13 Νοε 2016

Παραμονή 28ης Οκτωβρίου και ήταν μια καλή ευκαιρία να ανταποκριθούμε σε κάλεσμα φίλης για εκδήλωση με αμιγώς Aιγαιοπελαγίτικο πρόγραμμα, που λαμβάνει μέρος κάθε Πέμπτη βράδυ στην Κληματαριά, από πραγματικά αξιόλογους μουσικούς. Καθώς είναι δύσκολο το ξενύχτι καθημερινή μέρα, αδράξαμε την ευκαιρία της επόμενης αργίας και πήγαμε 4 άτομα.

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα και πολλές απαιτήσεις από το φαγητό αφού συνήθως, όπου πας για μουσική δύσκολα θα ευχαριστηθείς φαγητό. Παρόλα αυτά χάρηκα ιδιαίτερα διαβάζοντας τις καλές κριτικές έμπιστων φίλων, οπότε και αποφασίσαμε να πάμε όλοι νηστικοί.

Ο χώρος έχει περιγραφεί αναλυτικά από τους φίλους που προηγήθηκαν. Εγώ θα πω μόνο ότι σε μεταφέρει πολύ πίσω στον χρόνο… τότε που σε έπαιρναν οι γονείς σου και ξετρύπωναν πίσω από σιδερένιες πόρτες τις πιο όμορφες αυλές και τα πιο γραφικά χαμηλοτάβανα ταβερνάκια της Αθήνας! Οι επαγγελματικές γάστρες αριστερά της εισόδου που είναι η κουζίνα με το πλήθος μαγειρευτών φαγητών μαρτυρά την μαμαδίστικη φιλοσοφία με την οποία έχει στηθεί ο κατάλογος.
Η κληματαριά, τα βαρέλια, η πέτρα σε κάποια σημεία, ο φωτισμός και η γωνιά με τα παλιά πατζούρια για διακόσμηση μαζί με τις χρωματιστές λάμπες κρεμασμένες από πάνω, δημιουργούν σε ένα ζεστό και παρεϊστικο κλίμα.

Μόνες παρατηρήσεις με πρώτη αυτή που με βρίσκει σύμφωνη με τους υπόλοιπους χρήστες είναι τα κολλημένα σχεδόν τραπέζια αλλά και το επιπλέον χαμήλωμα του φωτισμού από κάποια ώρα και μετά που μας δυσκόλεψε γιατί δεν είχαμε τελειώσει το φαγητό μας. Εκτός αυτού είναι λίγο άκυρο θεωρώ σε τέτοιου είδους μαγαζιά ο τόσο χαμηλός φωτισμός… στο κάτω κάτω σε ταβέρνα βρισκόμασταν όχι σε μπαρ.

Τέλος φυσικά θα αναφέρω το κάπνισμα που δυστυχώς δεν περιορίζεται καθόλου και εδώ. Η παρέα που κάθισε ακριβώς δίπλα μας για καλή μας τύχη άνηκε στην κατηγορία εκείνη των καπνιστών μεν, αλλά που κάνει ό, τι είναι δυνατόν για να μην έρχεται ο καπνός στη μύτη σου δε.

Η εξυπηρέτηση από δυο νέα παιδιά στους κατάλληλους χρόνους, χωρίς ιδιαίτερα παράπονα, πέραν του γεγονότος ότι στο τέλος δεν μας έφεραν γλυκό (νομίζω σιμιγδαλένιος χαλβάς), γιατί όπως μας είπαν…τελείωσε!

Η παραγγελία μας κινήθηκε στα εξής εδέσματα:

- Ψωμάκι ζυμωτό δικό τους χ 1€ κατά άτομο... αυτό έτσουξε λίγο αλλά ήταν εξαιρετικό.

- Τυροκαυτερή χ 3,50€

Χειροποίητη με μεγάλα κομμάτια τυριού και αρκετή κάψα όπως έπρεπε. Πολύ ωραία, απαραίτητη συνοδεία για τις πατάτες και το ζυμωτό ψωμάκι!

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,00€

Φρέσκιες, χοντροκομένες αλλά τραγανές και χρυσαφένιες. Θα μπορούσε να ήταν λίγο μεγαλύτερη η μερίδα.

- Κρεμμυδόπιτα χ 4,50€

Ένα μεγάλο κομμάτι τριγωνικής πίτας με φύλλο χειροποίητο, στεγνό από περιττά λάδια, ήταν πεντανόστιμη και μυρωδάτη αφού είχε δυόσμο και είχε ελαφρώς πικάντικη γεύση. Ήταν εξαιρετική.

- Χοιρινή τηγανιά με πράσο χ 7,70€

Το χοιρινό έλιωνε στο στόμα και το πράσο με τα λοιπά μυρωδικά έκαναν την γεύση απογειωτική. Το ζουμάκι στο τέλος για πολλές βούτες! Καθαρά μαμαδίστικη εκτέλεση!

- Σαγανάκι Καισάρειας με σουτζούκι, παστουρμά, πιπεριές, ντομάτα και αυγά χ 4,50€

Καλής ποιότητας αλλαντικά, που ανακατεύτηκαν με τ’ αυγά και τα υπόλοιπα υλικά και ήρθαν σε μορφή ομελέτας. Πολύ ωραίος μεζές για συνοδεία ποτού.

- Γιουβέτσι χ 8,50€

Άλλη μια μαμαδίστικη συνταγή. Δεν είναι η αδυναμία μου το κοκκινιστό μοσχάρι… αλλά δοκίμασα και ισχύει ό, τι και για το χοιρινό. Το κρέας διαλύονταν στο στόμα. Μοναδική ένσταση εδώ το κριθαράκι που ήταν παραπάνω βρασμένο για το γούστο μου. Η χοντροτριμμένη ξερή μυζήθρα σε γενναιόδωρη ποσότητα από πάνω, συμπλήρωνε την επιτυχία του πιάτου.

- Μπριζολάκια σχάρας από την κατηγορία της ώρας χ 7,70€

Τέσσερα μετρίου μεγέθους χοιρινά μπριζολάκια λαιμού, χωρίς κόκκαλο, άριστα ψημένα, ζουμερά και γευστικά, με συνοδεία από λίγες πατάτες τηγανιτές. Αρκετά για να δοκιμάσουμε όλοι από ένα και να τα ευχαριστηθούμε.

Ήπιαμε μια μπύρα βαρελίσια μικρή χ 1,60€, ένα τεταρτάκι λευκό κρασί χύμα και εν συνεχεία μισό κιλό Αγιωργίτικο χ 4,00€ που άρεσε περισσότερο στην παρέα.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 67€ από τα οποία τα 55€ αντιστοιχούσαν στο φαγητό και τα 12€ (3€/άτομο) ήταν έξτρα χρέωση για τη μουσική.

Δεδομένου ότι μου έτυχε σε παρόμοια βραδιά σε αντίστοιχο μαγαζί του Μεταξουργείου για μια φωνή με μια κιθάρα η επιπλέον χρέωση να είναι 6€ (απαράδεκτο)… δεν βρήκα την συγκεκριμένη χρέωση υπερβολική για τετραμελή ορχήστρα με μικρόφωνα και 4ωρο πρόγραμμα.

Συμπερασματικά, θεωρώ ότι το ποσό που δώσαμε τελικά - 16,75€ έκαστος-, για την συγκεκριμένη βραδιά ήταν απολύτως τίμιο από όλες τις απόψεις. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν ποιοτικό και αξιοπρεπές γευστικά. Και αν συνυπολογίσουμε ότι κάποιο άλλο βράδυ χωρίς μουσική ή νωρίτερα θα μας στοίχιζε ΜΟΝΟ 13,75€, δε μπορώ παρά να δηλώσω ότι η Κληματαριά για την κατηγορία της συμπληρώνει το απόλυτο vfm!

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

Υ. Γ.1 Στα θετικά ότι έξω από το μαγαζί (στην πλατεία θεάτρου) υπάρχει επαρκής φωτισμός και άτομο του μαγαζιού που επιβλέπει τα αυτοκίνητα, λόγω επικινδυνότητας της περιοχής.

Υ. Γ2. Τα σχήματα που φιλοξενούν ποικίλουν ανάλογα τη μέρα, σε ρεμπέτικα, λαϊκά, Αιγαιοπελαγίτικα κτλ. Υπάρχει σχετική ενημέρωση στο site τους. Το συγκεκριμένο πάντως που ακούσαμε εμείς ήταν πολύ αξιόλογο.

03 Νοε 2017

Βραδυα σαββατου και ειπαμε να παμε στην Κληματαρια. Πραγματι μια παρεα 10 ατομων, φτασαμε στο μαγαζι. Πολυ θετικο οτι το μαγαζι εχει δυο ανθρωπους εξω για να προσεχουν τ αυτοκινητα.

Πηραμε Κοτσι χοιρινο, πολιτικη σαλατα πολυ καλη, φαβα εξαιρετικη, θραψαλο γεμιστο και σουτζουκακια. οι τιμες ηταν λογικες και κανενα απο τα πιατα δεν ξεπερνουσε τα 12 ευρω. Ολα ηταν μεταξυ των 5 και 10 ευρω. Υπηρχε κεφι στο μαγαζι, που ηταν γεματο. Η ορχηστρα ηταν πολυ καλη και ουσιαστικα ολο το μαγαζι ηταν μια παρεα. Η εξυπηρετηση των παιδιων του ετρεχαν ακαταπαυστα ηταν απιστευτη. Ενα μεγαλο μπραβο γι αυτο.

Θελω να σταθω σε δυο πραγματικα μελανα σημεια. 1. ο εξαερισμος, δεν ειναι δυνατον σε ενα μαγαζι πο ολοι καπνιζουν ενω εχει παντου σημανσεις να εχει κακο εξαερισμο, κατα τη γνωμη μου αυτο ηταν τουλαχιστον απαραδεκτο. 2. το κρασι, ειχε λευκο και κοκκινο χυμα κρασι. το λευκο ηταν σαβατιανο με κατι αλλο, στην ουσια ηταν ενα θολο νεροπλημα που πραγματικα ηταν απαραδεκτο. Το κοκκινο ηταν αγιοργητικο που ηταν τοσο νερομενο που που μονο αγιοργητικο δεν ηταν. Το τσιπουρο αξιοπρεπες. Κυριοι μαγαζατορες, δεν εχετε καταλαβει οτι οταν φερνετε τετοια νεροπληματα, μπορει να τα πληρωνετε φτηνα, κανετε κακο στο μαγαζι σας?

Αν θα ξαναπαμε? Ναι αν καλυτερεψουν το κρασι τους. Αν και κατα την ταπεινη μου αποψη καλυτερα να βαλουν εμφιαλωμενα κρασια. Η αν παμε το δικο μας κρασι. Η βραδυα μας στοιχησε 50 ευρω το ζευγαρι η 25 ευρω το ατομο, δηλαδη ενας λογαριασμος 250 ευρω περιπου που να πουμε την αληθεια ειναι απολυτα αξιοπρεπες νουμερο οταν παιρνεις τοσα πολλα οπως παιρνουμε εμεις

16 Σεπ 2017

Στην Κληματαριά πήγαμε το Σάββατο 9/9/2017. Το μαγαζί είχε μεγάλες παρέες με τουρίστες και ήταν ασφυκτικά γεμάτο με τα τραπεζάκια το ένα δίπλα στο άλλο.

Από τιμές ενδεικτικά αναφέρω: χωριάτικη 5.90 ευρώ, μερίδες φαγητό από 7.5 μέχρι 9 ευρώ, κόκκινο κρασί 8 ευρώ το λίτρο. Οι μερίδες πολύ μικρές. Από γεύση οι ντομάτες στη σαλάτα ήταν αδιάφορες, χωρίς καμία γεύση, τα μπιφτέκια της ώρας δεν μας άρεσαν. Το μόνο από τα μαγειρευτά που ήταν συμπαθητικό ήταν το μοσχάρι με πουρέ μελιτζάνας.
Δεν μας έφεραν κανένα κέρασμα στο τέλος.

Αφού παραγγείλαμε, μας έφεραν από την αρχή απόδειξη για το λογαριασμό που ήταν 57.60 ευρώ και νομίζαμε ότι αυτό θα πληρώναμε, γιατί οι τιμές συμφωνούσαν με αυτές του τιμοκαταλόγου.

Όμως είχαμε κάνει λάθος!!!!

Στο τέλος της βραδιάς, όταν ετοιμαστήκαμε να πληρώσουμε, μας ξαναέφεραν δεύτερη απόδειξη όπου μας χρέωναν 12 ευρώ για "Διάφορα".
Όταν ρωτήσαμε τι είναι τα "Διάφορα" που πρέπει να πληρώσουμε μας είπαν ότι χρεώνουν έξτρα 3 ευρώ ανά άτομο για τη μουσική. Εμείς είμαστε 4 άτομα, άρα έπρεπε να πληρώσουμε έξτρα 12 ευρώ, οπότε συνολικά πληρώσαμε 69.60 ευρώ.

Δεν μας ενημέρωσε κανείς από την αρχή ότι η μουσική χρεώνεται και ήταν η πρώτη φορά που μας συνέβη. Αν το γνωρίζαμε από την αρχή θα είχαμε φύγει πριν παραγγείλουμε.
Θα ήθελα επίσης να τονίσω ότι η μουσική είναι πολύ δυνατή και δεν μπορείς να συζητήσεις παράλληλα.

Μας απογοήτευσε, δεν θα ξαναπάμε.

18 Νοε 2016

Η ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ.

Στις 13/11/2016 ημέρα Κυριακή και μετά από πρωϊνό περίπατο τουλάχιστον τριών ωρών στο παζάρι του Μοναστηρακίου και των γύρω γραφικών δρόμων, εφόσον και ο καιρός (θεσπέσιος) το επέτρεπε αποφασίσαμε μια και η πείνα μας είχε φτάσει στο αποκορύφωμά της να καταλύσουμε τελείως τυχαία στις 14:30 μ. μ. περίπου σε μια ταβέρνα που ονομάζεται κληματαριά. Οι μυρωδιές που αναδύονταν από την κουζίνα όσο περιμέναμε υπομονετικά στην είσοδο να μας δοθεί ένα τραπέζι για δύο άτομα μας προετοίμαζαν πέραν του δέοντος θετικά για τα καλούδια που θα γευόμασταν. Η ευγενική κυρία που μας εξυπηρέτησε μας πρότεινε κάποια τραπέζια που ήταν ήδη κλεισμένα με τον όρο ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο από αυτά μέχρι τις 16:30 μ. μ. Το κατάστημα ήταν ήδη κατά το ήμισυ γεμάτο. Καθίσαμε στην εσωτερική αίθουσα. Κοιτάζοντας τον χώρο θα έλεγα ότι ήταν συμπαθέστατος. Πολύ φως από ένα διάφανο ταβάνι στο κέντρο περίπου του καταστήματος, πολλά βαρέλια στον τοίχο, μάλλον άδεια, μπόλικη πρασινάδα, ένα μεγάλο παλαιό ψυγείο κοντά στην είσοδο της κουζίνας, η ίδια η κουζίνα που σου επέτρεπε να βλέπεις την ετοιμασία αλλά και τα διάφορα ταψιά με το φαγητό, η ορχήστρα στην γωνία. Το μόνο αρνητικό τα πολύ, μα πάρα πολύ στριμωγμένα τραπέζια. Ένας σερβιτόρος μας έφερε για αρχή μια κανάτα με νερό και στην συνέχεια μας προσφέρθηκε ως καλωσόρισμα (θα το εκλάβω) 2 σφηνάκια με τσικουδιά, λίγες φέτες μαύρο ψωμί και μια κουταλιά της σούπας (στην κυριολεξία) ένα ορεκτικό που έμοιαζε με τζατζίκι. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να προσδιορίσω τι ακριβώς ήταν ούτε εγώ ούτε ο φίλος μου, στο μόνο που συμφωνήσαμε ότι ήταν άγευστο.
Μας δόθηκε ο τιμοκατάλογος υπό μορφή καταλόγου του χρυσού οδηγού (δεν μου άρεσε ως ιδέα) και παραγγείλαμε διαπιστώνοντας ότι τα πάντα ήταν υπερβολικά ακριβά για ταβέρνα στην Βαρβάκειο αγορά.
Κρασί μισό κιλό κόκκινο 4€ (το κιλό 8€),
Χόρτα εποχής, μας είπαν ότι επειδή είναι σταμναγκάθι τα χρεώνουν 5,50€ (με ανύπαρκτο λάδι, αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε λίγο ακόμα και μας πήραν το πιάτο να βάλουν ελάχιστο αντί να μας φέρουν ένα μπουκαλάκι όπως σε άλλα καταστήματα)
Τυροκαυτερή 3,50€
Πατάτες τηγανητές 3€
Μπριζολάκια 1 μερίδα 7,70€ (λίγες πατάτες και 2 μικρά μπριζολάκια)
Μπεκρή μεζές 8,20€ (ένα μικρό πιάτο με αρκετό λίπος το κρέας για να δικαιολογεί αυτή την αδικαιολόγητη τιμή)
Ψωμί μαύρο λίγες φέτες μικρές 2€
Άλλες 2 φορές 2 μισόκιλα κρασί 8€
Στο τέλος ως επιδόρπιο τέσσερα τετράγωνα μικρούλικα κομματάκια χαλβά
Σύνολο περίπου 42€.
Η αποτίμηση αυτού του γεύματος, απογοητευτική. 20€ και κάτι έκαστος και δεν νιώσαμε χορτασμένοι. Όλα σε μικρές μερίδες και μόνο μεγάλος ο λογαριασμός.
Κρασί μέτριο σε γεύση και ακριβό.
Το σταμναγκάθι (μπροστά στα αγριοραδίκια δεν πιάνει μια), μέτριο.
Η τυροκαυτερή ήταν πάρα πολύ ωραία με τα ολόκληρα κομμάτια τυρί και την πικάντικη γεύση.
Οι τηγανιτές πατάτες τίποτα το ιδιαίτερο, έχω φάει και καλύτερες.
Τα μπριζολάκια ναι μεν ζουμερότατα και εύγευστα αλλά πολύ μικρά.
Ο μπεκρή μεζές σκέτη αποτυχία. Μύριζε όμορφα, δεμένη σάλτσα αλλά άνοστος, με αρκετό λίπος το κρέας και πάρα πολύ μικρή μερίδα. Έπρεπε να τον κατατάξουν στον τιμοκατάλογό τους με τα ορεκτικά και όχι στα κυρίως πιάτα.
Το κέρασμα του χαλβά δεν κατάφερε να αλλάξει στο ελάχιστο την αρχική μας άποψη και εκτίμηση για τα πιάτα που δοκιμάσαμε.

Παρατήρηση:
Στο τραπέζι μας εκτός των χαρτοπετσετών δεν υπήρχαν ούτε αλατοπίπερα, ούτε οδοντογλυφίδες. Σε κάποια διπλανά υπήρχαν και αναγκαστήκαμε να εξορμήσουμε προς αυτά και να τα διεκδικήσουμε.

Πλατεία θεάτρου 2, Βαρβάκειος Αγορά