Παραδοσιακές και πρωτότυπες ιδέες ιταλικής γαστρονομίας.

21 Οκτ 2017

μα είναι δυνατόν τόσο όμορφο εστιατόριο, με τόσο εξυπηρετικό προσωπικό και τόσο ενδιαφέρουσες γεύσεις και μάλιστα σε λογικές τιμές να έχει τόσο μέτριο (για να μην πω κακό) χύμα κρασί ;;;

Ορίστε το είπα και ξεθύμανα κι αμαρτίαν ουκ έχω! Σάββατο βράδυ 14/10 πήγαμε 4 συνολικά άτομα, ήτοι δύο ζευγάρια και περάσαμε εξαίσια. Μόλις φτάσαμε μας κέρασαν Άπερολ.

Επίσης στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι λιμοντσέλο. Άρα καταπληκτικοί οικοδεσπότες και η κυρία που μας εξυπηρέτησε μαζί με μια άλλη νεότερη ευγενέστατες και ταχύτατες. Από ορεκτικά πήραμε μιλφέϊγ λαχανικών με μελιτζάνα, πάρα πολύ καλό.

Επίσης την σαλάτα με το κατσικίσιο τυρί που ήταν επίσης πάρα πολύ νόστιμη. Στα κύρια οι 2 από τους 4 πήραν το πιάτο ημέρας με σολωμό που ήταν πολύ καλό, εγώ τις παπαρδέλες με κομμάτια φιλέτου που ήταν επίσης πολύ καλό (κατά την άποψή μου ήθελε ακόμα μια κουταλιά από αυτήν την πολύ νόστιμη σάλτσα για να είναι άριστο) και η γυναίκα μου πήρε το λαβράκι σε κόκκινη σάλτσα που ήταν εξαίσιο, αντικειμενικά το καλύτερο πιάτο

Ήπιαμε εμφιαλωμένο κρασί και συγκεκριμένα Μαύρο Πρόβατο λευκό (ποικιλία σεμιλιόν) στα 18 ευρώ κι άρα σε λογική τιμή. Τα υπόλοιπα κρασιά ήταν ιταλικά κι άρα δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να τα κρίνω. Στο τέλος φάγαμε μια εξαιρετική πανακότα.

Τα κύρια κόστιζαν γύρω στα 12 - 13 ευρώ έκαστο. Μακάρι να δούν το θέμα με το house wine καθότι ρίχνει το επίπεδο σε μια πολύ όμορφη προσπάθεια, σημειωτέον δε ότι ο χώρος είναι ζεστός και πολύ όμορφος.

01 Ιουν 2016

Επισκέφτηκαμε αυτό το σισιλιανικο εστιατόριο ένα Σάββατο
βράδυ του Μαΐου αφού είχαμε κάνει κράτηση. Παρόλο που βρίσκεται πίσω από το λόφο του Φιλίππου το παρκάρισμα ήταν πολύ
εύκολο.

Ο χώρος στην πλατεία που σερβίρει το καλοκαίρι ήταν πολύ όμορφος
με διακριτικό φωτισμό και ωραία απαλή μουσική.
Η ευγένεια των ανθρώπων που μας υποδέχτηκε αλλά και μας σερβίραν ήταν
άψογη.
Πάμε τώρα στη δράση του φαγητού.

Για πρώτο πήραμε ψητά λαχανικά με μοτσαρελα. Τα λαχανικά
ζούμερα πασπαλισμενα με μπαλσαμικο, που έδιναν τέλεια με τη μοτσαρελα.
Για δεύτερο πηραμε μια ταλιατελες με πορτσινι και λαδι τρουφας.
Πολύ ωραία γεύση και ικανοποιητικη ποσότητα.
Επίσης πηραμε χοιρινό φιλέτο με σάλτσα γκοργκοτζολας. Το φιλέτο ήταν
σωστά ψημένο και κρατούσε τους χυμούς του, ενώ έδινε περίφημα με τη σάλτσα.

Ήπιαμε 1 κιλό λευκό κρασι από το δικό τους που έδενε ευχσριστα με το φαγητό μας.
Για επιδόρπιο πήραμε τιραμισου που ήταν όλα τα λεφτά!!!!
Επίσης μας κερασαν 1 μικρο μπουκαλάκι λεμοντσελο.
Για όλα αυτά δώσαμε 56 ευρώ.
Πολύ καλό το μαγαζί, σίγουρα θα ξαναρθουμε για να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις.

13 Ιαν 2016

... ωραιος χωρος,. ευγενικη κ καλη εξυπηρετηση δυστυχως πολυ υπερτιμημενο!! στην ελλαδα του 2016- 1 ορεκτικο (ριζοκεφτεδες), 2 κυριως (pasta) λιγκουινι με μανιταρια κ "αυτακια" με σως ντοματας κ υποψια κρεατος 12€ καθε πιατο.. συν 1 λιτρο χυμα κρασι απο την κορινθο αγνωστου παπαραγωγου( 2 φορες ρωτησα τον σερβιτορο κ δεν ηξερε ν απαντησει) 25€ το ατομο..! κριμα..!