22 Ιαν 2017

Τη Λαδόκολλα τη γνωρίζει πλέον και η κουτσή Μαρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλό! Όλοι οι έμπειροι χρήστες του σάιτ είμαι σίγουρος πως έχετε κατά νου διάφορες αλυσίδες εστίασης που όντως μπορεί να τις θεωρείτε ικανοποιητικές αλλά και άλλες θα τις θεωρείτε μόνο λύσεις ανάγκης, μην πω πως τις απορρίπτετε ασυζητητί!

Η Λαδόκολλα λοιπόν στα δικά μου μάτια είναι μια λύση ανάγκης. Χρόνια γνωστή πλέον που έχω φίλους που ενθουσιάζονται μαζί της αλλά το δαιμόνιο του Ask4food μας δυσκολεύει να γίνουμε τακτικοί θαμώνες μιας επιχείρησης. Και η Λαδόκολλα δεν το είχε καταφέρει αυτό για έναν επιπλέον λόγο. Δεν είχε ικανοποιητική ποιότητα. Ζήτημα κατά μέσο όρο να έκανα επίσκεψη μια φορά τον χρόνο...

Ας έρθουμε στο τώρα.... Τετάρτη βράδυ σιγόβρεχε όπως λέει και ο Οικονομόπουλος, ευτυχώς όχι μοναξιές καθώς είμασταν 4 άτομα... Γύρω στις 23.30... Και σκεφτόμασταν που να πάμε να φάμε. Η Φράουλα είχε πολυχρησιμοποιηθεί τελευταία οπότε ψάχναμε κάτι άλλο που λόγω ώρας μας δέχεται... Και η πιο εύκολη λύση ήταν η Λαδόκολλα.

Επιχείρηση με στόχο να επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα, μιας και έχει πιάσει διάφορες γωνιές της Αττικής. Εξυπηρετεί παρέες όλων των ηλικιών, από 18άρηδες έως 75άρηδες. Η Λαδόκολλα υπόσχεται πως θα περάσετε υπέροχες βραδιές συνοδεία πολύ καλής μουσικής επένδυσης. Στην προκειμένη περίπτωση (18/1/2017) ακούσαμε όλες τις επιτυχίες του Νίκου Οικονομόπουλου. Καθόλου δεν με χάλασε, το διασκέδασα πιο πολύ από το ζωντανό πρόγραμμα, τα Χριστούγεννα. Από την άλλη σε κάποιους θα πέσει βαρύ να τρώει λουκάνικο ή αμελέτητα και να ακούει " Χίλιες φορές να πούλαγες το άδειο σου κορμί... " δεν λέω τη συνέχεια του τραγουδιού γιατί θα νιώσω (λιγότερη) ντροπή... Χαχαχα... Πάμε παρακάτω....

Ποιότητα φαγητού. Αυτό υπόσχεται η Λαδόκολλα. Και μπορώ να πω πως υπάρχουν αρκετά σημάδια βελτίωσης από τις τελευταίες μου επισκέψεις. Θα αναλύσω παρακάτω την παραγγελία μας.

Ξεκινώ με την εξυπηρέτηση. Σε πολύ καλά και ευχάριστα επίπεδα. Όταν μπήκαμε στο μαγαζί μας υποδέχτηκαν χαμογελαστά και ευγενικά, με ελεύθερη επιλογή τραπεζιού. Εντάξει το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο αλλά μου έχει τύχει σε αρκετές περιπτώσεις να μου υποδεικνύουν που να καθίσω. Υπομονετικοί στην παραγγελία μας και κατατοπιστικοί σε όποιες απορίες είχαμε. Παράπονο κανένα. Επίσης η αποδειξούλα ήρθε κανονικότατα, όπως και το νεράκι βρύσης αλλά και το γλυκάκι σαν μικρό κέρασμα. Γιατί λοιπόν να μην βάλω άριστα;

Ο χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Έχω επισκεφθεί κατά καιρούς τα μαγαζιά τους σε διάφορες περιοχές και πλην αυτού στον Προφήτη Ηλία λόγω θέας, δεν μπορώ να πω πως είναι το δυνατό τους σημείο. Αναγνωρίζω πως βγάζουν μια ζεστασιά, με σκοπό να "δηλώνουν" κάτι από χωριό. Μεγάλος χώρος, παρεϊστικος και με μπόλικες τοιχογραφίες σε βαθμό υπερβολής ίσως. Ενώ θα βρείτε εύκολα το μαγαζί αφού είναι σε κεντρικό δρόμο, ίσως δυσκολευτείτε λίγο. Ακριβώς από κάτω βρίσκεται μπαρ... όχι πολύ κυριλέ.... και αρκετοί διπλοπαρκάρουν κλείνοντας ακόμα και τους κάδους απορριμάτων. Αρκετά με τη διακόσμηση. Δεν θα δυσαρεστηθείτε πάντως!

Πάμε στο φαγητό όπου μπορώ να πω πως ότι δοκιμάσαμε ήταν αξιοπρεπέστατο! Υπάρχουν αρκετές παραφωνίες στον κατάλογο καθώς επιχειρούν να βγάλουν τα πόδια τους έξω από το πάπλωμα και να μην υποστηρίξουν την ονομασία τους (λαδόκολλα). Ίσως όλο αυτό είναι στο μυαλό μου συνδυάζοντας τη λαδόκολλα με τα κρεατικά αλλά... πλέον προσφέρονται και καρμπονάρες, γαριδομακαρονάδες, φιλέτο ξιφία, μπακαλιάρο σκορδαλιά αλλά και καλαμαράκια! Αχταρμάς! Να πω την αμαρτία μου, δεν μου αρέσει όλο αυτό γιατί πάνε να ικανοποιήσουν όλες τις πλευρές και τελικά αλλοιώνουν τον χαρακτήρα τους. Εμείς πάντως κινηθήκαμε στα πιο σίγουρα.

Παραγγείλαμε:

- Έρχεται ψωμί που δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία, λογικά 1 ευρώ χρεώνεται.

- Τυρόπιτα με μέλι και σουσάμι στα 4 ευρώ. Έρχονται 4 τεμάχια από τριγωνικά τυροπιτάκια με πολύ ωραίο φύλλο, χωρίς λαδίλα αλλά με εντελώς αδιάφορη γέμιση και μέλι που μου φάνηκε νεροζούμι...

- Πατάτα η ΠΕΡΙΕΡΓΗ στα 3.5 ευρώ. Ψητοτηγανιτή, ελαφριά και νόστιμη αν καλοσκεφτούμε πως είναι μια απλή πατάτα. Ίσως εδώ ταιριάζει ο συνδυασμός με αρκετό λεμόνι. Ωραία κρούστα.

- Τι να πεις γι'αυτά τα αυγά... στα 5.5 ευρώ. Ένα είδος ομελέτας με νόστιμες πατάτες τηγανιτές αν και ελαφρώς λαδερές, ωραίο λουκάνικο σε κομμάτια που έχουν κοπεί ιδανικά και κολοκυθάκι που προσθέτει γλύκα.

- Μερίδα πανσετάκια στα 6 ευρώ. Ικανοποιητικά σύμφωνα με τη φίλη.

- Μερίδα λαδόκολλα στα 6 ευρώ. Πανσέτα, κοτόπουλο, μπιφτέκι, λουκάνικο και αμελέτητα. Χορταστική μερίδα με καλοψημένα κρεατικά. Το μπιφτέκι δεν μου άρεσε οπτικά και έμεινε στο τέλος για να το φάει ο φίλος.

- Μισή μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού στα 4.5 ευρώ. Να πω την αλήθεια μου δεν το περίμενα αλλά ήταν εξαιρετικό για τα δεδομένα του.2 ζουμερότατα και γευστικά κεμπάπ, ωραίο γιαούρτι που αγκάλιαζε απαλά το κεμπάπ και γλυκιά σαλτσούλα τομάτας. Συνοδευόταν από κρεμμύδι, μαλακές πιτούλες και γευστικές πατάτες τηγανιτές. Πιάτο value for money που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχα κεμπαπτζίδικων.

- Φιλετάκια χοιρινά στα 6 ευρώ. Ζουμερότατα και γευστικά κατά τη δοκιμή μου, είναι μια καλή επιλογή που μπορεί να σε χορτάσει.

- 3 μπύρες Fischer στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο και σιμιγδαλένιος χαλβάς. Γευστικότατα για να αλλάξεις τη γεύση σου.

Σύνολο στα 45.5 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη.

Κλείνοντας θα πω πως:

Η Λαδόκολλα με εξέπληξε θετικά με βάση όσα δοκίμασα σε σχέση με το παρελθόν. Βρήκα φροντίδα, περάσαμε ένα ευχάριστο βράδυ και τα στομάχια μας έμειναν στη θέση τους! Όταν λοιπόν μου ξαναπροτείνουν να πάω, όχι στο άμεσο μέλλον, δεν θα αντισταθώ ιδιαίτερα πλέον. Για τα κρεατικά όμως! Αν θέλω καρμπονάρα μπορώ να δοκιμάσω άλλα καταστήματα!

Το προτείνω σαν μια εύκολη και οικονομική λύση!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

25 Φεβ 2016

Ηρθε η ανοιξη
τα λουλουδια ανθιζουν
Εγω ομως το μονο που ζητω
Ειναι να με ταιζουν!

Και με αυτη την αδοκιμη εισαγωγη με πολλες ποιητικες αδειες επισημαινω οτι την κυριακη 21/2 που μας περασε καταλαβαμε πρωτη φορα ανοιξη με ο, τι αυτο συνεπαγεται. Ειτε το γυρισμα απο NES σε φραπε. Ειτε το αναλαφρο ντυσιμο, ειτε την ανοιξιατικη μεσημεριατικη βολτα στο κεντρο.

Ηλιολουστη μερα λοιπον, με τον ηλιο να φοραει μασελα, εχοντας πεσει τα δοντια του απο την αρχη της εβδομαδας, αποφασισαμε με την συζυγο, να παμε μια βολτιτσα στο κεντρο, να ξαναματαδουμε τα Αναφιωτικα, να ξαναπερπατησουμε στην Αεροπαγιτου και να μαζεψουμε γενικοτερα λιγη βιταμινη D.

Αφου καναμε λοιπον την καθιερωμενη περαντζαδα τι καναμε? Ναι ναι σωστα μαντεψατε... Πεινασαμε...

Καναμε ενα κυκλο στο κουκακι που ηταν κοντα, αλλα δεν μας γυαλισε κατι. Αλλωστε για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν μας αρεσε αυτη η περιοχη για καποιο λογο.

Αποφασισαμε λοιπον να επισκεφτουμε το εν λογω μαγαζι, μια και το ειχαμε σταμπαρει αρκετες φορες που ανεβαιναμε την Θησεως και ηταν σχετικα κοντα. Επισης το ειχε επισκεφθει καποτε και η γυναικα μου, προ απομνημονευτων χρονων βεβαιως βεβαιως, ως φοιτητρια και της αρεσε. Βεβαιως τα γουστα μεσα σε 10 χρονια αλλαζουν και ο ουρανισκος ωριμαζει, αλλα παντα η εντυπωση που σου αφηνει ενα μαγαζι βρισκεται αναλλοιωτη στο πισω μερος του εγκεφαλου σου μεχρι την επομενη επισκεψη σου.

Φτασαμε κατα τις 3 και κατι -ευτυχως- γιατι ειχε περασει η ωρα αιχμης και ειχαμε 2 ολοκληρες επιλογες απο τραπεζια για να κατσουμε.

Ας τα παρουμε ομως με την σειρα.
Το παρκινγκ στην περιοχη δεν μας δυσκολεψε ιδιαιτερα. Παρκαραμε αμεσα και μπηκαμε μεσα αντικριζοντας ενα πολυ ομορφο ταβερνακι. Εντονη χωριατικη διακοσμηση η οποια σε συναρτηση με το ειδος του μαγαζιου ηταν πολυ πετυχημενη. Μια ελιτσα μικρη σε μια ακρουλα να δινει μια ομορφη πινελια και σκελιδες με σκορδα αρκετα για να τρομαξουνε μια ορδη βαμπιρων κρεμασμενα εντεχνως. Ειμαι της αποψης οτι οταν η διακοσμηση συναδει με το ειδος του μαγαζιου, οσο βαρια κι αν ειναι, υποστηριζεται ανετα χωρις να γινει κιτς. Κατα τα υπολοιπα, ειναι ενας μεγαλουτσικος χωρος, η μουσικουλα χαλαρη και ελαφρολαικη και φυσικα... φισκα οπως ανεφερα και παραπανω.

Καθίσαμε λοιπον σε ενα, λερωμενο απο προηγουμενους, τραπεζι το οποιο μεσα στο 5λεπτο ειχε καθαριστει και επαναστρωθει με κουβερ, ενα μπουκαλι νερο βρυσης, τον καταλογο και 2 χαρτονακια τα οποια μετα απο ωριμη σκεψη αντιληφθηκα οτι προκειται περι πιατων μια και το διαβολακι στον δεξι μου ωμο πηρουνιζε την τριαινα του πανω μου φωναζοντας "Το μαγαζι λεγεται λαδοκολλα ηλιθιε"

Στο 5λεπτο ξαναηρθανε και δωσαμε την παραγγελια:

"Αυγα": Ετσι λεγοταν το πιατο, αλλα η ουσια και η σωστη ονομασια ειναι "ομελετα". Συστατικα ηταν αυγα, πατατες, χωριατικο λουκανικο. Χαλαρα το χειροτερο πιατο που φαγαμε. Αναλατο και με περισσια λαδιλα. Οι πατατες χειροποιητες.

"Τζατζικι": Απ τα καλυτερα που εχω φαει και εχω φαει μπολικα. Ουτε πολυ καυτερο, ουτε light. Οσο επρεπε και μαλιστα ξαναπαρηγγειλα αλλο ενα οταν ηρθαν τα κυριως

"Σαγανακι". Σερβιριστηκε λιγο πιο κρυο απ οτι επρεπε αλλα ηταν σωστα ψημενο και το τυρι ηταν νοστιμο.

Στα κυριως τωρα:
"Μπιφτεκι γεμιστο" Πολυ μετριος σαν γευση ο κιμας. Η γεμιση δε που απαρτιζοταν απο φετα, ντοματα και πιπερια, ανυπαρκτη. Στα περιξ παντως οι 2 αλαδωτες καλαμποκοπιτες και οι χειρποιητες πατατες εσωναν καπως την κατασταση

"Λουκανικο πρασατο". Καλουτσικο το ψησιμο του. Ισως ηθελε λιιιιιγο λιγοτερο ψησιμο, νοστιμοτατο ομως το κρεας.

Εδω να προσθεσω οτι εκτος απο το τζατζικι ολες οι μεριδες του ηταν μεγαλες και χορταστικοτατες.

2 Clue:

1) Μαζι με ολα αυτα παραγγειλαμε και μια μπυρα fischer την οποια χρειαστηκε να την ζητησουμε 3εις φορες μεχρι να μας την φερουν, το οποιο για μενα ειναι αρκετα μεγαλο φαουλ. Δεδομενου ομως οτι η εξυπηρετηση ηταν αμεση και αψεγαδιαστη σε ολο τον υπολοιπο χρονο της επισκεψης μας, νομιζω οτι πρεπει να κοψω μονο μια ντοματουλα...

2) Σε καποια φαση ανακαλυπτω απο τις χαρτοπετσετες του οτι προκειται για αλυσιδα. Ευτυχως που δεν το ηξερα αυτο απο την αρχη γιατι ειχα επισκευθει το καταστημα της Χαλκηδονας προ διετιας (ισως και παραπανω) και εφυγα με ισχυρες αρνητικες εντυπωσεις, ικανες να με προκαταλαμβαναν πριν καν να το επισκευθω.

Στα συν οτι κερνανε και γλυκακι. Δεν το προτιμησαμε λογω ελλειψης χωρου αλλα αν θυμαμαι καλα απ αυτα που ειδα στα γυρω τραπεζια, πρεπει να ηταν γιαουρτι με γλυκο κυδωνι και χαλβας.
Λογαριασμος (με αποδειξη παρακαλω) 29 ευρω
Ενταξει, νομιζω οτι το VfM ειναι απιστευτα καλο.

Εν κατακλειδι λοιπον, συνυπολογιζοντας ολα τα παραπανω εχω να πω οτι θα το επισκεπτομουνα ξανα χαλαροτατα, αρκει να με εβγαζε απο εκει ο δρομος. Δεν ειναι κατι το εξαιρετικο αλλα ειναι ενα τιμιο ταβερνακι και γι αυτο που προσφερει ειναι αξιοπρεπεστατο.

29 Μάρ 2016

Πριν κανενα μηνα μας εβγαλε για φαι ενας φιλος και η εμπειρια μου ηταν αρκετα ικανοποιητικη και η ιδια με ολες τις αλλες φορες που εχω παει...

Πηγαμε 5 ατομα 2 αντρες και 3 κοπελες και παραγγειλαμε αρκετο φαγητο σαν καλοφαγαδες η καλυτερα σαν φαγαδες που ειμαστε εγω κ ο αλλος...

Το μενου μας αποτελουταν απο ντακο σαγανακι φετα κοτοσαλατα κεφτεδες κοκκινιστους και τζατζικι για ορεκτικα και απο κυριως ο φιλος πηρε μια γαριδομακαροναδα εγω ενα κοτοπουλο αλακρεμ κ οι 3 κοπελες μοιραστηκαν ενα κοτοπουλο αλακρεμ τα σπουργιτια..

Απο ποτακι ολοι τους ηπιανε 1 κιλο ημιγλυκο κοκκινο κ εγω 3-4 μπυριτσες διαφημιση να μην κανω το λεει κ το παρατσουκλι μου... Στο φαγητο μειναμε πολυ ικανοποιημενοι οπως παντα εκτος απο την γαριδομακαροναδα.. Δεν ηταν κακη γευστικα απλα οι γαριδες ηταν ναι μεν πολλες αλλα μικρες και διαλλυμενες αλλου το κεφαλι αλλου το σωμα.. Αρκετα δυνατο κοτοπουλο αλακρεμ σε γευση κ ποσο χορταστικο ειναι.. Για την κοτοσαλατα θα σταθω και θα πω ενα απιστευτο πιατο σε θεμα γευσης κατα την ταπεινη μου γνωμη...

Για την τιμη δεν 8α βαλω καποιο ποσο γιατι δεν θυμαμαι ουτε στο περιπου αλλα μπορω να βεβαιωσω οτι σε αυτο το μαγαζι τρως καλα και αρκετα φθηνα...

Το σερβις δεν ειχε κατι το ιδιαιτερο αρκετα εξυπηρετικα τα παιδια και ευγενικα...

Ο χωρος αρκετα ωραιος με ανετα τραπεζια και καρεκλες με θεα την Θησεως μικρη σημασια εχει ομως αυτο εκει πας για φθηνο και χορταστικο φαγητο, ποτακι και να περασεις καλα με την παρεα σου... Η συγκεκριμενη λαδοκολλα ευχαριστη με σημα κατατεθεν της το νερομυλο της μπροστα στη Θησεως..

Λεωφόρος Θησέως 243, Καλλιθέα