Ευρεία γκάμα σε ζυμαρικά και πίτσα. Και μεσημέρι.

08 Οκτ 2015

Πριν από λίγες μέρες, Σάββατο μεσημέρι, μετά από πρωινό καφέ στη Γλυφάδα, ένας φίλος που μένει στην περιοχή και είναι θαμώνας του Vincenzo μου πρότεινε να πάμε για φαγητό. Με δεδομένο ότι η τελευταία μου επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν τουλάχιστον τρία χρόνια πριν, δέχτηκα έχοντας περιέργεια να δω αν άλλαξε κάτι.

Σπεύδω να απαντήσω στο ρητορικό ερώτημα που έθεσα: Δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα! Και αυτό έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του... Το φαγητό παραμένει καλό, η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ο χώρος θέλει ανανέωση και οι τιμές έχουν ελαφρώς αυξηθεί...

Ας τα πάρουμε πιο αναλυτικά όμως:
Το Vincenzo βρίσκεται σε ένα κεντρικό σημείο στη Γλυφάδα και έχει τρεις χώρους.

- Αρκετά τραπεζοκαθίσματα καταλαμβάνουν το πεζοδρόμιο μπροστά από το εστιατόριο.

- Υπάρχει μια μεγάλη εσωτερική αίθουσα που γεμίζει κυρίως τον χειμώνα.

- Και τέλος, στην πίσω πλευρά του εστιατορίου ένας αρκετά μεγάλος συμπαθητικά διαμορφωμένος ημιυπαίθριος χώρος.

Κοινό χαρακτηριστικό των τριών χώρων: Τα άβολα καθίσματα και το στριμωξίδι. οι ιδιοκτήτες προσπαθούν να εκμεταλευτούν και το τελευταίο τετραγωνικό εκατοστό, με αποτέλεσμα οι παρέες να κάθονται η μία δίπλα στην άλλη και οι πελάτες άθελά τους να γίνονται ωτακουστές των συζητήσεων που έχουν οι παρακαθήμενοί τους...

Ειδικά, αν πάει κάποιος σε ώρα αιχμής, όπως εμείς, Σάββατο απόγευμα, αυτό γίνεται ενοχλητικό...

Οι εργαζόμενοι στο εστιατόριο είναι ευγενικοί και γρήγοροι. Γρήγορα μας πρότειναν τραπέζι να καθίσουμε, αμέσως έφεραν καταλόγους, σχεδόν χωρίς να ρωτήσουν άνοιξαν μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και έβαλαν στα ποτήρια μας. Ο υπεύθυνος για την παραγγελία παρατηρούσε τα τραπέζια και μόλις είδε ότι ήμασταν έτοιμοι, ήρθε να πάρει παραγγελία χωρίς καθυστέρηση.

Ακολουθώντας τις συστάσεις του φίλου μου παραγγείλαμε για τη μέση μια focaccia mozzarella e pomodoro, δηλαδή ψωμί πίτσας γεμιστό με μοτσαρέλα και φρέσκια ντομάτα και μια χωριάτικη σαλάτα, καθώς και ψωμί που ψήνουν οι ίδιοι. Διαλέξαμε ζυμαρικά cannelloni alla sorrentina και penne all' arrabbiata και παραγγείλαμε να πιούμε από ένα μπουκάλι μπύρα ο καθένας.

Πολύ γρήγορα ο σερβιτόρος έφερε το ψωμί που ήταν πολύ ζεστό και αρκετά νόστιμο, ενώ μαζί έφερε και δυο μικρά κομμάτια ζύμης που περιείχε τυρί και ζαμπόν και αυτά φρεσκοψημένα και πολύ νόστιμα.

Λίγο αργότερα ήρθε η φοκάτσια με μοτσαρέλα και φρέσκια ντομάτα. Ήταν αρκετά νόστιμη, όμως υπερίσχυε γευστικά η γεύση του τυριού και όχι των μυρωδικών.

Φρεσκοκομμένη ήρθε και η χωριάτικη, αρκετά καλή η γεύση της φέτας, ικανοποιητική η ποσότητα της σαλάτας.

Τα ζυμαρικά ήταν αρκετά καλά:
- Τα κανελόνια alla sorrentina, χειροποίητα γεμιστά με μοτσαρέλα, ρικότα και σάλτσα ντομάτας ήταν ένα πολύ χορταστικό πιάτο. Ίσως είχαν λίγο παραπάνω ρικότα (τυρί κρέμα) απ' όσο χρειαζόταν, αλλά γενικά μας άφησαν πολύ θετική εντύπωση.

- Οι πένες all' arrabbiata, με σάλτσα ντομάτα, σκόρδο και πεπεροντσίνο ήταν ένα κλικ περισσότερο βρασμένες απ' όσο έπρεπε, αλλά η σάλτσα τους ήταν πάρα πολύ νόστιμη και η μερίδα πολύ πλούσια.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας κέρασαν δροσερό καρπούζι, ενώ αξίζει να σημειώσω ότι ο ιδιοκτήτης πέρασε απ' όλα τα τραπέζια και ρωτούσε αν οι πελάτες χρειάζονταν κάτι και αν όλα ήταν καλά, κίνηση που καταγράφεται στα θετικά της εξυπηρέτησης.

Το κόστος ήταν 19-20 ευρώ το άτομο, τιμή που θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Εκτιμώ ότι στις μέρες μας είναι αναγκαίο τέτοιου είδους εστιατόρια να κινούνται λίγο πιο έξυπνα, π. χ. να έχουν μια προσφορά στο μενού με ατομική σαλάτα και ζυμαρικά, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο Vincenzo. Σε γενικές γραμμές δεν θα το χαρακτήριζα value for money, αλλά ούτε και ακριβό εστιατόριο.

Καταληκτικά:
Το Vincenzo είναι ένα συμπαθητικό ιταλικό εστιατόριο, με αρκετά καλό φαγητό, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όμως ο χώρος χρειάζεται ανανέωση και να γίνει πιο φιλικός και πιο άνετος για τον πελάτη. Και φυσικά, σε καιρούς οικονομικής κρίσης, καλό είναι να χαμηλώσουν οι τιμές ή να επινοήσουν προσφορές για καλύτερο value for money.

Προσωπικά, αν βρισκόμουν στην περιοχή και ήθελα να φάω ιταλικό, θα το σκεφτόμουν αρκετά να πάω ή να μην πάω. Ίσως τελικά να πήγαινα για το καλό φαγητό, παρότι ο χώρος λειτουργεί αποτρεπτικά και οι τιμές δεν είναι και οι πιο χαμηλές...

15 Νοε 2015

Μοτσαρελα καπρεζε, μανιταρια πλευρωτους και φιλετο μοσχαριο το οποιο "κολυμπαγε" σε σαλτσα κρασιου μπαρολο και μανιταρια πορτσινι ??? (για το οποιο επειδη εκτος απο ρυζι ως συνοδευτικο ζητησα και λιγες πατατες... χρεωθηκα εξτρα!!! αν ειναι δυνατον... ).

Απο εικονα και γευση ηταν σαν να ημουν πισω στο 1983 οταν εφαγα ιταλικο φαγητο για πρωτη φορα! και μεσα στο στριμωξιδι να περιφερεται μες την τρελη χαρα ο ιδιοκτητης και να χαιρεταει ολον τον κοσμο σαν να τον ηξερε για χρονια, ρωτοντας αν ολα ειναι ενταξει.. χωρις... να περιμενει καμμια απαντηση!

Επιτακτικη αλλαγη ροτας σε κουζινα και σερβις... εδω και τωρα!

04 Ιουν 2016

Γεύση (3/4)

Το γεμιστό ψωμί, με τυρί, που παρασκευάζουν οι ίδιοι στον ξυλόφουρνο, ήταν πάρα πολύ ωραίο.
Η σαλάτα ήταν αρκετά καλή, απλά θα μπορούσε να έχει λίγο περισσότερο dressing ( η αλήθεια είναι ότι δεν ζητήσαμε extra και να μας αρνηθούν), και λίγα περισσότερα κομμάτια κοτόπουλο, ενώ τα κρουτόν ήταν νόστιμα και όχι υπερβολικά σκληρά.
Οι ιταλικοί κεφτέδες μέσα σε πήλινο περιχυμένοι με επαρκή ποσότητα λιωμένης μοτσαρέλας και αρκετή σάλτσα. Αρκετά γευστικοί, απλά λίγο περισσότερη ποσότητα στη μερίδα θα ήταν καλοδεχούμενη.
Οι πίτσες έχουν ως χαρακτηριστικό τους την εξαιρετικά λεπτή ζύμη. Τα υλικά τους είναι καλής ποιότητας και αρκετά σε ποσότητα, σε σχέση πάντα με το πάχος της ζύμης της πίτσας που, προσωπικά, θα μου άρεσε να ήταν λίγο περισσότερη.
Για τα ζυμαρικά δεν έχω προσωπική άποψη, όσοι έφαγαν ήταν σε γενικές γραμμές ικανοποιημένοι.

Εξυπηρέτηση (4/4)
Τα παιδιά είναι ταχύτατα και ευγενικά και ο ιδιοκτήτης άψογος στη συμπεριφορά προς τους πελάτες. Τα φαγητά ήρθαν στη σωστή σειρά και στην ώρα τους. Στο τέλος ακολούθησε κέρασμα limoncello.

Χώρος (3/4)
Το μαγαζί χωρίζεται σε 3 μέρη. Στο μέρος επί του πεζοδρομίου τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο, και επικρατεί πολλή βαβούρα. Ο εσωτερικός χώρος είναι πιο άνετος, με κλιματισμό και απευθύνεται σε μη καπνίζοντες. Τέλος ακολουθεί μια μικρή εσωτερική αυλή σχετικά συμπαθής, αλλά πάλι με τα τραπέζια αρκετά κοντά το ένα με το άλλο.

VFM (2/4)
Βάζω 2/4 όχι λόγω ποιότητας αλλά γιατί θεωρώ ότι οι τιμές του είναι λίγο υπερτιμημένες σε σχέση με τη γεύση και την ποσότητα ( π. χ η σαλάτα). Ίσως επίσης έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι δεν είμαι λάτρης της πολύ λεπτής ζύμης στην πίτσα, καθώς η βάση που φλερτάρει με τορτίγια με ξενίζει. Γούστα είναι αυτά.... κάποιοι άλλοι ίσως ενθουσιάζονται.....

08 Ιουν 2016

Την Παρασκευή στις 03/06 επισκέφθηκα με την οικογένειά μου το συγκεκριμένο εστιατόριο μετά από 4-5 χρόνια.

Στις 21:15 φτάσαμε στο εστιατόριο, μας υποδέχθηκε ευγενικά, όπως το συνηθίζει, ο ιδιοκτήτης (ο πατέρας) και μας οδήγησε στον πίσω χώρο/κήπο αφού του το ζητήσαμε. Σε 5 λεπτά ήρθε ένας νεαρός μας έφερε νεράκι και καταλόγους. Στη συνέχεια δώσαμε παραγγελία οπότε η ώρα ήταν περίπου 21:30. Χαλαρώσαμε, συζητούσαμε, ωραία μουσικούλα. Γινόταν βέβαια ένας ψιλοχαμός, αλλά είχαμε καλή διάθεση και δεν μας ενοχλούσε.

Όταν πέρασε το πρώτο τέταρτο και δεν είχε έρθει τίποτα από την παραγγελία μας ανησυχήσαμε λίγο, αλλά το "δικαιολογήσαμε" αρχικά. Πέρασε το μισάωρο και πήγαμε να αναζητήσουμε το γκαρσόν που πήρε την παραγγελία μας. Αφού τον βρήκαμε μας ζήτησε συγνώμη, είχε πάθει κάτι το "σύστημά" τους και η παραγγελία μας χάθηκε. Την δώσαμε εκ νέου, ομολογώ πως κάναμε λάθος διότι θα έπρεπε να φύγουμε εκείνη τη στιγμή, αλλά η ώρα ήταν ήδη 22:10, πεινούσαμε και παρ΄όλη την καλή μας διάθεση είχαμε εκνευριστεί λίγο.

Στα επόμενα πέντε λεπτά ήρθαν τα ποτά, η σαλάτα (αρκετά καλή Caesar Salad), μπρουσκέτες με παρμεζάνα (χάλια, άψητες και φτιαγμένες στο "πόδι" για να δικαιολογήσουν την αργοπορία) και μελιτζάνα στο πήλινο με τυρί (τίποτα το ιδιαίτερο). Άρχισε να φτιάχνει το κέφι μας, ο ψιλοχαμός συνέχιζε βέβαια. Μέχρι τις 22:40 δεν είχαν έρθει τα κυρίως, εκνευριστήκαμε πήγαμε στο εσωτερικό πληρώσαμε ότι είχαμε φάει μέχρι στιγμής και φύγαμε. Οι ιδιοκτήτες δικαιολογήθηκαν λόγω του προβλήματος στο "σύστημα".

Το μαγαζί είχε κόσμο, όχι πάρα πολύ και δεν δικαιολογούσε με τίποτα την αργοπορία. Το σύστημα που έφταιγε ήταν ο τρόπος οργάνωσης της δουλειάς τους, πολλά άτομα προσωπικό χωρίς ξεκάθαρους ρόλους ο καθένας. Η συμπεριφορά του προσωπικού μεταξύ τους μέτρια προς κακή, ενώ η συμπεριφορά των ιδιοκτητών προς το προσωπικό τους κάκιστη και αυτό έχει επίπτωση στην εξυπηρέτηση. Φεύγοντας θυμηθήκαμε γιατί είχαμε να πάμε τόσα χρόνια.

19 Ιαν 2016

στο Vincenzo καταλήξαμε μετα απο βόλτα στη Γλυφάδα χωρις να έχουμε κάνει κράτηση Κυριακή μεσημέρι. Ο ιδιοκτήτης χαρακτηριστική φυσιογνωμία του εστιατορίου μας εξυπηρέτησε και μας πρότεινε να καθίσουμε στον μπροστινό χώρο στην τζαμαρία που ειναι και ο χωρος των καπνίζοντων εάν και δεν κάπνιζαμε όπως του εξηγήσαμε αλλα επέμεινε λέγοντας μας οτι μεσα θα μας στριμωξει.

Νο 1 μεγαλο μειονέκτημα του καταστήματος οτι τα τραπέζια ειναι πολυ στριμωγμενα το ένα πολυ κοντα στο άλλο, λες και σε τσουβαλιαζουν, με αυτο τον τροπο δεν σέβονται τον πελάτη ο οποίος θέλει να εχει και κάποιο privacy όταν βγαίνει να απολαύσει το φαγητο του με την παρέα του.

Νο 2 η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ηταν πολυ καλη γιατί εχει αρκετό προσωπικό

Νο 3 η διακοσμηση του μπροστινου χώρου που καθίσαμε ηταν αδιάφορη

Νο 4 το φαγητο μέτριο και αυτο γιατί έκανα το λάθος να πάρω εσακλοπ χοιρινο το οποίο ηταν αγευστο παντελώς αδιάφορο, τι το ήθελα και εγω αφού ήμουν σε ιταλικό.
η σαλατα που πήραμε καλη γευστικά αλλα με ελάχιστο πεκορινο, η πιτσα μια μικρη που εχει στα Ορεκτικα ηταν αρκετά καλη όπως επίσης και η μακαροναδα πουτανεσκα
Επίσης στα συν ηταν και το κέρασμα με φρούτα και λεμοντσελο.

ο λογαριασμός για 1 σαλατα, 1 ορεκτικο, 2 κυρίως πιάτα και 2 μπύρες ηταν στα 48 ευρώ περίπου 25 το άτομο, μέτρια τιμή.
Αλλα θα σκεφτώ πολυ να ξανάπαμε λόγω του πολυ στριμωγμένου του χώρου.
Επίσης μην παραγγειλετε κρέας, καυτή πιτσα η ζυμαρικά

07 Οκτ 2015

Σαββατο μεσημερι, επειτα απο συστασεις. Ο χωρος ειναι μεγαλος, εχει και μια αυλη πισω, αλλα δεν εχει καποιο χαρακτηρα.

Οι σαλατες ηταν αδιαφορες και ατονες, μια με καροτο με αχλαδι και μια ροκα. Παραγγειλαμε μια πιτσα caprese για ορεκτικο, την οποια θα χαρακτηριζα αδιαφορη. ειδικα το τυρι ηταν πολυ τυποποιημενο.

Πηραμε 4 μακαροναδες, μια βεζουβιο(κακη), μια με πεστο(μετρια, πικριζε λιγο), γεμιστα ζυμαρικα σε σχημα καραμελας( πολυ βαρυ λογω κρεμας γαλακτος) και μια απλη με σκορδο και τοματα(ηταν η καλυτερη αποντος τεσσερις).

Δεν μειναμε ευχαριστημενοι.
Το προσωπικο ευγενεστατο και πολυ εξυπηρετικο.
Πληρωσαμε 4 ατομα 77€

23 Αυγ 2015

19/8/2015

Ενα απλο, καθημερινο ιταλικο εστιατοριο με καλη ποιοτητα και αρκετα οικονομικο.
Δηλ. 1 σαλατα 8ε,1 πιτσα 9ε, 1 πιατο μακαρονια (13,9ε), 1 πιατο μακαρονια παιδικο 4,8ε,1 γλυκο 5,4 e, νερο 1,5 e, 1/4 κρασι 2,5 e, μπυρα 500ml 4,3e,
καλη ποιοτητα μακαρονιων και φυσικα al dente!!!!
πιτσα στον ξυλοφουρνο πολυ λεπτη.

Θα το ξαναεπισκεφτω και το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Γιαννιτσοπούλου 1, Γλυφάδα

210 8941310 - 210 8941425