ΚΗΡΥΚΕΙΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Μητροπόλεως και Κηρυκείου 6, Μοναστηράκι [Χάρτης]

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Τον τελευταίο καιρό, ιδιαίτερη άνθιση γνωρίζουν τα παιχνίδια «μυαλού» και τα δωμάτια απόδρασης. Τελευταία Κυριακή της Αποκριάς λοιπόν και παρέα 6 ατόμων όλων των ηλικιών, κλείσαμε απογευματινή «απόδραση» σε δωμάτια του κέντρου της Αθήνας στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου.

Εξαιρετική εμπειρία, όπου όλοι μείναμε πολύ ευχαριστημένοι μετά από 70 λεπτά εξαντλητικού «ακονίσματος» του μυαλού μας ώστε να πετύχουμε την πολύποθητη... απόδραση.

Μετά την εμπειρία αυτή και εν μέσω βροχής και γύρω στις 20:15, με συνοπτικές διαδικασίες αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό, όχι και πολύ μακριά από την περιοχή, οπότε προφανής επιλογή μας τα καταστήματα της περιοχής Μοναστηρακίου και Πλατείας Αγ. Ειρήνης.

Τελικά κέρδισε η επιλογή των ψητοπωλείων της περιοχής, οπότε καθώς διασχίζαμε τη Μητροπόλεως, αποφασίσαμε να πάμε λίγο πιο «απόκεντρα» της Μητροπόλεως, (στο στενάκι της οδού Κηρύκου) και να κάτσουμε στο ομώνυμο ψητοπωλείο (Κηρύκειον) που ανήκει στον «όμιλο Μπαϊρακτάρη» και το οποίο διαφέρει από τα υπόλοιπα καταστήματα του ομίλου μια και προσφέρει και επιλεγμένα μαγειρευτά πιάτα.

Τολμώ να πω ότι είχαμε πάρα πολύ καιρό (χρόνια), να επισκεφθούμε ψητοπωλεία της περιοχής Μοναστηρακίου, οπότε η εμπειρία μας ήταν καθ όλα νέα.
Το κατάστημα στον εσωτερικό του χώρο, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, μια και η «δύναμή» του είναι τα τραπέζια που αναπτύσσει πάνω στην ακριβώς απέναντι πλατεία (Πλατεία Δημοπρατηρίου), όπου όταν έχει καλό καιρό σφύζει από κόσμο και ιδιαίτερα δύσκολα βρίσκει κάποιος τραπέζι, εξ όσων θυμάμαι από επίσκεψη στην περιοχή τους καλοκαιρινούς μήνες.

Τον εσωτερικό χώρο, δύσκολα κάποιος τον επισκέπτεται και νομίζω μόνο στις περιπτώσεις κακού καιρού και γενικότερα αντίξοων καιρικών συνθηκών.
Ο χώρος λοιπόν, δεν έχει τίποτα που να του προσδίδει ιδιαίτερο χρώμα, απλά και μόνο τη μέρα που πήγαμε λόγω αποκρεών, ήταν στολισμένος με αποκριάτικα στολίδια, παλιομοδίτικα μάλιστα, γεγονός που μάλον αποδεικνύει οτι τα χρησιμοποιούν για αρκετά χρόνια.

Η εξυπηρέτηση, η μάλλον πιό σωστά η προσέλκυσή μας, έγινε ήδη από υπάλληλο του καταστήματος επί του πεζόδρομου της Μητροπόλεως, όπου λόγω του ότι το κατάστημα βρίσκεται επί της Κυρηκείου στο στενάκι, δεν είναι άμεσα ορατό από την οδό Μητροπόλεως και χρειάζεται τη σχετική «υποβοήθηση» ώστε αν το προσέξεις.

Η συγκεκριμένη τακτική παραπέμπει βέβαια σε κάλεσμα και προσέλκυση περισσότερο τουριστών της περιοχής, παρά σε προσέλκυση τοπικής πελατείας, αλλά το αντιπαρέρχομαι μια και συνέπεσε με τη δική μας αναζήτηση για φαγητό.
Το κατάστημα λοιπόν, διαθέτει ένα χώρο ικανό να φιλοξενησιε εσωτερικά γύρω στα 50-60 άτομα, σε ένα μακρόστενο χώρο, με τζαμαρίες σε όλη την πρόσοψή του.

Με το που μπήκαμε, είδαμε δύο μουσικούς, έναν με κιθάρα και έναν με ακορντεόν, οι οποίοι έπαιζαν παλιά ελληνικά και ξένα τραγούδια, κυρίως ορχηστρικά και κάποια από αυτά και με την προσθήκη τραγουδιού, σε μια προσπάθεια να δημιουργήσουν ένα γιορταστικό κλίμα.

Δεν ξέρω εαν η συγκεκριμένη τακτική ήταν λόγω Κυριακής, λόγω Αποκριάς ή λόγω ώρας ώστε να βγάλω συμπεράσματα για το αν και ποιές ώρες και μέρες υπάρχει και η σχετική διασκέδαση.
Σαν γενικό σχόλιο, τολμώ να πω οτι η μουσική μας άφησε λίγο αδιάφορους, γιατι ποιοτικά ήταν επιεικώς επαρκής χωρίς να προσδίδει κάποιο ιδιαίτερο κέφι, μια και οι οι δύο μουσικοί, πιο πολύ μου φάνηκαν σαν να εκτελούσαν κάποιας μορφής αγγαρεία, παρά μετέδιδαν ζωντάνια και ευθυμία στο χώρο και τους θαμώνες, καθαρά θα έλεγα διεκπεραιωτικοί στο έργο τους.

Αδιάφορος λοιπόν ο χώρος, χωρίς να τον «ζεσταίνουν περισσότερο» τα μουσικά ακούσματα.
Για το κάπνισμα, ούτε λόγος, αν και 5 παρέες μέσα στο κατάστημα, ο καθένας έκανε ό,τι ήθελε, οπότε υπήρχε πλήρης απουσία κανόνων για το κάπνισμα και μάλλον ανοχή και αδιαφορία για την τήρηση η μη του σχετικού νόμου..... (αναμενόμενο). Εμείς, επειδή επιλέξαμε τραπέζι σε μια γωνιά του καταστήματος, δεν επηρεαστήκαμε πολύ από όσους επέλεξαν να συνδυάσουν το φαγητό τους και με το κάπνισμα.

Οι σερβιτόροι επαρκείς, όλων των ηλικιών, εμάς έτυχε να μας εξυπηρετήσει σερβιτόρος αρκετά προχωρημένης ηλικίας, με προβλήματα... ακοής, παλιάς σχολής, όχι ιδιαίτερα φιλικός, πολύ διεκπεραιωτικός, χωρίς ίχνος χαμόγελου και με στάση που παρέπεμπε σε στυλ του τύπου, «άντε να τελειώνουμε να πάμε σπίτι μας», αποφεύγοντας την επαφή με τα μάτια και κοιτώντας πιο πολύ τριγύρω του, δείχνοντας έμμεσα με τον τρόπο αυτό πόσο αδιάφορη στάση κρατούσε και πόσο ενδεχόμενα βαριόταν το έργο που επιτελούσε. Ο συγκεκριμένος σερβιτόρος, μάλλον στερεί πολλού πόντους στο μαγαζί και ιδιαίτερα και στους τουρίστες που επισκέπτονται το κατάστημα (όπου και είδαμε) και με τους οποίους συνενοήθηκε περισσότερο με νοήματα παρά σε ξένη γλώσσα για προφανείς λόγους....

Αντίθετα, η αλλοδαπή κοπέλα που μας σερβίρισε τα πιάτα και έστρωνε τα τραπέζια, ήταν πολύ εξυπηρετική και έδειχνε οτι την ένοιαζε πως θα περάσουμε και εαν θα μείνουμε ευχαριστημένοι, καταβάλλοντας φιλότιμες προσπάθειες να περισώσει ό, τι μπορούσε.

Με το που κάτσαμε μας ήρθε το γνωστό εμφιαλωμένο και ένα πανεράκι με ψωμί και για τους 6, όπως και οι τεραστίου μεγέθους κατάλογοι, όπου και με φωτογραφίες περιγράφονταν τα πιάτα, κλασσική συνταγή που φαίνεται πώς το μαγαζί δίνει προτεραιότητα στην εξυπηρέτηση των τουριστών....
Δεν πήραμε κανένα ορεκτικό και περιοριστήκαμε σε 2 σουβλάκια τυλιχτά, μια ποικιλία κρεατικών για 2, ένα μουσακά (το μαγαζί προσφέρει και επιλεγμένα μαγειρευτά φαγητά) και μια μερίδα αρνίσια παιδάκια.
Ο μουσακάς που φυσικά ήταν μαγειρεμένος απο το μεσημέρι, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, σερβιρισμένος με πατάτες προτηγανισμένες, μάλον αδιάφορο πιάτο. Κόστος 8,9 ευρώ.

Τα παιδάκια, ήταν καλά ως ποσότητα μερίδας και αυτά με πατάτες προτηγανισμένες, με λίγο περισσότερο λίπος απ όσο θα περίμενε κανένας, οριακά περνούσε τη βάση ως αποδεκτού πιάτου. Κόστος 9,7 ευρώ
Η ποικιλία, περιελάμβανε δυο χοιρινά καλαμάκια, ένα κεμπάπ, γύρο χοιρινό, γύρο μοσχαρισιο και δύο πίτες. Κόστος στα 13,5 ευρώ. Τα χοιρινά καλαμάκια, εμφανώς ξαναζεσταμένα και ξαναψημένα, σε σημείο που ήταν εντελώς στεγνά και «συμπαγή», εντελώς αδιάφορά. Το κεμπάπ, ήταν καλύτερο, πιό ζουμερό, αλλά δεν έφτανε να σώσει την παρτίδα. Ο χοιρνός γύρος, ήταν οριακά επαρκής ως γεύση, όμως σερβιρίστηκε και αυτός «κρύος», όπως και ο γύρος μοσχαρίσιος, οπότε έχασαν πολύ από τη γεύση τους, αποδεικνύοντας εμφανώς την "προκάτ" προετοιμασία τους. Η ποσότητα ήταν επαρκής.
Τα δύο τυλιχτά, ήταν πλούσια σε υλικά, εύγεστα και χρεώθηκαν 2,4 έκαστο.

Μαζί με το κουβέρ (0,3 x 6 = 1,8 ευρώ) και το νερό στο 1,5 ευρώ, ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 40,2 ευρώ, φυσικά με απόδειξη και ευτυχώς και με πληρωμή μέσω κάρτας.
Στο τέλος και αφού πρώτα μας ρώτησαν εαν θέλουμε επιδόρπιο και αφού τους ενημερώσαμε οτι δεν επιθυμούμε, μας κέρασαν πιατελίτσα με φρούτα εποχής καθώς και ένα πιάτο χαλβά.

Συνολική αποτίμηση μάλλον αδιάφορη έως και κακή ποιοτικά, μια και το φαγητό έδειξε οτι πραγματικά απευθύνεται μόνο σε «τουριστικό» πελατολόγιο, όπου αυτό που στην ουσία ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα διεκπεραίωσης ώστε να «γυρίσει» όσο το δυνατό γρηγορότερα το τραπέζι και να κάτσουν οι επόμενοι, παρά στο να προσφέρει vfm φαγητό, εξ ού και οι σερβιτόροι περισσότερο διεκπεραιωτικοί και γρήγοροι, παρά διαλεγμένοι να εξυπηρετήσουν standard πελατεία, όπου και θα έπρεπε να είναι πιο σωστά εκπαιδευμένοι, να φορούν στολές (όλοι φορούσαν τα προσωπικά τους ρούχα και με δυσκολία καταλάβαινες εαν επρόκειτο για σερβιτόρο ή για πελάτη εαν εισερχόσουν στο χώρο).

Για τη γεύση σίγουρα η 1 ντοματούλα είναι η δίκαιη αποτίμηση, για την εξυπηρέτηση επίσης 2 ντοματούλες, για το χώρο άλλο ένα 2αρι και για το συνολικό vfm επίσης 2
Νομίζω οτι το συγκεκριμένο ψητοπωλείο, απευθύνεται σε γρήγορο και χωρίς γευστικές απαιτήσεις κοινό και σε αυτό συντελεί οτι το 90% του πελατολογίου του αποτελείται από περαστικούς και μόνο, οπότε αυτό και μόνο κατά τη γνώμη μου δεν συντελεί στη βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών που προσφέρει.

Κρίμα γιατί το κατάστημα δεν διεκδικεί...... Κηρύκειο, μια που φέρει και το όνομά του και έρχεται σε αντιδιαστολή με την τόσο σημαντική έννοια του συμβόλου του Κηρυκείου.
Οπως αντιλαμβάνεστε δεν νομίζω να το σύστηνα, απλά έτυχε να το επισκεφθώ και τουλάχιστον όφειλα να... προειδοποιήσω όσους βρεθούν στην περιοχή για το τι αναμένεται να... γευτούν εαν το προτιμήσουν.