Ζυμαρικά και αυθεντικές ρώσικες συνταγές από την Βαλεντίνα.

30 Δεκ 2019

Αααχ Βαλεντίνα…
Αααχ βρε τσαχπίνα…

Αμ δε! Δυστυχώς … η όποια ομοιότης με το άσμα εξαντλείται στο όνομα και μόνο σ' αυτό. Η οποιαδήποτε τσαχπινιά έλειψε παντελώς. Κι από το εστιατόριο που πρώτο σύστησε τη ρωσική κουζίνα στο αθηναϊκό κοινό περίμενα περισσότερα. Οπότε η συμβουλή μου είναι να μείνετε επί της διαδικασίας σύντροφοι και να κάνετε την αυτοκριτική σας! Όποιος έχει περάσει από αμφιθέατρο ελληνικού πανεπιστημίου με κατανοεί.

Το σκέφτηκα … το ξανασκέφτηκα, είπα μήπως στράβωσα καθότι δε μας έκατσε το πρώτο μαγαζί που θέλαμε?

Επειδή είχα ψηθεί για θαλασσινά μετά την κρεατοφαγία των ημερών? (ότι λέω τέτοια και δεν πέφτει ο ουρανός να με πλακώσει είναι απορίας άξιον)!

Επειδή όταν έμαθα και για άλλο ρωσικό φοβήθηκα ότι θα κηρυχθώ persona non grata, θα μου αφαιρεθεί η υπηκοότητα, το διαβατήριο και δε θα ταξιδέψω ποτέ ξανά στην Αμερική?

Τίποτα από τα παραπάνω.
Αντίθετα έχει προηγηθεί απίστευτη χριστουγεννιάτικη βόλτα στο Νιάρχος με τη Fratέλενα και την Passαινα (ήρωας! ήρωας! ), έχουμε γελάσει, έχει γελάσει κι ο κόσμος διότι κυκλοφορώ με σκούφο Άη Βασίλη, έχω πάρει υπέροχα δώρα, έχουμε κανονίσει τα ραντεβού των αγοριών έτσι ώστε να μας βρουν εκεί, κάνει ψόφο, πεινάμε γιατί δεν έχουμε φάει, ονειρευόμαστε μια vodka, γενικώς είμαστε έτοιμες.

Τι κι αν κόλλησε το gps? (Βαγγέλη σε θυμήθηκα και ρίξαμε τρελό γέλιο με την περιγραφή). Το βρήκαμε αμέσως και, όχι μόνον αυτό, αλλά παρκάραμε δίπλα. Το θαύμα των εορτών!

Από τον χώρο δεν περίμενα τίποτα σπουδαίο. Οκ. Ήξερα πάνω κάτω τι θα συναντήσω. Δε με ενδιέφερε, κιόλας, να πω την αλήθεια. Όμως δε βγάζει καμία αυθεντικότητα κι ας έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες.

Όταν βλέπουμε το τραπέζι που μας είχαν κρατήσει ζητάμε αλλαγή διότι δε θα χωράγαμε με τίποτα. Γίνεται δεκτή. Όχι ότι αυτό που κάτσαμε ήταν άνετο αλλά τέλος πάντων.
Παραγγέλνουμε τη vodka μας. Γελάμε σαρδόνια όταν το, πολύ ευγενικό, παλικάρι μας λέει
- Τη φέρνουμε σε 250ml μήπως θέλετε λιγότερο?
Με τη μαύρη οχιά στο τραπέζι του είπα ότι θα χρειαστούμε καράφα λίτρου.

Δοκιμάζουμε. Είναι σκληρή και αρκετά οινοπνευματώδης.

Ρίχνουμε μια ματιά στους καταλόγους. Έχω, ήδη, κανονίσει στο κεφάλι μου τι θα φάω έτσι ώστε να είμαι μέσα στο πνεύμα της διατροφής. Να ξέρετε όμως ότι όταν οι διαιτώμενοι κάνουν σχέδια, ο Θεός της διαιτολογίας γελά. Να όμως που εμφανίζονται τα αγόρια.

Τόμπολα!
Μας ανακοινώνουν ότι έχουν πρόβλημα με την ψησταριά άρα δεν παίζει τίποτα ψητό. Έπρεπε να είστε από μια μεριά να δείτε τη φάτσα της μαύρης οχιάς! Όχι ότι η δική μου πήγαινε πίσω. Μόνο μαγειρευτά και τηγανητά. Κι όχι όλα από αυτά που υπήρχαν στον κατάλογο. Κάποια είχαν τελειώσει. Σάββατο βράδυ? Κι όταν λέμε βράδυ δε μιλώ για μεσάνυχτα. Αναφέρομαι στην απόλυτα λογική ώρα των 9.30.

Βγαίνουμε έξω για τσιγάρο κι όταν επιστρέφουμε τα αγόρια έχουν παραγγείλει:
- Το ψωμί τους. Καλό.
- Kαροτοσαλάτα. Νόστιμη και ορεκτική.
- Ρώσικη πολύ καλή. Από τα πιάτα που εκτιμήθηκαν.
- Πιροσκί με κιμά. Χωρίς λάδι. Ωραία ζύμη.
- Σούπα borscht. Δοκίμασα λίγο και ήταν αρκούντως συμπαθητική.
- Ένα τυρί που λέγεται σολγούν αν δεν απατώμαι. Έρχεται λιωμένο, με λεμόνι, μοιάζει με λευκό κεφαλοτύρι, είναι αρκετά αλμυρό, αν κρυώσει δεν τρώγεται.
- Η τυρόπιτα που νομίζω ότι λέγεται χατσαπούρι. Τίποτα το ιδιαίτερο ούτε ως ζύμη ούτε ως τυρί. Κάτι απλά τηγανητό.
- Πελμένι, βαρένικι, μαντί. Όλα τα ζυμαρικά του καταλόγου δηλαδή. Όλα με την ίδια επίπεδη, βαρετή γεύση. Δεν τα έσωσαν ούτε οι συνοδευτικές σαλτσούλες, ούτε το κόκκινο πιπέρι που έριξα με τους τόνους.
- Stroganoff. Ε όχι! Το μόνο καλό που έχω να πω γι’ αυτό το πιάτο είναι ότι το κρέας ήταν μαλακό. Κατά τα άλλα ένα συμβατικό πιάτο που το φτιάχνουν οι μαμάδες τις Κυριακές. Stroganoff δεν ήταν.

Μας κέρασαν έναν ωραιότατο κορμό του οποίου η διαφορά έγκειτο στα μπισκότα digestive που είχαν χρησιμοποιηθεί όπως επίσης κρέπες (ρε αγόρι μου … κρέπες με πραλίνα σε ρώσικο? Πας καλά?) οι οποίες ήταν αρκετά παχιές και με γεύση αλευριού.

Αρκετή vodka και μπύρες Baltika έφθασαν τον λογαριασμό στα 20something το άτομο.

Είχα υποσχεθεί στον Frat άλλη αποχαιρετιστήρια κριτική την οποία περίμενα θετική καθότι τον εμπιστεύομαι. Δεν πειράζει όμως. Καλύτερα να τελειώνουμε με τα άσχημα και να περιμένουμε τα καλύτερα.

Τελειώστε κι εσείς με ότι σας βάρυνε τη χρονιά που φεύγει. Μην κουβαλήσετε φορτία. Αφήστε τα πίσω σας. Οι αναμνήσεις που είναι αληθινές κι αξίζουν, είναι κομμάτι σας, θα τις έχετε πάντα και κανείς δε μπορεί να σας τις πάρει. Τα υπόλοιπα βάλτε τα στα κουτάκια της λήθης και στείλτε τα εκεί που είναι η θέση τους. Στα σκουπίδια.

2020!
Ας λένε ότι είναι δίσεκτο. Σ εμένα βγάζει μία συμμετρία. Κι ισορροπία. Είμαι έτοιμη να το ζήσω full force.

Να εμπιστεύεστε το σύμπαν. Ξέρει καλά τη δουλειά του. Σας προειδοποιεί αλλά δεν εκδικείται. Δεν αγαπά τα κενά και φροντίζει να τα αναπληρώσει με τον καλύτερο τρόπο. Σας προστατεύει.

Αισθάνομαι ευτυχισμένη. Περήφανη. Γιατί σ αυτή την τελευταία μέρα του χρόνου, στις ήρεμες στιγμές που έχω πριν αρχίσει η προετοιμασία του επικού πάρτι που έχει σχεδιαστεί, γυρίζω και κοιτώ πίσω μου. Μετρώ και βλέπω όλους τους σημαντικούς ανθρώπους της ζωής μου να είναι παρόντες. Αυτοί που έχουμε μοιραστεί πολλά. Όμορφα και άσχημα. Που αντέξαμε όπως αντέχουν οι πραγματικές σχέσεις. Ο ενεστώτας και ο μέλλοντάς μου.

Σας εύχομαι μία, νέα, χρονιά την οποία να ζήσετε, ακριβώς, όπως τη θέλετε κι όπως σας αξίζει!