ΤΡΙΤΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ,ΠΕΜΠΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 20.00 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 17.00 ΣΑΒΒΑΤΟ & ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 14.00 ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

07 Μαι 2018

ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ άφησα πριν τρία, τέσσερα χρόνια αυτό το συμπαθητικό εστιατόριο στα Κάτω Πετράλωνα, ΒΟΛΤΑ το βρήκα. Είχα παραξενευτεί και στεναχωρηθεί όταν έκλεισε, χάρηκα διαβάζοντας ότι ξανάνοιξε, έστω και με άλλο όνομα, και ομολογώ ότι κανόνισα την επίσκεψή μου στη ΒΟΛΤΑ επίτηδες με κατάλληλη παρέα, ώστε να σχηματίσω όσο γίνεται πιο σφαιρική άποψη. Χαίρομαι που μπορώ με τη σειρά μου, μετά από μια σειρά επαινετικών κριτικών φίλων του a4f (θα περιοριστώ να αναφέρω χρονολογικά από το Γενάρη του 2017 μέχρι σήμερα τους/τις ΤΟΜΙΕ, LITODIAITOS, jim, Vaggg και underwater) να επιβεβαιώσω ότι μια βόλτα στη ΒΟΛΤΑ αξίζει τον κόπο – 100%.

Ο χώρος περίπου όπως τον άφησα: ένα μεγάλο ψηλοτάβανο τετράγωνο με καμιά 12ριά τραπέζια, ευτυχώς όχι στριμωγμένα μεταξύ τους, ξύλινα ντυμένα με λεπτό πλαστικό, κλασσικές ξύλινες ψαθωτές καρέκλες, τοίχοι σε ενδιαφέρουσες αποχρώσεις, από κόκκινο-ροζ σε μπλε κάπως ελεκτρίκ και τέλος γκρι σουρί, μπόλικο ξύλο (στην οροφή και στο πίσω μέρος, για να κρύβει το χώρο της κουζίνας και των – πεντακάθαρων – τουαλετών, διακριτικός vintage φωτισμός. Η διακόσμηση στους τοίχους με ποικιλία όση χρειάζεται για να μην ενοχλεί.
Η εξυπηρέτηση επίσης όπως παλιά: Ο ιδιοκτήτης ευγενέστατος και όσο χρειάζεται ανοικτός προς τους πελάτες, η βοηθός του το ίδιο αποτελεσματική, ανταποκρινόταν ή και προλάβαινε κάθε επιθυμία μας, αυτό ακριβώς που περιμένω από ένα τέτοιου τύπου μαγαζί.

Οφείλω να επαινέσω τη φροντίδα και την πρόνοια, ώστε να μη γεμίσει το τραπέζι με φαγητά, που θα φαγωθούν βιαστικά και εν μέρει σε λάθος θερμοκρασία. Θα αφαιρέσω με πόνο καρδιάς μια ντομάτα λόγω της μη τήρησης του «Απαγορεύεται το καπνίζειν», μολονότι μας ρώτησαν αν θα είχαμε αντίρρηση και μας διαβεβαίωσαν ότι ο εξαερισμός είναι τούρμπο, και όντως ήταν. Είναι θέμα αρχής.

Κατανοώ την πίεση που νιώθει ο καταστηματάρχης έχοντας Σάββατο βράδυ το μαγαζί του γεμάτο μόνο κατά τα 2/3, όμως πιστεύω ότι οι νόμοι γίνονται για να τηρούνται. Δεν είναι άλλωστε δύσκολο να βγεις και να κάνεις έξω από τη τζαμαρία της πρόσοψης αυτό που δεν μπορείς να αφήσεις.

Δύο φυσικά μειονεκτήματα παραμένουν. Το πρώτο παίρνει διόρθωση: Η ΒΟΛΤΑ δεν είναι γωνιακή, είναι κάπως στριμωγμένη σε ένα στενό δρόμο, για να τη δεις πρέπει να βρεθείς κυριολεκτικά φάτσα μπροστά της. Μια σειρά από γλόμπους, σαν αυτούς που υπάρχουν στο εσωτερικό, και μια πιο φαντεζί ταμπέλα σίγουρα θα δρούσαν θετικά. Το δεύτερο πρόβλημα δεν παίρνει δυστυχώς γιατριά και αφορά το παρκάρισμα (7,5 στα 10). Η περιοχή είναι ελαφρά δαιδαλώδης και η ΒΟΛΤΑ απέχει αρκετά από τον πιο κοντινό σταθμό τόσο του μετρό όσο και του ηλεκτρικού. Καλά ξεμπερδέματα!

Ας περάσουμε πάλι στα θετικά. Η κουζίνα στη ΒΟΛΤΑ τα σπάει, όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν άψογα. Στην αρχή ήρθαν φέτες (λίγες! ) από ένα ιδιότροπα γλυκό ελιόψωμο μαζί με ένα απλό ντιπ γιαουρτιού με μια υποψία κόκκινης σος και μαυροκούκι, ένα από τα καλύτερα ξεκινήματα που μπορώ να θυμηθώ σε εστιατόριο. Στη συνέχεια το ψωμί ήταν απλά ζυμωτό, νοστιμότατο αλλά όχι το πιο κατάλληλο για βούτες. Ξεκινήσαμε με μια πολίτικη σαλάτα με τριμμένο κουνουπίδι (πρωτότυπη ιδέα, η σαλάτα όσο έπρεπε ξινούτσικη, αν σας αρέσει το κουνουπίδι να τη δοκιμάσετε), τυρομπαλάκια με βότανα και (λιγοστή! ) γλυκιά μαρμελάδα δε θυμάμαι ποιου φρούτου, η οποία ταίριαζε μια χαρά, και χορτόπιτα ημέρας, επιτέλους μια πίτα φρέσκια και τραγανή, με πλούσια γέμιση, κατευθείαν από το ταψί στο πιάτο δίχως την παρεμβολή φούρνου μικροκυμάτων, την εντάσσω στα must order.
Τα δύο απόλυτα highlight ήταν στο μέσο του δείπνου: Ένας καγιανάς με απάκι και τυρί κυριολεκτικά ονειρεμένος, με τέλεια σάλτσα ντομάτας, σωστά τηγανισμένα αυγά και εξαιρετικής ποιότητας λεπτοκομμένο απάκι. Το δεύτερο αστέρι ένα πιάτο που δεν το περιμένεις ίσως, θα το ονομάσω «ορφανό» (δηλαδή χωρίς κρέας) φρικασέ μανιταριών. Οι αμανίτες κομμένοι στο σωστό μέγεθος και μαγειρεμένοι με φρέσκο κρεμμυδάκι, πράσο και μπόλικο άνιθο (εδώ μέχρι και η Tzia θα παραδεχτεί τη διαβολική γεύση του, όταν είναι βέβαια φρέσκος) και ωραία λευκή, λεμονάτη σάλτσα, κυριολεκτικά μαμαδίστικη γκουρμεδιά.

Ο επίλογος κινήθηκε στον αστερισμό του κιμά. Από τα πιάτα ημέρας πήραμε τους κεφτέδες με ρύζι και (ευτυχώς μπόλικη) σκούρα κόκκινη και γλυκιά, λόγω της προσθήκης σύκου, σάλτσα, από το σταθερό κατάλογο, ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω είναι εξαιρετικά καλογραμμένος και με πολλές ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες προτάσεις, τα σμυρνέϊκα δακτυλάκια, δηλαδή μικρά σουτζουκάκια, καλοψημένα, πάνω σε (όχι τόσο τραγανά όσο θα έπρεπε) τρίγωνα της γνωστής πίτας ψητοπωλείων. Το χύμα μοσχοφίλερο εξαιρετικό, ωραία σερβιρισμένο σε γυάλινο μπουκάλι όσο δροσερό χρειάζεται, τρία άτομα κατεβάσαμε τέσσερα μισόκιλα. Νερό δροσερό επίσης σε γυάλινο μπουκάλι, ανανεώθηκε πολλάκις πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε.

Πολύ καλά και τα δύο γλυκά που δοκιμάσαμε, απλά και αποτελεσματικά: παγωτό καϊμάκι με μαστίχα (ομολογώ ότι δεν την άκουσα) και βύσσινο on the top, και «σαν» τσιζκέικ με πραλίνα, μια πεντανόστιμη ελαφρά συμπαγής γκανάς πάνω σε τρίμα μπισκότου, τέλειο κλείσιμο ενός δείπνου που μας ευχαρίστησε και δεν μας φούσκωσε. Ο λογαριασμός 60 ευρώ για τα φαγητά και 25 για τα ποτά (τέσσερα άτομα) οδηγεί το vfm δίκαια στις τέσσερις ντοματούλες. Θέλω ειλικρινά να σας προτρέψω να κάνετε μια επίσκεψη στη ΒΟΛΤΑ, είναι από τα διαμαντάκια που πρέπει να υποστηριχθούν και να υπάρχουν σε μια δύσκολη πιάτσα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

17 Μαι 2018

Πάμε μια βόλτα… πάμε εγώ κι εσύ! Μαρίζα Ρίζου… το κατάλληλο κομμάτι για να ξεκινήσεις μια βόλτα και να βρεθείς στο Βόλτα για φαγητό.

Update μετά από 2 χρόνια και το Βόλτα εξακολουθεί να είναι ένα εστιατόριο ποιοτικής, Ελληνικής κουζίνας.

Ο χώρος άνετος, απλός και λιτός παρά τις μικρές όμορφες διακοσμητικές προσθήκες της τελευταίας περιόδου. Μα πάνω απ’ όλα καθαρός.

Στην εξυπηρέτηση ο Ξενοφών (ιδιοκτήτης) μαζί με μια κοπέλα αθόρυβη και διακριτική, θα σας καλωσορίσει, θα σας καθοδηγήσει στην παραγγελία σας και θα σας λύσει κάθε απορία σχετικά με τις συνταγές και τις πρώτες ύλες.

Στην κουζίνα η Ελισσάβετ (σύζυγος του Ξενοφώντα), φτιάχνει λαχταριστές, αυθεντικές συνταγές με μεράκι και πολλή αγάπη. Και αυτό είναι κάτι που βγαίνει στα πιάτα.
Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός και δεν κουράζει. Έτσι όπως πρέπει.

Σάββατο βράδυ 14/4/2018 δύο άτομα, επιλέξαμε:

- Πατάτες με μυρωδικά χ 3,80€

Οι χαρακτηριστικές φρέσκιες, κυβάτες, χρυσαφένιες πατατούλες! Μοσχοβολάνε φασκόμηλο, που τόσο τους πηγαίνει και είναι ελαφρώς σκορδάτες… ευτυχώς για μένα αυτό είναι ανεπαίσθητο. Τόσο όσο.

- Κεφτεδάκια από ξινόχοντρο και φέτα χ 5,50€

Εκπληκτικά! Χωριάτικη γεύση εντελώς. Τέσσερεις κεφτέδες επάνω σε κόκκινη σαλτσούλα με φέτα. Η γεύση τους με πήγε πίσω σε καλοκαίρια στο χωριό που όλες οι ασβεστωμένες ταράτσες ήταν γεμάτες με σεντόνια και πάνω τους χούφτες ξινόχοντρου απλωμένα για να ξεραθούν στον ήλιο! Δεν υπήρχε περίπτωση να μην ροκανίσω ένα, έτσι στο χέρι σκέτο…

Αν σας αρέσει ο ξινόχοντρος μην τα αγνοήσετε. Είναι από τα πλέον πρωτότυπα ορεκτικά που έχω δοκιμάσει. Ήμουν ανάμεσα στα τυρομπαλάκια (που επίσης λατρεύω) και σε αυτά, που πρέπει να έχουν μπει πρόσφατα στον κατάλογο. Ευτυχώς που επιλέξαμε αυτά τελικά.

- Κριθαρώτο με φραγκοκεφτέδες χ 8,50€

Εξαιρετικό! Σωστά χυλωμένο σε σάλτσα ντομάτας και μικρά κρεατένια χοιρινά κεφτεδάκια με μάραθο… πεντανόστιμα!

- Συκώτι με ψητό πράσινο μήλο χ 9,80€

Μαεστρικό ψήσιμο, εξαιρετική γεύση, πολύ καλή μερίδα! Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι το γεγονός ότι δεν μας ρώτησαν πως το θέλουμε ψημένο ως είθισται. Παρόλα αυτά, ήρθε όπως ακριβώς έπρεπε. Αφρός και μάλιστα χωρίς να είναι λουσμένο στο αίμα. Οι ροδέλες μήλου ταίριαζαν απόλυτα και ήταν επίσης άριστα ψημένες. Άλλη μια πρωτοτυπία που δεν έχω συναντήσει ξανά σε αντίστοιχο πιάτο ως συνοδευτικό.

Και για το τέλος παραγγείλαμε

- Cheesecake σοκολάτας χ 5,00€

Το λατρεμένο μου γλυκό στο Βόλτα, με βάση από χαρουποπαξίμαδο (από τη μαμά Κρήτη), πραλίνα σοκολάτας με κρέμα τυριού και βύσσινο από πάνω.

Μας κέρασαν επίσης λικέρ μαστίχας και άλλο ένα γλυκό:

- Μουχαλεμπί

Μια εκπληκτική πολίτικη κρέμα με ροδόνερο, τριαντάφυλλο και χοντροτριμμένο φυστίκι Αιγίνης από πάνω. Τέλεια υφή στην κρέμα, αρωματική και πεντανόστιμη!!! Δεν έχω λόγια. Μπαίνει κι αυτό στη λίστα με τα λατρεμένα, μαζί με μια μους χαλβά που θυμάμαι από παλαιότερο κατάλογο.

Τα παραπάνω μαζί με το χειροποίητο ψωμάκι (ελιόψωμο για την ακρίβεια) χ 0,70 που ήρθε στην αρχή με ένα συμπαθητικό ντιπάκι (θα ήθελα δυο φέτες παραπάνω), με νεράκι βρύσης και χωρίς αλκοόλ μας κόστισε 33.30€ ήτοι 16,65€/άτομο. Το value for money σκίζει.

Το Βόλτα είναι μια εξαιρετική πρόταση στην περιοχή των Πετραλώνων που μαζί με το Χρύσα Χρύσα κατά τη γνώμη μου αποτελούν τις πιο καλές και ασφαλείς επιλογές. Η χρήση άριστων πρώτων υλών από μικρούς παραγωγούς όλης της Ελλάδας διακρίνεται εύκολα στα πιάτα του Βόλτα (και στα ποτήρια του θα έλεγα… δοκιμάστε την ελαφρώς πικρή Katsika pale ale από μυκροζυθοποιία της Φολεγάνδρου) και το μεράκι της Ελισσάβετ, η οποία με την πάροδο του χρόνου έχει σημειώσει ακόμα μεγαλύτερα βήματα βελτίωσης, έχουν ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον πήχη.

Εγώ έχω να δώσω μόνο συγχαρητήρια στην προσπάθεια αυτή των παιδιών και να σας προτρέψω όπως κι ο αγαπημένος Fratello πρόσφατα να το επισκεφθείτε, αψηφώντας τη δυσκολία παρκαρίσματος στην περιοχή -που κατά τη γνώμη μου αποτελεί και το μοναδικό ίσως μειονέκτημα- γιατί τέτοιες αξιόλογες προτάσεις αξίζουν πραγματικά τον κόπο.

Προτείνεται!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

04 Ιαν 2018

«Έχω και μηνιαίο ηλεκτρονικό εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών για όλα τα μέσα σταθερής τροχιάς, πάμε στη Βόλτα?»

«Και έτσι βγήκαμε το πρώτο μας ραντεβού», μπορεί να διηγείσαι μετά από χρόνια. Ναι, θα τα έχεις καταφέρει αν την πας στη Βόλτα. Αν, φυσικά, δεν είναι καμιά “δήθεν” τύπισσα, που θέλει μόνο Χίλτον και Μερτσέντες για να πει το Ναι και να περάσει καλά.

Αν δεν είναι τέτοια, τότε στη Βόλτα θα περάσετε καλά. Εκεί να την πας.

Θα περάσετε καλά, διότι, καταρχάς, θα μπείτε σε έναν προσεγμένο χώρο. Με κόκκινες αποχρώσεις σε διάφορα σημεία, κάτι που, υποσυνείδητα, θα της λέει ότι υπάρχει πάθος εδώ πέρα. Το τραπέζι σας θα απέχει ικανοποιητικά από τα τραπέζια των υπολοίπων και, έτσι, θα έχετε την ιδιωτικότητα που αποζητάτε. Θα είναι ένα άνετο και ομορφούλικο τραπέζι, ντυμένο με... μουσαμάδες σε στυλ τραπεζομάντηλου. Θα της αρέσει, γενικά, η διακόσμηση. Είναι χαλαρή, αλλά συνάμα φτιαγμένη με μεράκι. Και είναι παρεΐστικη. Στο μέλλον δεν θα πηγαίνετε εκεί μόνοι σας, αλλά και με τους κοινούς σας φίλους. Η μουσική, παρόλο που δεν θα σας πάρει τα αυτιά, θα υπάρχει μόνιμα για να σας χαλαρώνει και θα είναι του στυλ «παλιά ελληνικά», το αγαπησιάρικο για ταβέρνες και μεζεδοπωλεία στυλ, όχι το κιτς.

Θα περάσετε καλά, επίσης, γιατί οι άνθρωποι που τρέχουν το μαγαζί θα πασχίσουν να συμβεί αυτό. Θα τα δώσουν όλα για σας. Θα σας προσέχουν και θα είναι εκεί για ότι ζητήσετε. Με ευγένεια και πολύ καλή διάθεση. Θα χαρείτε με το καλωσόρισμα που θα σας προσφέρουν, θα ευχαριστηθείτε να επικοινωνείτε με τον Ξενοφώντα, τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και, γενικά, θα απολαύσετε εξυπηρέτηση υψηλών προδιαγραφών.

Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι θα περάσετε καλά γιατί θα φάτε καλά. Εξάλλου ο έρωτας περνά απ το στομάχι, έτσι δε λένε? Στη Βόλτα θα βρείτε ένα πλήρες μενού με επιλογές για όλα τα γούστα. Τα περισσότερα πιάτα είναι πειραγμένα, ενώ τα προϊόντα που τα συνθέτουν είναι προσεκτικά επιλεγμένα.

Θα χαρείτε πολύ με το καλωσόρισμα που θα δειχτείτε. Μπορεί, για παράδειγμα, να σας φέρουν δικό τους ψωμί με κάποιο ντιπ για ξεκίνημα. Άνευ χρέωσης. Καλωσόρισμα, είπαμε. Το κανονικό ψωμί, θα σας το χρεώσουν με 0,7€ το καλαθάκι. Απόλυτα τίμιος τρόπος χρέωσης του ψωμιού. Το καλαθάκι θα περιέχει, πιθανότατα, 5-6 παχιές φέτες από ζυμωτό ψωμί, λευκό και ολικής άλεσης. Όχι το πιο νόστιμο ψωμί της αγοράς, μιας και δεν είναι τίγκα στο αλάτι και τη ζάχαρη, όμως από τα πολύ ποιοτικά. Η κανατούλα με το νερό θα έρθει σύντομα και θα ανανεώνεται χωρίς να πολυκουράζεστε.

Θα παίξετε με πιάτα στη μέση. Εννοείται αυτό. Για να της δώσεις να καταλάβει πως θα τα μοιράζεστε όλα. Τα “Joy doesn’t share food” δεν ταιριάζουν εδώ.

• Άσε τις σαλάτες και δώσε έμφαση στα ορεκτικά. Αν βέβαια θες πολύ μια σαλάτα, η Πολίτικη με κουνουπίδι, όσο ξενέρωτη κι αν ακούγεται, θα σας ξαφνιάσει ευχάριστα.

• Αν σας αρέσουν τα κρύα τυριά θα δοκιμάσετε τα Τυρομπαλάκια. Μικρά σφαιρίδια τυριού με μυρωδικά, συνοδεία φρυγανισμένου ψωμιού και μαρμελάδας ντομάτας. Δεν θα είναι το καλύτερο τυρί της ζωής σας, όμως ο συνδυασμός του με το φρυγοψωμί και τη γευστικότατη μαρμελάδα θα απογειώσει την κάθε μπουκιά σας.

• Θα πάρετε σίγουρα τον Καγιανά τους. Δεν θυμίζει, ιδιαίτερα, καγιανά. Θα σας έρθει ένα τηγάνι γεμάτο με ωραία σάλτσα ντομάτας, και 2-3 αυγά μάτια από πάνω. Μπορείτε να ζητήσετε να περιέχει και απάκι. Είναι το πιάτο που, αν του προστεθεί λίγη φέτα, θα χτυπήσει ταβάνι γεύσης. Αν είστε και οι δύο της παπάρας, καλό θα είναι να μάθετε -από τώρα- να συγχρονίζεστε γιατί θα νιώσετε την ανάγκη να κάνετε αρκετές.

• Αν είστε φίλοι της πατάτας, να δοκιμάσετε τις τηγανητές τους. Κυβάτες και γευστικότατες.

• Αν το αμόρε σου veganίζει, το χορτοφαγικό μπιφτέκι, που φτιάχνεται από φακές, μανιτάρια και κινόα, θα είναι, σίγουρα, μια αξιοπρεπής επιλογή. Εντυπωσιακά σταθερό και συμπαγές, για τη σύστασή του.

• Αν θέλετε κρέας θα δοκιμάσετε το Λαγωτό. Μοσχάρι σιγομαγειρεμένο με ντομάτα, καρύδι και κόκκινο κρασί, με συνοδεία ρυζιού. Πολύ τυπικό και παλιομοδίτικο σαν γεύση, μα φοβερά πετυχημένο.

• Ενώ, αν είναι, μόνο, γκουρμεδιάρα και όχι του πολύ κλασσικού, τότε, ίσως να αποφύγετε, μαζί με το παραπάνω, το Χοιρινό κεδρόμηλο (με πουρέ πατάτας, λευκό κρασί και μέλι) και το πολύ νόστιμο Λαδοτύρι Μυτιλήνης σαγανάκι, καθώς θα της φανούν έντονα τετριμμένα. Στο πρώτο, παρά την ενδιαφέρουσα περιγραφή του και μολονότι το κρέας είναι ποιοτικότατο, η γεύση είναι μέτρια και τείνει, έντονα, στο παρελθόν, ενώ το δεύτερο, καίτοι γευστικότατο, θυμίζει πιάτο ταβέρνας, καθώς έρχεται ένα ολόσκετο κομμάτι τηγανητού τυριού.

• Πριν φύγετε και πάτε για το επιδόρπιο της βραδιάς, σίγουρα θα χρειαστεί να φάτε και ένα κανονικό επιδόρπιο. Για να τη γλυκάνεις, και, με τον συνδυασμό αλκοόλ και ζάχαρης, να τη μεθύσεις πιο γρήγορα. Το θες, δεν το θες? Εκεί θα πρέπει να παίξεις έξυπνα. Όσα γλυκά κι αν δεις στον κατάλογο (έχει 3-4), θα τη ρωτήσεις: “Με ή άνευ?”. Θα ψαρώσει και θα της εξηγήσεις ότι αναφέρεσαι στη σοκολάτα. Αν σου πει “με” θα πάρετε το Cheesecake πραλίνας. Έχει βάση από χαρουπάλευρο και ένα πολύ ενδιαφέρον μίγμα σοκολάτας από πάνω. Θα λιώσει. Αν σου πει “άνευ”, θα πάρετε τον Γαλακτομπακλαβά. Δεν τον έχω δοκιμάσει όμως φίλοι και φίλες ορκίζονται σε αυτόν οπότε, τόλμησέ το. Να της τον ταΐσεις εσύ. Θα πέσει.

• Όλα τα παραπάνω θα τα συνδυάσετε με κρασάκι, από εκείνα που δεν σου κάνουν το κεφάλι κουδούνι.

Αφού περάσετε όμορφα και φάτε, εξίσου, όμορφα, σαν τζέντλιμαν, θα βγάλεις το μασούρι να πλερώσεις. Θα δώσεις 35-40€ για ένα, πλήρες, γεύμα με ποτό και πιάτα στη μέση για τους δυο σας (αν πάρετε πολλά κυρίως πιάτα ή κάποια από τα θαλασσινά τους, ίσως δώσεις και 45€). Θα χαρείς γιατί δεν θα σου έχει πάει ο κούκος αηδόνι, ενώ θα έχει χαρεί και το αηδόνι που συνοδεύεις.

Μετά από ένα τέτοιο γεύμα, με ποιοτικές πρώτες ύλες, ενδιαφέροντες συνδυασμούς, εξυπηρετικό σέρβις και ευχάριστο κλίμα, θα είναι πλέον δικιά σου.

Αν θες το πακέτο αυτό, θα την πας βόλτα στη Βόλτα.

08 Μάρ 2018

Μεγαλη παρέα 8 ατόμων Σάββατο βράδυ επισκεφθηκαμε το μαγαζί.

Χώρος (4/4):

Το μονο αδύναμο σημείο του αλλά έχει κάνει οτι μπορεί να τοκαλυτερεψει. Παλιό οίκημα σε περιοχή ωραία αλλά με τεράστιο πρόβλημα στο παρκάρισμα.

Γεύση (4/4):

Οτι πήραμε (που νομίζω τα πήραμε όλα) τα βάλαμε στην μεση και δοκιμάσαμε όλοι. Μου έμεινε το μοσχαράκι και το χοιρινό μαγειρευτά. Όλα όμως ηταν εξαιρετικά!!

Δοκιμάσαμε επίσης την τυρόπιτα, τα τυρομπαλάκια, πατάτες τηγανιτές, λουκάνικο απο κουνέλι και άλλα πολλά πίατα τα οπόία μας άρεσαν. Να προσθέσω την μπύρα με το όνομα Κατσίκα απο κάποιο νησί της Ελλάδας που δεν θυμάμαι.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Πολύ ευγενικός ο ιδιοκτήτης, κατατοπιστικός και υπομονετικός. Το σέρβις καλό με μικρές καθυστερήσεις και μπέρδεμα στα πιάτα με το διπλανό τραπέζι.

Value for money (4/4):

Πολύ καλές τιμές για αυτά που φάγαμε με μεσο όρο τα 20 ευρώ το άτομο υπο φυσιολογικές συνθήκες.

Συμπέρασμα:

Πολύ αξιόλογο μαγαζί το οποίο αξίζει πραγματικά να επισκεφθείτε. Η αλήθεια ειναι οτι με καθυστέρηση βαζω αυτήν την κριτική για το τόσο αξιολογο εστιατόριο!

31 Μαι 2017

Το πρώτο μέρος της τριλογίας χώρων εστίασης που έφαγα θαλασσινό μενού, περιλαμβάνει τη Βόλτα. Μια κριτική λοιπόν, για ένα μαγαζί καθ’ όλα άξιο και με ένα διαφορετικό μενού από αυτό που έχει περιγραφεί από τους υπόλοιπους χρήστες.

Όχι βέβαια γιατί είμαστε περίεργοι στο φαγητό, αλλά γιατί ήταν νηστεία και η οικοδέσποινα και συνάμα ιδιαιτέρα του προέδρου, μαζί με το δίδυμο που τρέχει την ‘’Βόλτα’’, επιμελήθηκαν ένα αξιοθαύμαστο, νηστήσιμο και γευστικό μενού.
Κυριακή μεσημέρι κινήσαμε λοιπόν για Πετράλωνα, όχι στην γνωστή πιάτσα πέριξ της Τρώων, αλλά από την κάτω μεριά των γραμμών του ηλεκτρικού και κοντά στον ομώνυμο σταθμό.

Παρκάρισμα με σχετική ταλαιπωρία, μιας και κυριαρχούν τα στενά δρομάκια της παλιάς Αθήνας και ο Έλληνας συνεχίζει και παρκάρει όπου και όπως θέλει. Ο ηλεκτρικός σίγουρα βολεύει.

Ο χώρος δεν είναι από τα φόρτε του μαγαζιού. Μια ευρύχωρη σάλα με κλασσικά ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, από πάνω καρό μουσαμάδες σε διάφορα χρώματα και μικρά ανθοδοχεία με μυρωδάτα λουλουδάκια. Ψηλοτάβανος, φωτεινός, τοίχοι ανοιχτόχρωμοι με χρώματα γεμάτα ζωντάνια, μικρά ραφάκια με λίγα vintage αντικείμενα επάνω τους και –αυτό που ξεχωρίζει- μια μεγάλη αφίσα-γάζα με γραμμένη στην καθαρεύουσα μια πολύ παλιά συνταγή.

Στα φόρτε είναι σίγουρα η εξυπηρέτηση από την κοπέλα που σέρβιρε αλλά και από τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού. Δεν θα κλέψω από τις προηγούμενες κριτικές να σας πω ονόματα, θα αναφέρω μόνο ότι και οι 2 τους ήταν εξαιρετικοί. Με το μαγαζί πλήρες, τίποτα δεν καθυστέρησε, το χαμόγελο κανονικότατο και ζεστό, η ανάλυση των υλικών υποδειγματική και γενικά δεν τους ξέφυγε τίποτε.

Ήπιαμε και τι δεν ήπιαμε. Ανάλυση για τον Johnny. Ελληνικότατη Argos star weiss με σήμα τον μαύρο τον σκύλο τον αράπη που γαυγίζει και από πάνω red star σαν του Ερυθρού Αστέρα ή του Ρώσικου Στρατού. Έντονα αρωματική, με κυρίαρχα το γαρύφαλλο και την μπανάνα και ισορροπία σιταριού και κριθαριού δίνοντας μια νόστιμη ελαφριά και υπόγλυκη αίσθηση. Ελλάδα όταν θες, μπορείς.

Η μπύρα μας άνοιξε την όρεξη για να εισαχθούμε ομαλά στο φαγητό.
Πολίτικη σαλάτα δροσιστική και όξινη με λάχανο, καρότο, κρεμμυδάκι και κρίταμο ιδανικός μεζές για αρχή, μαζί με πλατό με λευκή αεράτη ταραμοσαλάτα με βελούδινη υφή και καυτερό χούμους από κόκκινα φασόλια. Το φρέσκο ψωμί σαν άλλο υποβρύχιο ‘’Παπανικολής’’, εξερεύνησε πολλάκις και τις 2 αλοιφές και τις βρήκε υπέροχες, ντελικάτες και τολμηρές!!!!

Μανιτάρια Johnny, κομμένα σε μικρά κομμάτια σοταρισμένα με θυμάρι και λευκό κρασί και κρεμμυδάκι ψιλοκομμένο στην κορυφή. Μέχρι και ο μικρός μου γιος δοκίμασε και ξαναδοκίμασε και άρχισε τα μμμμ.

Και επειδή έκλεψε μανιτάρια, του έκλεψα πατάτες τηγανιτές κομμένες σε κυβάκια, αρωματισμένες με σκόρδο και διάφορα μυρωδικά, για τις οποίες είχα ακούσει πάρα πολλά και δικαίωσαν τους γράφοντες αλλά και τις προσδοκίες μου.

Πίτα νηστίσιμη, πέταλο το σχήμα, με λαχανικά, μυρωδικά, μαύρο και λευκό σουσάμι. Γευστικά πολύ καλή αλλά κάπου με ξένισε το φύλλο που ήταν μαλακό, λεπτό και ένα. Θεωρώ ο λόγος ήταν ότι, λόγω καταβολών προτιμώ τις χορτόπιτες με πολλά crispy φύλλα, χωρίς πολλά – πολλά μυρωδικά και με συγκεκριμένα χόρτα εντός.
Σουπιές κρασάτες με ρύζι, ωραίο το ρυζάκι και οι σουπιές με ένταση και λουσμένες στην κόκκινη σάλτσα. Μαμαδίσιο πιάτο που καταναλώθηκε σε σύντομο χρόνο.

Για το τέλος άφησα το πιάτο έκπληξη του μεσημεριού. Ζυμαρικά με θαλασσινά. Το πιάτο με το που ακούμπησε στο τραπέζι, ‘’έδειξε’’ την αξία του. Στριφτάρια από το αγαπημένο μου νησί του Αν. Αιγαίου, σωστά βρασμένα, με πολλά μυρωδικά, λίγη ψιλοκομμένη πιπεριά και ντομάτα και πολλά μα πάρα πολλά θαλασσινά. Χταποδάκι, μύδια, καλαμάρι, γαρίδα. Απόλαυση στο χτίσιμο, στην παρασκευή και στην παρουσίαση. Δώσαμε τα εύσημα στην κυρία παρά του προέδρου αλλά και στον ιδιοκτήτη.

Γλυκό του μαγαζιού δεν δοκιμάσαμε μιας και ήμασταν σε εορτή και υπήρχε όμορφη και γευστική τούρτα.
Κοιτάζοντας κλεφτά τον κατάλογο οι τιμές είναι και αυτές παλιάς Αθήνας, οπότε με νορμάλ φαγητό και ποτό, κεράσματα που είναι στα standards του μαγαζιού κ. λπ, ο λογαριασμός δεν θα ξεφύγει πάνω από 18-20 ευρώ και θα φύγετε χορτασμένοι και ικανοποιημένοι.

Παρεμβολή ή εξωτερική παρέμβαση ή διαφήμιση στο ράδιο:
Σίγουρα οι Χιώτες πάνε δυο- δυο,
στη μπανιέρα όπως είπε ο Βαγγέλης ο Γερμανός ισχύει το δυο-δυο,
τα κορίτσια στην εποχή που έγραψε ο Νιόνιος το τραγούδι πήγαιναν δύο- δύο,
στη λαϊκή οδό Ασκληπιού σίγουρα θα βρεις ζαρζαβατικά που πουλιούνται δύο -δύο ειδικά στο κλείσιμο,
αλλά

οι κριτικές δύο- δύο ή και τρεις-τρεις τη βδομάδα, από τα ίδια άτομα με κουράζουν. Μπαΐλντισα. Τόπο στο νέο αίμα, τροφή σε νέους χρήστες, οι παλιοί αργά αλλά σταθερά.
Κλείνοντας, θεωρώ ότι η ‘’Βόλτα’’ διατηρεί το feeling της παλιάς Αθήνας με κάποια στοιχεία μοντέρνου αλλά καθαρά μαμαδίσιου φαγητού που χωρίς να συγκλονίζει σε αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο.
Έχω αφήσει ενέχυρο, έτσι ώστε να μην παραλείψω να την επισκεφτώ ξανά, για να δοκιμάσω και το κανονικό μενού, μετά καλής παρέας, ζωντανής μουσικής ή απλά ραδιοφώνου.

26 Ιαν 2018

Είχα πρωτοπάει στη Βόλτα πριν δύο χρόνια, λίγο αφότου είχε ανοίξει. Την θυμάμαι πολύ αμυδρά, μάλλον επειδή την είχα συνδέσει με μια όχι και τόσο ευχάριστη φάση ζωής (ξέρετε τώρα, τοξικοί έρωτες, νεύρα, άγχος-όλοι τα έχετε περάσει! ). Ακολούθησε ένα τρελό μεθύσι, στομαχικές διαταραχές (από το μεθύσι), ένα απίστευτο hangover και καθώς την είχα κάπως συνδέσει με "δραματικά" γεγονότα απέφευγα να ξαναπάω για καιρό, παρότι μου είχε αρέσει το φαγητό. Είχε δεν είχε όμως με έπεισε η κολλητή μου, έτσι βρεθήκαμε ένα Σάββατο μεσημέρι του Γενάρη να βολτάρουμε στα Κάτω Πετράλωνα.

Η υποδοχή στη Βόλτα ξεχειλίζει φιλοξενία. Ο ιδιοκτήτης είναι ένας ευγενικός και εξυπηρετικός άνθρωπος, που αμέσως σε καλοδέχεται και προσπαθεί να σε κάνει να νιώσεις άνετα. Ο χώρος όπως έχει αναφερθεί και πάλι είναι πολύ απλός, χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές πινελιές, παρ' όλα αυτά πολύ άνετος, με μεγάλα τραπέζια και επαρκείς αποστάσεις μεταξύ τους. Δε νιώθεις ότι είσαι κολλητά με τον δίπλα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Το ψωμάκι που μας έφεραν ήταν φρεσκότατο και νοστιμότατο, ενώ συμπαθές ήταν και το ντιπάκι "καλωσορίσματος" με το κρεμώδες τυρί και τα μυρωδικά. Πήραμε χύμα ροζέ κρασί, το οποίο δεν μας ενθουσίασε, δε μας χάλασε όμως κιόλας. Κι επειδή περνούσαμε πολύ καλά, μετά τον πρώτο γύρο ζητήσαμε επανάληψη (δεν ξέρω τι συμβαίνει και κάθε φορά πίνω τόσο σε αυτό το μαγαζί! ).

Από φαγητό προτιμήσαμε τα εξής: μία σούπα φακή-πορτοκάλι (πιάτο ημέρας) χωρισμένη στη μέση, μια σαλάτα με σέλινο, καγιανά και για κυρίως χορτοφαγικό μπιφτέκι για μένα και λαγωτό (κρέας μαγειρεμένο με σάλτσα και διάφορα μπαχαρικά συνοδεία ρυζιού) για τη φίλη μου. Επιπλέον, με τον καγιανά μας κέρασαν και μια μερίδα πατατούλες. Επίσης έχω μια αίσθηση ότι ίσως να πήραμε και κάποια από τις "αλοιφές" τους, αλλά έχει κολλήσει το μυαλό μου τώρα και τα φωτογραφικά μου ντοκουμέντα είναι ελλιπή!

Γενικές εντυπώσεις περί φαγητού πολύ θετικές, μου άρεσε αυτός ο συνδυασμός δημιουργικού και κλασσικού, μου έβγαλε μια απλότητα και τιμιότητα. Δεν τρως γκουρμέ, αλλά απλό καλομαγειρεμένο φαγητό κάπως "πειραγμένο", σε ένα φιλόξενο περιβάλλον.

Πιο συγκεκριμένα, καταρχάς μου άρεσε πολύ η σούπα! Από παιδί σιχαινόμουν τις φακές, αυτή η κλασική σούπα που φτιάχνουν στα ελληνικά σπίτια. Μεγαλώνοντας και βλέποντας με πόσους δημιουργικούς τρόπους μπορεί να τις χρησιμοποιήσει κανείς έχω αναθεωρήσει. Επιπλέον, εδώ και ενάμιση χρόνο που δεν καταναλώνω κρέας προσπαθώ να τρώω όσο περισσότερα όσπρια μπορώ και εκτιμώ ιδιαίτερα να βλέπω ενδιαφέρουσες εναλλακτικές όπως εκείνη της Βόλτας με το πορτοκάλι.

Αγάπησα τα χορτοφαγικά μπιφτέκια με κινόα (συν μανιτάρια και όσπρια νομίζω). Ήταν νοστιμότατα και ελαφριά! Ζήτησα και λίγο λεμονάκι που τους ταιριάζει και τα απογείωσε! Το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν τα απλά λαχανικά που συνόδευαν το πιάτο. Θα το προτιμούσα με πατάτες σε όποια μορφή ή σαλάτα.

Εξαιρετικός και ο καγιανάς, τον πήραμε απλό, χωρίς απάκι εννοείται, αλλά και χωρίς φέτα επειδή δεν την τρώει η φίλη μου. Προσθέσαμε τις εξαιρετικές πατατούλες που μας έφεραν κομμένες σε κυβάκια και ο όλος συνδυασμός μου άρεσε πολύ.

Κατά τα άλλα το λαγωτό άρεσε αρκετά στη φίλη μου, το ίδιο και η σαλάτα, η οποία εμένα μου φάνηκε απλά συμπαθής.

Στο τέλος μας ρώτησαν αν θέλαμε γλυκό ή ποτό μαστίχας για κέρασμα και προτιμήσαμε την δεύτερη εναλλακτική. Όταν βέβαια είδαμε κάτι δελεαστικά γλυκά να προσγειώνονται στα δίπλα τραπέζια σα να αναθεωρήσαμε λίγο, αλλά δεν πειράζει, είχαμε ήδη φάει αρκετά!

Ο λογαριασμός ήρθε στα 50-51, περιλαμβάνοντας βέβαια και ένα κιλό κρασί. Νομίζω θα το ήθελα ένα κλικ πιο κάτω, ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς ότι, εκτός του λαγωτού, όλα τα πιάτα που πήραμε ήταν χορτοφαγικά και επομένως γενικά πιο οικονομικά. Παρ' όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το φαγητό εκεί ακριβό.

Σίγουρα θα ξαναπάω: για τη φιλοξενία, τις γεύσεις και πάνω από όλα για τη μεγάλη ποικιλία σε χορτοφαγικές και vegan επιλογές. Όταν βλέπω επιχειρηματίες (και ανθρώπους γενικότερα) να στηρίζουν τις επιλογές μου, αυτόματα θέλω να τους στηρίξω κι εγώ!

Και φυσικά, η Βόλτα δεν συνδυάζεται τώρα στο μυαλό μου με εκείνη την περίοδο και εκείνη την έξοδο πριν δυο χρόνια, αλλά με νέες ευχάριστες αναμνήσεις!

26 Σεπ 2016

Αγαπούλα.... Πούλα....

Αυτή η πολύ πετυχημένη διαφήμιση τριγυρίζει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό. Αν και αρκετά καυστική, εκμεταλλευόμενη τα τεκταινόμενα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί σε όλους τους επαγγελματικούς τομείς. Business is business και όπου φύγει φύγει. Ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο. Άλλοτε πουλάς φθηνά και άλλοτε ακριβά. Άλλοτε ξεφορτώνεσαι τα "παλτά" και άλλοτε πουλάς κάποια καινοτόμα ιδέα σου. Τι συμβαίνει όμως όταν δυσαρεστείς το κοινό σου;Η συγκεκριμένη διαφήμιση απεικόνιζε τον συγχωρεμένο Big Mac (Ψωμιάδη) που ήταν κατηγορούμενος για πολλές υποθέσεις που δεν έχουν σχέση με το παρόν σάιτ.

Επιστρέφω πίσω και αναλύω 2 λέξεις. Η πρώτη λέξη λέγεται κοινό. Στο πόδοσφαιρο και γενικότερα στον αθλητισμό τους λένε fans (fanatics) και μπορούν να επηρρεάσουν καταστάσεις. Να σε αποθεώσουν όπως τον Κόκκαλη ή να σε διώξουν όπως τον "αγελαδίτσα" Φιλίππου (ΦΑΓΕ) στην μπασκετική ΑΕΚ όπου ήθελαν να κάνουν κουμάντο αυτοί. Τι σχέση έχει πάλι αυτό με το παρόν σάιτ;Έχει....

Μέσω του σάιτ αναπτύχθηκαν φιλίες και ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια και κάποιες επίμονες προσπάθειες χρηστών αναπτύχθηκε μεταξύ μας μία αλληλοεκτίμηση και ένας κοινός κώδικας κατανόησης, είτε μιλάμε μεταξύ μας συχνά είτε όχι. Οι πιο παλιές καραβάνες καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και πάμε στη δεύτερη λέξη.

Καινοτομία. Αναφέρεται ως νέα και πρωτοποριακή ιδέα γύρω από την υλοποίηση κάποιου πράγματος. Μια τέτοια ήταν και αυτή κάπου στο 2008 από τους ιδρυτές του σάιτ. Όπως κάθε πράγμα, έτσι και το σάιτ χρειάστηκε 3-4 χρόνια για να αναδυθεί στον αφρό. Μπαίνω στο θέμα. "Καινοτομία και επιχειρηματικότητα".... Παίρνω έναν φίλο για να βγούμε έξω να τα πούμε πριν φύγω για διακοπές. Κλείνω μέσω e-table τραπέζι για τη Βόλτα με 20% έκπτωση και παίρνω τηλέφωνο την τρελοΠαναγιώτα να τη ρωτήσω λεπτομέρειες μιάς και έχει κάνει αρκετές επισκέψεις. Αυτή με τη σειρά της έχει δώσει ήδη εντολή στον Ξενοφώντα να μας περιποιηθεί. Το ίδιο θα έκανα εγώ με τον Κώστα στο Ταξιδεύοντας, το ίδιο ο Jimaros με τον Κώστα στη Φυσαρμόνικα κοκ.

Με τη χρήση gps φτάνουμε στην ώρα μας,21.30 ημέρα Τρίτη 20/9/2016. Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω να σας πω, πάντως η Βόλτα βρίσκεται στα Κάτω Πετράλωνα, σχετικά κοντά από την Πειραιώς. Το παρκάρισμα ήταν κάτι ενδιάμεσο. Ούτε εύκολη περίπτωση ούτε δύσκολη. Και πάμε στα πιο σημαντικά. Μπαίνοντας μέσα νιώθουμε θετικά vibes. Έρχεται ο Ξενοφώντας, μας συστήνεται πολύ ευγενικά και φιλικά. Πρόθυμος κατά τη διάρκεια όλης της βραδιάς να μας πει την ιστορία του μαγαζιού, τις σκέψεις του για την επιχείρηση του από δω και στο εξής. Φυσικά δεν παρέλειψε να μας πει λεπτομέρειες για τις συνταγές του και να μας ανοίξει την όρεξη για τον χειμώνα με κόκκορα και με χουνκιάρ μπεγεντί. Και με αρκετά κεράσματα παρακαλώ. Υπάρχουν φωτογραφικά ντοκουμέντα γι'αυτό. Τzia και Ξενοφώντα σας ευχαριστούμε!

Για τον χώρο μην περιμένετε κάτι extreme, πρόκειται για πολύ πολιτισμένο χώρο, με απαλή μουσική για να συνοδεύσει ευχάριστα το δείπνο σου. Τραπεζοκαθίσματα ξύλινα, ωραία σερβίτσια (καθόλου φθαρμένα). Οι υπόλοιπες λεπτομέρειες προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθώς μου έβγαλε ζεστασιά το μέρος.

Ο κατάλογος δεν είναι κουραστικός, εστιάζει κυρίως σε ορεκτικά και σε προσεγμένα κυρίως (όχι παραπάνω από 7-8). Κάθε μέρα έχουν ένα ορεκτικό και ένα κυρίως σαν πιάτο ημέρας. Η βαθμολογία ίσως φανεί υψηλή για την ποιότητα, μου άρεσε πολύ όμως που ούτε φουσκώσαμε ούτε είχαμε δυσάρεστες συνέπειες μετά την επίσκεψη μας. Πραγματικά το φαγητό ήταν ελαφρύ για το είδος του. Οκ, στις συνταγές τους παίρνει να κάνουν βελτιώσεις και θα βρουν τον δρόμο τους, μόλις τον Οκτώβρη θα κλείσουν τον πρώτο τους χρόνο.

Παραγγείλαμε:

- Παγωμένο νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνεχώς.

- Ψωμί στα 0.7 ευρώ. Μας ήρθε ελιόψωμο μαζί με ένα ντιπ με βάση μπύρας. Νόστιμο, μας προσφέρθηκε και δεύτερη παρτίδα. Πολύ δροσερό το ντιπάκι.

- Τυρομπαλάκια με μυρωδικά (3-4 διαφορετικά όπως είπε ο Ξενοφώντας) και μαρμελάδα τομάτας στα 4.8 ευρώ. ΄Επρεπε να ρωτήσω αν ήταν ψημμένα γιατί τελικά μας ήρθαν άψητα. Όχι ότι δεν τα φάγαμε αλλά θα προτιμούσα να έλιωναν στο στόμα. Συνοδευόντουσαν από κρακεράκια ελιόψωμου και ήταν δροσερές μπουκίτσες, καθόλου αλμυρές.

- Cheesecake τομάτας στα 7 ευρώ. Η βάση είναι από χαρουπόψωμο, με κρέμα ελληνικών τυριών, μυρωδικά, ελιά και κάππαρη. Φρεσκότατο, με αρκετές εναλλαγές στη γεύση. Θα ήθελα πιο τραγανή τη βάση αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική θέση. Ελαφρύ!

- Πατάτες κυδωνάτες που μας τις κέρασαν για να τις βουτήξουμε στον καγιανά, τιμή καταλόγου στα 3.8 ευρώ. Στην αρχή βράζονται και μετά περνούν μια βόλτα από τη φριτέζα, νοστιμότατες πραγματικά, αξίζουν. Έχουν και λίγο σκορδάκι.

- Καγιανάς σε σάλτσα φρέσκιας τομάτας και 2 αυγά ποσέ στα 4.8 ευρώ όπου και πάλι μας κεράστηκαν για να δοκιμάσουμε. Φοβερή σάλτσα τομάτας, για πολλές βούτες και φρεσκότατα αυγουλάκια, πραγματικά σπιτικό πιάτο. Στανταράκι στην επόμενη επίσκεψη. Ήρθαν και σε ωραίο σκεύος!

- Κοτόπουλο μαστίχας στα 8.5 ευρώ. Πιάτο ημέρας που κέντρισε το ενδιαφέρον του φίλου. Λιώμα το κοτόπουλο, ωραίο και το ρυζάκι. Άρεσε στον φίλο αλλά δεν το κατάφερε. Συνοδευόταν με μπασμάτι, πληθωρικό πιάτο.

- Χοιρινό κεδρόμηλο στα 9.5 ευρώ. Εξαιρετικό το κρέας, λιώμα πραγματικό. Όσο και να έτρωγα δεν χόρταινα ενώ και ο πουρές ήταν πραγματικά φοβερός και σπιτικός. Καταλάβαινες την πατάτα ρε παιδί μου. Η σάλτσα αρκετά ελαφριά, θα την ήθελα πιο έντονη για να βγάζει κι άλλη γλυκύτητα.

- Μισό λίτρο ημίγλυκο κρασί στα 4.4 ευρώ, πολύ καλό μπορώ να πω μετά βεβαιότητος και χωρίς να βαράει. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

- Lemon pie και cheesecake σοκολάτας με βάση χαρούπι και δικό τους γλυκό κουταλιού βύσσινο στα 4.8 ευρώ.2 γλυκά παραγγείλαμε, μας χρέωσαν το ένα. Κολασμένο cheesecake με ένα είδος πραλίνας, μυστικό του καταστήματος. Μακάρι να το είχα στο σπίτι να τρώω για πρωινό ένα κομμάτι κάθε μέρα. Η lemon pie ελαφριά, άρεσε στον φίλο περισσότερο, με ελαφριά σαντυγί αντί μαρέγκας.

Σύνολο στα 39.7 ευρώ, με την έκπτωση 33 ευρώ. Εξαιρετικά.

Τι μου έμεινε από τη Βόλτα;

Το περιβάλλον γύρω μας συνεχώς μεταβάλλεται. Οι περισσότεροι μας έχουμε όνειρα, τα περισσότερα ανεκπλήρωτα. Ο Ξενοφώντας έφυγε από τον τομέα του μάρκετινγκ γιατί βρήκε ενδιαφέρον και μεράκι στην εστίαση. Με τη θέληση που έχει και τη διάθεση που επιδεικνύει, θέλει να αποκτήσει μια γκάμα φίλων που τον επισκέπτονται στη σάλα του για να φάνε καλά και να πούνε 2 κουβέντες παραπάνω. Δεν τους βλέπει σαν 20άρικα που έρχονται, ούτε θέλει να κερδίσει κάτι εις βάρος τους. Όπως είπε χαρακτηριστικά, θέλει να κοιμάται ήσυχος τα βράδια.

Και επειδή τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς..... Καλό είναι να μην το βάζουμε στα πόδια και να φεύγουμε όπως τα ποντίκια που εγκαταλείπουν το πλοίο. Αυτό ισχύει για όλους τους τομείς της ζωής μας.

Υ. Γ Ένα ευχαριστώ πότε δεν έβλαψε κανέναν.

Υ. Γ 2 Ένα καλωσορίσατε, επίσης....

Υ. Γ 3 Γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα!!!! Χαχαχα, αγαπούλα... πούλα!!!!

23 Ιαν 2017

Παρασκευη βραδυ, μετα απο δυσκολη εβδομαδα, με νευρα, σκληρη προπονηση, αλλα σε Χριστουγεννιατικη διαθεση, η καλυτερη επιλογη ηταν βολτουλα με αγαπημενη φιλη.
Την επιλογη του μαγαζιου την αφησα επανω της και με κλειστα ματια, προτεινε τη βολτα, οποτε δεχτηκα με χαρα, της εχω αλλωστε απολυτη εμπιστοσυνη.
Εφτασα με μικρη καθυστερηση, αφου παρκαρα με σχετικο βαθμο δυσκολιας.
Μπαινοντας μεσα ο χωρος μου εδωσε, αμέσως αισθηση ζεστασιας και ηρεμιας, οτι ακριβως χρειαζομουν. Παρότι ειχε αρκετο κοσμο δεν ενιωσα ενοχληση, ουτε απο τον καπνο τσιγαρων ουτε φασαρια, αντιθετως ειχαμε τη δυνατοτητα να τα πουμε με ανεση.
Η εξυπηρετηση ηταν παρα πολυ καλη! Τα παιδια που τρεχουν το μαγαζι, εχουν μερακι για τη δουλεια τους, πραγματικο ενδιαφερον για να μεινει ικανοποιημενος ο πελατης. Στα τυπικα και πιατα μας προτειναν και κερασματακι ηρθε και ολα στην ωρα τους.
Το φαγητο με ολα αυτα μπηκε σε δευτερη μοιρα, ΚΑΚΩΣ καθως οτι φαγαμε ηταν ΦΟΒΕΡΟ.
Δοκιμασαμε λοιπον:
-Ποικιλια απο τρεις αλοιφες, χουμους (απο κοκκινα φασολια) οσο πικαντικο πρεπει, μελιτζανοσαλατα νοστιμοτατη και καπνιστη και κλασικό χούμους γευστικο το αποτέλεσμα.
-Λουκανικο απο κουνελι, δε θα πω πολλα απλα δοκιμαστε το!!
-πατατες σε κυβακια με λιγο σκορδακι για το αρωμα και αλλα μυρωδικα, το ιδανικο συνοδευτικο.
-χοιρινο με κεδρομυλο και πουρε, το πιατο που μας προτεινε ο Ξενοφωντας(ιδιοκτητης του μαγαζιου) και ναι οντως αξιζει δοκιμης, τρυφερο το χοιρινο, νοστιμος και με σωστη υφη ο πουρες.
Εν ολιγοις, νοστιμο και ποιοτικο φαγητο με γευσεις που κανουν τη διαφορα.
Προφανως και εχω ηδη καποια πιατα στο μυαλο μου για την επομενη επισκεψη, αυτο το συκωτι με σημαδεψε.
Ηπια για αρχη μια βεργινα και μετα μια "κατσικα" τι??δεν την ξερετε?? σπευστε να τη μαθετε και να τη δοκιμασετε, μικροζυθοποιια φολεγανδρου, τελεια.
Η φιλη κρασακι, που μαλλον της αρεσει, δεν εχω γνωμη γιατι δεν πολυπινω κρασι και δε δοκιμασα.
Τα παραπανω που ηταν αρκετα για δυο ατομα κοστισαν περιπου 30 ευρω(στρογγυλοποιημενα προς τα κατω απο τον Ξενοφωντα). Για οσα φαγαμε, ποιοτικα και ποσοτικα και βεβαιως ηπιαμε το ποσό ειναι ελαχιστο.
Δε χρειαζεται να πω εαν το προτεινω. Προφανως ναι!
Το μενου ειναι μικρο αλλα επαρκεστατο και καλυπτει ολα τα γουστα.
Υ. γ. Αγαπητη φιλη σου βγαζω το καπελο!

22 Φεβ 2017

Επιλέξαμε την Βόλτα ένα βράδυ καθημερινής για να απολαύσουμε με ησυχία το δείπνο μας και να περάσουμε ωραία σε αντίθεση με Παρασκευές και Σάββατα.
Πράγματι ο χώρος πολύ καλός ψηλοτάβανος, καθαρός από τσιγάρα, ωραία μουσική, διακριτικά διακοσμημένος. Τα τραπεζάκια άνετα και στις σωστές αποστάσεις, απέπνεε μια ηρεμία που σε προδιέθετε ότι θα περάσεις καλά.

Το Service υπήρξε άριστο από τον Ξενοφώντα, ο οποίος είναι γνώστης του αντικειμένου και ιδιοκτήτης του μαγαζιού.
Πολύ φιλικός, κατατοπιστικός, πάντα παρόν σε οτιδήποτε χρειαστήκαμε, είναι παράδειγμα προς μίμηση για πολλούς ΔΗΘΕΝ ιδιοκτήτες.

Ο κατάλογος όχι πολύ μεγάλος, αλλά περιεκτικός, με μικρή αλλά καλή λίστα ποτών.

Για καλωσόρισμα δύο ελιόψωμα με πικάντικο Dip μέντας και γιαουρτιού.

Δροσερό νερό από καράφα.

Πήραμε:
Πολίτικη σαλάτα, καλή και δροσερή

Μελιτζάνα ψητή με τυρί φέτα και πιπεριά, ωραία και ελαφριά

Τάρτα λαχανικών με μπόλικη γέμιση τυριών, καρότα και μανιτάρια (τάρτα ημέρας). Γευστική.

Χοιρινό με κεδρόμηλο και σπιτικό πουρέ. Πολύ καλό, αν και η ποσότητα του κρέατος ήταν αρκετά μικρή σε αντίθεση με τον συνοδευτικό πουρέ που γέμιζε το πιάτο και ήταν υπερβολικός.

Συκώτι ψητό με καραμελωμένα κρεμμύδια και σπιτικό πουρέ. Εξαιρετικό και σωστά ψημένο.
Γενικά ο πουρές δεν ήταν βελούδινος, αλλά περιείχε κομματάκια πατάτας (που δεν έπρεπε).

Λουκάνικο από κουνέλι. Μας άρεσε.

Ήπιαμε χύμα κρασί Μαλαγουζιά με ωραία επίγευση.

Στο φινάλε μας κέρασαν μια μικρή τριλογία γλυκών, η οποία έκλεισε εξαιρετικά την βραδιά μας.

Το κόστος για δύο άτομα ανήλθε σε 46,70 EURO, που κατά τη γνώμη μου, αν και τσιμπημένο, τα αξίζει.

Parking, καίτοι καθημερινή, τρομερά δύσκολο.

21 Δεκ 2016

Βράδυ καθημερινής με αρκετό κρύο αναζητούσαμε μια "διαφορετική" ταβέρνα. Απο καιρό είχα σταμπάρει τη Βόλτα, αλλά για κάποιο λόγο όλο κάτι γινόταν και δεν πηγαίναμε.

Κράτηση μέσω e-table που μας έδωσε ένα εκπτωτικό αέρα 20%, για να μπορέσουμε να ξεφύγουμε άνετα στην παραγγελία.

-------------
Λιτός, στολισμένος όμορφα, άνετα τα τραπέζια με αρκετή απόσταση μεταξύ τους και μπράβο τους γι' αυτό. Ψηλοτάβανο, με αρκετή θέρμανση παρά το κρύο.

-------------
Λίγος κόσμος, λόγω ημέρας και καιρικών συνθηκών. Μισογεμάτο ήταν το μαγαζί όταν φύγαμε. Μας υποδέχτηκε ένας κύριος μόλις φτάσαμε, ο οποίος ήταν εκ των ιδιοκτητών και ο οποίος εκείνη τη μέρα εκτελούσε και χρέη σερβιτόρου. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε (βέβαια δε γινόταν χαμός). Ήταν ευγενέστατος, κατατοπιστικός στο να μας μιλήσει για τα πιάτα και να μας φρενάρει όταν ξεφύγαμε στην παραγγελία (αλλά κλασσικά, δεν τον άκουσα και το παράκανα).

Κέρασμα στην αρχή χειροποίητο ελιόψωμο με μέντα και μια σως γιαουρτιού. Νεράκι κρύο σε κανάτα.

-----------
2 άτομα παραγγείλαμε:

- Κύβους πατάτας με φασκόμηλο: Ωραίο. Ήταν σαν τηγανισμένες που πρώτα είχαν περάσει απο το φούρνο ή κατι τετοιο. Χωρίς ίχνος λαδίλας, αλλά θα τις ήθελα λίγο πιο ψημένες, να είναι πιο μαλακές

- Σπετσοφάι: Ωραίο και αυτό, κλασσική συνταγή με καυτερό λουκάνικο

- Καγιανάς με αυγά ποσέ: Ποσαρισμένα αυγά πάνω σε κόκκινη σάλτσα (Ζακυνθινή συνταγή μας είπε ο κύριος). Πολύ καλό, με το αυγό όσο μελάτο έπρεπε για τα δικά μου γουστα. Πέταξα και μερικές απο τις πατάτες μέσα και έγινε χαμός.

- Λουκάνικο κουνελιού: Ιδιαίτερο, χωρίς πολύ λίπος, πολύ κρεατένιο. Μας άρεσε.

- Χοιρινό με κεδρόμηλο: Το κρέας έλιωνε στο πιρούνι και στο στόμα. Συνοδευόταν απο πουρέ και σάλτσα κεδρόμηλο. Πολύ καλό πιάτο.

- Συκώτι ψητό με καραμελωμένα κρεμμύδια: Απίστευτο... Όταν μας το έφερε μας ζήτησε να επιβεβαιώσουμε οτι το ψήσιμο που έχουν κάνει συμβαδίζει με το γούστο μας γιατί αποφεύγουν να το παραψήνουν, το οποίο και εκτιμήσαμε. Νομίζω ήταν τέλειο και σε αυτό πιο πολύ βασίζομαι στην άποψη της γυναίκας μου που μου ζήτησε επιτακτικά "να γράψεις για το συκώτι... ". Όχι παραψημένο, όχι άψητο, είχε πάρει εξωτερικά απο τη σχάρα τις χαρακτηριστικές γραμμές, εσωτερικά ζουμερό και τρυφερό. Το καλύτερο πιάτο.

Ήπιαμε και μισό λίτρο ημίγλυκο Νεμέας, που ήταν πολύ ωραίο.

VfM
-----------
Για τα παραπάνω η αρχική τιμή ήταν 47 ευρώ (αλλά το παρακάναμε). Μετά την έκπτωση πληρώσαμε 38 κανονικά με την απόδειξη μας. Νομίζω οτι η τιμή ήταν πολύ λογική και σίγουρα αξίζει να εκμεταλευτείς την παρεχόμενη έκπτωση.

Τώρα που μας άρεσε θα φέρουμε και τους φίλους μας. Οπότε, σίγουρα κάποια στιγμή θα το ξαναεπισκευθούμε.