Κοκτέιλ και μεξικάνικες γεύσεις. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

11 Φεβ 2017

Μετά από αρκετές επισκέψεις στο Amigos, είπα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Κάθε φορά και χειρότερα. Ένας πολύ ωραίος χώρος και ένας ακόμα πιο ωραίος κήπος, σε προδιαθέτουν για το καλύτερο, και ας έχεις ταλαιπωρηθεί λιγάκι για να παρκάρεις.

Στα του φαγητού, Η margarita είναι αρκετά καλή, και πίνετε ευχάριστα. Η quesadillas κοτόπουλου αρκετά νόστιμη. Σαλάτες amigos και mixta, ζεστές και κομένες από πριν. Η ποσότητα δε, όλο και μικράινει. Μια πιατέλα με ορεκτικά τηγανητά, ήταν μέσα στην λαδίλα. Στα fajitas ψάχναμε κυριολεκτικά να βρούμε το κρέας ανάμεσα στα κρεμμύδια και τις πιπεριές. Όταν παραπονεθήκαμε στον σερβιτόρο, μας το δικαιολόγησε σαν λάθος της κουζίνας. Το 20ευρω βέβαια χρεώθηκε κανονικά. Επίσης οι tortillas που συνόδευαν τα fajitas, ήταν λίγες και είναι βέβαιο ότι θα ζητήσεις και άλλες (εννοείτε με χρέωση).

Όσο για τις τιμές, ενδεικτικά θα πω πως δυο fajitas μοσχάρι, μια quesadillas κοτόπουλο, μια σαλάτα amigos, μια μεγάλη κανάτα margarita και ένα μπουκάλι νερό, κοστολογήθηκαν €95.

11 Φεβ 2016

Eπισκεφτηκαμε το μαγαζι ΚΥΡΙΑΚΗ μεσημερι 8 ατομα με κρατηση

Ο χωρος πολυ μεγαλος και ομορφα διακοσμημενος με ανετα μεγαλα τραπεζια τα οποια ειναι ιδανικα οταν εισαι μεγαλη παρεα και θελεις να μιλησεις.

Αρχικα σου δημιουργει μια πολυ καλη αισθηση.

Απο φαγητά πήραμε τα εξής

Στην αρχή μας έφεραν Νατσος με σαλτσούλα

Πήραμε chili con carne ερχόταν σε ένα πιάτο βαθύ έτοιμο για βουτιές στην σάλτσα λίγο πικάντικο.

Σαλάτα με κοτόπουλο σε μια βάση από παρμεζάνα και ήταν καλή

πηραμε 5 χαμπουργκερ ολα καλα

Fajitas κοτοπουλο αρκετα καλο

Chimichanga πολυ καλο

Burrito

Sopapillas γλυκο πολυ καλο

Blackberry Cheesecake πολυ καλο

Πηραμε και μια κανατα με κοκτειλ

κοστος περι τα 200ευρω
φαγαμε πολυ καλα οι μεριδες ικανοποιητικες αλλα πρεπει να υπολογιζει καποιος τουλαχιστον 25 κατ ατομο

16 Νοε 2016

Μετά από ένα πρόσφατο ταξίδι στο Μεξικό κ με αφορμή μια επαγγελματική επιτυχία,
"έβγαλα" φίλους για φαγητό στο "γειτονικό" Amigos που παρά την εγγύτητα του, δεν είχα επισκεφθεί ποτέ, υποψιασμένος για τα tex-mex της πόλης και το μέτριο φαγητό τους.

Οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν. Εδώ βέβαια έχουμε να κάνουμε με μια καινούρια συνθήκη: fast-food σε τιμή εστιατορίου. Πραγματικά ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω το πώς όλα αυτά τα άγευστα και θλιβερά που φάγαμε, μπορεί να κόστιζαν 10-15 ευρώ/πιάτο.

To begin with: ο χώρος είναι συμπαθητικός, έχει vibe, νεαρό κόσμο (οι παρέες με τα 16χρονα που έτρωγαν έπρεπε να με έχουν ανησυχήσει εξ'αρχής), χώρο μη καπνιζόντων (gracias a Dios) και γενικά σε προδιαθέτει ευχάριστα.

Το σέρβις είναι επίσης γρήγορο, πολύ ευγενικό αλλά μάλλον όχι ιδιαίτερα καταρτισμένο (όταν ζήτησα τη σαλάτα con pollo, προφανώς προφέροντας "κον πόγιο" ο σερβιτόρος με... διόρθωσε "κον πόλο". Ευχαριστώ. )

Το φαγητό τώρα: Τυπικό τεξ-μεξ χωρίς φαντασία αλλα και χωρίς γεύση. Το πιο συμπαθητικό απ όλα ήταν τα nachos (σακούλας) - με cheddar, guacamole, salsa, κοτόπουλο - που βέβαια θέλει πολλή προσπάθεια για να το κάνεις κακό.
Το χειρότερο όλων, μια σαλάτα με λάχανο, κοτόπουλο (κυβάκια, τα ίδια που είχαν πάνω τα νάτσος, ετοιμασμένα από το μεσημέρι ή την προηγούμενη μέρα ξέρωγω), γουακαμόλε, απελπιστικά αδιάφορη και περιττή.
Oi φαχίτας με κοτόπουλο (arracheras δηλαδή) ηταν ό, τι χειρότερο έχω φάει. Προσπαθούσα να βελτιώσω τη γεύση με το guacamole και το pico de gallo αλλά μάταια. Επίσης, κύριοι του Amigos: Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξετε γευστικό pico de gallo; Σας τέλειωσε ο κόλιανδρος; To lime; Αυτό το άνοστο ντοματοκρέμμυδο το σερβίρετε για pico de gallo;

Ούτε εγώ, ούτε οι συνδαιτυμόνες μου τελειώσαμε το φαγητό μας.
Μας κέρασαν κ ένα κίτρινο ζουμί, επίσης άγευστο και περιττό.
Για όλα αυτά, με κόκα-κόλες πληρώσαμε 65 ευρώ.

Φεύγοντας ορκίστηκα ότι δε θα ξαναπατήσω το πόδι μου.

16 Σεπ 2015

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο με τον άντρα μου αρχές καλοκαιριού, πήγαμε Παρασκευή μεσημέρι και βρήκαμε εύκολα τραπέζι. Ο χώρος του πολύ ωραίος και μεγάλος. Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή και ο σερβιτόρος πρόθυμος να μας εξηγήσει ότι απορίες είχαμε σχετικά με κάποια πιάτα&μας ενημέρωσε ότι κάθε Πέμπτη έχουν μουσικές βραδιές λατιν.

Όσον αφορά το φαγητό μας πρόσφεραν νατσος στην αρχή με σαλτσούλα αλλά είχα διαβάσει ότι χρεώνονται και δεν τα κρατήσαμε, θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι δωρεαν, δεν τους κοστίζει και τίποτα ιδιαίτερο.

Παραγγείλαμε νάτσος βεζούβιος τα οποία ήταν καταπληκτικά και ο λόγος που θα ξαναπηγαίναμε στο μαγαζί, ο άντρας μου μπουρίτο με κοτόπουλο, νόστιμο αλλά και χορταστικό πιάτο, εγώ φαγίτας με κοτόπουλο το οποίο ήταν καταπληκτικό, το κοτόπουλο πολύ ζουμερό και καλοψημένο, πολυ νόστιμο και μεγάλη μερίδα (συνοδεύεται από πιτούλες,3 ντιπ) 1 μαργαρίτα φράουλα αρκετά ωραία 1 μπύρα και 1 νερό 50 ευρώ.

Οι τιμές του θεωρώ ότι είναι λιγάκι τσιμπημένες αλλά οι μερίδες είναι τεράστιες και το φαγητό αξίζει. Δεν είναι για συχνές εξόδους αλλά αν κάποιος θέλει να δοκιμάσει μεξικάνικο θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

04 Μαι 2016

Τρίτη βραδυ, πάμε στο Amigos με δυο φίλους μου, ευγενικό προσωπικό, μας καθίζουν σε ένα τραπέζι, μας φέρνουν καταλόγους, παραγγέλνουμε από ένα κυρίως ο καθένας (μέσος ορος πιάτου 12€) και ένα nachos με κύμα λιωμένο τυρί και sour cream στην μέση ( ~11€), μας ρωτάει τι θα πιούμε ο σερβιτόρος και του λέμε νερό βρύσης, αρχίζουμε, πρώτο φάουλ ήταν το ότι μας έφερε εμφιαλωμένο, το άνοιξε πριν καν το αφήσει στο τραπέζι και μας έβαλε στα ποτήρια μας ενώ του είχα τονίσει νερό βρύσης ( υπόψιν σας 2,5€ για 1LT νερό), δεύτερο φάουλ, τα nachos ζεστό τυρί, κριός κιμάς, ούτε καν κακά ζεσταμένος, κρύος.

μερίδα ικανοποιητική, τρίτο φάουλ, οι μερίδες αποτελούνται από το φαγητού που έχεις επιλέξει το οποιο καλύπτει το 1\3 του πιάτου και τα υπόλοιπα 2\3 από κατεψυγμένο καλαμπόκι και μπαγιάτικο "μεξικανικο" ρύζι, παιδιά πραγματικά αυτό το ρύζι είναι ξεφτίλα, σας το λέω, μάγειρας είμαι και εγώ και ξέρω ποτε κάτι είναι σωστό και ποτε λάθος, τουλάχιστον 3 ημερών και χλιαρό σε θερμοκρασία, το πιάτο μου που ήταν ένας "πύργος" από "τραγανές" τορτίγιες και ενδιάμεσα λαχανικά σοτέ με κοτόπουλο, οι τορτίγιες μονο τραγανές δεν ήταν, όταν πετάτε την τορτίγια στην φριτέζα αυτή απορροφάει όλο το λάδι και πανιάζει με αποτέλεσμα να μου φέρουν ένα πανιασμένο πύργο με στεγνό προμαγειρεμένο κοτόπουλο ενδιαμεσα και από πάνω λυόμενο τυρί.

για του άλλους δυο δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη αλλα να πληρώνω 17€ το άτομο για να τρώω προετοιμασμένα άλλη μέρα και λάθος μαγειρεμένα φαγητά, ευχαριστώ δεν θα ξαναπάρω, κατά τα αλλα το προσωπικό ευγενικό και ο χώρος συμπαθητικός αλλα από value for money και ποιότητα φαγητού απλά 0.

26 Απρ 2016

Eπισκεφτήκαμε το Amigos την κυριακή το βραδυ γύρο στις 10.
Πολύ όμορφο περιβάλλον με πολύ φιλικό προσωπικό, κάτσαμε στον κήπο που είναι πολύ όμορφα διαμορφωμένος.
Παραγγείλαμε (4 άτομα ) μια ποικιλία ορεκτικών 2 κύριος μια σαλάτα και ένα ρύζι, 2 αναψυκτικά μια μπίρα και μια sangria (+ ένα νερό που χρεώθηκε 2,30 χωρίς να μας ρωτήσουν αν θέλουμε εμφιαλωμένο) σύνολο 80 euro

H "ποκιλια" ορεκτικών ήταν απογοητευτική... 17.60 για 8 onion rings 4 "μοζαρελα" stik 4 κομματάκια κοτόπουλου βουτηγμένα σε barbeque λίγες και πατάτες με cheddar&bacon τα 2 κυριως ( μπιφτέκι με cheddar και πατάτες το ένα και το άλλο τορτίγιες στοιβαγμένες με φιλετάκια κοτόπουλου και τυρί ενδιάμεσα απο τις πίτες ) Ηταν ολα πολύ επίπεδα σε γεύση δεν σε ενθουσίαζαν καθόλου ήταν κάτι που μπορούσες να φτιάξεις σπίτι σου με απλά κοινά υλικά και όχι τίποτα ιδιαίτερο που να σου θυμίζει κάποια ethnic κουζίνα ποσο μάλλον του μεξικού.

Ηταν μια μίξη μεξικανικού και κινεζικου σε ελληνική εκδοχή...

O μονος λόγος που θα το επισκευτομασταν ξανά θα ήταν για κοκτέιλ που είναι σε λογικές τιμές σε έναν πολύ όμορφο χωρο, σίγουρα όχι για φαγητό αλλα μονο για κάτι συνοδευτικό για το ποτό.

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...