ΛΑΔΟΚΟΛΛΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Αγίων Πάντων & Δοϊράνης, Καλλιθέα [Χάρτης]

Αυγ

Έχω να επισκεπτώ κατάστημα της εν λόγω αλυσίδας εδώ και αρκετό καιρό μιας και θεωρούσα ότι για το είδος του φαγητού έχω και καλύτερες επιλογές αν και σε καμία περίπτωση δεν είχα μείνει ποτέ δυσαρεστημένη από επίσκεψη μου. Βέβαια αν και κάτοικος της περιοχής, στην Καλλιθέα είχα επισκεπτεί μόνο την Λαδόκολλα στην Λ. Θησέως, λόγω και γειτνίασης...

Ένα βράδυ Δευτέρας, λοιπόν, τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου βρεθήκαμε για μια δουλειά αργά το βράδυ στην Λ. Συγγρού και μετά αναζητούσαμε κάτι να τσιμπήσουμε χωρίς να χρειαστεί να μετακινηθούμε με αυτοκίνητο. Η πρώτη μας επιλογή ήταν η Σμυρνιά (που μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον από την κριτική της φίλης Tzia) αλλά κάτι που δεν είχε κόσμο, κάτι που ήταν πάνω στην Συγγρού και φοβόμουν το θόρυβο μετατέθηκε για μελλοντική επίσκεψη... Στην συνέχεια αποφασίσαμε να πάμε στην Ρώσικη Πρεμιέρα που αρκετές φορές έχουμε αποφασίσει να την επισκεπτούμε αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει... Και ούτε και αυτήν την φορά ήταν τυχερό μιας και ήταν κλειστό... Δίπλα ήταν η Λαδόκολλα, η ώρα είχε περάσει κατά πολύ τις 11 και εμείς αποφασίζουμε να την επισκεπτούμε αφού αποτελεί μια αξιοπρεπή λύση.

Ο χώρος αν και ανακαινισμένος είναι μικρός και με θόρυβο από την υπόγεια γέφυρα της Αγίων Πάντων αλλά εκείνο το βράδυ δεν μπορώ να πω ότι μας ενόχλησε μιας και δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση... Η διακόσμηση είναι η κλασική της αλυσίδας που ναι μεν δεν μου αρέσει αλλά δεν με χαλάει κιόλας... Το μόνο μείον από τα υπόλοιπα καταστήματα της αλυσίδας ήταν το service. Και αυτό όχι γιατί δεν ήταν ευγενικό και εξυπηρετικό αλλά παραδόξως ήταν μόλις ένας σερβιτόρος για όλο το μαγαζί, δεν ξέρω αν έφταιγε η μέρα ή η ώρα αλλά το παιδί έτρεχε και δεν έφτανε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει μια καθυστέρηση στο στρώσιμο του τραπεζιού, τους καταλόγους, το νερό κ. λπ. αλλά από την στιγμή που έγινε η παραγγελία, τα πιάτα έρχονταν σε καλούς χρόνους...

Αυτό που πρόσεξα είναι ότι πλέον έχουν βάλει στον κατάλογο τους και πιάτα που παίζουν στα μεζεδοπωλεία, όπως φέτα με μέλι και σουσάμι και αυγά με πατάτες και λουκάνικο αλλά και κεμπάμπ που είναι πια μόδα... Καλή κίνηση ανανέωσης θεωρώ... Εμείς, λοιπόν, επιλέξαμε: Αυγά με πατάτες και λουκάνικο, παρουσίαση και γεύση σπιτική τελείως (δηλαδή δεν ήταν ένας λόφος οι πατάτες και το λουκάνικο και τα αυγά τα έσπασαν περίτεχνα μπροστά μας αλλά η γεύση τους ήταν μια χαρά αν και το λουκάνικο δεν είχε δυνατή παρουσία), μιση μερίδα γιαουρτλού κεμπάμπ ( η οποία είχε νόστιμο κεμπάμπ αλλά δεν μου αρέσει που έρχετε τόσο κρύο το γιαούρτι και η σάλτσα, κάτι που μπορεί, όμως, να θεωρηθεί και προσωπική ιδιοτροπία), τυρόπιτα με μέλι και σουσάμι που θεωρώ ότι ήταν το πιο αδύναμη πιάτο (χρειάζονταν πιο πολύ γέμιση) και πιπεριές καυτερές (δεν τις τρώω, του καλού μου του άρεσαν). Συνοδεύσαμε με δύο Fix ενώ στο τέλος μας κέρασαν καρπουζάκι.

Γενικά για ακόμη μία φορά μείναμε ικανοποιημένοι, θα συνεχίσει ίσως να μην αποτελεί πρώτη μας επιλογή αλλά σίγουρα όταν ξεμένουμε από ιδέες θα την επισκεπτόμαστε με ευχαρίστηση...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Από τότε που επισκέφθηκα για πρώτη φορά το «Λαδόκολλα» έχει περάσει αρκετός καιρός. Από τότε έχω ξαναπάει ουκ ολίγες φορές, κατά κύριο λόγο μεσημεριανές/απογευματινές ώρες. Η εικόνα που έχω από αυτές τις επισκέψεις μου έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτή που έχω αποκομίσει όσες φορές έχω πάει βράδυ. Το μεσημέρι είναι πολύ πιο ήσυχα και το service τους έχει περισσότερο χρόνο και διάθεση για να ασχοληθεί μαζί σου.

Μετά τις τόσες επισκέψεις μου έχω δοκιμάσει αρκετά από τα πιάτα τους. Από τις μακαρονάδες τους μέχρι τα ψητά τους. Μέχρι και αμελέτητα πανέ έχουμε πάρει (αν και όχι και τόσο επιτυχημένα…)

Η Λαδόκολλα προσπαθεί να ισορροπήσει κάπου ανάμεσα σε ένα κλασικής κοπής ταβερνάκι και λίγο πιο σύγχρονου και μοντέρνου μεζεδοπωλείου. Εκεί νομίζω ότι κάπου χάνει την μπάλα στο θέμα της διακόσμησης. Ο εσωτερικός χώρος δεν πολυκολλάει με τον εξωτερικό.

Ο πρώτος παραμένει με ένα σωρό μικροαντικείμενα λες και είναι λαογραφικό μουσείο της Ελληνικής υπαίθρου (με μπόλικες φωτογραφίες από διάσημους πελάτες-θαμώνες τους και διαφημίσεις μπύρας με το Αλικάκι) και ο εξωτερικός είναι σαν να έχει εκραγεί εργοστάσιο χρωμάτων. Τα τραπέζια είναι πολύχρωμα και οι καρέκλες τους έχουν για μαξιλαράκι υφασμάτινα κιλίμια. Δύο διαφορετικοί κόσμοι! Το μόνο κοινό (από αισθητικής άποψης) μεταξύ του μέσα και του έξω είναι τα «μπουκέτα» ξερής ρίγανης και οι αρμαθιές σκόρδου που κρέμονται από τα ταβάνια…

Από μουσική, το θέμα περιπλέκεται ακόμα περισσότερο. Είναι λίγο τζόγος. Είναι όπως σου κάτσει. Μπορεί να ακούσεις Παπάζογλου και Τσαλιγοπούλου. Μπορεί να ακούσεις κλαρίνα 15Αυγουστιάτικου πανηγυριού. Μπορεί να ακούσεις βαριά κι ασήκωτα λαϊκά.
Σ αυτούς τους δύο κόσμους καλούνται να ισορροπήσουν και τα γκαρσόνια τους, αν και κλίνουν κατά πολύ στο πιο λαϊκό στυλάκι. Όμως αυτό είναι και το στυλ που θεωρώ ότι ταιριάζει στη Λαδόκολλα και είναι ίσως κρίμα να επιμένει σε αλλαγές. Αν ήθελα να πάω σε κάτι διαφορετικό και πιο «τραλαλά» θα πήγαινα στα T. G. I. Friday’s κι όχι σε ταβέρνα.

Για να περνάω το κατώφλι τους, ξέρω τι ακριβώς θέλω και με περιμένει. Όλα τα υπόλοιπα απλά μου προκαλούν σύγχυση και με αποσυντονίζουν. Εγώ στη θέση τους θα έκανα ένα «ξεκαθάρισμα» στα αντικείμενα του εσωτερικού τους χώρου γιατί δείχνει και είναι υπερφορτωμένος (απορώ πως τον ξεσκονίζουν…) και θα ακολουθούσα το ίδιο διακοσμητικό στυλ και στην βεράντα τους. Ή σε αντίθετη περίπτωση να έδινα περισσότερο χρώμα και στον εσωτερικό τους χώρο ώστε να υπάρχει ομοιομορφία.
Το service τους είναι πάντα γρήγορο και ευγενικό. Έχει άποψη και μπορεί να σου προτείνει και κανένα πιάτο της επιλογής και γούστου τους. Μου αρέσει που βλέπω εδώ και πολύ καιρό τα ίδια άτομα στην εξυπηρέτηση. Με κάνει να νοιώθω πιο οικεία.
Πήρα απόφαση να ξαναγράψω κριτική μετά την προ ολίγων ωρών επίσκεψή μου. Όταν μπήκα στην διαδικασία της παραγγελίας επέλεξα– και μη με ρωτάτε, δε ξέρω το γιατί- γαριδομακαρονάδα.

Την επιλογή μου επισφράγισε και επιβράβευσε και ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε λέγοντάς μου ότι τη κάνουν εξαιρετική. Η υπόλοιπη παρέα με κοίταζε σαν να έβγαλα διάγγελμα ότι εκτός του νερού στον κόκκινο πλανήτη, βρέθηκαν επίσης πράσινα ανθρωπάκια. «Μα γαριδομακαρονάδα στη Λαδόκολλα», μου είπαν! Όταν ήρθε μπροστά μου, ήταν ξεκάθαρο ότι είχαν χρησιμοποιηθεί οι μικρές, καθαρισμένες –γνωστές σε όλους μας- κλασικές κατεψυγμένες- γαριδούλες.

Όμως με την πρώτη πιρουνιά, με εξέπληξε η σάλτσα τους γιατί ήταν από τις πιο γλυκές που έχω δοκιμάσει! Κάποτε μου έλεγε η μάνα μου να βάζω και λίγο ζάχαρη στις σάλτσες που μαγειρεύω όταν χρησιμοποιώ φρέσκες ντομάτες ώστε να αποφύγω τυχόν πικρίλα. Παραδόξως το αποτέλεσμα ήταν πολύ παραπάνω απ’ ότι θα περίμενα –ίσως κι ο καθένας μας- από ένα τέτοιου στυλ μαγαζί. Πραγματικά απόλαυσα αυτή τη μακαρονάδα!

Σε άλλη, προ ολίγων ημερών επίσκεψή μου (είμαι συχνός θαμώνας γιατί μας βολεύει η περιοχή), παρήγγειλα φιλετάκια χοιρινά στη σχάρα. Η μερίδα ήταν αρκετά μεγάλη και τα 6 ευρώ που κόστισε ήταν μια πάρα πολύ καλή τιμή. Μου ήρθαν μαζί με τηγανιτές πατατούλες και μια φέτα λεμόνι πάνω σε ένα στρογγυλό κομμάτι λαδόκολλας, στο μέγεθος του πιάτου. Η ποσότητα του κρέατος ήταν υπεραρκετή αλλά δεν θα τα ονόμαζα φιλετάκια.

Φιλετάκια είναι άλλο πράγμα, αυτό έμοιαζε κυρίως σε λεπτά μπριζολάκια (σαν αυτά που έπαιρνα πριν από χρόνια στα στενά πίσω από την Κουμουνδούρου). Επίσης, δεν ξέρω γιατί αλλά στη Λαδόκολλα κάθε φορά που παίρνω κρέας, είτε χοιρινά φιλετάκια, είτε το σουβλάκι πανσέτας 41 εκατοστών (με το συχώριο), ποτέ δεν είναι αρκετά καλά ψημένα. Φυσικά θα μπορούσα κι εγώ να το θυμάμαι και να τους ζητάω να τα καλοψήνουν, αλλά πάντοτε το ξεχνάω. Δεν έχω καταλάβει εάν το κάνουν προς οικονομία χρόνου ή από άποψη. Πάντως σε αυτή την κατάσταση, θεωρώ ότι χάνουν…
Λίγο πριν, στην ίδια απομίμηση πιάτου μας είχε έρθει και τυρί σαγανάκι. Επίσης μεγάλο κομμάτι και αλμυρό, ότι πρέπει για συνοδευτικό κρασιού ή ούζου. Η τιμή του στα 3 ευρώ.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα εάν μου αρέσει η χρήση λαδόκολλας αντί πιάτου. Φαντάζομαι ότι γι αυτούς θα είναι πολύ μεγάλη ευκολία αφού γλιτώνουν την λάντζα. Επίσης ίσως να είναι πιο οικολογικό. Και λέω ίσως γιατί από την μπορεί να μη χρησιμοποιούνται χημικά για το πλύσιμο των πιάτων αλλά από την άλλη το χαρτί που καταναλώνεται κάθε βράδυ θα ισοδυναμεί με ένα δέντρο του Αμαζονίου…

Κατά κύριο λόγο είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές και αυτή είναι και η αιτία που συνεχίζω να το επισκέπτομαι. Το φαγητό του χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό ή κάτι που δεν έχετε ξαναδοκιμάσει, είναι σε καλά επίπεδα. Στα συν αυτού, το ότι αν δεν ξεφύγεις στην παραγγελία μπορείς να «καθαρίσεις» με καμιά δεκαριά ευρώ το άτομο και να φύγεις χορτάτος.

Στα μείον του μικροαστοχίες που όμως χτυπάνε στο μάτι. Όπως να βλέπω τον σερβιτόρο να ανεβαίνει με τα παπούτσια του πάνω στα καθίσματα για να ανοίξει τους ανεμιστήρες. Σαφώς δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να κάθομαι κάπου που έμμεσα ή άμεσα πριν λίγο πάταγε στα στενά της Καλλιθέας ή οπουδήποτε αλλού.

Επίσης θα πρέπει να προσέξουν λίγο το κέρασμά τους. Όταν προσφέρουν γλυκάκι συνήθως είμαι μια χαρά. Μου έχει όμως τύχει να μας φέρουν σταφύλι και να είναι τέτοιο που κανονικά δεν θα έπρεπε να προσφερθεί σε πελάτες. Αυτό καταστρέφει την όλη εικόνα και κίνηση…

Πάντως η απόδειξη έρχεται πάντα κανονικά και χωρίς παρακάλια…

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Στη Λαδόκολλα της Καλλιθέας βρέθηκα μια καθημερινή απόγευμα, μαζί με τρεις φίλους. Γενικά δεν συχνάζω στην περιοχή της Καλλιθέας και δεν ξέρω τα εστιατόρια εκεί (πάντοτε βεβαίως παίρνω ιδέες από τις κριτικές των φίλων εδώ), αλλά την Λαδόκολλα την είχα υπόψη. Δύσκολο να μην την δεις, ένεκα πάνω στη Θησέως και μάλιστα υπερυψωμένη.

Μετά από μια κοινωνική υποχρέωση λοιπόν, λιμοκτονούντες όπως ήμασταν και με περιορισμένα χρονικά περιθώρια, η ιδέα έπεσε καλοδεχούμενη.

Αρχικά δεν είχα σκοπό να γράψω κριτική για την Λαδόκολλα, τελικά όμως υπέκυψα, πρώτον λόγω του "μικροβίου" ask4food και κυρίως γιατί εκείνο το απόγευμα έφαγα απροσδόκητα καλά. Και λέω απροσδόκητα, γιατί την Λαδοκολλα δεν την είχα ψηλά στις προτιμήσεις. Η μόνη προηγούμενη εμπειρία ήταν κάποιες επισκέψεις στο αδελφάκι της Καισαριανής πριν κάμποσα χρόνια, σε μια μεταφοιτητική φάση, όπου δεν μπορώ να πω ότι μου είχε μείνει καμιά ιδιαίτερη γευστική ανάμνηση. Θα μου πέιτε σε τέτοιες ηλικίες, το φαγητό έρχεται δεύτερο...

Έκτοτε ο πήχης ανέβηκε, οι γευστικές δοκιμές πολλαπλασιάστηκαν και κυρίως είχα αρχίσει να τρώω αποκλειστικά σε πιάτα, οπότε η φάση "φαγητό σε λαδόκολλα" δεν με ενθουσίαζε ως ιδέα.

Το απόγευμα εκείνο όμως η επιλογή Λαδόκολλα ήρθε κι έδεσε. Οι μερίδες είναι μεγάλες και χορταστικές, τα κρέατα τα βρήκα νόστιμα, αξιοπρεπέστατα ποιοτικώς (για την κατηγορία του εστιατορίου) και οι τιμές, ναι, είναι το απόλυτο vfm!

Τέσσερα άτομα πήραμε:

- μια σαλάτα δική τους (δεν θυμάμαι πώς λέγεται). Η μόνη που ήρθε σε πιάτο, αναγκαστικά. Μεγάλη, με φρέσκα λαχανικά, κυρίως πρασινάδες, εξαφανίστηκε εν ριπή (είπαμε, λιμοκτονούσαμε! )

- μια πατάτα περίεργη, που ο κατάλογος έλεγε να μην ρωτήσουμε καν τι το περίεργο έχει. Εν τέλει δεν είδα καμιά περιέργεια στην πατατούλα αυτή, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ήρθε λιωμένη- πατημένη στη λαδόκολλα. Δεν ήταν γεμιστή. Πρέπει να είχε ψηθεί στο φούρνο με βούτυρο και λίγο τυράκι, ίσως και με υποψία κρέμας γάλακτος; Πάντως ήταν νοστιμότατη.

- Λουκάνικα. Δεν θυμάμαι αν ήταν από τα κυρίως, αλλα για ορεκτικό που τα πήραμε εμείς ήταν υπεραρκετά. Τέσσερα, ένα για τον καθένα με λίγες τηγανιτές πατάτες.

Κυρίως: Εγώ πήρα τα χοιρινά φιλετάκια, που για τα δεδομένα μου ήταν διόμιση μερίδες. Προσγειώθηκαν μπροστά μου - πάντα εντός λαδόκολλας- τέσσερα μετρίου μεγέθους μπριζολάκια με αρκετές τηγανιτές πατάτες και μισό λεμόνι. Εγώ από το πρώτο σχεδόν είχα χορτάσει. Έφαγα και το δεύτερο με δυσκολία και τα άλλα δύο μοιράστηκαν στους υπόλοιπους.

Οι οποίοι είχαν παραγγείλει:

- μια μερίδα χοιρινή πανσέτα.

- μια σούβλα χοιρινή πανσέτα. Πρόκειται για κομμάτια πανσέτας περασμένα σε σούβλα μήκους περίπου μισό μέτρου (μετά συγχωρήσεως) μαζί με ψητή πιπεριά.

- μια μερίδα φιλέτο κοτόπουλο με μανιτάρια και κρέμα γάλακτος. Κι αυτό σε πιάτο.

Δεν δοκίμασα από τις μερίδες των υπολοίπων (δεν τρώω την πανσέτα έτσι κι αλλιώς) αλλά οι λαδόκολλες άδειασαν. Όσο για τα φιλετάκια μου (μάλλον προς μπριζολάκια έφερναν, όπως σωστά επισημαίνει ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ) ήταν μαλακά, σωστά ψημένα και μυρωδάτα.

Για όλα αυτά πληρώσαμε μόλις 12 ευρώ ο καθένας, μαζί με μία μπίρα και το φιλοδώρημα. Αν αυτό δεν είναι vfm τότε τι είναι;; Ενδεικτικά αναφέρω ότι το δικό μου πιάτο με τα τέσσερα μπριζολάκια έκανε 6 ευρώ. Ε, εντάξει... τι άλλο να πω... Και δεν είναι μόνο η χαμηλή τιμή. Και οι γεύσεις που δοκιμάσαμε το δικαιολογούν.

Ο χώρος δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Με δυσκολία του βάζω 2/4. Καθίσαμε στο μπαλκόνι δίπλα στις νάιλον τέντες, πράγμα που εμένα με απωθεί με τη μία. Την διακόσμηση, τα χρώματα στο μοτίβο του ουράνιου τόξου, σε συνδυασμό με το συντριβάνι- μαγγανοπήγαδο έξω, τα βρίσκω κιτς. Αλλά αυτό είναι το στιλ του μαγαζιού, οπότε περί ορέξεως....

Ευτυχώς για εμάς, την ώρα εκείνη δεν είχε κόσμο και εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα από δύο σβέλτες σερβιτόρες. Φύγαμε όμως βιαστικά κι έτσι δεν ξέρω αν "χάσαμε" κάποιο κέρασμα.

Εν τέλει η Λαδόκολλα είναι αυτό που είναι, μια οικονομική ταβέρνα- ψητοπωλείο με αρκετά καλό φαγητό, που σερβίρει τα πάντα σχεδόν, σε λευκές λαδόκολλες. Σίγουρα δεν θα το προτιμούσα για σαββατιάτικη έξοδο, αλλά για ένα γρήγορο και τίμιο γεύμα κρεατοφαγίας είναι ό, τι πρέπει. Στα συν ότι λειτουργεί όλη μέρα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Αγαπητοί μου λάτρεις του καλού φαγητού και ουχί απλώς του «φαγητού», σας καλωσορίζω σε μία ακόμα βόλτα στα εστιατόρια και τις γεύσεις της μεγάλης και συχνά «άνοστης» πόλης μας. Και βεβαίως η αφορμή για να επισκεφθώ ένα ακόμα χώρο εστίασης ήταν η Τσικνοπέμπτη του σωτηρίου έτους 2016.

Μα βρε παιδί μου! Ενώ έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην ξαναβγώ Τσικνοπέμπτη, εκτός και αν κάποιος με πληρώσει αδρά, για μία ακόμα φορά αθέτησα την υπόσχεσή μου…
Τέλος πάντων… Η τσίκνα και τα παϊδάκια και τα λουκάνικα (τα λατρεύω αγαπητοί μου) είναι δέλεαρ! Το ομολογώ!
Και βεβαίως την πάτησα, όπως ήταν αναμενόμενο!

Πήγαμε στη «Λαδόκολλα», λοιπόν, για να τιμήσουμε τα αρχέγονα ένστικτά μας για ψητό κρεατάκι. Και μην ακούσω για λοιπές δικαιολογίες περί καταγωγής του εθίμου στα βάθη της αρχαιότητας.. Αυτά είναι απλώς δικαιολογίες…
Το μαγαζί, λοιπόν, ήταν γεμάτο αλλά ευτυχώς ήταν αρκετά μεγάλο και βρήκαμε εύκολα τραπέζι. Φυσικά έχουν αλλάξει και οι εποχές και ο Έλληνας δεν έχει πλέον την δυνατότητα να βγαίνει όπως παλιά είτε είναι Τσικνοπέμπτη είτε όχι.

Δυσκολευτήκαμε να βρούμε να παρκάρουμε στην Καλλιθέα και χρειάστηκε να αφιερώσουμε πολύ χρόνο γι’ αυτό. Όμως, το κακό είναι ότι αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις τα μαζικά μέσα μεταφοράς τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο λεωφορείο της Συγγρού, αφού ο ηλεκτρικός είναι αρκετά μακριά, με τον πλησιέστερο σταθμό αυτόν του Ταύρου.

Λόγω της ημέρας είχαν κρεμάσει από το ταβάνι διάφορα χάρτινα πολύχρωμα στολίδια και σερπαντίνες. Πλάκα είχαν και να πω την αλήθεια πολύ μου αρέσουν αυτού του είδους οι διακοσμήσεις. Γιατί εάν είσαι παιδί, είσαι παιδί, όσα χρόνια και αν κουβαλάς στην πλάτη.

Ήμασταν τρία άτομα και πήραμε 1,5 κιλό παϊδάκια. Είχαμε πάει για κρέας και κυρίως γι’ αυτό. Μία χωριάτικη σαλάτα και μία τηγανιτές πατάτες, απλώς, προσγειώθηκαν στο τραπέζι για να ξεγελάνε τους πελάτες που κάθονταν γύρω μας και να μη μας περάσουν για κρεατολάτρεις και μόνο! Η χωριάτικη καλή ήταν, αλλά οι πατάτες προτηγανισμένες.
Μα έλεος! Προτηγανισμένες; Πόσο δύσκολο ή κοστοβόρο είναι να αγοραστούν φρέσκες πατάτες και να κοπούν; Στο στρατό ήμουν (Λαμία, Σάμο, Θήβα) και έκοβα με τις ώρες, και ένα εστιατόριο δε μπορεί να κόψει μερικά κιλά πατάτας ημερησίως;
Τέλος πάντων. Αφήνω τις πατάτες και πάω στο κρέας.

Σκεφτήκαμε ότι μισό κιλό παϊδάκια ανά άτομο θα είναι αρκετά για να μας κάνουν να σκάσουμε από το φαγητό, αφού η συνηθισμένη ποσότητα κρέατος ανά μερίδα είναι συνήθως τα 300 γραμμάρια. Ζητήσαμε και μερικές πίττες -εκτός του ψωμιού που μας είχαν ήδη φέρει. Είχαν κίτρινο χρώμα και μάλλον είχαν μέσα καλαμποκάλευρο.
Όταν ήρθαν τα παϊδάκια καταλάβαμε ότι όχι μόνο είχαν ζυγιστεί άψητα, οπότε είχαν χάσει μεγάλο μέρος από το βάρος τους, αλλά γενικά η πιατέλα δεν ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο περιμέναμε. Τα παϊδάκια ήταν λεπτά, χωρίς ψαχνό και το 80% τους ήταν από το σημείο του ζώου που έχει μόνο λίπος και χόνδρους.

Τα -ας πούμε- κανονικά παϊδάκια (που είναι σαν μπριζολάκια σε μικρογραφία) ήταν ελάχιστα. Ακόμα κι αυτά, όμως, που μας είχαν φέρει δεν ήταν καλοψημένα. Μάλλον λόγω της πολλής δουλειάς που είχαν τα είχαν βγάλει όχι σωστά ψημένα και σε κάποια σημεία τους ήταν σχεδόν ωμά. Σε κάποια από αυτά έβλεπες και το πράσινο μελάνι από την σφραγίδα τους. Δεν είμαι και ειδικός στο να υπολογίζω το βάρος μιας μερίδας αλλά σε κανέναν μας δεν φάνηκε να έχει σχέση η ποσότητα που μας σερβιρίστηκε με αυτήν που παραγγείλαμε. Τι να κάνεις, όμως, σε τέτοιες περιπτώσεις; Να ζητήσεις να στα ζυγίσουν μπροστά σου;

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους εξηγήσεις ότι καταλαβαίνεις τι γίνεται και να μην σε περνάει κάποιος για ανίδεο…
Για 1,5 κιλό παϊδάκια αυτής της ποιότητας, μία σαλάτα, μία πατάτες και δύο μπύρες πληρώσαμε πάνω από 20 ευρώ το άτομο.
ΕΙΚΟΣΙ ΕΥΡΩ!

Πολλά, πάρα πολλά. Ούτε μας άρεσαν αυτά που φάγαμε, ούτε χορτάσαμε.
Στο τέλος μας έφεραν για κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού καρότο και μερικές λωρίδες χαλβά από σιμιγδάλι.
Και πέρασε και η Τσικνοπέμπτη… Και ευτυχώς, και εύχομαι να μην ξαναέρθει με τέτοιο φαγητό!

Καταλαβαίνω ότι για πολλούς που έχουν ταβέρνα αυτή η μέρα είναι μία ημέρα που αποφέρει μεγάλο κέρδος. Όμως, αγαπητοί μου, αν συνεχίσουν να φέρονται με αυτόν τον τρόπο μάλλον θα μας κάνουν να μαζευόμαστε αποκλειστικά σε σπίτια φίλων και μετά θα γκρινιάζουν που κόπηκε η δουλειά τους.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Η Λαδοκολλα στην Καλλιθεα θεωρω πως ειναι μια καλη λυση για γρηγορο και οικονομικο φαγητο.
Την επισκεφτηκαμε με την παρεα μου Παρασκευη βραδυ. Το παρκινγκ ειναι αρκετα δυσκολο στην περιοχη.

Χωρος
Οπως αρμοζει σ ενα τετοιου ειδους μαγαζι, αρκετα καθαρος και ομορφος.

Εξυπηρετηση
Γρηγορη και αρκετα εξυπηρετικη.

Φαγητο
Σαλατα, αρκετα φρεσκια αλλα τιποτα το ιδιαιτετο.
Ποικιλια κρεατων, παρα πολυ καλη!

Κρασι
Ελαφρυ και αδιαφορο

Λογαριασμος
Γυρω στα 9 ευρω το ατομο.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Με τη λαδόκολλα έχουμε καλή επαφή, αλλά στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν είχαμε πάει.

Κανονίσαμε γύρω στα τέσσερα άτομα να πάμε στη Λαδόκολλα (Καλλιθέα -Αγίων Πάντων/Δοιράνης) για να φάμε μέχρι να σκάσουμε.

Το μαγαζί ως χώρος δεν είναι άσχημος. Κάτσαμε στο εξωτερικό μέρος του μαγαζιού καθώς είμαστε καπνιστές. Είχε μύγες (ενοχλητικές) και κουνούπια (ενοχλητικά και αυτά).

Όταν δώσαμε τη παραγγελία μας, δεν ασχολήθηκε για να μας βοηθήσει. Ωστόσο, μιας και πεινάγαμε αρκετά δεν κολλήσαμε σε αυτό... δώσαμε τη παραγγελία μας και περιμέναμε.

Στην αρχή μας έφεραν το ψωμί μαζί με μία σως (πρέπει να ήταν γιαούρτι με άνιθο και κάτι άλλο μέσα) δυστυχώς δεν ήταν καλή.

Παραγγείλαμε πανσέτες, λουκάνικο, χωριάτικη, πατάτες και τζατζίκι.

Ας τα πάρουμε λοιπόν με τη σειρά:

Πανσέτες = το κρέας είχε μυρωδιά άσχημη και για πανσέτα ήταν σκληρό. Συνοδευότανε από πατάτες (αρκετά λαδερές αλλά νόστιμες) και πίτες (ψημένες αλλά παράλληλα μαλακές με οκ γεύση).

Λουκάνικο = αρκετά νόστιμο, το είχαν σερβίρει πάνω στις πανσέτες... προφανώς για να κερδίσουν χώρο στο τραπέζι.

Χωριάτικη = ωραία φέτα με καλά λαχανικά.

Πατάτες = Νόστιμες και όχι τόσο λαδερές όπως αυτές που ήρθαν μαζί με τις πανσέτες.

Τζατζίκι = ήταν οκ και δεν καιγόσουν από το σκόρδο.

Με βάση τα παραπάνω, καλύτερα να είχαμε πάρει μόνο λουκάνικα παρά πανσέτες. Ειλικρινά, δεν ήταν καθόλου νόστιμες οι πανσέτες και η μυρωδιά δεν σ άφηνε να το ευχαριστηθείς και δύσκολες στο φάγωμα λόγω της σκληρότητας.

Η εξυπηρέτηση δεν ήταν καλή. Το γκαρσόνι εξαφανιζότανε στο μέσα χώρο του μαγαζιού και όσες φορές θελήσαμε επιπλέον ποτό δεν υπήρχε άνθρωπος να ενημερώσουμε.

Τέλος, καταλήξαμε ομόφωνα ότι δεν θα ξαναεπισκεφθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί.