20 Μάρ 2017

Μετά από πολύμηνη απουσία, επανέρχομαι με μια κριτική για ένα εστιατόριο που αξίζει τον κόπο να επισκευτεί κάποιος.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν και μετά από τηλεφωνική κράτηση φτάνουμε δύο άτομα στο εστιτόριο.
Εύκολα προσβάσιμο με αυτοκίνητο, πίσω από τη Μητρόπολη, παρκάρεις σε ιδιωτικό πάρκινκ στην περιοχή. Αλλά μπορείς εύκολα να πας και με μετρό.

Για το χώρο δε θα πω πολλά, υπάρχουν δύο τμήματα, καπνιζόντων και μη, που διαχωρίζονται από ένα διάδρομο που περνά μπροστά από την ανοικτή κουζίνα.
Διακόσμηση χωρίς κάτι ιδιαίτερο, σωστός φωτισμός. Λίγο με ενόχλησε το ύψος του τραπεζιού σε σχέση με τις καρέκλες, θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο.

Μόλις καθήσαμε ήρθε εμφιαλωμένο νερό σε γυάλινο μπουκάλι και το μενού. Επίσης ρωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί.
Να σημειωθεί πως όλο το προσωπικό ήταν πολύεξυπηρετικό και φιλικό όσο πρέπει. Μου έκανε εξαιρετική εντύπωση. Το μόνο μείον ήταν το εξής: κατά το άνοιγμα της φιάλης κρασιού, και ενώ είπα στο σερβιτόρο πως θα ήθελα να κρατήσω το φελλό, μου είπε πως τον έσπασε. Είπα ΟΚ, δεν πειράζει, πρότεινε να φέρει άλλο κρασί και ανέφερα πως δεν είναι απαραίτητο μόνο και μόνο για να πάρω το φελλό. Δυστυχώς όμως, κατά το σερβίρισμα αποδείχθηκε πως είχαν πέσει κομμάτια φελλού μέσα στο κρασί, το οποίο ή δεν είδαν ή δεν έδωσαν σημασία. Πάντως, όταν έγινε η παρατήρηση, ανοίχτηκε νέα φιάλη... Για αυτό και τρεις ντοματούλες στην εξυπηρέτηση.

Στα του μενού τώρα. Επειδή δε θέλαμε να φάμε κρέας, στραφήκαμε στα θαλασσινά-ψάρια.
Ήρθε στην αρχή το ψωμί, δύο φέτες φρυγανισμένο ζυμετό ψωμί, με τρία μπολάκια από ταραμοσαλάτα, ελαιόλαδο και αλάτι.
Πήραμε μια σαλάτα με τυρί Νάξου, ψητάλαχανικά, παξιμάδια χαρουπιού (αυτά θυμάμαι... ), γευστική, σε καλή ποσότητα το τυρί, μας άρεσε αρκετά.
Από τα κυρίως, επιλέξαμε:
Bucatini με γαρίδες, σάλτσα τομάτας και μπεσαμέλ με κρεμώδες τυρί από τη Χίο, αρωματισμένο με μαστίχα, και
σολωμό σωτέ με μαύρο ρύζι, σπαράγγια βουτύρου και σάλτσα περγαμόντο.
Τα ζυμαρικά είχαν ωραία γεύση, αλλά ο σολωμός ήταν ένα ποίημα!!!!!! Η δε σάλτσα με το περγαμόντο έκανε όλη τη διαφορά!!!
Να σημειωθεί πως υπάρχει εξαιρετική λίστα κρασιών και η σομελιέ μπορεί να σας κατευθύνει ανάλογα με τις επιλογές του φαγητού σας. Εμείς πήραμε ένα Pinnot Noir.
Στο τέλος παραγγείλαμε και γλυκό: Choco Candle, δηλαδή γκανάζ πικρής σοκολάτας με αλάτι, μους σοκολάτας με κομμάτια τραγανού μπισκότου και ζεστή σάλτσα σοκολάτας. Εγώ ξετρελάθηκα, στο έτερο ήμησι δεν άρεσε το αλάτι στη σοκολάτα.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 75 ευρώ. Θεωρώ πως θα μπορούσαν να είναι λίγο χαμηλότερες οι τιμές.
Πάντως, θα το ξαναεπισκευτώ για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.
Το συστήνω για μία επίσκεψη ανεπιφύλακτα!!!