Αλυσίδα εστιατορίων για pasta, με παραδοσιακές συνταγές σάλτσας από κάθε γωνιά της Ιταλίας. Και μεσημέρι.

07 Οκτ 2011

Μας αρέσει να πηγαίνουμε με φίλους στη La Pasteria γιατί λατρεύουμε τα ζυμαρικά ειδικά τα καυτερά και αυτά που έχουν κρέμα γάλακτος. Γενικότερα απο La pasteria σε la pasteria έχω δει μεγάλες διαφορές. Η καλύτερη που είχα δοκιμάσει ήταν στη Γλυφάδα.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι έχει πολύ υψηλές τιμές για μία ιταλική αλυσίδα χωρις να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Γενικότερα δεν μου αρέσουν τα εστιατόρια που έχουν ψευτοκυριλέ service κατατάλλα η la pasteria είναι μια γρήγορη λύση όταν η παρέα ζητάει μακαρόνια

29 Σεπ 2011

Σαν χώρος η συγκεκριμένη La Pasteria είναι μέτριος.
Οσον αφορα το φαγητό οι μπρουσκέτες καλές, νιόκι αλα κρεμ και αραμπιάτα σωστά βρασμένα και γευστικά.

Αυτο που μας ενόχλησε ηταν ο σερβιτόρος που απο την αρχή ήταν κάπως κατα την διάρκεια της παραγγελίας και μας κοιτούσε επίσης κάπως όταν είχαμε σχεδόν τελειώσει το γεύμα..

Διακριτικότης μηδέν. Γι'αυτό και το 1..
Την επόμενη σίγουρα θα πάμε σε άλλη La Pasteria..

02 Ιουν 2011

ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΤΑΛΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ(ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΙΤΑΛΙΑ)ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΠΗΓΑΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΜΕ.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΨΟΓΗ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ(ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ 4-5 ΤΡΑΠΕΖΙΑ)ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΕΛΕΙΟ,ΓΕΥΣΤΙΚΟ,ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ. Η ΜΠΥΡΑ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ. ΦΑΓΑΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ(ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΟΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΝΟΥ)ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΜΕ ΣΟΛΟΜΟ. ΑΠΛΩΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΙΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΠΙΣΚΕΥΤΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.Α!!ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΡΟΣΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΚΟΤΑ.

19 Μαι 2011

Εχω παει πολλες φορες σε διαφορα της αλυσιδας και πλεον εχω να πω πως οι εποχες που η La Pasteria στο Κολωνακι ειχε καλο ποιοτικο ευφανταστο φαγητο εχουν περασει αναντιστεπτη...

Την τελευταια φορα πηγα στην Γλυφαδα και ειπα πως δεν θα ξαναπαω σε κανενα οταν θελησω ιταλικο... Το ριζοτο του ηταν νερουλο. Η πιτσα του Μποτρινι αγευστη, η σαλατα υποφερτη και ενα φιλετο σαν σολα, δεν τρωγότανε. Ειχε τυχει να εχω μαζι μου και το εισιτηριο με προσφορα απο τον κινηματογραφο που μολις ειχα παρακολουθησει που ελεγε πως ειχαμε δωρεαν κρασι χυμα απο το μαγαζι και γλυκο. Τους ζητησα λευκο κρασι και εφεραν κοκκινο, ενω το γλυκο δεν μας το εφεραν ποτέ, δεν τους το υπενθυμησα πληρωσαμε και φυγαμε γιατι ειχαμε ειδη χαλαστει απο την "εξυπηρετηση"... Και να πεις οτι ηταν γεματο?

Οχι, αδειο ηταν το μαγαζι... Σπιτι μου θα ετρωγα σιγουρα ενα καλυτερο ριζοτο...

10 Απρ 2011

Έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο κατάστημα της αλυσίδας αρκετές φορές μεσημέρια τον τελευταίο χρόνο. Καταρχάς ο χώρος είναι ικανοποιητικός για μαγαζί από το οποίο θα περάσεις για ένα φαγητό το μεσημέρι αλλά όχι για ένα εστιατόριο που θα ήθελες να βγεις για βράδυ. Ο εσωτερικός χώρος είναι μουντός, σκοτεινός και μη ευχάριστος, ενώ ο εξωτερικός μικρός και ουσιαστικά μέσα στο δρόμο.

Το μενού είναι ικανοποιητικό, προσφέρει διαφορετικές επιλογές σε ζυμαρικά, λιγότερες σε ορεκτικά και υπάρχει και η επιλογή "οικονομικού" προκαθορισμένου μενού. Γενικά η ποιότητα των υλικών μου φάνηκε εξαιρετική όλες τις φορές οπότε πιστεύω ότι όλα τα πιάτα ζυμαρικών είναι πολύ καλά, οπότε η επιλογή είναι θέμα γούστου.

Προσωπικά μου αγαπημένα pasta mista, pasta con la vodka, carbonara al uovo, πολύ καλά και τα ριζότο, σαν ορεκτικό αγαπημένο funghi misto al olio -πολύ ικανοποιητική μερίδα. Στα συν η πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση, γρήγορη και ευγενική. Οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά δικαιολογούνται σε σύγκριση με το μέσο ιταλικό εστιατόριο, ειδικά εφόσον η ποιότητα είναι σταθερά καλή.

30 Μάρ 2011

O χωρος θα μπορουσε να ειναι καλυτερος.Τις δυο φορες που το εχω επισκεφτει παρατηρησα κακο συντονισμο σερβιτορων.

Στο δια ταυτα,για καποιον που ειναι λατρης αλλα και γνωστης των ζυμαρικων εντοπιζονται ευκολα πολλα φαουλ στα πιατα.Αν αναλογιστει κανεις και την τιμη,απλα δεν ξαναπηγαινει.Στην τελικη,μονο στην Ελλαδα πληρωνεις (ακομα)για δυο μακαροναδες τριαντα αργυρια..ας ριξουν τις τιμουλες και το ξαναβλεπουμε..

10 Δεκ 2010

Το φαγητο ακριβως οπως στην Ιταλια.Πηραμε 2 πιατα ζυμαρικα και 1 πιατο με μανιταρια ,παρα πολυ καλα μαγειρεμενα.
ΑΛΛΑ,για τα παραπανω συν 2 μπουκαλια νερο ,πληρωσαμε 43 ευρω τα δυο ατομα.Στην Ιταλια,ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να πληρωσεις πανω απο 25-30 ευρω για τα ιδια πιατα.

Εαν πηγαιναμε σε ταβερνα και περναμε μπριζολα θα διναμε τα ιδια λεφτα με την διαφορα οτι η μπριζολα ειναι κρεας,ενω τα πιατα του La Pasteria ηταν αλευρι+νερο+ντοματες+μανιταρια+μια φετα προσουτο.

Στην Ιταλια τετοιου ειδους μαγαζια ειναι οπως τα δικα μας ψητοπωλεια/σουβλατζιδικα.Εαν εγω παω στην Ρωμη, ανοιξω σουβλατζιδικο και πουλαω το σουβλακι 15 ευρω θα ειμαι μαγκας δηλαδη?

19 Οκτ 2010

ena savvato me evgale tixaia kai mena o dromos gia kafedaki apo glifada kai meta klasika gia faghto eida to estiatorio pou genika exoun mia diafimish kai eipa na katsoume ego kai h kopela mou.Htan giro stis 10-10:30

mpikame mesa poli kali ypodoxh mas, rotisan pou thelame na katsoume, oti exoun mia mikri anamonh, rotisame posh ora mas eipe o anthropos giro sta 10 lepta eipame na katsoume...ti to thelame..ta 10 lepta ginan 30 ego pinaga ti na to kano na pigaino gia faghto kai na perimeno san to zoo pote tha me taisoun???

telos panton mou vrikan trapezi ekei pou hthela kapnizonton kathisame.o servitoros hrthe sxetika grhgora me tous katalagous kai meta apo ligo me ta ypoloipa pou fernoyn.. loipon paragkilame mia ceasar me to kotopoulo h salata gia dio atoma htan sxetika megalh os proto piato, os kirios ego phra makaronada me kotopoulo kai manitari kai ligo skordo kai zimariko eixa dialeksi penes
oi opoies htan al dainte.

h althia einai eixa ksanafai al diante alla mpori h sygkekrimenh makaronada na htan teleia apo thn apopsh oti oi pennes vgalan to amylo tous h oti h saltsa eixe desei sosta den ksero akrivos all htan poli oreo piato to diko mou

h kopela mou phre enan solomo pshto pou htan poli kala pshmenos alla ysterouse sth garnitoura giati an thimame kala eixe mono spanaki.olokliro piato me solomo poy ekane 17e eixe mono spanaki eipame

....ksexasa na anafero oti sto telos mas kerasas kai gliko apo monoi tous gia thn arxiki kathisterisi...toulaxiston angnorisan to lathos tous.

to gliko den htan to poli akrivo an thimame kala panakota mas to eipe to palikari pou mas to efere eixe pantos orea geysh droserh.sto telos mas eferan kai kati sfhnakia gia thn ananeosh ths geyshs mas eipan...

Pantos se genikes grammes ektos an eksairesoume thn anamonh pou perimena san to zoo htan kai poli omhlitikoi kai eksipiretikoi.to mono meion kai genika se olh thn alisida einai oi times poli ipsiles.vevea oti plhroneis pairneis..tis perrisoteres fores isxiei.giati exoume dei kai eyaggelato.os telikh eikona htan eyxaristo savatovrado!!!!

Πηγαμε αργα το μεσημερι για φαγητο, μετα απο πολυ καιρο που ειχαμε να παμε. Σε γενικες γραμμες στο παρελθον ειμασταν ευχαριστημενη με την Pasteria για το τιμιο και σε γενικες γραμμες νοστιμο φαγητο της. Αυτη την φορα μαλλον απογοητευτηκαμε.

Πηραμε την σαλατα Ceasar η οποια αποδειχτηκε το καλυτερο πιατο της ημερας. Το ριζοτο με μυδια που παραγγειλαμε αν και τεχνικα σωστα βρασμενο, του ελειπε γευση και βαθος. Το Ψητο κοτοπουλο με τα σωταρισμενα λαχανικα, συνηθως ενα πιατο εγγυηση στην Pasteria, ηταν παραψημενο και στεγνο και τα λαχανικα πολυ αλμυρα. Χειροτερο ολων ενα πιατο ημερας, πενες με μελιτζανες, φετα και ντοματινια, θεωρητικα ενας καλος συνδιασμος υλικων ο οποιος εδω ειχε απλα αποτυχει. Οι μελιτζανες, μαλλον ο πουρες μελιτζανας, ηταν καπνιστες και ο καπνος τους επνιγε το πιατο, η φετα πολυ αλμυρη και η ολη σαλτσα πολυ καυτερη χωρις να μας εχει προειδοποιησει ο σερβιτορος, ουτε να γραφεται καπου στο μενου.

Η εξυπηρετηση πολυ καλη, αλλα τι να την κανεις αν η κουζινα χωλαινει....

Για ολα αυτα, και τρεις μπυρες, νερα, κουβερ κτλ πληρωσαμε 70 ευρω. Το εστιατοριο εχει και μενου στανταρ 3 πιατων με 15 και 17 ευρω το ατομο

Ισως να βρηκαμε την κουζινα σε κακη μερα. Προς χαριν του παλιου καιρου θα δωσω αλλη μια ευκαιρια αλλα μεχρι εκει.

12 Ιούλ 2010

Πολύ ονομαστό μαγαζί χωρίς λόγο για μένα. Πήγα και ξαναπήγα όμως με απογοήτευσε όλες τις φορές,και αποφάσισα να μην ξαναπάω. Συμπαθητικός χώρος αλλά κακή εξυπηρέτηση, απαράδεκτη αναμονή, πολύ ακριβό γι' αυτο που τελικά τρως.

Τα μακαρόνια άβραστα, OXI AL DENTE, άβραστα και όχι κάτι το ιδαίτερο από γεύση. Οι σαλάτες σε καλύτερη μοίρα. Αλλά αναμονή 15 να παραγγείλεις,τρία τέταρτα να στα φέρουν και αν στο ενδιάμεσο ζητήσεις κάτι,την πάτησες! Μας έφεραν τα μακαρόνια μετά από τρία τέταρτα κ δεν ήρθε κανείς για το τυρί, τους κυνηγούσα κάνα μισάωρο κ τελικά εγώ πηγα και την έφερα στο τραπέζι μας! ΕΛΕΟΣ!

Έκπτωση μέχρι 20%

B. Κατράκη 6, Πλ. Μπιζανίου, Γλυφάδα