ΑΜΦΙΛΥΚΗ
Beer Restaurants

Πατήσια

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ελληνικά πιάτα και διάφορα κρεατικά. Και μεσημέρι. Κάθε Πέμπτη έχει ζωντανή μουσική jazz.

12 Μάρ 2013

Πραγματικά λυπάμαι που η κριτική μου για την Αμφιλύκη αυτή τη φορά, δεν θα έχει ιδιαιτέρως καλά σχόλια! Και δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να γράψω, εάν οι ενστάσεις μου δεν είχαν να κάνουν πλέον και με το φαγητό, που είναι και το σημαντικότερο.

Γι’ αυτό καλό θα ήταν, ο ιδιοκτήτης και νομίζω ο μοναδικός σεφ πλέον (με τον οποίο κατά καιρούς έχουμε πει και δυο κουβέντες παραπάνω -για εστιατορικά θέματα πάντα- και ο οποίος έχει παρακολουθήσει στο παρελθόν το αγαπημένο μας site), να λάβει υπόψη του ότι τα σχόλια αυτά, γίνονται ειλικρινά με όλη την καλή διάθεση έτσι ώστε να αφυπνιστεί, για το δικό του καλό.

Ξεκινάω αφήνοντας τελευταίο το φαγητό:
Χωρίς να είμαι επαγγελματίας, αυτό που θεωρώ αυτονόητο είναι ότι ένας χώρος χρειάζεται ανανέωση για να μπορεί να είναι ευχάριστος, σε έναν άνθρωπο ή σε μια παρέα. Και εάν το μαγαζί πηγαίνει "σφαιράτο" έχει καλώς, αφού βλέπεις όμως καλέ μου άνθρωπε ότι ο κόσμος έχει "κόψει λάσπη" τι ακριβώς περιμένεις;;

Για να γίνω πιο ακριβής: Ιδιόκτητο δίπατο νεοκλασικό ωραιότατο, με συμπαθητική αυλή. Από μόνο του όμως τι να σου κάνει;;

- Έχεις έναν μεγάλο δερμάτινο κατάλογο που τον θυμάμαι από τότε που είχα πρωτοέρθει (μιλάμε για μια 10ετία πίσω) ο οποίος είναι σε αποσύνθεση! Όταν τον ανοίγεις υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σου μείνουν οι... σαλάτες στο χέρι!! Άσε που είναι γραμμένα με μολύβι τα γράμματα και πλέον κάποια έχουν ξεθωριάσει ή σχεδόν δεν φαίνονται.

Βρες τέλοσπαντων μια οικονομική λύση, φτιάξε έστω έναν χειροποίητο, μικρότερου μεγέθους κατάλογο με λίγο χρώμα ή δυο άλλες τσαχπινιές βρε αδερφέ...

- Έπειτα, άλλαξε επιτέλους λίγο το μενού. Δε μπορεί μετά από 10 χρόνια το 95% του καταλόγου να περιλαμβάνει ακριβώς τα ίδια ορεκτικά, τις ίδιες σαλάτες και τα ίδια κυρίως. Όση επιτυχία πια κι αν έχουν (που αν κρίνω από τον κόσμο Παρασκευή βράδυ 3 τραπέζια, δεν έχουν και τόση), κράτα 3-4 σταθερά, αλλά ρημαδοάλλαξε κάτι επιτέλους!

- Κι αυτά τα έρημα τα πιτάκια καισάρειας;; Τέλεια δε μπορώ να πω, αλλά έχω ξεχάσει πια τη γεύση τους - όποτε τα ζητήσουμε δεν υπάρχουν! Δεν θυμάμαι από πότε έχουμε να τα πετύχουμε. "Δεν τα ζητάνε συχνά", λέει το μοναδικό άτομο (συγγενής του ιδιοκτήτη) που έχει μείνει στην εξυπηρέτηση πια και τον κυνηγάς με το τουφέκι. Ε βγάλτε τα βρε παιδιά από τον κατάλογο, τι μου τα αφήνετε να τα βλέπω, να τα λιγουρεύομαι και κάθε φορά να εκνευρίζομαι που δεν υπάρχουν;;;

- Μουσική. Κάντε κάτι και μ’ αυτή. Ο μοναδικός λόγος που κάτι ακουγόταν την τελευταία φορά που το επισκεφτήκαμε προ λίγων εβδομάδων, ήταν γιατί όταν φτάσαμε ήμασταν μόνοι μας. Όταν έχει κόσμο δεν καταλαβαίνεις καν αν υπάρχει. Φανταστείτε ότι αν με ρωτήσετε τι είδους μουσική παίζει, δεν ξέρω να σας απαντήσω. Και βγάλτε την τηλεόραση... λες και ήρθαμε σε μπιλιαρδάδικο!

Για τον χώρο, παρότι είναι επίσης ακριβώς ο ίδιος εδώ και χρόνια, δεν θα πω κάτι. Θα το δικαιολογήσω με τη σκέψη ότι δεν είναι εύκολες εποχές για ανακαινίσεις αν και επίσης πιστεύω ότι και σ’ αυτό υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, προκειμένου να δώσεις έναν αέρα ανανέωσης.

Στην κυριότερη παρατήρηση τώρα, το φαγητό:

Η Αμφιλύκη για μένα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το κότσι!!
Όπως έχω ξαναπεί και πολλές φορές υμνήσει, το κότσι της Αμφυλίκης ήταν το καλύτερο και σε γεύση και σε ψήσιμο από όσα -ανεπιτυχώς- έχουμε δοκιμάσει μέχρι τώρα!! Ήταν για μας το σημείο αναφοράς, γι’ αυτό και παραβλέπαμε όσα προανέφερα. Δεν θα πω για τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα του, γιατί σπανιότατα έχουμε δοκιμάσει.

- Σ’αυτή μας την επίσκεψη όμως, δυστυχώς δεν γευθήκαμε το γνωστό μας κότσι. Δεν ήταν γευστικά κάτι που μας ενόχλησε τόσο, όσο το ότι στο ψήσιμό του σαφέστατα κάτι δεν πήγε καλά. Δεν ήταν μαλακό (συνήθως έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα) και δεν ξεκόλλαγε από το κόκκαλο πράγμα που αν δεν κάνω λάθος, σημαίνει ότι δεν είχε ψηθεί σωστά. Δικαιολογία όμως δεν υπάρχει, τη στιγμή που ξαναλέω ήμασταν οι πρώτοι που δώσαμε παραγγελία. Ούτε βιασύνη υπήρχε, ούτε φόρτος εργασίας.

- Το σουφλέ τυριών, ήρθε καμένο! Όποιος πρόλαβε να πάρει από το κέντρο, κάτι έφαγε. Το υπόλοιπο είχε γίνει ένα κίτρινο πετσί. Και αν κρίνω από τις κριτικές παρακάτω, δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, οπότε επίσης δεν υπάρχει δικαιολογία! Τώρα δεν είμαι σε θέση να ξεχωρίσω αν κάηκε στον φούρνο μικροκυμάτων ή όχι, το αποτέλεσμα πάντως παραμένει το ίδιο... απογοήτευση!

Δυστυχώς, αν σκεφθώ τη μπυραρία αυτή πως ήταν κάποτε και ταυτόχρονα φέρω στο μυαλό μου την τελευταία εικόνα με όλα όσα προανέφερα, μοιάζει με καράβι που βουλιάζει...

Μετά λοιπόν την τελευταία επίσκεψη, λυπάμαι αλλά δεν θα μπορούσα να το προτείνω σε καμία περίπτωση -ανεπιφύλακτα- στους φίλους καλοφαγάδες (όπως έκανα σε παλαιότερη κριτική μου), γιατί δεν θα ήταν έντιμο.

Παρά τα παραπάνω σχόλια όμως, εγώ θα δώσω στην Αμφιλύκη άλλη μια ευκαιρία. Αν όμως τουλάχιστον στο θέμα του φαγητού, αντιμετωπίσω τις ίδιες σημαντικότατες αστοχίες, δυστυχώς θα είναι και η τελευταία.

Μια ταπεινή συμβουλή από έναν απλό καλοφαγά:
Έχετε δύο πλεονεκτήματα
α) έναν πάρα πολύ όμορφο ιδιόκτητο χώρο (στολίδι για την περιοχή),
β) οι τιμές σας παραμένουν σε αρκετά καλό επίπεδο για χρόνια (προς τιμήν σας).
Δεν αρκούν όμως αυτά από μόνα τους.
- Κρατήστε την ποιότητα που είχατε παλαιότερα
- Ανανεωθείτε με "όποιον" τρόπο
- Χαμογελάστε (γιατί πραγματικά λείπουν τα χαμόγελα από την εξυπηρέτηση της Αμφιλύκης) και
- Δώστε στους πελάτες σας τον λόγο, ώστε να παραμείνουν πιστοί στα ραντεβού τους μαζί σας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

11 Ιαν 2013

Επισκέπτομαι το συγκεκριμένο εστιατόριο χρόνια τώρα ...
Πολύ καλός χώρος με καλό φαγητό .

Δεν έχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε μπύρες αλλά εχει μερικές βαρελίσιες που δύσκολα βρίσκεις και σε λογικές τιμές.

Όσον αφορά το φαγητό ορισμένα πιάτα είναι εξαιρετικα (κότσι, μπιφτέκια με ροκφορ, τηγανιά ...)και άλλα αδιάφορα.

Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες στο φαγητο.

23 Ιαν 2012

Επισκεφθήκαμε τη συγκεκριμένη μπυραρία Κυριακή μεσημέρι το Δεκέμβριο 2011 έξι άτομα με κουπόνια προσφοράς από το ίντερνετ. Αν και Δεκέμβρης, τη συγκεκριμένη ημέρα είχε καλό καιρό και αποφασίσαμε να κάτσουμε έξω στην αυλή και ο χώρος μας άρεσε, ενώ αν και βρίσκεται δίπλα σε σχετικά κεντρικό δρόμο δεν είχε φασαρία.

Σε ότι αφορά το φαγητό και οι τρεις σαλάτες που πήραμε (ρόκα παρμεζάνα, πολύχρωμη σε φωλιά παρμεζάνας και του καίσαρα) ήταν πάρα πολύ καλές. Από τα ορεκτικά τα σουτζουκάκια Καισαρείας και το finger food ήταν μέτρια με αρκετή δόση λαδίλας, ενώ το σουφλέ τυριών σχεδόν καμμένο από τα μικροκύματα. Από κυρίως πήραμε κοτόπουλο σχάρας (μέτριο), κοτόπουλο βαλντοστάνα (πολύ καλό), μπιφτέκια με σάλτσα ροκφόρ (εξαιρετικό) και μια ποικιλία κρεατικών (αρκετά καλή). Η μαύρη μπύρα μας άρεσε πολύ, ενώ η ξανθιά μέτρια. Από τα γλυκά το εκμέκ ήταν εξαιρετικό, ενώ το καζαν ντι πι και η πανακότα απλά καλά.

Το σέρβις ίσως να ήταν λίγο αργό γιατί η αλήθεια είναι ότι υπήρχε μόνο ένας σερβιτόρος για όλο το μαγαζί, ο οποίος όμως ήταν πολύ ευγενικός και έκανε ό,τι μπορούσε.

Τέλος, οι τιμές (χωρίς την προσφορά) αρκετά τσιμπημένες, όπως άλλωστε και στις περισσότερες μπυραρίες τις οποίες έχω επισκεφθεί.

22 Ιαν 2012

Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο μαγαζί αρκετές φορές (τελευταία φορά ήταν πριν 2 βδομάδες)

Χώρος: Νεοκλασικό ανακαινισμένο. Διατηρεί την αρχοντιά και την αίγλη της παλιάς Αθήνας.

Φαγητό: η σαλάτα με το απάκι αρκετά καλή, αν και προτιμώ την σαλάτα Καζίνο. Η ποικιλία με τα χειροποίητα πιτάκια-μπουρεκάκια απίθανη. Η ποικιλία των κρεατικών άψογη και χορταστική (κατά την γνώμη μου μπορούν να φάνε 3 άτομα από την ποικιλία που προορίζεται για 2). Η ποικιλία με τα λουκάνικα πολύ καλή. Τα κυρίως του καλομαγειρεμένα όλα, με μεγάλη ποικιλία για να καλύπτει όλα τα γούστα. Πιάτα με μυρωδικά, πιάτα με μπύρα και πιάτα με μπαχάρια…Βέβαια στο κατάλογο υπάρχουν και ζυμαρικά τα οποία τα θεωρώ «παραφωνία» για μια μπιραρία.

Εξυπηρέτηση: Η κουζίνα είναι λίγο αργή αλλά το προσωπικό και ο ιδιοκτήτης άκρως εξυπηρετικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν να αποφασίσεις στο πιάτο που θα πάρεις.

Όλες τις φορές που πήγα οι τιμές κυμαίνονταν στα 20€ – 25€ το άτομο (μαζί με ποτό)

Το μόνο αρνητικό που έχει αυτό το μαγαζί είναι ότι δεν έχει την ποικιλία σε μπίρες που μπορεί κάποιος να βρει σε άλλες μπιραρίες της πόλης. Για αυτό εγώ το θεωρώ ως ένα καλό εστιατόριο στο οποίο μπορεί κάποιος να πιεί μη συνηθισμένες μπίρες.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

11 Δεκ 2011

Το πρώτο πράγμα που παρατηρείς καθώς πηγαίνεις στο μαγαζί είναι το ωραίο κτήριο στο οποίο στεγάζεται. Ο χώρος προσεγμένος θα έλεγα. Η μουσική σε αρκετά χαμηλή ένταση, αυτή που, κατά την γνώμη μου, ταιριάζει σε ένα beer restaurant.

Στα του φαγητού, σχετικά απλά πιάτα χωρίς να εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα. Γενικά πιστεύω πως με βάση τις τιμές θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα.
Τέλος, θεωρώ πως για να λέγεται ένα μαγαζί beer restaurant, θα πρέπει να έχει μια καλή ποικιλία από μπύρες. Εδώ το μαγαζί χάνει έχοντας στο μενού του καμιά 10αριά μπύρες.

Σε γενικές γραμμές δεν θα έλεγα πως έμεινα ικανοποιημένος αλλά ούτε και το αντίθετο.

23 Νοε 2011

Πήγαμε το καλοκαίρι 4 άτομα και καθήσαμε στην αυλή. Δεν μου φάνηκε τίποτα το ιδιαίτερο ο χώρος, και το σέρβις αργό. Οι τιμές αρκετά ανεβασμένες και η ποιότητα του φαγητού χαμηλή.

Πήραμε κοτόπουλο με λαχανικά και ρύζι, αδιάφορο και άνοστο πιάτο, σνίτσελ με πολύ λαδίλα, βαρύ, μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα παραβρασμένα, ορεκτικά μπουρεκάκια, κροκέτες και τυροπιτάκια, όλα είχαν τη γεύση του έτοιμου κατεψυγμένου από σούπερ μάρκετ, και τα γλυκά, το εκμέκ, με παπαριασμένο σε σιρίπο τσουρέκι, χάλια, η πανακότα άνοστη. Γενικά δεν μας άρεσε καθόλου το φαί του και δεν θα ξαναπάμε. Τιμή κοντά στα 30 ευρώ το άτομο, ανάλογα με τις μπύρες!

13 Οκτ 2011

Ο ερασιτεχνισμος σε ολο του το μεγαλειο! Το φαγητο κατω του μετριου και οι τιμες τσιμπιμενες και μαλιστα με αυτη την ποιοτητα πανακριβες! Το βασικο θετικο του μαγαζιου ειναι το περιβαλλον, μια ομαρφη μονοκατοικια με εναν συμπαθεστατο κηπο. Το σερβις αρκετα φιλοτιμο αλλα...

Αν ο ιδιοκτητης ριχνει ποτε ποτε καμια ματια στις κριτικες για το μαγαζι του στο διαδικτιο(χλωμο αλλα μηπως), εχω να του πω οτι η κατασταση σωζεται. Οι συνθηκες που εξασφαλιζει ο χορος δινουν την δυνατοτητα με μια βελτιωση του φαγητου(με εναν επαγγελματια μαγειρα δηλ) και με καποια προσπαθεια στις τιμες να γινει ενα κανονικο μαγαζι και μαλιστα υψηλων προδιαγραφων. Αλλιως...

02 Οκτ 2011

Κυριακή μεσημέρι πήγαμε 4 άτομα με μια προσφορά απο το internet Καθήσαμε έξω την ωραία αυλή που έχει. Το σέρβις ήταν ευγενικό και καλό.Στην προσφορά είχε με 20 ευρώ τα 2 άτομα μια σαλάτα ένα ορεκτικο 2 κυριώς 2γλυκά ένα νερό και 2 ποτήρια μπύρα του μισού λίτρου.

Δοκιμάσαμε σουφλέ τυριών (καλό) και ψητά λαχανικά και πήραμε 2 σαλάτες μια σαν καίσαρα και μια με πράσινα λαχανικά σε φωλιά παρμεζάνας και οι 2 πολύ καλές.Για κυρίως πήραμε ενα ψαρονέφρι με σάλτσα μπύρας,ένα κοτόπουλο με μάλλον ίδια σάλτσα αλλά με τυρί και ζαμπόν απο πάνω και μια μερίδα κότσι για 2 άτομα.Το κότσι καλό και το κοτόπουλο αλλά το ψαρονέφρι μέτριο νομίζω ότι είνια η σαλτσα που σε άλλον αρέσει και σε άλλον όχι.

Τα γλυκά μέτρια πήραμε πανακότα και εκμέκ (εκμέκ τσουρέκι) με κρέμα ζαχαροπλαστικής. Το μαγαζί μέσα δεν ξέρω πώς είναι καθώς δεν μπήκαμε καθόλου.

27 Σεπ 2011

Επισκέφτηκα τον χώρο με τον φίλο μου, μετά από καιρό που το συζητούσαμε μιας και μας άρεσε το κτίριο.
Πήραμε μια σαλάτα casino, ένα κότσι (για δύο άτομα)δύο βαρελίσιες και ένα καζάν ντιπί στο τέλος και δώσαμε 40Ευρώ.

Η ποιότητα του φαγητού δεν μου άρεσε, η σαλάτα αν και νόστιμη είχε πολύ σως και από εμφάνιση δεν σε έπειθε ότι είναι επαγγελματίας ο μάγειρας! το κότσι αντιθέτως μας εντυπωσίασε όπως το σέρβιραν , χορτάσαμε δύο άτομα, αλλά είχε απίστευτα πολύ πιπέρι. Το καζαν ντιπί καλό αλλά έμοιαζε με κρέμα καραμελέ παρά με καζαν ντιπί.
Τώρα το σέρβις. Επειδή πήγαμε καθημερινή είμασταν 4 παρέες, ο ένας σερβιτόρος μας εξυπηρέτησε γρήγορα αλλά δεν θα έλεγα ότι ήταν και το πιο ευγενικό σέρβις της ζωής μου.

Ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει στην αυλή δύο τεράστιες τηλεοράσεις και έβλεπε, οπότε ένιωθα σαν να πήγα στο σπίτι κάποιου και του χαλάω την ησυχία.
Μάλλον δεν ήταν από τις πιο πετυχημένες επιλογές μου.

15 Αυγ 2011

Προτιμω να πηγαινω στο εστιατοριο αυτο καλοκαιρακι επειδη εχει εναν ωραιοτατο κηπο ο οποιος πλαισιωνεται απο ενα καλοδιατηρημενο νεοκλασικο οικημα που διαθετει εναν οχι και τοσο μεγαλο χωρο για τον χειμωνα.

Και εδω τελειωνουν τα θετικα, το σερβις ειναι αρκετα περιεργο ειδικα ενας τυπος με κοτσιδα που δουλευει εκει ειναι φοβερα ειρωνας. Το φαγητο οχι και κατι ιδιαιτερο σε ποιοτητα και ποσοτητα και το μενου ανακριβες.

Την τελευταια φορα που ειχαμε παει πολλα φαγητα απο το μενου δεν υπηρχαν οταν δε η γυναικα μου θελησε να παραγγειλει μια μακαροναδα θαλασσινων ακολουθησε ο εξης διαλογος.
-μια μακαροναδα θαλασσινων.
-ξερετε δεν ειναι ακριβως οπως ειναι στον καταλογο.
-δηλαδη;
-δεν υπαρχουν τα θαλασσινα.
-α! Και τι υπαρχει;
-μονο τα μακαρονια.
-και η τιμη!!! ;;;
- αυτη που βλεπετε στο μενου (!!!!!!!!! )