Μεζεδοπωλείο με πολλές επιλογές στο μενού.

11 Μάρ 2017

Στις τελευταίες μου κριτικές τα βάζω με την εξυπηρέτηση και το service που δυστυχώς γίνονται ο αρνητικός «πρωταγωνιστής» της εξόδου μου για φαγητό, μολονότι στους υπόλοιπους τομείς οι εντυπώσεις μου είναι κατά βάση θετικές. Πρώτα ήταν το ΣΚΟΥΜΠΡΙ, μετά η PAELLA BARCELONA που μου άφησαν άσχημες εντυπώσεις στο κομμάτι «service», το καθένα για διαφορετικούς λόγους, τώρα ήρθε να προστεθεί και ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ στη Μητροπόλεως.
Δεν ξέρω εάν εγώ είμαι ο περίεργος, η αλήθεια πάντως είναι ότι προσπαθώ πάντα να μπω στη θέση των εργαζομένων ενός χώρου εστίασης. Καταλαβαίνω ότι λάθη μπορεί να γίνουν, μικρά ή μεγάλα δεν έχει σημασία, αλλά πιστεύω με ένα χαμόγελο, με μια ευγενική κίνηση, τέλος πάντων με μια συμπεριφορά που δείχνει ότι κατάλαβες το λάθος σου και προσπαθείς να επανορθώσεις, μπορείς να κερδίσεις τον πελάτη και να τον κάνεις να ξεχάσει το οποιοδήποτε ατυχές συμβάν. Τέλος πάντων, στον ΤΖΙΤΖΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΡΜΗΓΚΑ δεν μπήκαν καν στον κόπο να απολογηθούν για τις αστοχίες του service, μάλλον τους ενοχλούσε η παρουσία μας. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:

Παρέα πέντε ατόμων έφθασε βραδάκι καθημερινής στον ΤΖΙΤΖΙΚΑ και ΜΕΡΜΗΓΚΑ επί της οδού Μητροπόλεως. Ο χώρος δεν θεωρώ ότι έχει κάτι αξιομνημόνευτο, μπαίνοντας υπάρχουν 6 – 7 τραπέζια στη σειρά, δίπλα στο διάδρομο, που οδηγεί στην κουζίνα. Δεξιά υπάρχει ένας κάπως πιο απομονωμένος χώρος με 4 – 5 τραπεζάκι, ενώ καμιά δεκαριά τραπέζια βρίσκονται στο πατάρι. Όχι ιδιαίτερα στριμωγμένα τα τραπέζια, αλλά ούτε και πολύ ελκυστικά, ενδεχομένως και λόγω διάταξης του χώρου. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να προσάψω, το χώρο θα τον χαρακτήριζα αδιάφορο. Για να είμαι δίκαιος, να αναφέρω απλώς την απαγόρευση του καπνίσματος εκτός και τις πεντακάθαρες τουαλέτες, παρά την προφανή πολυκοσμία. Να πω την αλήθεια ο εξωτερικός χώρος μου φάνηκε πιο ελκυστικός, ενδείκνυται για τις ζεστές μέρες και βραδιές.

Το service σε πρώτη ανάγνωση δεν δημιούργησε προβλήματα. Ελαφρώς διεκπεραιωτικό, όχι ωστόσο κάτι τόσο διαφορετικό από αυτό που θα περίμενες σε ένα εστιατόριο που βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο της Αθήνας και προσανατολισμένο αναγκαστικά, λόγω θέσης και ύφους, και σε τουρίστες. Είναι κάτι που το περίμενα, οπότε και δεν με ενόχλησε.
Για αρχή λοιπόν ήρθε η κανατούλα με δροσερό νερό, και κέρασμα τσίπουρο με ελιές και ψωμί (αν και αμφιβάλλω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί κέρασμα, δεδομένου ότι το ψωμάκι χρεώνεται 1,30 ανά άτομο, δηλαδή 6,5 € και για τους πέντε της παρέας). Όπως και να έχει, όλα κυλούσαν ομαλά, μέχρι τη στιγμή που άρχισαν να έρχονται τα κυρίως πιάτα. Δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρειες, καθώς μάλλον θα σας μπερδέψω περισσότερο. Σημασία έχει ότι τα κυρίως πιάτα ήρθαν σε απόσταση τουλάχιστον μιας ώρας μεταξύ τους, με αποκορύφωμα το πιάτο ενός που στην αρχή ήρθε λάθος (δηλαδή του σερβιρίστηκε άλλο πιάτο από αυτό που παρήγγειλε) και χρειάστηκαν δύο υπενθυμίσεις εκ μέρους μας για να έρθει το σωστό και να μπορέσει τελικά ο άνθρωπος να φάει το κυρίως πιάτο του, αφού βέβαια οι υπόλοιποι είχαμε ήδη τελειώσει και είχαμε σχεδόν χωνέψει. Συμβαίνουν τέτοια λάθη θα μου πείτε, θα συμφωνήσω. Θα δεχτώ επίσης ότι, αν και θα το εκτιμούσα, δεν ήταν υποχρεωμένοι να κεράσουν έστω μια κανατούλα κρασί (από τις 5-6 που παραγγείλαμε, μην ξεχνιόμαστε) ή ένα γλυκό στο τέλος. Αντίθετα, δεν μπήκαν καν στον κόπο να ζητήσουν ένα συγγνώμη για το λάθος τους. Παντελής αδιαφορία και έλλειψη επαγγελματισμού, προς το τέλος μάλιστα όταν είχαμε τελειώσει το φαγητό και καθόμασταν και τα λέγαμε πίνοντας κρασί, 1-2 σερβιτόροι που ήταν στην είσοδο του μαγαζιού δυσανασχετούσαν φανερά που δεν φεύγαμε και δεν είχαν που να βολέψουν νέες παρέες που έρχονταν στο μαγαζί.

Παρόλα αυτά, είχαμε καιρό να τα πούμε, ήμασταν σε καλή διάθεση και περάσαμε πολύ ωραία. Υπό άλλες συνθήκες, τώρα θα εγκωμίαζα το φαγητό που πραγματικά ήταν πάρα πολύ νόστιμο και καλομαγειρεμένο, ωστόσο δυστυχώς αυτό περνάει σε δεύτερη μοίρα τώρα που γράφω την κριτική μου. Και είναι κρίμα, γιατί στον τομέα των γεύσεων γίνεται από τον ΤΖΙΤΖΙΚΑ πολύ καλή δουλειά με πιάτα που είναι προσανατολισμένα μεν σε κλασικές επιλογές της ελληνικής κουζίνας αλλά σερβίρονται σε πρωτότυπους συνδυασμούς από ποιοτικά και φρέσκα υλικά. Ό, τι δοκιμάσαμε μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους:
- σαλάτα του τζίτζικα, με διάφορες πρασινάδες, μανούρι και ένα άλλο τυράκι (που μου διαφεύγει) με μια ωραία σως μουστάρδας. Πολύ νόστιμη και σε επαρκέστατη ποσότητα.
- πατάτες τηγανητές, φρεσκότατες και καλοτηγανισμένες.
- καγιανά αλλιώτικο, δηλαδή παξιμαδάκια με σάλτσα ντομάτας, παστό χοιρινό και δυο τηγανητά αυγά. Πρωτότυπη εκτέλεση, σίγουρα απόλυτα πετυχημένη και νόστιμη. Ίσως προτιμούσα το παξιμάδι σε μικρότερη ποσότητα.
- τριλογία μανιταριών, ψημένα στη σχάρα, νοστιμότατα.
- κεφτεδάκια με δυόσμο, εξίσου νόστιμα, μας ικανοποίησαν.
- από κυρίως εγώ πήρα σουπιά στη σχάρα με σπανακόρυζο λεμονάτο, πολύ νόστιμο, με το λεμονάκι να είναι όσο χρειάζεται και τη σουπιά να δίνει μια ιδιαίτερη γεύση στο όλο πιάτο. Από τα υπόλοιπα, δοκίμασα το πιάτο της γυναίκας μου, που δεν μπόρεσε να το καταφέρει όλο, δηλαδή τραγανά θαλασσινά (καλαμάρι, γαριδούλες και μπακαλιάρο) με τσιπς πατάτας και παντζαριού και σκορδαλιά κεφαλλονίτικη (η λεγόμενη αλιάδα ή κάπως έτσι τέλος πάντων). Πραγματικά μου άρεσε πολύ ως πιάτο, καλοτηγανισμένα τα ψαρικά και οι πατάτες, πεντανόστιμη και η σκορδαλιά.
- οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε επιλογές με κρέας και έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από τις γεύσεις που δοκίμασαν (μαστιχάτο κοτόπουλο σε φωλιά κανταϊφιού με μπέικον, χοιρινά μπριζολάκια) εάν εξαιρέσεις το ζήτημα της καθυστέρησης που προανέφερα. Δεν δοκίμασα οπότε δεν έχω άποψη, η εικόνα τους πάντως ήταν ιδιαίτερα ελκυστική, δεν τίθεται ζήτημα σχετικά.
- το φαγητό μας συνοδεύσαμε με λευκό κρασί χύμα (νομίζω μοσχοφίλερο). Δροσερό και ευκολόπιοτο, μας ικανοποίησε εξίσου με το φαγητό.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 25 € το άτομο. Σίγουρα πήραμε αρκετά πιάτα (5 κυρίως και 5 ορεκτικά – σαλάτες), ήπιαμε και αρκετό κρασί, οπότε η τιμή κατ΄ άτομο ίσως δεν είναι η πλέον αντιπροσωπευτική. Σε κάθε περίπτωση, οι τιμές είναι κάπως τσιμπημένες, ενδεικτικά αναφέρω τη σαλάτα στα 9,00 €, τις τηγανητές πατάτες στα 4,20 € (! ), τα λοιπά ορεκτικά κοντά στα 8,00 €, τα κυρίως όλα κοντά στα 11,00 € εκτός του κοτόπουλου που στοίχιζε κοντά 13,00 € (! ), το χύμα κρασάκι στα 5,00 € και κάτι το μισόλιτρο. Δεν θα ήταν χαμηλή η βαθμολογία μου ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, δεδομένης και της ποιότητας των πιάτων, αλλά και της ποσότητας που ήταν ικανοποιητική. Όπως και να έχει πάντως οι τιμές επιδέχονται σίγουρα βελτίωσης, και αν συνδυαστούν και με το service, τότε το “value for money” πέφτει ακόμη περισσότερο.

Αυτά λοιπόν από εμένα για τον ΤΖΙΙΤΖΙΚΑ, τον οποίο, όπως εύλογα αντιλαμβάνεστε, δεν νομίζω να ξαναεπισκεπτώ, παρόλο που θα μπορούσε να είναι από τις πρώτες επιλογές για νόστιμο φαγητό στο κέντρο της Αθήνας. Εξάλλου, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, υπάρχουν επιχειρήσεις που δείχνουν έμπρακτα το σεβασμό τους απέναντι στους πελάτες τους, οπότε με βλέπω να στρέφομαι σε τέτοιες «δοκιμασμένες» λύσεις σε επόμενες εξόδους. Αυτά...

01 Φεβ 2017

Δύσκολη υπόθεση το να έχεις να διοργανώσεις επαγγελματικό γεύμα με καμιά ντουζίνα ξένους συνεργάτες, από διάφορες, κιόλας, χώρες. Στα κλασικά κριτήρια επιλογής εστιατορίου (γεύση, χώρος, εξυπηρέτηση, vfm) προστίθενται οι εξής βαθμοί δυσκολίας:

Πρώτον: Κουζίνα που να αντλεί σαφώς στο μεγαλύτερο μέρος της από την ελληνική παράδοση, αλλά να ξεφεύγει από τα πλήρως τετριμμένα (μουσακάς, σουβλάκι, τζατζίκι) και να μπορεί να ικανοποιήσει ποικίλα γούστα, συνήθειες και ιδιοτροπίες του καθενός (τις οποίες, φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις, καθ’ ότι οι συνδαιτυμόνες δεν είναι και φίλοι σου), Δεύτερον: Διαθεσιμότητα του μενού στα Αγγλικά. Βασικότατο! Και φυσικά δεν εννοώ να είναι ο κατάλογος στα κορακίστικα, αλλά σε αξιοπρεπή τουλάχιστον γλώσσα, και να αποδίδει στοιχειωδώς το περιεχόμενο των πιάτων. Ειδ’ άλλως, πιστέψτε με, θα πρέπει – αν είστε ο διοργανωτής του γεύματος- να τρέχετε σαν τον Βέγγο για να εξηγείτε σε έναν- έναν από τους καλεσμένους σας τι είναι τα “keftedakia me kokkini saltsa” και οι “lahanontolmades”. Τρίτο: Σωστή συμπεριφορά ως προς το θέμα της απόδειξης. Στη δική μου περίπτωση, μάλιστα, απαραίτητη προϋπόθεση ήταν η δυνατότητα έκδοσης πολλαπλών αποδείξεων, για διάφορους οργανωτικούς λόγους. Ανά δύο ή τρία άτομα έπρεπε να κοπεί διαφορετική απόδειξη. Extra βαθμός δυσκολίας (που συνδέεται με το προηγούμενο): Οι συνδαιτυμόνες, πάλι για οργανωτικούς λόγους, πληρώνουν από την τσέπη τους, οπότε η υπόθεση δεν σηκώνει πολλές αποτυχίες.

Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη όλα τα παραπάνω, κανονίζω για επαγγελματικό δείπνο στον Τζίτζικα, έχοντας συνολικά καλές εντυπώσεις από προηγούμενες επισκέψεις και από μελέτη του καταλόγου στο site τους. Η κράτηση έγινε καμιά 10ριά μέρες νωρίτερα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εφόσον επρόκειτο για 15 άτομα.

Ευγενική υποδοχή με κέρασμα καλωσορίσματος τσιπουράκια και ελιές μέσα σε λαδάκι. Κατέφθασαν επίσης μπόλικες κανάτες με νερό βρύσης και 3-4 μπουκάλια αγνό παρθένο ελαιόλαδο για πάσα χρήση (για τα καθ’ ημάς στις σαλάτες, για τους ξένους φιλοξενούμενους για απλή, αλλά ιδιαιτέρως εκτιμητέα, παπάρα στο λάδι). Το ψωμί επίσης δεν χρεώθηκε ως υποχρεωτικό κουβέρ αλλά όλοι οι παριστάμενοι ερωτήθηκαν αν ήθελαν.
Όπως φαντάζεστε, πολλά πιάτα παρέλασαν από ένα τραπέζι 15 ατόμων, αλλά θα αναφερθώ λεπτομερέστερα σε όσα γεύτηκα η ίδια.

- Τυρολουκουμάδες με μαρμελάδα ντομάτας: 5 τεμάχια λαχταριστά, στα οποία έπεσα ομολογουμένως με τα μούτρα. Χωρίς λάδια, παρ’ όλα αυτά, η ζύμη πρέπει να είχε λίγο παραπάνω αλεύρι, όπως αντιλήφθηκα μόλις κρύωσαν. Να τους δοκιμάσετε, αλλά με εγκράτεια. Η ντομάτα καλή, αλλά όχι τόσο μαρμελαδένια όσο τη φαντάζεται κανείς.
- Χορτοκεφτέδες: Ιδιαιτέρως μπαμπάτσικοι σε μερίδα 4 τεμαχίων. Πολύ γευστικοί όσο ήταν ζεστοί τουλάχιστον, αλλά μάλλον ισχύει το ίδιο με τους τυρολουκουμάδες ως προς τη “βαρύτητα” του μείγματος. Νομίζω ότι και στις δύο περιπτώσεις θα βοηθούσε πολύ να υπάρχει κάποια συνοδεία γιαουρτιού.
- Κεφτεδάκια με δυόσμο: Οκ, κλασικά και συμπαθητικά. Συνοδεύονται με πατάτες τηγανητές (βλ. παρακάτω).
- Πατάτες τηγανητές: Αρκετά γενναιόδωρη μερίδα, τραγανές και αρκετά νόστιμες.
- Ποικιλία σουβλακίων στα κάρβουνα (που πάει να πει μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο) συνοδευόμενα από πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο: Σωστά ψημένα τα σουβλάκια, αλλά ακόμα πιο ενδιαφέρουσες οι πατατούλες με το δεντρολίβανο και το φλούδι τους.
Άλλα πιάτα που δοκιμάστηκαν από την ομήγυρη και εισέπραξαν καλά σχόλια, χωρίς να μπορώ η ίδια να εκφέρω άποψη, ήταν η σαλάτα “Τζίζικας”, η τσιπούρα, τα τραγανά θαλασσινά στη λαδόκκολα με τσιπς παντζαριού και πατάτας και Κεφαλλωνίτικη αλιάδα (μπακαλιάρος, γαριδάκι, καλαμαράκι), που όντως ήταν αρκετά δημιουργικό πιάτο στην εμφάνιση τουλάχιστον, και το “Σαντορινιό” (φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού, κάπαρη και πουρέ από πατάτα και μελιτζάνα). Επί τη ευκαιρία, μεγάλο παράπονο το έχω που έχουν αφαιρέσει από το μενού εκείνα τα υπέροχα και - παραδόξως- πολύ ελαφριά γεμιστά κρεμμύδια με σπανάκι, που υπήρχαν παλιότερα Ελπίζω να το διαβάσει κάποιος εκ του καταστήματος και να τα επαναφέρει.

Από γλυκά δοκίμασα το προφιτερόλ: Σου γεμιστά με παγωτό βανίλια και μπόλικη ζεστή σάλτσα κουβερτούρας. Λίγο βαρύ για τα δικά μου γούστα για επιδόρπιο, αλλά σιγουράκι για τους λάτρεις των σοκολατοειδών.

Η καπνοαπαγόρευση τηρείται κανονικά στον ισόγειο χώρο, αλλά απ’ ότι κατάλαβα στον επάνω επιτρέπεται, χωρίς να μεταφέρεται καμία υποψία καπνού στον κάτω. Ίσως λίγο με το θέμα του εξαερισμού της ανοιχτής κουζίνας πρέπει να κάνουν κάτι, χωρίς παρ’ όλα αυτά να γίνεται δυσάρεστη η ατμόσφαιρα.

Το σέρβις ήταν άψογο και αυτό και μόνο αποτελεί λόγο για να επανέλθω σε αντίστοιχη περίπτωση, αν μη τι άλλο: Οι άνθρωποι κατ’ αρχάς πραγματικά με σκλάβωσαν με την κατανόηση στο θέμα των πολλών αποδείξεων (που δεν είναι και τόσο απλό και είχα συνεννοηθεί προκαταβολικά για αυτό, αλλά το τονίζω και πάλι), όπως και στην προσπάθειά τους να με διευκολύνουν στην επεξήγηση των πιάτων, καθ’ ότι απορίες εξακουλουθούσαν να υπάρχουν παρά τη σαφήνεια του αγγλόγλωσσου καταλόγου. Στο τέλος επίσης μας ήρθε κι άλλο κέρασμα σφηνακίων μαστίχας σε αρκετή ποσότητα. Ε εδώ, ενθουσιάστηκαν ακόμα περισσότερο οι φιλοξενούμενοι. Σωστοί στους χρόνους τους και πρόθυμοι όλοι να μας διευκολύνουν, απαλλάσοντάς μας από άδεια πιάτα, προσθέτοντας καρέκλες και κάνοντας χώρο όσο γινόταν.
Εν ολίγοις, μια σοβαρή επιχείρηση, με κατά βάση καλό φαγητό και επαγγελματικότατη συμπεριφορά, που εμένα με έχει κερδίσει σίγουρα για αντίστοιχες εξόδους.

25 Σεπτεμβρίου, πολιτιστική Κυριακή στην Αθήνα, επίσκεψη σε 2 μουσεία, στο ένα δε απολαύσαμε μία εκπληκτική ξενάγηση (μα πόσα πράγματα υπάρχουν να κάνεις σε αυτή την πόλη! ).

Προς το μεσημεράκι, πήγαμε μέχρι το Σύνταγμα ψάχνοντας που θα ικανοποιήσουμε την πείνα μας.
Η μύτες 2 πεινασμένων γυναικών έλκονταν από ινδικές, ισπανικές, ιαπωνικές, κινέζικες κουζίνες, καταλήξαμε να πάθουμε ότι παθαίνεις με τις δοκιμές αρωμάτων: δεν μπορείς να αποφασίσεις σε ποιο θα καταλήξεις…
Στην τελευταία μας γύρα προς αναζήτηση φαγητού –Ω! του θαύματος- πέσαμε πάνω στο Τζίτζικα και μέρμηγκα που για καλή μας τύχη είχε και διαθέσιμο τραπέζι!!!
Χωρίς καμία περαιτέρω συζήτηση, στρογγυλοκαθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, αμέσως μας έστρωσαν το τραπέζι μας και μας έφεραν το καλωσόρισμα (ελίτσες & 2 τσιπουράκια) και το ψωμάκι μας.
Φυσικά ανακαλύψαμεε τα μαχαιροπήρουνά μας στο συρτάρι που έχει το κάθε τραπέζι! ) έξυπνη τσαχπινιά, αφού στην αρχή οι περισσότεροι από εμάς ζητάμε από τα παιδιά στο service να φέρουν μαχαιροπήρουνα.

Ο έξω χώρος τίποτε το ιδιαίτερο, πάνω στο πεζοδρόμιο στέκονται τα τραπεζοκαθίσματα, ο δε μέσα χώρος απλός, λιτός και καθαρός, οι τουαλέτες το ίδιο καθαρές και με πρωτότυπους νιπτήρες!

Μετά από μελέτη του Menu, αποφασίσαμε να πάρουμε το Menu των 2 ατόμων με κόστος € 18,00/άτομο για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα και ίσως τα χαρακτηριστικότερα πιάτα.
Για κρασάκι προτιμήσαμε ½ κιλό κόκκινο αγιωργίτικο χύμα, πολύ καλό.

Η χρονική ροή που έφθαναν τα πιάτα στο τραπέζι μας είναι αυτός ακριβώς που επιθυμούσαμε και οι δύο, δηλαδή άφιξη πιάτων με χρονική απόσταση μεταξύ τους τόση ώστε να έχεις ήδη γευτεί το περισσότερο από ότι έχει προηγηθεί αλλά όχι τόσο ώστε να το έχεις τελειώσει….
Πριν προχωρήσω στην ανάλυση του φαγητού θα δώσω μεγάλο μπράβο στην εξυπηρέτηση, γιατί εκτός της αμεσότητας και ευγένειας, πέτυχε αυτό που περιγράφω παραπάνω (π). ου σπανίζει

Το menu μας αποτελείτο από
1 φρεσκότατη και δροσερότατη σαλάτα
Πιτάκια του Μέρμηγκα (πιτάκια με γέμιση μυζήθρα) πεντανόστιμα
Τριλογία μανιταριών στα κάρβουνα.... ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ
Καγιανά αλλιώτικο, ότι και να πω για αυτό το πιάτο (και δε με κερδίζει εύκολα ο καγιανάς) είναι λίγο
Μαστιχάτο Κοτόπουλου, φιλέτο κοτόπουλο σε φωλιές καταιφιου με σως μαστίχας και μπέικον (η αλήθεια είναι ότι η μαστίχα δεν ακούγεται, παρόλα αυτά είναι ένα υπέροχο πιάτο)
Φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού και πουρέ πατάτας και μελιτζάνας, ακόμη ένα απίθανο πιάτο.
Για γλυκό μας προσέφεραν παγωτό βανίλια λουσμένο με σοκολάτα

Όλα τα παραπάνω καταναλώθηκαν από δύο γυναίκες που δεν άφησαν ούτε ένα ψιχουλάκι!!!
Θα πω ότι το μέγεθος στις μερίδες είναι από μικρό έως μέτριο, όμως δεδομένου ότι πήραμε συγκεκριμένο menu το σύνολο της ποσότητας που φάγαμε είναι πολύ καλό.
Σημειώνω ότι στα γύρω τραπέζια οι μερίδες εκτός συγκεκριμένου menu είχαν κανονικό μέγεθος.

Οι τιμές του δεν είναι χαμηλές τιμές ταβερνείου, όμως εάν το δεις από την πλευρά της διαφορετικότητας, απογειωμένων γεύσεων, καταπληκτικού service σε σχέση με το κόστος του γεύματος, νομίζω ότι τελικά θα πω πως είναι σχεδόν vfm.

Μπήκε στα αγαπημένα!

02 Ιαν 2016

Κατ'αρχήν να ευχηθώ Καλή Χρονιά σε όλους, με νέες γευστικές εμπειρίες και τις καλύτερες προοπτικές για τον καθένα μας σε προσωπικό επίπεδο!

Μια απ΄τις γευστικές εξορμήσεις μου για τις φετινές Γιορτές έγινε στον Τζίτζικα και Μέρμηγκα της Μητροπόλεως. Πραγματοποιήθηκε την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων, ημέρα Σάββατο, λίγο αργά το μεσημέρι.

Το πώς βρέθηκα στο Σύνταγμα εκείνο το μεσημέρι, ούτε κι εγώ έχω καταλάβει. Γιατί, ως γνωστόν, τέτοιες μέρες πρέπει να οπλιστείς με μεγάλη υπομονή και με πολλή... γιορτινή διάθεση για να αντιμετωπίσεις το σπρώξιμο και τον συνωστισμό που συνεπάγεται μια βόλτα στο κέντρο.

Πήραμε όμως την απόφαση, για να ευχαριστήσουμε μια φίλη που ήρθε για λίγες μέρες στην Αθήνα και ανυπομονούσε να κάνει την καθιερωμένη βόλτα Σύνταγμα- Ερμού- Ανδριανού -Θησείο. Καταλήξαμε όμως να ψάχνουμε σοκάκια να ξεγλιστρήσουμε για ν'αποφύγουμε την κοσμοπλημμύρα. Επόμενο ήταν όλες οι επιλογές φαγητού που είχα στο μυαλό μου στη γύρω περιοχή ν' ακυρωθούν η μία μετά την άλλη, είτε λόγω μακράς αναμονής είτε λόγω αδυναμίας να φτάσουμε στο στόχο (για τόσο κόσμο μιλάμε! ).

Έτσι, ώρα 3:30 πια, αφού καταφέραμε να κάτσουμε για ένα καφεδάκι στην πλατεία Αγ. Ειρήνης, ανηφορίσαμε θέλοντας και μη για Σύνταγμα. Οδήγησα τις δύο φίλες μου από Μητροπόλεως στον Τζίτζικα και Μέρμηγκα, περισσότερο για να φάμε κάπου πιο καλά και ν' αποφύγουμε τη γνωστή σουβλακοφαγία του Μοναστηρακίου (η μόνη επιλογή που, μας είχε μείνει).

Στον Τζίτζικα είχα ξανακαθίσει πριν πολύυυ καιρό, χωρίς κάτι συγκλονιστικό να θυμάμαι. Η περιοχή, πέρα από την εύκολη πρόσβαση, δεν έχει τίποτα ελκυστικό. Το εστιατόριο βρίσκεται στο ισόγειο μιας απ'τις πολυκατοικίες του Συντάγματος, στο ύψος σχεδόν του παλιού Υπουργείου Παιδείας. Ο χώρος όμως εσωτερικά είναι περιποιημένος και προσεγμένος. Και γενικά το εστιατόριο αυτό (μαζί με το Αθηναϊκόν παραδίπλα) είναι ό, τι πρέπει για ένα ωραίο γεύμα ελληνικής κουζίνας στο Σύνταγμα. Εξυπηρετεί και Αθηναίους και τουρίστες. Βάζω 3 στο χώρο λόγω του εσωτερικού του και για να μετριάσω τη συνολική βαθμολογία. 2 - 2,5 θα ήταν ακριβέστερο.

Μετά από 10 λεπτά αναμονής χωρίς κράτηση, τακτοποιηθήκαμε σε ένα τραπέζι που μόλις είχε αδειάσει (μεγάλη τύχη! ). Δε μπορώ να πω, με τόσο κόσμο που μπαινόβγαινε και τέτοιο χαμό μέσα, οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί, μας ενθάρρυναν να καθίσουμε στο μπαρ να περιμένουμε λίγο, παρά να μας διώξουν, με την εύκολη δικαιολογία ότι δεν έχουν τραπέζι. Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε κινητικότητα στα τραπέζια, αφού αρκετά άδειαζαν και γέμιζαν συνεχώς. Έτσι περιμέναμε κανένα δεκάλεπτο και ήρθε και η σειρά μας. Μάλιστα όσο περιμέναμε είχε και κερασματάκι μελομακάρονα και κουραμπιέδες!

Στερώ όμως το 4/4 στην εξυπηρέτηση επειδή λόγω ημέρας επικρατούσε ένας απίστευτος συνωστισμός και οι σερβιτόροι ήταν λογικό να μην δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον σε όλα τα τραπέζια.

Με το που καθίσαμε λοιπόν στρώθηκαν βιαστικά χάρτινα τραπεζομάντιλα και ήρθε το κέρασμα, 3 σφηνάκια τσίπουρο με 5-6 ελίτσες σε λαδάκι. Πεινούσαμε πολύ και τις φάγαμε όλες.

Το μενού ήταν πολύ δελεαστικό. Κινείται σε ελληνική κουζίνα λίγο πιο πειραγμένη, με ευφάνταστους συνδυασμούς γεύσεων και παραδοσιακή πρώτη ύλη που αναγράφεται στον κατάλογο. Υπάρχει α. το μενού a la carte με πολλές επιλογές σε ορεκτικά και κυρίως β. κάποια πιάτα ημέρας και γ. 2 πιο οικονομικά μενού των 2 ατόμων. Δηλαδή, όπως το είδα εγώ, ο καθένας θα βρει κάτι στα γούστα του και στα χρήματα που μπορεί να διαθέσει.

Μετά από γρήγορη έρευνα του καταλόγου, βρήκα αρκετά πιάτα που μου άρεσαν (σίγουρα έφταιγε κι η πείνα μου γι' αυτό), απλά βλέποντας δίπλα τις τιμές τους, μαγκώθηκα λίγο. Τα περισσότερα κυρίως κυμαίνονταν στα 13- 15 ευρώ, εκτός κάποια ζυμαρικά, το ριζότο κι ένα ψητό, τύπου κεμπάπ, που ήταν λίγο πιο οικονομικά. Με άλλα λόγια, υπολόγισα ότι με μια σαλάτα στη μέση, ένα κυρίως και κάτι να πιεις, δεν σου φτάνει το 20ρικο.

Όπως καταλαβαίνετε, επειδή η επιλογή εστιατορίου ηταν δική μου, αισθάνθηκα λίγο άβολα, γιατί δεν ήθελα να βάλω τις φίλες μου να πληρώσουν ξαφνικά 20- 25 ευρώ για ένα μεσημεριανό γεύμα. Ευτυχώς η λύση δόθηκε από το οικονομικό μενού δύο ατόμων, το οποίο περιλαμβάνει ένα συνδυασμό signature γεύσεων με σαλάτα, ορεκτικά, 2 κυρίως πιάτα και γλυκό, στην τιμή των 19 ευρώ το άτομο.

Οι συνδυασμοί είναι δύο. Εμείς πήραμε το δεύτερο μενού που περιλάμβανε τα εξής:

- Σαλάτα του Τζίτζικα
-Τριλογία Μανιταριών στα κάρβουνα
- Πιτάκια του Μέρμηγκα
- Καγιανά "αλλιώτικο"
- Σαντορινιό
- Μαστιχάτο Κοτόπουλου
- Προφιτερόλ με παγωτό βανίλια

στη λογική να μοιραστούμε και οι τρεις τη σαλάτα και τα ορεκτικά και να πάρουμε άλλο ένα κυρίως για τον τρίτο της παρέας. Επιλέξαμε μια μερίδα λιγκουίνι με παστό Μάνης, μανιτάρια και σκόρδο, από τα πιάτα ημέρας. Εγώ δηλαδή το επέλεξα, που ονειρευόμουν ζυμαρικά από νωρίς.

Άρχισαν να καταφθάνουν λοιπόν τα φαγητά μας, πολύ γρήγορα και σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Πρώτα ήρθε η σαλάτα, σε βαθύ μπολ, η οποία ήταν νοστιμότατη. Με ντομάτα, λάχανα, κόκκινη πιπεριά, γενναία κομμάτια ανθότυρο και μία γλυκιά σος.

Στη συνέχεια κατέφθασαν τα μανιτάρια και τα πιτάκια σε ένα μακρόστενο πιάτο, μαζί. Τα μανιτάρια ήταν πλευρώτους, πορτομπέλο και άσπρα, με λευκό μπαλσάμικο, μέλι και θυμάρι. Πολύ νόστιμα (κυρίως τα πορτομπέλο), όπως και τα πιτάκια του Μέρμηγκα, γεμιστά με μυζήθρα και μυρωδικά. Ελαφριά, με ωραία, δεμενη γεύση.

Ο καγιανάς ήταν ένα παξιμάδι λαδιού Κυθήρων με μια πλούσια σάλτσα ντομάτας και μυρωδικών κι ένα αυγό μάτι από πάνω. Η σαλτσούλα του ήταν μπουκιά και συγχώριο.

Τα κυρίως, τέλος, μας ικανοποίησαν επίσης. Εμένα μου άρεσε λίγο περισσότερο το Σαντορινιό, που ήταν φιλετάκια χοιρινού σβησμένα με κρασί και με πουρέ μελιτζάνας και πατάτας. Το κοτόπουλο μέσα σε φωλιά καταϊφι ήταν στην ουσία κυβάκια φιλέτο κοτόπουλου με μία γλυκιά μαστιχωτή σος. Πετυχημένο ως προς τη σύλληψη και την εκτέλεση, αλλά κάπως γλυκό για τα γούστα μου. Και το καταίφι παραήταν τραγανιστό, προς ξερό θα έλεγα.

Η μακαρονάδα, τέλος, ήρθε σε μεγάλο, βαθύ πιάτο, ικανοποιητική ποσότητα, πλούσια τα υλικά, την μοιραστήκαμε και οι τρεις.

Γενικά ό, τι φάγαμε μας άρεσε, οι συνδυασμοί γεύσεων ήταν παραπάνω από ικανοποιητιικοί, γι'αυτό και βάζω το 4/4 στη γεύση, χωρίς αμφιβολία. Δεν αμφιβάλλω ότι και τα υπόλοιπα πιάτα του θα είναι πολύ νόστιμα, αφού φαίνεται ότι πειραματίζονται με νέες γεύσεις και προσφέρουν ψαγμένες επιλογές ελληνικής κουζίνας.

Ωστόσο μας προβλημάτισε η σχέση ποσότητας-τιμής στο μενού των 2 ατόμων. Η καρτέλα που μας δόθηκε έγραφε ξεκάθαρα ότι οι μερίδες είναι προσαρμοσμένες στα δύο άτομα, οπότε καταλάβαμε ότι οι ποσότητες θα είναι μικρότερες. Αλλά δεν φανταστήκαμε αυτό που είδαμε. Δηλαδή και τα ορεκτικά και τα κυρίως έρχονται σε κοινά πιάτα με εμφανείς περικοπές. Σε ένα πιάτο μακρόστενο ήρθαν τα μανιτάρια (5-6 κομμάτια διαφόρων μανιταριών) μαζί με τα πιτάκια (3 στον αριθμό, μικρού μεγέθους). Και σε ένα δεύτερο πιάτο ήρθαν τα δύο κυρίως: μια φωλιά καταϊφι-κοτόπουλο στη μια άκρη και λίγο χοιρινό κρέας με πουρέ στην άλλη! Κάτι σαν ποτ πουρί γεύσεων και όχι ολοκληρωμένες μερίδες.

Ομολογώ ότι μπερδευτήκαμε λίγο στα κυρίως (παρ'όλο που οι σερβιτόροι μας εξηγούσαν κάθε φορά τι έφερναν) και περιμέναμε για ώρα και το δεύτερο πιάτο, μην έχοντας συνειδητοποιήσει ότι το έχουμε ήδη φάει!

Εμείς, οκ, έτυχε να είμαστε 3 κοπέλες, χορτάσαμε μια χαρά με όσα πήραμε, ένας πιο πεινασμένος όμως ή ένας άντρας που είναι συνήθως πιο απαιτητικός σε ποσότητα φαγητού, επουδενί δεν χορταίνει με αυτό το μενού (μαζί με δεύτερο άτομο).

Υπό αυτή την προϋπόθεση δεν ξέρω αν αξίζει και η τιμή των 38 ευρώ (19x 2) γι αυτή την ποσότητα. Αν το καλοσκεφτείς, αναλογικά βγαίνει το ίδιο σχεδόν με την α λα καρτ παραγγελία που έγραψα παραπάνω. Κι απ' ότι είδα από τα πιάτα άλλων τραπεζιών, οι μερίδες ήταν μεγάλες και φαίνονταν φροντισμένες.

Εμείς, λόγω του συνδυασμού αυτού με το μενού των 2 ατόμων, πληρώσαμε μόλις 17,5 ευρώ η καθεμιά (με 500μλ δικό τους ροζέ κρασί), αλλά η τιμή αυτή δεν είναι καθόλου ενδεικτική.

Υπολογίστε 20 έως 28 ευρώ το άτομο για να είστε μέσα, πάντα αναλόγως την παραγγελία.

Νόστιμο το φαγητό του Τζίτζικα, αλλά πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη για να πεις ότι έφαγες χορταστικά. Μια μείωση τιμών, τουλάχιστον στα κυρίως, επιβάλλεται. Όσο για το μενού των δύο, γευστικά αξίζει, ποσοτικά, τι να πω, έκανα τα σχόλιά μου. Κάντε κι εσείς την δοκιμή για να βγάλετε συμπέρασμα.

12 Αυγ 2015

Πήγαμε καθημερινή σε κυριολεκτικά νεκρή ώρα(περίπου 18.15).
Και όμως είχε κόσμο!!

Και στις επόμενες δύο ώρες κατέφθανε και άλλος κόσμος.
Άρα το μαγαζί έχει βρεί το κοινό του, ενώ η τοποθεσία του βολεύει και τουρίστες και επαγγελματίες

Δοκιμάσαμε τα θαλασσινά
Περί ορέξεως..
Οι απόψεις μας δεν ήταν ενιαίες

Από τα πρώτα οι βλητοκορφές δε μας ενθουσίασαν ενώ διαβάζω καλές κριτικές
Το μαγαζί έχει τόση κίνηση που θεωρώ ότι λειτουργεί με αυτόματο πιλότο.
Τι κριτική να κάνεις όταν με τόση δουλειά μπορεί να ψήθηκε λιγότερο η περισσότερο ένα κομμάτι φαγητού;

Το φαγητό θεωρώ ότι είναι μεν ικανοποιητικό, όχι όμως ότι αποτελεί πρόταση που πρέπει να το δοκιμάσεις.

Αρκετά καλό και λευκό χύμα κρασί του
Κατά τα άλλα είναι ευπρεπές έχει καλή εξυπηρέτηση, το περιβάλλον οκ

24 Οκτ 2015

Απο τα πολυ ωραια εστιατορια στο κεντρο αλλα οι τιμες φαρμακι!!!
Τα σπεσιαλ πιατα
Σαγανακι με μπεικον
Το σαντορινιο απαιχτο
Τα μπριζολακια με μελι επισης!!!

Δοκιμασαμε κ τη φωλια κανταϊφιου με κοτοπουλο μπεικον κ κρεμα γαλακτος κ ηταν πολυ γλυκο.. ειχε μαστιχα μεσα κ νομιζω οτι δεν ταιριαζει.. Ειχα περισσοτερες προσδοκιες για αυτο το πιατο..

Μητροπόλεως 12-14, Σύνταγμα

ΑΜΠΑΚΟΣ