Κυρίως ελληνικά πιάτα με μοντέρνες ιδέες. Και μεσημέρι.

Για το τελευταίο βράδυ του τριώδιου επιλέχθηκε το Tirbouson.
Η επιλογή έγινε με βάσει τις γεωγραφικές συντεταγμένες.... ένα τέταρτο δρόμος από τα σπίτια μας ήταν ότι χρειαζόμασταν -μετά την γλυκιά κούραση που φέρνει η κραιπάλη του καρναβαλιού-και πολύ κοντά στο θέατρο που προηγήθηκε της επίσκεψης μας στο Τ.

Parking εύκολο στο δρόμο, το Τ είναι μία δέσμη φωτός στην σκοτεινή Κωνσταντινουπόλεως.
Ο χώρος λιτός και με τα τραπεζοκαθίσματα παρατεταγμένα έτσι ώστε να υπάρχει μεγάλη άνεση κινήσεων με μοναδικό έντονο στοιχείο το τεράστιο φωτιστικό που κρέμεται στο κέντρο.
Μουσική σε σωστή ένταση-απλώς χαϊδεύει τα αυτιά.
Ατού η μεγάλη τζαμαρία για να έχεις τα πλάνα των διερχόμενων συρμών, όμορφη εικόνα τελικά!

Εξυπηρέτηση άμεση, με μία μικρή ένσταση στον ταχύ -για να μην πω καταιγιστικό ρυθμό- που έφταναν τα πιάτα που είχαμε παραγγείλει.

Αρχικά ήρθαν οι δύο σαλάτες (λάχανο καρότο και πράσινη σαλάτα) δίνοντας μας λίγο χρόνο για να τις δοκιμάσουμε.
Στον ίδιο χρόνο ήρθε και το πολύ καλό χύμα cabernet που διαθέτει το Τ, όπως και η μπύρα άνευ για το φίλο μας που δεν πίνει καθόλου αλκοόλ.
Δροσερό νεράκι σε κανάτα -με συχνή ανανέωση.

Στο επόμενο 10λεπτο το τραπέζι μας γέμισε με πιάτα τα οποία έφταναν με διαφορά 2-3 λεπτών, με αποτέλεσμα να αποδιοργανωθεί σε κάποιο βαθμό η γευστική απόλαυση του γεύματος.

Και επειδή είμαστε λιχουδο-παρέα και η παραγγελία έγινε από όλους μας -εξ ου και κάποια πιάτα δε θυμάμαι καν να σας τα πω- σας αραδιάζω με σημαντικές ελλείψεις η αλήθεια είναι τι γευτήκαμε:

Ουέβος ραντσέρος
Χ 2 τα -καθόλου καυτερά- λαχματζουνάκια
το απίθανο ρυζότο με λαχανικά
μπριζολάκια χοιρινά χωρίς κόκαλο -ίσως το πιο αδύναμο πιάτο μαζί με τη σαλάτα λάχανο-καρότο
κολοκυθοκεφτέδες
2-3 πιάτα ημέρας (τα περισσότερα σε μορφή πίτας με λαχανικά) νόστιμα αλλά χωρίς εκείνο το μμμμμμμ!!!! που δίνεις στις ξεχωριστές -ιδιαίτερες γεύσεις
Eν μέσω της συγραφής της κριτικής πιάνω τον εαυτό μου να μη θυμάμαι τελικά ούτε τα μισά πιάτα!
Η μερική αμνησία είναι αποτέλεσμα του καταιγισμού που αναφέρω παραπάνω... δεν προλαβαίνεις να δεις, γευτείς, συνειδητοποιήσεις αυτό που υπάρχει μπροστά σου...

Λογαριασμός στα 96,00 euro με κερασμένη ψημένη ρακή (με γαρυφαλοκανέλλα), βγήκε κόστος 33,00euro/ζεύγος -καθόλου κακό...

Τίμιο μαγαζί - ωστόσο χρειάζονται κάποια χιλιόμετρα ακόμη για να πάει στο επόμενο επίπεδο γεύσης!

15 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι οικογενειακώς μετά απο κράτηση (που τελικά δεν ήταν αναγκαία) επισκεφθήκαμε και το tirbuson.

Χώρος (2/4):

Καθαρός, industrial με μικρές πινελιές όπως το φωτιστικό με τα μπουκάλια, τα τραπέζια αραιά μεταξύ τους και μια βεράντα-προέκταση στην άκρη του εστιατορίου με λιγα τραπεζάκια. Ο χώρος λιτός απλός χωρίς όμως κάτι το σπουδαίο ή αξιο λόγου.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιατα για να δοκιμάσουμε:

Χωριάτικη με πολύ ωραία ντομάτα (8/10)

Φέτα με φύλλο τηγανιτή με μέλι και σουσάμι (8/10)

Ραντσέρο (δεν ειμαι σίγουρος για το όνομα) πίτες για σουβλάκι με τριμμενη φετα, σαλτσα ντομάτας, τριμμενη φέτα, πιπεριά και αυγά μάτια (6/10)

Μποξάκια κοτόπουλου τηγανιτά τυλιχτά με μπόλια αρνιού (6.5/10)

Λαχματζούν, αραβικά πιτακια γεμιστά με πικάντικο κιμά και δίπλα γιαούρτι με πάπρικα (7/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια με την φλούδα (8.5/10)

Μπιφτέκια στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια (8/10)

1 μερίδα ρύζι (7.5/10)

1 μούς σοκολάτα με καραμελωμένα κομματάκια πορτοκαλιού (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενική, άμεση και εξυπηρετική η μοναδική κοπέλα στο σέρβις. Έτρεχε πολύ καλά τα λιγοστά τραπέζια του μαγαζιού και φρόντιζε πάντα να μας ανανεώνει την κανάτα με το νερό και να μας φέρει άμεσα οτι ζητήσουμε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω με 2 σφηνάκια κρύο ρακόμελο ή κάποιο λικέρ με παρόμοια γεύση κόστισαν 60 ευρώ. Θεωρώ πολύ καλή τιμή για την ποιότητα, ποσότητα, γεύση και εξυπηρέτηση του μαγαζιού.

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ καλο μεζεδοπωλείο με καλό value for money το οποίο συστήνω στους λάτρεις του είδους.

Κωνσταντινουπόλεως 104, Κεραμεικός