ΤΡΑΤΑ (ΣΤΕΛΙΟΣ)

Ψαροταβέρνες

Θεμιστοκλέους 8 & Νικηταρά, Αθήνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Παρασκευή, 8-4-2016, έκανα αφιέρωμα στα ‘90s και μου άρεσε.

Πήγα, όχι μόνος μου, για ουζάκι στην Τράτα. Τέσσεροι νομάτοι ήμασταν. Η Τράτα είναι το πιο καλοβαλμένο –αισθητικά- ή το περισσότερο με προφίλ ψαροταβέρνας ή το λιγότερο ταβερνείο από τα ουζερί της Θεμιστοκλέους-Μπενάκη (Ανδρέας, Αθηναϊκό, Στοά, Λέσβος τα υπόλοιπα). Είναι αυτό που πιο εύκολα θα πήγαινες σε ραντεβού και όχι με τους κολλητούς σου.

Παίζει με ωραίους χρωματισμούς λευκό-γαλάζιο, όχι σαν σημαία, αλλά με μια καλαίσθητη λιτότητα. Μεγάλα χάρτινα σουπλά στα τραπέζια έξω στο φαρδύτερο κομμάτι του πεζοδρομίου της Θεμιστοκλέους. Μέσα τραπέζια οριακά πιο πυκνά από ότι θα ήθελα. Έχει και επίπεδο, εννοώ στα μισά του μαγαζιού ανεβαίνεις σκαλοπατάκι. Στο τέρμα δε του άνω επιπέδου που χωρίζεται με ψευδότοιχο από την κουζίνα, υπάρχει και η κλασική βιτρίνα με πάγο που έχουν οι ψαροταβέρνες στα νησιά απ’ όπου σε κοιτάνε οι σαργοί και οι καραβίδες. Είναι καλοβαλμένο χωρίς να είναι πομπώδες. Όσες φορές έχω κάτσει μέσα, όχι πολλές είναι η αλήθεια, ποτέ δεν μύρισαν τα ρούχα μου από τηγάνι-τσιγάρο. Το 3/4 στον χώρο αφορά πεπερασμένα πράγματα όπως τα σχετικά περιορισμένα τετραγωνικά του μαγαζιού και την παρούσα κατάσταση της Θεμιστοκλέους.

Γιατί είναι 90s; Ωιμέ! Η αναφορά στα πολιτικά πρόσωπα καθίσταται τα τελευταία χρόνια επικίνδυνη αλλά θα το ρισκάρω. Σε αυτό πήγαινε ο Σημίτης με τη Δάφνη. Αναγνωστοπούλου – Θεμιστοκλέους 10 λεπτά δρόμος… Διερωτώμαι σήμερα ποιος πολιτικός θα πήγαινε με τα πόδια για ούζο και θα καθόταν έξω –στο κέντρο της Αθήνας- χωρίς να δημιουργήσει ανυπέρβλητα συγκοινωνιακά και κοινωνικά προβλήματα… Τέλοσπάντων… Ασχέτως πολιτικής, η δεκαετία του ‘90 ήταν η τελευταία ανέμελη.

Ανέμελα λοιπόν παραγγείλαμε:
Δυο γαρίδες τηγανιτές. Πάρα πολύ καλές. Ψιλούλι γαριδάκι. Αν θυμάμαι καλά είναι κατεψυγμένο αλλά σε κάθε περίπτωση είναι καλό και έκαστη μερίς είναι στα 6,00 €.

Μία μύδια σαγανάκι. Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΑ. Ένα πιάτο το οποίο έμοιαζε με μύδια αχνιστά, με την έννοια ότι είχε μπόλικο ζουμάκι, αλλά έδενε όμορφα την γλυκύτητα της ντομάτας με την οξύτητα της φέτας. Ψωμωμένα μύδια. Στα 8,00 €. Το πιο μεριδιάρικο πιάτο όλων.

Ταραμοσαλάτα. Με άσπρο ταραμά διότι το άλλο πράγμα ως γνωστόν ΔΕΝ είναι ταραμάς (αλλά σκεύασμα αυγών ψαριού). Αρκετά καλή. Νομίζω ότι ήθελε λίγο περισσότερο ταραμά και λίγο περισσότερο λεμόνι. Δηλαδή αρμύρα και οξύτητα, δηλαδή ένταση. 4,00 €. Περίπου όσο οι κατεψυγμένες τηγανιτές πατάτες σε άλλα καταστήματα εστίασης…

Φάβα. Αρίστευσε. Με καραμελωμένα κρεμμύδια και κάππαρη. Βελούδο. Αιέν αριστεύειν… 4,20 €.

Καλαμαράκι τηγανιτό. Τραγανό απ' έξω αλλά αφρός από μέσα! Κατεψυγμένο αλλά -μα τον Μπελένος και τον Τουτατής- πάρα πολύ καλό και το εννοώ… 6,90 €.

Πολίτικη σαλάτα. ΟΚ. Είχε λίγο καυτερή πιπερίτσα μα απουσίαζε το κόλιανδρο (κύριο συστατικό της πολίτικης) όπως και το σκόρδο. Ίσως το λάχανο δεν ήταν και τόσο φρέσκο. Στα 4,80 € θεωρώ ότι ήταν το χειρότερο VfM πιάτο.

Πατατατοσαλάτα. Μια χαρά. Με το κρεμμυδάκι της, την καππαρίτσα της, τις ελίτσες της… Καλή ήταν… 3,80 €.

Ούζο Απαλαρίνα (7,50 € Χ 3 = 22,50 €). Απλά κορυφαίο ούζο. Σε γενικές γραμμές τα χιώτικα ούζα είναι εξαιρετικά (το 7 του Τέττερη, Απαλαρίνα, Καζανιστό Στουπάκη, που είναι λίγο σκληρό), σαν ποσοστό δε επί τοις εκατό είναι καλλίτερα και από τα μυτιληνιά οπούχουν και κάτι προϊόντα πετρελαιοφωτισμού ό, τι πρέπει για πονοκέφαλο βδομάδας…

Εξαιρετικά μυτιληνιά ούζα είναι το Πιτσιλαδή, το Δίμηνο, το Matis, το Σαμαρά και αρκετά καλό το Γιαννατσή καθώς και το Βαρβαγιάννη από τα ευρέως διαδεδομένα. Επίσης σαν ποσοστό εξαιρετικά ούζα βγάζουν και οι Σαμιώτες: Γιοκαρίνης (personal favorite) και Φρατζέσκος είναι πολύ καλά. Η Ικαρία βγάζει ένα καλό ποιοτικά αλλά λίγο ιδιαίτερο γευστικά: το Δολύχι. Πολύ καλά ούζα έχουν και οι φίλοι από την βόρεια Ελλάδα (πχ Δράμα με το Δύραμος και το πανέμορφο μπουκάλι ή Κομοτηνή με το 7 το οποίο κάνει εξαγωγές στο Ιράκ και έχει το 75% της ντόπιας αγοράς). Αν πάτε Ναύπλιο, μιας και γλυκαίνει ο καιρός, πιείτε ένα Mavrakis, ντόπιο του Άργους, πολύ καλό.
Έρχεται καλοκαίρι: ούζο κι αχινοσαλάτα είναι νομίζω το άρωμά του… ή ίσως και φρεσκοκομμένη ώριμη ντομάτα… Ά στο καλό…

Νεράκι αενάως ανανεούμενο σε μια μπουκαλίτσα πολύ μονδέρνα για το μέρος, ψωμάκι ελαφρώς ψημένο με το λαδάκι του (ή και χωρίς καθώς οι μισοί από μας την δεύτερη φορά ζήτησαν χωρίς λάδι). Ψωμάκι 4 κουβέρ στα 3,60 €…

Κέρασε μια πορτοκαλόπιτα/πατσαβουρόπιτα στο τέλος συμπαθέστατη. Λίγο ζυμ(αρ)ένια αλλά εμένα αυτό μου αρέσει.

Εν τω συνόλω 69,80€-22,50€ (τα ουζάκια) = 47,30 € / 4 (άτομα) = 11,82 € το άτομο. Νομίζω ότι για ψαρο/ουζοτσιμπιθρόνια 12 ευρώ το κεφάλι (χωρίς τα ούζα) ή 17,50€ με τα ούζα είναι καλά ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα κυρίως όταν μιλάμε για κάτι ποιοτικό και εύγευστο. Βέβαια έχω επίγνωση ότι ούτε πάνω στην θάλασσα ήμασταν ούτε φάγαμε αστακό βγαλμένο μόλις από το νερό. Περί ορέξεως…

Το service ήταν συνδυασμός φιλικότητας και επαγγελματισμού καίτοι διεκπεραιωτικό. Πληρώνεις με κάρτα χωρίς παράπονο και συνεπαγόμενα η απόδειξη είναι αυτονόητη.

Το αφιέρωμα στην 90ίλα ολοκληρώθηκε με την προβολή του ντοκιμαντέρ θα πω, κι όχι ταινία, ‘Ας Περιμένουν οι Γυναίκες’… Μεγαλεία… Συμπαραγωγή ΕΡΤ και Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου (άλλο ΕΚΚ άλλο ΕΚΚΕ, σωστά;). Μπουλάς, Μπακιρτζής και Ζουγανέλης σε ερμηνείες οσκαρικού επιπέδου. Το ιστορικό συνέδριο της Βόλβης, ο ΠΑΟΚ, ο Μπατατούδης, τα δανεικά, η κα Αρχοντούλα, ο Ψωμιάδης, ο Σκαρτάδος, οι γυναίκες, τα ΦΠΑ, το πέναλτι, η εφορία, ο διαιτητής, οι επιταγές, τα κόμματα, τα σόγια, η ιστορία… Ένα γαϊτανάκι αυτογνωσίας μιας Ελλάδας που τραγουδούσε από τότε την μεγάλη επιτυχία του Καρρά: ‘Τα ’χω με τον εαυτό μου’ κι έπεφτε στη λίμνη να πνιγεί για τα μάτια μιας περαστικής γιατί κάτι άλλο της έφταιγε…

Teaser: https: //www. youtube. com/watch?v=B1X2FtALx5A

Ψαροταβέρνες - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Συνεχιζοντας την συνηθεια μας Σαββατο μεσημερακι μετα την δουλεια να επισκεπτομαστε μαγαζια στον αξονα Ομονοια-Λοφος Στρεφη, καταληξαμε παλι στην οδο Θεμιστοκλεους.
Με ορεξη να δοκιμασουμε κατι διαφορετικο, αποφυγαμε την "συμπαθεια" μας, την Στοα, και κατσαμε ακριβως απεναντι, στην Τρατα.

Το μαγαζι βγαζει τραπεζακια εξω στο πεζοδρομιο, αλλα εμεις προτιμησαμε τον εσωτερικο χωρο, ομορφος, καθαρος, η φωτογραφια στο προφιλ του μαγαζιου ειναι διαφωτιστικη, μας φανηκε ομως οτι χρειαζεται λιγο πιο εντονο φως, εμας μας φανηκε μουντο.

Η εξυπηρετηση πολυ καλη κι ευγενικη, απο εναν νεαρο σερβιτορο κι εναν μεγαλυτερο κυριο.

Ο καταλογος μεγαλος με αρκετες επιλογες, δεδομενου ομως οτι αργησα να συναντησω την παρεα, δεν τον εξετασα πολυ, οποτε καταληξαμε σε σχετικα ασφαλη παραγγελια, που περιελαμβανε τα εξης:

-μια μεριδα χορτα (αυτα τα κατσαροαγκαθωτα-δεν ξερω πως τα λενε), παρα πολυ ωραια και σωστα βρασμενα, να κρατανε λιγο, θα τα ξαναετρωγα ευχαριστως(4)

-μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα, κομμενα σε μακροστενες φετες τηγανισμενες σε λιγο απαλο κουρκουτι, συνοδευονταν απο μια σφιχτη σως τυριου που δεν με ενθουσιασε. (4,30)

-μια ποικιλια αλιπαστα, ερχεται ενα πιατο με λιγη σαλατα με κρεμμυδακι φρεσκο και κομματια απο διαφορα αλιπαστα, πολυ ωραιο σαν ιδεα, απλα το mix αναλογα τι θα τσιμπησεις, ειτε θα ενθουσιασει ειτε θα απογοητευσει, ειναι και θεμα γουστου αν πιασεις λακερδα ή γαυρο και τι σ'αρεσει, θα προτιμουσα πιο ξεκαθαρη μεριδα/μεριδες. (8,50)

-χταποδακι σχαρας, ακριβως σαν της Στοας, κομμενο σε φετουλες, ολοσωστα ψημενο, νοστιμο, προσθετουν ξιδι, θα προτιμουσα να επαφιεται αυτο στην κριση του πελατη, επισης, ακριβο (10,50)

-εναμιση κιλο στηρα στα καρβουνα, πολυ καλα ψημμενη, μας φανηκε φρεσκια, νοστιμοτατη (57,00)

Απο φιλη που συναντησα τυχαια εκει, πληροφορηθηκα οτι και τα μυδια τους ειναι πολυ καλα

Τωρα, με φρεσκο ψαρι με το κιλο στην παραγγελια, δεν μπορω να αξιολογησω την κατ'ατομο τιμη, παντως χωρις τα ποτα, με κουβερ, και νερο βρυσης, μας βγηκε στα 85ευρω περιπου, αποδειξη χωρις παρατραγουδα, κερασμα γλυκακι στο τελος, δεν δοκιμασα.

Τα ποτα, 3,60 για την πρασινη μπυρα, 4,5 για μισο κιλο ροζε κρασι, 7,7 για μικρο καραφακι Βαρβαγιαννη πρασινο, καντε τους υπολογισμους σας.

Αν και η Τρατα νομιζω εχει λιγο διαφορετικη κατευθυνση προς πιο συνθετα πιατα σε σχεση με την πιο "λαϊκου" στυλ φαγητου Στοα απεναντι, παρα τις οποιες, προσωρινες ελπιζω, επιφυλαξεις μου, την συστηνω και αυτη, και θα την ξαναεπισκεφθω για να δοκιμασω κι αλλα πιατα.