Το παραδοσιακό μεζεδοπωλείο Αθηναϊκόν γεν-
νήθηκε στην οδό Σανταρόζα το 1932 και γρήγορα
έγινε ένα από τα πιο γνωστά ουζερί της Αθήνας.
Το 1985 μεταφέρθηκε στον πεζόδρομο της Θεμι-
στοκλέους 2 στην Ομόνια διατηρώντας ανέπαφη
τη μοναδική του ατμόσφαιρα, το παρεϊστικο κλίμα
και τις εξαιρετικές γεύσεις που το καθιέρωσαν
ως αγαπημένο στέκι για σημαντικά πρόσωπα της
τέχνης και της πολιτικής.

Δευτέρα-Σάββατο 11:30-00:30 Κυριακή κλειστά

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

11 Απρ 2017

2017-1932=85 χρόνια ιστορίας για το Αθηναϊκόν. Ένα από τα λίγα μαγαζιά με τόσο μεγάλη ιστορία στο κέντρο της Αθήνας. Το επισκεφθήκαμε παρέα έξι ατόμων για reunion, μετά από προτροπή ενός έβδομου που τελικά δεν ήρθε, ένα μεσημέρι Σαββάτου του Μάρτη.

Μπαίνοντας στο καφενειακού τύπου μεζεδοπωλείο το συναίσθημα που γεννά η διακόσμηση είναι τουλάχιστον εξαιρετικό. Μαρμάρινα τραπέζια, όμορφα διακοσμημένοι τοίχοι, ήρεμα χρώματα, ψηλοτάβανο -λόγω ημιορόφου- και καλή καθαριότητα. Ένας από τους ομορφότερους χώρους που προσφέρει κάποιο παλιό μεζεδοπωλείο στο κέντρο της πόλης. Μοναδικό αρνητικό, η παντελής έλλειψη μουσικής με αποτέλεσμα τις στιγμές που υπάρχει λίγος κόσμος να «ακούγεται» μια ενοχλητική ησυχία.

Η εξυπηρέτηση ήταν μέτρια προς καλή. Μια ντοματούλα αφαιρείται γιατί ένα συγκεκριμένο πιάτο ήρθε στο τραπέζι μας μισή ώρα μετά από τα υπόλοιπα πιάτα, τόσο που είχαμε ξεχάσει ότι το παραγγείλαμε. Στην πραγματικότητα λείπει μισή ακόμα ντομάτα (2,5/4 δηλαδή συνολικά στην εξυπηρέτηση) κάτι που αφορά στο αρκετά διεκπεραιωτικό σέρβις. Πλήρες σε αριθμό ατόμων, μα άχρωμο και χωρίς χαμόγελο.

Η παραγγελία μας κινήθηκε σε πιάτα για τη μέση. Γνωρίζοντας ότι το Αθηναϊκόν τα πηγαίνει καλύτερα με ότι κολυμπάει, ή έστω ότι για αυτό φημίζεται, κινηθήκαμε σε αυτή την κατηγορία. Πήραμε:

- Αρχικά ήρθε νερό σε κανάτα και φρέσκο χωριάτικο ψωμάκι σε καλή ποσότητα με μια αρκετά μέτρια ταραμοσαλάτα να το συνοδεύει. Χρεώθηκε 1€ κατ’ άτομο.

- Σαλάτα Αθηναϊκόν (7,9€). Είχε διάφορα πράσινα λαχανικά, λιαστή ντομάτα, ντοματίνια, καρύδι, κρουτόν, κάποιο λευκό τυρί (μάλλον μανούρι) και μάλλον βαλσάμικο με μέλι. Ιδιαίτερα νόστιμη σαλάτα, σε μέτρια ποσότητα.

- Χωριάτικη σαλάτα (6,9€). Η κλασσική χωριάτικη. Οκ.

- Πατατοσαλάτα (4,2€). Αρκετά μουσταρδί σε χρώμα και γεύση, καλή ποσότητα για την τιμή της και πολύ νόστιμο ζουμάκι.

- Κολοκυθάκια τηγανητά (4,2€). Στο μάτι φαίνονταν πολύ ωραία. Στο δάγκωμα ήταν όμως σχετικά άψητα και έτσι ήταν νερουλά. Συνοδεύονταν από σος γιαουρτιού με άνηθο.

- Μανιτάρια πλευρώτους (6,5€). Ξεκινάμε τα φάουλ, σιγά σιγά. Η ποσότητα τους ήταν η συνηθισμένη για αυτό το πιάτο. Η τιμή τους πολύ τσιμπημένη. Γευστικά το ένα που δοκίμασα ήταν καμένο στην άκρη και ο συνολικός γευστικός αντίκτυπός του αρκετά μέτριος.

- Γαριδοκροκέτες (13,9€), με σήμανση στον κατάλογο ότι πρόκειται για σπεσιαλιτέ του καταστήματος. Ε, ας τις πάρουμε λέμε. Ήταν και must πιάτο σύμφωνα με την πλειοψηφία των κριτικών. Ήρθαν έξι μικρές κροκέτες (σαν κεφτεδάκια φανταστείτε τις) με μια σως τύπου «1000 νησιά», στο λίγο πιο πικάντικό της. Το πιάτο είχε την εμφάνιση και την ποσότητα ορεκτικού και αποτέλεσε την πιο ακριβή επιλογή μας. Ήταν αρκετά νόστιμες, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η τιμή τους.

- Καλαμαράκια τηγανητά (8,2€). Μικρή ποσότητα, μέτρια γεύση.

- Χταπόδι ψητό (10,9€). Το πιάτο αυτό έφτασε περίπου 50 λεπτά αφότου το παραγγείλαμε. Το δεύτερο και τελευταίο πιάτο με διψήφιο αριθμό στο λογαριασμό, επίσης ευτελής ποσότητα. Ήρθαν μερικές «φλούδες» χταποδιού, νόστιμες και μαλακές μεν, ελάχιστες για να αποτελέσουν κανονική μερίδα δε.

- Σαρδέλα φιλέτο σχάρας (8,5€). Περισσότερο τίμια η σαρδελίτσα. Αρκετές σαρδέλες ανοιγμένες και τάβλα στο πιάτο, ωραία μαριναρισμένες και ιδιαίτερα εύγευστες.

- Ήπιαμε ένα υποτυπώδες χύμα ροζέ κρασί, από τα μέτρια που κυκλοφορούν (7,8€ το λίτρο), τσίπουρο (7,4€ το καραφάκι) και αναψυκτικά στα 2€ το γυάλινο μπουκάλι των 250ml.

Λυπητερή: το κόστος για να χορτάσει κάποιος σε φυσιολογικό βαθμό μάλλον θα είναι γύρω στα 12-16€ κατ’ άτομο, για το φαγητό. Μαζί με τα ποτά υπολογίστε 15-22€. Με αυτά που πήραμε εμείς, τα οποία αποτελούν μια σχετικά νορμάλ παραγγελία, κάποιοι έφυγαν σχετικά πεινασμένοι. Το φαγητό κόστισε 13€, ενώ μαζί με το ποτό τελικά δώσαμε 17€ ο καθένας.

Τελικά η επίσκεψη στο Αθηναϊκόν δεν ήταν κακή. Γευστικά η πλειοψηφία των όσων δοκιμάσαμε ήταν άνω του μετρίου (2,5/4 ο πραγματικός βαθμός στη γεύση), ο χώρος ήταν πανέμορφος και η εξυπηρέτηση οκ. Μάλλον δεν θα το ξαναπροτιμήσω όμως και για αυτό ευθύνονται οι ενοχλητικά μικρές μερίδες σε ορισμένα πιάτα τους. Όσοι δεν ενοχλείστε από αυτό και ψάχνετε έναν όμορφο χώρο για ένα κρασοτσίπουρο συνοδεία μεζέ, το Αθηναϊκόν είναι από τις καλές επιλογές downtown!

06 Ιουν 2016

Πιστεύω πως αν και σε αυτές τις δύσκολα οικονομικές εποχές που βρισκόμαστε, πάντα υπάρχουν κάποιες επιχειρήσεις που τα καταφέρνουν μια χαρά. Από αυτές είναι και η αναφερόμενη για την οποία γράφω αυτή την στιγμή. Αθηναϊκόν

Χρόνια πολλά στον χώρο της μαζικής εστίασης και αρκετά επιτυχημένη πιστεύω, καταφέρνει πάντα να ανθεί οικονομικά αν και οι τιμές που ακόμα διατηρεί δεν συνάδουν με την εποχή μας. Έτσι και εγώ, έχοντας κάποιους καλεσμένους χθες από το εξωτερικό μου ζήτησαν να δοκιμάσουν κάτι παραδοσιακά ελληνικό με την γεύση της θάλασσας και όχι όπως συνηθίζεται μουσακάς και σουβλάκι, σκέφτηκα τι καλύτερο από αυτό το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που γνώριζα.
Δεν θα επικεντρωθώ ούτε στις τιμές αλλά ούτε και στα μεγέθη των μερίδων απλά...
Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο 15,30 βλέπεις και ο... φτωχός κοσμάκης απολάμβανε το... κολατσιό του.

Αφού τελικά καταφέραμε να καθίσουμε 5 άτομα ήμασταν, πέρασαν τουλάχιστον 20 λεπτά για να έρθουν να μας πάρουν την παραγγελία που τόσο απεγνωσμένα παρακαλούσαμε από τα πρώτα 5 λεπτά. Όταν τελικά δώσαμε την παραγγελία μας και ευγενικά κάναμε κάποιο σχόλιο για την καθυστέρηση, ο σερβιτόρος με πολύ κυνικότητα και αγένεια μας είπε τι να σας κάνω κύριε, τέτοια ώρα τέτοια λόγια Τέλος πάντων δόθηκε η παραγγελία, μας έφερε ένα κρασί που είχαμε ζητήσει και αρχίσαμε να πίνουμε συζητώντας.

Η ώρα έχει πάει 16,15 δεν έχει έρθει στο τραπέζι μας τίποτα άλλο εκτός από το κρασί και το καλαθάκι με το ας το πω ευγενικά καρβουνιασμένο ψωμί, μάλλον της προηγούμενης ημέρας θα το έλεγα για αυτό και το τόσο καρβούνιασμα... Τελικά το φαγητό ήρθε στις 16,30. Τραγικό...... οι μερίδες ήταν τόσο μικρές που σε σχέση με τις τιμές νόμιζες πως σίγουρα σε κοροϊδεύουν.

Γενικά η εμπειρία μας ήταν τραυματικά άσχημη και η σχετικά, λέω σχετικά ικανοποιητική γεύση των φαγητών, δεν ήταν ικανή να μας κάνει να ξεχάσουμε όλη αυτή την αρνητική εμπειρία που περάσαμε, και που σίγουρα μας άφησε, δυστυχώς μονό αρνητικές εντυπώσεις και στεναχώρια, Ούτε το γιαούρτι με μέλι δεν κατάφερε να μας γλυκάνει.... για το πόσο τα μαγαζιά δεν σέβονται τους πελάτες που ακόμα έχουν γιατί ίσως τα ακολουθεί ένα Ιστορικό Καλό Όνομα Συνέλθετε..... και αγαπήστε πρώτα τους πελάτες σας λίγο τουλάχιστον αλλά και τους εαυτούς σας. ΕΛΕΟΣ...

Θεμιστοκλέους 2, Ομονοια

210 3838485-2103835905