Κοκτέιλ και μεξικάνικες γεύσεις. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

12 Ιούλ 2018

Τη Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε μια πρωινή-μεσημεριανή βόλτα στη Γλυφάδα. Μετά τον καφέ και το σχετικό περπάτημα, ήταν η ώρα του φαγητού.

Χωρίς να έχουμε κάτι συγκεκριμένο στα υπόψη, μετά από μια γρήγορη αναζήτηση καταλήξαμε στο Amigos, το οποίο είχα ήδη τιμήσει στο δεύτερο μαγαζί του στη Νέα Σμύρνη, με αρκετά καλές εντυπώσεις. Δυστυχώς στην περίπτωση της Γλυφάδας, τα πράγματα δεν κύλησαν τόσο καλά.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Το Amigos της Γλυφάδας βρίσκεται στην Πλατεία Νυμφών και είναι πραγματικά πολύ όμορφο και περιποιημένο. Στο ίδιο στυλ με το αντίστοιχο της Νέας Σμύρνης αλλά αρκετά μεγαλύτερο. Στην ουσία χωρίζεται σε τρεις χώρους, τον μπροστινό κήπο, στον οποίο βρίσκεται και το μπαρ και ορισμένοι πάγκοι με σκαμπό, πέρα των κανονικών τραπεζιών, στην εσωτερική σάλα και στον πίσω κήπο. Η μέρα ήταν αρκετά ζεστή οπότε προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο, ο οποίος κλιματιζόταν. Άνετος, με τραπέζια διαφόρων μεγεθών, κατάλληλα διακοσμημένος ώστε να παραπέμπει στο Μεξικό, αλλά χωρίς να δείχνει παραφορτωμένος και με ταιριαστή μουσική.

Πεντακάθαρες οι τουαλέτες, ενώ και το κάπνισμα εσωτερικά απαγορευόταν αυστηρά. Άριστα λοιπόν, ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα. Υπό κανονικές συνθήκες, θα ήθελα ένα βράδυ να επισκεφθώ και τον κήπο του Amigos, που φάνηκε πολύ ωραίος, το φαγητό ωστόσο είχε αρκετά θέματα οπότε δεν ξέρω εάν αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία.

Ως προς την εξυπηρέτηση, επίσης σε γενικές γραμμές δεν είχα παράπονα. Ευγενικό το προσωπικό και χαμογελαστό, απόδειξη κόπηκε κανονικά, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι. Ένας βαθμός μείον για την αδικαιολόγητη «ξινίλα» της υπευθύνου που μας υποδέχθηκε και την επιμονή της να καθίσουμε σε κάποια από τα λιγότερα προνομιούχα και απομονωμένα τραπέζια, μολονότι ο εσωτερικός χώρος ήταν σχεδόν άδειος όταν καθίσαμε.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Για αρχή ήρθε εμφιαλωμένο νερό (2,30 €), χωρίς να ερωτηθούμε εάν προτιμούμε βρύσης, όπως γίνεται στο κατάστημα της Ν. Σμύρνης. Στη συνέχεια, κατόπιν ερώτησης, μας προσφέρθηκαν nachos με salsa ranchera. Στην απόδειξη μετά διαπίστωσα ότι δεν είχαν χρεωθεί, το πιο πιθανό ωστόσο θεωρώ ότι τους ξέφυγε. Νόστιμα ήταν πάντως. Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- amigos salad (9,80). Σε επαρκή ποσότητα, αλλά αρκετά. αδιάφορη γευστικά. Περιείχε διάφορα λαχανικά, κομμένη τορτίγια, ελιές και ντοματάκια (??), ίσως και ένα-δύο υλικά ακόμη, σίγουρα πάντως δεν μου έμεινε κάτι ιδιαίτερο από τη σαλάτα αυτή.
- το κυρίως μου ήταν burritos με chili con carne (11,50 €). Σχετικά εύγευστο, μέτρια καυτερό (ό, τι πρέπει για εμένα) αλλά ως εκεί.
- η γυναίκα μου παρήγγειλε enchiladas με κοτόπουλο (11,50 €), όπου τα πράγματα ήταν αισθητά χειρότερα. Το κοτόπουλο τελείως άγευστο, σχεδόν βραστό, παντελώς αδιάφορο πιάτο.
- η πολύ νόστιμη και δροσερή παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (στα 22,50 € η μεγάλη κανάτα) διόρθωσε κάπως την κατάσταση.

Συνολικά, όπως αντιλαμβάνεστε γευστικά το Amigos της Γλυφάδας κινήθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα. Εντάξει και το αντίστοιχο της Νέας Σμύρνης δεν είχε κάτι τόσο ξεχωριστό γευστικά, αλλά τουλάχιστον σου έδινε την εντύπωση ότι τα πιάτα είναι πιο προσεγμένα και καλομαγειρεμένα.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 58 €, οπότε δεδομένου ότι το φαγητό δεν μας ικανοποίησε και εδώ η αξιολόγησή μου θα είναι στο «2»
Κλείνοντας, όσο και αν ο χώρος και η ατμόσφαιρα μας κέρδισαν, οι γεύσεις μας απογοήτευσαν σε μεγάλο βαθμό, οπότε δεν με βλέπω να του δίνω δεύτερη ευκαιρία...

11 Φεβ 2017

Μετά από αρκετές επισκέψεις στο Amigos, είπα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Κάθε φορά και χειρότερα. Ένας πολύ ωραίος χώρος και ένας ακόμα πιο ωραίος κήπος, σε προδιαθέτουν για το καλύτερο, και ας έχεις ταλαιπωρηθεί λιγάκι για να παρκάρεις.

Στα του φαγητού, Η margarita είναι αρκετά καλή, και πίνετε ευχάριστα. Η quesadillas κοτόπουλου αρκετά νόστιμη. Σαλάτες amigos και mixta, ζεστές και κομένες από πριν. Η ποσότητα δε, όλο και μικράινει. Μια πιατέλα με ορεκτικά τηγανητά, ήταν μέσα στην λαδίλα. Στα fajitas ψάχναμε κυριολεκτικά να βρούμε το κρέας ανάμεσα στα κρεμμύδια και τις πιπεριές. Όταν παραπονεθήκαμε στον σερβιτόρο, μας το δικαιολόγησε σαν λάθος της κουζίνας. Το 20ευρω βέβαια χρεώθηκε κανονικά. Επίσης οι tortillas που συνόδευαν τα fajitas, ήταν λίγες και είναι βέβαιο ότι θα ζητήσεις και άλλες (εννοείτε με χρέωση).

Όσο για τις τιμές, ενδεικτικά θα πω πως δυο fajitas μοσχάρι, μια quesadillas κοτόπουλο, μια σαλάτα amigos, μια μεγάλη κανάτα margarita και ένα μπουκάλι νερό, κοστολογήθηκαν €95.

16 Νοε 2016

Μετά από ένα πρόσφατο ταξίδι στο Μεξικό κ με αφορμή μια επαγγελματική επιτυχία,
"έβγαλα" φίλους για φαγητό στο "γειτονικό" Amigos που παρά την εγγύτητα του, δεν είχα επισκεφθεί ποτέ, υποψιασμένος για τα tex-mex της πόλης και το μέτριο φαγητό τους.

Οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν. Εδώ βέβαια έχουμε να κάνουμε με μια καινούρια συνθήκη: fast-food σε τιμή εστιατορίου. Πραγματικά ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω το πώς όλα αυτά τα άγευστα και θλιβερά που φάγαμε, μπορεί να κόστιζαν 10-15 ευρώ/πιάτο.

To begin with: ο χώρος είναι συμπαθητικός, έχει vibe, νεαρό κόσμο (οι παρέες με τα 16χρονα που έτρωγαν έπρεπε να με έχουν ανησυχήσει εξ'αρχής), χώρο μη καπνιζόντων (gracias a Dios) και γενικά σε προδιαθέτει ευχάριστα.

Το σέρβις είναι επίσης γρήγορο, πολύ ευγενικό αλλά μάλλον όχι ιδιαίτερα καταρτισμένο (όταν ζήτησα τη σαλάτα con pollo, προφανώς προφέροντας "κον πόγιο" ο σερβιτόρος με... διόρθωσε "κον πόλο". Ευχαριστώ. )

Το φαγητό τώρα: Τυπικό τεξ-μεξ χωρίς φαντασία αλλα και χωρίς γεύση. Το πιο συμπαθητικό απ όλα ήταν τα nachos (σακούλας) - με cheddar, guacamole, salsa, κοτόπουλο - που βέβαια θέλει πολλή προσπάθεια για να το κάνεις κακό.
Το χειρότερο όλων, μια σαλάτα με λάχανο, κοτόπουλο (κυβάκια, τα ίδια που είχαν πάνω τα νάτσος, ετοιμασμένα από το μεσημέρι ή την προηγούμενη μέρα ξέρωγω), γουακαμόλε, απελπιστικά αδιάφορη και περιττή.
Oi φαχίτας με κοτόπουλο (arracheras δηλαδή) ηταν ό, τι χειρότερο έχω φάει. Προσπαθούσα να βελτιώσω τη γεύση με το guacamole και το pico de gallo αλλά μάταια. Επίσης, κύριοι του Amigos: Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξετε γευστικό pico de gallo; Σας τέλειωσε ο κόλιανδρος; To lime; Αυτό το άνοστο ντοματοκρέμμυδο το σερβίρετε για pico de gallo;

Ούτε εγώ, ούτε οι συνδαιτυμόνες μου τελειώσαμε το φαγητό μας.
Μας κέρασαν κ ένα κίτρινο ζουμί, επίσης άγευστο και περιττό.
Για όλα αυτά, με κόκα-κόλες πληρώσαμε 65 ευρώ.

Φεύγοντας ορκίστηκα ότι δε θα ξαναπατήσω το πόδι μου.