Από νωρίς με πρωινό και αργότερα κουζίνα αμερικάνικου στυλ.

Και ενώ προετοιμάζω βαλίτσες και –νοερά- βρίσκομαι ήδη στη ζεστή αγκαλιά αμμώδους παραλίας, προκύπτει ξαφνική επίσκεψη φίλης από Ιταλία…

Ε, Ιταλίδα που αγαπάει τόσο πολύ την Ελλάδα και δε θα την περιποιηθώ?

Δεν περισσεύει χρόνος προετοιμασίας και πολύ ψαξίματος, σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ όμορφα να δειπνήσουμε πάνω στη θάλασσα(γιατί μπορεί η Ιταλία να βρέχεται σχεδόν ολόκληρη από θάλασσα, αλλά πιστέψτε με καμία σχέση με την ελληνική! ), κλείνω λοιπόν με συνοπτικές διαδικασίες στο Balux the house project.

Βραδάκι καθημερινής, φθάνουμε στο Balux, όπου η ευγένεια και η πολυτέλεια περισσεύει.
Το τραπέζι μας στρωμένο δίπλα ακριβώς στο κύμα, η βραδιά είναι ήρεμη, τα φώτα από την απέναντι ακτή αντικατοπτρίζονται στη θάλασσα, είναι μαγεία να ρεμβάζεις αυτή την ομορφιά!

Ο χώρος στο Balux (μέσα –έξω) είναι πανέμορφος -όπως αναφέρω και παραπάνω η πολυτέλεια περισσεύει, κομψά έπιπλα απαρτίζουν τον εσωτερικό μεγάλο χώρο, ενώ στον εξωτερικό χώρο –που ευνοείται και από το υπέροχο σημείο που βρίσκεται- τα απέριττα έπιπλα δένουν τέλεια με το θαλασσινό mood του Balux.

Παρόλο που η επίσκεψή μας έγινε καθημερινή, η πληρότητα ήταν πολύ μεγάλη, κυρίως νέοι αλλά όχι μόνο….

Οι άνθρωποι στο service, εκπαιδευμένοι να παρέχουν τις υπηρεσίες τους αθόρυβα, διακριτικά, ευγενικά και άμεσα, ντυμένοι ομοιόμορφα μας φρόντισαν εξαιρετικά!
Το menu δεν το μελέτησα, άφησα τον καλό μου να αποφασίσει –θέλαμε κάτι σχετικά ελαφρύ για βραδάκι καλοκαιριού.

Σημειώνω ότι το εμφιαλωμένο νερό είναι must have σε αυτά τα μέρη, ερωτηθήκαμε όμως (! ) εάν θέλουμε ψωμί.

Ξεκινήσαμε με ένα δροσιστική Prosecco για να περάσουμε στο βασικό κρασί ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ που συνόδευσε το δείπνο μας.

Παραγγείλαμε δύο σαλάτες, η μία «Summer salad» με ρόκα, φράουλες και ανθότυρο, η αλήθεια είναι ότι δεν ανιχνεύθηκε καθόλου φράουλα, ενώ η ρόκα ήταν ιδιαίτερα σκληρή. Σχετικά αδιάφορη σαλάτα που δεν ενθουσίασε.

Η δεύτερη σαλάτα, η κλασσική σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο, ήταν ένα κλικ παραπάνω σε γεύση, αλλά και πάλι το τελικό αποτέλεσμα ήταν φλατ, χωρίς καμία έκπληξη στους γευστικούς μας κάλυκες.

Για κυρίως επιλέξαμε:

Ταλιατέλες με καπνιστό σολομό (Χ2 φορές για τις κυρίες της παρέας), ένα καλό πιάτο αλλά κάτω των προσδοκιών μου-έλειπε αυτή η ένταση στη γεύση, αυτό το κάτι που μετατρέπει το φαγητό σε απόλαυση…

Ριζότο με κρόκο Κοζάνης, καραμελωμένο κοτόπουλο και σως βαλσάμικου. Δε δοκίμασα, αυτός που το γεύτηκε πάντως ήταν ικανοποιημένος.

Φιλέτο κοτόπουλο το οποίο συνοδεύεται από ρύζι basmati και σως μουστάρδας.
Επίσης δεν έχω προσωπική άποψη μιας και δε το δοκίμασα, ο 4ος της παρέας που το έφαγε δεν ενθουσιάστηκε.

Το δείπνο έκλεισε με μία σοκολατόπιτα της μαμάς και ένα tiramisu.

Λογαριασμός στα € 185,00 δεν το λες και vfm μιας που οι γεύσεις δεν ανταποκρίνονται στην αξία τους, αλλά όπως όλοι μας ξέρουμε, η θέα και η θάλασσα ποτέ δε χάνουν την αξία τους!