Αλυσίδα εστιατορίων για pasta, με παραδοσιακές συνταγές σάλτσας από κάθε γωνιά της Ιταλίας. Και μεσημέρι.

12 Μαι 2017

Την προηγούμενη βδομάδα, μετά από μία χαλαρή βόλτα στη Γλυφάδα, αποφασίσαμε με μία φίλη μου να επισκεφθούμε το εστιατόριο La Pasteria, για να γευτούμε την Ιταλική Κουζίνα.

Παρόλο που είχαμε κάνει κράτηση, διαπιστώσαμε πως δεν χρειαζόταν, καθώς το εστιατόριο δεν διέθετε πολύ κόσμο, πιθανώς λόγω ημέρας και ώρας.

Ευγενέστατο το προσωπικό, μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Παραγγείλαμε από μία μακαρονάδα και μία σαλάτα, όλα σε lunch μέγεθος. Μπορώ να πω πως οι μακαρονάδες σε lunch μέγεθος ήταν ικανοποιητικές, ωστόσο η σαλάτα σε lunch μέγεθος, είναι ατομική, με αποτέλεσμα να παραγγείλουμε και δεύτερη.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο, διαθέτει διάφορα μενού, τα οποία συνδιάζουν σαλάτα με κυρίως και επιδόρπιο, ωστόσο προτιμήσαμε να επιλέξουμε από τα πιάτα του καταλόγου.

Η πρώτη μακαρονάδα την οποία παραγγείλαμε, ήταν μία bolognese με linguini. Εξαιρετική επιλογή, εάν και είχε λίγο παραπάνω πιπέρι για τα γούστα μου. Η δεύτερη μακαρονάδα, ήταν μία pasta con pollo, η οποία περιείχε ζουμερά κομμάτια κοτόπουλου, κρέμα γάλακτος και μανιτάρια. Εάν επιθυμείς τυρί για την μακαρονάδα σου μάλιστα, έρχεται ο σερβιτόρος πάνω από το πιάτο σου και τρίβει όσο τυρί επιθυμείς στο πιάτο σου εκείνη την στιγμή, πράγμα το οποίο θυμίζει καλό Ιταλικό εστιατόριο του εξωτερικού.

Η σαλάτα, ήταν μία Ceasar con pollo, η οποία ήταν μία κλασική σαλάτα του Καίσαρα, με κρουτόν, μπέικον, πράσινη σαλάτα, παρμεζάνα και τριφερά κομμάτια κοτόπουλου, αρκετά γευστική.

Οι τιμές του είναι αρκετά τσιμπιμένες για την εποχή. Σύνολο πληρώσαμε γύρω στα 25 ευρώ.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σε διακόσμηση. Συγκεκριμένα ο κάτω όροφος είναι αρκετά μικρός, διαθέτοντας περισσότερα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος είναι περιτριγυρισμένος από τζάμια. Ο πάνω όροφος είναι αρκετά πιο ωραίος, μιας και θυμίζει Ιταλικό εστιατόριο του εξωτερικού.

28 Αυγ 2016

Μέσημερι Παρασκευής αποφασίσαμε να πάμε κάπου κοντά για ένα πιάτο μακαρόνια και έτσι καταλήξαμε στην la Pasteria Γλυφάδας αν και συνήθως επισκεπτόμαστε συχνότερα αυτή του the mall λόγω του κινηματογράφου.

Ο χώρος είναι φιλόξενος άλλα δεν σου δίνει αυτή την αίσθηση της απόλυτης καθαριότητας. Ειδικά οι πόρτες στις τουαλέτες.. Το σέρβις νεαρής ηλικίας ευγενικό και σίγουρα γνωρίζει καλά το μενού.

Παραγγείλαμε ανάμεικτες μπρουσκέτες, σπαγγέτι με pesto, πένες με σολωμό καθώς και ένα μικρό μπουκάλι κρασί. Μην παρασυρθείτε με τις μεγάλες μερίδες εκτός αν τρώτε δυο πιάτα συνηθώς, οι μικρές είναι οι κλασικές μερίδες εστιατορίου. Πραγματικά ήταν όλα εξαιρετικά και σίγουρα πολύ καλύτερα από αλλά δυό καταστήματα που έχουμε φάει. Πληρώσαμε περίπου 37€ δύο άτομα και φύγαμε χορτάτοι.

Το μόνο απαράδεκτο πραγματικά που παρατηρήσαμε ήταν ότι μαγείρες και σερβιτόροι τρώγανε, γλείφανε τα χέρια τους, κάνανε χαβαλέ σε μια ανοιχτή κουζίνα που οι πελάτες απλά σε βλέπουν. Δεν διέκρινα κάποιον υπεύθυνο αλλιώς σίγουρα θα το είχα επισημάνει.

Το αν θα ξαναπάμε δεν ξέρω μιας και σαν ζευγάρι σιχαινόμαστε και οι δύο.

16 Φεβ 2016

Σαββατο 13/2 γυρω στις 8:30 φτασαμε στο μαγαζι. Ειχε πολυ κοσμο, ευτυχως ειχαμε κλεισει τραπεζι (δεν ηταν η πρωτη φορα που ειχαμε παει και ξεραμε οτι Σαββατοβραδο δυσκολα καθεσαι χωρις να εψεις κλεισει).
Σχετικα γρηγορα ηρθαν για παραγγελια.

Πηραμε στο classico με σαλατα σιζαρς και ζυμαρικα τεσσερα τυρια και το exclusivo με σιζαρς ζυναρικα με προσουτο κ γλυκο σοκολατοπιτα(ολα αυτα στο μενου φαινονται με τις ονομασιες που τους εχουν δωσει).

Το μενου αυτο ειναι το ιδιο που ειχαμε παρει κ τις προηγουμενες φορες.
Στην αρχη φερνουν το ψωμι κ τις ελιες και ενα ντιπ
Μετα την σαλατα και αφου τελειωσαμε εφεραν τα ζυμαρικα.

Ενω τις προηγουμενες φορες ηταν αρκετα ευγευστα, αυτη την φορα τα μεν 4 τυρια ηταν με πολυ κρεμα γαλακτος και τα σπαγγετι να ειναι μην κρατανε την κρεμα αλλα να χυνεται στο πιατο, το δεν ζυμαρικα με προσουτο, το προσουτο δεν ειχε καθολου καλη γευση.

Απο το πιατο με τα ζυμαρικα με το προσουτο βγαλαμε τον αλλαντικο και συνεχισαμε το φαγητο μας.

Αφου τελειωσαμε με το κυριως ζητησαμε το γλυκο.
Τις προγουμενες φορες ενω ειχαμε φαει δεν ειχαμε το αισθημα του φουσκωματος. Αυτη την φορα ηταν σαν να εχεις αδειασει μια μπεντονιερα στο στομαχι.
Ζητησαμε λογαριασμο.
Για αλλη μια φορα εντυπωσιακα καλες τιμες.

Για την γευση πριν την σημερινη επισκεψη σιγουρα θα εβαζα 4.
Η εξυπηρετηση πολυ καλη αλλα αγχωμενη.
Ο χωρος ειναι πολυ καλος.
Πληρωνεις αυτο που τρως.

Μετα την σημερινη επισκεψη δυσκολα να το ξαναεμπιστευτω.

Συμπερασμα: μπορει να πατε και να ειναι ολα τελεια, αλλα μπορει κ οχι.

29 Ιουν 2013

βρεθηκαμε 2 ζευγαρια στη γλυφαδα, κ αφου πεινασαμε,ειπαμε να το επισκεφθουμε, χαριν κ καποιων προσφορων που εχει.

συγκεκριμενα,με 12 ευρω νομιζω ειχε ενα πληρες ατομικο μενου απο μακαρονια (παστα για τους χρηστες της ορολογιας),σαλατα κ γλυκο. εξτρα ειναι οτι πιεις.

σερβις:εξυπηρετικο, με κωδικα συμπεριφορας,που σου δινει να καταλαβεις οτι δεν ηρθες απλα "για μακαρονια", αλλα βρισκεσαι καπου που σου φερονται με το γαντι. σου απλωνουν τα μαχαιροπηρουνα,σου τριβουν οσο τυρι χρειαζεσαι στο πιατο σου,μαζευουν το τραπεζι, κ στρωνουν τραπεζομαντηλο επισης με κωδικα.

το φαγητο: πηρα καρμποναρα σε λαζανια ολικης,με εξτρα μανιταρια (η συνταγη δεν ειχε). μπορω να πω οτι ηταν η καλυτερη μακαροναδα που εχω φαει η αν θελετε μια ευχαριστη γευστικη εμπειρια που θα θυμαμαι καιρο.

σαλατα πηρα μια σιζαρ νομιζω, κ για γλυκο ειχε κορμο.

στο ρεζουμε. διαβασα αρνητικες κριτικες για το συγκεκριμενο μαγαζι, κ μπορω να πω οτι ηταν εκ διαμετρου αντιθετες απο αυτο που βιωσα εγω στο συγκεκριμενο καταστημα. φαγητο αναλογο του κλιματος του χωρου που ειναι κατι εξεζητημενο, κ διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.

η προσφορα δινει την ευκαιρια σε αρκετους να γνωρισουν το μαγαζι,κ να διαπιστωσουν οτι κ οι υπολοιπες τιμες του καταλογου ειναι απολυτα λογικες γιαυτο που σου παρεχει.

09 Μάρ 2013

Έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές το συγκεκριμένο εστιατόριο στη Γλυφάδα. Ομολογώ να πω όπως αναφέρουν και κάποιοι άλλοι φίλοι του site ότι αν δεν είχε τo menu αυτό ειδικά με τα 12 ευρώ τότε θα αντιμετώπιζε πολύ σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Το menu των 12 ευρώ θα συμφωνήσω πως δεν έχει πολλές επιλογές αλλά είναι αν μη τι άλλο τίμιο.

Προσφέρει 2 επιλογές σαλάτας, εκ' των οποίων η μία είναι μια εξαιρετική ceasars(προσωπικά εγώ δεν έχω φάει καλύτερη στα μέχρι τώρα ιταλικά και τρατορίες που έχω επισκεφτεί) , 2 πίτσες 3 ή 4 ζυμαρικά(δεν θυμάμαι ακριβώς) και στο τέλος ένα πολύ ωραίο μωσαικό σοκολάτας.

Έτσι μια ceasars, μια pizza greca, ένα πιάτο rigatoni με κοτόπουλο μανιτάρια και σως από λευκό κρασί και creme fresh,1 μπουκάλι νερό με τα κουβέρ(+2,50 ευρώ επιπλέον του menu) , το γλυκό και 1/2 λίτρο κόκκινο κρασί(+5,00 ευρώ ) , σύνολο 31,50 ευρώ. Μέχρι εκεί όμως. Οι τιμές του στον κυρίως κατάλογο παραπέμπουν σε ιταλικό restaurant και όχι σε tratoria. Κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικές ειδικά για την εποχή που ζούμε.

Στα αρνητικά επίσης το γεγονός ότι σε ρωτούν αν θέλεις νερό. Μα αν μου κάτσει κάτι στο λαιμό τι θα κάνω; θα τρέξω στην τουαλέτα;
Τέλος καλό θα είναι να προσέξουν λίγο το σέρβις , γιατί ορισμένοι σερβιτόροι και μάγειρες είναι λίγο του χαβαλέ.

16 Ιαν 2013

Θα αναφερθώ στο κατάστημα της Γλυφάδας μιας και σε αυτό έχω πάει τις περισσότερες φορές αλλά νομίζω ότι αντιπροσωπεύει τα περισσότερα (τουλάχιστον Αργυρούπολη και Νέα Σμύρνη που έχω πάει σίγουρα).

Όταν ξεκίνησαν ήταν ένα μαγαζί που σε τραβούσε να πας με τις νόστιμες, όχι 100% Ιταλικές, αλλά σίγουρα ενδιαφέρουσες μακαρονάδες του. Χρόνο με το χρόνο αυτό ξεφτίζει θυμίζοντας όντως fast food.
Όσο για το μενού με τα 12 ευρώ, μπορεί όντως να μην είναι ακριβά αλλά δεν έχεις και καμία ιδιαίτερη δυνατότητα επιλογής. Κρίμα...

28 Ιούλ 2012

Θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ ακριβό σε σχέση με την ποιότητά του φαγητού. Η μπρουσκέτα απαράδεκτη και σαν βάση χρησιμοποιούν φέτα ψωμιού από μπαγκέτα. Η σαλάτα είχε μέσα και τα κοτσάνια της ρόκας η οποία επίσης ήταν με μεγάλα και συνεπώς άνοστα φύλλα.

Όσο για τα μακαρόνια τι να πω... γύρω στα 12 ευρώ το πιάτο και απλώς μέτρια προς το κακό. Το σέρβις ικανοποιητικό, το περιβάλλον απροσδιόριστο και όχι τόσο ωραίο όπως φαίνεται στην ιστοσελίδα. Στο τέλος δεν μας κέρασαν ούτε ένα λιμοντσέλο, ούτε ένα γλυκό. Ειλικρινά μετάνιωσα που πήγα και έκλαψα τα λεφτά που ξόδεψα...

16 Μάρ 2012

Μάλλον ο αυστηρός με τις μετριότητες και βραβευμένος σεφ (χαχαχα) δεν πήρε το μαγαζί για καλό ! Προσωπικά λάτρευα το συγκεκριμένο μαγαζί πριν αλλάξει διεύθυνση...

Τώρα ό,τι και να δοκίμασα έμεινα απογοητευμένη και από άποψη γεύσεων αλλά και τιμών. Η δε πίτσα με ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΥΡΙ και ΤΡΟΜΕΡΑ ΛΕΠΤΗ ΖΥΜΗ

Ναι.. ξέρω ξέρω ! έτσι την τρώνε οι ιταλοί ... μάλλον και με όλη την ευγένεια έτσι δεν την τρώει κανείς !Κάτι που προφανώς έχει καταλάβει ο εν λόγο κύριος και προέβη στην δημιουργία προσφορών . Μακριά ..

Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι

01 Δεκ 2011

Πήγαμε το καλοκαίρι στης Γλυφάδας να τσιμπήσουμε κάτι. Ηταν η μόνη επιλογή γιατί ήταν κάπως αργά.

Εκείνες τις μέρες είχε ένα μενού με 12ευρώ που περιελάμβανε 3 πιάτα. Επέλεξα μια σαλάτα, για κυρίως ζυμαρικά με κρέμα γαλακτος και στο τέλος πανακότα, όλα τετριμμένα σαν ιδέα και πολύ κάτω του μετρίου σαν γεύση. Νομίζω μάλιστα ότι ήταν χιλιομετρικά κατώτερης ποιότητας από κάθε άλλη φορά που έχω πάει. Δεν άξιζε ούτε για αυτά τα λίγα που δώσαμε.

Τα μακαρόνια θέλουν φαντασία, και ένα 12χρονο παιδί μπορεί να μαγειρέψει ένα μέτριο πιάτο.

30 Νοε 2011

Να πάτε! Υπό έναν όρο: Να ξέρετε από καλη πιτσα .Ο Μποτρινι εχει κανει εξερετικη δουλεια αν θυμασται τι φαγητο σερβιρε η πατερια πριν λιγα χρονια θα συμφονησετε μαζι μου.
Ομολογώ ότι και εγώ ο ίδιος ήμουν μπερδεμένος με την πολυπραγμοσύνη του κ. Μποτρίνι, φαίνεται όμως ότι έχουμε να κάνουμε απλά με ένα προικισμένο και δουλευταρά σεφ πρώτης γραμμής.

Ο χώρος είναι τέλειος, τόσο μέσα, με την ανοιχτή κουζίνα να τραβά τα βλέμματα (δεν ακούς βέβαια τίποτε,

Ιδιαίτερα φροντισμένη η art de la table. Το σέρβις αντάξιο του επιπέδου του καταστήματος, οι βοηθοί ιδιαίτερα πρόθυμοι,

Σε επίπεδο κουζίνας, όπου δεν είχε τύχει να δοκιμάσω μέχρι τότε τίποτε μαζικο δια χειρός Μποτρίνι, και μάλιστα ήμουν σαφώς προκατειλημμένος λογο αλυσιδας , τους βγάζω το καπέλο. Γεύσεις ξεκάθαρες όσο και σύνθετες, το καλυτερο μενου σε σχεση παντα με την τιμη στην αθηνα κ οχι μονο.carbonara al uovo αψογη, πολύ καλά και τα ριζότο, σαν ορεκτικό αγαπημένο funghi misto al olio -πολύ ικανοποιητική μερίδα. Στα συν η πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, γρήγορη και ευγενική.

Έκπτωση μέχρι 20%

B. Κατράκη 6, Πλ. Μπιζανίου, Γλυφάδα