ΒΟΛΤΑ

Μοντέρνες ταβέρνες

Ιπποθοντιδών 10 και Κειριαδών, Κάτω Πετράλωνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΤΡΙΤΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ,ΠΕΜΠΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 20.00 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 17.00 ΣΑΒΒΑΤΟ & ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 14.00 ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Γράψε τη δική σου κριτική

Αγαπούλα.... Πούλα....

Αυτή η πολύ πετυχημένη διαφήμιση τριγυρίζει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό. Αν και αρκετά καυστική, εκμεταλλευόμενη τα τεκταινόμενα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί σε όλους τους επαγγελματικούς τομείς. Business is business και όπου φύγει φύγει. Ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο. Άλλοτε πουλάς φθηνά και άλλοτε ακριβά. Άλλοτε ξεφορτώνεσαι τα "παλτά" και άλλοτε πουλάς κάποια καινοτόμα ιδέα σου. Τι συμβαίνει όμως όταν δυσαρεστείς το κοινό σου;Η συγκεκριμένη διαφήμιση απεικόνιζε τον συγχωρεμένο Big Mac (Ψωμιάδη) που ήταν κατηγορούμενος για πολλές υποθέσεις που δεν έχουν σχέση με το παρόν σάιτ.

Επιστρέφω πίσω και αναλύω 2 λέξεις. Η πρώτη λέξη λέγεται κοινό. Στο πόδοσφαιρο και γενικότερα στον αθλητισμό τους λένε fans (fanatics) και μπορούν να επηρρεάσουν καταστάσεις. Να σε αποθεώσουν όπως τον Κόκκαλη ή να σε διώξουν όπως τον "αγελαδίτσα" Φιλίππου (ΦΑΓΕ) στην μπασκετική ΑΕΚ όπου ήθελαν να κάνουν κουμάντο αυτοί. Τι σχέση έχει πάλι αυτό με το παρόν σάιτ;Έχει....

Μέσω του σάιτ αναπτύχθηκαν φιλίες και ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια και κάποιες επίμονες προσπάθειες χρηστών αναπτύχθηκε μεταξύ μας μία αλληλοεκτίμηση και ένας κοινός κώδικας κατανόησης, είτε μιλάμε μεταξύ μας συχνά είτε όχι. Οι πιο παλιές καραβάνες καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και πάμε στη δεύτερη λέξη.

Καινοτομία. Αναφέρεται ως νέα και πρωτοποριακή ιδέα γύρω από την υλοποίηση κάποιου πράγματος. Μια τέτοια ήταν και αυτή κάπου στο 2008 από τους ιδρυτές του σάιτ. Όπως κάθε πράγμα, έτσι και το σάιτ χρειάστηκε 3-4 χρόνια για να αναδυθεί στον αφρό. Μπαίνω στο θέμα. "Καινοτομία και επιχειρηματικότητα".... Παίρνω έναν φίλο για να βγούμε έξω να τα πούμε πριν φύγω για διακοπές. Κλείνω μέσω e-table τραπέζι για τη Βόλτα με 20% έκπτωση και παίρνω τηλέφωνο την τρελοΠαναγιώτα να τη ρωτήσω λεπτομέρειες μιάς και έχει κάνει αρκετές επισκέψεις. Αυτή με τη σειρά της έχει δώσει ήδη εντολή στον Ξενοφώντα να μας περιποιηθεί. Το ίδιο θα έκανα εγώ με τον Κώστα στο Ταξιδεύοντας, το ίδιο ο Jimaros με τον Κώστα στη Φυσαρμόνικα κοκ.

Με τη χρήση gps φτάνουμε στην ώρα μας,21.30 ημέρα Τρίτη 20/9/2016. Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω να σας πω, πάντως η Βόλτα βρίσκεται στα Κάτω Πετράλωνα, σχετικά κοντά από την Πειραιώς. Το παρκάρισμα ήταν κάτι ενδιάμεσο. Ούτε εύκολη περίπτωση ούτε δύσκολη. Και πάμε στα πιο σημαντικά. Μπαίνοντας μέσα νιώθουμε θετικά vibes. Έρχεται ο Ξενοφώντας, μας συστήνεται πολύ ευγενικά και φιλικά. Πρόθυμος κατά τη διάρκεια όλης της βραδιάς να μας πει την ιστορία του μαγαζιού, τις σκέψεις του για την επιχείρηση του από δω και στο εξής. Φυσικά δεν παρέλειψε να μας πει λεπτομέρειες για τις συνταγές του και να μας ανοίξει την όρεξη για τον χειμώνα με κόκκορα και με χουνκιάρ μπεγεντί. Και με αρκετά κεράσματα παρακαλώ. Υπάρχουν φωτογραφικά ντοκουμέντα γι'αυτό. Τzia και Ξενοφώντα σας ευχαριστούμε!

Για τον χώρο μην περιμένετε κάτι extreme, πρόκειται για πολύ πολιτισμένο χώρο, με απαλή μουσική για να συνοδεύσει ευχάριστα το δείπνο σου. Τραπεζοκαθίσματα ξύλινα, ωραία σερβίτσια (καθόλου φθαρμένα). Οι υπόλοιπες λεπτομέρειες προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθώς μου έβγαλε ζεστασιά το μέρος.

Ο κατάλογος δεν είναι κουραστικός, εστιάζει κυρίως σε ορεκτικά και σε προσεγμένα κυρίως (όχι παραπάνω από 7-8). Κάθε μέρα έχουν ένα ορεκτικό και ένα κυρίως σαν πιάτο ημέρας. Η βαθμολογία ίσως φανεί υψηλή για την ποιότητα, μου άρεσε πολύ όμως που ούτε φουσκώσαμε ούτε είχαμε δυσάρεστες συνέπειες μετά την επίσκεψη μας. Πραγματικά το φαγητό ήταν ελαφρύ για το είδος του. Οκ, στις συνταγές τους παίρνει να κάνουν βελτιώσεις και θα βρουν τον δρόμο τους, μόλις τον Οκτώβρη θα κλείσουν τον πρώτο τους χρόνο.

Παραγγείλαμε:

- Παγωμένο νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνεχώς.

- Ψωμί στα 0.7 ευρώ. Μας ήρθε ελιόψωμο μαζί με ένα ντιπ με βάση μπύρας. Νόστιμο, μας προσφέρθηκε και δεύτερη παρτίδα. Πολύ δροσερό το ντιπάκι.

- Τυρομπαλάκια με μυρωδικά (3-4 διαφορετικά όπως είπε ο Ξενοφώντας) και μαρμελάδα τομάτας στα 4.8 ευρώ. ΄Επρεπε να ρωτήσω αν ήταν ψημμένα γιατί τελικά μας ήρθαν άψητα. Όχι ότι δεν τα φάγαμε αλλά θα προτιμούσα να έλιωναν στο στόμα. Συνοδευόντουσαν από κρακεράκια ελιόψωμου και ήταν δροσερές μπουκίτσες, καθόλου αλμυρές.

- Cheesecake τομάτας στα 7 ευρώ. Η βάση είναι από χαρουπόψωμο, με κρέμα ελληνικών τυριών, μυρωδικά, ελιά και κάππαρη. Φρεσκότατο, με αρκετές εναλλαγές στη γεύση. Θα ήθελα πιο τραγανή τη βάση αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική θέση. Ελαφρύ!

- Πατάτες κυδωνάτες που μας τις κέρασαν για να τις βουτήξουμε στον καγιανά, τιμή καταλόγου στα 3.8 ευρώ. Στην αρχή βράζονται και μετά περνούν μια βόλτα από τη φριτέζα, νοστιμότατες πραγματικά, αξίζουν. Έχουν και λίγο σκορδάκι.

- Καγιανάς σε σάλτσα φρέσκιας τομάτας και 2 αυγά ποσέ στα 4.8 ευρώ όπου και πάλι μας κεράστηκαν για να δοκιμάσουμε. Φοβερή σάλτσα τομάτας, για πολλές βούτες και φρεσκότατα αυγουλάκια, πραγματικά σπιτικό πιάτο. Στανταράκι στην επόμενη επίσκεψη. Ήρθαν και σε ωραίο σκεύος!

- Κοτόπουλο μαστίχας στα 8.5 ευρώ. Πιάτο ημέρας που κέντρισε το ενδιαφέρον του φίλου. Λιώμα το κοτόπουλο, ωραίο και το ρυζάκι. Άρεσε στον φίλο αλλά δεν το κατάφερε. Συνοδευόταν με μπασμάτι, πληθωρικό πιάτο.

- Χοιρινό κεδρόμηλο στα 9.5 ευρώ. Εξαιρετικό το κρέας, λιώμα πραγματικό. Όσο και να έτρωγα δεν χόρταινα ενώ και ο πουρές ήταν πραγματικά φοβερός και σπιτικός. Καταλάβαινες την πατάτα ρε παιδί μου. Η σάλτσα αρκετά ελαφριά, θα την ήθελα πιο έντονη για να βγάζει κι άλλη γλυκύτητα.

- Μισό λίτρο ημίγλυκο κρασί στα 4.4 ευρώ, πολύ καλό μπορώ να πω μετά βεβαιότητος και χωρίς να βαράει. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

- Lemon pie και cheesecake σοκολάτας με βάση χαρούπι και δικό τους γλυκό κουταλιού βύσσινο στα 4.8 ευρώ.2 γλυκά παραγγείλαμε, μας χρέωσαν το ένα. Κολασμένο cheesecake με ένα είδος πραλίνας, μυστικό του καταστήματος. Μακάρι να το είχα στο σπίτι να τρώω για πρωινό ένα κομμάτι κάθε μέρα. Η lemon pie ελαφριά, άρεσε στον φίλο περισσότερο, με ελαφριά σαντυγί αντί μαρέγκας.

Σύνολο στα 39.7 ευρώ, με την έκπτωση 33 ευρώ. Εξαιρετικά.

Τι μου έμεινε από τη Βόλτα;

Το περιβάλλον γύρω μας συνεχώς μεταβάλλεται. Οι περισσότεροι μας έχουμε όνειρα, τα περισσότερα ανεκπλήρωτα. Ο Ξενοφώντας έφυγε από τον τομέα του μάρκετινγκ γιατί βρήκε ενδιαφέρον και μεράκι στην εστίαση. Με τη θέληση που έχει και τη διάθεση που επιδεικνύει, θέλει να αποκτήσει μια γκάμα φίλων που τον επισκέπτονται στη σάλα του για να φάνε καλά και να πούνε 2 κουβέντες παραπάνω. Δεν τους βλέπει σαν 20άρικα που έρχονται, ούτε θέλει να κερδίσει κάτι εις βάρος τους. Όπως είπε χαρακτηριστικά, θέλει να κοιμάται ήσυχος τα βράδια.

Και επειδή τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς..... Καλό είναι να μην το βάζουμε στα πόδια και να φεύγουμε όπως τα ποντίκια που εγκαταλείπουν το πλοίο. Αυτό ισχύει για όλους τους τομείς της ζωής μας.

Υ. Γ Ένα ευχαριστώ πότε δεν έβλαψε κανέναν.

Υ. Γ 2 Ένα καλωσορίσατε, επίσης....

Υ. Γ 3 Γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα!!!! Χαχαχα, αγαπούλα... πούλα!!!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Οι πιο παλιοί ανάμεσά μας θυμόμαστε ίσως κάποια απ’ τα προϊόντα του Ελληνικού Μονοπωλίου, όπως τα σπίρτα, το αλάτι, το οινόπνευμα, τις τράπουλες και τόσα άλλα. Υπήρχαν μαγαζιά σε κάθε γειτονιά που τα πουλούσαν, και ένα απ’ αυτά βρισκόταν στα Κάτω Πετράλωνα, σχεδόν στη γωνία Κειριαδών και Ιπποθοντιδών, όπου και λειτουργούσε για 60 ολόκληρα χρόνια, απ’ τη δεκαετία του 20 μέχρι το 1983. Στον χώρο αυτό, 15 χρόνια μετά, ο ηθοποιός Κώστας Ξυκομηνός άνοιξε το 1998 την ομώνυμη ταβέρνα-μεζεδοπωλείο. Το ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ λειτούργησε αισίως για 17 ακόμη χρόνια, μέχρι το 2015, έχοντας στην κουζίνα την εκλεκτή μαγείρισσα Αγγελική, μάνα του Κώστα και στο σερβίρισμα την ευγενική γυναίκα του, Ανθή.

Ανάμεσα στους τακτικούς θαμώνες ήταν ο Ξενοφώντας και η γυναίκα του Ελισάβετ, οι οποίοι από πέρσι το φθινόπωρο ανέλαβαν τα ηνία του χώρου, τον οποίο βάφτισαν ΒΟΛΤΑ (Β). Μαθαίνοντας τα μυστικά της κουζίνας, διατήρησαν πολλά πιάτα της, αλλά και επαύξησαν το μενού της, αφού η Ελισάβετ, παλιά φιλόλογος είναι και εκπληκτική μαγείρισσα, ενώ ο Ξενοφών είναι η ψυχή της αίθουσας και ο αρμόδιος για τις προμήθειες των εποχιακών πρώτων υλών. Η Β έχει εξελιχθεί σε έναν ενδιαφέροντα χώρο εστίασης, που βρίσκεται λίγο πιο μακριά απ’ την πολύβουη πιάτσα των Άνω Πετραλώνων!

Το Σάββατο 28/5, στις 4.30 μ. μ., διαβήκαμε το κατώφλι της (δύο άτομα), και επειδή υπήρχε αρκετή ησυχία, ο Ξενοφών μας ξενάγησε στα του χώρου και της ιστορίας του, που ήδη σας περιέγραψα. Το μαγαζί λειτουργεί Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη απ’ τις 8 μ. μ., Παρασκευή απ’ τις 5 μ. μ., τα Σ/Κ απ’ τις 2 μ. μ., ενώ τη Δευτέρα είναι κλειστό.

Ο χώρος, λοιπόν, έχει φωτεινούς τοίχους με αποχρώσεις κόκκινες, μπεζ και, στο βάθος, μπλε ραφ. Τα 15 τραπεζοκαθίσματα μπορούν να βολέψουν περί τα 50-55 άτομα, μέσα σ’ αυτό τον μικρό αλλά κομψό χώρο, με τα σιδερένια ρολά, τις τζαμαρίες, και τα τετράγωνα τραπέζια, που είναι ντυμένα με καρό μουσαμά, μπλε, κόκκινο ή κίτρινο. Μπαίνοντας ξεχωρίζει το πανό, απ’ την οροφή μέχρι το δάπεδο, με μια λεπτομερή και -γραμμένη από παλιά στην καθαρεύουσα- συνταγή, νομίζω, σούπας από φασιανό. Εξάλλου τα ξύλινα, εφαπτόμενα σχεδόν, δοκάρια οροφής έχουν χρώμα μπεζ-καφέ που δένει απόλυτα με τη μουσταρδί απόχρωση του δαπέδου.

Τα τραπέζια είχαν όλα ανθοδοχεία με φρέσκα λουλούδια, ενώ στα ράφια ξεχώριζε το παλιό ραδιόφωνο, και στον απέναντι τοίχο, τα μικρά ξύλινα μπεζ κυβάκια. Στην οροφή, μας εντυπωσίασαν τα 10 λευκά πολύφωτα – συννεφάκια, ενώ, μπαίνοντας, υπήρχαν μικρά γλυκά για καλωσόρισμα, που έμοιαζαν με μικρά τρουφάκια.

Στο βάθος υπήρχαν οι 2 πεντακάθαρες τουαλέτες, και στη συνέχεια η κουζίνα, όπου η Ελισάβετ κάνει το θαύμα της. Η κουζίνα έχει και μικρό πάσο επικοινωνίας με την αίθουσα, από όπου ο Ξενοφώντας παραλαμβάνει τα εδέσματα για το σερβίρισμα.

Η μουσική δεν έχει πλέον το μονοπώλιο της τζαζ, αφού αναμειγνύεται με pop, παλιές ξένες επιτυχίες, και ελληνική έντεχνη, στη σωστή ένταση. Όπως μας είπανε, διοργανώνουν κατά καιρούς lives, και stand-up comedies, κατά προτίμηση τις Πέμπτες και τις Κυριακές, αλλά κατά την κράτηση είναι καλό να ερωτηθούν σχετικά.

Επίσης ο Ξενοφώντας μας ενημέρωσε για τα φιλόδοξα σχέδιά τους να επεκταθούν, απ’ την επόμενη ίσως χρονιά, στην ταράτσα, η οποία χωράει περί τα 80 ακόμη άτομα, υπό την προϋπόθεση, βέβαια, να δημιουργήσουν το κατάλληλο άνοιγμα, καθώς και την κλίμακα πρόσβασης!

Το μενού τους περιλαμβάνει καμιά 15αριά ορεκτικά, στα 4-6 €, όπως φάβα, μανιτάρια, απάκι, λουκάνικα, πίτες και τάρτες, 3 σαλάτες ~ 6 €, 8 κυρίως πιάτα, στα 8-11 €, όπως κόκορα κοκκινιστό, λαζάνια με σπανάκι, σουτζουκάκια, χουνκιάρ μπεγεντί, αρνάκι με πατάτες, κ. λπ., ενώ προσφέρουν επίσης και 4 γλυκά, στα 4-5 €, που ως μινιατούρες μάς τα κερνάνε στο τέλος. Μας είπαν ότι ανά τρίμηνο περίπου ανανεώνουν το μενού τους, και μάλιστα στο καλοκαιρινό που ετοιμάζουν θα λανσάρουν: λιγκουίνι με σαρδέλα, μπιφτέκι λαχανικών και cheesecake ντομάτας – ένα είδος ντάκου πειραγμένου!

Σερβίρουν ½ λίτρο χύμα κρασί στα 4-5 €, ποτήρι κρασί στα 2.80 €, μπύρες από 3-7.50 €, το οποίο αφορά τη μπύρα ΖΕΟΣ φρέσκια Pilsner 1 λίτρου, που δοκιμάσαμε και ήταν ό, τι έπρεπε. Έχουν επίσης αναψυκτικά στα 2 €, και τα γνωστά αποστάγματα στα 5-7 € τα περισσότερα.

Μετά από καλωσόρισμα κερασμένο, που ήταν φέτες ηλιόψωμου και ντιπ μπύρας και κάρδαμου, καθώς και κρύο νερό σε κανάτα, πήραμε:

• Λευκό ψωμί σε φέτες και κριτσίνια τριών γεύσεων, στα 0.70 €
• Καγιανά (πειραγμένο) με sauce φρέσκιας ντομάτας και 2 αυγά ποσέ, που ήρθε σε στρογγυλό μαύρο τηγάνι. Ήταν γευστική η εμπειρία που δοκιμάσαμε ανακατεύοντας τα αυγά με τη φρέσκια ντομάτα. Τιμή 4.80 €.
• Τυρόπιτα σε φύλλο κανταΐφι, με 4 τυριά (φέτα, μανούρι και 2 είδη ανθότυρο), που ήταν πεντανόστιμη και στοίχιζε 5.20 €.
• Λουκάνικο από κουνέλι ελευθέρας βοσκής Κρήτης, που ήταν επίσης πολύ γευστικό και ήρθε σε 3 μικρά κομμάτια, με συνοδεία καραμελωμένου κρεμμυδιού. Τιμή 6.30 €.
• Μια τάρτα με κρεμμύδια, μαϊντανό και κάρδαμο, που την εμπνεύστηκαν απ’ τη Φολέγανδρο, όπου συχνάζουν τα καλοκαίρια, και πιο συγκεκριμένα απ’ την τοπική συνταγή ‘καλασούνα’, που είναι η ξακουστή τους πίτα με κρεμμύδια, φέτα και μυτζήθρα! Ήταν ένα μικρό τριγωνικό κομμάτι με γεύση πραγματικά φίνα! Τιμή στα 5.60 €.
• Ήπιαμε τη μπύρα ΖΕΟΣ που ήδη ανέφερα, 5 βαθμών οινοπνεύματος και με χαρακτηριστική φρουτώδη γεύση. Τιμή 7.50 €.

Ο λογαριασμός ήταν 30.10 € (το άτομο 10/16 €) και η όλη εμπειρία από τη ΒΟΛΤΑ ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Ακολούθησε κέρασμα με δείγμα των 4 γλυκών τους, που μας άρεσαν όλα εξίσου: cheesecake σοκολάτας σε βάση χαρουπάλευρου, μους από χαλβά, πανακότα, και ροδόσταμο, δηλ. λεμονόπιτα με σιρόπι τριανταφυλλιάς. Επιφυλαχτήκαμε για κανονικές μερίδες κάποια άλλη φορά, γιατί ήμασταν ήδη σκασμένοι από φαγητά, ποτά και τσιμπολογήματα!

Θα σας πρότεινα, λοιπόν, καμιά βραδινή σας βόλτα κατά ΒΟΛΤΑ μεριά!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Σαββατόβραδο στη Βόλτα. Πώς να το αφήσουμε έτσι αυτό το εστιατόριο. Διαβάσαμε τόσα και τόσα από αξιόπιστους φίλους!

Εντάξει το παρκάρισμα είναι να σε θέλει. Κι επειδή κατά 97% δεν σε θέλει εκείνη την ώρα σ’ εκείνη την περιοχή, υπολογίστε κι ένα εικοσάλεπτο κύκλους…συνεπώς στήσιμο στην παρέα.

Ο χώρος είναι πολύ λιτός αλλά ευχάριστος, καθαρός και ζεστός. Μέχρι εκεί. Αυτό εμένα δεν με χαλάει ώστε να του βάλω λιγότερο από 3. Μου αρκεί. Τα σημεία που τραβάν την προσοχή είναι τρία. Τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία τύπου κάθετες σταθερές περσίδες. Η γάζα που κρέμεται από την οροφή κι επάνω της έχει χειρόγραφα αποτυπωθεί (στην καθαρεύουσα) μια πολύ παλιά συνταγή, ως δώρο από την πρώην ηλικιωμένη μαγείρισσα, που παρέδωσε το μαγαζί στα χέρια του τωρινού ιδιοκτήτη Ξενοφώντα. Έχει τοποθετηθεί έξυπνα σε σημείο τέτοιο, ώστε να κρύβει την πόρτα της τουαλέτας για λόγους καλαισθησίας. Και τέλος η καθαριότητα της τουαλέτας που άστραφτε πραγματικά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Η Λία η κοπέλα που μας σέρβιρε, σοβαρή κι ευγενική και ο Ξενοφώντας ήταν απανταχού παρόν ώστε να μας εξηγήσει τον τρόπο παρασκευής του κάθε πιάτου.

Ξεκινήσαμε με χειροποίητα ψωμάκια 2 ειδών φρεσκότατα από τα οποία ξεχώρισα αυτά με την ελιά και αρκετά κριτσινάκια όλα πολύ ωραία (ολικής και με καρότο αν θυμάμαι καλά). Συνοδεύτηκαν με ένα ωραίο ντιπάκι.

Στο τραπέζι μαζί με την καλή παρέα μας που περίμενε όση ώρα ψάχναμε να παρκάρουμε, μας περίμενε και ένας ωραίος πρωτότυπος μπεκρή μεζές (κερασμένος) που ήταν με κοτόπουλο, πιπεριές και κόκκινη σαλτσούλα. Η επεξήγηση για το πιάτο από τον Ξενοφώντα έλεγε ότι στον κατάλογο υπήρχε ρολό κοτόπουλο το οποίο φτιάχνεται από τους ίδιους. Τα “περισσεύματα” με την καλή έννοια, του κοτόπουλου που τυλίχτηκε, έγιναν αυτός ο ωραίος κι ελαφρώς πικάντικος μεζές.

- Παντζαρόπουπα βελουτέ -δύο κανονικές μερίδες- χ5€ έκαστη.

Διαιρέθηκαν σε 4 πιάτα ώστε να δοκιμάσουμε όλοι αξιοπρεπώς χωρίς να αναγκαζόμαστε να μοιραστούμε άκομψα το ίδιο πιάτο. Οι μερίδες κάθε άλλο παρά μισές ήταν. Κανονικότατα πιάτα μου φάνηκαν. Πολύ ωραία γεύση, όχι τόσο συνηθισμένη με κενελ γιαουρτιού στη μέση. Θα την προτιμούσα πιο πηχτή σε υφή, ώστε να δικαιολογεί και το βελουτέ στα χαρακτηριστικά της. Επίσης νομίζω ότι είναι τσιμπημένη η τιμή της.

- Σαλάτα ταμπουλέ χ 5,80€.

Από τις πιο πετυχημένες εκδοχές που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο. Δροσερή, σε καλή μερίδα, με μια διακριτική πρωτοτυπία…πολύ ψιλοκομμένα κομματάκια από αγγουράκι τουρσί, υλικό που έδινε ακόμα περισσότερη ένταση στην σαλάτα. Προσωπικά στο σπίτι της βάζω ξύδι κι όχι λεμόνι όπως συνηθίζεται, οπότε η προσθήκη του αγγουριού τουρσί την ενίσχυσε πολύ ωραία κατά το γούστο μου. Μια παρατήρηση μόνο. Θα την προτιμούσα με λιγότερο μαϊντανό γιατί παρότι της δίνει άρωμα, θεωρώ ότι υπερίσχυε του βασικού υλικού που είναι το πλιγούρι. Βέβαια οι απόψεις διίστανται, καθώς το αγόρι της παρέας τρελαίνεται γι’ αυτή την εκδοχή.

- Σαλάτα φακές με κολοκύθι ωμό (για την ακρίβεια μαριναρισμένο-ψημένο στο λεμόνι) και καπνιστό χοιρινό…ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή!!! χ 4€

Μου έκανε εντύπωση που στα επαινετικά μας λόγια, ο Ξενοφών μας ανέφερε ότι δεν την προτιμάει ο κόσμος. Μην το παραλείψετε αυτό το πιάτο όσοι επισκεφτείτε το Βόλτα…είναι κρίμα!

- Φάβα με κάπαρη και ξερό κρεμμυδάκι χ 4,50€

Ζεστή και βελουδένια! Αν δεν σας αρέσει το κρεμμύδι ωμό μην ξεχάσετε να το πείτε όπως εμείς γιατί θα κάνετε ανασκαφές πολύ ώρα. Παρόλα αυτά την απολαύσαμε αφού η πρόθυμη φίλη (ήταν στις καλές της εκείνη την ημέρα γιατί συνήθως με “στολίζει”), με περιποιήθηκε και μου την καθάρισε.

- Ελιόπιτα χ 5€

Κουλούρα με χειροποίητο φύλλο, ωραίο, στεγνό και αφράτο, πατέ ελιάς επίσης χειροποίητο, και πολύ ωραία παρουσίαση στο πιάτο, με μια ελίτσα κι ένα φυλλαράκι ελιάς!

- Πατάτες τηγανιτές -δύο μερίδες- σε δύο διαφορετικές εκδοχές χ 3,70€ έκαστη.

Κομμένες σε κύβους, τραγανές και χρυσαφένιες. Η μια μερίδα ήταν σκέτες, για τις περίεργες της παρέας που τις θέλουμε κλασικές και στην άλλη ήταν αρωματισμένες με φασκόμηλο και λίγο σκόρδο. Ομολογώ ότι το σκόρδο πρέπει ήταν ελάχιστο καθώς δεν μύριζαν καθόλου σε δοκιμή που έκανα, αλλά ούτε κι από μακριά είχαν μυρωδιά όπως συμβαίνει συνήθως. Σε αντίθεση με το φασκόμηλο που έδινε ένα υπέροχο άρωμα που ταιριάζει πολύ κατά την γνώμη μου με την πατάτα. Τελικά η έταιρη περίεργη της παρέας φανταστείτε ότι κατέληξε να τρώει από τις δίπλα. Τις κλασικές τις έφαγα μόνη μου!

- Τυρόπιτα με τέσσερα τυριά, σε φύλλο κανταΐφι χ 5,20€

Νόστιμη σε γεύση, αλλά θα ήθελα το φύλλο πιο χρυσαφί…κοινώς πιο τραγανό! Την επόμενη φορά θα το ζητήσω επισταμένως.

- Λουκάνικο από αγριογούρουνο χ 5,40€

Περιποιημένο πιάτο που δεν ήρθε ξερό όπως συνηθίζεται αλλά συνοδευόμενο από μια σαλατούλα με βάση το λάχανο. Όμως είχε αρκετό σκορδάκι αυτή τη φορά. Το λουκάνικο ήταν νόστιμο χωρίς να έχει βαριά γεύση από τα πολλά μπαχαρικά και το καλό της υπόθεσης είναι ότι αυτό το καθιστά εύπεπτο, τουλάχιστον για το δικό μου στομάχι που πάντα μου πέφτει βαρύ αυτό το μεζεδάκι.

- Λουκάνικο από κουνέλι χ 6,30€

Κι εδώ δίνω τα σέβη μου στον συμπατριώτη παραγωγό από το Ρέθυμνο από τον οποίο τα προμηθεύονται. Εξαιρετικής ποιότητας και ιδιαίτερης γεύσης, ελαφρώς ξυδάτο, συνοδευόμενο κι αυτό αλλά με καραμελωμένα κρεμμύδια αυτή τη φορά. Αξίζει οπωσδήποτε την δοκιμή.

- Τάρτα κρεμμυδιού αρωματισμένη με το αγαπημένο μου κάρδαμο…άλλο ένα πεντανόστιμο -επίσης κερασμένο- πιάτο, με το οποίο μπορείτε να ξεκινήσετε. Όπως καταλάβατε μας πήραν χαμπάρι οι άνθρωποι ότι έχουμε “τον αχόρταγο” και δεν λέγαμε να σταματήσουμε με τίποτα.

- Συκώτι με μπόλικο σοταρισμένο κρεμμυδάκι από πάνω χ 7,80€

Μαεστρικά ψημένο! Παρότι λεπτό σε πάχος, ούτε ξερό, ούτε με αίμα! Ακριβώς όπως έπρεπε…αφρός! Εύγε.

- Ρολό κοτόπουλο με λιαστή ντομάτα και ένα υπέροχο ρυζάκι χ 9,50€

Νόστιμο, μαλακό και ζουμερό με μια διακριτικά γλυκίζουσα σαλτσούλα που το περιέλουζε…θεός!!! Και πολύ καλή μερίδα. Θα βρίσκεται στο τραπέζι μας και στην επόμενη επίσκεψη σίγουρα.

- Χοιρινό κεδρόμηλο χ 9,50€

Μάλλον το σήμα κατατεθέν πιάτο του εστιατορίου. Πάνω σε νόστιμο πουρέ πατάτας. Έλιωνε στο στόμα το κρέας και το κεδροκούκουτσο όταν έσκαγε στο στόμα απελευθέρωνε μαγικά αρώματα…! Νομίζω ότι είναι στα must…

Πάμε στα γλυκά που αποτέλεσαν την επόμενη έκπληξη και ήταν ΟΛΑ κερασμένα.

- Μους χαλβά…υπέροχη!!! Για μένα πρώτη σε προτίμηση!!! Φίνα η μους, με την ιδιαίτερη και γεμάτη γεύση του χαλβά. Μπράβο και γι’ αυτό στην Ελισσάβετ που δημιουργεί στην κουζίνα…ή μήπως Βασιλική;; Όχι-όχι, το βρήκα, Ελισσάβετ είναι, είμαι σίγουρη!

- Cheese cake σοκολάτας με βάση από χαρούπι! Κι άλλη πρωτοτυπία! Ευτυχώς εδώ που τα λέμε γιατί…έχουμε μπαφιάσει στα κοινότυπα γλυκά. Πολύ ωραία η κρέμα του και ιδιαίτερη η βάση του, με την γεύση του χαρουπιού που προσωπικά λατρεύω, να δίνει ένα ιδιαίτερο γευστικό αποτέλεσμα. Κονταροχτυπιέται επάξια με την μους χαλβά για την πρωτιά.

- Ροδόσταμο που είναι ένα ελαφρύ και δροσερό γλυκό που μοιάζει με την πανακότα σε υφή και εμφάνιση. Περιέχει ροδόνερο που από μόνο του είναι αρκετά ουδέτερο και διακριτικό και από πάνω είχε πολύ ωραίο γλυκό τριαντάφυλλο που του έδινε ένα υπέροχο άρωμα.

- Λεμονόπιτα χωρίς αυγά…δροσερή και αξιοπρεπής.

Να μην ξεχάσω και τα κεράσματα με καρύδι-μέλι και σουσάμι καθώς και σοκολατένια με κακάο που υπήρχαν άφθονα, σε πιατέλα σ’ ένα τραπέζι στην είσοδο για όλους.

Ήπιαμε μία Μπύρα lager Άργος χ 3,50€ για μένα και μια κερασμένη. Δύο μποτίλιες (μισόκιλα) λευκό κρασί μαλαγουζιά σύνολο 9,60€, 3 κόκκινο μερλότ σύνολο 14,40 και 2 σουρωτές για να μην κάνουμε ΜΠΑΜ σύνολο 4€.

Τέλος ήρθαν λικέρ μαστίχας και ρακόμελο συν ένα εσπρεσάκι για το αγόρι της παρέας κερασμένα κι αυτά. Έτσι είναι αυτά! Άμα έχεις βύσμα στην παρέα…!

Ο λογαριασμός που κάναμε ήταν 113,50€ (μην τρομάζετε… μετρήστε μόνο τα πιάτα και τα ποτά που πήραμε…φάγαμε για 40 βλάχους) και μάλιστα χωρίς τα πιάτα που κεράστηκαν. Αλλά επιπλέον μας το στρογγυλοποίησαν στα 100€! Ουσιαστικά δηλαδή σαν να λέμε ότι μας κέρασαν και τα ποτά ή κάποια άλλα πιάτα!!! Όπως και να το δούμε ήταν άψογοι απέναντί μας!

Εν κατακλείδι, στη Βόλτα περάσαμε ένα πολύ όμορφο βράδυ με καλή παρέα, γευτήκαμε ωραία φαγητά, ποιοτικά και αξιοπρεπή! Θα τα χαρακτήριζα ήπια αναφορικά με τις ποσότητες μπαχαρικών και αλατοπίπερου κι επειδή το αναλύσαμε λίγο αυτό το θέμα, μας εξήγησε κι ο ίδιος ο Ξενοφών ότι το επιδιώκουν οι ίδιοι, γιατί στοχεύουν στο να φύγει ο πελάτης ικανοποιημένος και χωρίς την αίσθηση ότι η κουζίνα τους είναι “βαριά”. Δεν τα πλακώνουν στα αλάτια με στόχο την κατανάλωση αλκοόλ όπως κάνουν πολλά εστιατόρια.

Τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες για να ευχαριστήσουν τον κόσμο που τους τιμάει με την παρουσία τους, κι αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή από το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του Ξενοφώντα να μάθει τι μας άρεσε και τι όχι. Και μιλάω για πραγματικό ενδιαφέρον…εκείνο που κάνει τα μάτια του να λάμπουν από ευχαρίστηση όταν ακούει παινέματα, κι εκείνο που δείχνει ότι ακούει προσεκτικά κι επεξεργάζεται την κάθε καλοπροαίρετη παρατήρηση για να βελτιώσει τυχόν αστοχίες.

Κλείνω λέγοντας ότι η αίσθηση που είχαμε φεύγοντας είναι πως θέλουμε να επιστρέψουμε σύντομα και σαφώς προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Παραμονή Πρωτοχρονιάς μεσημβρινές ώρες.

-Κανόνισα να βγούμε για φαγητό με παρέα, το Σάββατο 2 Ιανουαρίου το βράδυ.

-Που θα πάμε;

-Στην ΒΟΛΤΑ στα Κάτω Πετράλωνα.

-Πρώτη φορά το ακούω, τι είναι αυτό και που το ξετρύπωσες;

-Δεν είναι δική μου ανακάλυψη, άλλος το ξετρύπωσε.

-Το ξέρεις ότι με την περιοχή δεν το έχω καθόλου, άσε που αυτό το intellectual και ψευτοκαλλιτεχνικό στυλάκι της, μου τη δίνει στα νεύρα. Και αν φάμε καμιά ήττα, θα στείλουμε τη λυπητερή στο λαγωνικό της παρέας; Βρε λες να κάνουμε παρέα με τίποτε hipsters και να μην το έχουμε αντιληφθεί; Επέτρεψε μου προηγουμένως, να κοιτάξω να δω πως πάει η ΒΟΛΤΑ στο ask4food.

15 λεπτά αργότερα.

-Λοιπόν σου έχω καλά και κακά νέα. Θα ξεκινήσω από τα κακά νέα. Βρήκα μόνο 12 κριτικές, με καλούτσικες μεν βαθμολογίες, αλλά οι περισσότερες είναι τρία με τέσσερα χρόνια πίσω, οπότε καταλαβαίνεις ένα προβληματισμό τον έχω. Δυστυχώς τα κακά νέα συνεχίζονται. Μπήκα και στο Google street view, το είδα και μπερδεύτηκα. Θα σε απογοητεύσω, αλλά απ' έξω μου φάνηκε κάτι σαν garage ή βιομηχανικός αποθηκευτικός χώρος. Μήπως πρόκειται για κάποιο καινούργιο trend στην εστίαση; Τραπέζια δίπλα σε σταθμευμένα αυτοκίνητα ή συσκευασίες περιτυλίγματος; Έτσι τρώνε οι hipsters και οι καλλιτέχνες;

-Άντε πάλι με τους hipsters, άσε τους ανθρώπους στην ησυχία τους.

-Ο. Κ hipsters τέλος. Συνεχίζω λοιπόν με τα καλά νέα. Ίσως η παραπάνω εκτίμηση να είναι υπερβολική, διότι υπάρχουν δύο πολύ πρόσφατες κριτικές, με παρόμοια, σχεδόν άριστη βαθμολογία. Πάρε λοιπόν τηλέφωνο την παρέα και πες τους ότι αποδεχόμαστε την πρόσκληση. Επιπλέον τόνισε τους, ότι δεν θα επιθυμούσα να κάνω ποδαρικό το 2016 με αρνητική κριτική, οπότε το κρίμα και στο λαιμό τους.

Αυτά τα ‘’συγκινητικά’’ προηγήθηκαν, μέχρι το Σάββατο 2 Ιανουαρίου 2016, ώρα 21:00, για το δείπνο 4 ατόμων στην ΒΟΛΤΑ. Παρόλα αυτά όπως καταλαβαίνετε, ένα προβληματισμό και μια αβεβαιότητα την είχα ο άνθρωπος.

Φτάσαμε 5 λεπτά νωρίτερα και βρήκα την ευκαιρία να περιεργαστώ με άνεση τον χώρο, καθώς και την κάρτα του menu. Το βρήκα ως ένα ενδιαφέρον συνδυασμό, κάτι μεταξύ του RAKOR, των ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ και του ΓΕΛΑΣΤΟΥ ΚΡΕΜΜΥΔΙΟΥ, που τα έχω όλα επισκεφθεί. Ζεστή, οικογενειακή ατμόσφαιρα, σε ένα παρείστικο χώρο, ο οποίος δεν έχει να καταθέσει κάτι το ιδιαίτερο, ως προς το ύφος διακόσμησης. Πολύ λιτή, σχεδόν basic διακόσμηση, με μερικές βιομηχανικές και κάποιες λίγες καλλιτεχνικές πινελιές. Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι παρά την λιτότητα της διακόσμησης, πολλές συνθέσεις απέσπασαν την προσοχή μας. Ο κοκκινοκεραμιδί τοίχος στο αριστερό τμήμα, τα ξύλινα τυπογραφικά μαγκαζίνο στον δεξί τοίχο, το κίτρινο πάτωμα, η πρωτότυπη σύνθεση χριστουγεννιάτικου δέντρου φτιαγμένο από κονσέρβες zwan (στις οποίες υπήρχαν ρεσώ), η τεράστια ‘’γάζα-πανό’’ (από την οροφή μέχρι το πάτωμα) με μια καθαρευουσιάνικη συνταγή μαγειρικής, η χαριτωμένη art de la table με πουά μουσαμά στα τραπέζια και τέλος οι ξύλινες τάβλες σε ρόλο διακοσμητικών περσίδων, στο τμήμα μεταξύ της κουζίνας και των τουαλετών.

Το μουσικό χαλί μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, με μουσική κυρίως jazz, αλλά και λοιπές easy listening επιλογές στην σωστή ένταση. Εκτιμώ ότι αν αυτές οι ερασιτεχνικές πινελιές ‘’εμπλουτιστούν’’ λίγο παραπάνω με μια επαγγελματική όμως προσέγγιση, ο χώρος θα ‘’γεμίσει’’ και θα γίνει ακόμη πιο φιλικός και ζεστός προς τον μέσο πελάτη. Το άλλο μελανό σημείο είναι η ανοχή της επιχείρησης ως προς το κάπνισμα. Ευτυχώς όμως ο ψηλοτάβανος χώρος και ο σωστός εξαερισμός, μετριάζουν το smoking effect. Τελικά με όλα τα παραπάνω, θα βαθμολογήσω τον χώρο με 2 ντοματούλες.

Η κάρτα του menu είναι στην έκταση τόσο όσο, βασισμένη στην Ελληνική αστική κουζίνα, με την σωστή δόση δημιουργικών επεμβάσεων που επιβάλουν οι καιροί. Κρίνω σκόπιμο να επισημάνω ότι υπήρχε και μια πρόσθετη κάρτα εορταστικού menu, διαθέσιμο για αυτές τις γιορτινές μέρες. Και στις 2 κάρτες βρήκα πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις, που μου κέντρισαν την προσοχή.

Με την άφιξη της παρέας και μετά τις χαιρετούρες, στρωθήκαμε εκ νέου στην μελέτη του καταλόγου και με το πέρας των ‘’διαβουλεύσεων’’, δόθηκε η παρακάτω βαρβάτη παραγγελία:

-Άφθονο ψωμάκι τριών ειδών (μάλλον με προζύμι), συνοδευόμενο από ένα ευχάριστο υπόξινο ντιπάκι, έμοιαζε με ντελικάτη ταραμοσαλάτα.

-Δύο σούπες κολοκύθας με τζίντζερ και κόλιανδρο. Για να δοκιμάσουμε όλοι, ζητήσαμε να μοιραστούν ως μισές μερίδες σε τέσσερα πιάτα. Πολύ καλή, βελουτέ σουπίτσα, στην σωστή υφή, γεύση και αρώματα. Αν ερχόταν λίγο πιο ζεστή θα αρίστευε.

-Μια εξαιρετική σαλάτα μαρινάτα, με λάχανο, σέλινο, καρότο, μήλο και κρίταμο. Αν σας θυμίζει την πολίτικη σαλάτα δεν πέσατε έξω, εδώ σερβίρεται σε μια πιο ραφιναρισμένη εκδοχή.

-Μια ευχάριστη πράσινη σαλάτα, με ψητή κολοκύθα, κεφαλογραβιέρα και αμύγδαλο.

-Μια εξαιρετική φάβα, στην σωστή υφή και γεύση, νομίζω είχε κρεμμυδάκι, κάππαρη και καρυδάκι!!

-Ένα πολύ καλό, σωστά ψημένο λουκάνικο αγριόχοιρου, με ωραίο κρέας. Αν κάπου με ξένισε, ήταν ότι δεν μου έβγαλε την brutal γεύση που ανέμενα.

-Ένα εξαιρετικό, σωστά ψημένο λουκάνικο κουνελιού, με πεντανόστιμο κρέας, που και τα 4 μέλη της παρέας δοκιμάζαμε για πρώτη φορά. Όντως μια πολύ δυσεύρετη νοστιμιά!!

-Μια τυρόπιτα, με φύλλο κανταΐφι και 4 Ελληνικά τυριά. Φρεσκότατη, σωστά ψημένη, με πλούσια γέμιση και αεράτη γεύση, υπήρξε ομοφωνία ως προς τις εντυπώσεις μας.

-Ένα πολύ καλό χουνκιάρ μπεγιεντή, το δικό μου πιάτο. Ο πουρές μελιτζάνας είχε σφιχτή υφή όπως μου αρέσει, αν δε ήταν και λίγο πιο ‘’βαρβάτος’’ (ως προς την γεύση και δόση μελιτζάνας), το γευστικό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο. Το μοσχαράκι πάντως ήταν λουκούμι!!

-Ένα πολύ καλό και αρωματικό χοιρινό κεδρόμηλο (λευκό κρασί και μέλι), συνοδευόμενο από πουρέ γλυκοπατάτας, το πιάτο της γυναίκας μου.

-Ένα πολύ καλό, ζουμερό και σωστά ψημένο συκώτι μόσχου, με σωτέ κρεμμύδια και κάρδαμο, για την κυρία της παρέας.

-Μια σουτζουκάκια σμυρναίικα για τον σύζυγο της. Εντυπώσεις μάλλον πολύ καλές.

-Από επιδόρπια μια εξαιρετική μους χαλβά βανίλια (ταχίνι, μέλι, αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρπούς) ένα εξαιρετικό κορμό σοκολάτας με κάστανο και μια πολύ καλή λεμονόπιτα. Επειδή μας έβλεπαν λίγο αναποφάσιστους και για να μας διευκολύνουν να καταλήξουμε σε απόφαση, μας έφεραν να δοκιμάσουμε, μια μικρή πιατέλα που περιείχε σε μίνι ποσότητες όλα τα προαναφερθέντα, συν επιπλέον μους χαλβά σοκολάτας και μους σοκολάτας. Μια πολύ γλυκιά κίνηση που εκτιμήθηκε δεόντως!!

-Ενάμισι λίτρο εξαιρετικό χύμα κόκκινο κρασί Cabernet&Merlot, του κτήματος Μουσών. Στην πορεία κεράστηκε άλλο μισό ή ένα λίτρο, δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς, διότι φαίνεται ότι το παρατσούξαμε.

-Το κέρασμα πέραν του κρασιού και της μικρής πιατέλας γλυκών που προανέφερα, συνεχίστηκε αμείωτο και επιπλέον συμπεριελάμβανε, 2 μικρές κανατίτσες λιμοντσέλο και 2 κανατίτσες μαστίχας.

Η εξυπηρέτηση, από τον ιδιοκτήτη, την Λευκή και την Ελισάβετ (είναι η μαγείρισσα που πέρασε για μια καλησπέρα και να ρωτήσει τις εντυπώσεις μας), καθ’ όλη την διάρκεια αυτού του δείπνου, ήταν μια υπόθεση γενικά εξαιρετική. Ζεστή, ευγενική, διακριτική, επεξηγηματική, υπομονετική και αποτελεσματική, μας έκαναν να νιώσουμε τόσο οικεία και άνετα με το χώρο και το περιβάλλον.

Check please
Με απόδειξη ακριβώς στα 100€, αντί του κανονικού 109,6€ (έπαιξε και ένα μικρό σκόντο 9,6€). Κατόπιν σχετικής παράκλησης, μου έδωσαν καθαρογραμμένο και το αναλυτικό δελτίο παραγγελίας, με τις τιμές κάθε πιάτου. Ήταν απαραίτητη κάποια βοήθεια για την σύνταξη της κριτικής μου, διότι η παραγγελία ήταν πολύ μεγάλη και ήταν πρακτικά αδύνατο να θυμάμαι όλα αυτά τα πιάτα από μνήμης.

Κατέληξα ότι:
Παρά τις επιφυλάξεις μου, ως προς το concept και την τοποθεσία, το 2016 τουλάχιστον ως προς το γευσιγνωστικό κομμάτι, μπήκε με το δεξί. Μακάρι να συνεχίσει σε αυτό το τέμπο και με τέτοιες εμπειρίες. Για μια ακόμη φορά αποδείχθηκε ότι, στην εστίαση ‘’τα ράσα δεν κάνουν τον παππά’’. Πρωτεύοντα ρόλο έχουν οι άνθρωποι, το μεράκι, το φιλότιμο και η αγάπη για την δουλειά τους. Είναι προφανές ότι η ΒΟΛΤΑ αδικείται από την ‘'υποτονική’’ της παρουσία, εδώ στο ask4food. Σίγουρα αξίζει μια καλύτερη επισκεψιμότητα και γιατί όχι, να γίνει ένα ακόμη από τα αγαπημένα ‘’παιδιά’’ των καλοφαγάδων του site. Έχει όλα τα εχέγγυα, οπότε τολμήστε το, μην σας ξενίσει ο λιτός χώρος, διότι αν σταθείτε στο περιτύλιγμα θα χάσετε την ουσία.

Υ. Γ Από την ΒΟΛΤΑ (καθαρά ''εστιατορικά'') θα διατηρήσω καλές εντυπώσεις. Δυστυχώς όμως στην μνήμη μου θα καταχωρηθεί ως το μέρος, το οποίο ''χωροταξικά'' αποτέλεσε τον ''επίλογο'' μιας οικογενειακής γνωριμίας, που ενώ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και προϋποθέσεις, τελικά κατέληξε ως ένα epic fail.

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Στη Βόλτα βρεθήκαμε πριν από τρία Παρασκευόβραδα παρακινημένοι από τους έμπιστους φίλους καλοφαγάδες και τις ενθουσιώδεις τους κριτικές και ενώ το αρχικό πλάνο ήταν να τσιμπήσουμε κάτι και να το συνοδεύσουμε με λίγο αλκοόλ, καταλήξαμε να φάμε σαν να μην υπάρχει αύριο, να πιούμε ατελείωτα και να ξεφαντώσουμε! Πολύ ωραία τα περάσαμε!

Καταφθάσαμε λίγο μετά τις 9 κι αφού πρώτα είχαμε κάνει κράτηση, η οποία απεδείχθη αχρείαστη. Κινήσαμε μέχρι εκεί με το μετρό, καθώς ήταν εκείνη η Παρασκευή που η αγροτιά παρήλαυνε ανά την Αθήνα κι είπαμε να μην το ρισκάρουμε να πάρουμε αυτοκίνητο και μάλλον πράξαμε ορθά. Υπολογίστε από το μετρό του Κεραμεικού κανένα δεκάλεπτο χαλαρό περπάτημα.

Η τετραμελής μας παρέα (που στη συνέχεια ενισχύθηκε με ένα πέμπτο μέλος) έτυχε θερμότατης υποδοχής και με το που φτάσαμε οδηγηθήκαμε σ’ ένα τραπέζι εξαιρετικά άνετο κι ευρύχωρο. Σε ό, τι αφορά το χώρο ομολογώ ότι περίμενα ότι θ’ αντίκριζα κάτι παντελώς αδιάφορο, αλλά τελικά είχα πέσει έξω. Σίγουρα, δεν πρόκειται για κάτι μοναδικά ξεχωριστό, αλλά για ένα συμπαθέστατο και πολύχρωμο μαγαζί, σαφώς περιποιημένο, όπου φαίνεται ότι έχει καταβληθεί προσπάθεια για να γίνει ζεστό, οικείο και πρόσχαρο. Εμάς ως παρέα μας κέρδισε κι εγώ προσωπικά αγάπησα τους παρδαλούς καρό και πουά μουσαμάδες στα τραπέζια.

Για την εξυπηρέτηση πραγματικά δεν έχω λόγια να την περιγράψω και να την εξυμνήσω, νιώθω πως ό, τι κι αν καταλήξω να πω θα ‘ναι λίγο και δεν θα μπορέσει ν’ αποτυπώσει με ακρίβεια την καταπληκτικότητά της με αποτέλεσμα να αδικήσει τους υπέροχους ανθρώπους που έχουν στήσει το όμορφο αυτό μαγαζί. Δεν θα σταθώ καν στα κεράσματα που ήρθαν απλόχερα και ζεστά σε γενναίες ποσότητες, αλλά περισσότερο στην ειλικρινή θέρμη και το πραγματικό ενδιαφέρον που δεχτήκαμε όλο το βράδυ, απ’ όταν πρωτοφτάσαμε μέχρι την περασμένη πια ώρα που τρεκλίζοντας αποχωρήσαμε. Θα χρειαστεί νομίζω να πάτε να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι σε τι αναφέρομαι, δε γίνεται αλλιώς.

Να σας πω τώρα για τις νοστιμιές που φάγαμε και να σας περιγράψω τα πιάτα που δοκιμάσαμε, αφού πρώτα επισημάνω ότι το ένα ήταν καλύτερο από το άλλο. Ο κατάλογος είναι σε ιδανικό μέγεθος, οι επιλογές πολυσυλλεκτικές και φαντάζομαι πως ό, τι κι αν διαλέξετε θα το ευχαριστηθείτε δεόντως.

Σε εμάς η αρχή έγινε με καλωσόρισμα από φρέσκο λιόψωμο με συνοδευτικό ντιπ, ενώ λίγο μετά ακολούθησε νοστιμότατο ζυμωτό ψωμί. Λίγο αργότερα κι αφού είχαμε δώσει την παραγγελία μας, ακολούθησε κέρασμα της σούπας ημέρας, η οποία ήταν πατατόσουπα με γιαούρτι και ήρθε αχνιστή και μοσχοβολιστή σε όμορφες φλιτζάνες. Σταματήσαμε αυτομάτως να μιλάμε και πέσαμε με τα μούτρα, αφήνοντας ανά περιόδους μικρές κραυγές ηδονής.

Συνεχίσαμε με την πολύ νόστιμη, δροσερή κι άκρως πετυχημένη σαλάτα με φακές και ψιλοκομμένα κολοκύθια, πανσετούλα και καρότο. Ένα πιάτο τόσο απλό, κι όμως τόσο καλοεκτελεσμένο, που το σκέφτομαι τώρα και με πιάνει μια γλυκιά νοσταλγία.

Πολύ νόστιμη και η φάβα Φενεού, πηχτή όσο της αρμόζει και ζουμερή όσο χρειάζεται.

Εξαιρετικός μεζές και δυνατός και το σπετζοφάι τους, συνόδευσε εκπληκτικά την τσικουδιά- θα μπορούσε ίσως να είναι ελαφρώς πιο πικάντικο, αλλά αυτό το λέει τώρα άνθρωπος που αρέσκεται να παίρνει φωτιά απ’ το κάψιμο, οπότε ίσως να μην το δέσετε και κόμπο. Πάντως, όταν είχαμε τελειώσει τα φαγητά μας, αλλά συνεχίζαμε αμείωτο το πιοτό μας, ο υπερσυμπαθητικός ιδιοκτήτης μας ρώτησε τι θα θέλαμε σε επανάληψη να μας κεράσουν και πήραμε το σπετζοφάι. Βέβαια, για να τα λέμε κι αυτά, το πιάτο της επανάληψης αφήσαμε να το επιλέξει το τιμώμενο πρόσωπο της παρέας, ο αγαπημένος μας επισκέπτης απ’ την αλλοδαπή, αν ήταν να το πάρω πάνω μου, δες αμέσως παρακάτω τι θα διάλεγα:

Τάρτα κρεμμυδιού. Το πιάτο που ενθουσίασε γενικά την παρέα μας ήταν η φανταστική αυτή τάρτα. Τι ζύμη φανταστική ήταν αυτή; Τι τέλεια γέμιση; Πώς έλιωνε έτσι στο στόμα; Πώς την αρωμάτιζε έτσι το κάρδαμο και πώς την απογείωνε; Πότε θα πάω να την ξαναφάω;

Το λουκάνικο από κουνέλι μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον από τις κριτικές που είχα διαβάσει, οπότε έψησα και τους άλλους και το πήραμε κι ήταν όπως ακριβώς έχει ήδη περιγραφεί από έτερους καλοφαγάδες. Αέρινο, ελαφρύ, ζουμερό, νόστιμο!

Τυρόπιτα κανταϊφένια με τέσσερα ελληνικά τυριά. Άλλη μια νοστιμιά κι αυτή. Η γέμιση ήταν πολύ ωραία και πλούσια και το φύλλο κανταΐφι επαρκώς τραγανό, μας άρεσε.

Φυσικά θα ήταν αδύνατον να αντισταθούμε στις πατάτες με τα μυρωδικά, οι οποίες κατέφθασαν σε καλή ποσότητα, κομμένες σε κυβάκια και μοσχοβολούσαν σκόρδο (λογικό η ευωδιά του σκόρδου να υπερτερεί έναντι των υπολοίπων μυρωδικών), θα τις ξανατιμούσα στην πρώτη ευκαιρία.

Ένα πραγματικά καλό πιάτο, στο οποίο νομίζω αναδεικνύονται και οι ικανότητες της μαγείρισσας, είναι το υπέροχο ρολό κοτόπουλο, γεμιστό με γραβιέρα και λιαστή ντομάτα, περιχυμένο με αρωματικότατη σάλτσα εσπεριδοειδών, που έρχεται συνοδεία άγριου ρυζιού. Υπέρτατα ζουμερό και γευστικό.

Μαζί με το φαγητό μας ήπιαμε μπόλικη τσικουδιά (τουλάχιστον τέσσερα διακοσαράκια) καθώς και τουλάχιστον πέντε μισόκιλα από την εξαιρετική χύμα μαλαγουζιά τους (μας κέρασαν από ένα κι ένα κι εγώ ομολογώ ότι κάπου έχασα το μέτρημα, συμπαθάτε με). Ήπιαμε όμως και μπόλικο νερό, το οποίο ανανεωνόταν αδιάκοπα σε κανάτες.

Στο τέλος μας έφεραν και πιατέλα με γλυκά για κέρασμα, κι επειδή ο πέμπτος της παρέας την εξαφάνισε διά ριπήν οφθαλμού και δεν προλάβαμε οι υπόλοιποι να δοκιμάσουμε όλα τα προσφερόμενα γλυκά, μας έφεραν και δεύτερη! Μπράβο και για τα γλυκά τους, ξεχωριστά και ιδιαίτερα, έχουν καταβάλει προσπάθεια πάνω στο θέμα και δεν τό ‘χουν αφήσει στην τύχη τους. Η μους χαλβά είναι χίλιες φορές καλύτερη απ’ ότι ενδεχομένως ακούγεται, το ροδόσταμο, που εγώ θεώρησα ότι είναι πανακότα με γλυκό τριαντάφυλλο ήταν ο νικητής της καρδιάς μου, η λεμονόπιτα ελαφριά κι ωραία και το τσιζκέικ χειροποίητο και νόστιμο κι αυτό.

Συνολικά για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε γύρω στα 78 ευρώ, αφήνω επομένως στην κρίση σας να αξιολογήσετε το VfM. Από την πλευρά μου να πω, μιας και διαπιστώνω ότι η «Βόλτα» είναι πολύ ενεργή στο σάιτ και διαδραστική, ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ωραία βραδιά που περάσαμε, που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στην υπέροχη φιλοξενία. Και φυσικά στο επανιδείν!

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Εγώ, δυστυχώς, δεν ευτύχησα να έχω αδέρφια, γεγονός που πολλές φορές με έχει στενοχωρήσει, αφού θα ήθελα πολύ να έχω την εμπειρία αυτής της μοναδικής σχέσης.

Βέβαια, επειδή ο καλός Θεούλης δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο, μου έδωσε και καλούς φίλους αλλά και σύζυγο με δύο αδέλφια, οπότε έχω και εγώ την αίσθηση του ανήκειν σε μια πολυπληθέστερη οικογένεια.
Το μικρό κουνιαδάκι λοιπόν όντας εξαιρετικά κοινωνικό αγόρι, όλο γυρνάει και ανακαλύπτει νέα μαγαζιά και γνωρίζοντας την αγάπη μου για φαγητό έξω αλλά και την ενασχόλησή μου με το site, μου έρχεται με φρέσκιες προτάσεις και ιδέες.

Έτσι λοιπόν βρεθήκαμε την Παρασκευή 30/10 στη Βόλτα τέσσερα άτομα.
Κατ'αρχάς αν βλέποντας τη διεύθυνση του μαγαζιού ή και το ίδιο κάτι σας θυμίσει, μην απορήσετε και νομίσετε ότι τελείτε υπό σύγχυση.... είναι όντως το παλιό Μονοπώλιο. Βρίσκεται στα Κάτω Πετράλωνα σε κεντρικό δρόμο οπότε δε θα δυσκολευτείτε να το εντοπίσετε αλλά το παρκάρισμα ίσως να σας δυσκολέψει λιγάκι. Εμείς βέβαια σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε ακριβώς απέξω.

Ας δούμε λοιπόν τον χώρο που είμαι σίγουρη ότι κάποιους θα τους ξενίσει και ίσως λειτουργήσει και αρνητικά (κακώς κατ'εμέ).
Πρόκειται για μια ευρύχωρη σάλα λιτά και απλά διακοσμημένη. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι ξύλινα και αραιά τοποθετημένα εξασφαλίζοντας την απαραίτητη ιδιωτικότητα. Είναι καλύμενα με πουά μουσαμάδες που δίνουν μια χαρούμενη και ζεστή νότα ενώ και το πάτωμα είναι βαμμένο σε ένα γλυκό μουσταρδί χρώμα. Υπάρχουν ελάχιστες αφίσες στους τοίχους ενώ τα παλιά σιδερένια ρολά που είναι τυλιγμένα πάνω από τις μεγάλες σιδερένιες πόρτες δίνουν έναν βιομηχανικό αέρα στον χώρο. Γενικά ενώ μπορεί στην αρχή να δίνει μια αίσθηση απρόσωπου και ψυχρού στην πορεία αποδεικνύεται ότι αφήνει μια αίσθηση ελαφράδας και ξεκούρασης.

Και τώρα το αγαπημένο κομμάτι κάθε κριτικής.... το φαγητό! Αν λοιπόν σε κάποιους δεν αρέσει ιδιαίτερα το περιβάλλον, είμαι σίγουρη ότι το φαγητό δε θα αφήσει κανέναν ανικανοποίητο. Η κάρτα είναι μικρή με σκοπό να αλλάζει τακτικά σύμφωνα με τα υλικά που είναι διαθέσιμα κάθε εποχή αλλά μαζί με τα πιάτα ημέρας, δίνει αρκετές επιλογές.
Εμείς διαλέξαμε:
- Σαλάτα μαριναρισμένη. Λάχανο, καρότο, σέλινο, μήλο, κρίταμο. Δροσερή, ορεκτική και όχι τίγκα στο ξύδι όπως σερβίρεται σε άλλα μαγαζιά.

- Τυρόπιτα με φύλλο κανταΐφι. Φρέσκια, ζεστή με τραγανιστό το φύλλο, χωρίς λαδίλα, με πεντανόστιμη γέμιση διάφορων τυριών. Ελαφριά και απίστευτα γευστική δε μας βάρυνε καθόλου.

- Μανιτάρια σωτέ. Ζουμερά και νόστιμα, πιο "ήσυχα" όμως σε σχέση με τα υπόλοιπα.

- Φάβα! Καταπληκτική! Ζεστή, ιδανικής πυκνότητας, με το κρεμμυδάκι και το λεμονάκι της και κάτι άλλο που της έδινε μια απίστευτα βαθιά και γήινη γεύση.
Δε θα σας αποκαλύψω το μυστικό συστατικό για να σας προκαλέσω να τη δοκιμάσετε οι ίδιοι. Αξίζει!

- Πατάτες τηγανητές. Έρχονται σε κυβάκια και υπάρχουν σε δύο εκδοχές, με μυρωδικά και απλές. Εμείς διαλέξαμε την εκδοχή με τα μυρωδικά και η αλήθεια είναι ότι φέρνοντας το πρώτο καυτό πατατάκι στο στόμα, μου ήρθε μια μυρωδιά που δεν την περίμενα..... μύριζε συκώτι. Εννοείται ότι στραβομουτσούνιασα γιατί πίστεψα ότι είχαν τηγανιστεί στο ίδιο λάδι. Φυσικά έκανα λάθος όπως αποδείχθηκε και από τη γεύση (το λάδι ήταν πρώτης ποιότητας), το μυρωδικό που με ξεγέλασε ήταν το αγαπημένο φασκόμηλο μαζί με λίγο σκόρδο. Εμάς μας άρεσαν πολύ αλλά ξέρω ότι κάποιους, όπως το αγαπητό PONTIKI, θα τους ξενίσει, οπότε, διαλέξτε την απλή εκδοχή τους.

- Λουκάνικο αγριόχοιρου επί δύο. Βαθιά, μεστή γεύση, όχι λιπαρό, με ενδιαφέρουσα νότα την προσθήκη κόκκινης πιπεριάς στη γέμισή του. Το πιο ελαφρύ λουκάνικο που έχω φάει, δε μας βάρυνε καθόλου.

- Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα λεμονιού, κρασιού, μαστίχας. Τα φιλετάκια ήταν ζουμερά και η σάλτσα τους ένα υπόδειγμα ισορροπίας και ελαφράδας. Φινετσάτο πιάτο που σερβίρεται με ένα, επίσης, νόστιμο κίτρινο ρύζι που είχε ποτίσει από τη σαλτσούλα.

- Μπουκιές χοιρινού σε σάλτσα κεδροκούκουτσου με πουρέ. Τρυφερότατα κομμάτια χοιρινού με μια μελωμένη, γλυκίζουσα, αρωματική σάλτσα και έναν υπέροχο, τελείως μαμαδίσιο, πουρέ πατάτας.

Και ερχόμαστε στα γλυκά! Ένα έχω να σας πω.... μους χαλβά sans voir! Ελαφριά, συννεφένια, το κάτι άλλο! Ακόμα κι αν δε σας αρέσει ο χαλβάς, δοκιμάστε τη. Ενδιαφέρουσα βέβαια είναι και η λεμονόπιτά τους (μια άλλη εκδοχή της συνήθους) αλλά και η μους σοκολάτα είναι αφράτη και νόστιμη.

Δε δοκιμάσαμε τα κρασιά του μαγαζιού μιας και βρήκαμε τις αγαπημένες μπύρες Ζέος και τους δώσαμε να καταλάβουν! Νομίζω ότι τις δοκιμάσαμε όλες!

Τα παιδιά μας υποδέχτηκαν με ένα καραφάκι ρακής και μας αποχαιρέτησαν με λιμοντσέλο και μαστίχα.

Η εξυπηρέτηση από τον Ξενοφώντα (ένας εκ των ιδιοκτητών) και τη Λευκή υπήρξε άψογη και ταχύτατη. Ευγενέστατοι, πάντα δίπλα μας, χωρίς να γίνονται φορτικοί αλλά με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό και αν περνάμε καλά. Φεύγοντας βγήκε από την κουζίνα να μας αποχαιρετήσει και να μάθει τις εντυπώσεις μας η Ελισάβετ (η έτερη ιδιοκτήτρια), η οποία εκπαιδεύεται και μαγειρεύει υπό την επίβλεψη της κας Αγγελικής που από ότι διάβασα ήταν η παλιά μαγείρισσα του εστιατορίου. Η κοπέλα έχει χέρι νόστιμο, έχει και μεράκι και νομίζω ότι θα μας εκπλήξει ευχάριστα στο άμεσο μέλλον.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν γύρω στα 90 ευρώ, σημειωτέον όμως, ότι τα 15-20 από αυτά αφορούσαν στις μπύρες. Πιστεύω ότι ένα άτομο είναι δύσκολο να ξεπεράσει τα 16-18 ευρώ έχοντας φάει βασιλικά και με λογική κατανάλωση αλκοόλ.

Εμάς το συγκεκριμένο μαγαζί μας κέρδισε και σκοπεύουμε να επανερχόμαστε συχνά. Όταν άρχισα να ασχολούμαι με το ask4food τέτοια μαγαζιά μου είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον, τα οποία και θεωρώ "παιδιά" του site, βλ. Γελαστό κρεμμύδι, Φουρνομαγειρέματα, Σούμα Κολοκύθι κ. ά. Με κίνδυνο να φανώ προπέτης νομίζω ότι βρήκα άλλο ένα που αξίζει να σταθεί πλάι τους επάξια και να κερδίσει μια θέση στις προτιμήσεις σας.

ΥΓ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για μια ακόμα όμορφη βραδιά που μας πρόσφεραν. Συνειδητά επέλεξα να μην ανανεώσω την κριτική μου για το μαγαζί γιατί θεωρώ ότι η συγκεκριμένη βραδιά δεν του επέτρεψε να δείξει όλες τις δυνατότητές του. Θα επανέλθω όμως αφού σκοπεύω να το ξαναεπισκεφτώ για να δοκιμάσω τα καινούργια του πιάτα. Αυτό το κοντοσούβλι κοτόπουλου είναι πολλά υποσχόμενο.....

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Μονόδρομος η επιλογή εστιατορίου βάσει των κριτικών στο ask 4food και ειδικά των πλέον "καταξιωμένων" όπως το pontiki και η "tzia" και στην ευρύτερη περιοχή των Πετραλώνων- Κουκάκι, περίοπτη θέση έχει η ΒΟΛΤΑ!

Το εστιατόριο με το χαριτώμενο όνομα προσφέρει ένα αντίστοιχο χαριτωμένο περιβάλλον που το κάνει να ξεχωρίζει ειδικά με τα αντίστοιχα μεζεδοπωλεία και εστιατόρια της περιοχής.

Η οχλαγωγή από το θορυβώδες ελληνικό κοινό και το κάπνισμα από το αντίστοιχα ανυπόταχτο ελληνικό κοινό ενοχλεί μεν αλλά άδικο να κατηγορήσεις το μαγαζί δε.

Εξυπηρέτηση επαγγελματική και φιλική ταυτόχρονα οπότε όλες οι περιφερειακές προϋποθέσεις για μια εξαιρετική βραδιά είχαν εκπληρωθεί.

Η βασικότερη ωστόσο, που δεν είναι άλλη από το γευστικό αποτέλεσμα μάλλον δεν ικανοποιήθηκε όσον αφορά τα δικά μου γούστα και κριτήρια.

4 άτομα, στενοί φίλοι, οπότε η επιλογή πιάτων στη μέση έδωσε τη δυνατότητα για πολλές και διαφορετικές επιλογές:

Σαλάτα ταμπουλέ, Πατάτες τηγανιτές, λουκάνικο (όχι από το κουνέλι), τάρτα κρεμμυδιού, μανιτάρια σωτέ, αρνάκι, χοιρινό κεδρόμηλο, χουνκιαρ μπεγεντι, cheese cake και λεμονόπιτα.

Με εξαίρεση το χουνκιάρ που είχε εξαιρετικό πουρέ μελιτζάνας, καπνιστό και με υφή που κερδίζει τις εντυπώσεις δεν υπήρχε άλλο πιάτο που εύκολα θα πρότεινα για δοκιμή. Για αποφυγή παρεξηγήσεων τα πιάτα δεν χαρακτηρίζονται από έλλειψη ποιότητας αλλά από το κάτι παραπάνω που θα σε κερδίσει, με τη γευστική απόλαυση που η ελληνική κουζίνα δόξα το θεό μπορεί να προσφέρει.

Ενδεχομένως να φταίνει και οι πολύ υψηλές προσδοκίες μου (pontiki εσύ φταις) αλλά δεδομένου ότι και οι υπόλοιποι της παρέας εξέφρασαν την ίδια άποψη, νομίζω πως το αποτέλεσμα όντως έχρηζε βελτίωσης.

Τραγούδι για Σάββατο Βράδυ:

Γεράσιμος Ανδρεάτος - Στη σκέψη της τρελής

https: //www. youtube. com/watch?v=h-Nbcw361Vs

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Με το δεξί μπήκαμε στις γευστικές δοκιμές του νέου έτους φίλοι μου και είμαι πολύ χαρούμενη!

Η ανάγκη για επίσκεψη στη "Βόλτα" γεννήθηκε μετά την ανάγνωση κριτικών των τόσο έμπιστων φίλων tzia και mavtasos και πάλι καλά που βασίστηκα αποκλειστικά σε αυτές, καθώς το μαγαζί υπό τη νέα διεύθυνση άνοιξε τέλος Σεπτέμβρη 2015.

Την Παρασκευή 15/01/16 λοιπόν τηλεφώνησα κατά τις 19:30 για κράτηση 4 ατόμων -όπως αποδείχθηκε πάλι αχρείαστη- 1 ώρα αργότερα. Οι μισοί φτάσαμε στην ώρα μας και οι υπόλοιποι σταδιακά μέχρι τις 21:00. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος μου φάνηκε απλός και καθαρός με μικρές διακοσμητικές πινελιές, που μάλλον δεν είναι αρκετές για να τον μεταμορφώσουν σε κάτι ιδιαίτερα ελκυστικό. Παρ' όλα αυτά, η ατμόσφαιρα είναι ζεστή και οικογενειακή και σε συνδυασμό με την άψογη εξυπηρέτηση "σε κρατάει" ως πελάτη.

Συνεχίζω με το βασικότερο κομμάτι κάθε κριτικής που είναι το φαγητό.

Αρχικά, ήρθε νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι, ένα πανέρι με εξαιρετικό ελιόψωμο δικής τους παραγωγής, δεύτερο πανέρι με ζυμωτό χειροποίητο ψωμί κι ένα ανοιχτόχρωμο ευχάριστο ντιπάκι.

Παραγγείλαμε:

- Βελουτέ σούπα χορταρικών με παντζάρι (πιάτο ημέρας). Εξαίσια, σωστά καρυκευμένη, μπουκιά και συγχώριο, δεν ήθελα να τελειώσει... Ένα μικρό φάουλ στην εξυπηρέτηση, καθώς μετά από έλλειψη συνεννόησης για το διαχωρισμό της μερίδας σε 2 πιάτα, καταλήξαμε να την τρώμε με τη φίλη μου από το ίδιο πιάτο με 2 κουτάλια.

- Μανιτάρια. Δεν έχω ιδία άποψη, όσοι τα κατανάλωσαν τους άρεσαν.

- Ψητά λαχανικά σε πήλινο. Με λύπη μου θα πω ότι ήταν το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς. Σωστά ψημένα μεν, χρειάζονταν κάτι να τους προσδώσει περισσότερο ενδιαφέρον δε. Ίσως κάποιο καρύκευμα, μυρωδικό, μπαλσάμικο, κάτι τέλος πάντων. Ρωτώντας μας ο Ξενοφώντας (ιδιοκτήτης-σερβιτόρος) κατά τη διάρκεια του δείπνου τις εντυπώσεις μας, δεν του αποκρύψαμε την άποψή μας για το συγκεκριμένο πιάτο. Προς τιμήν του, άκουσε τις παρατηρήσεις μας και πήρε την πρωτοβουλία να μας κεράσει ένα σπετσοφάι, που πολύ σωστά θεώρησε ότι θα ταίριαζε περισσότερο στις γεύσεις της παρέας μας. Το σπετσοφάι αποτελεί βέβαια ένα τελείως διαφορετικό είδος ορεκτικού από τα ψητά λαχανικά, που εμείς τα επιλέξαμε αντί σαλάτας, οπότε η βελτίωση στα ψητά λαχανικά κρίνεται απαραίτητη ούτως ή άλλως.

- Σπετσοφάι. Εκπληκτική, δεμένη γεύση με μια υπέροχη σάλτσα που μέρος της προστέθηκε στα ψητά λαχανικά και τα απογείωσε.

- Λουκάνικο αγριόχοιρου. Το πιάτο που ξετρέλανε την παρέα! Άρεσε πάρα πολύ και γι' αυτό καταβροχθίστηκε σε χρόνο dt. Προσωπικά μιλώντας, δε με κέρδισε περισσότερο απ' ότι θα με κέρδιζε ένα καλό πρασάτο χωριάτικο λουκάνικο.

- Λουκάνικο κουνελιού. Εδώ είχαμε τα αντίθετα αποτελέσματα. Εγώ ήμουν που ξετρελάθηκα με την τόσο πρωτόγνωρη και ελαφριά γεύση, που δε φανταζόμουν ότι μπορεί να έχει το κουνέλι σε τέτοια μορφή, ενώ οι άλλοι απλώς το κατανάλωσαν με ευχαρίστηση.

- Τυρόπιτα κανταΐφι με 4 ελληνικά τυριά. Από τις νοστιμότερες τυρόπιτες που έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο. Νισάφι πια με το τρίπτυχο φέτα-μέλι-μαυροσούσαμο. Η γέμιση ήταν τόσο γευστικά ισορροπημένη που με εξέπληξε και στην επίγευση ξεχώριζε ελαφρώς το γλυκύτερο τυρί. Επίσης, πρέπει να είχε χρησιμοποιηθεί και καλής ποιότητας βούτυρο που το ολοκλήρωνε ως άλλο ένα πιάτο που δεν άντεξε στο τραπέζι μας πάνω από 5 λεπτά.

- Πατάτες τηγανιτές. Γιατί; Γιατί; Γιατί; Τις παραγγείλαμε και δεν ήρθαν ποτέ. Ξέρετε πότε το διαπιστώσαμε; Την άλλη μέρα. Κρίμα! Στενοχωρηθήκαμε, γιατί θα θέλαμε να τις είχαμε δοκιμάσει.

- Χοιρινό κεδρόμηλο με λευκό κρασί και μέλι συνοδεία πουρέ πατάτας. Πολύ καλό και αρωματικό πιάτο με τη σπιτική γεύση και υφή του πουρέ να ξεχωρίζει.

- Χουνκιάρ μπεγιεντί. Εξαιρετικά μαγειρεμένο το κρέας, το μοναδικό μειονέκτημα του πουρέ ήταν η έλλειψη της καπνιστής γεύσης. Μας εξήγησαν ότι ισχύει καθώς χρησιμοποιούν μαντέμι και όχι κάρβουνο για να ψήσουν τις μελιτζάνες.

- Αρνάκι στο πήλινο με πατάτες και δενδρολίβανο. Πολύ μαλακό και καλής ποιότητας το κρέας, δε μύριζε ούτε κατά διάνοια και οι πατατούλες επίσης μαλακές και εύγευστες. Οι γεύσεις και τα αρώματα θύμιζαν το σπίτι μιας καλής μαγείρισσας ένα κυριακάτικο μεσημέρι.

- Φιλέτο στήθος κοτόπουλο με κρασί, μανιτάρια και κρεμμύδια (πιάτο ημέρας) συνοδεία ρυζιού. Λίγο στεγνό το κρέας, νόστιμη η σάλτσα, όχι αδιάφορο πιάτο, αλλά σίγουρα πιο υποτονικό από τα υπόλοιπα κυρίως.

- 1 ποτήρι + 1/2 λίτρο ροζέ κρασί. Ελαφρύ και ποιοτικό.
- 4 (?) coca cola

Κέρασαν σε ένα πιάτο μικρή ποσότητα μους μακεδονικού χαλβά, μους μακεδονικού χαλβά με κακάο, μους σοκολάτας και λεμονόπιτα. Οι γνώμες των μελών της παρέας διέφεραν κατά πολύ στα γλυκά. Θα καταθέσω τη δική μου.

Η μους σοκολάτας ήταν αρκετά καλή και οι άλλες δύο μου φάνηκαν λίγο αδιάφορες.
Στη λεμονόπιτα, ενώ είναι ένα γλυκό που γενικά επιλέγω, με ικανοποίησε η ισορροπημένη γεύση, αλλά δε μου άρεσε η κολλώδης υφή της κρέμας. Θα την ήθελα μακράν πιο αέρινη.

Η εξυπηρέτηση από μια κοπέλα και τον Ξενοφώντα ήταν σωστή και φιλική.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 80€, δηλαδή 20€/άτομο, αρκετά καλό vfm.

Εύχομαι στα παιδιά μέσα από την καρδιά μου καλές δουλειές!
Θεωρώ ότι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, με μεράκι και είναι σε πολύ καλό δρόμο.
Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, όμως έχουν ανοιχτά αυτιά και μάτια, οπότε νομίζω ότι θα τις διορθώσουν ώστε να γίνουν ακόμα καλύτεροι!

Εμείς πάντως θα ξαναπάμε και φυσικά το προτείνω.

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Κυριακη απογευμα και κατοπιν προτροπης φιλων επισκεφθηκαμε το εστιατοριο Βολτα στα κατω πετραλωνα. Η περιοχη αρκετα πυκνοκατοικημενη οποτε ετοιμαστειτε για ψαξιμο για παρκαρισμα στους γυρω δρομους.
Το μαγαζι απο αισθητικης πλευρας δεν μας αφησε σχεδον καμια εντυπωση. Ενω συνηθως δινουμε μεγαλη βαση στην αισθητικη των χωρων που επισκεπτομαστε το εν λογω εστιατοριο δεν ειχε τπτ στο οποιο αξιζει να αναφερθουμε απο διακοσμητικης αποψης.15 τραπεζακια μεσα σε ενα τετραγωνο δωματιο ευτυχως ψηλοταβανο.
Ο ιδιοκτητης και σερβιτορος του μαγαζιου φιλικοτατος και πολυ επικοινωνιακος εκανε οτι περνουσε απ το χερι του για την εξυπηρετιση μας.
Ο καταλογος απλουστατος με μεγαλη εμφαση στα ορεκτικα της ελληνικης κουζινας αλλα με μονο 4 επιλογες για κυριως συν 1 πιατο ημερας.
Στην αρχη εφερε ελιοψωμο για καλωσορισμα συνοδεια ενος ντιπ τυριου.
Παραγγειλαμε
Μανιταρια σωτε νοστιμα χωρις κατι αξιοσημειωτο ως γευση,
cheesecake ντοματας με βαση απο παξιμαδι χαρουπιου. πολυ ωραια προσεγγιση του ντακου με ντοματα σε μια ελαφρια και πρωτοτυπη εκδοχη του
απακι απλα καλο
Τηγανιτες πατατες με φασκομηλο και ριγανη που ηταν highlight
Καγιανας με ολοκληρα αυγα ματια νοστιμοτατο και καλοκαιρινο πιατο
Τυρομπουκιες ξινομιζυθρα ζυμωμενη με αρωματικο βοτανο και μια ωραια μαρμελαδα συνοδευτικο.
Λαδοπιτα Κιμωλου πολυ μετρια γευση και η βαση και τα υλικα της.
Και απο κυριως πηραμε χοιρινο με κερδοκουκουτσα και πουρε που ηταν τελειο σε γευση και ο πουρες με πολυ ωραια υφη και
Μοσχαρι με μελιτζανες και πιπεριες σε πυλινο που ηταν πολυ νοστιμο με την κανελα να κυριαρχει στο πιατο αλλα με αρκετο λαδι που το εκανε λιγο βαρυ.
Απο επιδορπιο παραγγειλαμε cheesecake με βαση χαρουπιου και σοκολατα και lemon pie υπεροχα και τα 2.
Ηπιαμε ενα ποιοτικοτατο χυμα κρασι ποικιλιας μαλαγουζια σε πολυ καλη θερμοκρασια.
Κερασμα λικερ μαστιχας
Ειμασταν 4 ατομα και για ολα αυτα πληρωσαμε 77e με δελτιο παραγγελιας που μας εφερε αντι για αποδειξη.
Εντυπωσεις
Πολυ καλες πρωτες υλες σε ολα του τα πιατα. Ωραια προσεγγιση της ελληνικης κουζινας με μερακι αλλα κανενας λογος αποθεωσης. μερικα κυριως ακομη καθως και λιγο μεγαλυτερες μεριδες που ειναι οριακες θα μας εκαναν να επιστρεψουμε.

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Προσφατα, μια Πεμπτη βραδυ αποφασισαμε 3 φιλες να επισκεφτουμε τη Βολτα, περισσοτερο βασιζομενες στις κριτικες που διαβασαμε εδω μεσα που ειναι πραγματικα πολυ καλες.

Περνωντας απεξω, ειδαμε ενα αδειο απο κοσμο μαγαζι. κατι που γενικως εμενα δεν με εμπνεει ιδιαιτερα, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση αποφασισαμε να το δοκιμασουμε

Ο χωρος, οχι ιδιαιτερα μεγαλος, ηταν σχετικα λιτος αλλα κατα την αποψη και των τριων πολυ ομορφος και προσεγμενος και πραγματικα μπορουσες να χαλαρωσεις και να κουβεντιασεις,

Ετσι, παρ ολο που ηταν αδειος αιστανθηκαμε πραγματικα ομορφα,
Το σερβις, ηταν πολυ εξυπηρετικο τοσο στο να μας εξηγησει τον καταλογο οσο και σε οτι ζητησαμε
Το νερο ηρθε σε ομορφο μπουκαλακι, και οχι εμφιαλωμενο κατι που προσεχω παντα

Τωρα στις γευσεις
Προσφερθηκε ψωμακι με καποιο ντιπ το οποιο προσωπικα δεν μου φανηκε κατι ιδιαιτερο στη γευση

Πηραμε μια φαβα που ηρθε ζεστη και οπως πρεπει με κρεμμυδακι ψιλοκομενο ανακατεμενο με τη φαβα και καπαρη, Μας αρεσε πολυ
Μια χορτοπιτα. Το φυλλο ηταν σπιτικο αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ηταν κατι ιδιαιτερο

Συκωτι με σωταρισμενα κρεμυδια. Το συκωτι ηταν αφρος βεβαια αλλα ισως ενα τσακ λιγοτερο ψημενο απο οτι θα το ηθελα (στο σημειο που το κοματι ηταν πιο παχυ εβλεπες λιγο αιματακι) και τα κρεμυδια ηταν σαν νεροβραστα και ειχαν μια γευση που δεν μας αρεσε

Χοιρινο με κεδρομηλο. Σου θυμιζε στη γευση λεμονατο πανω σε πουρε Καλο πιατο, το χοιρινο μαλακο και καλοψημενο και ο πουρες οπως πρεπει σε υφη
Πατατες τηγανιτες κομμενες σε κυβακια Ηταν λιγο πειραγμενη η γευση, αλλα οι πατατες ειναι παντα πατατες οταν ειναι φρεσκες και καλοτηγανισμενες
Πηραμε ενα κιλο κρασι

Στο τελος προσφερθηκε πιατελιτσα με γλυκα Ενα πολυ μικρο κοματι cheese cake σοκολατα που ηταν πολυ νοστιμο και δυο μους με χαλβα λευκο και σοκολατα, επισης νοστιμες

Αναφορικα με το κοστος δεν αιστανθηκαμε οτι πληρσαμε περισσοτερο απο οτι μας προσφερθηκε
Καταληγοντας, ειναι ενα μαγαζι που κανει μια φιλοτιμη και αξιοπρεπη προσπαθεια, ωστοσο οι γευσεις ηταν ισως λιγο παραπανω πειραγμενες για τα γουστα μας, πραγμα βεβαια εντελως υποκειμενικο