ΠΕΖΟΥΛΑΣ

Ψαροταβέρνες

Πεισιστράτου 11, Τζιτζιφιές [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κουτούκι με έμφαση στα τηγανιτά. Κλειστά Δευτέρα.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Έχω αρκετές φορές, και σε προηγούμενες κριτικές, γράψει ότι πλέον κάθε φορά που μου προτείνουν να πάω σε ένα εστιατόριο, διαβάζω τις κριτικές των φίλων χρηστών του ask4food και είμαι προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσω...

Σάββατο βράδυ λοιπόν, συναντήθηκα με έναν καλό φίλο που οι υποχρεώσεις μας είχαν οδηγήσει στο να έχουμε να βρεθούμε εδώ και πέντε-έξι μήνες. Ως κάτοικος της περιοχής των Τζιτζιφιών μου πρότεινε να πάμε για θαλασσινά στον "Πεζούλα". Δεν πρόλαβα να φέρω αντίρρηση, πρόλαβα όμως να δω τις όχι και τόσο ενθαρρυντικές κριτικές στο ask4food... Τουλάχιστον ήξερα τι να περιμένω...

Κατ' αρχήν πλησιάζοντας στην ψαροταβέρνα, που βρίσκεται σε έναν στενό, παράλληλο στην παλιά παραλιακή, δρόμο και κοντά στο εργοτάξιο της νέας Εθνικής Βιβλιοθήκης και της νέας Λυρικής Σκηνής (παρεμπιπτόντως, τεράστιο έργο που θ' αλλάξει επί τα βελτίω την εικόνα της ευρύτερης περιοχής! ) δεν ήταν εύκολο να την εντοπίσουμε. Στην είσοδο του μαγαζιού, στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας, υπάρχει μόνο μια επιγραφή "Ψαροταβέρνα" και πουθενά το όνομα "Πεζούλας", το οποίο αναγράφεται σε μια μικρή επιγραφή αναρτημένη στον εσωτερικό χώρο... Ρε παιδιά, το πρώτο πράγμα που χρειάζεται για ένα κατάστημα είναι να δηλώνει στους πελάτες την παρουσία του...

Υπάρχουν δύο χώροι, ο εσωτερικός, κάπως στενάχωρος, μπορώ να τον φανταστώ γεμάτο, με καμιά 15αριά τραπέζια και τους πελάτες στριμωγμένους και ο εξωτερικός, μια συμπαθητική αυλή, όπου. λόγω της καλοκαιρίας, είχαν αναπτυχθεί καμιά 10αριά από τα τραπέζια του καταστήματος. Προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, που σιγά-σιγά γέμισε, ενώ δυο-τρεις παρέες που ήρθαν αργότερα, κάθισαν στον εσωτερικό χώρο.

Πέρασαν πέντε-έξι λεπτά μέχρι να εμφανιστεί ο ευγενικός υπεύθυνος και να μας φέρει καταλόγους. Μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή από τη βρύση, προτιμήσαμε το δεύτερο και λίγο μετά, μας έφερε μια κανάτα νερό βρύσης και τέσσερις-πέντε φέτες χωριάτικο ψωμάκι.

Εν τω μεταξύ είχαμε περιεργαστεί τον κατάλογο και είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε, όταν όμως το είπαμε στον έναν από τους δύο σερβιτόρους, μας παρέπεμψε ευγενικά στον άλλον, από τον οποίο, μόλις τον ενημερώσαμε για την πρόθεσή μας να παραγγείλουμε, εισπράξαμε μια ευγενική παράκληση να περιμένουμε λίγο. Πράγματι, αφού βόλεψε δυο-τρις νεοεισελθούσες παρέες στα τραπέζια τους, ήρθε να πάρει παραγγελία.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Σαλάτα "του Παναγιώτη": Με ντομάτα, ρόκα, λιαστή ντομάτα, κρίθινα παξιμαδάκια, ελαιόλαδο και μια μπάλα εύγευστου λευκού κρεμώδους και αλμυρού τυριού. Ο γευστικός συνδυασμός ήταν πολύ καλός και η μερίδα ικανοποιητική.

- Πατάτες τηγανιτές: Κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες, δεν άφηναν την αίσθηση της λαδίλας. Μας άρεσαν πολύ, τις τιμήσαμε δεόντως!

- Χταποδάκι βραστό με μαυρομάτικα φασόλια: Ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός. Το χταποδάκι μαλακό, ήταν πολύ νόστιμο, τα μαυρομάτικα (για τα γούστα μου τουλάχιστον! ) ήθελαν λίγο βράσιμο ακόμα...

- Μπαρμπούνια τηγανιτά (Μισό κιλό): Έφτασαν στο τραπέζι μας με μεγάλη καθυστέρηση και χωρίς καμιά απολογία ή εξήγηση από τους σερβιτόρους... Ωστόσο ήταν σωστά τηγανισμένα, είχαν εξαιρετική γεύση και φυσικά, δεν αφήσαμε τίποτα!

Ως προς την εξυπηρέτηση, παρατήρησα μια γενικότερη αμηχανία και καθυστέρηση ανταπόκρισης στα αιτήματα των πελατών. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι κάποια στιγμή ζητήσαμε να μας φέρουν ένα-δυο λεμονάκια και λίγο ψωμί. Πέρασαν δυο-τρία λεπτά, βλέπαμε στο βάθος τον σερβιτόρο που τα παραγγείλαμε να ασχολείται με την ταμειακή μηχανή και τα ζητήσαμε και από τον δεύτερο σερβιτόρο. Απάντησε με ευγένεια και προθυμία τόση, που θεωρήσαμε ότι θα τα έφερνε αμέσως! Φευ! Πέρασαν άλλα πέντε λεπτά, έφερε μια παραγγελία στο διπλανό τραπέζι, του το υπενθυμίσαμε, απάντησε με την ίδια προθυμία και ευγένεια, σαν να το άκουγε για πρώτη φορά, αλλά και πάλι δεν τα έφερε... Χρειάστηκε τρίτη υπενθύμιση, για να έρθουν στο τραπέζι μας δυο λεμονάκια και τέσσερις φέτες ψωμί, ένα τέταρτο περίπου μετά το αρχικό μας αίτημα...

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν δυο κομμάτια εξαιρετικά εύγευστου σιμιγδαλένιου χαλβά με ξύσμα πορτοκάλι που έδινε μια έντονα αρωματική γεύση. καθώς και ένα κομμάτι επίσης εύγευστου γλυκού που αποτελείτο από λεπτή βάση από ταχίνι και είχε από πάνω μους σοκολάτας.

Το κόστος ανήλθε στα 24-25 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική για όσα πήραμε, εκτιμώ ότι το value for money ήταν αρκετά ικανοποιητικό, ωστόσο κάποιες τιμές, ειδικά στα θαλασσινά, από τη ματιά που έριξα στον κατάλογο, θα μπορούσαν να είναι καλύτερες.

Συμπερασματικά: Δεν ενθουσιάστηκα από τον "Πεζούλα", δύσκολα θα ξαναπήγαινα! Οφείλω να πω ότι το φαγητό ήταν μια χαρά και το value for money ικανοποιητικό. Δεν αρκούν όμως... Και, άντε, τον χώρο τον παραβλέπεις... Τις αδυναμίες στην εξυπηρέτηση όμως, δύσκολα τις αγνοείς... Οι άνθρωποι ήταν πρόθυμοι και ευγενικοί, δε λέω, αλλά δεν αρκεί... Χρειάζεται στα καταστήματα εστίασης να υπάρχει ενδιαφέρον, αλληλεπίδραση με τους πελάτες και άμεση ανταπόκριση στα αιτήματά τους! Εξάλλου στην ευρύτερη περιοχή υπάρχουν πολλές ψαροταβέρνες και ουζερί με εξίσου καλό φαγητό και λογικές τιμές, με καλύτερη και ταχύτερη όμως, εξυπηρέτηση...

Φεύγοντας, μύησα τον φίλο μου στη χρήση του ask4food. Παραδέχτηκε ότι οι προηγούμενες κριτικές απηχούσαν και τη δική μας εμπειρία και δεσμεύτηκε να ενημερώνεται κι αυτός από την πλατφόρμα και τις κριτικές των χρηστών, προτού να επισκεφτεί κάποιο εστιατόριο!

Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Αναζητώντας ένα εστιατόριο για να φάω καλό ψάρι, κάπου άκουσα για τη συγκεκριμένη ταβέρνα. Ο γνωστός που μου το πρότεινε, ανέφερε: Θα πάμε σε μία ταβέρνα που δε θα σου γεμίσει καθόλου το μάτι σε ότι αφορά το χώρο, αλλά θα φάμε ωραίο ψάρι. Όπως και ήταν.

Σάββατο βράδι λοιπόν και μετά από τηλεφωνική κράτηση πήγαμε δύο άτομα στη συγκεκριμένη ταβέρνα. Δε δυσκολευτήκαμε να το βρούμε γιατί ο φίλος μου είχε ξαναπάει. Είναι λίγο όμως "στο πουθενά".

Η πρώτη εντύπωση δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο. Μία ταβέρνα-κουτούκι γειτονιάς, με καμιά δεκαπενταριά τραπέζια σε μία αίθουσα με αδιάφορη διακόσμηση, χωρίς μουσική και με αρκετή οχλαγωγία, λόγω του ότι ήταν γεμάτη και υπήρχαν μεγάλες παρέες. Καθήσαμε στο τραπέζι που μας είχαν κρατήσει, ομολογώ αρκετά ευρύχωρο.

Δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα μέχρι κάποια ώρα, αλλά όταν ψιλοάδειασε το μαγαζί άρχισαν να βγαίνουν τα τασάκια....

Με το που καθήσαμε κατέφτασε ψωμί ψημένο και νερό εμφιαλωμένο σε πλαστικό μπουκάλι. Παρατήρησα πως σε κάποια τραπέζια υπήρχε κανάτα και σε άλλα εμφιαλωμένο. Ζητήσαμε κανάτα νερό και ο σερβιτόρος μας είπε πως είχαν τελειώσει οι κανάτες (;) και έτσι κι αλλιώς δε θα μας χρέωνε το νερό, αλλά μόλις του είπαμε πως είχαμε θέμα με το πλαστικό, σε λίγα λεπτά βρέθηκε κανάτα και μας την έφερε...

Επειδή θέλαμε να φάμε φρέσκο ψάρι επικεντρωθήκαμε σε αυτό όσον αφορά στην παραγγελία μας.

Πήραμε λοιπόν:
μία σαλάτα με βραστά, μια χαρά.
μία ταραμοσαλάτα, καταπληκτική.
χταποδάκι βραστό με μαυρομάτικα, πολύ καλό πιάτο, αν και στο φίλο μου δεν πολυάρεσε το ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι.

ένα φαγκρί 900γρ., υπέροχα ψημένο, φρεσκότατο. Εδώ πρέπει να πω πως σε ένα σημείο του είχε πέσει πολύ αλάτι, αλλά κατά τα άλλα ήταν υπέροχο.
ένα κιλό κρασί λευκό χύμα, πολύ καλό.

Στο τέλος μας κέρασαν ένα γλυκό που είχε λιωμένη σοκολάτα, σαν μερέντα, με μία μπάλα παγωτό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 69 ευρώ, από τα οποία το ψάρι κόστισε 45 ευρώ. Νομίζω καλά αν σκεφτείς πως τρως φρέσκο ψάρι.

Σίγουρα θα κάνω και δεύτερη επίσκεψη όταν θα θελήσω να ξαναφάω ψάρι. Ελπίζω οι αστοχίες που εντόπισα να είναι τυχαίες.
Θα είναι καθημερινή όμως, για αποφύγω τη φοβερή φασαρία που ήταν ενοχλητική.
Για όποιον μένει σχετικά κοντά και θέλει να φάει φρέσκο ψάρι αξίζει να το επισκεφτεί.

Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Κλείσαμε τραπέζι για την Κυριακή των Βαϊων, καθώς μένουμε πολύ κοντά και μας σύστησαν τον Πεζούλα για καλό ψάρι.

Όπως έγραψαν και άλοι σχολιαστές, βρίσκεται σε ένα στενάκι-πέρασμα στις Τζιτζιφιές, αλλά τη βρίσκεις πολύ εύκολα - το όνομα Πεζούλας είναι γραμμένο με τεράστια κεφαλαία γράμματα σε τοιχάκι στην είσοδο της ταβέρνας. Ο εξωτερικός χώρος πολύ γουστόζικος, σα να είναι σε νησάκι (δεν μπήκαμε καθόλου μέσα, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για το πώς θα είναι το χειμώνα).

Το προσωπικό ευγενέστατο, ταχύτατο και πολύ εξυπηρετικό - με μία λέξη, επαγγελματίες.

ΟΛΑ σχεδόν τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικά και σε πολύ καλές ποσότητες! Πήραμε:
- Σαλάτα του Παναγιώτη - με λιαστές ντομάτες και κοπανιστή
- Ταραμοσαλάτα - σούπερ (με ιδιαίτερη γεύση, τη φτιάχνουν χωρίς ψωμί)
- Σαρδέλες - θεϊκές (είχαν ψιλοκόψει και κρεμμύδι και δε φανταζόμουν ότι πάει τόσο πολύ με την ψητή σαρδέλα)
- Καλαμαράκια τηγανιτά - αρκετά καλά (έχουμε φάει και πιο νόστιμα)
- Χταποδάκι ψητό - πάρα πολύ μαλακό και νόστιμο
[Το κόστος για τα πιο πάνω πιάτα κυμάνθηκε μεταξύ 7-11 ευρώ ανά πιάτο]
- Γαρίδες ψητές - θεϊκές κι αυτές (8 γαρίδες σε μεσαίο μέγεθος: κόστος 15 ευρώ - πολύ τσιμπιμένες! )

- Μπαρμπουνάκια τηγανιτά - έλιωναν στο στόμα και πολύ φρέσκα (1/2 κιλό: κόστος 25 ευρώ - πολύ τσιμπημένα κι αυτά! )
- 1/2 κιλό κρασί χύμα - ελαφρύ και όμορφο
Στο τραπέζι υπήρχε ήδη κανάτα με κρύο νερό.
Στο τέλος μας κέρασαν και το σιμιγδαλένιο χαλβά με ενσωματωμένα κομμάτια πορτοκαλιού και τα εσπρεσάκια που παραγγείλαμε.

Το μοναδικό μείον που βρήκα ήταν ότι δε σου δίνουν κατάλογο. Αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Θα ξαναπάμε; Εννοείται!!

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
1. 1 σαλάτα μαυρομάτικα με χταπόδι (αρκετά καλή)
2. 1 ταραμοσαλάτα (εξαιρετική)
3. 4 μικρές ψητές γαρίδες (ζουμερές και νόστιμες)
4. 2 μπαρμπούνια (τεμ. ) υποτίθεται τηγανιτά επί της ουσίας τα κυνηγούσαμε στο πιάτο ζωντανά. Ήταν τόσο ωμά που το κρέας είχε κολλήσει στη ραχοκοκαλιά και απλά τα παράτησα (δεν τρωγόντουσαν)
5. Μια μερίδα σαρδέλες (τίποτα φοβερό)
6. 1 Kaiser & 1 μικρό ούζο

Όλα αυτά με καλό σχετικά σέρβις σε παντελώς αδιάφορο περιβάλλον στην προνομιακή τιμή των 64 ευρώ. Εσείς θα ξαναπηγαίνατε? Εγώ πάντως όχι. Μ' αυτά τα χρήματα υπάρχουν άπειρες, πραγματικά αξιόλογες επιλογές.
Δυστυχώς για το ευγενέστατο παλικάρι με τη στολή του σεφ στην είσοδο τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Για να ζητάς από κάποιον σήμερα αυτά τα χρήματα πρέπει να προσφέρεις περισσότερα πράγματα από απλά ένα συμπαθητικό γεύμα σ' ένα κουτούκι τύπου 60s (και υποθέτοντας καλοπροαίρετα πάντα ότι τα 2 ωμά μπαρμπούνια των 20 ευρώ!!! που ήταν και το κυρίως πιάτο ήταν απλά μια άτυχη στιγμή, αλλιώς ζήτω που καήκαμε.... )