12 Μάρ 2017

ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ

25/02/2017 Σάββατο, σούρουπο. Με παίρνει τηλέφωνο ο φίλος μου και μου μεταφέρει μια πληροφορία για έναν συνάδελφό του, που δύο ημέρες πριν είχε καταλύσει με παρέα σε ένα μπριζολάδικο στην περιοχή του Ψυρρή, με πολύ νόστιμο φαγητό και πέρασαν εξαιρετικά.
Τι λες ρωτά πάμε να δούμε τι παίζει; Κερνάς ρωτάω; Πάντα. Το ξέρω βρε, απλώς τσεκάρω. Πάμε και έχω κάτι πείνες.
Η γιαγιά μου, πάντα έλεγε, όπου βρεις φαγητό, κάτσε φάε και όπου βρεις ξύλο, σήκω φύγε. Και εγώ την γιαγιά μου πάντα την άκουγα, ειδικά σε ότι έχει σχέση με το φαγητό.

Περίπου στις 21:30 μ. μ. και εφόσον καταφέραμε με την ψυχή στο στόμα να σταθμεύσουμε μέσα στα στενά της περιοχής το όχημα, πλησιάζοντας στο κατάστημα πετάγεται ένας κύριος έξω φωνάζοντας περάστε, περάστε από εδώ, από εδώ. Καταλάβαμε πως είχε βγει παγανιά προς αναζήτηση πελατών, κάτι που έχουμε παρατηρήσει να συμβαίνει κατά κόρον μόνο στα νησιά το καλοκαίρι και πρώτη φορά συναντούσαμε στην Αθήνα. Βασικά σαν κίνηση δεν μας άρεσε γιατί μας έκανε να αισθανθούμε προς στιγμήν αμήχανα και άβολα. Τέλος πάντων.

Όσον αφορά τον περιβάλλοντα χώρο του καταστήματος. Aριστερά η κύρια είσοδος με συρόμενη πόρτα που σε οδηγεί σε μια αρκετά μεγάλη σάλα. Ακριβώς από πάνω της μια μακρόστενη φωτεινή επιγραφή με την ιδιότητα και το όνομα της επιχείρησης. Δεξιά της κυρίας εισόδου ένα αίθριo, με λίγα τραπεζοκαθίσματα που προστατεύεται από πλαστική τέντα και πίσω από αυτό, στο βάθος, ο χώρος που φιλοξενεί την ψησταριά – κουζίνα, ο οποίος λειτουργεί και ως δεύτερη είσοδος προς την σάλα.

Καθώς εισέρχεσαι στο εσωτερικό, με το βλέμμα να πλανάται στα πέριξ, δεν εντυπωσιάζεσαι από την εικόνα που αντικρίζεις
Η σάλα, αρκετά ευρύχωρη, καθαρή, νοικοκυρεμένη, αλλά αυστηρά λιτή και απρόσωπη με τακτοποιημένα τραπέζια μεγάλα ή μικρότερα με πολιτισμένη απόσταση μεταξύ τους, με αλατοπίπερα, οδοντογλυφίδες και πολλές χαρτοπετσέτες, που περιμένουν να φιλοξενήσουν τους πεινασμένους πελάτες- οδοιπόρους.

Στους τοίχους κυριαρχούν οι απαλές αποχρώσεις του κρεμ και του λευκού ενώ μοναδικό στολίδι οι δύο πλάσμα τηλεοράσεις που τους κοσμούν.
Το σκηνικό συμπληρώνουν μια κατακόρυφη μονάδα ψύξης – θέρμανσης, μια επιτοίχια μεταλλική βιτρίνα και λίγη πρασινάδα από μια γλάστρα δίπλα στην συρόμενη πόρτα.

Αυτό που στην ουσία κλέβει την παράσταση είναι η πολύ γρήγορη, ευγενέστατη και άψογη εξυπηρέτηση που πραγματοποιείται από δύο άτομα έναν νεαρό και μια κυρία, μόλις καθίσεις.
Σε ενημερώνουν αμέσως για το τι προσφέρει το κατάστημα ή ένας πλαστικοποιημένος τιμοκατάλογος τίθεται στην διάθεσή σου από την στιγμή που τον ζητήσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία εδεσμάτων.

Από ορεκτικά, πατάτες τηγανητές, φέτα και τζατζίκι. Η τυροκαυτερή που λατρεύω ούτε ως υποψία.
Από σαλάτες, ντομάτα ή χωριάτικη ή λάχανο, καυτερή μικρή-μεσαία-μεγάλη.
Από ψητά, μπριζολάκια και φιλέτο χοιρινό.

Παραγγείλαμε:
1 σαλάτα ντομάτα 3,50€,
1 τζατζίκι 2,50€,
2 μερίδες μπριζολάκια (4 μπριζολάκια με τηγανητές πατάτες), έκαστη 8,50€,
½ κιλό κρασί κόκκινο 3,00€,
1 μερίδα τηγανητές πατάτες 2,50€,
ψωμί 0,90€
και επιπλέον ½ κιλό κρασί κόκκινο 3,00€,

Σχεδόν αμέσως έφτασαν στο τραπέζι μας:
το κρασί (αρωματικό),
ψωμί αρκετές φέτες, ψημένο, με λαδάκι και ρίγανη (πεντανόστιμο),
η σαλάτα (μπόλικη σε ποσότητα και λαδάκι), πολύ καλή,
το τζατζίκι (δροσερό, γευστικό) θα το ήθελα πιο έντονο σε σκόρδο.
Σε λίγα λεπτά, κατέφθασαν και οι τηγανητές πατατούλες, τραγανές καλοτηγανισμένες, καυτές, νόστιμες.

Πριν προλάβουμε να αποδεκατίσουμε την πρώτη παρτίδα εδεσμάτων, έφτασαν και τα μπριζολάκια σε οβάλ ανοξείδωτους δίσκους. Τέσσερα τον αριθμό με αρκετές τηγανητές πατάτες.
Τα μπριζολάκια, ζουμερά, ζουμερότατα, μυρωδάτα, λεπτά σε πάχος (και πιο παχουλά δεν θα με χαλάγανε), καλοψημένα, γευστικότατα.
Δεν έμεινε ούτε ψίχουλο στο τραπέζι. Χορτάσαμε σε υπερθετικό βαθμό, απόλυτα.
Το σύνολο χωρίς απόδειξη 32,50€.

Με κέρδισε:
-Η ευγένεια, η γρήγορη και άψογη εξυπηρέτηση, η νοστιμάδα και η ποσότητα των εδεσμάτων, οι πολλές χαρτοπετσέτες (δεν αισθάνθηκα ούτε για μια στιγμή την έλλειψή τους κάθε φορά που ροκάνιζα ένα μπριζολάκι και ήθελα να σκουπίσω τα χέρια μου).
-Ο επαγγελματισμός, το χαμόγελο και το αετίσιο μάτι τους, που δεν σου επιτρέπει να έχεις κρεμασμένο για πολύ ώρα το χέρι στον ουρανό, μέχρι να ικανοποιηθεί κάποια επιθυμία σου.

Με ενόχλησε - στενοχώρησε:
-Η άσκηση πιέσεως να μπω στο κατάστημα. Μου στέρησαν την ευχαρίστηση να τους δείξω με την κίνησή μου ότι εγώ τους προτίμησα και όχι η επιτακτική τακτική τους.

Παρατήρηση:
Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία, του να μην σου παραδίδεται η απόδειξη, τείνει να γίνει πια θεσμός σε όλο και περισσότερες επιχειρήσεις μαζικής εστίασης.
Γιατί θα πρέπει να αισθάνομαι πολύ άσχημα, όταν ενώ είμαι ικανοποιημένη από το όλο εγχείρημα να πρέπει να τα χαλάσουμε στην απόδειξη. Τα μούτρα εμφανίζονται από το πουθενά. Οι ενοχές που μου δημιουργούν, λες και είναι δικό μου το φταίξιμο, με αναγκάζει ενώ επιθυμώ να επαναλάβω την επίσκεψή μου στο κατάστημα, τελικά να το σβήνω από την λίστα των προτιμήσεών μου.

Ευριπίδου 86 & Επίκουρου, Μοναστηράκι