22 Ιαν 2017

Τη Λαδόκολλα τη γνωρίζει πλέον και η κουτσή Μαρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλό! Όλοι οι έμπειροι χρήστες του σάιτ είμαι σίγουρος πως έχετε κατά νου διάφορες αλυσίδες εστίασης που όντως μπορεί να τις θεωρείτε ικανοποιητικές αλλά και άλλες θα τις θεωρείτε μόνο λύσεις ανάγκης, μην πω πως τις απορρίπτετε ασυζητητί!

Η Λαδόκολλα λοιπόν στα δικά μου μάτια είναι μια λύση ανάγκης. Χρόνια γνωστή πλέον που έχω φίλους που ενθουσιάζονται μαζί της αλλά το δαιμόνιο του Ask4food μας δυσκολεύει να γίνουμε τακτικοί θαμώνες μιας επιχείρησης. Και η Λαδόκολλα δεν το είχε καταφέρει αυτό για έναν επιπλέον λόγο. Δεν είχε ικανοποιητική ποιότητα. Ζήτημα κατά μέσο όρο να έκανα επίσκεψη μια φορά τον χρόνο...

Ας έρθουμε στο τώρα.... Τετάρτη βράδυ σιγόβρεχε όπως λέει και ο Οικονομόπουλος, ευτυχώς όχι μοναξιές καθώς είμασταν 4 άτομα... Γύρω στις 23.30... Και σκεφτόμασταν που να πάμε να φάμε. Η Φράουλα είχε πολυχρησιμοποιηθεί τελευταία οπότε ψάχναμε κάτι άλλο που λόγω ώρας μας δέχεται... Και η πιο εύκολη λύση ήταν η Λαδόκολλα.

Επιχείρηση με στόχο να επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα, μιας και έχει πιάσει διάφορες γωνιές της Αττικής. Εξυπηρετεί παρέες όλων των ηλικιών, από 18άρηδες έως 75άρηδες. Η Λαδόκολλα υπόσχεται πως θα περάσετε υπέροχες βραδιές συνοδεία πολύ καλής μουσικής επένδυσης. Στην προκειμένη περίπτωση (18/1/2017) ακούσαμε όλες τις επιτυχίες του Νίκου Οικονομόπουλου. Καθόλου δεν με χάλασε, το διασκέδασα πιο πολύ από το ζωντανό πρόγραμμα, τα Χριστούγεννα. Από την άλλη σε κάποιους θα πέσει βαρύ να τρώει λουκάνικο ή αμελέτητα και να ακούει " Χίλιες φορές να πούλαγες το άδειο σου κορμί... " δεν λέω τη συνέχεια του τραγουδιού γιατί θα νιώσω (λιγότερη) ντροπή... Χαχαχα... Πάμε παρακάτω....

Ποιότητα φαγητού. Αυτό υπόσχεται η Λαδόκολλα. Και μπορώ να πω πως υπάρχουν αρκετά σημάδια βελτίωσης από τις τελευταίες μου επισκέψεις. Θα αναλύσω παρακάτω την παραγγελία μας.

Ξεκινώ με την εξυπηρέτηση. Σε πολύ καλά και ευχάριστα επίπεδα. Όταν μπήκαμε στο μαγαζί μας υποδέχτηκαν χαμογελαστά και ευγενικά, με ελεύθερη επιλογή τραπεζιού. Εντάξει το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο αλλά μου έχει τύχει σε αρκετές περιπτώσεις να μου υποδεικνύουν που να καθίσω. Υπομονετικοί στην παραγγελία μας και κατατοπιστικοί σε όποιες απορίες είχαμε. Παράπονο κανένα. Επίσης η αποδειξούλα ήρθε κανονικότατα, όπως και το νεράκι βρύσης αλλά και το γλυκάκι σαν μικρό κέρασμα. Γιατί λοιπόν να μην βάλω άριστα;

Ο χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Έχω επισκεφθεί κατά καιρούς τα μαγαζιά τους σε διάφορες περιοχές και πλην αυτού στον Προφήτη Ηλία λόγω θέας, δεν μπορώ να πω πως είναι το δυνατό τους σημείο. Αναγνωρίζω πως βγάζουν μια ζεστασιά, με σκοπό να "δηλώνουν" κάτι από χωριό. Μεγάλος χώρος, παρεϊστικος και με μπόλικες τοιχογραφίες σε βαθμό υπερβολής ίσως. Ενώ θα βρείτε εύκολα το μαγαζί αφού είναι σε κεντρικό δρόμο, ίσως δυσκολευτείτε λίγο. Ακριβώς από κάτω βρίσκεται μπαρ... όχι πολύ κυριλέ.... και αρκετοί διπλοπαρκάρουν κλείνοντας ακόμα και τους κάδους απορριμάτων. Αρκετά με τη διακόσμηση. Δεν θα δυσαρεστηθείτε πάντως!

Πάμε στο φαγητό όπου μπορώ να πω πως ότι δοκιμάσαμε ήταν αξιοπρεπέστατο! Υπάρχουν αρκετές παραφωνίες στον κατάλογο καθώς επιχειρούν να βγάλουν τα πόδια τους έξω από το πάπλωμα και να μην υποστηρίξουν την ονομασία τους (λαδόκολλα). Ίσως όλο αυτό είναι στο μυαλό μου συνδυάζοντας τη λαδόκολλα με τα κρεατικά αλλά... πλέον προσφέρονται και καρμπονάρες, γαριδομακαρονάδες, φιλέτο ξιφία, μπακαλιάρο σκορδαλιά αλλά και καλαμαράκια! Αχταρμάς! Να πω την αμαρτία μου, δεν μου αρέσει όλο αυτό γιατί πάνε να ικανοποιήσουν όλες τις πλευρές και τελικά αλλοιώνουν τον χαρακτήρα τους. Εμείς πάντως κινηθήκαμε στα πιο σίγουρα.

Παραγγείλαμε:

- Έρχεται ψωμί που δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία, λογικά 1 ευρώ χρεώνεται.

- Τυρόπιτα με μέλι και σουσάμι στα 4 ευρώ. Έρχονται 4 τεμάχια από τριγωνικά τυροπιτάκια με πολύ ωραίο φύλλο, χωρίς λαδίλα αλλά με εντελώς αδιάφορη γέμιση και μέλι που μου φάνηκε νεροζούμι...

- Πατάτα η ΠΕΡΙΕΡΓΗ στα 3.5 ευρώ. Ψητοτηγανιτή, ελαφριά και νόστιμη αν καλοσκεφτούμε πως είναι μια απλή πατάτα. Ίσως εδώ ταιριάζει ο συνδυασμός με αρκετό λεμόνι. Ωραία κρούστα.

- Τι να πεις γι'αυτά τα αυγά... στα 5.5 ευρώ. Ένα είδος ομελέτας με νόστιμες πατάτες τηγανιτές αν και ελαφρώς λαδερές, ωραίο λουκάνικο σε κομμάτια που έχουν κοπεί ιδανικά και κολοκυθάκι που προσθέτει γλύκα.

- Μερίδα πανσετάκια στα 6 ευρώ. Ικανοποιητικά σύμφωνα με τη φίλη.

- Μερίδα λαδόκολλα στα 6 ευρώ. Πανσέτα, κοτόπουλο, μπιφτέκι, λουκάνικο και αμελέτητα. Χορταστική μερίδα με καλοψημένα κρεατικά. Το μπιφτέκι δεν μου άρεσε οπτικά και έμεινε στο τέλος για να το φάει ο φίλος.

- Μισή μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού στα 4.5 ευρώ. Να πω την αλήθεια μου δεν το περίμενα αλλά ήταν εξαιρετικό για τα δεδομένα του.2 ζουμερότατα και γευστικά κεμπάπ, ωραίο γιαούρτι που αγκάλιαζε απαλά το κεμπάπ και γλυκιά σαλτσούλα τομάτας. Συνοδευόταν από κρεμμύδι, μαλακές πιτούλες και γευστικές πατάτες τηγανιτές. Πιάτο value for money που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχα κεμπαπτζίδικων.

- Φιλετάκια χοιρινά στα 6 ευρώ. Ζουμερότατα και γευστικά κατά τη δοκιμή μου, είναι μια καλή επιλογή που μπορεί να σε χορτάσει.

- 3 μπύρες Fischer στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο και σιμιγδαλένιος χαλβάς. Γευστικότατα για να αλλάξεις τη γεύση σου.

Σύνολο στα 45.5 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη.

Κλείνοντας θα πω πως:

Η Λαδόκολλα με εξέπληξε θετικά με βάση όσα δοκίμασα σε σχέση με το παρελθόν. Βρήκα φροντίδα, περάσαμε ένα ευχάριστο βράδυ και τα στομάχια μας έμειναν στη θέση τους! Όταν λοιπόν μου ξαναπροτείνουν να πάω, όχι στο άμεσο μέλλον, δεν θα αντισταθώ ιδιαίτερα πλέον. Για τα κρεατικά όμως! Αν θέλω καρμπονάρα μπορώ να δοκιμάσω άλλα καταστήματα!

Το προτείνω σαν μια εύκολη και οικονομική λύση!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.