Επιλεγμένο μενού σε πολυτελή χώρο. Και μεσημέρι ανοιχτά. Κυριακή μόνο βράδυ.

08 Μάρ 2017

Στο PASAJI ξαναπήγα με μια φίλη ύστερα από καιρό, την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου και προτιμήσαμε τον καλαίσθητο εσωτερικό χώρο τους, επειδή το κρύο ήταν τσουχτερό και θεωρήσαμε ότι η θέρμανση απ’ τις εξωτερικές σόμπες δεν θα ήταν ό, τι καλύτερο για ένα γεύμα δύο ωρών…

Το PASAJI που σημαίνει ‘πέρασμα’ βρίσκεται στο Σύνταγμα, στο City Link της Στοάς Σπυρομήλιου, και ήδη έκλεισε μια δεκαετία λειτουργίας, αφότου τον Δεκέμβρη του 2006 το έστησε γαστρονομικά η γνωστή σεφ Νένα Ισμυρνόγλου, με καταγωγή από Σμύρνη, Πόλη και Καππαδοκία, η οποία άλλωστε την τελευταία 20ετία μάς απέδειξε τη μαγειρική της τέχνη, τόσο στην ΚΑΛΛΙΣΤΗ της οδού Ασκληπιού, όσο και στις ΓΕΥΣΕΙΣ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ της Κηφισιάς, που ατυχώς έκλεισε προ 2ετίας!

Το κατάστημα λειτουργεί καθημερινά για γεύμα και δείπνο από τη 1.00 το μεσημέρι μέχρι την 1.30 νυχτερινή, ενώ τις Κυριακές κλείνει στις 9.00 μ. μ. Είναι all time classic, δηλαδή ένα ιδανικό στέκι για business lunch αλλά και after theater dinner και συγκεντρώνει πλήθος κόσμου, Ελλήνων καθώς και τουριστών, αφού βρίσκεται στο κεντρικό τετράγωνο του εμπορικού κέντρου ATTICA. Φυσικά, χώρος και φαγητό είναι ιδιαίτερα προσεγμένα και δικαιολογούν έτσι τη φήμη και τη σταθερή πελατεία του χώρου. Όσον αφορά τη γεύση, τον συγκεκριμένο χώρο έχουν τιμήσει οι άξιοι σεφ Γιάννης Βιδάλης, Γιάννης Χρυσοχοϊδης, καθώς και ο Άρης Τσανακλίδης, προσφέροντας γεύσεις fusion, κυρίως Μεσογειακής προέλευσης, αλλά και πιάτα sushi!

Εξωτερικά, ο χώρος εστίασης έχει στηθεί πάνω σε εντυπωσιακό ξύλινο deck, πάνω στο οποίο υπάρχουν τραπέζια και γωνιές με φίνους καναπέδες και πολυθρόνες, όπου οι θαμώνες, τρώγοντας, χαζεύουν την πολύβουη κίνηση στα πέριξ.
Εσωτερικά, ξεχωρίζουν τα μοναδικά ψηφιδωτά στους τοίχους, τα ζεστά, κυρίως κόκκινα, χρώματα, τα σεπαρέ για απομόνωση και ατμόσφαιρα, τα ξύλινα πατώματα, η κανονική διάταξη των ξύλινων τραπεζιών που δεν σε πνίγουν, και οι industrial τουαλέτες στο βάθος αριστερά του χώρου. Ξεχωρίζουν ακόμη διάφορες λεπτομέρειες, όπως π. χ. τα ποτήρια vintage, τα δερμάτινα σουπλά, η εντυπωσιακή μεγάλη μπάρα για τα cocktails, καθώς και το αισιόδοξο motto στον τοίχο: ‘Life goes on’!!
Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα (easy listening) ακούγεται στη σωστή ένταση, που επιτρέπει την γαστρονομική απόλαυση αλλά και τη συζήτηση με την παρέα σας.

Αναφορικά με το φαγητό, πρέπει να επισημανθούν ευθύς εξαρχής δύο πράγματα: Yπάρχουν δύο μενού σε τιμές 18.00 και 26.00 € (πλην Σαββάτου) που είναι πολύ καλής σχέσης ποιότητας και τιμής (το γνωστό μας vfm), σε αντίθεση με τον κατάλογο a la carte που είναι απαράδεκτα τσιμπημένος. Επίσης, είναι απαράδεκτο το εμφιαλωμένο νερό που καταφθάνει πριν προλάβεις να καθίσεις και προπαντός το γεγονός ότι χρεώνεται 4.50 €!!

Εμείς πήραμε ένα σετ μενού των 18 € και δύο μενού black sushi των 17 € (σχετικά πρόσφατα), στα οποία θα αναφερθώ αργότερα.
Απ’ το συγκεκριμένο μενού δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
• Σαλάτα με ρόκα, μαρούλι, σπανάκι, φακές Καστοριάς, δυόσμο, τελεμέ Θράκης και vinaigrette από χαρουπόμελο.
• Λινγκουίνι (ή φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά) με σάλτσα, με τρυφερά φιλετάκια από στήθος κοτόπουλου, μαγειρεμένα με ελαφριά sauce κρασιού, και άφθονα μανιτάρια (εναλλακτικά προσφέρουν μπιφτεκάκια με πιτούλες και γιαούρτι).
• Για επιδόρπιο πήραμε σπιτικό κορμό μωσαϊκού με πλούσια γεύση σοκολάτας και καραμελωμένα φουντούκια (ήρθαν 2 κομμάτια κορμού σε εμφανίσιμο μαύρο πιάτο και ήτανε πασπαλισμένα με τα φουντούκια και τη ζάχαρη), ενώ εναλλακτικά υπάρχει millefeuille με κρέμα patisserie, παγωτό βανίλια και σοκολάτα, καθώς και κροκάν αμυγδάλου.

Το μενού αυτό ήταν γευστικότατο και χορταστικό, γι’ αυτό και το συνιστώ. Εμείς όμως θελήσαμε να δοκιμάσουμε και τα σούσι, σε μενού των 8 τεμαχίων, που επιμελούνται 2 εκλεκτοί σεφ απ’ τις Φιλιππίνες. Έχουν ως βάση black or forbidden rice. Αυτό το απαγορευμένο ρύζι αφορά την πιο υγιεινή ποικιλία ρυζιού, συνιστά φυσική πηγή αντιοξειδωτικών, παράγεται δε κυρίως σε ειδικές οικογενειακές φάρμες περιοχών της ΒΑ Κίνας.

Στο μενού προτείνουν τώρα τις ακόλουθες παραλλαγές:
• Spicy shrimp – crab sushi, 17 €
• California – maki sushi, 18 €
• Spicy tuna – maki sushi, 17 € &
• Philadelphia maki sushi, 17 €.

Τα 8 αυτά τεμάχια σερβίρονται σε λευκή πιατέλα, με ροζ sauce στην κορυφή και καυτερό wassabi. Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα Spicy shrimp – crab sushi, που ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ, καθώς και τα Philadelphia maki sushi, που ήταν κι αυτά πολύ νόστιμα. Στο τραπέζι βέβαια καταφθάνουν τα chop sticks, πάνω σε όμορφα μικρά μεταλλικά σκεύη σχήματος κοχυλιού, καθώς και μια μικρή κανάτα με τη γνωστή soy sauce. Το μενού αυτό το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά επειδή δεν είναι για χόρταση, εμείς τουλάχιστον το συνδυάσαμε με το ελληνικό μενού που σας ανέφερα πριν.

Όσον αφορά τώρα το άλλο ελληνικό μενού των 26 €, αυτό περιλαμβάνει επιλογή από 2 σαλάτες, ψητό σολομό ή κοτόπουλο σχάρας, και για dessert σπασμένο millefeuille ή tiramisu.

Ενημερωτικά να προσθέσω ότι ο κατάλογος a la carte περιλαμβάνει μια ποικιλία ορεκτικών από 9.50-19.00 € (που αφορά γαρίδες σε κουρκούτι τεμπούρας), σαλάτες από 14.00-21.00 € (για σαλάτα με καβούρι), διάφορα κύρια πιάτα – signature courses, από 19.00 € (κοτόπουλο με αχιστό ρύζι) μέχρι 82.00 € για chateaubriand γάλακτος!!. Υπάρχουν ακόμα ζυμαρικά και ριζότο από 13.00-22.00 € (για ριζότο Milanese), ενώ τα γλυκά, όλα στα 12.00 € (!! ) περιλαμβάνουν επιλογή από τα εξής: εκμέκ με πολίτικο παγωτό, πλούσια σοκολάτα Casa Lucer Ecuador 70% με καραμέλα, ή σοκολατένιο πύργο από 2 στρώσεις ‘μωσαϊκού’.

Δυο λόγια τώρα για την πλούσια λίστα των ποτών:
Λευκά κρασιά ποτήρι: 6.50-7.50 €. Φιάλες από 29.00-47.00 €.
Κόκκινα κρασιά φιάλες: 27.00-55.00 €.
Τα διάφορα cocktails έχουν 13.00 €, ενώ τα alcohol free, 10 €.
Σαμπάνιες και αφρώδεις οίνοι, οι φιάλες: 32.00-160.00 €, ενώ το ποτήρι π. χ. της Moet & Chandon είναι στα 21.00 €.
Οι μπύρες, τέλος, κυμαίνονται από 5.50-8.00 €, τιμές αντίστοιχα για ένα ποτήρι της Fischer, ή για μια φιάλη 330 ml. της Edinger.

Ο λογαριασμός μας, με το ελληνικό μενού των 18 € και τα 2 μενού sushi των 17 € το καθένα, καθώς και το εμφιαλωμένο νερό τους που το χρυσοπληρώσαμε στα 4.50 €, έφθασε τα 56.50 €. Για τον λόγο αυτό θεωρώ ότι το vfm δεν μπορεί να ξεπεράσει κατά μέσο όρο το 2 στα 4 (δηλ. 3 στα 4 για τα μενού, και 1 στα 4 για το a la carte), γεγονός εμφανέστατο από όσα αναλυτικά ήδη περιέγραψα.

Άλλωστε, στο εστιατόριο KUZINA του κ. Άρη Τσανακλίδη -του οποίου η σφραγίδα του και στο PASAJI είναι ολοφάνερη- είχα σημειώσει, κλείνοντας προγενέστερη κριτική μου στο site, ότι όσο κι αν τον τιμούμε και τον στηρίζουμε, δεν παύουμε ωστόσο να κρίνουμε και να συγκρίνουμε εδέσματα, ποιότητες, ποσότητες και φυσικά τιμές!!

Συμπερασματικά, λοιπόν, πρόκειται για ένα ευχάριστο στέκι για μεσημβρινές, απογευματινές ή βραδινές εξόδους, σε συνδυασμό με γειτονικά θέατρα, σινεμά, κ. λπ., αλλά – το επαναλαμβάνω – μόνο για τα συγκεκριμένα μενού τους, ή εναλλακτικά για κάποιο ποτό ή cocktail!

19 Νοε 2015

Σάββατο βράδυ του Νοεμβρίου, μετά από την παρακολούθηση θεατρικής παράστασης σε θέατρο του Κέντρου της Αθήνας, παρέα πέντε ατόμων, και από τις κυρίες της παρέας έπεσε η πρόταση να πάμε για φαγητό στο PASAJI.

Το εστιατόριο βρίσκεται στη στοά Σπυρομήλιου, στο εμπορικό κέντρο Citylink. Πραγματικά, ο εξωτερικός χώρος, ειδικά μετά την τοποθέτηση της εξαιρετικής γλυπτικής εγκατάστασης της Βάνας Ξένου, «Περσεφόνες», στην οροφή είναι εντυπωσιακός. Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι σε μοντέρνο στυλ με άνετη χωροθέτηση.

Μόλις φτάσαμε, μια αρκετά ευγενική, αν και κάπως βιαστική, υπεύθυνη μας ρώτησε αν προτιμάμε να καθίσουμε στον εξωτερικό ή στον εσωτερικό χώρο. Προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο, με δεδομένο ότι η βραδιά δεν ήταν κρύα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε, μας έφεραν καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Παρότι δεν συνηθίζω να αναφέρομαι αναλυτικά στη χρέωση, αναγκάζομαι να κάνω μια εξαίρεση: Το κόστος για ένα μπουκάλι ελληνικό εμφιαλωμένο νερό "ΑΥΡΑ" (και γράφω τη μάρκα, για να μη νομίσει κάποιος ότι ήταν ένα ακριβό μπουκάλι εισαγόμενου μεταλλικού νερού) ήταν 4 ευρώ. Τα σχόλια είναι περιττά...

Επίσης, πριν αναφερθώ στο φαγητό, θέλω να επισημάνω ότι ο ευγενικός σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε να φέρει ψωμί. Του απαντήσαμε καταφατικά και μας έφερε πέντε πολύ νόστιμα ψωμάκια με πάστα ελιάς. Κι εδώ θα αναφέρω το κόστος: 17,50 ευρώ, δηλαδή 3,50 ευρώ το ψωμάκι, νομίζω ότι και πάλι τα σχόλια είναι περιττά...

Διαλέξαμε δύο σαλάτες:
- Πατατοσαλάτα με ψητό φιλέτο κοτόπουλο, ρόκα, κάπαρη, πιπεριές, κρουτόν και βινεγκρέτ από λαδολέμονο και μουστάρδα Ντιζόν. Πραγματικά αξιόλογη σαλάτα με ενδιαφέροντες γευστικούς συνδυασμούς.
- Ελληνική σαλάτα, η γνωστή μας χωριάτικη. Ήρθε φρεσκοκομμένη, με ζουμερές ντομάτες και νόστιμα αγγουράκια, μια συνηθισμένη χωριάτικη σαλάτα, χωρίς κάτι το εξαιρετικό.

Για κυρίως πήραμε:
- Πένες με κοτόπουλο και μανιτάρια με απαλή λευκή σάλτσα. Οι πένες ήταν σωστά βρασμένες, τα μανιτάρια και το κοτόπουλο εύγευστα, η λευκή σάλτσα δεν έδινε κάποια ξεχωριστή γεύση. Συμπαθητικό πιάτο.

- Κοτόπουλο σχάρας με ρύζι. Κλασικό πιάτο, σωστά εκτελεσμένο, το κοτόπουλο ήταν όσο έπρεπε ψημένο, το ρύζι συνοδευόταν από μια πολύ καλή σως (που δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομά της) που του έδινε γλυκόξινη γεύση.

- Μπιφτεκάκια από μοσχαρίσιο κιμά που συνοδεύονταν με σαλάτα από πλιγούρι, μαϊντανό και δυόσμο. Το πιάτο αυτό δεν μας ενθουσίασε, ίσως τα μπιφτέκια να χρειάζονταν, για τα γούστα μας, λίγο περισσότερο ψήσιμο.

- Δύο μερίδες μικρά τυλιχτά σουβλάκια με κεμπάπ, μαριναρισμένη ντομάτα, σάλτσα γιαουρτιού, φρέσκο κρεμμυδάκι και μαϊντανό, σερβιρισμένα με τηγανιτές πατάτες. Τα κεμπάπ ήταν νόστιμα, αρκετά πικάντικα, έδεναν με τη σάλτσα γιαουρτιού. Συνηθισμένη γεύση, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο οι τηγανιτές πατάτες.

Καθώς η ώρα είχε περάσει, αποφασίσαμε να μην πάρουμε επιδόρπιο και ζητήσαμε λογαριασμό. Μαζί με δυο-τρία αναψυκτικά το κόστος έφτασε τα 34 ευρώ το άτομο, καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό...

Για να είμαι δίκαιος ως προς το value for money πρέπει να αναφέρω ότι τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας, εκτός Σαββάτου, υπάρχει η δυνατότητα οι πελάτες να διαλέξουν ανάμεσα σε δύο προκαθορισμένα μενού με σαλάτα, κυρίως πιάτο και επιδόρπιο με 16 ή 23 ευρώ, αντίστοιχα. Σε αυτή την περίπτωση ενδεχομένως το value for money να είναι καλύτερο, στην περίπτωσή μας όμως εκτιμώ ότι τα 34 ευρώ το άτομα είναι υπερβολικά υψηλό ποσό για τα απλώς καλά πιάτα που πήραμε. Νομίζω ότι πληρώσαμε τη θέση και το Σαββατόβραδο...

Επομένως, δύσκολα θα ξαναπήγαινα στο PASAJI... Ίσως άλλη μέρα της εβδομάδας, εκτός Σαββάτου, για να δοκιμάσω το μενού...

12 Νοε 2015

Eπίσκεψη Σάββατο 7/11 μετά απο μέτρια θεατρική παράσταση, σε ένα μέτριο τελικά εστιατόριο. Μετα απο κράτηση μια μέρα πριν, για τις 23*30, δυστυχώς επέλεξα να κάτσουμε μέσα οπότε δεν υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι έξω όταν φτάσαμε.

Ο χώρος λοιπόν... φτάνοντας στην είσοδο του city link έπαιζε πάρα πολύ δυνατά το New York του Σινάτρα! Απλά μαγευτικό σε συνδυασμό με τον ωραίο φωτισμό, απλά καταπληκτικό σου ζέστανε όλη την διάθεση κ ανυπομονούσες για τα Χριστούγεννα!

Οι κοπέλες της υποδοχής, η μια κοντή κ λίγο ξυνούλα, ενω η ψηλή μελαχρινή, τσακάλι, ευγενέστατη και την είδαμε μέχρι κ πιάτα με σούσι να πηγαίνει σε τραπέζια προκειμένου να βοηθήσει. Γενικά το προσωπικό δεν μας άφησε κανένα παράπονο.
Το μετριο φαγητό λοιπόν.. για αρχή μια ψαρόσουπα ημέρας, σε ικανοποιητική ποσότητα αλλά απο γεύση έχουμε φάει κ καλύτερη κακαβιά σε συνοικιακό ταβερνακι.

Ορεκτικά μια φετα τηγανιτή με μέλι (απαράδεκτη κ μάλλον προτηγανισμένη στην εξωφρενική τιμή των 14,5ευρω)μια πατάτες κυδωνάτες με μια καταπληκτική μαγιονέζα και μια σαλάτα με μελωμένα λαχανικά (πιο αδιάφορη πεθαίνεις). Η μαμα μου κάνει καλύτερη βινεγκρετ εσπεριδοειδών.

Απο κυριώς κ το μόνο ενδιαφέρον πιάτο το ριζότο του συζύγου με καπνιστή μελιτζάνα κ μανιτάρια. Τρομερή γεύση κ πρωτότυπη. Το δικο μου κυρίως ραβιόλι με σπανάκι/ρικότα σε κρέμα γάλακτος με τρούφα. Πάλι ένα πιάτο που το εχω φάει σε πολύ καλύτερες εκδοχές του, ενω στην ουσια άφησα το μισό απο την τόση λιπαρότητα της κρέμας.

Γλυκό δεν μας κέρασαν κάτι ενώ στους θαμώνες πήγαινε ενα ποτήρι σαμπάνιας με κρέμα κ φράουλες απο οτι είδαμε.
Μαζί με ενα μπουκάλι κρασί των 25ευρω, πληρώσαμε 126ευρώ. Οχι δεν θεωρώ πως τα άξιζε.

Ίσως γι αυτο έχει δημιουργήσει κ τα μενού των 16 και 23 ευρώ τις υπόλοιπες ημέρες γιατί κ οι ίδιοι το έχουν κοστολογήσει οτι αξίζει ως εκεί και οχι 50ευρώ το άτομο.
Η αλήθεια είναι οτι θα επιδιώξω να ξαναπάω μέσα στις γιορτές για την ατμόσφαιρα κυρίως.

09 Μάρ 2016

Είναι αρκετός καιρός που θέλω να γράψω για το Pasaji είναι ένα εστιατόριο που έχω επισκεφτεί αρκετές φορές στην σχεδόν δεκαετή παρουσία του στο City Link.
Στοά Σπυρομήλιου λοιπόν, παλιά την θυμάμαι απρόσωπη με γραφεία για έκδοση εισιτηρίων και λιγοστά εμπορικά. Σιγά-σιγά μετατράπηκε σε ένα γεμάτο ζωντάνια και χρώματα σημείο της πόλης.

Πάμπολλες εκδηλώσεις σε γιορτές και καθημερινές εμπορικές, εικαστικές σε ξαφνιάζουν και μπορούν να δώσουν ενδιαφέρον σε μια βόλτα σου.

Τα μαγαζιά της στοάς εξαιρετικής αισθητικής μπορείς με την παρέα σου να απολαύσεις εκτός από φαγητό καφεδάκι και ποτό. Αρχίζει από την γωνία με την Βουκουρεστίου το Clemente VIII στην θέση του θρυλικού παλιού Brazillian, ακόμα υπάρχει στο κατώφλι του μαγαζιού ψηφιδωτό με το όνομα του παλαιού θρυλικού καφέ. Το μαγαζί φέρει το όνομα του Πάπα Clemente VIII που ευλόγησε τον καφέ. Καλαίσθητο ανακαινισμένο προσφάτως και κατά την γνώμη μου τον καλύτερο καφέ της πόλης, ίσως και τον πιο ΄΄αλμυρό΄΄ στην τιμή..

Αριστερά στην είσοδο από την Βουκουρεστίου υπάρχουν το City bistro Και το City wine bar, cafe. ανακαινισμένα προσφάτως από τον γνωστό ιδιοκτήτη τους, ιδιοκτήτη και του zonars.

Ζεστή ατμόσφαιρα μέσα στην στοά ωραία ηχητικά ακούσματα όμορφες παρουσίες και πολλοί από τους γνωστούς celebrities.

To Pasaji στην δεξιά πλευρά μεγάλος χώρος με ξύλινο υπερυψωμένο deck δερμάτινα άνετα καθιστικά και μεγάλα τραπέζια μπορείς απ'έξω να δεις όλο το χώρο έως το εσωτερικό του με τον όμορφο φωτισμό το μπαρ στο βάθος και το τη ψηφιδωτή εντυπωσιακή τοιχογραφία.

Η υποδοχή θα είναι ανάλογη με το άτομο που θα σε υποδεχτεί. Μπορεί να έχεις ένα ένθερμο καλωσόρισμα από τον Α. στην υποδοχή και μπορεί να ξαφνιαστείς από την αφηρημένη αδιαφορία του Β. Το ίδιο ισχύει και γι΄αυτούς που θα σε περιποιηθούν στην συνέχεια. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι αγενείς απλώς αν σε επηρεάζει πολύ το σημείο του προσωπικού ίσως σε χαλάσει λίγο. Σου δίνει λίγο την αίσθηση της γρήγορης εξυπηρέτησης. Βέβαια αν σε εξυπηρετήσει το σωστό άτομο ούτε που θα το προσέξεις.
Υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές. Διαθέτει και ποικιλίες από sushi για τους λάτρεις του είδους.
Συνήθως παίρνουμε την σαλάτα με το λάχανο καρότο σελινόριζα που τώρα τελευταία έχουν προσθέσει ψητό ταλαγάνι με μια πολύ δροσερή vinegrett. Άλλη επιλογή ρόκα σπανάκι, δυόσμος τελεμές vinegrett από χαρουπόμελο. Πολύ καλή είναι και η δροσερή με το καβούρι. Οι σαλάτες, είναι στην σωστή ποσότητα και την ίδια γεύση πάντα.

Στα ορεκτικά η φέτα τυλιχτή στο φύλλο με μέλι και μαύρο σουσάμι είναι κάτι σύνηθες που το βρίσκεις ακόμα και σε απλά μεζεδοπωλεία. Τα spring rolls λαχανικών με την γλυκόξινη σάλτσα κλασσική γεύση καλύτερα ως το ότι είναι αρκετά τραγανή η ζύμη τους. Τα κεφτεδάκια νόστιμα. Έχει και κυδωνάτες πατάτες τηγανητές με μους φέτας θα τις ευχαριστηθούν κυρίως τα παιδιά.

Το πρόβλημα είναι στα κυρίως που δεν έχουν κάθε φορά την ίδια σταθερή απόδοση στο μαγείρεμα τους. Να εξαιρέσω τα μικρά τυλιχτά σουβλάκια με σάλτσα γιαουρτιού και καταπληκτικές ψιλοκομμένες τηγανιτές πατατούλες, τα μπιφτεκάκια από μοσχάρι ή κοτόπουλο με πιτούλες και σαλάτα από πληγούρι μαιντανό και δυόσμο.

Μας έχει τύχει το πιάτο με τον σολομό σε sweet chilly και sticky rise να είναι πολύ καλή μερίδα ψαριού ζουμερό και άλλη φορά καμένο και σε μισή ποσότητα. Απαράδεκτο τα παράπονα έγιναν αλλά κακώς μετά από την κατανάλωση σε ένα προσωπικό που δεν είχε να σου δώσει ικανοποιητική απάντηση, εντάξει το σωστό είναι να επιστραφεί στην αρχή.

Στην τελευταία επίσκεψή μας θελήσαμε να φάμε 2 risotto, το ένα με καπνιστή μελιτζάνα, άγρια μανιτάρια portobello, porcini τρούφα και κατσικίσιο τυρί, εξαιρετική εκτέλεση με ελαφρώς τσιμπημένη γεύση στο αλάτι ανεκτό όμως.

Το δεύτερο ριζότο όμως με το βασιλικό καβούρι λεμονόχορτο και κρόκο Κοζάνης όπως αναφέρεται στον κατάλογο το είχαμε επιλέξει και άλλη φορά και ήταν καταπληκτικό, τώρα όμως κυριολεκτικά ήταν λύσσα στην γεύση. Ο μετρ αδιάφορος όταν του το αναφέραμε μας είπε ότι έχει ξανατύχει. Κανένας επαγγελματισμός ή εκπαίδευση σε τέτοια προβλήματα. Ο σύζυγος που του έτυχε το πιάτο δεν ήθελε να απαιτήσει αλλαγή όπως του πρότεινα απλώς δήλωσε πως δεν ξαναπατάει στο εν λόγω μαγαζί

Θα συνεχίσω στα επιδόρπια ξεχωρίζω το καταπληκτικό σπασμένο Millefeuille με παγωτό βανίλια μετά από γεύμα σίγουρα για 2 άτομα και την Tiramisu με τριμμένη bitter σοκολάτα. Ο καφές εξαιρετικός.

Αναφέρω την εξυπηρέτηση από το προσωπικό ασταθή και την συνδέω με τα προβλήματα στην σταθερή απόδοση στην γεύση των πιάτων ως πολύ αρνητικά.
Όσον αφορά το VFM είναι ένα μαγαζί ακριβό δεν δικαιολογειται αστάθεια σε παρασκευή των πιάτων. Υπάρχουν και menu που νομίζω συμφέρει πολύ στις τιμές των 16 και 24 ευρώ που τα σερβίρουν ακόμα και Κυριακή εκτός Σαββάτου.
Η ίσως υψηλή βαθμολογία μου επηρεάζεται από τον χώρο και τα οπωσδήποτε καλά υλικά που χρησιμοποιούν.

18 Φεβ 2016

Σάββατο 13-2-2016 και ώρα 21:30, χωρίς κράτηση, για δύο άτομα, και το μαγαζί ήταν μισοάδειο.

Σας γράφω στην αρχή το συμπέρασμα. Το εστιατόριο είναι χώρος συνάντησης επωνύμων και τη συζήτηση την συνοδεύουν κάποια πιάτα. Δεν είναι εστιατόριο για κάτι διαφορετικό σε γεύση, συν το ότι πρέπει να βάλετε το χέρι βαθιά για αυτά που προσφέρει.

Αρχίζω τα πιάτα.
Σαλάτα λάχανο με ταλαγάνι. Μόνο η σως εσπεριδοειδών άξιζε. 14 ευρώ....
Μπιφτέκια στη σχάρα. Καμία ιδιαίτερη γεύση. Λίγο άψητα. έλειπαν τα αρώματα ελληνικής γης. 16,5 ευρώ

Τυλιχτά σουβλάκια κεμπάπ. Πολύ αλάτι, ελάχιστο κρέας. 17,5 ευρώ
Νερό avra 4 ευρώ....

Ψωμί, που μας ρωτήσανε αν θέλουμε, δηλ. δεν θα φέρνανε αν δεν τους το λέγαμε, με ελιές, λάδι και μία σως, μάλλον με ταχίνι, μπορεί να κάνω και λάθος, δώσαμε 7 ευρώ.

και δύο ποτήρια κόκκινο ιταλικό montepulcian (πολύ καλό) 14 ευρώ
Γενικά ακριβό, όχι κάτι ιδιαίτερο, γεύσεις μέτριες (ευτυχώς δεν ήταν κακή) και δεν άξιζε τον κόπο για να φθάσουμε εκεί.

Σημ. Μην παρκάρετε σε κεντρικό δρόμο, η δημοτική αστυνομία αφαιρούσε πινακίδες στις 12:00 τα μεσάνυχτα, προλάβαμε κατά τύχη και γλυτώσαμε στο παρά ένα αυτοκίνητο.

Απαράδεκτο αυτό από τον Δήμο Αθηναίων. Στη Γλασκώβη, όπου βρέθηκα, ισχύει το αντίθετο, ο δήμος επιτρέπει, αφού κλείσουν τα καταστήματα, το πάρκιν στους κεντρικούς δρόμους για να δουλέψει και το κέντρο. Ας το μελετήσουν οι αρμόδιοι

10 Ιαν 2016

Πήγαμε εν μέσω εορτών μια καθημερινή απόγευμα να δοκιμάσουμε το νέο πλέον μενού μετά και την συμβολή του Κου Τσανακλίδη.

Μας υποδέχτηκαν ευγενικά και αφού καθήσαμε μέσα μας ρώτησαν αν θέλαμε να μας 'σερβίρουν' νερό ( δεν μας είπανε ότι θα μας χρέωναν το ΑΥΡΑ 4€! ) και αν θέλαμε ψωμάκι ( δεν μας είπανε ότι θα μας χρέωναν 3,5€ το άτομο ένα ψωμάκι και 2 κριτσίνια! )

Εφ'όσον ήτανε καθημερινή επιλέξαμε από τα pre-fix menu που προτείνουν με 16€ και 23€ και καταλήξαμε σε δυο μενού των 16€!
Οι σαλάτες ήτανε σχετικά καλές ( δοκιμάσαμε και τις δυο που προτείνουν στο menu), τα κυρίως επίσης - αν και τα μπιφτέκια τα σερβίρουν με μια αρκετά ξινή sauce - και ήρθε η ώρα για τα γλυκά ( είχαμε παραγγείλει ένα απ'το καθένα, σπασμένο millefeuille και λάβα σοκολάτας).

Μας ρωτήσανε αν θέλαμε να μας τα φέρουν μετά από τα κυρίως ή λίγο αργότερα και είπαμε μετά το φαγητό..
Το millefeuille ήρθε μετά από 10' περίπου όσο για την 'λάβα' αφού ρωτήσαμε ένα σερβιτόρο αν θα μας φέρουν και το δεύτερο γλυκό μας είπε θα πάει να το δει.. και δεν ήρθε ποτέ να μας ενημερώσει παρά μόνο αφού τον ξαναρωτήσαμε και μας είπε ότι το 'ζήτησε' ( ότι δεν το είχανε δηλαδή στην αρχική παραγγελία.. παρά μόνο το ένα γλυκό, ποτέ δεν θα μάθουμε).

Αφού περιμέναμε άλλα 15' λεπτά τουλάχιστον μας έφεραν την 'λάβα' η οποία κατά το ήμισυ ήταν παγωμένη και φυσικά την γυρίσαμε πίσω αλλά και η επόμενη ήτανε κατά το ήμισυ παγωμένη ( μάλλον είχε πρόβλημα ο φούρνος μικροκυμάτων στο ξεπάγωμα.. τί να πω)!
Δεν μπήκαμε στον κόπο να το αναφέρουμε - για συγνώμη ούτε λόγος- ζητήσαμε τον λογαριασμό και περιμέναμε άλλα 10' να έρθει κάποιος για να πληρώσουμε!

Δεν νομίζω να ξαναπάω στο Pasaji, το φαγητό για τις τιμές του δεν είναι κάτι το εξαιρετικό ( μιλάω για τις τιμές καταλόγου και όχι για τα έτοιμα μενού που και πάλι πληρώνεις για τα παρελκόμενα αρκετά για να φτάσεις από τα 32€ -2χ16€- στα 56€ ) και η εξυπηρέτηση είναι ανύπαρκτη και σίγουρα χωρίς χαμόγελο!

Ο χώρος και η διακόσμηση είναι υπέροχα αλλά τί να το κάνεις όταν υστερεί τόσο το έμψυχο υλικό..

City Link, Στοά Σπυρου Μώλιου

210 3220714