DOSIRAK

Βουλής 33, Σύνταγμα [Χάρτης]
  210 3233330, 210 3233396

Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
Ιούλ

Eδώ και χρόνια, περνάω έξω από το Dosirak και ποτέ δεν έχω αποφασίσει να το επισκεφθώ. Είναι αυτό που λένε ότι ό, τι έχεις δίπλα σου δεν το εκτιμάς. Να όμως που μια κοινωνική υποχρέωση με " ανάγκασε " να γευματίσω σε αυτό το εκπληκτικό μέρος.

Ενώ αρχικά το θεωρούσα αρκετά τουριστικό εστιατόριο, συνειδητοποίησα ότι πρόκειται για ανθρώπους με άριστο επαγγελματισμό και σεβασμό στο πελάτη.
Το εστιατόριο έχει ιαπωνικό/κορεάτικο προσανατολισμό.

Ο χώρος λιτός με ωραίες ασιατικές λεπτομέρειες και ξύλινα πατώματα που του δίνουν μια ζεστή αύρα

Το προσωπικό, μας υποδέχθηκε με ευγένεια και χαμηλούς τόνους όπως αρμόζει στη κουλτούρα των ασιατικών λαών. To τραπέζι μας, εξυπηρέτησε ένας ευγενέστατος νεαρός από τις Φιλιππίνες.

Απο την αρχή, μου έκανε θετική εντύπωση το γεγονός ότι δίπλα μας έτρωγαν πολλοί ασιάτες.

Επειδή στην Αθήνα δεν συναντάμαι εύκολα κορεάτικη κουζίνα θέλησα εξ αρχής να παραγγείλω κάποιο αυθεντικό κορεάτικο πιάτο, οπωσδήποτε. 'Αλλωστε, η έμπνευση είχε ξυπνήσει μέσα μου και η εμπιστοσύνη από αυτό το ανεξήγητο κάτι στον αέρα είχε κερδιθεί!!

Δοκιμάσαμε:

Cheese Harumaki. Πρόκειται για τρία τεμάχια εκπληκτικών spring rolls με τυρί και σος Χαμουράκι ( όχι Χανουμάκι....!!!! ). ΕΥΡΩ 5,00

Τemaki Shrimp. Σούσι γαρίδας ( hand rolls ). Υπήρχε και επιλογή σολωμού. Μας ήρθαν ξαφνικά δύο μπουκέτα... άλλο πράγμα!!
Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ δύο πολύ μικρές ανθοδέσμες όπου το περιτύλιγμα ήταν το φύκι και το περιεχόμενο το σούσι γαρίδας. Άψογη και ευρηματική η εμφάνιση, εκπληκτική η γεύση!!
ΕΥΡΩ 7,00

Bulgoggi ( Μπουλγκόγκ ). Τυπικό κορεάτικο πιάτο. Πρόκειται για ψητό μοσχάρι, το κορεάτικο μπάρμπεκιου, με σκόρδο και σόγια σος (?), σερβιρισμένο πάνω σε ένα ειδικό σκεύος ψησίματος. Πολύ νόστιμο και χορταστική ποσότητα!!
ΕΥΡΩ 11,00
Το παραπάνω, το συνοδεύσαμε με τηγανητο ρύζι λαχανικών. Σερβιρισμένο σε βαθύ πιάτο, παραδοσιακά μαγειρεμένο. Μας άρεσε πολύ. ΕΥΡΩ 6,00

Japchae noodles ( glass noodles ). Τυπικό κορεάτικο πιάτο, περιζήτητο πιάτο κατά τη περίοδο της Πρωτοχρονιάς και οριμένων άλλων γιορτών στη Κορέα.
Πρόκειται για λεπτά διαφανή νούντλς που σε αντίθεση με τα κλασικά, που φτιάχνονται απο ρυζομακάρονο, αυτά γίνονται από γλυκοπατάτα. Η γεύση τους είναι αλμυρόγλυκη και στην αρχή τόσο η όψη τους όσο και η γεύση τους προκαλούν μια κάποια ανατριχίλα.... Μετά συνηθίζονται και δεν... ξεκολάς!! Γι αυτό αν τα δοκιμάσετε να μου προσέχετε..!! Συνοδεύονταν από αγγουράκι, καρότο, κρεμμύδι και κορεάτικο μανιτάρι ( ear mushroom ) το οποίο, αρχικά, έρχεται σε ξηρή μορφή και το " ανοίγουν "σε ζεστό νερό πριν το σερβίρουν.
ΕΥΡΩ 11,00

Ήπιαμε μια ξανθιά γιαπωνέζικη μπύρα Ajahi. ΕΥΡΩ 6,00
Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Αλλά, θεωρώ ότι από τη στιγμή που ό, τι δοκιμάσαμε χαρακτηριζόταν από αυθεντικότητα και εξαιρετική ποιότητα, οι γκρίνιες περισεύουν...

Από την άλλη πλευρά, ενώ σε άλλα ασιατικά, γενικότερα, έχω την αίσθηση ότι μας ψιλοδουλεύουν ( μας λένε π. χ ότι τα φαγητά έχουν ορισμένα υλικά που μαζί με τα υπόλοιπα εξαφανίζονται ή δεν υπάρχουν καθόλου ) εδώ πιστεύω ότι γίνεται τίμια δουλειά.

Την ευχή τους ( fortune cookies ) δεν τη πήραμε αλλά μας κέρασαν δύο υπέροχες καραμελίτσες τους.

Σίγουρα συστήνεται...!!!!

Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η Δευτέρα είναι στο μυαλό το δικό μου η κατεξοχήν μέρα χαλαρής εξόδου και τα δευτεριάτικα βράδια εξαιρετικά για νωχελικές φαγοποσίες απαλλαγμένες από κοσμοσυρροές και πανικούς. Προφανώς όμως η Δευτέρα που μόλις πέρασε, μια ανάσα πριν τα Χριστούγεννα, δεν ενέπιπτε στην κατηγορία αυτή και έτσι το σχέδιό μας για σούσι στο ΚΟΙ ανετράπη, μόλις μας πληροφόρησαν ότι η αναμονή για τραπέζι έπαιζε να ξεπεράσει την μισή ώρα. Ακολούθησε κρούση στο γειτονικό Φουρίν Καζάν με το ίδιο αποτέλεσμα (πανζουρλισμός, σας λέω) και έτσι τελικά καταφύγαμε λίγο παραδίπλα, στο Dosirak, όπου προσωπικά ήθελα έτσι κι αλλιώς να πάω.

Κορεάτικη κουζίνα να επισημάνω δεν είχα ξαναδοκιμάσει κι έτσι μέτρο σύγκρισης δεν έχω, πάντως το "Dosirak" (που όπως εντόπισα είναι όρος για να περιγράψει τα κορεάτικα lunch boxes), δηλώνει Korean- Japanese. Με το που μπήκαμε γλυκύτατη και σβέλτη Ασιάτισσα μας οδήγησε σε τραπέζι στη μέση του μικρού θα έλεγα χώρου, το οποίο ήταν αρκετά άνετο και σε απόσταση από την είσοδο τέτοια ώστε να μην μπάζει. Ο χώρος δεν είναι από τα ατού του μαγαζιού, δεν έχει τίποτα το ξεχωριστό και δεν σε προδιαθέτει να κάτσεις εκεί με τις ώρες (άλλο αν εμείς εν τέλει ψιλοριζώσαμε). Είναι όμως καθαρός, με αρκετά καλό εξαερισμό και απαλλαγμένος από βουή και οχλαγωγία και αυτά, όπως και να το κάνεις, είναι θετικά στοιχεία.

Ειδική μνεία αξίζει όμως στον πάνω όροφο, ο οποίος έχει χώρο εκδηλώσεων για μεγάλες παρέες (τύπου εταιρίες ή γκρουπ), όπου ξυπολιέσαι για να εισέλθεις και τρως οκλαδόν- πήγα να τσεκάρω και μου φάνηκε πολύ ψηστικό ως σκηνικό.

Η εξυπηρέτηση ήταν συνολικά σχετικά καλή, χωρίς όμως να είναι και για να ξετρελαίνεσαι, κυρίως επειδή διέκρινες έναν μικρό πανικό που δεν άφηνε πολλά περιθώρια για ιδιαίτερη περιποίηση. Υπήρξαν και καθυστερησούλες και κάποια ζητηματάκια συντονισμού, τίποτα όμως πραγματικά ενοχλητικό. Η λήψη παραγγελίας έγινε πάντως άμεσα, όπως άμεσα κατέφθασε και το εμφιαλωμένο νερό, για το οποίο όμως ερωτηθήκαμε πριν μας σερβιριστεί. Κεράσματα, καλωσορίσματα ή/και ξεπροβοδίσματα μην περιμένετε.

Στα του φαγητού. Κατευθείαν πέσαμε με τα μούτρα στην ανάγνωση του καταλόγου, ο οποίος δίπλα από την κάθε σελίδα είχε φωτογραφίες πολλών από τα πιάτα. Εμένα οι φωτογραφίες των φαγητών στα εστιατόρια με προϊδεάζουν αρνητικά, είναι από τα μεγάλα μου ΟΧΙ κι έτσι λίγο σκιάχτηκα αντικρύζοντάς τες. Από την άλλη, όμως, εν τέλει δεν με χάλασε που είχα μια εικόνα των προσφερόμενων εξωτικών κι άγνωστων για μένα πιάτων.

Για αρχή πήραμε λοιπόν cheese harumaki, ένα ορεκτικό που θύμιζε σπρινγκ ρολ, γεμιστό όμως με τυρί. Κακό δεν το λες, αλλά δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο, θα το χαρακτήριζα αδιάφορο. Συνεχίσαμε με sushi combination, όπως το αναφέρει ο κατάλογος, καθώς όπως προείπα εμείς για σούσι κινήσαμε το βράδυ εκείνο και το τράβαγε η όρεξή μας. Κατέφθασε λοιπόν μια ποικιλία με 14 κομμάτια από σασίμι και από μάκι, τα οποία καταναλώσαμε με αρκετή ευχαρίστηση, αλλά μάλλον δεν θα ξαναπροτιμήσω το Dosirak για το σούσι του, καθώς δεν ενθουσιάστηκα.

Συνεχίσαμε με κυρίως. Και εκεί είναι που έγινε για μένα η μεγάλη διαφορά. Επέλεξα που λέτε ένα πιάτο πεντανόστιμο, κομματάκια χοιρινό σε μία σούπερ καυτερή σάλτσα, του οποίου την ονομασία δεν συγκράτησα και είμαι να σκάσω. Η μερίδα ήταν τεράστια και παρόλο που είχα σκάσει και είχα πάρει και φωτιά, δεν άφησα τίποτα, καθώς τόσο πολύ μου άρεσε. Το συνόδευσα φυσικά με sticky rice, το οποίο μοιραστήκαμε με τη φίλη που πήρε κοτόπουλο τεριγιάκι. Το κοτόπουλο δεν ήταν τόσο πετυχημένο, καθώς ήταν κάπως στεγνό και σαν να ήθελε να ρουφήξει κι άλλο από τη σάλτσα του. Ήταν κι αυτό όμως σε μεγάλη και χορταστική μερίδα. Η τρίτη φίλη της παρέας διάλεξε ρύζι με κάρυ και θαλασσινά, το οποίο ήταν ένα έτσι κι αλλιώς απλό πιάτο, εκτελεσμένο όμως καλά.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με μάκολι, αλκοολούχο ρυζοποτό, το οποίο ήταν συμπαθές και το όλο φαγοπότι μας πήγε 66,5 ευρώ, στα ~22 ευρώ το άτομο, δηλαδή. Νομίζω ότι θα μπορούσε η τιμή να ήταν ένα τσακ παρακάτω, ειδικά αν αναλογιστείς τον χώρο του μαγαζιού. Όπως και νά ‘χει, εγώ μετά από αυτό το πεντανόστιμο πιάτο δηλώνω ότι θα ξαναπάω, καθώς και το καυτερό χοιρινό θέλω να φάω πάλι, και κάποια ακόμη πιάτα θέλω να δοκιμάσω.