Ιρλανδική pub, διάφορες μπύρες, μεγάλη μπάρα και αμερικάνικο μενού.

20 Μαι 2016

Another pint mate! Cheers to all o'ya!

Η βρετανική κουζίνα, πέρα από την πλάκα μην πούμε ότι υπάρχει κι ιρλανδέζικη, εξαντλείται σε 5-6 πιάτα. ΤΟ ΠΙΑΤΟ όμως της βρετανικής κουζίνας είναι το πρωινό. Και στην James Joyce το κάνουν έτσι όπως πρέπει να είναι.

Θα ήταν λάθος να αναλωθώ σε μεγάλες κουβέντες για το english, ή εν προκειμένω irish, breakfast (σ. σ. σα να ζητάς greek coffee στην Πόλη) καθώς θεωρώ λίγο αστείο να μιλήσουμε με όρους υψηλής γαστρονομίας για μια κουζίνα που πετάει τα μισά στο τηγάνι χωρίς κανένα μπαχαρικό και τα άλλα μισά -ομοίως- στο φούρνο. Είναι όμως ανενδοίαστα η απάντηση στη δηθενιά των υπερμοδάτων brunches (scrumbled eggs με αμελέτητα ταράνδου Βοημίας και κρέμα από απάκι με μαρμελάδα βιολογικών φραγκόσυκων δώθε Αμοργού)...

Ντοματούλα, μάλλον στη σχάρα, πλευρότους σωτέ με θυμάρι (σ. σ. greek touch), baked beans (κονσέρβα όπως και στην Αγγλία), hash brown (τηγανιτή πατατοκροκέτα), bacon, λουκάνικα, ψωμάκι του τοστ, βούτυρο, ψωμάκι πολύσπορο ολικής, δύο τηγανιτά αυγούλια α λα κωκ. 10,50. Κέτσαπ upon request. Pas mal Jean Paul... Pas mal...

Kilkenny pint για να ξεβουλώνει τις αρτηρίες. Κρεμώδης, υπέροχη και κρύα. Στα 5,50 είναι ίσως τσιμπημένη αλλά δεν έχω βρει κι αλλού στην Αθήνα οπότε ισχύει ό, τι για τα περισσότερα ολιγοπώλια-μονοπώλια...

Χώρος.
Κάτσαμε έξω. Πλάκα μου κάνεις; Η ωραιότερη θέα δυτικά του Kentucky... Θησείο, στοά του Αττάλου, πλανόδιοι να πουλάνε βιβλία, Άρειος Πάγος και Ακρόπολη. (Μέσα είναι μια wonderful pub από αυτές που τα ντουβάρια έχουν ποτίσει και μυρίζουν ale).
Λιακάδα κι απόγνωση.
'Ερωτας και φούσκωμα.
Τζαμάρετε...
"Τα Πανεπιστήμια δημιουργούν ειδικότητες κι όχι προσωπικότητες" - Ζωρζ Πιλαλί

Εξυπηρέτηση.
Μου έφερε το φαγητό μου, την μπύρα μου κι έφυγε. Εγώ αυτό το θεωρώ άριστο service.

VfM.
16 ευρώ for a jolly good cholesterol party με μπύρα. Δεν είναι λίγο αλλά αν το συγκρίνω με το ξενέρωτο αλλά "καλό" και "blog-friendly" πρωινό του Mama Roux (σ. σ. brunch μόνο Κυριακή, πρωινό μόνο μέχρι της 12) θα πω άριστα 10. Έχουμε όμως 2016 οπότε μείον μία ντοματούλα. Για πρωινό και μπύρα νομίζω ότι 15 ευρώ θα ήταν ήδη αρκετά. Δεν μπορεί τα τηγανιτά αυγά και τα φασόλια να απευθύνονται σε upper class only!

Για την ιστορία να πω ότι είχε προηγηθεί βόλτα οργανωμένη από το Arch Points σε αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος κτήρια στο εμπορικό κέντρο-Μεταξουργείο (εργοστάσιο μεταξιού, κτήριο China Town στην Πειραιώς κτλ). Να προσθέσω, αν μου επιτρέπεται, ότι η Αθήνα έχει δημόσιους χώρους τους οποίους εμείς, οι κανονικοί πολίτες, πρέπει να ανακαταλάβουμε δια του ημέτερου βίου. Όχι απαραίτητα σαν επένδυση ή στα πλαίσια μια πολιτικής δράσης. La ville c' est nous. Δεν είναι σωστό να εγκαταλείπουμε πράγματα και μέρη πραγματικά δικά μας σε ανθρώπους που δεν τα αγαπάνε...

Ta ta.

27 Οκτ 2016

Γενικοτερα δεν ξερω τι τυπος καταναλωτη ειμαι, φανταζομαι οτι αναλογα τη περισταση, αναλογα παω και στο εκαστοτε μερος. Αυτη τη φορα ειχαμε παει στη James Joyce, μερος καταλληλο για lunch break οταν κανεις βολτα στην αγορα του Μοναστηρακιου. Εκανε και καλο καιρο εκεινη την ημερα, ειχαμε περπατησει και ολο το Μοναστηρακι, δεν ελεγε να μην παμε.

Παραγγειλαμε 1 σαλατα του Καισαρα και μια γιγαντιαια ποικιλια Joyce's αλλα για 2 ατομα. Εγω, σαν κυρια που ειμαι παρηγγειλα μια σοδα με γευση απο κατι που δεν θυμαμαι αλλα πολυ καλο (! ) και ο συνοδος μου μια μπυρα Mythos και μετα μια Carlsberg, μεγαλες.

Το μαγαζι εχει μια μεγαλη μπαρα που εμενα μ αρεσει αλλα πιο πολυ του συνοδου μου του αρεσε οτι απο μεσα εχει 2 τηλεορασεις για να βλεπεις αγωνες (αποκλειστικα)! Αυτο που δεν μου αρεσε, βασικα δεν με ξετρελανε ηταν πως το προσωπικο πρωτα μιλαγε αγγλικα και μετα ελληνικα. Δεχομαι πως ειμαστε σε pub αλλα η pub ειναι ιδεα, ξεκινησε μεν απο Ιρλανδια μερια αλλα μπορεις να το προσαρμοσεις σε ελληνικα δεδομενα.

Τα πραγματα δεν αργησαν, η σαλατα ηταν καλη (φοβερη γευση ειχε το bacon). Η ποικιλια ομως δεν με ξετρελανε, ηταν ολα μετρια για μενα. τα λουκανικα ηταν απλα, τα spring rolls επισης μετρια. Δεν μπορω να θυμηθω κατι καλο περα απο τη γευση του bacon, νομιζω οτι η σαλατα ηταν πιο καλη απο την ποικιλια παντως.

Για ολα αυτα πληρωσαμε καπου 30€,
οφειλω να πω πως το προσωπικο, το παιδι βασικα που ηταν στο μπαρ ηταν πολυ εξυπηρετικο και φιλικο.

Ολα καλα, σιγουρα θα ξαναπαμε! Απλα θα μπορουσαν και καλυτερα!

04 Ιούλ 2017

Επισκέφτηκα την πολυσυζητημένη μπυραρία το προηγούμενο Σάββατο. Είχα ακούσει διφορούμενες απόψεις από φίλους που είχαν επισκεφθεί το μαγαζί.

Ας ξεκινήσω από τον κατάλογο με τις μπύρες. Αν κ δεν είμαι ιδιαίτερη γνώστης του ποτού. Πήρα την house beer, ικανοποιητική σε γεύση, ελαφρυα μπύρα. Η φίλη μου, δοκίμασε μια με γεύση φράουλας, εξίσου ικανοποιητική κ νόστιμη. Περίμενα βέβαια τον κατάλογο πιο πλούσιο αλλά οκ...

Πάμε στο μενού... Δοκιμάσαμε χοιρινά παιδάκια με σάλτσα BBQ. Η πλήρη απογοήτευση γευστικά κ ποιοτικά σαν κρέας. Το κόστος 8€, για 4 παιδάκια τα οποία φαινοτουσαν ξανά ζεσταμενα κ το κρέας μύριζε... Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως κανείς δεν έτρωγε... Μόνο πιναν μπύρα. Μάλλον κάτι θα ξέρανε....

Σερβις.. επιοικως απαράδεκτο... Οι μπύρες, ήρθαν μετά από 20 λεπτά κ το κρέας μετά από 10 λεπτά. Καθυστέρηση γενικά. Όχι μόνο σε εμάς αλλά κ στα υπόλοιπα τραπέζια.

Εσωτερικός χώρος. Ομορφος κ ζεστός με ξύλινη διακόσμηση.

Οι τιμές... Για το φαγητό κ την ποιότητα δεν αξίζουν το vfm... Πολύ τουριστικό μέρος χωρίς περιποίηση κ εξυπηρέτηση ως προς τον πελάτη. Προσωπικό συμπέρασμα, δεν θα ξανά πάω.

17 Ιαν 2016

Καλη χρονια σε ολους σας!!!

Ανημερα της πρωτοχρονιας μια παρεα 3ατομων πηγαμε βολτα στο κεντρο κ ειπαμε να φαμε κ κατι. Στο συγκεκριμενο μαγαζι εχω ξαναπαει αλλες 4/5 φορες, αλλα μετα λυπης μου διαπιστωσα πως εχει φθινουσα πορεια. Δεν γνωριζω αν εχει αλλαξει μαγειρα, αλλα η ποιοτητα του φαγητου.... για κλαματα!!!

Παραγγειλαμε 1) νατσος κ ηταν κρυα (και ο κιμας) παραπονεθηκαμε τα πηραν πισω κ μας τα εφεραν καμμενα, προφανως στα μικροκυματα. 2) μεγαλη ποικιλια οπου το μονο που τρωγωταν ηταν οι φτερουγες κοτοπουλου, ολα τα υπολοιπα κολυμπουσαν στο λαδι κ δεν τα φαγαμε. 3) πιτα με μπριζολα ψιλοκαλη 4) κοτοπουλο αρκετα καλο

Μονο οι μπυρες (3) ηταν αψογες
Οταν ζητησαμε το λογαριασμο 55€ η σερβιτορος ρωτησε αν θελαμε να παρουμε σε πακετο την ποικιλια, κ της ειπαμε το λογο που δεν την φαγαμε. ενημερωσε αμεσως τον ιδιοκτητη ο οποιος την ακουγε αδιαφορα!!!

Κριμα γιατι ηταν ενα μαγαζι που συμπαθουσα αλλα πια δεν θα το συστηνα σε κανεναν!!!!

22 Νοε 2015

Κατεληξα και εγω μια μερα εκει γιατι ειχα κατι δουλιτσες στο κεντρο και σε μια απο τις βολτες μου στα παλαιοπωλεια, το ειδα (ειχα ακουσει για αυτο πολλες φορες αλλα δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω) και εκατσα.

Ο χωρος μεσα μεγαλος και προσεγμενος, το μπαρ πολυ καθαρο και με ωραια διακοσμηση και μια μεγαλη τηλεοραση να δειχνει αγγλικα καναλια και σπορ. Ολα καλα ως εκει..

Το σερβις δε με ξετρελανε καθοτι αυτος που ειχε ερθει στη μπαρα για παραγγελια βαριοταν λιγο και που ζουσε, ποσο μαλλον οτι ζουσα κ εγω, πηρε τη παραγγελια μου αλλα οκ, δε ξετρελαθηκε κιολας που του χαλουσα τη μεσημεριανη του σιεστα..

Βασικα πηρα μια μπυρα μεγαλη (μη με ρωτησετε ποια, παει καιρος απο τοτε) και τα fish & chips. Δεν αργησαν να ερθουν αλλα και που ηρθαν δε μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.....

Το ψαρι αγνωστου προελευσεως και ταυτοτητος, μυριζε καπως και το λαδι, οπως διαβασα σε μια αλλη κριτικη πρεπει να ειχε να αλλαχτει αρκετο καιρο.. Οι πατατες απο διπλα ηταν καθαρα προκατ και κρυες, καθως κρυος ηταν και ο αρακας που τον ειχε συνοδευτικο!

Θυμαμαι πως το αντιτιμο που πληρωσα ηταν καπως τσουχτερο αλλα μονο δεδομενων των εποχων, αν ημασταν 10 χρονια πισω θα ηταν νορμαλ αλλα σιγουρα, δεν ειναι για να ξαναπληρωσω τετοιο φαγητο.

Δεν λεω οτι δεν θα ξαναπαω γιατι ο χωρος ειναι καλος αλλα σιγουρα δε θα ξαναφαω εκει! Για μια μπυρα μπορει..

02 Ιαν 2016

Το επισκέφθηκα σήμερα, 29/12/2015, μεσημέρι-απόγευμα. Είχε λίγο κόσμο, περίπου τα μισά τραπέζια ήταν γεμάτα.

Το φαγητό

Παραγγείλαμε την "monster platter" ποικιλία των 2 ατόμων και έναν πουρέ με σάλτσα για συνοδεία. Ήμασταν 2 άτομα, σαν ποσότητα ήταν πολύ γενναιόδωρες μερίδες και χορτάσαμε.

Η ποικιλία περιελάμβανε onion rings, spring rolls, mozzarella sticks, δύο πιτάκια τύπου σουβλακόπιτα, φτερούγες, μπουκίτσες χοιρινού και δύο ειδών λουκάνικα (παίζει να ξεχνάω καναδυό άλλα). Τα τηγανιτά (onion rings & spring rolls), αν και πολύ γευστικά ήταν και βαριά, προφανώς λόγω κακής ποιότητας ή υπερβολικής χρήσης του λαδιού.

Ο πουρές παραήταν πηχτός, σχεδόν συμπαγής, αλλά κι αυτός πολύ γευστικός. Τα dip και οι σάλτσες έκλεψαν την παράσταση, όπως η μαρμελάδα ντομάτας και η σάλτσα ψητού που είχε ο πουρές.

Το χειρότερο κομμάτι ήταν τα κρεατικά, διότι οι μπουκίτσες χοιρινού ήταν κατά το ήμισυ λίπος (σε κάποιους αρέσει αλλά για μένα ήταν deal breaker) και οι φτερούγες κοτόπουλου είχαν παραστεγνώσει. Γευστικά έχουν όλα καλές δυνατότητες αλλά τις χάνουν πολύ στο μαγείρεμα.

Αν ήταν πιο προσεγμένα, στη γεύση θα είχα 4/4.

Η σερβιτόρα που μας εξυπηρέτησε μιλούσε ελληνικά (το αναφέρω διότι είδα τα παράπονα άλλων κριτικών) αλλά με το υπόλοιπο προσωπικό μιλούσε μόνο αγγλικά. Ήταν τυπικά ευγενική και ερχόταν γρήγορα αν ζητούσαμε κάτι. 3/4 επειδή ήταν κάπως απρόσωπη.

Δε θα περιγράψω το χώρο, υπάρχουν και παρακάτω αυτά. Θα πω μόνο ότι ήταν ευχάριστη έκπληξη ως πραγματικά αυθεντικό περιβάλλον pub, διαρρυθμισμένο και διακοσμημένο όσο και όπως πρέπει, και όχι υπερφορτωμένο με αντικείμενα όπως πολλοί άλλοι δήθεν vintage-retro χώροι που προδίδουν έτσι την μη αυθεντικότητά τους. Ήταν επίσης πολύ καθαρό, και στις τουαλέτες.

Έβαλα 10-16 ευρώ/άτομο διότι αυτό θεωρώ πως θα αντιπροσωπεύει τους περισσότερους που παίρνουν μπύρες και ατομικές μερίδες. Πράγματι, μια μπύρα και κάτι ατομικό (έχει μπέργκερ, λουκάνικο με πουρέ, fish & chips και άλλα) θα πήγαινε από 13 - 17 για τον καθένα. Εμείς όμως ήμασταν 2 και δεν θέλαμε μπύρα, για την ποικιλία, οπότε πληρώσαμε 9 και για τον πουρέ 4.5. Στην πράξη λοιπόν πήγε λίγο παραπάνω από 7 ευρώ/άτομο.

Οι τιμές είναι λογικές στο φαγητό (για τις μπύρες δεν έχω γνώμη), από την άποψη πως εκεί δεν πας και κάθε μέρα και οι μερίδες είναι πολύ γενναιόδωρες και χορταίνεις με το παραπάνω. Ωστόσο ο μόνος λόγος που βάζω 2/4 είναι λόγω της ποιότητας του φαγητού (βλ. "Φαγητό") διότι λόγω αυτού δεν αξίζει τα λεφτά του όσο θα μπορούσε.

'Αστιγγος 12, Μοναστηράκι