Μεζεδοπωλείο με πολλές επιλογές στο μενού.

12 Απρ 2018

Κυριακή των Βαΐων, χαλασμός κόσμου στο Κέντρο, λόγω τόσο του Πάσχα των Καθολικών όσο και των ανοιχτών καταστημάτων. Τρία άτομα επιλέγουμε για μεσημεριανό φαγητό τον ΤΖΙΤΖΙΚΑ & ΜΕΡΜΗΓΚΑ (ΤΜ) της Μητροπόλεως, έχοντας ενημερωθεί απ’ τις αρκετά καλές κριτικές των χρηστών στο σάιτ μας.

Εμπνευσμένοι προφανώς απ’ τον ομώνυμο μύθο του Αισώπου, ο Παναγιώτης Μαζαράκης και Τάσος Δήμας ίδρυσαν τον 1ο ΤΜ το 1995 στα Άνω Πατήσια, για να ακολουθήσει το 2ο μαγαζί τους στο Χαλάνδρι το 1998, το 3ο εδώ στο Σύνταγμα το 2006, και το 4ο στην Κηφισιά το 2008!

Γύρω στις 4 μ. μ. λοιπόν επικρατούσε γενικά πανικός σε όλα τα μαγαζιά της Μητροπόλεως και του Συντάγματος. Στον ΤΜ έπρεπε να περιμένουμε 15 λεπτά για τραπέζι, όπου τελικά μας οδήγησε στον εξωτερικό τους χώρο μια ευγενής κοπέλα επί της υποδοχής, αφού βέβαια δεν είχαμε κάνει κράτηση. Ο χώρος, σε ισόγειο, πατάρι, αλλά και έξω, ήταν τίγκα από Έλληνες αλλά και αρκετούς ξένους τουρίστες, νεαρής μάλλον ηλικίας.

Το μαγαζί λειτουργεί, όπως έμαθα, Τρίτη με Σάββατο μέχρι 01.00 πρωινή, και Κυριακή / Δευτέρα μέχρι 23.00.
Με το που καθίσαμε έφθασε κέρασμα από τσίπουρο, με ελίτσες και πιπεριά. Παρατήρησα ότι δεν είχε μουσική, τουλάχιστον την ώρα που τρώγαμε (4-6 μ. μ. ), αλλά μάλλον δεν θα είχε και νόημα, λόγω του αδιαχώρητου και της σχετικής χάβρας που επικρατούσε στην όλη περιοχή!!

Ο χώρος θυμίζει παλιό μπακάλικο, γεμάτο ράφια με προϊόντα και ποτά, η δε συνολική του χωρητικότητα θα είναι περίπου για 150 άτομα (υπολόγισα από 40 έξω και στο πατάρι, και 70 στους δυο χώρους του ισογείου). Οι τζαμαρίες φωτίζουν αρκετά τον χώρο, ο οποίος στο ισόγειο μπαίνοντας έχει ξύλινο πάτωμα, ενώ στο βάθος το δάπεδο είναι στρωμένο με πλακάκια. Η ανοιχτή κουζίνα, με τους ψήστες, βρίσκεται στο βάθος δεξιά, ενώ συνεχίζοντας προς τα αριστερά κατεβαίνεις στο πλακοστρωμένο υπόγειο, όπου βρίσκονται από 2 ανδρικές και γυναικείες τουαλέτες, με πρωτότυπες μάλιστα γούρνες σχήματος κονσέρβας Κύκνος. Στο βάθος διακρίνεται το δωμάτιο με τη λάντζα.

Στον εξωτερικό χώρο που καθίσαμε, τα τραπέζια ήταν σε κανονικές αποστάσεις μεταξύ τους, ενώ μια κολώνα ήταν ντυμένη με παλιές αφίσες, δεκαετιών 50 και 60, με ηλεκτρικές συσκευές της εποχής κ. λπ.

Μας εντυπωσίασε το γεγονός ότι τα τραπέζια ήταν εξοπλισμένα με ειδικό συρτάρι το οποίο είχε τα διάφορα σερβίτσια, χαρτοπετσέτες, κ. λπ. Επίσης, δίπλα μας υπήρχε και ξεχωριστό τραπεζάκι αναφοράς, όπου τοποθετούσαμε το ψωμί, το νερό και όλα τα σχετικά!

Πληροφορήθηκα ότι δίνουν φαγητά σε πακέτα, αλλά βέβαια δεν προλαβαίνουν delivery, που θαρρώ πως υπάρχει μόνο στην Κηφισιά.

Η εξυπηρέτηση γίνονταν από 5-6 παιδιά, όλα τους με μαύρα τζιν και μπλούζες, καθώς και ομοιόμορφες γκρι ποδιές. Ήταν απόλυτα ενημερωμένα για το καθετί, πολύ εξυπηρετικά, τρέχοντας άλλωστε για να προλάβουν τον χαμό. Είναι γεγονός ότι τα φαγητά έφθαναν σε σωστούς χρόνους, και στο σημείο αυτό θα πρέπει να έχουν οργανωθεί και βελτιωθεί σημαντικά από ό, τι στο παρελθόν.

Αναφορικά με τα φαγητά, υπάρχουν δύο μενού έξι πιάτων, που τώρα έφτασαν την τιμή των 19 € κατ’ άτομο.
Επίσης, υπήρχαν 4 πιάτα ημέρας: ταραμοσαλάτα, γίγαντες, ριζότο και σολομός σχάρας, στα 7-12 €.

Ο κανονικός κατάλογος περιλαμβάνει καμιά 25αριά σαλατικά και ορεκτικά, από 6-9 €, καμιά 15αριά κρεατικά και θαλασσινά, από 8-15 €, και 5-6 επιδόρπια (προφιτερόλ, σοκολατόπιτα, χαλβάς, ποικιλία φρούτων, κ. λπ. ) από 2-5 €.

Από ποτά έχουν περί τις 50 ετικέτες κρασιών, από 14-41 €, ποτήρια κρασί στα 2-4 €, αποστάγματα 200 ml στα 8.50-9.50 €, μπύρες από 3-5 € και αναψυκτικά στα 2.80 €.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής:

• Ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό (κανονικά φέρνουν κανάτα). Τιμή 2.80 €.

• Ήρθαν 6 φέτες ψωμιού, στα 3.90 €.

• Για πρώτο πιάτο ήρθαν τα πιτάκια Μέρμηγκα, που είχαν μυτζήθρα και ήταν γεμιστά με τυρί. Η τιμή τους στα 6.50 €.

• Εγώ πήρα απ’ τα πιάτα ημέρας τον σολομό στη σχάρα, που ήταν πολύ καλή και σωστά ψημένη μερίδα, και συνοδεύονταν από στικς κολοκυθιού. Τιμή στα 11.80 €.

• Παραγγείλαμε επίσης μια μερίδα κριθαρότο με θαλασσινά, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και περιείχε 3 γαρίδες, καλαμαράκι και μύδια. Ήταν χορταστικό πιάτο, που επίσης άρεσε. Τιμή 13.80 €.

• Το άλλο πιάτο ήταν πολίτικο κεμπάπ, καλοψημένο και νόστιμο, με συνοδεία από τζατζίκι, ντομάτα, κρεμμύδι, καθώς και πίτες. Τιμή στα 9.70 €.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 48.50 €, δηλ. 16 € το άτομο, στο άνω όριο της κατηγορίας 10/16 €.

Θεωρώ ότι αρκετά πιάτα είναι κάπως τσιμπημένα, χωρίς βέβαια οι τιμές να είναι εξωφρενικές. Ωστόσο, μέσα στην κρίση, δεν θα πρέπει να ανεβαίνουν σιγά-σιγά, κάθε ένα-δυο χρόνια…
Άλλωστε, το μέρος είναι απλό, χωρίς ιδιαίτερες πολυτέλειες, αλλά και το μενού είναι η συνήθης ελληνική σύγχρονη κουζίνα. Για τον λόγο αυτό το vfm το βαθμολογώ, αυστηρά ίσως, με 2 στα 4, ενώ εξυπηρέτηση και χώρος παίρνουν 3 και οι γεύσεις δικαιούνται, νομίζω, ένα τεσσάρι!

Συμπερασματικά, ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ & ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ είναι ένας ενδιαφέρων χώρος εστίασης στο κέντρο, δοκιμασμένος επί μια 12ετία και με προσπάθειες συνεχούς βελτίωσης.
Αν συμπιέσει κάπως τις τιμές του, ή ίσως καθιερώσει κάποιο λίγο φθηνότερο μενού, π. χ. μέχρι 15 € - έστω με λιγότερα πιάτα, πιστεύω ότι θα εξελιχθεί σε ιδιαίτερα δημοφιλές σημείο αναφοράς της αθηναϊκής εστίασης, ακόμα και για τις καθημερινές το μεσημέρι!

Ευχές σε όλες και όλους για Καλό Πάσχα, που στα εβραϊκά σημαίνει 'πέρασμα', ας ελπίσουμε προς το καλύτερο!!

11 Μάρ 2017

Στις τελευταίες μου κριτικές τα βάζω με την εξυπηρέτηση και το service που δυστυχώς γίνονται ο αρνητικός «πρωταγωνιστής» της εξόδου μου για φαγητό, μολονότι στους υπόλοιπους τομείς οι εντυπώσεις μου είναι κατά βάση θετικές. Πρώτα ήταν το ΣΚΟΥΜΠΡΙ, μετά η PAELLA BARCELONA που μου άφησαν άσχημες εντυπώσεις στο κομμάτι «service», το καθένα για διαφορετικούς λόγους, τώρα ήρθε να προστεθεί και ο ΤΖΙΤΖΙΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ στη Μητροπόλεως.
Δεν ξέρω εάν εγώ είμαι ο περίεργος, η αλήθεια πάντως είναι ότι προσπαθώ πάντα να μπω στη θέση των εργαζομένων ενός χώρου εστίασης. Καταλαβαίνω ότι λάθη μπορεί να γίνουν, μικρά ή μεγάλα δεν έχει σημασία, αλλά πιστεύω με ένα χαμόγελο, με μια ευγενική κίνηση, τέλος πάντων με μια συμπεριφορά που δείχνει ότι κατάλαβες το λάθος σου και προσπαθείς να επανορθώσεις, μπορείς να κερδίσεις τον πελάτη και να τον κάνεις να ξεχάσει το οποιοδήποτε ατυχές συμβάν. Τέλος πάντων, στον ΤΖΙΤΖΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΡΜΗΓΚΑ δεν μπήκαν καν στον κόπο να απολογηθούν για τις αστοχίες του service, μάλλον τους ενοχλούσε η παρουσία μας. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:

Παρέα πέντε ατόμων έφθασε βραδάκι καθημερινής στον ΤΖΙΤΖΙΚΑ και ΜΕΡΜΗΓΚΑ επί της οδού Μητροπόλεως. Ο χώρος δεν θεωρώ ότι έχει κάτι αξιομνημόνευτο, μπαίνοντας υπάρχουν 6 – 7 τραπέζια στη σειρά, δίπλα στο διάδρομο, που οδηγεί στην κουζίνα. Δεξιά υπάρχει ένας κάπως πιο απομονωμένος χώρος με 4 – 5 τραπεζάκι, ενώ καμιά δεκαριά τραπέζια βρίσκονται στο πατάρι. Όχι ιδιαίτερα στριμωγμένα τα τραπέζια, αλλά ούτε και πολύ ελκυστικά, ενδεχομένως και λόγω διάταξης του χώρου. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να προσάψω, το χώρο θα τον χαρακτήριζα αδιάφορο. Για να είμαι δίκαιος, να αναφέρω απλώς την απαγόρευση του καπνίσματος εκτός και τις πεντακάθαρες τουαλέτες, παρά την προφανή πολυκοσμία. Να πω την αλήθεια ο εξωτερικός χώρος μου φάνηκε πιο ελκυστικός, ενδείκνυται για τις ζεστές μέρες και βραδιές.

Το service σε πρώτη ανάγνωση δεν δημιούργησε προβλήματα. Ελαφρώς διεκπεραιωτικό, όχι ωστόσο κάτι τόσο διαφορετικό από αυτό που θα περίμενες σε ένα εστιατόριο που βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο της Αθήνας και προσανατολισμένο αναγκαστικά, λόγω θέσης και ύφους, και σε τουρίστες. Είναι κάτι που το περίμενα, οπότε και δεν με ενόχλησε.
Για αρχή λοιπόν ήρθε η κανατούλα με δροσερό νερό, και κέρασμα τσίπουρο με ελιές και ψωμί (αν και αμφιβάλλω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί κέρασμα, δεδομένου ότι το ψωμάκι χρεώνεται 1,30 ανά άτομο, δηλαδή 6,5 € και για τους πέντε της παρέας). Όπως και να έχει, όλα κυλούσαν ομαλά, μέχρι τη στιγμή που άρχισαν να έρχονται τα κυρίως πιάτα. Δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρειες, καθώς μάλλον θα σας μπερδέψω περισσότερο. Σημασία έχει ότι τα κυρίως πιάτα ήρθαν σε απόσταση τουλάχιστον μιας ώρας μεταξύ τους, με αποκορύφωμα το πιάτο ενός που στην αρχή ήρθε λάθος (δηλαδή του σερβιρίστηκε άλλο πιάτο από αυτό που παρήγγειλε) και χρειάστηκαν δύο υπενθυμίσεις εκ μέρους μας για να έρθει το σωστό και να μπορέσει τελικά ο άνθρωπος να φάει το κυρίως πιάτο του, αφού βέβαια οι υπόλοιποι είχαμε ήδη τελειώσει και είχαμε σχεδόν χωνέψει. Συμβαίνουν τέτοια λάθη θα μου πείτε, θα συμφωνήσω. Θα δεχτώ επίσης ότι, αν και θα το εκτιμούσα, δεν ήταν υποχρεωμένοι να κεράσουν έστω μια κανατούλα κρασί (από τις 5-6 που παραγγείλαμε, μην ξεχνιόμαστε) ή ένα γλυκό στο τέλος. Αντίθετα, δεν μπήκαν καν στον κόπο να ζητήσουν ένα συγγνώμη για το λάθος τους. Παντελής αδιαφορία και έλλειψη επαγγελματισμού, προς το τέλος μάλιστα όταν είχαμε τελειώσει το φαγητό και καθόμασταν και τα λέγαμε πίνοντας κρασί, 1-2 σερβιτόροι που ήταν στην είσοδο του μαγαζιού δυσανασχετούσαν φανερά που δεν φεύγαμε και δεν είχαν που να βολέψουν νέες παρέες που έρχονταν στο μαγαζί.

Παρόλα αυτά, είχαμε καιρό να τα πούμε, ήμασταν σε καλή διάθεση και περάσαμε πολύ ωραία. Υπό άλλες συνθήκες, τώρα θα εγκωμίαζα το φαγητό που πραγματικά ήταν πάρα πολύ νόστιμο και καλομαγειρεμένο, ωστόσο δυστυχώς αυτό περνάει σε δεύτερη μοίρα τώρα που γράφω την κριτική μου. Και είναι κρίμα, γιατί στον τομέα των γεύσεων γίνεται από τον ΤΖΙΤΖΙΚΑ πολύ καλή δουλειά με πιάτα που είναι προσανατολισμένα μεν σε κλασικές επιλογές της ελληνικής κουζίνας αλλά σερβίρονται σε πρωτότυπους συνδυασμούς από ποιοτικά και φρέσκα υλικά. Ό, τι δοκιμάσαμε μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους:
- σαλάτα του τζίτζικα, με διάφορες πρασινάδες, μανούρι και ένα άλλο τυράκι (που μου διαφεύγει) με μια ωραία σως μουστάρδας. Πολύ νόστιμη και σε επαρκέστατη ποσότητα.
- πατάτες τηγανητές, φρεσκότατες και καλοτηγανισμένες.
- καγιανά αλλιώτικο, δηλαδή παξιμαδάκια με σάλτσα ντομάτας, παστό χοιρινό και δυο τηγανητά αυγά. Πρωτότυπη εκτέλεση, σίγουρα απόλυτα πετυχημένη και νόστιμη. Ίσως προτιμούσα το παξιμάδι σε μικρότερη ποσότητα.
- τριλογία μανιταριών, ψημένα στη σχάρα, νοστιμότατα.
- κεφτεδάκια με δυόσμο, εξίσου νόστιμα, μας ικανοποίησαν.
- από κυρίως εγώ πήρα σουπιά στη σχάρα με σπανακόρυζο λεμονάτο, πολύ νόστιμο, με το λεμονάκι να είναι όσο χρειάζεται και τη σουπιά να δίνει μια ιδιαίτερη γεύση στο όλο πιάτο. Από τα υπόλοιπα, δοκίμασα το πιάτο της γυναίκας μου, που δεν μπόρεσε να το καταφέρει όλο, δηλαδή τραγανά θαλασσινά (καλαμάρι, γαριδούλες και μπακαλιάρο) με τσιπς πατάτας και παντζαριού και σκορδαλιά κεφαλλονίτικη (η λεγόμενη αλιάδα ή κάπως έτσι τέλος πάντων). Πραγματικά μου άρεσε πολύ ως πιάτο, καλοτηγανισμένα τα ψαρικά και οι πατάτες, πεντανόστιμη και η σκορδαλιά.
- οι υπόλοιποι κινήθηκαν σε επιλογές με κρέας και έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από τις γεύσεις που δοκίμασαν (μαστιχάτο κοτόπουλο σε φωλιά κανταϊφιού με μπέικον, χοιρινά μπριζολάκια) εάν εξαιρέσεις το ζήτημα της καθυστέρησης που προανέφερα. Δεν δοκίμασα οπότε δεν έχω άποψη, η εικόνα τους πάντως ήταν ιδιαίτερα ελκυστική, δεν τίθεται ζήτημα σχετικά.
- το φαγητό μας συνοδεύσαμε με λευκό κρασί χύμα (νομίζω μοσχοφίλερο). Δροσερό και ευκολόπιοτο, μας ικανοποίησε εξίσου με το φαγητό.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 25 € το άτομο. Σίγουρα πήραμε αρκετά πιάτα (5 κυρίως και 5 ορεκτικά – σαλάτες), ήπιαμε και αρκετό κρασί, οπότε η τιμή κατ΄ άτομο ίσως δεν είναι η πλέον αντιπροσωπευτική. Σε κάθε περίπτωση, οι τιμές είναι κάπως τσιμπημένες, ενδεικτικά αναφέρω τη σαλάτα στα 9,00 €, τις τηγανητές πατάτες στα 4,20 € (! ), τα λοιπά ορεκτικά κοντά στα 8,00 €, τα κυρίως όλα κοντά στα 11,00 € εκτός του κοτόπουλου που στοίχιζε κοντά 13,00 € (! ), το χύμα κρασάκι στα 5,00 € και κάτι το μισόλιτρο. Δεν θα ήταν χαμηλή η βαθμολογία μου ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, δεδομένης και της ποιότητας των πιάτων, αλλά και της ποσότητας που ήταν ικανοποιητική. Όπως και να έχει πάντως οι τιμές επιδέχονται σίγουρα βελτίωσης, και αν συνδυαστούν και με το service, τότε το “value for money” πέφτει ακόμη περισσότερο.

Αυτά λοιπόν από εμένα για τον ΤΖΙΙΤΖΙΚΑ, τον οποίο, όπως εύλογα αντιλαμβάνεστε, δεν νομίζω να ξαναεπισκεπτώ, παρόλο που θα μπορούσε να είναι από τις πρώτες επιλογές για νόστιμο φαγητό στο κέντρο της Αθήνας. Εξάλλου, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, υπάρχουν επιχειρήσεις που δείχνουν έμπρακτα το σεβασμό τους απέναντι στους πελάτες τους, οπότε με βλέπω να στρέφομαι σε τέτοιες «δοκιμασμένες» λύσεις σε επόμενες εξόδους. Αυτά...

25 Σεπτεμβρίου, πολιτιστική Κυριακή στην Αθήνα, επίσκεψη σε 2 μουσεία, στο ένα δε απολαύσαμε μία εκπληκτική ξενάγηση (μα πόσα πράγματα υπάρχουν να κάνεις σε αυτή την πόλη! ).

Προς το μεσημεράκι, πήγαμε μέχρι το Σύνταγμα ψάχνοντας που θα ικανοποιήσουμε την πείνα μας.
Η μύτες 2 πεινασμένων γυναικών έλκονταν από ινδικές, ισπανικές, ιαπωνικές, κινέζικες κουζίνες, καταλήξαμε να πάθουμε ότι παθαίνεις με τις δοκιμές αρωμάτων: δεν μπορείς να αποφασίσεις σε ποιο θα καταλήξεις…
Στην τελευταία μας γύρα προς αναζήτηση φαγητού –Ω! του θαύματος- πέσαμε πάνω στο Τζίτζικα και μέρμηγκα που για καλή μας τύχη είχε και διαθέσιμο τραπέζι!!!
Χωρίς καμία περαιτέρω συζήτηση, στρογγυλοκαθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, αμέσως μας έστρωσαν το τραπέζι μας και μας έφεραν το καλωσόρισμα (ελίτσες & 2 τσιπουράκια) και το ψωμάκι μας.
Φυσικά ανακαλύψαμεε τα μαχαιροπήρουνά μας στο συρτάρι που έχει το κάθε τραπέζι! ) έξυπνη τσαχπινιά, αφού στην αρχή οι περισσότεροι από εμάς ζητάμε από τα παιδιά στο service να φέρουν μαχαιροπήρουνα.

Ο έξω χώρος τίποτε το ιδιαίτερο, πάνω στο πεζοδρόμιο στέκονται τα τραπεζοκαθίσματα, ο δε μέσα χώρος απλός, λιτός και καθαρός, οι τουαλέτες το ίδιο καθαρές και με πρωτότυπους νιπτήρες!

Μετά από μελέτη του Menu, αποφασίσαμε να πάρουμε το Menu των 2 ατόμων με κόστος € 18,00/άτομο για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα και ίσως τα χαρακτηριστικότερα πιάτα.
Για κρασάκι προτιμήσαμε ½ κιλό κόκκινο αγιωργίτικο χύμα, πολύ καλό.

Η χρονική ροή που έφθαναν τα πιάτα στο τραπέζι μας είναι αυτός ακριβώς που επιθυμούσαμε και οι δύο, δηλαδή άφιξη πιάτων με χρονική απόσταση μεταξύ τους τόση ώστε να έχεις ήδη γευτεί το περισσότερο από ότι έχει προηγηθεί αλλά όχι τόσο ώστε να το έχεις τελειώσει….
Πριν προχωρήσω στην ανάλυση του φαγητού θα δώσω μεγάλο μπράβο στην εξυπηρέτηση, γιατί εκτός της αμεσότητας και ευγένειας, πέτυχε αυτό που περιγράφω παραπάνω (π). ου σπανίζει

Το menu μας αποτελείτο από
1 φρεσκότατη και δροσερότατη σαλάτα
Πιτάκια του Μέρμηγκα (πιτάκια με γέμιση μυζήθρα) πεντανόστιμα
Τριλογία μανιταριών στα κάρβουνα.... ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ
Καγιανά αλλιώτικο, ότι και να πω για αυτό το πιάτο (και δε με κερδίζει εύκολα ο καγιανάς) είναι λίγο
Μαστιχάτο Κοτόπουλου, φιλέτο κοτόπουλο σε φωλιές καταιφιου με σως μαστίχας και μπέικον (η αλήθεια είναι ότι η μαστίχα δεν ακούγεται, παρόλα αυτά είναι ένα υπέροχο πιάτο)
Φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού και πουρέ πατάτας και μελιτζάνας, ακόμη ένα απίθανο πιάτο.
Για γλυκό μας προσέφεραν παγωτό βανίλια λουσμένο με σοκολάτα

Όλα τα παραπάνω καταναλώθηκαν από δύο γυναίκες που δεν άφησαν ούτε ένα ψιχουλάκι!!!
Θα πω ότι το μέγεθος στις μερίδες είναι από μικρό έως μέτριο, όμως δεδομένου ότι πήραμε συγκεκριμένο menu το σύνολο της ποσότητας που φάγαμε είναι πολύ καλό.
Σημειώνω ότι στα γύρω τραπέζια οι μερίδες εκτός συγκεκριμένου menu είχαν κανονικό μέγεθος.

Οι τιμές του δεν είναι χαμηλές τιμές ταβερνείου, όμως εάν το δεις από την πλευρά της διαφορετικότητας, απογειωμένων γεύσεων, καταπληκτικού service σε σχέση με το κόστος του γεύματος, νομίζω ότι τελικά θα πω πως είναι σχεδόν vfm.

Μπήκε στα αγαπημένα!

01 Φεβ 2017

Δύσκολη υπόθεση το να έχεις να διοργανώσεις επαγγελματικό γεύμα με καμιά ντουζίνα ξένους συνεργάτες, από διάφορες, κιόλας, χώρες. Στα κλασικά κριτήρια επιλογής εστιατορίου (γεύση, χώρος, εξυπηρέτηση, vfm) προστίθενται οι εξής βαθμοί δυσκολίας:

Πρώτον: Κουζίνα που να αντλεί σαφώς στο μεγαλύτερο μέρος της από την ελληνική παράδοση, αλλά να ξεφεύγει από τα πλήρως τετριμμένα (μουσακάς, σουβλάκι, τζατζίκι) και να μπορεί να ικανοποιήσει ποικίλα γούστα, συνήθειες και ιδιοτροπίες του καθενός (τις οποίες, φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις, καθ’ ότι οι συνδαιτυμόνες δεν είναι και φίλοι σου), Δεύτερον: Διαθεσιμότητα του μενού στα Αγγλικά. Βασικότατο! Και φυσικά δεν εννοώ να είναι ο κατάλογος στα κορακίστικα, αλλά σε αξιοπρεπή τουλάχιστον γλώσσα, και να αποδίδει στοιχειωδώς το περιεχόμενο των πιάτων. Ειδ’ άλλως, πιστέψτε με, θα πρέπει – αν είστε ο διοργανωτής του γεύματος- να τρέχετε σαν τον Βέγγο για να εξηγείτε σε έναν- έναν από τους καλεσμένους σας τι είναι τα “keftedakia me kokkini saltsa” και οι “lahanontolmades”. Τρίτο: Σωστή συμπεριφορά ως προς το θέμα της απόδειξης. Στη δική μου περίπτωση, μάλιστα, απαραίτητη προϋπόθεση ήταν η δυνατότητα έκδοσης πολλαπλών αποδείξεων, για διάφορους οργανωτικούς λόγους. Ανά δύο ή τρία άτομα έπρεπε να κοπεί διαφορετική απόδειξη. Extra βαθμός δυσκολίας (που συνδέεται με το προηγούμενο): Οι συνδαιτυμόνες, πάλι για οργανωτικούς λόγους, πληρώνουν από την τσέπη τους, οπότε η υπόθεση δεν σηκώνει πολλές αποτυχίες.

Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη όλα τα παραπάνω, κανονίζω για επαγγελματικό δείπνο στον Τζίτζικα, έχοντας συνολικά καλές εντυπώσεις από προηγούμενες επισκέψεις και από μελέτη του καταλόγου στο site τους. Η κράτηση έγινε καμιά 10ριά μέρες νωρίτερα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εφόσον επρόκειτο για 15 άτομα.

Ευγενική υποδοχή με κέρασμα καλωσορίσματος τσιπουράκια και ελιές μέσα σε λαδάκι. Κατέφθασαν επίσης μπόλικες κανάτες με νερό βρύσης και 3-4 μπουκάλια αγνό παρθένο ελαιόλαδο για πάσα χρήση (για τα καθ’ ημάς στις σαλάτες, για τους ξένους φιλοξενούμενους για απλή, αλλά ιδιαιτέρως εκτιμητέα, παπάρα στο λάδι). Το ψωμί επίσης δεν χρεώθηκε ως υποχρεωτικό κουβέρ αλλά όλοι οι παριστάμενοι ερωτήθηκαν αν ήθελαν.
Όπως φαντάζεστε, πολλά πιάτα παρέλασαν από ένα τραπέζι 15 ατόμων, αλλά θα αναφερθώ λεπτομερέστερα σε όσα γεύτηκα η ίδια.

- Τυρολουκουμάδες με μαρμελάδα ντομάτας: 5 τεμάχια λαχταριστά, στα οποία έπεσα ομολογουμένως με τα μούτρα. Χωρίς λάδια, παρ’ όλα αυτά, η ζύμη πρέπει να είχε λίγο παραπάνω αλεύρι, όπως αντιλήφθηκα μόλις κρύωσαν. Να τους δοκιμάσετε, αλλά με εγκράτεια. Η ντομάτα καλή, αλλά όχι τόσο μαρμελαδένια όσο τη φαντάζεται κανείς.
- Χορτοκεφτέδες: Ιδιαιτέρως μπαμπάτσικοι σε μερίδα 4 τεμαχίων. Πολύ γευστικοί όσο ήταν ζεστοί τουλάχιστον, αλλά μάλλον ισχύει το ίδιο με τους τυρολουκουμάδες ως προς τη “βαρύτητα” του μείγματος. Νομίζω ότι και στις δύο περιπτώσεις θα βοηθούσε πολύ να υπάρχει κάποια συνοδεία γιαουρτιού.
- Κεφτεδάκια με δυόσμο: Οκ, κλασικά και συμπαθητικά. Συνοδεύονται με πατάτες τηγανητές (βλ. παρακάτω).
- Πατάτες τηγανητές: Αρκετά γενναιόδωρη μερίδα, τραγανές και αρκετά νόστιμες.
- Ποικιλία σουβλακίων στα κάρβουνα (που πάει να πει μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο) συνοδευόμενα από πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο: Σωστά ψημένα τα σουβλάκια, αλλά ακόμα πιο ενδιαφέρουσες οι πατατούλες με το δεντρολίβανο και το φλούδι τους.
Άλλα πιάτα που δοκιμάστηκαν από την ομήγυρη και εισέπραξαν καλά σχόλια, χωρίς να μπορώ η ίδια να εκφέρω άποψη, ήταν η σαλάτα “Τζίζικας”, η τσιπούρα, τα τραγανά θαλασσινά στη λαδόκκολα με τσιπς παντζαριού και πατάτας και Κεφαλλωνίτικη αλιάδα (μπακαλιάρος, γαριδάκι, καλαμαράκι), που όντως ήταν αρκετά δημιουργικό πιάτο στην εμφάνιση τουλάχιστον, και το “Σαντορινιό” (φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού, κάπαρη και πουρέ από πατάτα και μελιτζάνα). Επί τη ευκαιρία, μεγάλο παράπονο το έχω που έχουν αφαιρέσει από το μενού εκείνα τα υπέροχα και - παραδόξως- πολύ ελαφριά γεμιστά κρεμμύδια με σπανάκι, που υπήρχαν παλιότερα Ελπίζω να το διαβάσει κάποιος εκ του καταστήματος και να τα επαναφέρει.

Από γλυκά δοκίμασα το προφιτερόλ: Σου γεμιστά με παγωτό βανίλια και μπόλικη ζεστή σάλτσα κουβερτούρας. Λίγο βαρύ για τα δικά μου γούστα για επιδόρπιο, αλλά σιγουράκι για τους λάτρεις των σοκολατοειδών.

Η καπνοαπαγόρευση τηρείται κανονικά στον ισόγειο χώρο, αλλά απ’ ότι κατάλαβα στον επάνω επιτρέπεται, χωρίς να μεταφέρεται καμία υποψία καπνού στον κάτω. Ίσως λίγο με το θέμα του εξαερισμού της ανοιχτής κουζίνας πρέπει να κάνουν κάτι, χωρίς παρ’ όλα αυτά να γίνεται δυσάρεστη η ατμόσφαιρα.

Το σέρβις ήταν άψογο και αυτό και μόνο αποτελεί λόγο για να επανέλθω σε αντίστοιχη περίπτωση, αν μη τι άλλο: Οι άνθρωποι κατ’ αρχάς πραγματικά με σκλάβωσαν με την κατανόηση στο θέμα των πολλών αποδείξεων (που δεν είναι και τόσο απλό και είχα συνεννοηθεί προκαταβολικά για αυτό, αλλά το τονίζω και πάλι), όπως και στην προσπάθειά τους να με διευκολύνουν στην επεξήγηση των πιάτων, καθ’ ότι απορίες εξακουλουθούσαν να υπάρχουν παρά τη σαφήνεια του αγγλόγλωσσου καταλόγου. Στο τέλος επίσης μας ήρθε κι άλλο κέρασμα σφηνακίων μαστίχας σε αρκετή ποσότητα. Ε εδώ, ενθουσιάστηκαν ακόμα περισσότερο οι φιλοξενούμενοι. Σωστοί στους χρόνους τους και πρόθυμοι όλοι να μας διευκολύνουν, απαλλάσοντάς μας από άδεια πιάτα, προσθέτοντας καρέκλες και κάνοντας χώρο όσο γινόταν.
Εν ολίγοις, μια σοβαρή επιχείρηση, με κατά βάση καλό φαγητό και επαγγελματικότατη συμπεριφορά, που εμένα με έχει κερδίσει σίγουρα για αντίστοιχες εξόδους.

Μητροπόλεως 12-14, Σύνταγμα

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία