ΛΑΔΟΚΟΛΛΑ

Λεωφόρος Θησέως 243, Καλλιθέα [Χάρτης]

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Ηρθε η ανοιξη
τα λουλουδια ανθιζουν
Εγω ομως το μονο που ζητω
Ειναι να με ταιζουν!

Και με αυτη την αδοκιμη εισαγωγη με πολλες ποιητικες αδειες επισημαινω οτι την κυριακη 21/2 που μας περασε καταλαβαμε πρωτη φορα ανοιξη με ο, τι αυτο συνεπαγεται. Ειτε το γυρισμα απο NES σε φραπε. Ειτε το αναλαφρο ντυσιμο, ειτε την ανοιξιατικη μεσημεριατικη βολτα στο κεντρο.

Ηλιολουστη μερα λοιπον, με τον ηλιο να φοραει μασελα, εχοντας πεσει τα δοντια του απο την αρχη της εβδομαδας, αποφασισαμε με την συζυγο, να παμε μια βολτιτσα στο κεντρο, να ξαναματαδουμε τα Αναφιωτικα, να ξαναπερπατησουμε στην Αεροπαγιτου και να μαζεψουμε γενικοτερα λιγη βιταμινη D.

Αφου καναμε λοιπον την καθιερωμενη περαντζαδα τι καναμε? Ναι ναι σωστα μαντεψατε... Πεινασαμε...

Καναμε ενα κυκλο στο κουκακι που ηταν κοντα, αλλα δεν μας γυαλισε κατι. Αλλωστε για να ειμαι ειλικρινης ποτε δεν μας αρεσε αυτη η περιοχη για καποιο λογο.

Αποφασισαμε λοιπον να επισκεφτουμε το εν λογω μαγαζι, μια και το ειχαμε σταμπαρει αρκετες φορες που ανεβαιναμε την Θησεως και ηταν σχετικα κοντα. Επισης το ειχε επισκεφθει καποτε και η γυναικα μου, προ απομνημονευτων χρονων βεβαιως βεβαιως, ως φοιτητρια και της αρεσε. Βεβαιως τα γουστα μεσα σε 10 χρονια αλλαζουν και ο ουρανισκος ωριμαζει, αλλα παντα η εντυπωση που σου αφηνει ενα μαγαζι βρισκεται αναλλοιωτη στο πισω μερος του εγκεφαλου σου μεχρι την επομενη επισκεψη σου.

Φτασαμε κατα τις 3 και κατι -ευτυχως- γιατι ειχε περασει η ωρα αιχμης και ειχαμε 2 ολοκληρες επιλογες απο τραπεζια για να κατσουμε.

Ας τα παρουμε ομως με την σειρα.
Το παρκινγκ στην περιοχη δεν μας δυσκολεψε ιδιαιτερα. Παρκαραμε αμεσα και μπηκαμε μεσα αντικριζοντας ενα πολυ ομορφο ταβερνακι. Εντονη χωριατικη διακοσμηση η οποια σε συναρτηση με το ειδος του μαγαζιου ηταν πολυ πετυχημενη. Μια ελιτσα μικρη σε μια ακρουλα να δινει μια ομορφη πινελια και σκελιδες με σκορδα αρκετα για να τρομαξουνε μια ορδη βαμπιρων κρεμασμενα εντεχνως. Ειμαι της αποψης οτι οταν η διακοσμηση συναδει με το ειδος του μαγαζιου, οσο βαρια κι αν ειναι, υποστηριζεται ανετα χωρις να γινει κιτς. Κατα τα υπολοιπα, ειναι ενας μεγαλουτσικος χωρος, η μουσικουλα χαλαρη και ελαφρολαικη και φυσικα... φισκα οπως ανεφερα και παραπανω.

Καθίσαμε λοιπον σε ενα, λερωμενο απο προηγουμενους, τραπεζι το οποιο μεσα στο 5λεπτο ειχε καθαριστει και επαναστρωθει με κουβερ, ενα μπουκαλι νερο βρυσης, τον καταλογο και 2 χαρτονακια τα οποια μετα απο ωριμη σκεψη αντιληφθηκα οτι προκειται περι πιατων μια και το διαβολακι στον δεξι μου ωμο πηρουνιζε την τριαινα του πανω μου φωναζοντας "Το μαγαζι λεγεται λαδοκολλα ηλιθιε"

Στο 5λεπτο ξαναηρθανε και δωσαμε την παραγγελια:

"Αυγα": Ετσι λεγοταν το πιατο, αλλα η ουσια και η σωστη ονομασια ειναι "ομελετα". Συστατικα ηταν αυγα, πατατες, χωριατικο λουκανικο. Χαλαρα το χειροτερο πιατο που φαγαμε. Αναλατο και με περισσια λαδιλα. Οι πατατες χειροποιητες.

"Τζατζικι": Απ τα καλυτερα που εχω φαει και εχω φαει μπολικα. Ουτε πολυ καυτερο, ουτε light. Οσο επρεπε και μαλιστα ξαναπαρηγγειλα αλλο ενα οταν ηρθαν τα κυριως

"Σαγανακι". Σερβιριστηκε λιγο πιο κρυο απ οτι επρεπε αλλα ηταν σωστα ψημενο και το τυρι ηταν νοστιμο.

Στα κυριως τωρα:
"Μπιφτεκι γεμιστο" Πολυ μετριος σαν γευση ο κιμας. Η γεμιση δε που απαρτιζοταν απο φετα, ντοματα και πιπερια, ανυπαρκτη. Στα περιξ παντως οι 2 αλαδωτες καλαμποκοπιτες και οι χειρποιητες πατατες εσωναν καπως την κατασταση

"Λουκανικο πρασατο". Καλουτσικο το ψησιμο του. Ισως ηθελε λιιιιιγο λιγοτερο ψησιμο, νοστιμοτατο ομως το κρεας.

Εδω να προσθεσω οτι εκτος απο το τζατζικι ολες οι μεριδες του ηταν μεγαλες και χορταστικοτατες.

2 Clue:

1) Μαζι με ολα αυτα παραγγειλαμε και μια μπυρα fischer την οποια χρειαστηκε να την ζητησουμε 3εις φορες μεχρι να μας την φερουν, το οποιο για μενα ειναι αρκετα μεγαλο φαουλ. Δεδομενου ομως οτι η εξυπηρετηση ηταν αμεση και αψεγαδιαστη σε ολο τον υπολοιπο χρονο της επισκεψης μας, νομιζω οτι πρεπει να κοψω μονο μια ντοματουλα...

2) Σε καποια φαση ανακαλυπτω απο τις χαρτοπετσετες του οτι προκειται για αλυσιδα. Ευτυχως που δεν το ηξερα αυτο απο την αρχη γιατι ειχα επισκευθει το καταστημα της Χαλκηδονας προ διετιας (ισως και παραπανω) και εφυγα με ισχυρες αρνητικες εντυπωσεις, ικανες να με προκαταλαμβαναν πριν καν να το επισκευθω.

Στα συν οτι κερνανε και γλυκακι. Δεν το προτιμησαμε λογω ελλειψης χωρου αλλα αν θυμαμαι καλα απ αυτα που ειδα στα γυρω τραπεζια, πρεπει να ηταν γιαουρτι με γλυκο κυδωνι και χαλβας.
Λογαριασμος (με αποδειξη παρακαλω) 29 ευρω
Ενταξει, νομιζω οτι το VfM ειναι απιστευτα καλο.

Εν κατακλειδι λοιπον, συνυπολογιζοντας ολα τα παραπανω εχω να πω οτι θα το επισκεπτομουνα ξανα χαλαροτατα, αρκει να με εβγαζε απο εκει ο δρομος. Δεν ειναι κατι το εξαιρετικο αλλα ειναι ενα τιμιο ταβερνακι και γι αυτο που προσφερει ειναι αξιοπρεπεστατο.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Πριν κανενα μηνα μας εβγαλε για φαι ενας φιλος και η εμπειρια μου ηταν αρκετα ικανοποιητικη και η ιδια με ολες τις αλλες φορες που εχω παει...

Πηγαμε 5 ατομα 2 αντρες και 3 κοπελες και παραγγειλαμε αρκετο φαγητο σαν καλοφαγαδες η καλυτερα σαν φαγαδες που ειμαστε εγω κ ο αλλος...

Το μενου μας αποτελουταν απο ντακο σαγανακι φετα κοτοσαλατα κεφτεδες κοκκινιστους και τζατζικι για ορεκτικα και απο κυριως ο φιλος πηρε μια γαριδομακαροναδα εγω ενα κοτοπουλο αλακρεμ κ οι 3 κοπελες μοιραστηκαν ενα κοτοπουλο αλακρεμ τα σπουργιτια..

Απο ποτακι ολοι τους ηπιανε 1 κιλο ημιγλυκο κοκκινο κ εγω 3-4 μπυριτσες διαφημιση να μην κανω το λεει κ το παρατσουκλι μου... Στο φαγητο μειναμε πολυ ικανοποιημενοι οπως παντα εκτος απο την γαριδομακαροναδα.. Δεν ηταν κακη γευστικα απλα οι γαριδες ηταν ναι μεν πολλες αλλα μικρες και διαλλυμενες αλλου το κεφαλι αλλου το σωμα.. Αρκετα δυνατο κοτοπουλο αλακρεμ σε γευση κ ποσο χορταστικο ειναι.. Για την κοτοσαλατα θα σταθω και θα πω ενα απιστευτο πιατο σε θεμα γευσης κατα την ταπεινη μου γνωμη...

Για την τιμη δεν 8α βαλω καποιο ποσο γιατι δεν θυμαμαι ουτε στο περιπου αλλα μπορω να βεβαιωσω οτι σε αυτο το μαγαζι τρως καλα και αρκετα φθηνα...

Το σερβις δεν ειχε κατι το ιδιαιτερο αρκετα εξυπηρετικα τα παιδια και ευγενικα...

Ο χωρος αρκετα ωραιος με ανετα τραπεζια και καρεκλες με θεα την Θησεως μικρη σημασια εχει ομως αυτο εκει πας για φθηνο και χορταστικο φαγητο, ποτακι και να περασεις καλα με την παρεα σου... Η συγκεκριμενη λαδοκολλα ευχαριστη με σημα κατατεθεν της το νερομυλο της μπροστα στη Θησεως..