ΜΑΝΗΜΑΝΗ

Ελληνική κουζίνα

Φαλήρου 10, Κουκάκι [Χάρτης]

Δευτέρα έως Κυριακή: 14.00 με 23.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΜΕ ΑΡΩΜΑ ΜΑΝΗΣ

Tο ΜΑΝΗΜΑΝΗ σας υποδέχεται σε ένα διώροφο νεοκλασικό, αναλαμβάνοντας εδώ και 10 χρόνια, να σας μυεί στις Μανιάτικες –και όχι μόνο– γεύσεις του.

Στο μενού η ελληνική παραδοσιακή κουζίνα εναρμονίζεται απόλυτα με τη σύγχρονη και οι συνεχείς γαστρονομικοί πειρασμοί του ΜΑΝΗΜΑΝΗ έρχονται να συμπληρώσουν το puzzle μιας γευστικής αλυσίδας που υπόσχεται κρυμμένους άσους στην…ποδιά της.

https: //www. facebook. com/MANHMANH. gr

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Χρόνια είχα να επισκεφθώ το ΜΑΝΗΜΑΝΗ και να σου μια Κυριακή μεσημέρι μετά από βόλτα στην περιοχή στο διαμαντάκι αυτό των γεύσεων. Η ποιότητα του φαγητού εξαιρετική όπως πάντα, ενώ κι ο χώρος ανεπιτήδευτα αρχοντικός όπως τον είχα αφήσει πριν καιρό. Σίγουρα αποτελεί ανάσα γαλήνης, ανάμεσα στην τόση βαβούρα αυτής της περιοχής!

Η σκούρα, επιβλητική, ξύλινη σκάλα που ανεβαίνει κάποιος προκειμένου να φθάσει στον κυρίως χώρο με την βαριά λευκή πόρτα, δημιουργεί μια ζεστασιά που συνεχίζεται και στον κυρίως χώρο του εστιατορίου, ο οποίος, πραγματικά, εκπέμπει μια ηρεμία και είναι ιδιαίτερα φιλόξενος!

Με δυσαρέστησε το γεγονός ότι δεν υπάρχει δυστυχώς πρόσβαση για ΑμεΑ σε μια, κατ' εξοχήν τουριστική περιοχή, τη στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι ξένοι στην πατρίδα τους είναι συνηθισμένοι αφειδώςσε τέτοιου είδους παροχές!!!! Υπάρχουν, για παράδειγμα, τα ηλεκτρικά ανερχόμενα καθίσματα, με οδηγό συρόμενο στην κουπαστή της σκάλας!! Φαντάζομαι ότι η κατασκευή αυτού του παλιού αρχοντικού δεν βοηθάει σε κάτι τέτοιο... Το έχουν όμως ψάξει αρκετά ??

Η αίθουσα του εστιατορίου χωρίζεται σε δύο μέρη. Ο ένας χώρος, δίπλα στην είσοδο, είναι πιο βαρύς εξαιτίας -κυρίως- των μεγάλων παραθύρων που στολίζονται με όμορφες κλασικές κουρτίνες, τα περισσότερα περίτεχνα φωτιστικά και τους σκαλιστούς τοίχους σαν να προτάσσει το κλασικό πνεύμα της περιοχής της Ακρόπολης ενώ ο μέσα χώρος είναι καθαρά αφιερωμένος στην πατρίδα των ιδιοκτητών, τη Μάνη, με μια φωταγωγημένη γιγαντοαφίσα της γραφικής και πετρόχτιστης Βάθειας!

Στο ενδιάμεσο των δύο χώρων υπάρχει ένας μακρύς ξύλινος διάδρομος απ΄όπου φαίνεται μέρος της κουζίνας, μια ρουστίκ εταζέρα και μια όμορφη αφίσα με τις περγαμηνές του εστιατορίου, καθώς έχει συμπεριληφθεί σε πρόσφατο ειδικό αφιέρωμα των New York Times. Επιπλέον, στο μικρό χολ, πριν από την είσοδο, ξεχωρίζει και η βράβευση από το Trip Advisor!

Στο ίδιο μέρος υπάρχει και ένα μικρό πόστο για τους καπνιστές, καθώς στον κυρίως χώρο, ευτυχώς, απαγορεύεται το κάπνισμα αυστηρώς! Η είσοδος των όμορφων WC, με τις όμορφα σχεδιασμένες γούρνες και τους επίχρυσους καθρέφτες, βρίσκεται, επίσης, στον ενδιάμεσο αυτό χώρο.

Καθίσαμε στον πρώτο χώρο με τα φωτεινά μεγάλα παράθυρα, τα όμορφα κάδρα, τα "αχλαδωτά" φωτιστικά, τα γκρι φαναράκια, τα κάδρα με τα όμορφα μικρά και χρωματιστά πλακίδια, τα μπουκάλια κρασιού Μάνης, τα ράφια με τα βιβλία που έχουν αναφορές στην περιοχή, αλλά και τα διάφορα παραδοσιακά μικροαντικείμενα. Τα τραπέζια είναι άνετα και υπάρχει επίσης ένα ειδικό ξύλινο τραπεζάκι, έτσι ώστε να αποσυμφορείται το τραπέζι!

Ο κατάλογος με το μενού έρχεται σε ένα κομψό φύλλο από χαρτί, το ίδιο και η λίστα με τα κρασιά. Το μενού, πέρα από πολλά παραδοσιακά πιάτα της περιοχής, περιλαμβάνει και κλασικά ελληνικά πιάτα ευρέως γνωστά.

Δοκιμάσαμε,

Στην αρχή ερωτηθήκαμε για το ψωμί και απαντήσαμε αρνητικά. Πάντως, κοιτώντας στα διπλανά τραπέζια, έρχεται ένα όμορφο πανεράκι με ψωμί με παραδοσιακό λάδι σε μπουκαλάκι. ΕΥΡΩ 1,50

Πήραμε, οικειοθελώς, ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (2,00 )

Καγιανά με σύγκλινο Μάνης, λουκάνικο και μυζήθρα, που ήταν λίγο καυτερός, με ανεπανάληπτη γεύση. ΕΥΡΩ 8,00

Μανιάτικο hot-dog (! ) για δύο άτομα, τρία κομμάτια μεγάλου πιροσκί, που μέσα είχε, φυσικά, λουκάνικο αλλά και καραμελωμένα κρεμμύδια συν κόκκινη πιπεριά. Το πιάτο είχε ως γαρνιτούρα μικρή ποσότητα δροσερής και ολόφρεσκης σάλτσας ντομάτας! Πολύ νόστιμες μερίδες, ΕΥΡΩ 3,00 το τεμάχιο.

Σαλάτα Απλά Ελληνική με ντομάτα, αγγούρι, πιπεριές, κρεμμύδι, πλιγούρι, λίγα κρουτόν και φέτα, νόστιμο πιάτο αρωματισμένο με δυόσμο! ΕΥΡΩ 8,00

Κόκορα με χυλοπίτες με σάλτσα ντομάτας αρωματισμένη με κανέλλα, μπαχάρι και θυμάρι. Άψογα παρουσιασμένο πιάτο με ένα τροφαντό πόδι κόκορα και τριμμένη μυζήθρα πάνω στις χυλοπίτες. Λίγο που δοκίμασα, μου άρεσε πολύ! ΕΥΡΩ 17,00

Μακαρούνες με χοιρινό, λουκάνικα και σάλτσα μανιταριών. Πλούσια ποσότητα από λεπτά μακαρόνια με ζουμερά κομμάτια χοιρινού, λίγα πράσινα λαχανικά, αρκετή σος και δύο πορτοκαλοκίτρινα κρακεράκια για ντεκόρ. Επίσης νόστιμο πιάτο. ΕΥΡΩ 12,00

Κριθαρότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, ένα άψογα παρουσιασμένο πιάτο με την ευωδιά των μανιταριών να μας συνεπαίρνει! ΕΥΡΩ 11,00

Η διακόσμηση των τραπεζιών είναι μοναδική και όλα τα γεύματα σερβίρονται σε όμορφα λευκά πιάτα.

Οι μερίδες των κυρίως είναι αρκετά μεγάλες και θα πρότεινα να παραγγείλετε λιγότερα κυρίως και περισσότερα από τα πρώτα, τα οποία είναι και τα πιο ενδιαφέροντα. Εμείς, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε τα παραπάνω και... σκάσαμε!!

Από γλυκά προτιμήσαμε Τάρτα Σοκολάτα με μπάλα παγωτού βανίλιας. Πρόκειται για στρογγυλό κομμάτι γλυκού με χοντρά τρίμματα σοκολάτας στο πάνω μέρος, σος καραμέλας με φουντούκια ως γαρνιτούρα συν το παγωτό. Καταπληκτικό! Μας το κέρασαν! ΕΥΡΩ 6,00
Άλλα γλυκά: Mιλφέιγ, Καρυδόπιτα και πορτοκαλόπιτα (5,50 -6,50 )

Φέρνοντας στο μυαλό μας την πετρόxτιστη Μάνη, συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ένα λευκό αρωματικό, πελοποννησιακό κρασί Νεμέας, το "Πέτρινες Πλαγιές ", του κτήματος Παλυβού, ΕΥΡΩ 22,00.
Υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία από κρασιά, μερικά από τα οποία σερβίρονται και σε ποτήρι (3,50 -6,50 ). Οι τιμές στις μπύρες κυμαίνονται στα 3-3,50 ενώ το ούζο και το τσίπουρο, τα 200ml, χρεώνονται 8,00.

Ήπιαμε δύο εσπρεσάκια (2,00) και ένα τσάι..... Lipton (3,00)....!
Σε ένα μέρος σαν κι αυτό σίγουρα θα περίμενα να υπάρχει αυθεντικό τσάι βουνού καθώς και ποικιλία από διάφορα πόσιμα βότανα, πράγμα που σίγουρα θα ενθουσίαζε και τους τουρίστες, από την γύρω περιοχή, που επισκέπτονται καθημερινά το εστιατόριο.!!

Τις καθημερινές σερβίρονται και μισές μερίδες, στην μισή τιμή.

Μου άρεσε που ο ιδιοκτήτης ήταν πανταχού παρών!!
Η κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν πρόθυμη με ευγενικούς τρόπους και εγκράτεια που ταιριάζει στη μανιάτικη κουζίνα του εστιατορίου...

Τα τέσσερα άτομα, χωρίς τα ποτά, πληρώσαμε γύρω στα ΕΥΡΩ 55,00
Αρκετά τίμιο ποσό αν υπολογίσουμε όλα τα άλλα.... και κυρίως την ικανοποίηση της.... λίαν επιεικώς "απαιτητικής" Mανιάτισσας μητέρας μου!! Aυτό τα λέει όλα, τα υπόλοιπα από κοντά...!

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Στην περιοχή Μακρυγιάννη-Κουκάκι δεν λείπουν τα γαστρονομικά διαμάντια. Ένα απ’ αυτά, με κατ’ εξοχήν προσεγμένη τοπική κουζίνα της Μάνης είναι εδώ και 11 χρόνια το ΜΑΝΗ – ΜΑΝΗ της οδού Φαλήρου, δυο βήματα απ’ τη Στάση Μακρυγιάννη του Μετρό. Πήγαμε την Κυριακή 6/12, τρία άτομα, ύστερα από τηλεφωνική κράτηση. Για μένα θα πρέπει να ήταν η πέμπτη ή έκτη φορά, όταν γύρω στη 1.00 το μεσημέρι διάβαινα το κατώφλι του, ανεβαίνοντας τις σκάλες για τον πρώτο όροφο του γνώριμου νεοκλασικού κτιρίου που το στεγάζει.

Μάνη-Μάνη: η ονομασία του χώρου να είναι άραγε εφεύρημα του Μανιάτη Λάκωνα ιδιοκτήτη κ. Γιάννη Μπουτσικάρη, από το Μαυροβούνι του Γυθείου, ώστε να μας προσκαλεί να πάμε γρήγορα στον χώρο του, αφού το Μάνη-Μάνη είναι ομόηχο του μάνι-μάνι, (σβέλτα, στα γρήγορα), που προέρχεται μάλλον απ’ το γενοβέζικο maniman(i), το οποίο σημαίνει από χέρι σε χέρι;; Όπως και να’ χει το πράγμα, μια επίσκεψη στο μαγαζί αυτό σίγουρα αξίζει τον κόπο και τα έξοδα και γι’ αυτό άλλωστε το έχω τιμήσει αρκετές φορές. Λειτουργούν καθημερινά από 14.00-23.00, ενώ τις Κυριακές από 13.00-18.00.

Ο χώρος αποτελείται από δύο αίθουσες, που εξυπηρετούν περί τα 60 άτομα, απ’ τις οποίες η μπροστινή όπου καθίσαμε είναι η μεγαλύτερη και η πιο φωτεινή. Υπήρχε ήδη Χριστουγεννιάτικος διάκοσμος, όπου στα φωτιστικά σε σχήμα κολοκύθας είχαν προστεθεί χρυσά αστεράκια με κόκκινες κορδέλες, ενώ ξεχώριζαν ράφια με διάφορα μπιμπελό, πρωτότυποι πίνακες στους τοίχους με ανάγλυφα κολλάζ πλακιδίων και 5-6 φαναράκια σε διάφορα σημεία των τοίχων. Η αίθουσα φωτιζόταν από αρχοντικά παραθυρόφυλλα με βαριές ανοιχτόχρωμες κουρτίνες, ενώ εντυπωσίαζαν τα δρύινα πατώματα με ζεστή απόχρωση σκούρου καφέ, και τα όμορφα τραπεζοκαθίσματα σε συνδυασμούς μαύρου & καφέ για τα τραπέζια και λευκού για τα καθίσματα. Μπαίνοντας, μας υποδέχτηκε μια γιγαντοφωτογραφία παραδοσιακού οικισμού της Μάνης.

Το προσωπικό (2 άνδρες σερβιτόροι και μια γυναίκα) ήταν όλοι τους επαγγελματίες, ευγενέστατοι και απόλυτοι γνώστες των φαγητών που μας έφερναν. Αυτό επίσης που εντυπωσιάζει είναι το γεγονός ότι τα πάντα ήταν πεντακάθαρα, και ότι μας άλλαζαν σερβίτσια σε κάθε νέο πιάτο!! Αντίστοιχα αστραφτερά τα 2 WC με τους οβάλ επίχρυσους καθρέφτες και τα μοντέρνα σχέδια των ειδών υγιεινής! Εξάλλου, απ’ τα μεγάφωνα ακούγαμε ελαφρά ξένη μουσική -αμερικανική lounge music περασμένων δεκαετιών- σε απόλυτα σωστή ένταση!

Το εξαιρετικής ποιότητας και νοστιμιάς φαγητό επιμελείται από την αρχή της λειτουργίας του χώρου ο κ. Αλέξανδρος Φουρούλης, συμπατριώτης και, από ό, τι πληροφορηθήκαμε, συνεταίρος του ιδιοκτήτη. Παρουσιάζει μια μοντέρνα ελληνική κουζίνα, με βάση τις τοπικές πινελιές της Λακωνικής Μάνης, από όπου άλλωστε έρχονται και οι περισσότερες πρώτες ύλες τους (παρθένο ελαιόλαδο, κ. λπ. ). Δεν είναι διόλου τυχαίο το ότι προ διετίας το ΜΑΝΗ-ΜΑΝΗ βρισκότανε στα 500 top restaurants της Ευρώπης, όπως τα αξιολόγησαν οι New York Times!!

Στο site μας, γύρω στις 80 κριτικές φίλων χρηστών, το έχουν επίσης αξιολογήσει ήδη με 82%, τις οποίες και ελπίζω να συμπληρώσω εδώ καταθέτοντας τη δική μου εμπειρία και εξειδικεύοντας τώρα τα του φαγητού. Αρχικά, μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο, που ευγενικά το άλλαξαν σε κανάτα με νερό βρύσης, όπως τους ζητήσαμε. Ταυτόχρονα ήρθε μπουκαλάκι με παρθένο τοπικό ελαιόλαδο, ένα ωραίο πανεράκι με καμιά 10αριά λευκά και μαύρα καψαλισμένα ψωμάκια, καθώς κι ένα πιάτο γεμάτο από πεντανόστιμες μεγάλες ελιές Μάνης! (3 Χ1.50 = 4.50 €).

Ακολούθησε περίφημη λευκή ταραμοσαλάτα (7 €), φάβα ‘αλλιώτικη’, ζεστή, με σύγκλινο Μάνης και καραμελωμένα κρεμμύδια (6 €), 2 πουγκιά με μανούρι, παστουρμά, κατσικίσιο τυρί, πιπεριά Φλωρίνης, δεντρολίβανο και αμύγδαλα, με sauce ντομάτας (6 €), 2 μπρουσκετάκια με σύγκλινο, καπνιστή μελιτζάνα, κατσικίσιο τυρί και μαρμελάδα σύκου (5 €), 1 σαλάτα Μάνη-Μάνη, σε ρηχό πιάτο, με μαρούλι, ρόκα, vinaigrette λιαστής ντομάτας και μανούρι ( 8 €), καθώς και 1 φακές με φρέσκια ρίγανη, λιαστή ντομάτα, κρεμμυδάκι, κάπαρη και σύγκλινο, με sauce πορτοκαλιού, που ήρθε σε μορφή συμπαγή & στρογγυλό σχήμα, (7 €).

Απ’ τα πιάτα ημέρας, μοιραστήκαμε μια καταπληκτική μανιταρόσουπα (με προσθήκη στραγγιστού γιαουρτιού και ξύσματος λεμονιού) στα 6.50 €, και ένα χοιρινό φρικασέ με μυρώνια, καυκαλήθρες και σπανάκι, πουρέ από σελινόριζα, άνηθο, και sauce αυγολέμονο, καθώς κι έξτρα αλάτι από το Ταίναρο για να σπάει τη γλύκα! ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ!! (12.50 €). Το σύνολο των φαγητών που πήραμε βαθμολογείται σαφώς με 4 στα 4.

Ήπιαμε 3 ποτήρια κόκκινο κρασί Μάνη-Μάνη, ποικιλία Αγιοργήτικο, επίσης πολύ καλό (3 Χ 3.5=10.50 €).

Καθότι χορτάτοι, μοιραστήκαμε στα τρία, 1 μους σοκολάτας, με κομμάτια brownies, ανανά, καραμέλα, και τρίμματα μπισκότου (6 €). Εξίσου φοβερό με τα εδέσματα και πάντα από τον κ. Φουρούλη! Ακολούθως μας κέρασαν λικεράκι, μαστίχα Χίου!

Ο λογαριασμός στα 80 €, άξιζε για τα βιώματα του ουρανίσκου μας. Χωρίς το ποτό, έρχεται στα 23 € κατ’ άτομο, κατηγορία δηλ. τιμής: 17/25 €.

Κατά τα λοιπά, υπάρχουν ακόμη στα ορεκτικά, μύδια, καγιανάς, κ. λπ., άλλες 4 σαλάτες, 5 είδη τοπικών ζυμαρικών, 6 είδη κρεατικών & φιλέτο ψαριού, (11-17 €), αλλά & 3-4 ακόμη γλυκά, (mille-feuille με βύσσινο & κρέμα μαστίχας, μπακλαβάς με καραμελωμένα φρούτα, καρύδια & παγωτό βανίλια, πορτοκαλόπιτα με παγωτό γιαούρτι, και μια σοκολατόπιτα με βάση τον χαλβά (! ), όλα γύρω στα 6 €.

Από κρασιά: 14 εμφιαλωμένα λευκά (13-34 €) &15 κόκκινα (14-31 €), ίσως κάπως υπερτιμημένα. Επίσης, υπάρχει καραφάκι ούζο και τσίπουρο 200 ml. στα 8 €, καθώς και τα συνήθη αναψυκτικά, μπύρες, κ. λπ. Θεωρώ τη λίστα επαρκή.

Και κάτι ακόμα: τις καθημερινές, Δευτέρα με Παρασκευή, μέχρι τις 18.00, μπορείτε να δοκιμάσετε τα περισσότερα πιάτα τους σε μισές μερίδες, ακριβώς στη μισή τιμή, προβαίνοντας έτσι σε μια πληρέστερη γευσιγνωσία!

Φεύγοντας, ρώτησα για το Χριστουγεννιάτικο και Πρωτοχρονιάτικο μενού τους, τα οποία ήδη ετοιμάζονται, και μάλιστα οι τιμές τους θα διατηρηθούν και φέτος, για δέκατη συνεχή χρονιά, στα 35 € το άτομο!

Η επίσκεψή μου στον συγκεκριμένο χώρο σχεδόν ανά διετία σημαίνει ότι πράγματι εμπιστεύομαι τα άξια χέρια του chef: στο ΜΑΝΗ-ΜΑΝΗ, le mani d’ oro!!

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Μιας και στην Αθηνα υποδεχτηκαμε για πρωτη φορα το dine athens αποφασισα να μη χασω την ευκαιρια και να επισκεφτω καποιο απο τα 100 εστιατορια που συμμετειχαν στην εν λογω ενεργεια. για να ειμαι λοιπον σιγουρα εκανα εγκαιρως την κρατηση μου διαδικτιακα καθοτι οπως ειδα τα μενου στα περισσοτερα εστιατορια εξαντληθηκαν σχετικα γρηγορα.

το εκλεκτο λοιπον εστιατοριο που αποφασισα να επισκεφτω ηταν το ΜΑΝΗΜΑΝΗ που μεσα απο το ask εχω διαβασει υπεροχες κριτικες και σαν φιλη των ωραιων και ευφανταστων γευσεων αποφασισα να το επισκεφτω.
μεσημερι λοιπον πεμπτης, με παρκαρισμα δυστυχως περιπου 1 χιλιομετρο μακρια καθοτι η περιοχη Μακρυγιαννη-Κουκακι δεν φημιζεται για την ευκολια της στο παρκαρισμα, και δυστυχως σε μια κρυα μερα, οποτε περπατημα αρκετο.

ευτυχως με αποζημειωσε πληρως η ταλαιπωρια του περπατηματος μεσα στο κρυο οταν επιτελους εφτασα στο μαγαζι. ενα απιστευτο νεοκλασικο κτηριο, με ξυλινη σκαλα που σε ανεβαζε στον επανω οροφο οπου φιλοξενειται το εστιατοριο. δεσποζε το λευκο χρωμα και οι μοντερνες πινελιες στη διακοσμηση κυριως στους πινακες και κατι που εμενα μου αρεσε πολυ ηταν οτι ηταν υπεροχα φωτεινο με αρκετες λαμπες σε ολο τον χωρο. στα πολυ συν γιατι ειναι λεπτομερεια που δεν την περιμενεις με τιποτα ειναι η τοποθετηση αφρολεξ/μαξιλαριων κατω απο τα τραπεζια ωστε να μην χτυπανε τα ποδια σου οταν καθεσαι και αναλογα το υψος του καθενος.

ας παμε τωρα στην εξυπηρετηση, τα 4 παιδια που εξυπηρετουν το χωρο του εστιατοριου ειναι ευγενεστατα και χαμογελαστα. καποιοι απο αυτους απλα διεκπαιρεωτικα αλλα και καποιοι αυθεντικα ευγενεστατοι.
σαν πρωτη εντυπωση χωρου λοιπον εξαιρετικη. η κρατηση μας ηταν και σε τραπεζι διπλα στην μπαλκονοπορτα οποτε ακομα περισσοτερο φως σε μια μουντη μερα.
και παμε τωρα στο μενου το οποιο ηταν ala carte μεν αλλα εδινε 2 επιλογες κατ'ατομο. συνεπως καθοτι ειμασταν 2ατομα δοκιμασαμε απο ολες τις δυνατες επιλογες. το καθε μενου με ψωμι και νερο εμφιαλωμενο ανερχοταν στα 20ευρω κατ΄ατομο το οποιο ηταν εκπληκτικο value for money.

αναλυτικα το μενου λοιπον: για ορεκτικα πηραμε σουπα βελουτε μανιταριων, ενα απιστευτο πιατο. οτι πιο ωραιο εχω δοκιμασει (10/10) και ραβιολι με φετα και σάλτσα λαχανικων. ωραιο πιατο και ευγεστο (8/10). απο σαλατες πηραμε Φακές
με φρέσκια ρίγανη, λιαστή ντομάτα, κρεμμυδάκι, κάπαρη & σύγκλινο σε σάλτσα πορτοκαλιού.

εξαιρετικης δημιουργιας πιατο (9/10) και σαλατα ΜάνηΜάνη με μαρούλι, ρόκα, vinaigrette λιαστής ντομάτας & μανούρι. οχι κατι ιδιατερο αλλα οχι οτι δε μας αρεσε (7/10) και για κυριως πηραμε φιλετο τσιπουρας με πουρε φασολιου σε σαλτσα πορτοκαλιου, ενα πιατο που δε δοκιμασα εγω αλλα η παρεα μου το εγλυψε το πιατο της οποτε (8/10) και εγω πηρα Ψαρονέφρι με μανούρι &cσύκα σε σάλτσα από μέλι, αμύγδαλα & κριθαράκι με ξινομυζήθρα. ενα εξαιρετικο πιατο, με φαντασια και γευση, με ενθουσιασε (9/10) και τελος για γλυκο πηραμε καρυδοπιτα με παγωτο βανιλια που περιειχε 2 μεγαλα κομματια καρυδοπιτας και μια μπαλα παγωτο (9/10) και ενα Μιλφέιγ με βύσσινο & κρέμα αρωματισμένη με μαστίχα Χίου.

πολυ διαφορετικο γλυκο απο τα συνηθισμενα. πολυ ωραιο και οχι ιδιατερα γλυκο. δεν καταλαβα μεν τη γευση της μαστιχας αλλα δε με ενοχλησε καθολου αυτο (9/10). πηραμε και μια μπυρα που κοστισε 3.50€ και μας κερασαν και μαστιχα μετα το κυριως και πριν το γλυκο.
εκπληκτικη γευστικη εμπειρια και το προτεινω ανεπιφυλακτα

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Eπισκευτηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζι απογευμα 19.30 μερας Τεταρτης.

Το μαγαζι ηταν παραπανω απο το μισο γεματο πραγμα που με εντυπωσιασε

καταρχας γιατι δεν το περιμενα.

Ειμασταν παρεα 8 ατομων με κρατηση. Δεν πηραμε πολλα πιατα δεδομενου οτι ημασταν 8 ατομα και δεν φυγαμε πεινασμενοι αλλα οχι και υπερχορτατοι

Η παραγγελια μας ειχε τα εξης

Φάβα «αλλιώτικη» με σύγκλινο Μάνης & καραμελωμένα κρεμμύδια γευστικη οχι μεγαλη ποσοτητα

‘’Τραβηχτές’’ τηγανητές πιτούλες με κεφαλοτύρι. Δεν ελεγε τιποτα.

Χειροποίητες ραβιόλες με φέτα σε σάλτσα από μπριάμ λαχανικών. Αριστο.

Πουγκί με μανούρι, παστουρμά, κατσικίσιο τυρί, πιπεριά Φλωρίνης. Παρα πολυ ωραιο

Μανιάτικο hot-dog με λουκάνικο & καραμελωμένα κρεμμύδια σε σάλτσα κόκκινης πιπεριάς. Απλα καλο

ΜάνηΜάνη με μαρούλι, ρόκα, vinaigrette λιαστής ντομάτας & μανούρι Αριστη.

Κυριως πηραμε 7 πιατα καθως ειχαμε και 2 παιδια αλλα ισως επρεπε να παρουμε 8 γιατι ηταν μετριες σε μεγεθος και τα πρωτα δεν ηταν πολλα για 8 ατομα.

Δοκιμασα νομιζω μια πηρουνια απ ολα αρα εχω αποψη για ολα.

Το δικο μου νομιζω οτι ηταν αποθεωση (μακαρι να ειχα αλλο τοσο)

Μακαρούνες (λεπτές) με φιλετίνια χοιρινά & λαχανικά, σε σάλτσα μανιταριών

Κριθαρότο με τρία είδη μανιταριών & λάδι τρούφας. Εξισου τελειο

Χυλοπίτες με κοτόπουλο, σπαράγγια, λιαστή ντομάτα, κολοκύθια & φρέσκο βασιλικό. Πολυ καλο

Μανιάτικες Τσουχτές με σύγκλινο, μανιτάρια, καβουρδισμένη μυζήθρα,
σκεπασμένες με χωριάτικο τηγανητό αβγό. Δεν μου αρεσε πολυ ηταν στεγνο δεν ειχε σαλτσα

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με κρέμα καπνιστής μελιτζάνας, πίτα
& σάλτσα πικάντικου γιαουρτιού. Δεν μου αρεσε η κρεμα μελιτζανας

Χοιρινό ‘’φρικασέ’’ με σέσκουλα, μυρώνια, καυκαλήθρες
& κρέμα σελινόριζας σε σάλτσα από αυγολέμονο. Πολυ καλο αλλα το πηραν 2 αντρες και νομιζω οτι ηταν μικρη η μεριδα

Καλυτερο απο τα γλυκα ηταν η ταρτα

Μιλφέιγ με βύσσινο & κρέμα αρωματισμένη με μαστίχα Χίου
Τάρτα Σοκολάτας με καραμέλα, καραμελωμένα φουντούκια & παγωτό βανίλια
Πορτοκαλόπιτα με παγωτό γιαούρτι

νερο και 1 μπουκαλι κρασι.

Ολα τα παραπανω 186.00ευρω. Το περιβαλλον δεν εγραψα ηταν καλο και τα τραπεζια ανετα. Επισης η εξυπηρετηση οπως πρεπει και χωρις οχλαγωγια και πολυ σκοτεινο.
Ολα αυτα στα Plus. Εμεις ειχαμε στην παρεα και ενα καροτσι που ειχαμε ζητησει χωρο εκ των προτερων και οντως ειχαμε αλλα εχει το μειονεκτημα οτι το σηκωνεις στις σκαλες.

Συμπερασματικα καποια κυριως ηταν εξαιρετικα. Αν και οι ποσοτητες ηταν λιγο περισσοτερες το value for money Θα ηταν 4.

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Το Μάνη Μάνη βρίσκεται πολύ κοντά στο μετρό Ακρόπολις. Ο χώρος είναι αρκετά καλός και λιτά διακοσμημένος, και χωρισμένος σε διάφορα δωμάτια. Ενδιαφέρουσα η πόρτα που οδηγεί στην τουαλέτα (που είναι καθαρή)

Στο φαγητό τώρα, πήραμε hotdog μανιάτικο (μέτριο), μπρουσκέτες (οκ), κόκκορα με χιλοπίτες (μέτριο από γεύση), κριθαρότο (πολύ καλό) και 2 σαλάτες (η μια με τα ρεβύθια και η άλλη η μάνη μάνη, και αυτές απλώς καλές).

Διαβάζοντας τις κριτικές των φίλων καλοφαγάδων που γράφουν διθυράμβους για τα φαγητά. 3 πράγματα μπορεί να ισχύουν. Η ότι είμαι πολύ πεζός ή ότι εκείνη τη μέρα δεν το είχαν, ή φυσικά ότι δεν διαλέξαμε τα σωστά πιάτα.

Το ενδιαφέρον (και ίσως όχι τόσο καλό) είναι ότι σχεδόν τα 2/3 των πιάτων βασίζονται στο σύγκλινο ή σε κάποιο αλλαντικό. Δεν είναι υπερβολή, πάνω από τα μισά πιάτα είναι με βάση αυτά. Α πήραμε και αυτό το πιάτο με τα μακαρόνια που τα φέρουν σερβιρισμένα σε ένα λόφο. Πάνω είναι ένα αυγό τηγανητό και μέσα στα μακαρόνια αρκετό αλλαντικό (σύγκλινο μάλλον πάλι) Γενικώς το φαγητό δεν ήταν άσχημο αλλά όχι και κάτι που θα θυμάμαι για πολύ καιρό.

Η εξυπηρέτηση επίσης ήταν απλά οκ, υπήρχαν μεγάλα κενά χωρίς το μαγαζί να είναι γεμάτο, και το τελευταίο πιάτο το έφεραν αρκετή ώρα αφού είχαμε τελειώσει.

Συμπέρασμα; γράφω τη γνώμη μου που ίσως έρχεται σε αντίθεση με τα διάφορα που υπάρχουν ήδη. Ίσως το ξαναδοκιμάσω μετά από καιρό γιατί βολεύει μετά από μια βόλτα στο κέντρο. Δεν το λες και φτηνό. 25 περίπου ευρώ το άτομο χρειάζονται.

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Ξερό 10 (ή σε γλώσσα ask4food: 4 ντομάτες)!

Πρότυπο μεζεδοπωλείο που έχει υιοθετήσει τη δημιουργική κουζίνα ως πρόταση προς το κοινό και είναι πραγματικά ένα στολίδι στη γαστρονομική κουζίνα της Αθήνας.

Συνήθως διαβάζω με μεγάλη προσοχή τις κριτικές ενός εστιατορίου (πάντα στο ask4food) για να εντοπίσω τα συγκεκριμένα πιάτα που ξεχωρίζουν και άρα εκεί θα πρέπει να κατευθυνθώ.

Στο μάνι μάνι είναι περιττή μια τέτοια μεθοδολογία διότι απλούστατα κάθε μα κάθε πιάτο (εμείς διαλέξαμε 10 διαφορετικά, 4 ορεκτικά 4 κυρίως, 2 επιδόρπια) και όλα ήταν άριστα, εξαιρετικά, πολύ ιδιαίτερα.

Συνεπώς, προσπερνώ την επιμέρους κριτική γιατί ειλικρινά ανυπομονώ για την επόμενη επίσκεψη στο μάνι μάνι για να δοκιμάσω και τα επόμενα πιάτα.

Και δεδομένου ότι όλα αυτά έρχονται σε μια πολύ φυσιολογική τιμολογιακή πολιτική (γιατί και αυτό στην εποχή μας έχει ιδιαίτερη σημασία) το value for money που πολύ ορθά έχει μπει σαν παράμετρος κριτικής/βαθμολογίας χτυπάει ταβάνι.

Το service και ο χώρος συμπαθητικά πρέπει να ήταν, έχω χαθεί τόσο πολύ στις γαστρονομικές μου αναμνήσεις που ειλικρινά δεν θυμάμαι τίποτα: )

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ - Η ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΨΗΛΩΝΕΙ

https: //www. youtube. com/watch?v=MBvT_QgZbO0

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο απόγευμα Παρασκευής χωρίς κράτηση, υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελευθέρα.

Ο χώρος είναι καθαρός, η μουσική απαλή αλλά το περιβάλλον είναι λίγο έως 'αποστειρωμένο'. Δηλαδή άχρωμο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο ή αναφορές στην Μάνη. Η εξυπηρέτηση από το 1ο λεπτό ήταν διακριτική και επαγγελματική.
Φάγαμε 2 ατομα σαλάτα Μανη, ένα ψαρονέφρι κι ένα φρικασέ μαζί με ένα μπουκάλι αγιωργίτικο.

Η σαλάτα ήταν ικανοποιητική (πράσινη με ψητό τυρί), το φρικασέ που έφαγα εγώ ήταν πολύ νόστιμο και το ψαρονέφρι πολύ ωραίο επίσης.
Στο εστιατόριο δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Ο λογαριασμός έφθασε στα 54 ευρώ. Χρεώθηκε στο λογαριασμό 1,5 κουβερ το άτομο και 2 ευρώ το νερό (μας ρώτησαν).
Συνολικά ήταν ευχάριστα, συστήνεται για να απολαυσεις ένα ωραίο πιάτο, αλλά δεν είναι ένα κατάστημα που με την παρέα σου θα διασκεδάσεις.

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Ενα απο τα πλέον αγαπημένα μου εστιατορια! Το έχουμε επισκεφθεί πολλές φορές και κάθε φορά φεύγουμε το ίδιο ενθουσιασμένοι. Ειναι ενα εστιατοριο που συνδυάζει την νέα ελληνική κουζίνα με την παραδοσιακή κουζίνα της Μανης, ελαφρώς πειραγμενη. Εδώ μπορεί να γευθεί ένας ξένος την ελληνική κουζίνα σε μια μορφή που ξεφεύγει απο τα "τουριστικά" γι'αυτο και πολύ συχνά βλέπεις στα τραπέζια του μαγαζιού εταιρικά δείπνα ή τουρίστες. Το γεγονός αυτό ευνοειται βέβαια και απο την τοποθεσια του εστιατορίου, το οποίο βρίσκεται πολύ κοντά στην Ακρόπολη. Απο την άλλη ο Έλληνας μπορεί να γευθεί γεύσεις οικείες που " ζεσταίνουν" την ψυχή.

Τελευταία φορά επισκεφθηκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί Σάββατο μεσημέρι 19/12, τέσσερα άτομα κατόπιν κράτησης. Πρέπει να πούμε ότι με το πάρκινγκ υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα. Το εστιατοριο στεγάζεται στον πρώτο όροφο ενός νεοκλασικού κτηρίου και ανεβαίνεις μια μεγάλη ξύλινη σκάλα για να βρεθείς σε ενα ωραίο χώρο που χωρίζεται σε δυο σάλες, μια μεγάλη και μια λίγο πιο μικρή που ενώνονται με ενα μεγάλο διάδρομο/ χωλ που βλέπει την κουζίνα. Η διακόσμηση λιτή και ο χώρος φωτεινός, τα τραπέζια σε ικανοποιητική αποσταση μεταξύ τους, η ατμόσφαιρα μέσα, ζεστή, καθαρή χωρις μυρωδιά τσιγάρου και κουζίνας. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και καλαίσθητες.

Μας οδήγησαν στο τραπέζι μας στην πιο μεγάλη σάλα με χαμόγελο και ευγένεια. Το προσωπικό ειναι ακρως κατατοπισμενο, γρήγορο, τα πιάτα έρχονταν με σωστή ροη, μας άλλαζαν σε κάθε πιάτο τα μαχαιροπήρουνα.

Έφεραν εμφιαλωμένο νερό (2€) και ρωτήθηκαμε προτού το ανοίξουν αλλά ήμασταν σύμφωνοι. Επίσης μας έφεραν ψωμάκια, αφού πρώτα μας ρώτησαν, και παρθένο ελαιόλαδο με ελιές Μάνης (6€). Παραγγείλαμε 2 πουγκάκια με παστουρμά και κατσικίσιο τυρί, πιπεριά Φλωρινης και με μια γλυκιά σάλτσα ντομάτας (3€ τμχ). Να πούμε εδώ ότι χρεώνεται το τεμάχιο και μπορείς να παραγγείλεις όσα κομμάτια επιθυμείς. Πολύ νόστιμο πιάτο. Επίσης πήραμε για πρώτο 2 μπρουσκέτες με σύγκλινο, καπνιστή πάστα μελιτζάνας και κατσικίσιο τυρί (2,5€ τμχ) φανταστική νοστιμιά βγαίνει η γλυκύτητα της μελιτζάνας και συνδυάζεται απόλυτα με το καπνιστό του αλλαντικού. Δυο μίνι hot dog (3€ τμχ) με καραμελωμένα κρεμμύδια σε μια αφράτη ζύμη, μάλλον τηγανητή που μοιάζει με ψωμάκι.

Επίσης καλό πιάτο! Μια σαλάτα Μανη Μανη με πράσινα σαλατικά και σος λιαστής ντομάτας και ψητό μανουρι(8€) τέλεια, πλούσια και δροσερή! Και πάμε στα κυρίως. Παραγγείλαμε δυο τσουχτες μακαρονάδες (10€ η καθεμία) με σύγκλινο και αυγό τηγανητό στην κορυφή πραγματικά πεντανόστιμη, η ελληνική καρμπονάρα θα μπορούσαμε να πούμε! Ενα γιουβετσακι θαλασσινών (14,50€) με γαρίδες, μύδια και καλαμάρι. Τα θαλασσινά κατεψυγμένα αλλά το αναφέρει στον κατάλογο. Ικανοποιητική ποσότητα των θαλασσινών, σωστά χυλωμενο και νόστιμο! Ενα ψαρονέφρι με μανούρι και σος σύκου (14,50€) συνοδευόμενο απο νοστιμότατο κριθαράκι. Μαλακό, ζουμερό και νόστιμο. Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν απο την Κυδωνιτσα (16€) του Θεοδωράκου ενα λευκό κρασί με αρώματα, απο την Μονεμβασια. Τελειώσαμε το γεύμα μας με δυο γλυκά: μια μους σοκολάτας με brownies και τρίμμα μπισκότου (6€) πραγματική μαγεία. Δεν ήθελα να το μοιραστώ! Και μια καρυδόπιτα με παγωτό βανίλια (6€) τέλεια μελωμενη και με την βανίλια να ευωδιάζει. Για όλα αυτά πληρώσαμε 112€.

Να επισημάνω ότι απο Δευτέρα μέχρι Παρασκευή μεχρι τις 18:00 μπορεί κανείς να παραγγείλει μισή μερίδα μισή τιμη δίνοντας έτσι την ευκαιρία να δοκιμάσει κανείς περισσότερα πιάτα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσει η νέα ελληνική κουζίνα.

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Μάνη Μάνη Παρασκευή 27/2/15, παρέα 3 ατόμων, κατόπιν τηλεφωνικής κράτησης. Ο χώρος είναι ζεστός και περιποιημένος, λιτός, με άνετα καθίσματα και καλό φωτισμό.

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη, ευγενική, φιλική όσο πρέπει, και γενικώς όλα κυλούν πολύ ομαλά κατά το χρόνο παραμονής στο εστιατόριο.

Από το μενού επιλέξαμε για ορεκτικό τις χειροποίητες ραβιόλες, οι οποίες ήταν νόστιμες, και τη σαλάτα Μάνη Μάνη, η οποία επίσης ήταν γευστική. Για 3 άτομα οι ποσότητες των παραπάνω ήταν ικανοποιητικές.

Για κυρίως, οι δύο από την παρέα πήραμε καταπληκτικό ψαρονέφρι με μανούρι και σύκα – το θυμάμαι και το ορέγομαι – και το τρίτο άτομο πήρε πανσέτα σιγομαγειρεμένη, που δεν τη δοκίμασα αλλά οι εντυπώσεις της παρέας ήταν πολύ θετικές. Αν και λόγω του στησίματος των πιάτων, πιθανώς οι ποσότητες να φαίνονται με μια πρώτη ματιά μικρές, είναι πολύ ικανοποιητικές εν τέλει, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι οι γεύσεις είναι πολύ καλές.

Για όλα τα παραπάνω, με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και 3 ποτήρια κρασί, πληρώσαμε αν θυμάμαι καλά 58,00.

Αξίζει σίγουρα και θα το επισκεφθώ ξανά οπωσδήποτε. Αυτή τη φορά το γεύμα ή δείπνο θα κλείσει και με γλυκό. Άλλωστε πρέπει να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη ;-)

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Για αυτό το μαγαζί είχα πριν 2 χρόνια γράψει μια ενθουσιώδη κριτικη όταν πρωτοπήγα και είχα βαθμολογήσει το φαγητό με 4.

Πήγα 2-3 φορές ακόμα συνεχίζοντας να ειμαι ευχαριστημενη και από τότε μεχρι σήμερα καθε φορά που καποιος φίλος ή ξενος με ρωτούσε πια κατα την γνώμη μου είναι τα μαγαζιά που μπορει καποιος να φάει καλα, εβαζα μέσα πρώτο -πρωτο και το μανη-μανη.

Είχα παραπάνω από χρόνο να πάω και προχθες το Σάββατο 6 άτομα το επισκεφτήκαμε.....
Απο το πρωί ήμουν γεματη προσμονή για νοστιμο φαγητό μια που το εξαιρετικό φαγητο είναι εντελως σπάνιο στην Αθηνα.

Πρώτη εντύπωση ο κατάλογος εντελώς διαφορετικός απ'ότι τον θυμόμουν.

Πήραμε για πρώτα 1) πουγκακια με παστουρμά νόστιμα.2) Μια σαλάτα μανη-μανη εντελώς άνοστη και ουδέτερη. 3) Μπρουσκέτες με σίγλινο μάνης απαράδεκτες. 4)Μπιφτεκάκια με πίτες καλά.

Στα κύρια πιάτα ( όσα δοκιμάσαμε ) ήλθε η μεγαλη απογοήτευση. Οταν δοκίμασα το δικό μου (ψαρονεφρι) και είδα οτι κατι δεν πήγαινε καλα και επειδή δεν ήθελα να γράψω μια ασχημη κριτική για ένα μαγαζί που εκτιμούσα χωρίς να έχω μια πιο διευρυμένη άποψη, δοκίμασα όλων τα κύρια. Ολα (ψαρονέφρι, πανσέτα και ένα ζυμαρικό με ουρά μοσχαριού) ήταν κατω του μετρίου. Νομίζω ότι το μαγαζί έδωσε μεγάλη σημασία στην εμφανιση των πιάτων και ξέχασε την γεύση.
ΚΡΙΜΑ........

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΚΑΤΕΡΙΝΑ.