Κυρίως ελληνικά πιάτα με μοντέρνες ιδέες. Και μεσημέρι.

15 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι οικογενειακώς μετά απο κράτηση (που τελικά δεν ήταν αναγκαία) επισκεφθήκαμε και το tirbuson.

Χώρος (2/4):

Καθαρός, industrial με μικρές πινελιές όπως το φωτιστικό με τα μπουκάλια, τα τραπέζια αραιά μεταξύ τους και μια βεράντα-προέκταση στην άκρη του εστιατορίου με λιγα τραπεζάκια. Ο χώρος λιτός απλός χωρίς όμως κάτι το σπουδαίο ή αξιο λόγου.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιατα για να δοκιμάσουμε:

Χωριάτικη με πολύ ωραία ντομάτα (8/10)

Φέτα με φύλλο τηγανιτή με μέλι και σουσάμι (8/10)

Ραντσέρο (δεν ειμαι σίγουρος για το όνομα) πίτες για σουβλάκι με τριμμενη φετα, σαλτσα ντομάτας, τριμμενη φέτα, πιπεριά και αυγά μάτια (6/10)

Μποξάκια κοτόπουλου τηγανιτά τυλιχτά με μπόλια αρνιού (6.5/10)

Λαχματζούν, αραβικά πιτακια γεμιστά με πικάντικο κιμά και δίπλα γιαούρτι με πάπρικα (7/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια με την φλούδα (8.5/10)

Μπιφτέκια στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια (8/10)

1 μερίδα ρύζι (7.5/10)

1 μούς σοκολάτα με καραμελωμένα κομματάκια πορτοκαλιού (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενική, άμεση και εξυπηρετική η μοναδική κοπέλα στο σέρβις. Έτρεχε πολύ καλά τα λιγοστά τραπέζια του μαγαζιού και φρόντιζε πάντα να μας ανανεώνει την κανάτα με το νερό και να μας φέρει άμεσα οτι ζητήσουμε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω με 2 σφηνάκια κρύο ρακόμελο ή κάποιο λικέρ με παρόμοια γεύση κόστισαν 60 ευρώ. Θεωρώ πολύ καλή τιμή για την ποιότητα, ποσότητα, γεύση και εξυπηρέτηση του μαγαζιού.

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ καλο μεζεδοπωλείο με καλό value for money το οποίο συστήνω στους λάτρεις του είδους.

22 Δεκ 2017

Επίσης, συνεχίζοντας από την προηγούμενη κριτική, έχετε αναρωτηθεί ποτέ ποια είναι, πραγματικά, η καλύτερη συχνότητα ανάρτησης κριτικών?

Γιατί είναι καλό πχ το μία φορά τη βδομάδα και όχι το 7 κριτικές το 24ωρο? Είναι, όντως, πιο καλό το πρώτο? Μήπως είναι καλύτερο το 365 κριτικές σε 365 μέρες? Υπάρχει, τελικά, το καλύτερο / ιδανικό? Ας πάρουμε, ως παράδειγμα, εκείνον που προτιμάει το "μία κριτική την εβδομάδα". Σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό, αφενός έχει χρόνο να τη δουλέψει, αφετέρου δεν κουράζει τους υπόλοιπους αναγνώστες με το να βλέπουν, καθημερινά, το avatar του στις οθόνες τους.

Για το site τι είναι καλό, όμως, τελικά? Πως θα αντιδρούσε αν ξαφνικά είχε 10πλάσιο όγκο κριτικών? Η λογική λέει ότι, απλώς, θα ανέβαιναν αρκετές παραπάνω κάθε μέρα. "Πω, εδώ δεν προλαβαίνω να διαβάσω τις 7-8, δεν θα την πάλευα με τίποτα με 15-20 (τη μέρα)", η πρώτη σκέψη. Όμως, οι πολλές κριτικές έχουν νόημα στο site, σύμφωνα με τον τρόπο λειτουργίας του. Ανά 2 χρόνια, στο περίπου, η κάθε κριτική παύει να επιδρά στη συνολική βαθμολογία του εκάστοτε εστιατορίου, με αποτέλεσμα να μειώνεται εκ νέου η "Βεβαιότητά" του και να πέφτει στη λίστα κατάταξης. Φυσικά, αν το μαγαζί είναι καλό, θα γράφουν για αυτό και, κάποιοι, νέοι χρήστες. Βέβαια πολλοί παλιοί θα βαρεθούν να ξαναγράψουν (ή απλώς δεν το συνηθίζουν) και επί του παρόντος δεν βγαίνουν, συστηματικά, νέες γενιές χρηστών με τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα αρκετά εστιατόρια να πέσουν στην κατάταξη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν αλλάξει ποιοτικά.

Οι περισσότερες κριτικές από τον καθένα θα μπορούσαν να βοηθήσουν ώστε να αποτραπεί κάτι τέτοιο. Παράλληλα, θα αυξανόταν η συνολική βεβαιότητα για τα εστιατόρια της Αθήνας. Δηλαδή, θα ήταν πιο “εκ του ασφαλούς” η απόφαση μας για το που πηγαίνουμε να φάμε.

Οπότε... γράψτε. Γράψτε, ακόμη και αν πιστεύετε ότι δεν το έχετε με το γράψιμο ή ακόμη κι αν απλώς βαριέστε. Γράψτε και εσείς που δεν γράφετε ποτέ και μόνο διαβάζετε. Γράψτε, ακόμη και αν σας καλύπτουν τα όσα είπαν οι προηγούμενοι. Για παράδειγμα, εσείς θα δίνατε προτεραιότητα σε ένα εστιατόριο με 4/4 από 3 χρήστες που τα είπαν "ολοκληρωμένα", σε σύγκριση με ένα που θα είχε 4/4 από 10 χρήστες με λίγο πιο μικρές κριτικές?

Απλώς λίγη τροφή για σκέψη...

Στο προκείμενο. Το Τιρμπουσόν.

Ίσως θα του ταίριαζε περισσότερο ένα όνομα σαν το "Πασπαρτού". Διότι είναι ένα μαγαζί που μπορεί να ικανοποιήσει, σε μεγάλο βαθμό, αρκετών ειδών γούστα. Μπορεί να λειτουργήσει ως μεζεδοπωλείο για την παρέα, ως ένα προσεγμένο εστιατόριο για την οικογένεια ή ως ένας χώρος για κάποιο σοβαρό γεύμα με συνεργάτες ή το αμόρε. Έχει λίγο απ' όλα, με την καλή έννοια.

Έχει ανάλαφρη διακόσμηση, με γούστο, αλλά ιδιαίτερα λιτή, καθώς ένα μεγάλο μέρος του περιβάλλεται από τζαμαρία. Παίζει μουσική αστικού εστιατορίου, μα όταν φισκάρει από κόσμο δεν θα την ακούσετε. Χώρος καλός, μα όχι ο καλλίτερος, που θα έλεγε και ο τετράσκουφος χρήστης που τρώει.

Έχει ευγενική εξυπηρέτηση, που τα κάνει όλα καλά (κανατόνερο, ντιπ με το ψωμί, κέρασμα στο τέλος, απόδειξη κανονικά), μα στα δύσκολα δεν αποδεικνύεται ικανή σε αριθμό. Κυριακή μεσημέρι, τουλάχιστον, δύο άτομα ζορίζονταν να φέρουν βόλτα όλο το μαγαζί.

Έχει ένα μενού με έντονη έμφαση στο Ελλάντα, με πιάτα ημέρας, με καλές τιμές και με αρκετά καλή ποιότητα στα χρησιμοποιούμενα υλικά. Περιλαμβάνει 15 πρώτα πιάτα (ορεκτικά και σαλάτες, στα 3,5-7,2€) και 10 κυρίως (7,2-9,8€). Έντιμη τιμολόγηση, ενώ και οι μερίδες είναι νορμάλ για το κόστος τους.

Δοκιμάσαμε μια ντουζίνα πιάτα, μιας και ήμασταν μεγάλη παρέα (7 άτομα). Τι μας άρεσε και τι όχι?

Καταρχάς, υπήρξαν πιο μέτρια πιάτα, σε σύγκριση με τα καλά τους, μα κανένα πιάτο δεν ήταν απογοητευτικό. Για παράδειγμα, τα Χοιρινά μπριζολάκια (8€) στερούνταν πρωτοτυπίας στη συνταγή και θύμιζαν πιάτο ταβέρνας και όχι πειραγμένου μεζεδοπωλείου, τόσο εμφανισιακά όσο και γευστικά. Επίσης, η σαλάτα που διαλέξαμε (Φρέσκα λαχανικά με ξινόμηλο, ξηρούς καρπούς και παρμεζάνα - 5,8€), ήταν, και αυτή, σχετικά ουδέτερη, χωρίς να είναι κακή.

• Μας άρεσε πολύ το Ουέβος ραντσέρος (6,3€). Γι' αυτό το πήραμε δύο φορές. Βάση με πίτες σουβλακιού, από πάνω σάλτσα ντομάτας, ψιλοκομμένα λαχανικά, φέτα και τηγανητά αυγά. Αχταρμάς από τους λίγους. Το πάντρεμα φέτας, αυγών και σάλτσας ντομάτας είναι ένας αχτύπητος συνδυασμός, ο οποίος κολάζει και Άγιο.

• Πολύ γευστικό ήταν και το Ριζότο λαχανικών (7,5€), το οποίο, παρότι μεγάλο outsider, νίκησε κατά κράτος το Ριζότο της τσοπάνας (με απάκι, ντοματίνια και γιαούρτι, στα 8,5€) στην, άτυπη, μεταξύ τους μάχη. Έβγαζε μια ελαφριά αίσθηση, γευστικά, σαν να επρόκειτο για ριζότο θαλασσινών, αν και δεν είχε καμία σχέση ως προς τα περιεχόμενα υλικά.

• Δυνατές και οι κυβικές τηγανητές πατάτες με σως Τιρμπουσόν (που θεωρούνται must, όπως λέγεται - 4€). Το κόλπο με τη σως τους είναι ότι περιέχει ψιλοκομμένο μπέικον, το οποίο της δίνει μια ιδιαίτερη γευστική αίσθηση.

• Μας άρεσε, επίσης, ότι με το συμπαθές ψωμί τους (0,5€ κατ' άτομο) ήρθε γευστικό τυροκαυτεντίπ και ότι, στο τέλος, μας κέρασαν ψημένη ρακή.

Δοκιμάσαμε το λευκό κρασί τους (5€, το μισόλιτρο) και το βρήκαμε αρκετά συμπαθητικό.

Μπικικίνι time: τιμολογιακά το Τιρμπουσόν τα πηγαίνει αρκετά καλά. Χαρακτηριστικό γεγονός, ότι το πιο ακριβό πιάτο τους κοστίζει 9,8€. Ένα τυπικό, και μη υπερβολικό φαγοπότι, μάλλον, θα κοστίσει 14-17€ για κάθε νοματαίο. Στην περίπτωσή μας, μιας και ήμασταν αρκετοί, 14€ αρκούσαν για να χορτάσουμε ικανοποιητικά.

Το Tirbouson, ξεκάθαρα, προτείνεται. Δεν είναι λαμπερό, μα είναι σταθερό. Είναι ένα πολύ καλό σιγουράκι για την περιοχή, με χώρο που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον, γεύσεις σταθερά ικανοποιητικές, από πιάτο σε πιάτο, και τιμές που θα επιτρέψουν εύκολα να συνεχίσετε και αλλού μετά το γεύμα σας.

23 Ιαν 2018

To TIRBOUSON αποτέλεσε μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Αν και πρόκειται για χώρο εστίασης που μετρά αρκετά χρόνια λειτουργίας (κριτικές μπορεί να βρει κανείς από τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του site), οι λιγοστές πρόσφατες κριτικές, αν και θετικές στο σύνολό τους, δημιουργούσαν κάποιες αμφιβολίες πριν το επισκεφθούμε για το τι θα συναντήσουμε. Ωστόσο, όλα κύλησαν ιδανικά, περάσαμε ένα ευχάριστο βράδυ με ωραίες γεύσεις, πολύ καλή εξυπηρέτηση και λογικές τιμές, οπότε εύλογα αντιλαμβάνεστε ότι το TIRBOUSON προτείνεται, αν ο δρόμος σας φέρει προς το Γκάζι-Κεραμεικό.
Η έξοδος με τη σύζυγο στο TIRBOUSON είχε κανονιστεί για το Σάββατο των Θεοφανείων, σχετικά νωρίς κατά τις 8. Το TIRBOUSON βρίσκεται επί της οδού Κωνσταντινουπόλεως, παράλληλα με τις γραμμές των τρένων, και λίγο μετά την Ιερά Οδό. Σχετικά απομονωμένο από το πολύβουλο Γκάζι αλλά και τα γαστρονομικά στέκια του Κεραμεικού (rakor, κορόβα, μυκηνών γωνία κλπ., για τα οποία θα τα πούμε σε επόμενη κριτική), το παρκάρισμα το βρήκα πολύ εύκολο. Ίσως οφειλόταν και στην ώρα, πάντως και κατά τις 11 που πήραμε το δρόμο της επιστροφής, υπήρχαν αρκετές ελεύθερες θέσεις σε κοντινή απόσταση.

Ο χώρος, στον οποίο παλαιότερα στεγαζόταν ένα μηχανουργείο, συμπαθητικός αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Ενιαίος, με άνετη οπτική πρόσβαση στον εξωτερικό χώρο, λιτά διακοσμημένος (διάφορες αφίσες από καλλιτεχνικά δρώμενα και παραστάσεις, λίγα διακοσμητικά) με έναν μεγάλο πολυέλαιο με μπουκάλια να κυριαρχεί στο κέντρο. Κατά τ΄ άλλα ήταν καθαρός, το ίδιο πεντακάθαρες και οι τουαλέτες, το κάπνισμα δυστυχώς επιτρεπόταν, η ατμόσφαιρα ωστόσο παρέμενε καθαρή. Ίσως ο φωτισμός θα μπορούσε να μην είναι τόσο χαμηλός.

Για την εξυπηρέτηση έχω πάντως να πω τα καλύτερα. Η εξυπηρέτηση από 2 άτομα ήταν χωρίς προβλήματα. Χαμογελαστοί, ευγενικοί, τα πιάτα με σωστή ροή, μας υποδέχθηκαν και μας αποχαιρέτησαν, όπως θα έπρεπε. Μάλιστα, σε κάποιο σημείο που άρχισαν να έρχονται τα πιάτα της παραγγελίας μας και το τραπέζι γέμιζε, προθυμοποιήθηκαν να μας φέρουν επιπλεόν τραπεζάκι για να βολευτούμε πιο άνετα, κίνηση που ασφαλώς εκτιμήθηκε. Στο τέλος μαζί με την αναλυτική απόδειξη, ήρθε και κέρασμα ολόκληρο καραφάκι ψημένης ρακής, δικής τους παρασκευής, το οποίο μας άρεσε πολύ.

Στο θέμα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος, όχι ιδιαίτερα εκτεταμένος περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά και άλλα τόσα κυρίως (μεταξύ των οποίων 4-5 κρεατικά, 3 πιάτα με ζυμαρικά ή ριζότο και 2 πιάτα με ψάρι και θαλλασσινά). Ο κατάλογος ωστόσο συμπληρώνεται από αρκετά πιάτα ημέρας. Από ποτά περίπου 10 εμφιαλωμένα κρασιά, χύμα κρασί (σε τσιμπημένες τιμές, αλλά εξαιρετικό ποιοτικά, τουλάχιστον το κόκκινο που επιλέξαμε), μπύρες, αναψυκτικά και ορισμένες επιλογές σε ούζο, τσίπουρο και ρακή. Εμείς, επιλέξαμε πιάτα από τον σταθερό κατάλογο και πιο συγκεκριμένα:
- Για αρχή ήρθε φρέσκο ψωμί με ένα ελαφρώς καυτερό ντιπ (0,5 ανά άτομο)
- Πράσινη σαλάτα με ρόδι, σουσάμι και παρμεζάνα (6.80 €). Φρέσκα υλικά, ικανοποιητική η ποσότητα, νόστιμη η σαλάτα, σίγουρα ωστόσο σε παρόμοια εκδοχή κάπου την έχετε ξαναδοκιμάσει.
- Φρέσκιες χωριάτικες τηγανιτές πατάτες με σως tirbouson (4 €). Νοστιμότατες οι πατάτες, κομμένες με την φλούδα σε κύβους, τραγανά τηγανισμένες, χωρίς να έχουν τραβήξει λάδι. Η ποσότητα τεράστια. Η σως ήταν στην ουσία μαγιονέζα με κομματάκια μπέικον, σερβιρίστηκε σε ξεχωριστό μπολάκι, οπότε δοκίμαζες όση ήθελες.
- Ουέβος ραντσέρος (6.80 €), πιάτο που το είχα βάλει στο μάτι από τις κριτικές στο site και πραγματικά μας άρεσε πολύ. Στη βάση του δύο πίτες, κομμένες σε μικρά κομμάτια, και από πάνω τριμμένο τυρί φέτα, ψιλοκομμένη ντομάτα, πιπεριά (ίσως και ορισμένα άλλα λαχανικά), τηγανητά αβγά μάτια και διάφορα μυρωδικά και μπαχαρικά που έδιναν μια ξεχωριστή γεύση στο πιάτο. Το απολαύσαμε πραγματικά. Η σύζυγος βρήκε ότι 1 αβγό ήθελε λίγο τηγάνισμα παραπάνω και μάλλον είχε δίκο. Ήταν όμως το μοναδικό μικρό φάουλ του πιάτου.
- Λαχματζουνάκια (8.20 €), σε διαφορετική παρασκευή από αυτήν που συνήθως συναντάμε. Λοιπόν, είχαμε πέντε λεπτές αραβικές πιτούλες, διπλωμένες και παραγεμισμένες με κιμά, ελαφρώς καυτερό. Ο κιμάς ήταν πολύ γευστικός και καλομαγειρεμένος. Η μοναδική μου ένσταση ήταν ότι τον βρήκα αρκετά ζουμερό, με αποτέλεσμα οι πιτούλες να «πανιάσουν» και στην ουσία να τον τρως μόνο του. Ενδεχομένως να έπρεπε να μαγειρευτεί λίγο παραπάνω για να βγει πιο στεγνός. Λεπτομέρειες, σε κάθε περίπτωση, το πιάτο συνολικά ήταν νοστιμότατο, μαζί με το δροσερό γιαουρτάκι που το συνόδευε, ενώ και η ποσότητά ήταν πολύ μεγάλη, παρά την τσιμπημένη τιμή του πιάτου.
- Ριζότο με λαχανικά (8,50 €). Και για αυτό το πιάτο, με βοήθησαν οι κριτικές του site. Πραγματικά πολύ γευστικό, αν και απλό στην παρασκευή του. Μάλλον το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.
- Χύμα cabernet κόκκινο κρασί, με χρέωση 12 € το λίτρο. Εμείς πήραμε μισό λίτρο στην αρχή και ένα τεταρτάκι αργότερα (με συνολικό κόστος 9 € τα 0,75 ml). Αρκετά ανεβασμένη η τιμή του, όπως προανέφερα, το κρασί ωστόσο το βρήκα εξαιρετικά ποιοτικό και γευστικό και πραγματικά το απολαύσαμε.
Συνολικά, από τις γεύσεις μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι (οι παρατηρήσεις μας ήταν μόνο 1-2, για το αβγό στο ουέβος ραντσέρος και τον κιμά στα λαχματζουνάκια). Λάβετε υπόψη σας ότι το «3» στην αξιολόγησή μου θα μπορούσε να είναι και «3,5».

Για τα παραπάνω, άκρως χορταστικά πιάτα, πληρώσαμε 44,30 €. Δεδομένης της ποσότητας και των ωραίων γεύσεων, οι τιμές είναι λογικές, με μια μικρή μείωση ωστόσο να ήταν καλοδεχούμενη. Και εδώ ένα «3,5» θα ήταν δικαιότερο, θα βάλω ωστόσο «4» για να ισοφαρίσω τη βαθμολογία μου στη γεύση/ποιότητα φαγητού.

Συμπερασματικά, το TIRBOUSON προτείνεται, μιας και εμένα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, οπότε θα ήθελα να διαβάσω και νέες κριτικές δικές σας.

16 Ιαν 2018

Διαβαζοντας λοιπον καποιες καλες και καποιες λιγοτερο καλες κριτικες μου δημιουργηθηκε η απορια να δοκιμασω κι εγω την κουζινα του μαγαζιου για να μπορω να εχω ιδια αποψη.
Το οτι ηταν και κοντα στην περιοχη μου οποτε θα μπορουσα να πεταχτω ανα πασα στιγμη χωρις να κανω προγραμμα κλπ με βοηθησε ακομα περισσοτερο στο να αποφασισω.

Παρασκευη βραδυ λοιπον και ξεκινησα να γευματισω στο "ΤΙΡΜΠΟΥΣΟΝ " Κατεβαινωντας την Ιερα οδο στριβεις το φαναρι πριν την Κωσταντινουπολεως και σε 500 μετρα εισαι στο μαγαζι. Η περιοχη εχει αρχισει και προσπαθει, και τονιζω το προσπαθει, τα τελευταια χρονια να κλεψει λιγο απο την λαμψη της περιοχης Γκαζι και δειλα δειλα εχουν κανει την εμφανιση τους και την προσπαθεια τους καποια αξιολογα μαγαζια και καποια αλλα οχι και τοσο σε επιπεδο φαγητου ποτου και καφε.

Ενα τεραστειο συν του μαγαζιου ειναι ο απλετος χωρος σταθμευσης που υπαρχει σε ολο το μηνος της σιδηροδρομικης γραμμης που σε πολλα μαγαζια ειναι και λογος αποτρεπτικος για να επισκευτεις το μαγαζι και να κατσεις.
Εγω ειχα την τυχη να παρκαρω απ εξω ακριβως.

Μπαινοντας στο μαγαζι διαπιστωνεις την σαφη εννοια του βιομηχανικου χωρου που εχει στηθει σαν μαγαζι και που νομιζω οτι ακολουθουν αρκετα απο τα μαγαζια που στηνοντε στην περιοχη. Ενας πολυελαιος απο μπουκαλια κοσμει το ταβανι και δινει ενα πολυ ωραιο χρωμα καθως και τα φωτιστικα σαν ντουζιερες που κοσμουν τον ενα τοιχο στην μια ακρη του μαγαζιου. Η κουρτινα ενεκα των ημερων διακοσμημενη με κουταλια και πιρουνια δεμενα με κοκκινους φιογκους εδινε ενα ομορφο γιορτινο χρωμα. Στο βαθος του μαγαζιου οπως μπαινεις η υποδοχη και η κουζινα κατι σε παλαιο μπακαλοεστιατοριο αλλα στο πολυ πιο εκλεπτισμενο του.
Τα τραπεζια ομορφα βαλμενα οχι αποπνικτικα και ο χωρος επιτρεπει καθε παρεα να μπορει να μιλαει χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα το υπολοιπο μαγαζι.

Η υποδοχη απο τον μοναδικο υπαλληλο του σερβις αψογη ευχαριστη και χαμογελαστη. Προθυμος καθε στιγμη να εξηγησει να προτεινει και να ειναι παρων σε καθε πιθανη επιθυμια. Το χαμογελο του προσωπικου παντα κερδιζει εναν πιθανο πελατη.

Και ας παμε τωρα στο φαγητο που σερβιρει το μαγαζι

Πρωτο πιατο που επιλεξαμε η φετα σαγανακι ηταν ενα υπεροχο πιατο που ακομα κι εγω που δεν ειμαι φαν του συγκεκριμενου πιατου μπορω να πω οτι την απολαυσα. Η αληθεια ειναι οτι αν ειχα τοποθετηθει καποια μαρμελαδα διπλα στο πιατο θα ηταν μια πανδαισια γευστικη για τον ουρανισκο. Παρ ολα αυτα το πιατο ηταν αριστο ψημενο τελεια με πολυ τραγανη κρουστα.

Δευτερο πιατο ηταν μια μεριδα πιτακια Καισαριας που θα μπορουσαν να εχουν λιγο παστουρμα περισσοτερο. Δεν ξερω αν ηταν κατι ετοιμο που απλα το ριχνουν στο τηγανι κατεψυγμενο η αν ασχολειται καποιος να τα κατασκευασει παντως σιγουρα επιδεχοντε βελτιωση στην ποσοτητα γεμισης που μπορει να μπει μεσα απο το φυλο.

Τριτο πιατο μια χορτοπιτα που ηταν η αρχη της πανδαισιας γευσεων και απολαυσεων. Το φυλο υπεροχο η γεμιση φανταστικη η ποσοτητα υπεραρκετη. Τοσο χοντρη σαν γεμιση ωστε να απολαμβανεις καθε μπουκια. Νομιζω η καλυτερη πιτα που εχω φαει σε μαγαζι. Η αληθεια ειναι οτι για τετοιο υπεροχο πιατο κλασσικης κουζινας δεν του το ειχα του μαγαζιου.

Επομενο πιατο μια τηγανια που σαφως επιανε τα στανταρτ του πιατου αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πας στο μαγαζι ξανα για να φας μονο το συγκεκριμενο πιατο οπως στην περιπτωση της πιτας. Καποια κομματια μαλιστα μπορεις να τα πεις και σκληρα.

Επομενο πιατο το quevos rancheros. Επεξηγηση.... το γρήγορο πιάτο που έφτιαχναν οι καου μπους για να κολατσισουν κατι γρηγορο και νοστιμο. Το πιατο αποτελείτο από μια πιτα κατω και πανω ειχε αυτα ματια τελεια μαγειρεμενα διαφορα λαχανικα και μια αρκετα πικαντικη σαλτσα που εμενα με ενθουσιασε. Ευκολο πιατο που μπορει καλιστα να σε κερδισει με την απλοτητα την γευση τοιυ και την εφευρετικοτητα του δημιουργου.

Και αφησα το τελευταιο πιατο για να πλεξω το εγκωμιο του μαγειρα. Εντελως τυχαια στα πιατα ημερας ειχαμε την τυχη να υπαρχει μια ταρτα μπροκολου που σαν λαχανικο μας αρεσει παρα πολυ και ετσι ειπαμε να το δοκιμασουμε και σε ταρτα. Εκπληκτικο.... λιγα λεω.... θα μπορουσα να πω υπεροχο. Μονο και μονο για αυτο το τελειο πιατο το μαγαζι θα επρενε αριστα στην γευση ουτως η αλλως. Προτεινεται ανεπιφυλακτα οποτε το πετυχετε στον καταλογο.

Φυσικα στο τελος μας κερασε και γλυκακι το οποιο επειδη εγω δεν εφαγα δεν θυμαμαι τι ηταν. Η κινηση μετραει παντα.

Μαζι με το φαγητο πηραμε ενα υπεροχο ροζε χυμα κρασι που συμπληρωσε την παρα πολυ καλη εικονα που ειχα για το μαγαζι. Ελαφρυ ευγευστο και χωρις προσμιξεις. Τελειο συνοδευτικο.

Για ολη την παραπανω καταναλωση τροφων και αλκοολουχων πληρωσαμε κατι πιο λιγο απο 45 € τιμη που πιστευω δεν την βρισκεις σε μαγαζια τετοιας ποιοτητας.

Σαφώς και προτείνω σαφώς και θα ξαναπάω για να μην πω θα γινω και θαμώνας του μαγαζιού.

10 Ιούλ 2017

Αξίζει να πάτε σε αυτό το μαγαζί μόνο και μόνο για να φάτε τις περίφημες τηγανιτές πατάτες που προσφέρει.

Όσες φορές το επισκεφτήκαμε μαζί με κάποια άλλα νόστιμα πιάτα την παράσταση έκλεψαν οι πατάτες...

Στα συν του μαγαζιού η καλή εξυπηρέτηση οι λογικές τιμές και η ήσυχη τοποθεσία που βρίσκεται.

28 Σεπ 2016

Ωραίος χώρος, νόστιμο φαγητό, ευγενέστατα τα άτομα που εξυπηρετούσαν.
Χώρος που όσην ώρα είμασταν δεν κάπνισε κανείς.. (ίσως πιο χειμώνα να γεμίζει καπνό)...
Πήραμε μία υπέροχη φέτα φητή σε κουρκούτι με μέλι και μυρωδικά (2 φορές), μία σαλάτα κολοκύθια με κουκουνάρι και άλλα διάφορα (εξαιρετική), το παστίτσιο μανιταριών, φιλετάκια χοιρινά (μέτρια... λίγο σκληρό κρέας) με τέλειες τηγανιτές πατάτες, γαύρος μαρινάτος (μέτριος... όχι αρκετά μαρινάτος), μία άλλη σαλάτα πράσινη, μία μους με καραμελωμένο πορτοκάλι (φανταστική... δυνατή... γνήσια μους), μία ελαφριά και νόστιμη πανακότα με γιαούρτι και γλυκό βύσιινο, 1 λίτρο χύμα κρασί, 2 αναψυκτικά και πληρώσαμε 73 ευρώ... όχι κακά... με απόδειξη κανονικά,.,,
Και στο τέλος κέρασμα το ρακόμελο (σωστά φτιαγμένο).

Να το προτιμήσετε αν βρίσκεστε στην περιοχή.