ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ

Μεζεδοπωλεία

Σκουλενίου 1, Πλατεία Αγίων Θεοδώρων [Χάρτης]

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μεσημέρι Τετάρτης 14/10 τρώμε με μια φίλη στο ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ που βρίσκεται στον πεζόδρομο της Πλατείας Αγίων Θεοδώρων στην Πλατεία Κλαυθμώνος. Είναι ένα μεγάλο μαγέρικο -με συνολική δυναμικότητα τουλάχιστον 100 ατόμων, τόσο στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο, όσο και στον εσωτερικό (ισόγειο και πατάρι)- που λειτουργεί εκεί απ’ το 2010, από Δευτέρα μέχρι Σάββατο 12-7 μ. μ.

Φθάνοντας γύρω στις 3.30 μ. μ. παρατηρούμε ότι είναι ώρα αιχμής, αφού είναι τα πάντα σχεδόν γεμάτα, μέσα/έξω, κυρίως από θαμώνες μέσης και μεγάλης ηλικίας. Εμείς είμαστε τυχεροί βρίσκοντας το τελευταίο ελεύθερο τραπέζι στον εξωτερικό πεζόδρομο, με θέα 4-5 περιποιημένες ζαρντινιέρες, καθώς και το γραφικό εκκλησάκι των Αγίων Θεοδώρων, που είναι και το σημαντικότερο βυζαντινό μνημείο της Πρωτεύουσας, έχοντας μια ένδοξη ιστορία 1.000 χρόνων περίπου!!

Στον εσωτερικό χώρο ακουγόταν μουσική από ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ευτυχώς σε σωστή ένταση. Η ανοιχτή κουζίνα τους θύμιζε παλιό μαγέρικο της δεκαετίας του ’70, ενώ η μεγάλη αίθουσα ήταν απλά διακοσμημένη, με μικρούς καθρέφτες και κάποιες εικόνες και σχέδια. Εξάλλου, η εσωτερική σκάλα -από την οποία ανεβαίνουν κάποιοι πελάτες στο πατάρι- κατεβαίνει και στο υπόγειο, οδηγώντας στις δύο τουαλέτες, που διαπιστώσαμε ότι θα έπρεπε να είναι πιο φροντισμένες… Γι’ αυτό και ο χώρος βαθμολογείται, αυστηρά ίσως, με 2 στα 4.

Θα έλεγα ότι γενικά οι εντυπώσεις μας είναι ανάμεικτες. Αντί για νερό κανάτας, που έρχεται μόνο στο τέλος με το κέρασμα (! ), μας φέρνουν αρχικά δυο ποτήρια με νερό που είναι βρεγμένα μέσα / έξω (!! ) και μια κόκα λάιτ σε ποτήρι αρκετά θολό…Το σκούπισμα, λοιπόν, στα τουριστικά μαγέρικα είναι άραγε περιττό κατά τις ώρες αιχμής;; Και όμως, η διάθεση του πελάτη συναρτάται με τις κάθε άλλο παρά ασήμαντες αυτές ‘λεπτομέρειες’…Γι’ αυτό η κατά τα άλλα πρόθυμη εξυπηρέτηση -που, ωστόσο, λόγω ‘οικειότητας’ καταργεί μονομερώς τον πληθυντικό σε πρωτοεμφανιζόμενους πελάτες και δη μεγαλύτερης ηλικίας (!! )- βαθμολογείται επίσης με 2 στα 4! Ίσως, οι προηγούμενοι χρήστες που έφαγαν στο ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ, να στάθηκαν πιο τυχεροί, αν έτυχε να το επισκεφθούν σε ευτυχέστερες συγκυρίες μεγαλύτερης άνεσης και ησυχίας…

Τυχαίνει βέβαια ένας από τους τρεις προηγούμενους φίλους χρήστες που το επισκέφθηκαν να είναι ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, ο οποίος συνήθως ψάχνεται. Ιδού λοιπόν μια σύμπτωση! Τη στιγμή (Πέμπτη 15/10 βράδυ) που γράφω αυτά τα λόγια, να’ σου η λεπτομερής κριτική του ΙΩΓΙΑΝΝΗ για τους ΜΕΝΗΤΕΣ!! Και σ’ αυτήν ακριβώς ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, μέσα από μια εμβριθή ενδοσκόπηση και αυτοανάλυσή του, μας μιλάει απερίφραστα για την αναμφισβήτητη ‘υποκειμενικότητα’ των κριτικών, ειδικά σε συνδυασμό με μια επιτυχημένη -ή όχι- έξοδό μας που συνοδεύεται από ευχάριστα -ή δυσάρεστα- βιώματα! Όταν, λοιπόν, στη συνέχεια μιλάει για την ενοχικά γλυκιά αίσθηση τυχόν υπερβολής, λόγω προηγηθείσας ‘υποβολής’ ή ‘επιρροής’ μας εκ μέρους ατόμων ή καταστάσεων και για ενδεχόμενο ανέβασμα του πήχη πέραν του δέοντος, σκεπτόμενος τον επόμενο επισκέπτη, είναι φυσικό να θεωρώ ότι στην περίπτωση αυτή, εν αγνοία του βέβαια, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει φωτογραφήσει πράγματι εμένα!!
Επιτρέψτε μου όμως να συνεχίσω και να ολοκληρώσω.

Το φαγητό ήταν εμπορικό και γι’ αυτό το βαθμολόγησα τελικά επιεικώς με 3 στα 4, αφού δεν συγκρίνεται με άλλους γειτονικούς χώρους της ιδίας κατηγορίας, που έχω ήδη επισκεφθεί, και που λειτουργούν το μεσημέρι (ΣΤΟΑ ΠΡΩΙΑ, ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΑ, κ. α. ). Απ’ τα πιάτα ημέρας δοκιμάσαμε φακές με δυόσμο (5.50 €), ενώ απ’ τα καθημερινά πιάτα, μια χοιρινή τηγανιά (8.30 €) και μια μπουρεκάκια με sauce γιαουρτιού (5.10 €), που ήτανε και το νοστιμότερο πιάτο. Ο λογαριασμός με το ψωμάκι και το αναψυκτικό ήταν 22 €, δηλ. ανά άτομο, στο κατώφλι της κατηγορίας 10-16 €.

Ακολούθησε κέρασμα, 2 μπισκοτάκια με επάλειψη κρέμας κακάο, ευγενικό μεν αλλά ανάλογο της γενικής εικόνας των υπόλοιπων γεύσεων…

Για τους ενδιαφερόμενους, θα συμπληρώσω ότι υπάρχει καθημερινά πληθώρα φαγητών σε σχετικά λογικές τιμές, όπως ορεκτικά (3-8 €), σαλάτες (4-7 €), όσπρια & λαδερά (5-6 €), κρεατικά (7-10 €), ψαρο-θαλασσινά (~ 10 €) και επίσης ποικιλίες 2-4 ατόμων (17-29 €). Τα περισσότερα αναψυκτικά, μπύρες, κ. α. κυμαίνονται σε τιμές συνήθεις (~2-5 €).

Η γενική μας εντύπωση ήταν μάλλον μέτρια και δεν νομίζω ότι θα επαναλάβω την εμπειρία, προς το παρόν τουλάχιστον, αφού άλλωστε το κέντρο της πόλης μας βρίθει πιο αξιόλογων μαγαζιών, ως προς τη σχέση ποιότητας και τιμής!!

Το site μας πάντως, δημοσιεύοντας τις κριτικές μας, και βασιζόμενο στη βαθμολόγηση και τη βαρύτητά τους, προβαίνει στην αδέκαστη αξιολόγηση των μαγαζιών και συνάγει τη στατιστική αξιοπιστία, δηλ. τη βεβαιότητα των χώρων. Οι διαδικασίες είναι δημοκρατικές και ο ευφυής επιχειρηματίας έχει ένα πλήρες feedback για την περαιτέρω πορεία και τις επιλογές του.

Ο καθένας μας με την κριτική και την ψηφοφορία συμμετέχει ενεργά και ισότιμα σ’ αυτή την τόσο ενδιαφέρουσα ανάδειξη των χώρων εστίασης και του ιδιαίτερου χαρακτήρα τους. Μέσα απ’ τις διαφορετικές συγκυρίες και οπτικές γωνίες των χρηστών θα προκύψει η πιο αντιπροσωπευτική εικόνα του κάθε χώρου! Ας μην έχουμε λοιπόν ενοχές γιατί, εντέλει, εκφράζουμε ό, τι πραγματικά ζήσαμε και νιώσαμε!!

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Παραδοσιακό μαγειρείο πάνω στην πλατεία Αγίων Θεοδώρων, σε ένα από τα πλέον πολυσύχναστα σημεία στο κέντρο της Αθήνας. Η ονομασία του παραπέμπει σε κάτι παραδοσιακό: λιθόστρωτος δρόμος με ακατέργαστες πέτρες.

Ο πιο βασικός λόγος για να πας είναι κατά τη γνώμη μου οι ιδιοκτήτες: απλοί νέοι άνθρωποι που είναι σαν να τους ξέρεις χρόνια και να έχεις πάει για φαγητό σε φιλικό ή συγγενικό σου σπίτι. Τους διακρίνει ανεπιτήδευτη απλότητα και ευγένεια. Από την πρώτη στιγμή θα σε προσεγγίσουν με χαμόγελο και ζεστασιά που σε γυρνάει στα χρόνια της χαμένης αθωότητας.

Αυτή λοιπόν η πρώτη επαφή είναι που σε προϊδεάζει γι΄ αυτό που θα ακολουθήσει: απλά ελληνικά πιάτα παραδοσιακής κουζίνας σε μεγάλη ποικιλία για όλα τα γούστα: σαλάτες, ορεκτικά, πιάτα με θαλασσινά και ψαράκια (όχι μόνο λόγω Σαρακοστής αλλά σε μόνιμη βάση, απλώς αυτές τις μέρες λίγο πιο ενισχυμένα, σε μεγαλύτερη ποικιλία), της σχάρας, κρεατικά αλλά και αρκετά μαγειρευτά από αυτά που έχουμε επιθυμήσει και μας λείπουν.

Αυτά τα τελευταία βρίσκονται σε μια βιτρίνα για να βλέπεις τι παίρνεις και εναλλάσσονται καθημερινά. Νοστιμιά που ξεχειλίζει σε ικανοποιητική ποσότητα. Αν σε όλα αυτά προσθέσω και το δροσερό κόκκινο κρασί χύμα που δοκίμασα και το οποίο απλόχερα μου πρόσφεραν οι ιδιοκτήτες, καταλαβαίνετε γιατί όλα συνηγορούν σε μια περίπτωση μαγαζιού που σέβεται τον πελάτη, τον περιποιείται, νοιάζεται αν τον "κέρδισαν" οι γεύσεις του και που δεν ξοδεύεται για να χορτάσει, έχοντας μάλιστα και τη δυνατότητα να επιλέξει μεταξύ μιας μεγάλης ποικιλίας πιάτων από τον κατάλογο.

Ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος, με αρκετά τραπέζια, παραδοσιακές πινελιές στη διακόσμηση και ωραία θέα στην πλατεία και στη μια πλευρά της εκκλησίας. Το σημείο δεν έχει φασαρία γιατί δεν είναι πάνω στο δρόμο γεγονός που σου επιτρέπει να ηρεμήσεις και να απολαύσεις το γεύμα σου.

Το μαγαζί είναι ανοιχτό μεσημέρι-βράδυ. Σίγουρα όσο περνάει η ώρα λιγοστεύουν οι επιλογές στα μαγειρευτά. Εγώ επειδή έτυχε να πάω αρκετά αργά το απόγευμα δοκίμασα παραδοσιακό λουκάνικο Τρικάλων που συνοδευόταν από αρκετές τηγανιτές πατάτες και πήρα και επιπλέον πατάτες. Να σημειώσω ότι ο σιμιγδαλένιος φρεσκότατος χαλβάς που με κέρασαν στο τέλος ήταν ό, τι καλύτερο γι΄ αυτή τη γευστική εμπειρία που σε "ταξιδεύει" στην ελληνική ύπαιθρο.

Οι τιμές είναι πολύ προσιτές και απευθύνονται σε όλα τα βαλάντια. Κατά τη γνώμη μου το Καλντερίμι αποτελεί μια πολύ φιλότιμη και αξιέπαινη προσπάθεια στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και που αξίζει να την επιβραβεύσουμε. Νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για φαγητό στο κέντρο της Αθήνας. Δώστε μια ευκαιρία αν σας "βγάλει" ο δρόμος και δεν θα χάσετε!

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μια ακόμα καλή πρόταση για φαγητό στο κέντρο. Το Καλντερίμι είναι κάτω από την πλατεία Κλαυθμώνος, δίπλα από τις Άλπεις. Το έβλεπα και το ζαχάρωνα εδώ και καιρό και μία καθημερινή μεσημέρι που ήμουν στο κέντρο της Αθήνας μου δόθηκε η ευκαιρία να το επισκεφτώ.

Σε αυτό βοήθησε το ότι κάθε φορά που περνούσα από μπροστά το έβλεπα γεμάτο από κόσμο, και τους επισκέπτες τους να απολαμβάνουν άκρως περιποιημένα πιάτα. Λανθασμένα μου είχε μπει η ιδέα ότι είναι μεζεδοπωλείο. Είναι και αυτό, αλλά όχι μόνο αυτό. Είναι μαγειρειό, αλλά ούτε κι αυτό μόνο. Είναι πολλά παραπάνω. Είναι απ’ όλα!

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.
Μπαίνουμε μέσα και είμαστε δύο άτομα. Με την μία έρχονται να μας εξυπηρετήσουν και να μας βρούνε τραπέζι. Όλο το μαγαζί είναι «στημένο» πάνω σε πεζόδρομο, πίσω από μία εκκλησία που το όνομά της μου διαφεύγει (νομίζω Αγίων Θεοδώρων).

Πλαισιώνεται από μία ψηλή, ανοιχτή τζαμαρία που το κάνει φωτεινό και ευχάριστο. Με το που μπαίνεις, δεξιά έχει τα μαγειρευτά του. Μια μεγάλη γυάλινη βιτρίνα στην οποία μπορείς να δεις –κυρίως- τα μαγειρευτά που έχουν ετοιμάσει για εκείνη τη μέρα. Κλασικά πράγματα, σκέφτηκα. Επίσης, λάθος μου. Τα τραπέζια είναι κατανεμημένα στον χώρο, αραιά οπότε παρόλο που το μαγαζί ήταν μόνιμα γεμάτο, ποτέ δεν σου έδινε την γνωστή σε όλους μας αίσθηση της «ασφυξίας». Κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση, μη την περιμένετε.

Όλος ο χώρος έχει παλιές διαφημίσεις και αντί για ταπετσαρία έχουν κολλήσει ολόκληρες σελίδες από εφημερίδες. Πραγματικά διασκέδασα διαβάζοντας κάποια άρθρα που αφορούσαν σε περιστατικά προ του 2000. Επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας, το απόλαυσα διαβάζοντας συμβάντα πολλών χρόνων πριν και που είχα ξεχάσει. Επίσης, σε αντίθεση με άλλα καταστήματα του κέντρου, οι τουαλέτες του ήταν καθαρές και περιποιημένες.

Κι έρχομαι τώρα στο service. Το αγαπημένο μου είδος εξυπηρέτησης!!!!!! Απ’ ότι κατάλαβα, είναι οικογενειακή επιχείρηση. Οι δύο κύριοι που μας εξυπηρέτησαν, έμοιαζαν να είναι αδέρφια και ήταν και οι δύο άκρως φιλικοί και ευγενικοί. Μόνιμα σε μια νευρώδη κίνηση και σβελτάδα για να τους προλάβουν και ικανοποιήσουν όλους. Επειδή καθυστέρησαν μερικά λεπτά να μας έρθουν τα ποτά, μας ζήτησαν 3 φορές συγνώμη. Με τον τρόπο τους σε έκαναν να νοιώθεις άνετα σα να είσαι σε φιλικό σπίτι. Αν μπορούσα θα έβαζα και 5 στην εξυπηρέτησή τους!

Οι θαμώνες ήταν από μεμονωμένα άτομα που ήρθαν να φάνε κάτι στα γρήγορα στο διάλλειμα τους, μέχρι παρέες που είχαν στρογγυλοκαθίσει για τα καλά για απολαύσουν τα μεζεδάκια τους.

Για το φαγητό τώρα. Αυτό το μαγαζί μπορεί να καλύψει άνετα τα περισσότερα γούστα. Έχει ψαρικά (από γαύρο μέχρι σολομό), ψητά σχάρας, μαγειρευτά, όσπρια κτλ.

Επιλέξαμε να κατευθυνθούμε σε θαλασσινά. Ο ένας ήθελε τσιπούρα φούρνου. Επειδή τους είχε τελειώσει, την ετοίμασαν στη σχάρα. Κανένα πρόβλημα! Για να μη πω ότι ήταν ακόμα πιο νόστιμη. Εκεί βλέπεις την τέχνη ενός ψήστη που αν δεν το κατέχει μπορεί να είναι καταστροφικό το αποτέλεσμα. Ευτυχώς η τσιπούρα μας σερβιρίστηκε αριστοτεχνικά ψημένη. Όσο πρέπει ζουμερή εσωτερικά, όσο πρέπει ξεροψημένη εξωτερικά. Αν και δεν ήταν το δικό μου πιάτο, δοκίμασα και ήταν εξαιρετική.

Εγώ παράγγειλα μπακαλιάρο σκορδαλιά. Αν και ήταν επίσης πεντανόστιμος, με απογοήτευσε λίγο το μέγεθος της μερίδας. Ήταν το πίσω μέρος της ουράς οπότε και ήταν πολύ λεπτός και σε όχι επαρκή ποσότητα. Πιο πολύ με χάλασε γιατί παρόλο που το λατρεύω, σπάνια μου δίνεται η ευκαιρία να πάρω αυτό το πιάτο και ακόμα πιο σπάνια μου σερβίρετε τόσο καλά ψημένος ο μπακαλιάρος, οπότε θα ήθελα να τον απολαύσω σε μεγαλύτερη ποσότητα. Η σκορδαλιά που τον συνόδευε, ήταν σε ένα μικρό μπολάκι. Σπιτική, με βάση την πατάτα και διαολεμένα σκορδάτη (όπως μου αρέσει…).

Για σαλατούλα πήραμε βραστά χόρτα. Ήταν ίσως λίγο πιο βρασμένα από όσο μου αρέσουν αλλά ήταν νόστιμα και σε μεγάλη μερίδα.

Μετά από αυτά, μας πρόσφεραν ευγενικά από ένα κομμάτι σιμιγδαλένιο χαλβά για να κλείσει γλυκά το τραπέζι μας.

Η απόδειξη ήρθε ως έπρεπε και το όλο κόστος μαζί και με ότι ήπιαμε ήταν στα 25 σχεδόν euro, που τα θεώρησα μια χαρά σαν τιμή για όσα πήραμε.

Για να κλείσω, τα δυνατά σημεία του Καλντεριμιού είναι το πάρα πολύ καλό και φιλικό service και το τίμιο φαγητό που προσφέρει. Αυτό σε συνδυασμό με τις πλούσιες μερίδες που είδα να κυκλοφορούν γύρω μου, το κάνουν ιδανικό. Αυτός είναι και προφανώς και ο λόγος που είναι γεμάτο τόσο από άτομα που κάθονται να φάνε σε αυτό αλλά και από άτομα που παίρνουν φαγητό για έξω.

Φυσικά και θα το ξαναεπισκεφτώ!

Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο μαγαζί με ψαρομεζέδες και μαγειρευτά, όμως έχω την εντύπωση ότι ανοίγει μόνο μεσημέρι.

Τελευταία φορά πήραμε κρασάκι (καλό), ψητές σαρδέλες (άψογες) καλαμαράκια και μια υπέροχη πίτα με τυρί και τομάτα.

Οι μερίδες είναι μεγάλες και 2 άτομα δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα! έχω δοκιμάσει άλλες φορές και μπαρμπούνια και άλλα ψαράκια είναι όλα πολύ καλά.

Πάντα στο τέλος κέρασμα γλυκάκι!
Άμεση και καλή εξυπηρέτηση.