ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ

Μεζεδοπωλεία

Μητροπόλεως 12-14, Σύνταγμα [Χάρτης]

Μεζεδοπωλείο με πολλές επιλογές στο μενού.

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

25 Σεπτεμβρίου, πολιτιστική Κυριακή στην Αθήνα, επίσκεψη σε 2 μουσεία, στο ένα δε απολαύσαμε μία εκπληκτική ξενάγηση (μα πόσα πράγματα υπάρχουν να κάνεις σε αυτή την πόλη! ).

Προς το μεσημεράκι, πήγαμε μέχρι το Σύνταγμα ψάχνοντας που θα ικανοποιήσουμε την πείνα μας.
Η μύτες 2 πεινασμένων γυναικών έλκονταν από ινδικές, ισπανικές, ιαπωνικές, κινέζικες κουζίνες, καταλήξαμε να πάθουμε ότι παθαίνεις με τις δοκιμές αρωμάτων: δεν μπορείς να αποφασίσεις σε ποιο θα καταλήξεις…
Στην τελευταία μας γύρα προς αναζήτηση φαγητού –Ω! του θαύματος- πέσαμε πάνω στο Τζίτζικα και μέρμηγκα που για καλή μας τύχη είχε και διαθέσιμο τραπέζι!!!
Χωρίς καμία περαιτέρω συζήτηση, στρογγυλοκαθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, αμέσως μας έστρωσαν το τραπέζι μας και μας έφεραν το καλωσόρισμα (ελίτσες & 2 τσιπουράκια) και το ψωμάκι μας.
Φυσικά ανακαλύψαμεε τα μαχαιροπήρουνά μας στο συρτάρι που έχει το κάθε τραπέζι! ) έξυπνη τσαχπινιά, αφού στην αρχή οι περισσότεροι από εμάς ζητάμε από τα παιδιά στο service να φέρουν μαχαιροπήρουνα.

Ο έξω χώρος τίποτε το ιδιαίτερο, πάνω στο πεζοδρόμιο στέκονται τα τραπεζοκαθίσματα, ο δε μέσα χώρος απλός, λιτός και καθαρός, οι τουαλέτες το ίδιο καθαρές και με πρωτότυπους νιπτήρες!

Μετά από μελέτη του Menu, αποφασίσαμε να πάρουμε το Menu των 2 ατόμων με κόστος € 18,00/άτομο για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα και ίσως τα χαρακτηριστικότερα πιάτα.
Για κρασάκι προτιμήσαμε ½ κιλό κόκκινο αγιωργίτικο χύμα, πολύ καλό.

Η χρονική ροή που έφθαναν τα πιάτα στο τραπέζι μας είναι αυτός ακριβώς που επιθυμούσαμε και οι δύο, δηλαδή άφιξη πιάτων με χρονική απόσταση μεταξύ τους τόση ώστε να έχεις ήδη γευτεί το περισσότερο από ότι έχει προηγηθεί αλλά όχι τόσο ώστε να το έχεις τελειώσει….
Πριν προχωρήσω στην ανάλυση του φαγητού θα δώσω μεγάλο μπράβο στην εξυπηρέτηση, γιατί εκτός της αμεσότητας και ευγένειας, πέτυχε αυτό που περιγράφω παραπάνω (π). ου σπανίζει

Το menu μας αποτελείτο από
1 φρεσκότατη και δροσερότατη σαλάτα
Πιτάκια του Μέρμηγκα (πιτάκια με γέμιση μυζήθρα) πεντανόστιμα
Τριλογία μανιταριών στα κάρβουνα.... ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ
Καγιανά αλλιώτικο, ότι και να πω για αυτό το πιάτο (και δε με κερδίζει εύκολα ο καγιανάς) είναι λίγο
Μαστιχάτο Κοτόπουλου, φιλέτο κοτόπουλο σε φωλιές καταιφιου με σως μαστίχας και μπέικον (η αλήθεια είναι ότι η μαστίχα δεν ακούγεται, παρόλα αυτά είναι ένα υπέροχο πιάτο)
Φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού και πουρέ πατάτας και μελιτζάνας, ακόμη ένα απίθανο πιάτο.
Για γλυκό μας προσέφεραν παγωτό βανίλια λουσμένο με σοκολάτα

Όλα τα παραπάνω καταναλώθηκαν από δύο γυναίκες που δεν άφησαν ούτε ένα ψιχουλάκι!!!
Θα πω ότι το μέγεθος στις μερίδες είναι από μικρό έως μέτριο, όμως δεδομένου ότι πήραμε συγκεκριμένο menu το σύνολο της ποσότητας που φάγαμε είναι πολύ καλό.
Σημειώνω ότι στα γύρω τραπέζια οι μερίδες εκτός συγκεκριμένου menu είχαν κανονικό μέγεθος.

Οι τιμές του δεν είναι χαμηλές τιμές ταβερνείου, όμως εάν το δεις από την πλευρά της διαφορετικότητας, απογειωμένων γεύσεων, καταπληκτικού service σε σχέση με το κόστος του γεύματος, νομίζω ότι τελικά θα πω πως είναι σχεδόν vfm.

Μπήκε στα αγαπημένα!

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κατ'αρχήν να ευχηθώ Καλή Χρονιά σε όλους, με νέες γευστικές εμπειρίες και τις καλύτερες προοπτικές για τον καθένα μας σε προσωπικό επίπεδο!

Μια απ΄τις γευστικές εξορμήσεις μου για τις φετινές Γιορτές έγινε στον Τζίτζικα και Μέρμηγκα της Μητροπόλεως. Πραγματοποιήθηκε την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων, ημέρα Σάββατο, λίγο αργά το μεσημέρι.

Το πώς βρέθηκα στο Σύνταγμα εκείνο το μεσημέρι, ούτε κι εγώ έχω καταλάβει. Γιατί, ως γνωστόν, τέτοιες μέρες πρέπει να οπλιστείς με μεγάλη υπομονή και με πολλή... γιορτινή διάθεση για να αντιμετωπίσεις το σπρώξιμο και τον συνωστισμό που συνεπάγεται μια βόλτα στο κέντρο.

Πήραμε όμως την απόφαση, για να ευχαριστήσουμε μια φίλη που ήρθε για λίγες μέρες στην Αθήνα και ανυπομονούσε να κάνει την καθιερωμένη βόλτα Σύνταγμα- Ερμού- Ανδριανού -Θησείο. Καταλήξαμε όμως να ψάχνουμε σοκάκια να ξεγλιστρήσουμε για ν'αποφύγουμε την κοσμοπλημμύρα. Επόμενο ήταν όλες οι επιλογές φαγητού που είχα στο μυαλό μου στη γύρω περιοχή ν' ακυρωθούν η μία μετά την άλλη, είτε λόγω μακράς αναμονής είτε λόγω αδυναμίας να φτάσουμε στο στόχο (για τόσο κόσμο μιλάμε! ).

Έτσι, ώρα 3:30 πια, αφού καταφέραμε να κάτσουμε για ένα καφεδάκι στην πλατεία Αγ. Ειρήνης, ανηφορίσαμε θέλοντας και μη για Σύνταγμα. Οδήγησα τις δύο φίλες μου από Μητροπόλεως στον Τζίτζικα και Μέρμηγκα, περισσότερο για να φάμε κάπου πιο καλά και ν' αποφύγουμε τη γνωστή σουβλακοφαγία του Μοναστηρακίου (η μόνη επιλογή που, μας είχε μείνει).

Στον Τζίτζικα είχα ξανακαθίσει πριν πολύυυ καιρό, χωρίς κάτι συγκλονιστικό να θυμάμαι. Η περιοχή, πέρα από την εύκολη πρόσβαση, δεν έχει τίποτα ελκυστικό. Το εστιατόριο βρίσκεται στο ισόγειο μιας απ'τις πολυκατοικίες του Συντάγματος, στο ύψος σχεδόν του παλιού Υπουργείου Παιδείας. Ο χώρος όμως εσωτερικά είναι περιποιημένος και προσεγμένος. Και γενικά το εστιατόριο αυτό (μαζί με το Αθηναϊκόν παραδίπλα) είναι ό, τι πρέπει για ένα ωραίο γεύμα ελληνικής κουζίνας στο Σύνταγμα. Εξυπηρετεί και Αθηναίους και τουρίστες. Βάζω 3 στο χώρο λόγω του εσωτερικού του και για να μετριάσω τη συνολική βαθμολογία. 2 - 2,5 θα ήταν ακριβέστερο.

Μετά από 10 λεπτά αναμονής χωρίς κράτηση, τακτοποιηθήκαμε σε ένα τραπέζι που μόλις είχε αδειάσει (μεγάλη τύχη! ). Δε μπορώ να πω, με τόσο κόσμο που μπαινόβγαινε και τέτοιο χαμό μέσα, οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί, μας ενθάρρυναν να καθίσουμε στο μπαρ να περιμένουμε λίγο, παρά να μας διώξουν, με την εύκολη δικαιολογία ότι δεν έχουν τραπέζι. Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε κινητικότητα στα τραπέζια, αφού αρκετά άδειαζαν και γέμιζαν συνεχώς. Έτσι περιμέναμε κανένα δεκάλεπτο και ήρθε και η σειρά μας. Μάλιστα όσο περιμέναμε είχε και κερασματάκι μελομακάρονα και κουραμπιέδες!

Στερώ όμως το 4/4 στην εξυπηρέτηση επειδή λόγω ημέρας επικρατούσε ένας απίστευτος συνωστισμός και οι σερβιτόροι ήταν λογικό να μην δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον σε όλα τα τραπέζια.

Με το που καθίσαμε λοιπόν στρώθηκαν βιαστικά χάρτινα τραπεζομάντιλα και ήρθε το κέρασμα, 3 σφηνάκια τσίπουρο με 5-6 ελίτσες σε λαδάκι. Πεινούσαμε πολύ και τις φάγαμε όλες.

Το μενού ήταν πολύ δελεαστικό. Κινείται σε ελληνική κουζίνα λίγο πιο πειραγμένη, με ευφάνταστους συνδυασμούς γεύσεων και παραδοσιακή πρώτη ύλη που αναγράφεται στον κατάλογο. Υπάρχει α. το μενού a la carte με πολλές επιλογές σε ορεκτικά και κυρίως β. κάποια πιάτα ημέρας και γ. 2 πιο οικονομικά μενού των 2 ατόμων. Δηλαδή, όπως το είδα εγώ, ο καθένας θα βρει κάτι στα γούστα του και στα χρήματα που μπορεί να διαθέσει.

Μετά από γρήγορη έρευνα του καταλόγου, βρήκα αρκετά πιάτα που μου άρεσαν (σίγουρα έφταιγε κι η πείνα μου γι' αυτό), απλά βλέποντας δίπλα τις τιμές τους, μαγκώθηκα λίγο. Τα περισσότερα κυρίως κυμαίνονταν στα 13- 15 ευρώ, εκτός κάποια ζυμαρικά, το ριζότο κι ένα ψητό, τύπου κεμπάπ, που ήταν λίγο πιο οικονομικά. Με άλλα λόγια, υπολόγισα ότι με μια σαλάτα στη μέση, ένα κυρίως και κάτι να πιεις, δεν σου φτάνει το 20ρικο.

Όπως καταλαβαίνετε, επειδή η επιλογή εστιατορίου ηταν δική μου, αισθάνθηκα λίγο άβολα, γιατί δεν ήθελα να βάλω τις φίλες μου να πληρώσουν ξαφνικά 20- 25 ευρώ για ένα μεσημεριανό γεύμα. Ευτυχώς η λύση δόθηκε από το οικονομικό μενού δύο ατόμων, το οποίο περιλαμβάνει ένα συνδυασμό signature γεύσεων με σαλάτα, ορεκτικά, 2 κυρίως πιάτα και γλυκό, στην τιμή των 19 ευρώ το άτομο.

Οι συνδυασμοί είναι δύο. Εμείς πήραμε το δεύτερο μενού που περιλάμβανε τα εξής:

- Σαλάτα του Τζίτζικα
-Τριλογία Μανιταριών στα κάρβουνα
- Πιτάκια του Μέρμηγκα
- Καγιανά "αλλιώτικο"
- Σαντορινιό
- Μαστιχάτο Κοτόπουλου
- Προφιτερόλ με παγωτό βανίλια

στη λογική να μοιραστούμε και οι τρεις τη σαλάτα και τα ορεκτικά και να πάρουμε άλλο ένα κυρίως για τον τρίτο της παρέας. Επιλέξαμε μια μερίδα λιγκουίνι με παστό Μάνης, μανιτάρια και σκόρδο, από τα πιάτα ημέρας. Εγώ δηλαδή το επέλεξα, που ονειρευόμουν ζυμαρικά από νωρίς.

Άρχισαν να καταφθάνουν λοιπόν τα φαγητά μας, πολύ γρήγορα και σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Πρώτα ήρθε η σαλάτα, σε βαθύ μπολ, η οποία ήταν νοστιμότατη. Με ντομάτα, λάχανα, κόκκινη πιπεριά, γενναία κομμάτια ανθότυρο και μία γλυκιά σος.

Στη συνέχεια κατέφθασαν τα μανιτάρια και τα πιτάκια σε ένα μακρόστενο πιάτο, μαζί. Τα μανιτάρια ήταν πλευρώτους, πορτομπέλο και άσπρα, με λευκό μπαλσάμικο, μέλι και θυμάρι. Πολύ νόστιμα (κυρίως τα πορτομπέλο), όπως και τα πιτάκια του Μέρμηγκα, γεμιστά με μυζήθρα και μυρωδικά. Ελαφριά, με ωραία, δεμενη γεύση.

Ο καγιανάς ήταν ένα παξιμάδι λαδιού Κυθήρων με μια πλούσια σάλτσα ντομάτας και μυρωδικών κι ένα αυγό μάτι από πάνω. Η σαλτσούλα του ήταν μπουκιά και συγχώριο.

Τα κυρίως, τέλος, μας ικανοποίησαν επίσης. Εμένα μου άρεσε λίγο περισσότερο το Σαντορινιό, που ήταν φιλετάκια χοιρινού σβησμένα με κρασί και με πουρέ μελιτζάνας και πατάτας. Το κοτόπουλο μέσα σε φωλιά καταϊφι ήταν στην ουσία κυβάκια φιλέτο κοτόπουλου με μία γλυκιά μαστιχωτή σος. Πετυχημένο ως προς τη σύλληψη και την εκτέλεση, αλλά κάπως γλυκό για τα γούστα μου. Και το καταίφι παραήταν τραγανιστό, προς ξερό θα έλεγα.

Η μακαρονάδα, τέλος, ήρθε σε μεγάλο, βαθύ πιάτο, ικανοποιητική ποσότητα, πλούσια τα υλικά, την μοιραστήκαμε και οι τρεις.

Γενικά ό, τι φάγαμε μας άρεσε, οι συνδυασμοί γεύσεων ήταν παραπάνω από ικανοποιητιικοί, γι'αυτό και βάζω το 4/4 στη γεύση, χωρίς αμφιβολία. Δεν αμφιβάλλω ότι και τα υπόλοιπα πιάτα του θα είναι πολύ νόστιμα, αφού φαίνεται ότι πειραματίζονται με νέες γεύσεις και προσφέρουν ψαγμένες επιλογές ελληνικής κουζίνας.

Ωστόσο μας προβλημάτισε η σχέση ποσότητας-τιμής στο μενού των 2 ατόμων. Η καρτέλα που μας δόθηκε έγραφε ξεκάθαρα ότι οι μερίδες είναι προσαρμοσμένες στα δύο άτομα, οπότε καταλάβαμε ότι οι ποσότητες θα είναι μικρότερες. Αλλά δεν φανταστήκαμε αυτό που είδαμε. Δηλαδή και τα ορεκτικά και τα κυρίως έρχονται σε κοινά πιάτα με εμφανείς περικοπές. Σε ένα πιάτο μακρόστενο ήρθαν τα μανιτάρια (5-6 κομμάτια διαφόρων μανιταριών) μαζί με τα πιτάκια (3 στον αριθμό, μικρού μεγέθους). Και σε ένα δεύτερο πιάτο ήρθαν τα δύο κυρίως: μια φωλιά καταϊφι-κοτόπουλο στη μια άκρη και λίγο χοιρινό κρέας με πουρέ στην άλλη! Κάτι σαν ποτ πουρί γεύσεων και όχι ολοκληρωμένες μερίδες.

Ομολογώ ότι μπερδευτήκαμε λίγο στα κυρίως (παρ'όλο που οι σερβιτόροι μας εξηγούσαν κάθε φορά τι έφερναν) και περιμέναμε για ώρα και το δεύτερο πιάτο, μην έχοντας συνειδητοποιήσει ότι το έχουμε ήδη φάει!

Εμείς, οκ, έτυχε να είμαστε 3 κοπέλες, χορτάσαμε μια χαρά με όσα πήραμε, ένας πιο πεινασμένος όμως ή ένας άντρας που είναι συνήθως πιο απαιτητικός σε ποσότητα φαγητού, επουδενί δεν χορταίνει με αυτό το μενού (μαζί με δεύτερο άτομο).

Υπό αυτή την προϋπόθεση δεν ξέρω αν αξίζει και η τιμή των 38 ευρώ (19x 2) γι αυτή την ποσότητα. Αν το καλοσκεφτείς, αναλογικά βγαίνει το ίδιο σχεδόν με την α λα καρτ παραγγελία που έγραψα παραπάνω. Κι απ' ότι είδα από τα πιάτα άλλων τραπεζιών, οι μερίδες ήταν μεγάλες και φαίνονταν φροντισμένες.

Εμείς, λόγω του συνδυασμού αυτού με το μενού των 2 ατόμων, πληρώσαμε μόλις 17,5 ευρώ η καθεμιά (με 500μλ δικό τους ροζέ κρασί), αλλά η τιμή αυτή δεν είναι καθόλου ενδεικτική.

Υπολογίστε 20 έως 28 ευρώ το άτομο για να είστε μέσα, πάντα αναλόγως την παραγγελία.

Νόστιμο το φαγητό του Τζίτζικα, αλλά πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη για να πεις ότι έφαγες χορταστικά. Μια μείωση τιμών, τουλάχιστον στα κυρίως, επιβάλλεται. Όσο για το μενού των δύο, γευστικά αξίζει, ποσοτικά, τι να πω, έκανα τα σχόλιά μου. Κάντε κι εσείς την δοκιμή για να βγάλετε συμπέρασμα.

Αυγ

Πήγαμε καθημερινή σε κυριολεκτικά νεκρή ώρα(περίπου 18.15).
Και όμως είχε κόσμο!!

Και στις επόμενες δύο ώρες κατέφθανε και άλλος κόσμος.
Άρα το μαγαζί έχει βρεί το κοινό του, ενώ η τοποθεσία του βολεύει και τουρίστες και επαγγελματίες

Δοκιμάσαμε τα θαλασσινά
Περί ορέξεως..
Οι απόψεις μας δεν ήταν ενιαίες

Από τα πρώτα οι βλητοκορφές δε μας ενθουσίασαν ενώ διαβάζω καλές κριτικές
Το μαγαζί έχει τόση κίνηση που θεωρώ ότι λειτουργεί με αυτόματο πιλότο.
Τι κριτική να κάνεις όταν με τόση δουλειά μπορεί να ψήθηκε λιγότερο η περισσότερο ένα κομμάτι φαγητού;

Το φαγητό θεωρώ ότι είναι μεν ικανοποιητικό, όχι όμως ότι αποτελεί πρόταση που πρέπει να το δοκιμάσεις.

Αρκετά καλό και λευκό χύμα κρασί του
Κατά τα άλλα είναι ευπρεπές έχει καλή εξυπηρέτηση, το περιβάλλον οκ

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Κυριακή βράδυ, μια παρέα τεσσάρων ατόμων συναντηθήκαμε στο Σϋνταγμα και θέλοντας να πάμε για φαγητό, αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το "Τζίτζικας και Μέρμηγκας".

Φτάσαμε γύρω στις 9 το βράδυ και το εστιατόριο ήταν γεμάτο! Αρκετοί τουρίστες, αλλά και παρέες Ελλήνων ήταν οι πελάτες. Ένας ευγενικός υπεύθυνος μας παρακάλεσε, αν θέλουμε, να περιμένουμε στο μπαρ, υπολογίζοντας το χρόνο αναμονής σε 10 λεπτά. Αποφασίσαμε να περιμένουμε και πραγματικά, μετά από 6-7 λεπτά μας ειδοποίησαν ότι είχε αδειάσει τραπέζι στον πάνω χώρο, όπου και πήγαμε.

Ο χώρος γενικά είναι συμπαθητικός, αρκετά καλά διακοσμημένος, σε στυλ παλιού παντοπωλείου. Έχει τραπέζια και καρέκλες λευκές στο ισόγειο, στο δώμα και έξω στο πεζοδρόμιο της Μητροπόλεως. Σε μερικά σημεία, λόγω της διαμόρφωσης του χώρου ίσως είναι λίγο στριμωγμένα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε ήρθε ένας ευγενέστατος σερβιτόρος και έφερε μια κανάτα νερό βρύσης, καθώς και ένα κέρασμα καλωσορίσματος, τέσσερα ποτηράκια τσικουδιά, που μας άρεσε πολύ. Λίγο αργότερα, ήρθε να μας πάρει παραγγέλία.

Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, απλώς οι σερβιτόροι έδειχναν λίγο αγχωμένοι να προλάβουν να εξυπηρετήσουν όλους τους πελάτες και μερικές φορές ξεχνούσαν π. χ. να φέρουν νερό, αλλά οφείλω να πω ότι πολύ σύντομα και με ανυπόκριτη συγγνώμη και ευγένεια έφερναν ό, τι είχαν ξεχάσει.

Το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν καλό, χωρίς να μας ενθουσιάσει κάτι ιδιαίτερα, αλλά και χωρίς να απογοητευτούμε από όσα παραγγείλαμε. Αναλυτικά πήραμε:

- Μια σαλάτα "Τζίτζικας και Μέρμηγκας", με πράσινα λαχανικά, αγγούρι, ανθότυρο. Πολύ καλή, φρεσκοκομμένη και με μια σως που ταίριαζε απόλυτα με τα υλικά (ίσως να χρειαζόταν λίγο περισσότερη).

- Ένα μιλφέιγ λαχανικών (κολοκύθι, μελιτζάνα, πιπεριά) με μαστέλο Χίου, πολύ καλό πιάτο, το δοκιμάσαμε και το ευχαριστηθήκαμε όλοι, οφείλω να πω ότι το τυρί ήταν πολύ σωστά ψημένο.

- Μια μερίδα μπιφτέκια με ανάμικτο μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά, γαρνιρισμένα με πατάτες τηγανιτές. Δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη γεύση, συνηθισμένα μπιφτέκια.

- Ένα κοτόπουλο "μαστιχάτο". δηλαδή καμματάκια φιλέτου κοτόπουλου, με λίγα λαχανικά, μέσα σε μια "φωλιά" από φύλλο καταΐφι με σάλτσα από κρέμα γάλακτος και μαστίχα Χϊου. Ενδιαφέρον πιάτο, ταίριαζαν οι γευστικοί συνδυασμοί, απλά το φύλλο της φωλιάς παραήταν ξερό και ίσως θα έπρεπε να είχε σερβιριστεί με λιγότερη σως.

- Ένα κοτόπουλο φιλέτο, σερβιρισμένο με πατάτες τηγανιτές, ήρθε καλοψημένο, ήταν μαλακό, μια χαρά πιάτο.

- Ένα "σαντορινιό", κομμάτια χοιρινού με λαχανικά με μια σως που περιείχε λευκό κρασί, συμπαθητικό πιάτο, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Γι' αυτά δώσαμε γύρω στα 16 ευρώ το άτομο, φυσιολογική τιμή, θα μπορούσε να είναι και λίγο καλύτερη.

Γενικό συμπέρασμα: Ο "Τζίτζικας και Μέρμηγκας" της Μητροπόλεως είναι ένα αξιοπρεπές ελληνικό εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, όπου μπορεί κάποιος να γευτεί ελληνικό φαγητό χωρίς υπερβολές με φυσιολογικές τιμές, καλή εξυπηρέτηση σε έναν καθαρό και αξιοπρεπή χώρο. Εκτιμώ ότι είναι μια πολύ καλή λύση, ειδικά για έναν επισκέπτη του κέντρου της Αθήνας, με δεδομένο ότι εκεί γύρω υπάρχουν αρκετά εστιατόρια με λιγότερο καλό φαγητό και αρκετά ψηλότερες τιμές.

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

μια καθημερινη μεσημερι μετα τη δουλεια αποφασισαμε με ενα συναδελφο να παμε για φαγητο στην ευρυτερη περιοχη της πλακας-μοναστηρακι και αφου γυρισαμε τουλαχιστον 3-4 μαγαζια χωρις να βρουμε ειτε τραπεζι ειτε κατι να μας ικανοποιει καταληξαμε στο συγκεκριμενο μαγαζι στο οποιο εγω ειχα ξαναπαει πριν κανενα χρονο με μια φιλη.

αρχικα το πολυ θετικο ηταν οτι ο καταλαγος ηταν ανανεωμενος με νεες γευσεις απο αυτες που ειχαμε δοκιμασει την προηγουμενη φορα γεγονος που δειχνει οτι οι υπευθυνοι του μαγαζιου "το ψαχνουν" και δεν επαναπαυονται στα ιδια και τα ιδια.

παραγγειλαμε μια σαλατα χωριατικη και σαγανακι κεφαλοτυρι και απο κυριως εμενα μου κεντρισε αμεσως το ενδιαφερον ενα περιεργο πιατο που ειχε φωλια καταιφιου με κρεας καθως παντα μου αρεσει να δοκιμαζω πιο περιεργα πραγματα.

ο συνεδελφος μου πιο παραδοσιακος παρηγγειλε κρεας σχαρας με ρυζι. οι γευσεις ηταν πολυ καλες οπως και στην τελευταια μου επισκεψη και το δικο μου πιατο τουλαχιστον πολυ ευφανταστο και τελειως διαφορετικο απο οτι εχω δοκιμασει ως τωρα. πολυ θετικη η εντυπωση που μου αφησε.

με μισο κιλο κρασι που επισης συνοδευσαμε το γευμα μας η τιμη ηταν γυρω στα 45€. για την περιοχη του κεντρου που γενικα η ποιοτητα δεν ειναι και η καλυτερη νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

οσον αφορα την εξυπηρετηση ηταν καπως αργει και ειδικα για να πληρωσουμε το λογαριασμο αργησαμε περιπου 20 λεπτα

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Απο τα πολυ ωραια εστιατορια στο κεντρο αλλα οι τιμες φαρμακι!!!
Τα σπεσιαλ πιατα
Σαγανακι με μπεικον
Το σαντορινιο απαιχτο
Τα μπριζολακια με μελι επισης!!!

Δοκιμασαμε κ τη φωλια κανταϊφιου με κοτοπουλο μπεικον κ κρεμα γαλακτος κ ηταν πολυ γλυκο.. ειχε μαστιχα μεσα κ νομιζω οτι δεν ταιριαζει.. Ειχα περισσοτερες προσδοκιες για αυτο το πιατο..

Χρήσιμη;
Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Παλαιάς Κοπής αδυναμία ο Τζιτζικας και ο Μερμηγκας οπότε χτές μετα την βολτα μας στο κέντρο καθησαμε γυρω στις 20 για "ενα κρασι". Τωρα το καλοκαιρι οι περισσοτεροι θαμώνες ειναι ξένοι αλλα ακομα και χωρις κρατηση βρηκαμε ευκολα στο παταρι του μαγαζιου.

Εξω ειχε μεγαλη αναμονή οποτε αν θελετε να φατε εκει πρεπει να οπλιστειται με υπομονη.

Ο Χωρος ειναι καλός.... παρολη την ζεστη ηταν δροσερα και τα τραπεζια ανετα.

η εξυπηρετηση πολύ καλή.. ολα ηρθαν σε σωστους χρονους

Στο... ψητο τωρα:

α) Σαλάτα με φασολάκια και γαριδες καλο 3/4
β) Ντολαμαδακια μαρουλιου με γιαουρτι 4/4 Τελειο
γ) Σαγανακι με βλητοκορφες 4/4 Εκπληκτικο
δ) Ποικιλια τηγανιτων θαλλασινων στην λαδοκολα με αλιαδα 3/4

Αυτα με ενα μπουκαλι ρετσινα Παπαγιανακου 500 ml 37 euro

Τα λεφτα του τα αξιζει 100%....

Πιστευω οτι αυτη την στιγμη ειναι οτι καλυτερο σε Ελληνικη δημιουργικη Κουζινα...

θα ξαναπάω σιγουρα

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σαββατιάτικο ηλιόλουστο, φθινοπωρινό πρωινό και αποφασίσαμε να πάμε βολτούλα στο πολυαγαπημένο μας μοναστηράκι/θησείο (τα βάζω μαζί, γιατί εγώ, τουλάχιστον, δεν υπάρχει περίπτωση να πάω στο ένα και να μην πάω στο άλλο)… και ως συνήθως κάναμε την γνωστή μας ρουτίνα…. καφέ, ψώνια, φαγητό… Είναι περίεργο λοιπόν τώρα που το σκέφτομαι, πως 2 τόσο αντιφατικά πράγματα, με κάνουν και «γεμίζω» τις μπαταρίες μου… η εκδρομή στην φύση και η βόλτα στο κέντρο…

Μετά, λοιπόν, τα ψώνια μας καθίσαμε να φάμε στο ΤΙΤΖΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΡΜΗΓΚΑ, για το οποίο είχα διαβάσει στο σάιτ καλές κριτικές (αλλιώς ίσως και να μην καθόμουνα, γιατί τα φοβάμαι λιγάκι αυτά τα ¨τουριστικά¨ φαγάδικα).

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, πάνω στο πεζοδρόμιο της Μητροπόλεως, όπου βλέπεις και ακούς την κίνηση, χωρίς κάποιο διακοσμητικό ¨τρίκ¨ να σε προφυλάσσει λίγο από αυτό… τραπεζάκια κοντά σχετικά το ένα με το άλλο, έχοντας το κάθε τραπεζάκι και ένα άλλο μικρότερο για να ακουμπάς, ίσως, τα ποτά, ή ότι άλλο θέλεις (εμείς ακουμπήσαμε τα ψώνια)..

Με το που κάτσαμε, ήρθε αμέσως ο σερβιτόρος να μας στρώσει το τραπέζι, μας έφεραν κανάτα με νεράκι κρύο, λίγες ελίτσες και μια πιπεριά ανάμεσα τους, δύο σφηνάκια τσίπουρο και ψωμάκι, το οποίο και ήταν πολύ ωραίο και μπόλικο (σε λίγα μαγαζιά μας έχουν φέρει τέτοια ποσότητα ψωμιού)… αλλά μαχαιροπίρουνα και χαρτοπετσέτες πουθενά.. ¨καλά¨, λέω στον άντρα μου, ¨με τα χέρια θα φάμε;¨

Και δεν προλαβαίνω να το πω, έρχεται ο σερβιτόρος και μας λέει ότι μαχαιροπίρουνα και χαρτοπετσέτες έχει στο συρτάρακι στο τραπέζι μας… Κοιτάω στο πλάι στο τραπέζι και βλέπω ένα συρτάρι που δεν το είχα παρατηρήσει πριν, το ανοίγω και μέσα είχε μαχαίρια, πιρούνια, κουτάλια και χαρτοπετσέτες (όχι μόνο 2, πολλά τεμάχια από το καθένα)… Εντάξει, το ομολογώ, συγκινήθηκα… αμέσως μου ήρθαν μνήμες από τα παιδικά μου χρόνια, που είχε η γιαγιά μου ένα τέτοιο τραπέζι, και είχε μέσα όλα τα μαχαιροπίρουνα του φαγητού…

Ας αφήσω τις αναμνήσεις, λοιπόν, και ας περάσουμε στο φαγητό που είναι και το ζητούμενο. Εμείς πήραμε:

- Μελιτζάνα μιλφέιγ… κρύο ορεκτικό το οποίο είναι ένα πυργάκι αποτελούμενο από μελιτζάνα, ντομάτα, απάκι καπνιστό και στην κορυφή γιαούρτι, πασπαλισμένο με πάπρικα… πρωτότυπο, νόστιμο, δροσιστικό, γενικά μας άρεσε πολύ.. 5,50€

- Λιγκουίνι με λαχανικά και ψητό μανούρι… τα γνωστά μας ζυμαρικά με σάλτσα ντομάτας, όχι η κλασσική κόκκινη σάλτσα, λίγο πιο λάιτ έκδοση, με φλουδίτσες από καρότο και πιπεριές και από πάνω μία μεγάλη φέτα ψητό μανούρι… εντάξει το απόλαυσα… από αυτά που δοκιμάσαμε ήταν το καλύτερο.. ένιωθες λίγο το μανούρι παραψημένο, αλλά εμένα δεν με χάλασε καθόλου… έβαζες το πιρούνι σου και έσπαγε το ψημένο μανούρι, το οποίο ήρθε και ανακατεύτηκε με την σαλτσούλα και έγινε ένα πάντρεμα πεντανόστιμο… αν θα ξαναπάω θα είναι σίγουρα γι αυτό το πιάτο… 7,60€

- Κεμπάπ πολίτικο συνοδευόμενο με μία πίτα κομμένη στα 4, ντιπ γιαουρτιού και λίγο κρεμμύδι και λίγες ροδέλες ντομάτας… εν αντιθέσει με το προηγούμενο πιάτο ήταν μικρή μερίδα, με μόλις δύο κεμπάπ, μέτρια ποιοτικά και την τιμή στα 8,90€… μεγάλο φάουλ… δνε ξέρω τι πρέπει να αλλάξουν, αλλά αν θα ξαναπλήρωνα κοντά 9 ευρώ για 2 κεμπάπ, θα πρέπει να ήταν το απαύγασμα της γεύσης και όχι 2 χρυσοπληρωμένες μετριότητες…

Μαζί με 1 coca cola και 1 μπύρα δώσαμε 30,00 €…

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, τρως καλά και σχετικά φθηνά και είναι γενικά μία περιοχή που πονάει από κερδοσκόπους μαγαζάτορες… Εγώ που κατεβαίνω συχνά στο κέντρο για φαγητό, πάντα μου αρέσει να ανακαλύπτω τέτοια μαγαζάκια που νιώθεις ότι δεν θα σε γδάρουνε για 1 μπριζόλα…. Μιας και στα άλλα τραπέζια καθόντουσαν κυρίως τουρίστες, νομίζω ότι είναι και μια καλή διαφήμιση για την εστίαση στην Ελλάδα τέτοιου είδους μαγαζιά, μέσα σε τουριστικές περιοχές με καλό και φθηνό φαγητό…

Θα ξαναπάω και σε όσους γουργουρίσει η κοιλίτσα από τα ψώνια και την βόλτα στην Ερμού, το συστήνω ανεπιφύλακτα..

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

μέτριο φαγητό σε λίγο τσιμπημένες τιμές. εξυπηρέτηση λίγο αργή. το περιβάλλον μάλλον συμπαθητικό θα έλεγα.

Φτάσαμε γύρω στις 9.30 το βράδυ και το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Αρκετοί τουρίστες, αλλά και παρέες με Ελληνες. Αμέσως μόλις καθίσαμε ήρθε ένας ευγενικός σερβιτόρος και έφερε μια κανάτα νερό βρύσης, καθώς και ένα κέρασμα, τέσσερα ποτηράκια τσικουδιά, που μας άρεσε πολύ. Λίγο αργότερα, ήρθε να μας πάρει παραγγελία.

φάγαμε μιλφέιγ λαχανικών (κολοκύθι, μελιτζάνα, πιπεριά) με μαστέλο Χίου
σαλάτα "Τζίτζικας και Μέρμηγκας", με πράσινα λαχανικά, αγγούρι, ανθότυρο.
κοτόπουλο "μαστιχάτο". δηλαδή κoμματάκια φιλέτου κοτόπουλου, με λίγα λαχανικά, μέσα σε μια "φωλιά" από φύλλο καταΐφι με σάλτσα από κρέμα γάλακτος και μαστίχα Χϊου.

καλά αλλά λίγο ακριβά

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σάββατο μεσημεράκι επισκέφτηκα το μαγαζί με μια φίλη μου που είχε ξαναπάει. Θέλαμε ένα ωραίο μέρος για να τσιμπήσουμε κάτι.

Το αγάπησα και σίγουρα θα το ξανα επισκεφτώ. Καθίσαμε έξω γιατί αν και Ιανουάριος ο καιρός το επέτρεπε. Είχε αρκετό κόσμο. Ο σερβιτόρος ήρθε αμέσως και μας προσέφερε νερό, ρακί και ελιές. Το ίδιο άμεσα ήρθε και μας πήραν παραγγελία. Παραγγείλαμε ρουμελιωτικό, μαστιχάτο (φοβερό πιάτο), γραβιέρα και 1 κιλό κόκκινο κρασί. Πολύ πρωτότυπη ιδέα το συρτάρι με τα μαχαιροπίρουνα.

Αν και παραγγείλαμε λίγα πιάτα, φύγαμε με γεμάτο στομάχι. Οι μερίδες του ήταν πολύ πλούσιες. Πληρώσαμε 20€ το άτομο για τόσο καλό φαγητό και τόση καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση σίγουρα αξίζουν.

Χρήσιμη;