ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη

Λυκούργου 235, Καλλιθέα [Χάρτης]

Ζυμαρικά και αυθεντικές ρώσικες συνταγές από την Βαλεντίνα.

From Russia with love.

Αλήθεια το θυμάστε; Είναι η δεύτερη ταινία του θρυλικού πράκτορα James Bond, κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '60, με τον Sean Connery στον ρόλο του 007. Τα dvd υπήρχαν από τον καιρό που οι κυριακάτικες εφημερίδες μοίραζαν τα πάντα (τσάντες παραλίας, πετσέτες, αντηλιακά, βιβλία, ταινίες σε dvd, οδηγούς χρήσης υπολογιστών κ. λ. π) και είπα μια που δεν είχαμε και τίποτε καλύτερο να κάνουμε, να οργανώσουμε ένα James Bond weekend, ναι όπως κάνουν τα Αμερικανάκια. Δώσαμε βαρύτητα στις ταινίες του Connery και του Moore, τότε που ο ήρωας ήταν πιο αυθεντικός και classic. Αντέξαμε γύρω στις 8 ταινίες, φτάνοντας στα όρια της αποχαύνωσης, ίσως και της αποβλάκωσης. Η τελευταία που είδαμε, ήταν το From Russia with love, το οποίο αποτέλεσε και την έμπνευση Ρώσικης γαστρονομικής εξόδου.

Η ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ πάντα μέσα στην short list μου, περίμενε αργά αλλά σταθερά την αφορμή για επίσκεψη, η οποία τελικά συνδυάστηκε με μια οικογενειακή υποχρέωση που είχαμε στην ευρύτερη περιοχή της Καλλιθέας.

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016, ώρα 19:00, άτομα 2, φυσικά χωρίς κράτηση.

Κρυμμένη σε μία γειτονιά της Καλλιθέας κοντά στη Λεωφόρο Θησέως, η ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ είναι μια Ρώσικη ταβέρνα που λειτουργεί αρκετά χρόνια. Η ιδιοκτήτρια, από την οποία το εστιατόριο πήρε και το όνομα του, έχει καταγωγή από την (πρώην) ΕΣΣΔ και πιθανόν είναι και αυτή ένας από τους παλιννοστούντες Ποντίους που εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα στις αρχές της δεκαετίας του '90. Πλέον, η ίδια έχει πάρει σύνταξη και το μαγαζί λειτουργούν τα παιδιά και οι συγγενείς της.

Φτάνοντας, μπαίνεις σε έναν χώρο πολύ λιτό, απέριττο, φτωχό, ίσως και λίγο καταθλιπτικό, λόγω του ελλιπούς και ''ψυχρού'' φωτισμού. Σε ένα κατά βάση λευκό σκηνικό, μερικά ρωσικά διακοσμητικά, όπως κάποιες μπαμπούσκες, μια μπαλαλάικα και κάποιες ερασιτεχνικές τοιχογραφίες με αγροτικά τοπία (ίσως της Ρώσικης στέπας;), προσπαθούν να δώσουν στον χώρο λίγο ''χρώμα''. Ανεπιτυχώς και ημιτελώς κατά την ταπεινή μου γνώμη. Η τελική εικόνα που αποκομίζει ο πελάτης, είναι ενός παλιομοδίτικου, καφενείου-ψησταριάς, από αυτά που έχουν απομείνει σε κάποια επαρχιακή πόλη. Για να είμαι όμως δίκαιος και ακριβής, υπάρχουν και κάποια θετικά σημεία, τα οποία οφείλω να αναγνωρίσω και καταγράψω. Ο χώρος είναι καθαρός και αξιοπρεπής, οι τουαλέτες μάλλον πρόσφατα ανακαινισμένες και οι καπνιστές κάθονται έξω στο πεζοδρόμιο στον περίκλειστο χώρο από χοντρό νάιλον και θερμαινόμενο από σόμπα μανιτάρι. Θα βαθμολογήσω τον χώρο με 2 ντοματούλες, όπως και οι περισσότεροι χρήστες που προηγήθηκαν της δικής μου επίσκεψης.

Η εξυπηρέτηση είναι μια υπόθεση ''Ρώσικης τεχνοτροπίας'', κατά βάση αμίλητη και αγέλαστη, ειδικά με αγνώστους όπως εμείς, που μας έβλεπαν για πρώτη φορά. Μας υποδέχτηκε μια κοπελίτσα, η οποία αφού πήρε την παραγγελία μας, την έδωσε στην κουζίνα, φόρεσε το παλτό της και έφυγε. Έτσι κάποια σημεία που τονίσαμε σχετικά με την ροή των πιάτων, μάλλον δεν μεταφέρθηκαν επακριβώς, στον κύριο που μας εξυπηρέτησε στην συνέχεια. Ο ''διάδοχος'' σερβιτόρος ήταν ευγενικός, φιλότιμος, αλλά μάλλον ερασιτέχνης. Έφερε τα πρώτα πιάτα, τα μαχαιροπήρουνα και τα ποτήρια υπό μορφή ''ντάνας'', τα άφησε και έφυγε, αφήνοντας την διευθέτηση τους σε εμάς.

Η ροή των πιάτων από την κουζίνα σε καλούς ρυθμούς, αλλά ότι ναναι, όπως ναναι και χωρίς απολύτως κανένα σχεδιασμό και λογική. Η σούπα Μπόρς έφθασε σε ένα πιάτο και προτελευταία, ενώ ζητήθηκε να έρθει πρώτη και μοιρασμένη σε δύο μισές μερίδες. Τα μαντί που ζητήσαμε να έρθουν τρίτα κατέφθασαν τελευταία. Το γενικό service χωρίς να είναι ανεπαρκές, είναι εμφανές ότι περιέχει πολλές πινελιές ''οικογενειακής-ερασιτεχνικής υπόθεσης''. Πάντως, θα καταλήξω ότι είναι γενικά αποδεκτό και κυρίως φιλότιμο, χαρακτηριστικό όλων των Ποντίων.

Όμως για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, εδώ δεν έρχεται κάποιος για την ατμόσφαιρα ή για το service. Αν από τη Ρωσική κουζίνα το μόνο που γνωρίζετε είναι τα πιροσκί και η ρώσικη σαλάτα κι αν λέξεις όπως τα σασλίκ, μαντί, βερενίκι και πελμενί, σας είναι παντελώς άγνωστες, μην τρομάξετε διότι στον κατάλογο κάτω από κάθε πιάτο, υπάρχει και η ακριβής περιγραφή του. Το μενού λοιπόν προσφέρει ικανοποιητική ποικιλία, σωστά δομημένο στις τυπικές κατηγορίες, τις οποίες θα συναντήσετε και στα άλλα ''ανταγωνιστικά'' Ρώσικα εστιατόρια. Κατά σειρά αφίξεως στο τραπέζι μας, δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

-Για ξεκίνημα δύο παραδοσιακά ψωμάκια λιπιόσκα, τα οποία μπορεί να κοστολογούνται 0,80€ έκαστο, αλλά τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Θα φτάσουν στο τραπέζι σας καυτά, καλοψημένα, πολύ νόστιμα, με μια τραγανή κρούστα και οπτικά θυμίζουν πολύ τον παλιομοδίτικο λουκουμά. Εάν τα επιλέξετε, θα τα αξιοποιήσετε σίγουρα για το dipping της σαλάτας ή σε ρόλο παπάρας για την σούπα σας.

-Σαλάτα Ρώσικη (εδώ δεν αποκαλείται Ολιβιέ). Φυσικά δεν είχε καμία σχέση με τους Ελληνικούς ''κλώνους'', όπου δεν υπάρχουν διακριτές γεύσεις από τα επιμέρους συστατικά. Ήταν πολύ καλή, γευστικά λίγο πιο ''βαριά'' από το αναμενόμενο, κάτι που ίσως οφείλεται στην λίγο μεγαλύτερη δοσολογία αυγού και μαγιονέζας. Ποσότητα επαρκής για 3 έως 4 άτομα, θα αποτελέσει ένα τέλειο ντιπάκι πάνω στα ψωμάκια λιπιόσκα.

-Μοσχάρι Στρογγανόφ συνοδεία πουρέ πατάτας. Ένα πολύ αξιόλογο πιάτο, καλοεκτελεσμένο, νόστιμο, γεμάτο σε γεύση, με μια πολύ καλά δουλεμένη και δεμένη καφέ σάλτσα. Κρίνω σκόπιμο να τονίσω την εξαιρετική ποιότητα του μοσχαρίσιου κρέατος, πεντακάθαρο, τρυφερό, σωστά κομμένο και χωρίς χόνδρους ή λίπη.

-Ένα πιροσκί με κιμά, το οποίο είναι το πιο διάσημο ορεκτικό της ΒΑΛΕΝΤΙΝΑΣ και τελειώνει πολύ γρήγορα. Ήρθε καλοτηγανισμένο, χωρίς υποψία λαδίλας, περιποιημένο, μερακλίδικο, με καλής ποιότητας κιμά. Θα το ήθελα λίγο πιο μεγάλο σε μέγεθος.

-Σασλίκ από αρνί, το οποίο μάλλον είναι το benchmark του εστιατορίου. Μην διανοηθείτε και δεν το παραγγείλετε και ας κάνει 9€. Εξαιρετικής ποιότητας τρυφερό κρέας, ζουμερό, σωστά αρτυμένο-μαριναρισμένο και τέλεια ψημένο, συνοδευόμενο από τηγανητές πατατούλες και ροδέλες κρεμμυδιού, μια πραγματική γευστική βόμβα για τον ουρανίσκο σας. Θα το απολαύσετε, οι δε πιο τολμηροί μπορεί να κάνετε και repeat!! Αν βεβαίως αντέχετε!!

-Μια μερίδα σούπα Μπόρς, με τις ''περιπέτειες'' που αναφέρθηκαν παραπάνω. Ήρθε στην σωστή θερμοκρασία, κατακόκκινη, με αφθονία υλικών, στα οποία κυριαρχούσαν διάφορα λαχανικά, μεταξύ αυτών και το παντζάρι με το οποίο προσωπικά είμαι ''τσακωμένος''. Ήταν πολύ ευχάριστη και γευστική, αν δε ήταν λίγο πιο spicy και πιο γενναιόδωρη στο κρέας (περιείχε μόνο ένα μικρό κομμάτι μοσχαριού), τότε θα αρίστευε.

-Μια μερίδα μαντί με κιμά, συνοδευόμενα από κόκκινη πικάντικη σάλτσα τζάζιμπελ. Οπτικά αλλά και γευστικά ήταν ένα αριστούργημα, τέλεια εκτελεσμένο. Σε αυτό το σημείο, λόγω της xl παραγγελίας είχαμε τερματίσει και ζητήσαμε από τον σερβιτόρο να μας πακετάρει τα υπόλοιπα.

-Μια μπύρα Baltica No7.

Κέρασμα στο τέλος μερακλίδικο κορμό-μωσαικό σοκολάτας.

Check please
Στα 40€ με απόδειξη, για μια παραγγελία (υπερ)κιμπάρικη, μάλλον κατάλληλη για 3 άτομα. Υπό κανονικές συνθήκες δύσκολα θα ξεπεράσετε τα 15€ το άτομο.

Κατέληξα ότι:
Ας ξεκινήσω από τα προφανή. Αυτή η κριτική γράφεται την ημέρα των ερωτευμένων. Αν λοιπόν την 14η Φεβρουαρίου επιλέξετε να τραπεζώσετε εκεί την δική σας Βαλεντίνα, τότε μάλλον θα συμβούν τα εξής. Σενάριο πρώτο και light, θα κάνει να σας μιλήσει μια εβδομάδα και πιθανόν θα σας πει καβουροχέρη. Σενάριο δεύτερο και hard core, θα σας στείλει στον αγύριστο. Δεν θέλετε ούτε το ένα, αλλά ούτε και το άλλο, οπότε καταλαβαίνετε ότι η ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ δεν προσφέρεται για ρομαντικά ραντεβουδάκια.

Για όλες τις υπόλοιπες φυσιολογικές περιστάσεις, θα φάτε σαν βασιλιάς ή μάλλον σαν τσάρος και θα πληρώσετε σαν εργάτης του πάλαι ποτέ Σοβιέτ. Άσχημα ακούγεται;

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Η μοναδική μου εμπειρία από τη ρώσικη κουζίνα περιορίζεται σε μία επίσκεψή μου στην γνωστή σε όλους μας Πρεμιέρα, από την οποία είχα φύγει με άριστες εντυπώσεις. Καθώς θα βρισκόμουνα στην Καλλιθέα με τη γυναίκα μου Σάββατο απογευματάκι για καφέ με φίλους, σκεφτήκαμε μετά τον καφέ να ξαναεπισκεπτούμε την Πρεμιέρα.

Καθώς όμως κατευθυνόμασταν προς τα εκεί, μου ήρθε η ιδέα για την ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ, η όποια έχει επίσης πολύ καλές κριτικές στο ask4food και βρίσκεται στην περιοχή της Καλλιθέας. Μετά από σύντομη διαπραγμάτευση, η απόφαση για να δοκιμάσουμε ένα καινούριο μέρος πάρθηκε, οπότε αλλαγή πορείας με κατεύθυνση προς τη ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ. Βραδάκι Σαββάτου λοιπόν δύο άτομα φθάσαμε στην ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ, χωρίς κράτηση, με αρκετή περιέργεια για να δοκιμάσουμε τις γεύσεις της. Τραπεζάκι βρήκαμε σχετικά εύκολα, μιας και φθάσαμε σχετικά νωρίς, λάβετε ωστόσο υπόψη σας ότι μέχρι τις 10 με 10.30 το μαγαζί είχε γεμίσει. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

ΧΩΡΟΣ: (2)
Ο χώρος σίγουρα δεν είναι το δυνατό σημείο της ΒΑΛΕΝΤΙΝΑΣ. Εξωτερικά υπάρχουν πολλά τραπεζάκια, κοντά το ένα στο άλλο, σε έναν χώρο που καλύπτεται από νάιλον. Ο εσωτερικός χώρος κάπως πιο άνετος, κλασικού τύπου ταβέρνας, χωρίς ίχνους κάποιας διακόσμησης και με την κουζίνα να χωρίζεται από ένα ψηλό πάσο. Στα θετικά η καθαριότητα του χώρου και η απαγόρευση του καπνίσματος, ωστόσο η βαθμολογία δεν μπορεί να είναι πάνω από «2».

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: (2)
Το service είχαν αναλάβει δύο νεαρά άτομα, μία κοπέλα και ένας νεαρός. Η κοπέλα που μας υποδέχθηκε στην αρχή και πήρε την παραγγελία ήταν σχετικά πρόσχαρη και χαμογελαστή. Ο νεαρός που μας σέρβιρε αντιθέτως ήταν αγέλαστος και αμίλητος. Κατά τα λοιπά, ιδιαίτερα προβλήματα με το service δεν υπήρχαν, εάν εξαιρέσεις την σχετική καθυστέρηση για να δώσουμε την παραγγελία μας, νεράκι σε κανάτα, αποδειξούλα κανονικά. Πολύ άσχημη εντύπωση μου έκανε ωστόσο το γεγονός ότι στο τραπέζι μας δεν ήρθε για κέρασμα ο σοκολατένιος κορμός στο τέλος που είδα να προσφέρουν στα περισσότερα από τα διπλανά τραπέζια. Ελπίζω να οφείλεται σε αμέλεια της στιγμής, σε κάθε περίπτωση ωστόσο ήταν μια κίνηση που στο τέλος με ψιλοχάλασε.

ΓΕΥΣΗ: (3)
Τέλος πάντων, στη ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ μάλλον δεν θα πάει κάποιος για το service και την ατμόσφαιρα, αλλά για τις γνήσιες και νόστιμες γεύσεις της, όπου τα πράγματα πήγαν σαφώς καλύτερα. Λοιπόν από τον κατάλογο παραγγείλαμε:
- 2 ψωμάκια λιπιόσκα (1,60 €), χορταστικότατα και πολύ νόστιμα, συνόδευσαν πολύ ωραία τη σαλάτα που ακολούθησε.
- 1 ποικιλία από σαλάτες (8,50 €). Στο τραπέζι μας ήρθαν τέσσερα μεγαλούτσικα μπολάκια τα οποία περιείχαν 4 σαλάτες, την κλασική ρώσικη, μία με καρότο, μία με μανιτάρια και άλλη μία πατάτες, φασόλια και κόκκινη σάλτσα. Η ρώσικη πάρα πολύ νόστιμη, με έναν τρόπο παρασκευής που δεν θυμίζει καθόλου αυτήν που σερβίρεται στους ελληνικούς χώρους εστίασης. Από τις υπόλοιπες ξεχώρισα αυτήν με το καρότο και την τελευταία με τις πατάτες και τα κόκκινα φασόλια. Η σαλάτα με τα μανιτάρια ήταν κάπως πιο αδιάφορη στη γεύση, συν του ότι είχε μια κάπως πιο ρευστή μορφή. Συνολικά, ωστόσο, το πιάτο ήταν πολύ νόστιμο και χορταστικό, ήδη είχαμε μόνο από αυτό σχεδόν χορτάσει. Προτιμήστε το ανεπιφύλακτα, ειδικά εάν είστε περισσότερα άτομα.

- 1 γεμιστή πίτα με τυρί (5,00 €), με τον περίεργο τίτλο «χαπατσούρι», εάν δεν με απατά η μνήμη μου. Αρκετά νόστιμη, χορταστική, καθώς ήταν αρκετά μεγάλη σε μέγεθος, και χωρίς να έχει τραβήξει λάδι. Ίσως θα την προτιμούσα με περισσότερη γέμιση, καθώς υπερίσχυε η ζύμη.
- μάντι με κιμά (6,50 €), κλασικό πιάτο που είχαμε τιμήσει και στην Πρεμιέρα. Στο τραπέζι μας προσγειώθηκε ένα πιάτο με 5 μεγαλούτσικα μάντι και ένα μπολάκι με κόκκινη σάλτσα. Περιποιημένο πιάτο, σε κάθε περίπτωση, πολύ ωραίο το ζυμαρικό, πλούσια και η γέμιση, μετά όμως και από αυτήν τη δεύτερη δοκιμή μου, κατέληξα οριστικά στο συμπέρασμα ότι δεν θα το ξανατιμήσω, καθώς η εσωτερική γέμιση του κιμά, που στην ουσία έχει βράσει μες το ζυμαρικό, είναι αρκετά βαριά για τα γούστα μου. Δεν έχει κάτι αρνητικό, κατά τα λοιπά το πιάτο, ήθελα απλώς να το ξαναδοκιμάσω, καθώς και η εμπειρία μου από αυτό στην Πρεμιέρα μου είχε αφήσει ανάλογες εντυπώσεις.
- 1 σασλίκ αρνί (9,00 €), το must της ΒΑΛΕΝΤΙΝΑΣ, όπως θα έχετε λογικά ήδη διαπιστώσει, από το σύνολο των κριτικών του site. Οπότε και η δική μου γνώμη δεν θα ήταν δυνατόν να διαφοροποιηθεί. Κομμάτια αρνιού περασμένα σε σουβλάκι, πολύ ωραία ψημένα και μαριναρισμένα, χωρίς ίχνος μυρωδιάς που να σου χαλάει τη γεύση, με λίγα λόγια άψογο αποτέλεσμα. Ακόμη και η σύζυγος που δεν είναι και ο μεγαλύτερος οπαδός του κρέατος, ενθουσιάστηκε με το συγκεκριμένο πιάτο. Οι συνοδευτικές τηγανιτές πατάτες, φρέσκιες ασφαλώς, νοστιμότατες επίσης και πολύ ωραία τηγανισμένες.
- 500 ml κόκκινο κρασί καμπερνέ (2,50 €), σε πολύ χαμηλή τιμή μεν, αμφιβόλου ποιότητας δε. Την επόμενη φορά πάντως με βλέπω να προτιμάω καμιά μπυρίτσα ή γιατί όχι και βότκα που σερβίρεται σε καραφάκια.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ (4):
Για τα παραπάνω, πληρώσαμε 33,10 €, οπότε πιστεύω ότι ως προς τη σχέση ποιότητας – τιμής, η ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ αξίζει την καλύτερη δυνατή βαθμολογία. Δοκιμάσαμε νόστιμα πιάτα (κάποια εξ αυτών μάλιστα μας ενθουσίασαν, όπως η σαλάτες και το σασλίκ), φύγαμε σκασμένοι και χορτασμένοι, χωρίς να ξεπαραδιαστούμε.
Αγνοήστε, λοιπόν, τις όποιες αστοχίες στο service και το χώρο/ατμόσφαιρα, και βάλτε την ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ στο πλάνο σας για επίσκεψη. Εγώ θα ξαναπώ πάντως...

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Βραδάκι καθημερινής επισκέφθηκα το ρωσικό, και εν μέρει ποντιακό, εστιατόριο Βαλεντίνα με περιέργεια αλλά και πολύ όρεξη ύστερα απο τα αρκετά καλά σχόλια που ακούγονται στα πέριξ.

Το εστιατόριο αυτό το βρήκαμε αρκετά εύκολα αφού ο κύριος στο τηλέφωνο μας είχε δώσει διεξοδικές οδηγίες. Όμως, ενώ η οδός Λυκούργου ανεβαίνει, προς Αθήνα, και θα έπρεπε να υπάρχει το όνομα ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ ακριβώς εκεί που πρωτοπέφτει η ματιά κάποιου, η επωνυμία βρίσκεται ακριβώς μπροστά από το εστιατόριο και στην άλλη πλευρά επίσης.... Ευτυχώς είχα καλό συνοδηγό.
Μας υποδέχθηκε μια ευγενέστατη κυρία.

Όταν φθάσαμε στη Βαλεντίνα έφευγε από το εστιατόριο μια πολύ μεγάλη παρέα Ρώσων ή συναφών (?) γειτονικών λαών που είχαν συγκεντρωθεί εκεί προς τέρψιν τους.....

Πέρα από τους εαυτούς μας, παρέα μας έκανε, από απόσταση βέβαια, έξω στο δρόμο, μια αδέσποτη, ατίθΑση και τροφΑντή καφετιά γάτα. Παρόλο που είμαι φιλόζωη, μου έκανε αρκετά θετική εντύπωση, όσον αφορά το θέμα των κανονισμών υγειονομικού ενδιαφέροντος, το γεγονός ότι η κυρία που μας υποδέχτηκε έκλεινε την πόρτα και δεν άφηνε τη γάτα να μπεί στον εξωτερικό ή στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος όπου βίσκονταν οι θαμώνες αλλά και η κουζίνα.

H αρχή το ήμισυ του παντός.......
(Μου έχει τύχει σε φημισμένο σαντουιτσάδικο στο Κουκάκι να ετοιμάζουν σάντουιτς χωρίς γάντια και ταυτόχρονα να ταΐζουν μια αδέσποτη γάτα... Το έγραψα αλλά κόπηκα..... Ήμουν τότε πολύ καινούργια στο ask4fod. )
Ας μη μακρηγορώ και πάλι....

Δοκιμάσαμε:
Στην αρχή μας ήρθαν δύο στρογγυλά, ζεστά και υπέροχα Λιπιόσκα, παραδοσιακά ψωμάκια. Δεν τα παραγγείλαμε και χρεώθηκαν 0,80 έκαστο, Βέβαια είχαμε σκοπό να τα παραγγείλουμε... Τόσο νόστιμα που καταναλώθηκαν σε χρόνο ντε - τε!!
Το νερό ήρθε σε κανάτα.

Στη συνέχεια, δοκιμάσαμε Μάντι, τα γνωστά ρωσικά ζυμαρικά στον ατμό που μοιάζουν με μεγάλα ραβιόλι, με γέμιση κιμά. Πέντε μεγάλα τεμάχια μάντι, αυτά τα εκπληκτικά ζυμαρικά, και στη μέση του πιάτου ένα μπολάκι με σος με βάση τη ντομάτα. Η σάλτσα αυτή έδενε τέλεια με τα μάντι ( 6,50)!!
Ακολούθησε μια μερίδα πιροσκί με κιμά (2,00 ). Εξωτερικά ζεστό το πιροσκί και μέσα ο κυμάς κάπως κρύος. Μάλλον έτσι υπαγορεύει η παράδοση.... Πολύ καλό..!!

Μετά, ήρθαν και τα Μπλινίς μας ( 3 τεμ. ), εδώ έμοιαζαν με κρέπες, γεμιστά με κρέμα τυριού (4,50). Τα μπλινίς, όπως έμαθα εκ των υστέρων, θυμίζουν τηγανίτες και συμβολίζουν, λόγω σχηματός ( παραδοσιακά φτιάχνονται σε στρογγυλό σχήμα, σαν μεγάλα καναπέ ) τον ήλιο που είναι τόσο πολύτιμος αλλά και τόσο σπάνιος στον ρωσικό Βορρά. Δεν ξέρω, τελικά, αν ήταν η αυθεντική ρωσική συνταγή ή κάποια ρωσοποντιακή παραλλαγή ήταν όμως ένα αρκετά νόστιμο πιάτο!

Και στο τέλος, τι άλλο ??
Το φημισμένο πιάτο του Βαλεντίνα, βλέπετε πήγα και διαβασμένη..., το Αρνί Σασλίκ ( παραδοσιακό ρωσικό σουβλάκι ). Εξαιρετικό, μια γαστρονομική βόμβα!!! Κομματάκια αρνιού, στολισμένα...... με ροδέλες κρεμμυδιού (! ). Πατάτες τηγανιτές συνόδευαν το πιάτο αυτό ( 9,00).

Μία και μόνο επίσκεψη για αυτό το πιάτο και μόνο αξίζει!!
Ήπιαμε ένα μπουκάλι δροσερή μπύρα Βaltika no. 7, lager (2,50 ). Προς το παρόν η εκπληκτική μαύρη Baltika no.6 που ζητήσαμε δεν υπήρχε.

Στο τέλος μας κέρασαν ένα κομμάτι κορμό σοκολάτας.... και για τους δυό μας.....! Δεν βλέπω να παίρνουμε εύκολα προκαταβολή για το φυσικό αέριο..

Οδηγίες πλεύσης:
Φθάνουμε στη Βαλεντίνα στρίβοντας δεξιά στη Λ. Θησέως, στο επόμενο φανάρι της Αγίας Ελεούσας, στο σημείο που βρίσκεται ο Κωτσόβολος. Μετά από τρία στενά στρίβουμε δεξιά στην οδό Λυκούργου, στο δεξί μας χέρι συναντάμε τη Βαλεντίνα.

Ο χώρος του εστιατορίου λιτός και αρκετά απλοϊκός, θυμίζει περασμένες δεκαετίες. Όμως αυτό αντισταθμίζεται από την εξαιρετική ποιότητα του φαγητού και την άψογη εξυπηρέτηση.

Θα ξαναπάω σίγουρα. Εκτός από το must σασλίκ αρνιού θα παραγγείλω και κάποια από τις σαλάτες του Βαλεντίνα οι οποίες εκθειάζονται από τους φίλους του ask4food και όχι μόνο.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Σάββατο απογευματάκι, με όρεξη για ρώσικη κουζίνα. Μετά το δίλημμα "Τραπεζούντας"(που έχω πάει αρκετές φορές και ας μην έχω γράψει κριτική) και Βαλεντίνας, επιλέξαμε Βαλεντίνα απλά για την δοκιμή, γιατί σε γενικές γραμμές ήμασταν ικανοποιημένοι απο την "Τραπεζούντα". Η "Πρεμιέρα" δεν έπαιζε καν σαν πιθανότητα, λόγω του ότι την μία και μοναδική φορά που είχα πάει πριν απο 1 χρόνο, ναι μεν η εξυπηρέτηση και το ντεκόρ ήταν σχεδόν άριστη, αλλά κάποια πιάτα ήταν κάπως ελληνοποιημένα και οι τιμές πιο υψηλές απο τα δύο προηγούμενα μαγαζιά.

Επανέρχομαι λοιπόν στην Βαλεντίνα.

Ο χώρος ήταν τύπου ταβέρνας, χωρισμένος στα 2, καλυμμένος με ναύλον ο εξωτερικός, ως προσπάθεια επέκτασης του εσωτερικού. Τραπέζια με χάρτινα τραπεζομάντηλα, μια ελάχιστη προσπάθεια διακόσμησης στο εσωτερικό, με μία μπάμπουσκα να μου τραβάει την προσοχή, αλλά κατά τα άλλα ο χώρος ήταν καθαρός και για αυτό 2/4.

Η κοπέλα και το αγόρι που ήταν στο σέρβις, εξυπηρετικότατοι, με το χαμόγελο και οι δυό, και σβέλτοι. Παρ ότι φαίνονταν μη επαγγελματίες, το 4/4 το αξίζουν γιατί σε ένα τέτοιο ειδικά χώρο, ο όποιος τυπικός επαγγελματισμός δεν ήταν απαραίτητος. Σημασία είχε για μένα οτι τα πιάτα ήρθαν γρήγορα, οτι μας είχαν στο νου τους ως υπάρξεις στον χώρο χωρίς όμως να γίνονταν ενοχλητικοί και οτι υπήρχε διάθεση.

Παραγγείλαμε:

- 2 ψωμάκια λιπιόσκα σε στρογγυλό σχήμα, ζεστά, φρέσκα και νόστιμα

- Ένα πιροσκί με κιμά, επίσης ζεστό, νόστιμο για μένα, πολύ νόστιμο για τον φίλο μου, σε μερίδα ικανή ώστε να θεωρείται ορεκτικό, αλλά τα μόνο 2 ευρώ που είναι το κόστος του, δεν σε αφήνουν σίγουρα να απογοητευτείς.

- Ρώσικη σαλάτα. Πήραμε 2 μερίδες. χωρίς τελικά να χρειάζεται. Σπιτική, πλούσια σαν ποσότητα και πολύ νόστιμη, αν και η αρκετά παραπάνω σως με τον κρόκο του αυγού, και το ξερό κρεμμύδι που (παραδόξως νομίζω) είχε, την έκανε λίγο βαριά. Επίσης περιείχε ελάχιστο παριζάκι. Αλλά νόστιμη.

- Λαχανοντολμάδες. 3 τεμάχια. Στην ρωσοποντιακή κουζίνα τους έχω συνηθίσει με κόκκινη σάλτσα στον κιμά και μαύρο λάχανο, και εδω ήρθαν με το κλασσικό άσπρο λάχανο, αλλά δεν με χάλασε καθόλου καθώς ήταν πολύ καλοί.

- Σούπα Μπορς. Ήρθε καυτή, σε ένα μεγάλο πιάτο, με πατάτα βραστή, λάχανο, παντζάρι, άνηθο, μαϊντανο, ντομάτα αλλά και πράσινη πιπεριά και ελαιόλαδο, που ναί, ξέρω οτι η σούπα μπορεί να παρασκευαστεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, αλλά η πιπεριά με την πολύ ντομάτα και το ελαιόλαδο σε συνδιασμό με τον μαϊντανο, με έκαναν να νιώθω οτι τρώω γεμιστά, όχι μπόρς.
Όπως έχει ήδη επισημανθεί και απο τον χρήστη mavtaso, το κομμάτι κρέατος θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο, αν και καλής ποιότητας.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 23 ευρώ.
Έξτρα μπόνους στο νερό βρύσης που κατέφθασε άμεσα και στον κορμό σοκολάτας που κεράστηκε στο τέλος(πρέπει να τον έφτιαχναν με πτι μπερ ολικής άλεσης με σοκολάτα μαύρη, πρωτότυπος).

Εν ολίγοις, όταν ξαναπάω και δοκιμάσω το αρνίσιο σασλίκ, αν αυτό με καλύψει γευστικά (που με βάση τις προηγούμενες κριτικές θα με καλύψει), νομίζω οτι το αρχικό μου δίλλημα θα εξαφανιστεί και στην θέση του θα μπεί μια ακόμη σίγουρη επιλογή για ρώσικο, με το όνομα "Βαλεντίνα".

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Τα ρώσικα εστιατόρια της Καλλιθέας είναι ένα κεφάλαιο από μόνα τους!
Έχοντας ήδη επισκεφθεί την Πρεμιέρα και τον Ευγένιο, μας έμενε η Βαλεντίνα.

Μια Κυριακή λοιπόν, μετά από άλλη μια απέλπιδα προσπάθεια για το μπαρ μπε κιου (αυτό το πράγμα με τις ουρές και τον κόσμο να περιμένει όρθιος αλλά και χαμέ έξω από το μαγαζί, με απωθεί και πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να το υποστώ.. Αν θες να σέβεσαι τους πελάτες σου, κάνε κρατήσεις! Ειδικά από τη στιγμή που έχεις κάνει τόση διαφήμιση, ώστε πλέον ακόμη και με μεγαλύτερο χώρο, δεν είσαι σε θέση να καλύψεις τον κόσμο που έρχεται από όλη την Αττική. Μεγάλη παρένθεση και την κλείνω εδώ! ) ανοίγουμε τη λίστα μας και αποφασίζουμε να πάμε προς Καλλιθέα μεριά, μια και είχε πιάσει κρύο και ο καιρός αλλά και η όρεξή μας σήκωναν σουπίτσα, λέμε να επιλέξουμε Ρώσικο!

Χώρος => Ο έξω χώρος αποτελείται από αρκετά τραπέζια και καρέκλες -τα κλασικά των παλιών εστιατορίων- στα οποία επιτρέπεται το κάπνισμα, σε χώρο κλεισμένο γύρω γύρω για προστασία από το κρύο.
Ο εσωτερικός χώρος, κάπως κρύος και γυμνός, εντελώς απλώς, εν ολίγοις τίποτα το ιδιαίτερο. Η κουζίνα χωρίζεται από τον υπόλοιπο χώρο από ένα ψηλό πάσο.
Ο κόσμος πολύς, Κυριακή μεσημέρι γαρ.. Μεγάλες παρέες όλων των ηλικιών, από πολύ ηλικιωμένους μέχρι πολύ νέους, αλλά και ολόκληρες οικογένειες με παιδάκια κλπ.

Εξυπηρέτηση => Από μια γλυκύτατη κοπέλα, μικρή σε ηλικία, με ένα πλατύ χαμόγελο, σβέλτη και αποτελεσματική, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Φαγητό=> και ερχόμαστε στα σημαντικά. Ωραίος κατάλογος με καλή ποικιλία και επαρκή επεξήγηση των πιάτων.
2 άτομα παραγγείλαμε:
-ρώσικη σαλάτα => άψογη!! σε καλή ποσότητα.
-σούπα μπορς => νομίζω πως έχω φάει και καλύτερη, εντός Ελλάδας (για εκτός σίγουρα). Θα ήθελα λίγο περισσότερο κρέας, το κομμάτι ήταν μικρό.
-λαχανοντολμάδες (ποντιακή συνταγή) => 3 ντολμάδες μεγαλούτσικοι, με σαλτσούλα ντομάτας, πολύ νόστιμοι!
-αρνίσιο σασλικ => πολύ δυνατό! λουκούμι, έλιωνε το κρέας στο στόμα, σερβιρισμένο με κρεμμυδάκια και πατάτες.
-μία μπύρα baltika

Για αρχή ήρθαν δύο πεντανόστιμα ζεστά ψωμάκια (λιπιόσκα), τα οποία γεμίσαμε με τη ρώσικη και δεν έμεινε ούτε ψίχουλο για δείγμα!
Nερό βρύσης σε κανάτα.
Για το τέλος μας κέρασαν γλυκό, ένα κομμάτι κορμό στον καθένα μας (εξαιρετικό by the way αν και δεν μ αρέσει να κρίνω τα κεράσματα, καθώς είναι προσφορά του μαγαζιού και εκτιμούνται ως κίνηση ασχέτως αποτελέσματος).

Τιμές=> Σε γενικές γραμμές πολύ λογικές! Για τα παραπάνω πληρώσαμε 30 ευρώ. Το πιο ακριβό πιάτο ήταν το σασλίκ στα 9 ευρώ.

Κλείνοντας και αν κ έχω γράψει κριτική μόνο για τον Ευγένιο και όχι για την πρεμιέρα (πιο παλιά επίσκεψη), θα επιχειρήσω μια κατάταξη των 3 αυτών εστιατορίων της Καλλιθέας, έχοντας πλέον πιο πλήρη εικόνα. Στην κορυφή για μένα - αλλά με μικρή διαφορά- βρίσκεται ο Ευγένιος, γευστικά τουλάχιστον αλλά και σαν αυθεντικότητα κερδίζει στα σημεία.

Ακολουθεί με μικρή διαφορά η βαλεντίνα (ίσως οι καζάκικες παραλλαγές να ναι ένα τσακ πιο κοντά στο γούστο μου από τις ποντιακές?) και μετά βάζω την Πρεμιέρα (που ναι έχει περιβάλλον ωραίο, χώρο εντυπωσιακό, εξυπηρέτηση σούπερ κλπ. ) αλλά υστερεί σε αυθεντικότητα και της λείπει αυτό το κάτι ιδιαίτερο και παραδοσιακό!

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Συχνά έχουμε επισκεφτεί ως πρώην Καλλιθεάτες την Βαλεντίνα, αλλά και τώρα που δεν είμαστε, είναι μια εύκολη και γνώριμη λύση για έξοδο, για φαγητό πέραν των μαγαζιών με κλασικό ελληνικό φαγητό. Όσοι φίλοι μας συνόδεψαν δεν έφυγαν απογοητευμένοι από την Βαλεντίνα.
Από την εισαγωγή αυτή καταλαβαίνεται ότι μεροληπτώ και δεν το κρύβω!

Στα δια ταύτα τώρα:
Για αρχή, η Βαλεντίνα δεν είναι αυτό που θα λέγαμε, γκουρμέ, έθνικ εστιατόριο. Στα Β. Π. θεωρώ, πολλοί θα το σνόμπαραν. Είναι η συνοικιακή ρωσοποντιακή ταβέρνα μιας περιοχής όπου σε κάθε σχεδόν γωνιά της εδώ και καιρό ακούγεται η ρωσική γλώσσα. Είναι ένα ταπεινό μαγέρικο, χωρίς κανένα ιδιαίτερο χρώμα και (ευτυχώς!! ) χωρίς μουσική.
Είναι καθαρό και το προτιμούμε για μεσημεριανό φαγητό μέσα στη απλή σάλα όπου όμως έχεις οπτική πρόσβαση στη κουζίνα ή στα τραπέζια στο πεζοδρόμιο, (δεν υπάρχει αυλή)

Η Εξυπηρέτηση = πολύ καλή και γρήγορη όταν δεν είναι γεμάτο, άμα πέσει πολύς κόσμος αργεί αλλά σε ανεκτά επίπεδα.

Το Φαΐ:
Σαλάτες αλοιφές. Όλες καλές - ρώσικη, καρότο, πατζαρο-σαλάτα, μικρά πιατάκια σε όλα βάζω 3/4.. Με εξαιρετικά συνοδευτικά ζεστά ψωμάκια!

Σούπα μπορς= αξιοπρεπής, και για χειμώνα … γράφει! επίσης 3/4.

Πιροσκί= η ποιότητα έχει πέσει κάπως, σχετικά με παλιά αλλά δεν έχουν σχέση με τα ετοιματζιδικα έξω.

Λάχανο-ντολμάδες ποντιακοί= από τα + της Βαλεντίνας
Τα ζυμαρικά δηλ μάντι και μπιλνις. Για τους λάτρεις της πιο ραφινάτης ιταλικής κουζίνας δεν λένε και πολλά σαν γκουρμεδιά, όμως είναι μια καθαρή γεύση και πάντα τα τιμάμε … ιδιαιτέρως το μάντι με κιμά.

Μοσχάρι στρογγανωφ= πολύ καλό, αλλά η μερίδα έχει μικρύνει, για αυτό 3\4.

Σασλίκ= το χοιρινό 3/4, το αρνίσιο 4/4. (σουβλάκια είναι, αλλά το αρνίσιο είναι το γκουρμέ της Βαλεντίνας)

Στο τέλος κερνά γλυκό μωσαϊκό.
Υπάρχει Ρωσική βότκα και μπύρα ( δεν έχω γνώμη)

Η Τιμή = θα πρέπει να κάνετε προσπάθεια για ξεπεράσετε τα 15 ευρώ.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε τη Βαλεντίνα Σάββατο μεσημέρι με το σύζυγό μου κ τα δυο μικρά παιδια μας. Είχε λίγο κόσμο κ μαζεύτηκε περισσότερος όσο περνούσε η ώρα.
Χώρος αδιάφορος αλλά καθαρός. Σαν οποιαδήποτε ταβέρνα σε οποιοδήποτε επαρχιακό μέρος. Τουαλέτες πεντακάθαρες. Κουζίνα σχεδόν ανοιχτή (με χαμηλό διαχωριστικό). Το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στην (θερμαινόμενη) αυλή, πολύ θετικό για εμάς.

Εξυπηρέτηση ευγενική κ γρήγορη.
Ομολογώ δεν έχω γνωσεις κ εμπειρία στη ρωσική κουζίνα, αλλα εκτός από τα ονόματα στο μενού υπάρχει κ σύντομη περιγραφή.

Πήραμε δυο ψωμάκια. Μανιταροσαλάτα. Ένα πιροσκί κιμά κ ένα πατάτα. Μοσχάρι στρογκανώφ κ Μαντί (ζυμαρικά στον ατμό με κιμά).
Όλα εξαιρετικά!

Το αναψυκτικό που δοκιμάσαμε (έλεγε lemonade αλλα είχε φωτογραφία αχλάδι κ από τη γεύση ειλικρινά δεν κατάλαβα τι από τα δυο ήταν) δεν το συνιστώ.
Στο τέλος μας κέρασαν από ένα κομμάτι γλυκό σίγουρα χειροποίητο, σοκολατένιο, πολύ νόστιμο!

Για όλα (συν μια coca cola) πληρώσαμε μόλις 29€ με απόδειξη για όλα.
Θα ξαναπάμε σίγουρα!

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Παρ ολο το χαμηλο προφιλ του μαγαζιου και την περιοχη, για τους ανθρωπους που αγαπουν τις τιμιες, πεντακαθαρες και πεντανοστιμες γευσεις οπως επισης για οσους εκτιμουν την μη διαπραγματευσιμη ποιοτητα, για πανω απο 20 χρονια (! ), ειναι μια σιγουρη επιλογη.

Ο ιδιοκτητης ειναι απο το Καζακσταν, Ποντιος και μας μεταφερει ολο τον κοσμο του μεσα απο τα πιατα του... Δοκιμαστε τα μαντι, τα βαρενικι ( ραβιολια με τυρι η πατατα η κιμα ), τους λαχανοντολμαδες ( ζητηστε και γιαουρτι ) τη σουπα μπορς, τωρα με το κρυο, τη ρωσικη σαλατα που τη λενε βινιγκρετ, ολα τα πιροσκι και τα ψωμακια λιπιοσκα.

Το σασλικ αρνισιο σουβλακι ειναι το φετιχ των κρεοφαγων, απλως εξαιρετικο. Ωραιο κοκκινο κρασακι χυμα - εμπιστευτειτε το. Αν πατε με ψοφοκρυο, συνοδεψτε τα ολα με βοτκα.... Εμπειρια! Καλη σας ορεξη