Πόλη του Πόντου στον Εύξεινο Πόντο η Τραπεζούντα βρίσκεται σε ευνοϊκή γεωγραφική και στρατηγική θέση, γι' αυτό και εξελίχθηκε στην πλουσιότερη και σπουδαιότερη πόλη του Πόντου. Ήταν αποικία της Σινώπης και ιδρύθηκε το 756 π. Χ. ως εμπορείο και ως σταθμός για τα ιωνικά πλοία που διέσχιζαν τον Εύξεινο.

Εδώ και 16 χρόνια το εστιατόριο Τραπεζούντα είναι κυρίαρχος της ρώσικης και της ποντιακής κουζίνας. Το εστιατόριο Τραπεζούντα σας καλοσωρίζει σε έναν ευχάριστο & φιλόξενο χώρο σε νέα διεύθυνση όπου μπορείτε να απολάυσετε το φαγητό και το ποτό σας.

Λειτουργούμε όλο το χρόνο και αναλαμβάνουμε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις, κατόπιν συνεννόησης, μέχρι 150 άτομα.

(Ώρες λειτουργίας 13:00-01:00)

ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!

ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Ωρες Λειτουργίας: 13:00-01:00 Ζωντανή μουσική κάθε Παρασκευή και Σάββατο βράδυ.

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

30 Ιαν 2018

Η Τραπεζούντα μετακόμισε από το ταπεινό της "σπίτι" σε ένα "παλατάκι"... Αυτό είναι καλό θα μου πείτε... Δεν ξέρω, νομίζω ως γενικό συμπέρασμα ότι έχασε λίγο την ταυτότητα της. Διαβάζοντας την κριτική μου θα καταλάβετε πιστεύω γιατί το λέω.

Την Τραπεζούντα την είχα επισκεφθεί μόλις μια φορά στο παρελθόν και την επισκέφθηκα στο νέο της πόστο (εκεί που παλιά στεγάζονταν η Παλιά Ξάνθη και που αν είχατε διαβάσει την κριτική μου θα καταλαβαίνατε γιατί πια δεν υπάρχει) ένα Σάββατο μεσημεροαπόγευμα μετά τα ψώνια μας σε hypermarket λίγο πιο πάνω. Ο χώρος είναι πολύ μεγαλύτερος, καθαρός με ένα μεγάλο τζάκι να δεσπόζει και με τις πιο καθαρές τουαλέτες που έχω δει σε χώρο εστίασης. Κατά τα άλλα οι καρέκλες και τα τραπέζια είναι ντυμένα στα λευκά παραπέμποντας έντονα σε αίθουσα εκδηλώσεων. Με λίγα λόγια από άποψη χώρου είναι λίγο "άχρωμο και ψυχρό".

Όταν φθάσαμε δύο παρέες ήταν προς το τέλος του φαγητού τους, ενώ όλο το μαγαζί ήταν στρωμένο για μια εκδήλωση. Πολύ ευγενικά μας υπέδειξαν ένα τραπέζι για δύο άτομα που δεν ήταν στρωμένο κοντά στο βοηθητικό τραπέζι του προσωπικού, που εκείνη την ώρα ετοιμάζονταν να απολαύσει και αυτό το μεσημεριανό του. Μας έφεραν άμεσα νερό και καταλόγους. Με μια πρώτη ματιά καταλάβαμε ότι οι τιμές είναι σαφώς ανεβασμένες και με μια δεύτερη ότι δεν κινείται, πλέον, μόνο στην ρώσικη κουζίνα αλλά και στην ελληνική με έμφαση στα θαλασσινά. Να σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν επιχειρηματικά ήταν μια κίνηση που έπρεπε να γίνει, εμένα πάντως αυτό με χάλασε... Μου έδειξε ένα εστιατόριο χωρίς ταυτότητα.

Ας περάσουμε, όμως, στον πρωταγωνιστή της κριτικής που είναι το φαγητό... Η παραγγελία μας περιλάμβανε: Μια σαλάτα με μανιτάρια και κρέας (νόστιμη και πολύ σκορδάτη), μια πατάτες τηγανιτές (σπιτικές), ένα καλαμάκι συκώτι με μπόλια (πολύ νόστιμο αν και μικρή ποσότητα), ένα χοιρινό σουβλάκι σασλίκ (νόστιμο και αυτό αν και λίγο στεγνό αλλά και μικρό συγκριτικά με το σασλίκ στα υπόλοιπα ρώσικα), ένα σαγανάκι τυρί (η ελληνική επιρροή, οκ μια χαρά) και δύο πίτες λιπιόσκα (καλές αλλά όχι ζεστές) και ήπιαμε 150 ml βότκα (γλυκόπιοτη αλλά εγώ είμαι ούτως ή άλλως παιδί της βότκας).

Το σύνολο του λογαριασμού μας ήρθε στα 26 ευρώ (συγκεντρωτικό το ποσό στην απόδειξη γιαυτό και εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές), χωρίς κανένα κέρασμα (όχι ότι το θεωρώ απαραίτητο).

Σίγουρα, λοιπόν, το φαγητό στην Τραπεζούντα δεν είναι κακό, χωρίς όμως να ξεφεύγει από τον μ. ο. που θα σε κάνει να σκέφτεσαι με νοσταλγία τα πιάτα του. Με λίγα λόγια δεν φαίνεται ένα μαγαζί που θα σε κρατήσει πελάτη του χωρίς να σημαίνει ότι θα σε διώξει κιόλας.

Υ. Γ. Το 3 στην γεύση και το 2 στο value for money είναι μοιρασμένα 2.5άρια.

07 Νοε 2016

Πρόσφατα κλείσαμε τραπέζι για 4 άτομα και μας ενημέρωσαν ότι το εστιατόριο μεταφέρθηκε επί νέα διεύθυνση Πεισιστράτου 87 στις Τζιτζιφιές. Δίπλα από το ναργιλαδικο Πυραμιδες. Σίγουρα πιο μεγάλο, φωτεινό, καθαρό μαγαζί, καλό στρωμένο με καλύμματα στις καρέκλες.
Στο κέντρο του μαγαζιού κυριαρχεί μεγάλο τζάκι( ότι πρέπει για κρύες μέρες του χειμώνα)πρόσφατα ανάβουν τα κεριά για πιο ζεστή ατμοσφαίρα. Γεύσεις παραμένουν να είναι καταπληκτικες. Προσετέθησαν καινούρια πιάτα.
Μας πρότειναν να δοκιμάσουμε θαλασσινά και ψαρικά, κάτι καινούριο στο μενού τους, που δεν είχανε. Για την άλλη φορά σίγουρα θα προτιμήσουμε. Αυτή τι φορά παραγγείλαμε, ποικιλία σασλικ από κοτόπουλο, χοίρινο, κεμπάπ, λουκάνικο. Συκώτι με ντοματίνια, μανιτάρια ψητά όλα αυτά στα κάρβουνα(τα βλέπεις εξαλλου η κουζίνα είναι σε φανερό σημειο ) Πίτα με 4 τυριά (καταπληκτική).
Σαλάτα Τραπεζούντα δροσερή και ελαφριά ότι πρέπει για κρεατικα. Ο λογαριασμός μας 42 ευρώ.
Το επισκεφθήκαμε λοιπόν και ευχαριστηθήκαμε το φαγητό μας. Περάσαμε πολύ ωραία. Αξίζει να το επισκεφθείτε.