκάγια στο μπούτι της. Αηδιασμένη η παρθένος τα σκούπισε με μια τούφα μαλλί και τα πέταξε χάμω. Στην Γη, η οποία γόνιμη όπως ήταν γέννησε τον Ερεχθέα. Έριον είναι το μαλλί και χθων η γη. Εξού και το όνομά του.

Το μωρό το πήρε η Αθηνά και το έβαλε μαζί με δυο φίδια να το φυλάνε σε ένα κουτί και το έδωσε στις κόρες του Κέκροπα, τον τότε βασιλιά της Αθήνας, με την ορμήνια να μην το ανοίξουν. Αυτές όμως το άνοιξαν και μόλις το είδαν το μωρό με δυο φίδια τρόμαξαν τόσο πολύ, τις κατέλαβε μανία, που έπεσαν από την Ακρόπολη.

Η Αθηνά μετέφερε εκείνη την περίοδο οικοδομικό υλικό, ένα βράχο, για να χτίσει την Ακρόπολη της Αθήνας. Ένα κοράκι της έφερε το νέο για τον θάνατο των τριών κοριτσιών. Της Αγλαύρου, της Έρσης και της Πανδρόσου. Σάστισε η Αθηνά και της έπεσε ο βράχος που πήγαινε την Ακρόπολη από τα χέρια. Από τότε τα κοράκια είναι μαύρα (ενώ μέχρι τότε ήταν εμπριμέ;;). Αυτός ο βράχος είναι ο Λυκαβηττός. Κυριολεκτικά σημαίνει «αυτός που φέρνει το φως» καθώς είναι ανατολικά της αρχαίας πόλης και κάθε πρωί οι παλιοί κάτοικοι της Αθήνας βλέπαν το φως να έρχεται πάνω από αυτόν τον βράχο. Μετά ήρθε η αντιπαροχή και πάει η θέα. Από αυτόν πήγαζε ο Ηριδανός. Παραπόταμος του Ιλισού (τον έθαψε περήφανα ο Μεταξάς και τον απόθαψε ο εθνάρχης). Ο Ηριδανός ήταν εγκιβωτισμένος σε μεγάλο του μήκος από την αρχαιότητα καθώς περνούσε μέσα από την πόλη και δημιουργούσε πλημμύρες. Σήμερα είναι ορατός μόνο στο αρχαίο νεκροταφείο του Κεραμεικού. Και ολίγον τι στο Μοναστηράκι φαίνεται ο αρχαίος αγωγός εντός του οποίου ρέει.

Ειρήσθω εν παρόδω τον Ερεχθέα η Αθηνά τον έβαλε οικότροφο σε βρεφονηπιακό σταθμό, το Ερεχθείο. Μετά έγινε βασιλιάς της Αθήνας δίνοντας το άλλοθι στους Αθηναίους, όπως και ο Κέκροπας, να λένε ότι είναι αυτόχθονες. Ότι γεννήθηκαν δηλαδή από την (Αττική) Γη την ίδια, δεν ήρθαν από κάπου αλλού. Φαίνεται ότι αυτό ήταν και παραμένει σημαντικό για κάποιο λόγο.

Ο Λυκαβηττός από τότε έχει προσφέρει πολλά σ’ αυτόν τον στον τόπο: καταφύγια κατά τον Β’ ΠΠ, μετριότατο βρώμικο αλλά και μπύρες για τους χαζεύοντες, καβάντζα για ερωτευμένους, θέα για ρομαντικούς, βυσματική μετάθεση για ναύτες, συναυλίες για το φιλόμουσο κοινό, αλλά και έδρα ενός σημαντικού χώρου εστίασης.

Εκεί λοιπόν είπαμε να πάμε να φάμε χθες κατά την προσφιλή μας συνήθεια να χαζεύουμε την Ακρόπολη, ως ίσοι αυτής, τρώγοντας δυο-τρεις φορές τον χρόνο.

Πήραμε το Set Menu B, ήτοι 58 ευρώ.

Αντιγράφω copy-paste:

- Βελουτέ σούπα ημέρας
- Φέτα tempura με μαρέγκα κάπαρης και μαρμελάδα λεμονιού
- Ανάμεικτη σαλάτα κηπευτικών με ημίλιαστη ντομάτα, φλωρεντίν αμύγδαλου και καραμελωμένο πετιμέζι
- Ριζότο με μανιτάρια porcini και λάδι τρούφας
Ταλιάτα μόσχου με κρασί της Κουμανδαρίας και άγρια ρόκα
- Γλυκό ελευθέρας επιλογής, που ήταν σουφλέ σοκολάτας.

Επιπλέον, δυο ποτήρια Ξινόμαυρο Reserve Μπουτάρη (2Χ5).

Δυο ψωμάκια, δυο κριτσίνια (2Χ2).

Η σούπα ήταν γκασπάτσο. Άνετα θα πω το καλλίτερο που έχω φάει αλλά κάποιος θα πει «και πόσα γκασπάτσα έχεις φάει ρε φίλε;». Όχι πολλά είναι η αλήθεια αλλά είχε όμορφα αρώματα μυρωδικών, ήταν δροσερή και όχι παγωμένη ή σε θερμοκρασία δωματίου, δεν είχε καθόλου υγρά. Ήταν εξαιρετική, δροσερή και ισορροπημένη. Ό, τι έπρεπε για ξεκίνημα.

Φέτα tempura κτλ. Να με συμπαθά ο χαριτόβρυτος σεφ αλλά είτε η περιγραφή ήτο εσφαλμένη είτε το πιάτο. Ωραίο σαγανάκι φέτας με μέλι και μαυροκούκι. Αυτό.

Η αστοχία κατέλαβε, εν μέρει, και τη σαλάτα. Ήταν μια τω όντι ευχάριστη σαλάτα χωρίς λιαστή ντομάτα, με φέτα ψιλοτριμμένη, και εξαιρετική εξαιρετική φλωρεντίν.

Το ριζότο ήταν καλό. Ήτοι άνω του μετρίου απλά και μέχρι εκεί. Ούτε ιδιαιτέρως κρεμώδες, ούτε βάθος γεύσης. Καλά υλικά βαλμένα μαζί, πετυχημένο al dente. Ας μου επιτραπεί να περιαυτολογήσω λίγο: το κάνω καλλίτερο.

Η περιώνυμη ταλιάτα είναι κόντρα μόσχου χωρίς κόκαλο. Πολύ καλό. Δεν ρωτηθήκαμε για το ψήσιμο αν και ήταν (medium) σχεδόν του γούστου μου. Εξαιρετικό το γλάσο κουμανταρίας με μαύρο και πράσινο πιπέρι. 1 (ένα) ντοματίνι κομμένο στη μέση. 2 (δύο) πατάτες βραστές και ελαφρώς σωταρισμένες (;). Όχι δύο ολόκληρες πατάτες. Δύο φετάκια. Πολύ ωραία άγρια ρόκα. Το ξέρω δεν είμαι σε μπεργκεράδικο να μου φέρει μισό κιλό πατάτες. Αλλά μάγκα μου δεν είσαι κι ο Νταλί. Άσε το design και βάλε λίγο φαγητό στο πιάτο. Ή φέρε μικρότερο πιάτο.

Το σουφλέ σοκολάτας, που ήταν καλό τω όντι, έχανε στο εξής: ήταν ίσα που χλιαρό. Με αποτέλεσμα η σοκολάτα να μην ρέει. Άσε που ‘ψύλλοι στ’ αυτιά μου μπήκανε’ ότι δεν παρασκευάσθηκε εκείνη τη στιγμή. Απλά ζεστάθηκε. Παγωτό και σιρόπι κεράσι.

Ξινόμαυρο-ξινόμαυρο- ξινόμαυρο. Το αγαπημένο μου κρασί. Ένα κρασί που κάνει ακόμα και ένα καλό cabernet sauvignon να κοκκινίζει. Ένα syrah να φαίνεται της σειράς. Χρώμα, άρωμα, γεύση, επίγευση, βάθος, σώμα. Ένα κρασί που αν παλαιώσει λίγο σε δρύινο βαρέλι είναι άριστο. Τόσο σκέτο, ως ποτό, όσο και ως συνοδευτικό φαγητού. Είναι λίγο dominant και θέλει ένα φαγητό που να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ας είναι… Εξαιρετικό…

Service πολύ καλό με μια ελαφρά ακροβασία ερασιτεχνικότητας. Τίποτα το συγκεκριμένο. Η γενική αίσθηση.

Χώρος ασυζητητί άριστα. Τέλος. Αξίζει να πληρώσεις και μόνο για να κάτσεις. Κυριολεκτικά ξεφεύγεις. Πας πίσω σε μια λίγο πιο ανέμελη εποχή. Διαπιστώνεις ότι οι γεωμορφολογικές αναλογίες της Αθήνας είναι αυτές όμορφης γυναίκας, με καμπύλες και κοψίματα όλο χάρη, και γι’ αυτό έχει υπάρξει ποθητή ανά τους αιώνες.

VfM; Ναι, το φαγητό θα μπορούσε, ή και θα έπρεπε, να είναι καλλίτερο για τα λεφτά του. Θα ήταν όμως υποκρισία, ή και σνομπισμός, να ρίξω το VfM για αυτόν το λόγο. 35 ευρώ το κεφάλι έχω πληρώσει και στο Αυθαίρετο στα Μελίσσια και στο Εφήμερο στα Εξάρχεια. Θα ήταν μιζέρια να πω ότι εδώ θα μου ρίξουν το VfM. Πάτε ένα βράδυ με τον καλό ή την καλή σας. Βγάλτε μια φορά το χρόνο τους γονείς σας να τους πείτε «ευχαριστώ». Βάλτε τα καλά σας. Έτσι για αλλαγή. Οι άνδρες ξυριστείτε κόντρα και βάλτε γραβάτα. Οι γυναίκες κάντε ό, τι κάνετε τελοσπάντων… Θα σας κάνει καλλίτερους ανθρώπους.

ΥΓ Ο κος Νεοπλουτίδης με την κα Νεοπλουτίδου, με τους φίλους τους τον κο Φραγκάτο με την κα Φραγκάτη, κατέφθασαν οχλαγωγούντες καθήμενοι δίπλα σε δυο αλλοδαπές κυρίες. Βγάλαν όλοι τα κινητά – παντόφλες με τους φακούς για να διαβάσουν το μενού και το κάναν μέρα. Χαχάνιζαν. Πλατάγιζαν τα χείλη τους δοκιμάζοντας τα κρασά για πεισθούν όλοι πόσο οινογευσιγνώστες είναι. Οι κυρίες του διπλανού τους τραπεζιού ζήτησαν να μετακομίσουν… Δεν ήταν οι μοναδικές που ενοχλήθηκαν.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ψαχνοντας για ενα καλο εστιατοριο να το επισκεφτουμε με δυο φιλικα ζευγαρια ενα Σαββατο βραδυ στο τελος Μαιου θυμηθηκα τους Οριζοντες που ειχα χρονια να παω.

Διαβασα το μενου που εχει στο ιντερνετ με 23 ευρω, πηρα τηλεφωνο για να κλεισω τραπεζι και με ενημερωσαν οτι το μενου εχει παει στα 25 ευρω μαζι με το κουβερ και το κρασι.

Υπαρχουν δυο τροποι να ανεβει κανεις το τελεφερικ που κοστιζει (με επισκεψη στο εστιατοριο)4,5 ευρω το ατομο και αφηνοντας το αυτοκινητο με περπατημα περιπου 15-20 λεπτων (που το προτεινω).

Φτανοντας επανω θα σας αποζημειωσει η φοβερη θεα που φαινεται ολη η πολη πραγματικα ειναι υπεροχη. Ο χωρος του εστιατοριου ειναι καλαισθητος και καθαρος.

Το σερβις καλο με καποιες μικρες αστοχιες οπως για παραδειγμα ζητησαμε το ενα μενου εντελως αναλατο και το κυριως ηρθε φουλ αλατισμενο ομως το αλλαξαν αμεσως (βεβαια αυτο σημαινε οτι ο ενας εφαγε μονος του). Επισης, μας ρωτησαν προς τιμη τους αν θελουμε εμφιαλωμενο νερο η οχι.

Οσον αφορα τη γευση να πω οτι πηραμε δυο μενου δυο ατομων με 25 ευρω το ατομο και ενα με 27 ευρω το ατομο η κυριοτερη διαφορα τους ειναι στο γλυκο οπου το δευτερο εχει ελευθερη επιλογη στο γλυκο.

Δυστυχως το μονο που δε μας αρεσε και το επισημαναμε και στον μετρ οταν μας ρωτησε ηταν οτι το αλατι ηταν υπερβολικο στην πλειονοτητα των πιατων. Αλλα ειχαν γευστικο ενδιαφερον.

Η τιμη ειναι εξαιρετικη για αυτο που προσφερει οποιο μενου επιλεξετε καθως περιεχει το κρασι το κουβερ και οι ποσοτητες ειναι υπεραρκετες. Εχει και αλα καρτ επιλογες αλλα παρελειψα να δω τον καταλογο.
Σε γενικες γραμμες θα το προτεινα με ευχαριστηση ιδιαιτερα η θεα του ειναι ασυγκριτη!

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Δυο χρόνια μετά την προηγούμενη κριτική μου και αρκετές επισκέψεις στο ενδιάμεσο είπα να ξαναγράψω γι'αυτό το εστιατόριο-"αξιοθέατο" της Αθήνας!
Γιατί στους Ορίζοντες δεν πας μόνο για να φας, αλλά για να θαυμάσεις τη φανταστική θέα από ψηλά σε ολόκληρη την πόλη και να τη δείξεις σε καλεσμένους που θέλεις να εντυπωσιάσεις.

Ιδιαίτερα το καλοκαίρι στη βεράντα είναι μαγεία... Όλα τα τραπέζια έξω είναι καλά (ενώ μέσα στο βάθος δεν έχει καλή θέα, ζητήστε ανάλογα), αλλά στην πρώτη σειρά με την ανεμπόδιστη θέα στη φωτισμένη Ακρόπολη είναι καλύτερα! Εκεί μας τοποθέτησαν και στην τελευταία επίσκεψη με την αδερφή μου που ήρθε στην Αθήνα για δουλειές και θέλησα να την περιποιηθώ πηγαίνοντάς την για πρώτη φορά στους Ορίζοντες.

Αν και καθημερινή βράδυ ήταν γεμάτο κόσμο (τουρίστες επι το πλείστον), καλά που έκανα την κράτηση μια μέρα πριν! Αφήσαμε το αυτοκίνητο στο τεράστιο πάρκινγκ κάτω στο θέατρο και περπατήσαμε λιγάκι μέχρι το εστιατόριο. Μας αποζημίωσε το ηλιοβασίλεμα και η διαφορετική εικόνα της πόλης ανεβαίνοντας, αλλά και το γεγονός ότι δε χρειάστηκε να πληρώσουμε εισ. τελεφερίκ ούτε να τρέχουμε να προλάβουμε το τελευταίο λίγο μετά τις 11 (όπως μας ειδοποιούσαν κάθε τρεις και λίγο αγχωμένοι οι σερβιτόροι). Έβαλαν πρόσφατα αντιολισθητική επίστρωση σε όλη τη διαδρομή!

Πήραμε και οι τρεις το concept menu που φέτος αυξήθηκε (25€/ατομο + 2,5€ νερό ανά 2 άτομα), γιατί είναι το πιο vfm που παρέχουν και εφόσον δεν μπορούν να υποστηρίξουν τις πιο "γκουρμέ" γεύσεις δε βρίσκουμε το λόγο να πληρώσουμε πολύ περισσότερα. Πολλοί παραπονούνται ότι δεν είναι καλό το φαγητό, αυτό δεν είναι αλήθεια. Το φαγητό είναι μια χαρά, απλώς δεν είναι απογειωτικό. Αν λοιπόν πληρώνεις λογικά, τρως καλά και απολαμβάνεις τούτη τη θέα, αξίζει!!!

Υπάρχουν και μενού με άλλες επιλογές φαγητού (~50€ ανα 2 άτομα), αλλά δεν περιλαμβάνουν κρασί. Εμείς είχαμε μισό μπουκάλι ανα άτομο, διαλέξαμε λευκό (εμφιάλωσης Καστελόριζο, απλά καλό, το τιμολογούν ακριβά στη λίστα κρασιών που είναι γενικά τσιμπημένη) και το μόνο φάουλ στην εξυπηρέτηση είναι ότι μας ξέχασαν κάποια στιγμή με το κρασί κι έπρεπε να ζητήσουμε...

Μας έφεραν μια μεγάλη σαλάτα Καστελόριζο (πρασινάδες με λίγη ντομάτα, ελιές, πιπερίτσες τουρσί) φρέσκια και δροσερή, ψωμάκια 2 ειδών (ελαφρώς μπαγιάτικα), μύδια αχνιστά με ωραίο ζουμάκι και αρκετά τρυφερά και μαμαδίστικο ριζότο καλαμάρι (μια μεγάλη γαβάθα) για ορεκτικά στη μέση του τραπεζιού. Μπορεί κανείς να ζητήσει επανάληψη σε όποιο ορεκτικό επιθυμεί.

Στα κυρίως υπάρχει επιλογή ανάμεσα σε τσιπούρα με τσιγαριαστά χόρτα ή φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με πιπεριά Φλωρίνης, μετσοβόνε και σπανάκι. Πήραμε τσιπούρα και οι τρεις, μισό ψάρι στον καθένα (από τα γνωστά μεριδάτα ιχθυοτροφείου), ζουμερό και με νόστιμα τα χόρτα (με τοματίνια από πάνω). Το γλυκό ήταν πορτοκαλόπιτα με παγωτό και ο λογαριασμός 80€.

Η αδερφή μου ενθουσιάστηκε με τη θέα, την ομορφιά και την άνεση (μεγάλο τραπέζι και άνετες πολυθρονίτσες, καινούριες για φέτος, μεταλλικές και πολύ κομψές με γκρίζα μαξιλαράκια) και ικανοποιήθηκε με το φαγητό. Θεσσαλονικιά πια, η γνώμη της μετράει...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Διαλέξαμε τους Ορίζοντες για το μεσημέρι της 25ης Μαρτίου αν και ο καιρός δεν προσφερόταν για μαγαζί που το μεγάλο του ατού είναι η θέα.

Προτιμήσαμε να ανέβουμε με το αυτοκίνητο και όχι με το τελεφερίκ μια και πάνω στο λόφο το πάρκινγκ είναι πολύ εύκολο όταν δεν υπάρχει κάποια εκδήλωση στο θέατρο.

Ο χώρος είναι μοναδικός. Πιάτο (κυριολεκτικά) όλη η πόλη και παρόλο που την είδαμε συννεφιασμένη είχε κι αυτή η εικόνα την ομορφιά της. Η μέσα αίθουσα δεν είναι τόσο προνομιακή οπότε αν κάποιος θέλει να πάει καλό θα είναι να φροντίσει για τη διευκρίνιση από το τηλέφωνο.

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και τυπική (με την καλή έννοια). Όλα δουλεύουν ρολόι και ενώ το μαγαζί είχε πάρα πολύ κόσμο δεν υπήρξε η παραμικρή καθυστέρηση.

Το φαγητό είναι καλό. Είχε (λόγω της ημέρας) συγκεκριμένο μενού που ξεκίνησε μια μια μέτρια σούπα από πατζάρια και συνέχισε με μια δροσερή σαλάτα με παλαιωμένη γραβιέρα. Για πρώτο πιάτο είχαν πεντανόστιμα λιγγουίνι με θαλασσινά. Η πάστα ήταν βρασμένη ακριβώς όπως έπρεπε και τα θαλασσινά ήταν φουλ σε γεύση.

Για κύριο το μενού περιλάμβανε μπακαλιάρο (λόγω της ημέρας! ) και σκορδαλιά. Ο μπακαλιάρος ήταν καλοτηγανισμένος χωρίς ιδιαίτερη λαδίλα. Σκορδαλιά δοκίμασα μόνο στη μύτη του πιρουνιού και δεν έχω άποψη. Το γεύμα τέλειωσε με κραμπλ αμυγδάλου και δύο σοκολάτες. Νόστιμο γλυκό χωρίς να φτάνει πολύ ψηλά.

Για όλα αυτά με ένα μπουκάλι λευκό κρασί (μέρος του μενού κι αυτό) δώσαμε 25 ευρώ το άτομο. Το vfm είναι εξαιρετικό πραγματικά. Αυτή η τιμή σε ένα μαγαζί που προσφέρει τόσα πολλά είναι κάτι παραπάνω από καλή. Αν η γεύσεις ήταν ένα σκαλί καλύτερες θα μιλούσαμε για το τέλειο.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Πήγαμε παρέα 2 ζευγαριών βράδυ Σαββάτου και για να αποφύγουμε το περπάτημα, είπαμε να ανεβούμε με το τελεφερίκ. Αναμονή περίπου μισής ώρας και 9€/άτομο το εισιτήριο!

Όταν φθάσαμε στο εστιατόριο το τραπέζι ήταν στον εξώστη με αποτέλεσμα η θέα που είχαμε να είναι μοναδική! Το σέρβις ήταν ευγενικό και σχετικά άμεσο.

Πήραμε 2 πιάτα μπριζολάκια χοιρινά και 2 πιάτα φιλέτο μόσχου με πουρέ καρότου, καθώς και 2 σαλάτες ρόκα/παρμεζάνα. Ήταν όλα γενικά αδιάφορα γευστικά και οι μερίδες μικρές μέσα σε τεράστια πιάτα. Τα κρασιά ξεκινάνε απο 25€/φιάλη.

Σίγουρα στο εν λόγω εστιατόριο δεν πας ούτε για τη γευστική πανδεσία, ούτε για να χορτάσεις καλά αλλά για να απολαύσεις τη νύχτα της Αθήνας απο ψηλά, συζητώντας με την παρέα σου υπο την ανάλογη χαλαρωτική μουσική.

Υπο αυτό το πρίσμα αξίζει να πάτε στους Ορίζοντες μια φορά.... οχι όμως και δεύτερη.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

το συγκεκριμενο μαγαζι το επισκεφτηκαμε ενοψει γιορτης γιατι δεν ειναι απο τα μαγαζια που σου επιτρεπουν λογω τιμης να το επισκεπτεσαι συχνα. εγω βεβαιως βρηκα εκπτωτικο κουπονι με 40 ευρω οπου επιλεγαμε ορεκτικο, σαλατα, και κυριως πιατα απο ενα ειδικα διαμορφωμενο μενου γιαυτο και μου κεντρισε το ενδιαφερον. καταρχας ο χωρος ειναι γνωστος και περιοπτος απο ολη την πολη και φυσικα ειναι το πιο ωραιο σημειο του κεντρου για εμενα.

αξιζει φυσικα να το επισκεφτεις λιγο πριν το ηλιοβασιλεμα και ενω δειπνεις να αλλαζουν και τα χρωματα στον ουρανο και να αναβουν τα φωτα της πολης που δινουν αλλη μαγεια. εμεις ανεβηκαμε απο την πλευρα του θεατρου που ειχε μεν τα σκαλια αλλα δεν ηταν τοσο ανυποφορο στο να ανεβουμε. για ατομα ομως μεγαλυτερης ηλικιας θα πρεπει μαλλον να ανεβουν με το τελεφερικ του οποιου η τιμη νομιζω ειναι 7 ευρω το ατομο.

οσον αφορα την εξυπηρετηση ειχαμε 3 ατομα που περιποιουνταν το τραπεζι μας και παροτι ημασταν με εκπτωση μας φερθηκαν το ιδιο επαγγελματικα με ολους τους αλλους πελατες. πραγματικα μονο που δεν μας ταϊσαν. ολα τα αλλα τα εκαναν στο τραπεζι μας πριν καν τα σκεφτουμε.

οι κανονικες τιμες των πιατων του εστιατοριου δυστυχως δεν απευθυνονται στον μεσο ανθρωπο οικονομικα αλλα μονο σε υψηλα βαλαντια καθως απο μια ματια που εριξα στις τιμες παροτι δε με ενδιεφερε, με τα ιδια φαγητα αν τα πληρωναμε κανονικα θα φευγαμε απο εκει με λογαριασμο πανω απο 120 ευρω. οι γευσεις των πιατων ηταν μεν καλες αλλα με απογοητευσε το γεγονος οτι περιμενα κατι εξαιρετικο και οχι απλα καλο, αφου απο οσο ξερω το καταστημα θελει να πλασαριστει ως ενα gourmet μαγαζι με υψηλη γαστρονομια, ωστε να δικαιολογηθουν και οι πολυ ακριβες τιμες των πιατων.

η αποψη μου ειναι οτι αξιζει να το επισκεφτει καποιος για την εμπειρια και την θεα αλλα μονο με εκπτωτικο κουπονι που κυκλοφορει ακομη και τωρα στο διαδικτυο παρα ως κανονικη εξοδο. θα πληρωσει 3 φορες πανω για φαγητο που θα το ετρωγε και σε ενα πολυ καλο μαγαζι στη γειτονια του

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Επισκεφθηκαμε με τον συζυγο μου Κυριακη μεσημερι το εστιατοριο, πρωτη φορα, και ενθουσιασθηκαμε στην κυριολεξια, η θεα ανεπαναληπτη, τα φαγητα εξαιρετικα η εξυπηρετηση αψογη η τιμη του menou σε σχεση με την ποιοτητα και την ποσοτητα των πιατων που εδινε εξαιρετικη.

Ξεκιναγε με μια βελουτε σουπα ακολοθουσε σαλατα με ροκα, βαλσαμικο ξυδι, φλοιδες παρμεζανας, τυρι νομιζω μανουρι, και κατοπιν μας σερβιρανε απο ενα κομματι νομιζω τυγανισμενο τυρι εδω εχω την ενσταση μου δεν μου αρεσε και πολυ, αλλα μας ανταμοιψε το τελευταιο πιατο μαγουλα μοσχου απλα υπεροχο, κλεισαμε με το γλυκο τους επιλογη αναμεσα σε 3 η 4 δεν θυμαμαι καλα.

Το οτι δεν ειχε πολυ κοσμο ηταν ενα συν για μας γιατι η ατμοσφαιρα ηταν ιδανικη, η μουσικη τους υποκρουση απολυτα εναρμονισμενη στο περιβαλλον, ανεβηκαμε με τα ποδια αφηνοντας το αυτοκινητο στο παρκινγκ του θεατρου λυκαβητου μετα περπατημα 10 λεπτων σε υπεροχο μονοπατι. Ολα τα παραπανω συνθεσανε ενα ομορφο μεσημερι Κυριακης και θα τα επαναλαβουμε συντομα.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι βραδυ και η θεα ηταν απολαυστικη. η προσβαση ευκολη απ το παρκιν αν και θα μπορουσε σε καποια σημεια να ηταν ποιο φωταγωγημενη.
Η διακοσμιση αρμονικα δεμενη με τον περιβαλοντα χωρο.
Το φαγητο ομως απο μετριο εως κακο, πολυ κατωτερο των προσδοκιων μας.
Επιλεξαμε το consept menu το οποιο περιλαμβανε
Μια πρασινη σαλατα εντελως αδιαφορη

Μια μεριδα μυδια, τα μικροτερα μυδια που εχω συναντησει ποτε σε εστιατοριο, τα μισα κλειστα και με μια σως δεμενη μεν, αλλα με απειρη δοση μουσταρδας σε σημειο που το μονο που σου εμενε ηταν η πικαντικη γευση της.

Ενα ριζοτο με καλαμαρι το οποιο ειχε καλη υφη αλλα το καλαμαρι ηταν πολυ σκληρο σχεδον λαστιχο
Και ακυρωνε ολο το πιατο

Τελος ενω διαλεξαμε ως κυριως κοτοπουλο με πιπεριες φλωρινης μας ενημερωσαν οτι το κοτοπουλο ειχε τελειωσει και οτι διαθεσιμο ηταν μονο το ψαρι χωρις να μας δωσει μια δευτερη επιλογη. τραγικη συμπεριφορα για ενα τετοιο μαγαζι. το παραλογο δεν ηταν οτι τους τελειωσε ενα υλικο ηταν οτι δεν σου εδιναν την επιλογη καποιου αλλου πιατου.

Τελος επιδορπιο πορτοκαλοπιτα η οποια ηταν κεικ πορτοκαλιου και σε καμια περιπτωση αυθεντικη πορτοκαλοπιτα με φυλλο.

Κρασι αδιαφορο περιλαμβανεται στο μενου

Οσον αφορα το servis η καθυστερηση η ιδια. μεγαλα κενα αναμεσα στα πιατα και απλη τυπικη συμπεριφορα σερβιτορων χωρις καμια επεξηγηση των πιατων. στην εξοδο ουτε μια καληνυχτα απο κανεναν.

Λογαριασμος 58e

Συμπερασμα: απολαυστικη θεα καλο vfm αλλα μην περιμενετε τπτ ιδιαιτερο απο γευσεις. μαλλον θα απογοητευτητε απ αυτες οποτε κρατηστε μικρο καλαθι.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

πήγαμε χθες στο εστιατόριο. υπήρχαν σετ μενού, εμείς διαλέξαμε αυτό με το κρέας και όχι με το ψάρι. ήταν εκπληκτικό το φαγητό και γενναίες οι μερίδες και για τα δεδομένα του μαγαζιού πολύ οικονομικό. είχε μια σούπα βελουτέ από πατάτα, ως καλωσόρισμα από το σεφ. Μετά με πολύχρωμα μαρούλια, κάτι σαν παστέλι με ξηρούς καρπούς, παρμεζάνα. το ορεκτικό ήταν φέτα με τραγανή κρούστα και από πάνω είχε ρίξει γλυκό του κουταλιού κάτι σαν κυδώνι, πορτοκάλι και τα σχετικά. μετά μας έφεραν ένα ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας. το κυρίως ήταν φιλέτο ταύρου που συνοδευόταν από λαχανικά (ντοματίνια και μαρούλια). το γλυκό που διάλεξα εγώ ήταν με καραμέλα μους και του άντρα μου κάτι με φράουλες σαντιγί και μπισκότα από κάτω. πήραμε και ένα μπουκάλι κρασί. το σετ μενού κόστισε 50 ευρώ. και μετά ότι δώσαμε ήταν το κρασί.

το σέρβις πάρα πολύ καλό, επαγγελματίες σωστοί. η δε θέα..... είχε αρχίσει να πέφτει και ο ήλιος και έχοντας στο πιάτο σου όλη την Αθήνα και τον Πειραιά, α μη τι άλλο ήταν φοβερά..... μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. το μαγαζί δε για τρίτη βράδυ στα έξω τραπέζια ήταν όλα γεμάτα και μάλιστα μόνο από ξένους, οι οποίοι τραβούσαν συνεχώς φωτογραφίες δείχνοντας έκπληκτοι από τη μαγεία της θέας. είναι κρίμα να μένουμε στην Αθήνα και η πλειοψηφία του κόσμου στο εστιατόριο να είναι μόνο ξένοι. το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους και σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάω.

όταν δίνεις 25 ευρώ το άτομο για το φαγητό και ύστερα ανάλογα το κρασί που θα πάρεις θα διαμορφώσεις την τελική τιμή, είναι ικανοποιητικά για τόσα πιάτα και με τέτοια θέα. πάμε σε άλλα μαγαζιά που δε σου λένε κάτι, και πληρώνεις τόσα και περισσότερα. αισθάνθηκα τίμια την αντιστοιχία μερίδας, γεύσης, εξυπηρέτησης, θέας και τιμής.

Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Βρίσκεται σε ένα από τα πιό φωτογενή σημεία της Αθήνας, με φαντασμαγορική, εντυπωσιακή θέα. Αν μη τι άλλο, φτάνει αυτό για να σε δελεάσει ώστε να το προτιμήσεις για την επόμενη ξεχωριστή σου περίσταση. Αναμενόμενα ίσως, διαθέτει chic & elegant ντεκόρ και επαγγελματικά άρτιο σέρβις.

Ο κατάλογος εντυπωσιάζει με τις προτάσεις του, που είναι τόσο όσο ευφάνταστες, ώστε να μην ξενίζουν και αποξενώνουν. Η εκτέλεση τους είναι επίσης άψογη -θεωρώ πως το κότσι ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, ενώ το ριζότο καλαμάρι ήταν ανάλαφρο αλλά όχι ξενέρωτο.

Όλο αυτό βέβαια το πληρώνεις, και όχι λίγα. Με άλλα λόγια, να χουμε δουλειές και λεφτά, να πηγαίνουμε.