13 Μάρ 2018

Επίσκεψη 2 ατόμων Παρασκευή 26/1/2018

Η Tar… αποτελεί αρχαία Ελληνική ιστορία στην περιοχή των (τέρμα) Πατησίων. Για όσους γνωρίζουν βρίσκεται πάνω από το πάρκο Δρακόπουλου δηλαδή επί της Λ. Ηρακλείου, εκεί που αυτή καταλήγει στην κάθοδό της.

Μια δίπατη αρχοντική κατοικία με αυλή, που θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο φροντισμένη ακόμα και τον χειμώνα. Η φωτιζόμενη (ροζ) επιγραφή με την ονομασία θυμίζει pub δεκαετίας του '80.

Ο εσωτερικός ισόγειος χώρος επίσης αφημένος στο χρόνο και αρκετά μουντός καθώς ελλιπής σε φωτισμό. Το δάπεδο με το παλιό μωσαϊκό διαφόρων χρωμάτων και σχεδίων, η πολύ παλιά ξυλόσομπα μπαίνοντας αριστερά καθώς και ο μέσα χώρος, μαρτυρά πως κάποτε ήταν σίγουρα μια ωραία οικία. Το δε σημείο για τους μη καπνίζοντες… λίαν επιεικώς απαράδεκτο. Το μπαλκονάκι της οικίας, κλεισμένο με τζαμαρία με φοβερές απώλειες θέρμανσης που έτσι κι αλλιώς είναι και αυτή ελλιπής. Μια σόμπα αλογόνου τοποθετήθηκε δίπλα στο τραπέζι που μας υπέδειξε η κοπέλα στην εξυπηρέτηση, την οποία πήρα στην κυριολεξία αγκαλιά. Όμως ούτε κι αυτή έφτανε.

Ούτε λόγος βέβαια για το άλλο 4άρι τραπέζι δίπλα από το οποίο όταν γέμισε ακούστηκαν τα ίδια ακριβώς παράπονα. Είναι το λιγότερο αστείο να βάζεις κάποιον να καθίσει εκεί. Είναι σα να τον έχεις τιμωρία στην απομόνωση. Και τι ειρωνεία όμως ε; Να τιμωρείς τον μη καπνιστή σε ένα εστιατόριο στο οποίο υποτίθεται ότι θα έπρεπε να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος και ακριβώς δίπλα, ακριβώς όμως, στο όριο εσωτερικού χώρου και μπαλκονιού να υπάρχουν ψηλά τραπέζια και σκαμπό με κόσμο που πίνει τη μπυρίτσα του καπνίζοντας αρειμανίως.

Εύκολα αντιληπτό ότι ζητήσαμε και εμείς να ανέβουμε στον επάνω χώρο μήπως τουλάχιστον βρούμε έναν πιο ωραίο διάκοσμο και ίσως λίγο λιγότερο κρύο. Για λιγότερο καπνό ούτε λόγος. Εντάξει επάνω ομολογώ ότι ο χώρος είναι πολύ πιο ωραίος, οπότε αφού υπήρχε τραπέζι καθίσαμε εκεί. Σε δύο διαφορετικά επίπεδα, το έντονα σκούρο ξύλινο στοιχείο, το τζάκι και η ξύλινη οροφή δίνουν μια ξεχωριστή πιο ρουστίκ ατμόσφαιρα. Παρόλα αυτά ούτε εκεί αισθανθήκαμε ζέστη καθώς το τζάκι από μόνο του δε μπορεί να αποδώσει σε όλο το χώρο, προφανώς ούτε και το μικρό air-condition που πήρε το μάτι μου σε μια γωνία που δεν ξέρω καν αν ήταν σε λειτουργία.

Στην εξυπηρέτηση η κοπέλα που ανέλαβε το τραπέζι μας ήταν ευγενική και πρόθυμη, χαρακτηριστικά τα οποία βλέπετε συχνά να επαναλαμβάνω στις κριτικές μου, όχι γιατί έχω στερέψει από λεξιλόγιο, αλλά γιατί είναι αυτά τα οποία αποζητώ κατά μέσο όρο από αυτή την κατηγορία και σε γενικές γραμμές με καλύπτουν. Ο (εξήντα plus) ιδιοκτήτης έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μας ευχαριστήσει όταν πληροφορήθηκε από την κοπέλα για τα παράπονά μας, αλλά δυστυχώς δεν φτάνουν.

Δηλαδή το να με πληροφορείς ότι τα τζάμια είναι διπλά, όταν μ’ έχει κόψει το μαύρο κρύο δεν μου λέει κάτι, ούτε το εάν έχεις καλό εξαερισμό τη στιγμή που ο άλλος είναι σε απόσταση αναπνοής δίπλα μου και φουμάρει το τσιγαράκι του. Και στην τελική αν σέβεστε όλους τους πελάτες σας, τουλάχιστον διαχωρίστε τον χώρο σας σε δυο επίπεδα τη στιγμή που είναι δίπατος και υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Κάτω μη καπνιστές, επάνω καπνιστές ή το ανάποδο.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμάκι χ 3€

Τρεις φέτες μαύρο και λευκό ψωμί και δύο μικρά πρέτσελ που συνοδεύτηκαν με ένα συμπαθητικό ντιπάκι αν και αρκετά σκορδάτο. Τα πρέτσελ έκλεψαν τις εντυπώσεις καθότι ζεστά και φρεσκοψημένα οπότε στην πορεία ζητήσαμε άλλα δύο τα οποία δεν χρεώθηκαν.

- Γερμανική πατατοσαλάτα χ 4,50€

Πατάτα βραστή, τριμμένο καρότο, λίγο μπέικον και ραπανάκι με χειροποίητη καπνιστή μαγιονέζα. Πάρα πολύ καλή παρότι δε γνωρίζω πως είναι η αυθεντική Γερμανική, όμως σίγουρα θα πρέπει να ενισχυθεί με λίγο παραπάνω μπέικον.

- Μανιτάρια γεμιστά με τυριά και αρωματικά χ 7€

Ήμασταν ανάμεσα σε αυτά και στα πλευρώτους γκρατιναρισμένα με προσούτο και τυρί. Έπρεπε να επιλέξουμε τα δεύτερα που ακούγονται και πιο πρωτότυπα. Παρόλα αυτά και τα γεμιστά δεν ήταν άσχημα. Καλή μερίδα σε πήλινο, σκεπασμένα με τυρί που είχε λιώσει. Μόνη αστοχία ότι είχαν βγάλει αρκετά υγρά και προσωπικά θα ήθελα περισσότερα μυρωδικά να τα καταλαβαίνω και στη γεύση γιατί το μοναδικό που αντιλήφθηκα είναι ο μαϊντανός από πάνω. Θυμάρι ή ρίγανη θα έδιναν περισσότερη ένταση.

- Γερμανικό λουκάνικο Currywurst με σάλτσα κάρυ και τηγανιτές πατάτες χ 6,50€

Ένα μεγαλούτσικο λουκάνικο, νόστιμο και σωστά ψημένο πάνω σε μια σκούρα σάλτσα που παρότι δεν φαινόταν ετοιματζίδικη, στην γεύση πλησίαζε πολύ σε κέτσαπ. Δεν μου έδωσε όμως την αίσθηση ότι η σάλτσα είχε μέσα κάρυ, πλην αυτού που ήταν πασπαλισμένο πάνω στο λουκάνικο. Το κάρυ γενικά το λατρεύω. Ήταν το μπαχαρικό που προσπάθησε να κάνει τη διαφορά στο πιάτο αυτό. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα ήταν άνω του μετρίου, χωρίς όμως να κερδίζει ιδιαίτερα τις εντυπώσεις. Πάντως ως συνοδευτικό μπύρας είναι συμπαθητικό. Μέχρι εκεί. Οι πατάτες είναι με τη φλούδα τους και μάλλον είναι έτοιμες χωρίς να παίρνω και όρκο.

- Ψαρονέφρι μπύρας χ 9,50€

Πολύ καλό και πληθωρικό κυρίως πιάτο, με τέσσερα μετρίου μεγέθους τρυφερά φιλέτα ψαρονεφρίου μέσα σε μπόλικη ωραία δεμένη σάλτσα φτιαγμένη με Μοναστηριακή μπύρα και κρέμα γάλακτος, που συνοδευόταν από σαλάτα λάχανου, καρότου, πιπεριάς κόκκινης και πράσινης σε κύβους, καλαμποκιού, αγγουριού πάνω σε φύλλο λόλας με μια ωραία βινεγκρέτ καθώς και από ψητή πατάτα μέσα σε αλουμινόχαρτο άψογα ψημένη με τη φλούδα της και από πάνω πολύ καλή sour cream. Θα το επέλεγα ξανά με ευχαρίστηση.

- Κοτόπουλο Μετσοβόνε χ 10,50€

Κοτόπουλο σχάρας, γκραντιναρισμένο με καπνιστό τυρί Μετσόβου σε σάλτσα κρασιού και ντοματίνια. Άλλο ένα νόστιμο, ζουμερό και πληθωρικό κυρίως πιάτο με ακριβώς τα ίδια όμως συνοδευτικά που είχε και το ψαρονέφρι. Λίγη φαντασία επιπλέον χρειάζεται. Παρόλα αυτά επειδή όπως προείπα μας άρεσαν και τα συνοδευτικά, είναι από τα πιάτα που δεν αφήσαμε κάτι στην άκρη.

Ήπιαμε μια μπύρα 500ml ΗΒ Dunkel x 5,50€ η οποία παρεμπιπτόντως μας άρεσε πάρα πολύ και μας κέρασαν δύο ποτηράκια με μους (νομίζω βατόμουρο;) και τριμμένο μπισκότο, συμπαθητικό και ευπρόσδεκτο κλείσιμο. Ο λογαριασμός ήρθε στα 46,50€ αλλά με την έκπτωση της κάρτας του Αθηνοράματος που μας εξασφάλισε 20% έκπτωση κατέβηκε στα 37,20€ ήτοι 18,60€/άτομο. Τιμή που θεωρώ τίμια για όλα αυτά που δοκιμάσαμε.

Συμπερασματικά η Tar αποτελεί μια κλασική μπυραρία της περιοχής που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επειγόντως μια νότα ανανέωσης-βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα με πρώτο και καλύτερο αυτό του χώρου ο οποίος πληροί τις προϋποθέσεις ώστε να αναδειχθεί πολύ περισσότερο αρκεί να υπάρχει διάθεση. Δεν γνωρίζω αν ο ιδιοκτήτης έχει παιδιά που απασχολούνται στον συγκεκριμένο χώρο, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει οπωσδήποτε να αναμιχθεί νέο αίμα στα ηνία της επιχείρησης ώστε να φέρει νέες ιδέες, σκέψεις, τακτικές και κατ’ επέκταση τον αέρα της ανανέωσης που χρειάζεται.

Παρόλα αυτά οι γεύσεις σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι μας απογοήτευσαν, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν κι αυτές περιθώρια βελτίωσης. Ίσως επιστρέψω κάποια στιγμή όταν ανοίξει ο καιρός -απ' ότι θυμάμαι από την κριτική του έμπιστου και καλού φίλου Ιωγιάννη αξίζει σίγουρα να πάει κανείς καλοκαιρινή περίοδο- κι ελπίζω να δω μια φροντισμένη ρομαντική αυλή, όπως θα άρμοζε άλλωστε σε ένα τόσο ιδιαίτερο οίκημα. Μέχρι τότε θα ήθελα να διαβάσω ότι έχουν γίνει κι άλλες βελτιώσεις.

05 Οκτ 2017

Κάποιο βραδάκι Τετάρτης που είχαμε όρεξη για φαγητό αλλά και μπυρα, έκλεισα τραπέζι στο Ταρ αφού διάβασα καλά σχόλια και είχαμε εύκολη και γρηγορη πρόσβαση. Η αλήθεια είναι ότι απέξω δε πολυκαταλαβαίνεις ότι είναι αυτό το μαγαζί... ούτε ταμπέλα είδαμε.

Δε πειράζει όμως, φτάσαμε αφού είχα κάνει κράτηση 8μμ μέσω e-table, και ενημερωθήκαμε ότι ανοίγουν στις 8,30μμ. Καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι της αυλής που άρεσε πολύ και χαζέψαμε τον κατάλογο.

Μετά από αρκετή ώρα και αρκετές ερωτήσεις στην κοπέλα, παραγγείλαμε 2 μπέργκερ και μια μπύρα ελληνική απαστερίωτη του Λίτρου (7 ευρώ), αρχικά για να την δοκιμάσουμε. Ηρθαν σε φυσιολογικό χρόνο, τα μπέργκερ ήταν νόστιμα, σπιτικά, με προτηγανισμένες πατάτες, αλλά πολύ νόστιμες, και συνοδεία λευκής σως. Ικανοποιητικά σε μέγεθος και ποσότητα όλα για την τιμή τους. Είναι μια τίμια επιλογή!

Πήραμε επιπλέον δύο εμφιαλωμένες μπύρες (500μλ) που τις είχε σε προσφορά 3 ευρώ (Φιξ, 'Εζα). Σκεφτόμασταν να πάρουμε την ποικιλία κρεατικών, αλλά και από την προφορική περιγραφή, και οπτικά που ειδαμε σε άλλο τραπέζι, μας φάνηκε ακριβή (22 ευρώ νομίζω). Το κότσι μας είπε ότι θα ήταν έτοιμο κατά τις 22:00, λίγο αργά για εμάς που πεινούσαμε ήδη. Μέχρι να φύγουμε, τα τραπεζάκια της αυλής ήταν γεμάτα, κόσμος όλων των ηλικιών. Καλό νομίζω, για συνοικιακό ουσιαστικά μαγαζί, και καθημερινή.

Δύο μπέργκερ και 2 λίτρα μπύρα σύνολο, στα 19 ευρώ με την έκπτωση 20%.
Γενικά VFM και θα το ξαναεπισκεπτούμε έστω και κρασί ή μπύρα μόνο, για τον όμορφο χώρο του και χειμώνα. Τιμές γενικά είχε καλές στα αλκοολούχα αλλά και στα πιάτα του. Βέβαια δε ξέρω ποσότητα στα υπόλοιπα.

10 Οκτ 2016

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, στο Tar είχα πρωτοπάει πριν από 7-8 περίπου χρόνια. Ήταν σίγουρα κάποιο χειμωνιάτικο βράδυ γιατί δεν θυμάμαι να είχα δώσει σημασία στην αυλή τους. Τότε, η μπύρα για εμένα ήταν ακόμα ένα ποτό που δεν ήταν και από τα αγαπημένα μου, όπως επίσης την θεωρούσα υπερεκτιμημένη και υπερτιμημένη. Μου φαινόταν σχεδόν αδιανόητο το ότι έπρεπε να δώσω 6 ή 7 ευρώ για μία μπύρα των 330 ή των 500 ml όταν στην τιμή αυτή υπήρχαν διαθέσιμες ετικέτες κρασιών. Θυμάμαι ότι τότε στην παρέα μου υπήρχαν άτομα που ήταν φανατικοί με την μπυροποσία κι ότι κάθε φορά που πήγαινα σπίτι τους έψαχνα να βρω σε κάβες κάποια μοναστηριακή ή άλλη μπύρα ξέροντας ότι κάτι τέτοιο τους ευχαριστούσε. Επίσης θυμάμαι τις τιμές αυτών των μπυρών που ήταν στον Θεό… Στα δικά μου μάτια αυτό έκρυβε μια υπερβολή που δεν μπορούσα να δικαιολογήσω.
Τα χρόνια πέρασαν και –όπως θα έχετε καταλάβει όσοι έχετε διαβάσει κριτικές μου- έχω γίνει κι εγώ πλέον ένας φανατικός μπυρολάτρης. Για να είμαι όμως πιο ξεκάθαρος, με αφήνουν εντελώς αδιάφορο οι γνωστές μπύρες του εμπορίου που μάθαμε να μας προσφέρουν χρόνια και χρόνια. Αυτές τις μπύρες ο ουρανίσκος μου τις αναγνωρίζει ως αζύμωτες και με γεύση επίπεδη, χωρίς ενδιαφέρον. Ο κόσμος της μπύρας κρύβει μεγάλες εκπλήξεις που έχω βαλθεί να ανακαλύψω.
Έτσι, μια Παρασκευή βράδυ, όσο ακόμα ο Σεπτέμβρης μας χάριζε γλυκά και ζεστά βράδια, κατευθυνθήκαμε προς την Tar. Η από εκεί πλευρά της οδού Γαλατσίου (όπως την ανεβαίνεις, στα αριστερά) είναι για εμένα μια σχετικά άγνωστη περιοχή, αυτό όμως δεν μας δυσκόλεψε στο να την εντοπίσουμε. Η γειτονιά πολύ συμπαθητική. Είχαμε συμφωνήσει ότι θα την προσεγγίσουμε διστακτικά και στην περίπτωση που αυτό που θα δούμε είναι εκτός των γούστων μας θα κάνουμε μεταβολή και θα αριβάρουμε γι άλλη γη γι άλλα μέρη. Εδώ θα ήθελα να θίξω κι ένα θέμα που μας είχε οδηγήσει σε αυτήν την απόφαση. Αυτό ήταν οι φώτο που είχαμε δει στο διαδίκτυο. Σε περίπτωση που αυτή η κριτική πέσει στην αντίληψη των ιδιοκτητών της Tar να τους πω ότι κατά την άποψή μου, οι φώτο που είδα ανεβασμένες και που απεικόνιζαν την αυλή τους, τους αδικεί σε απίστευτα μεγάλο βαθμό! Η αυλή τους είναι μία σκέτη γλύκα!!!!!!! Σε απομονώνει διακριτικά από τον περιβάλλον χώρο και πραγματικά δεν ακούς τον παραμικρό θόρυβο από την δρόμο. Ψηλός τοίχος καλυμμένος από πλατύφυλλο σκουρόχρωμο κισσό, μία λεμονιά με κρεμασμένα αναμμένα φαναράκια, φωτισμένες επιγραφές από μάρκες διάφορων μπυρών και μια προσεκτικά επιλεγμένη μουσική, συνθέτουν το τέλειο περιβάλλον για κάποιον που θέλει να απολαύσει ένα χαλαρό και ήσυχο βραδάκι. Οι θαμώνες, συνωμοτικά χαμηλόφωνοι, συνέβαλαν στην ηρεμία που επικρατούσε. Οι ηλικίες τους? Δίπλα μας υπήρχε ένα ζευγαράκι 20 Μαίων το πολύ, που απολάμβανε την σαγκριά τους και τον έρωτά τους, ενώ λίγο παραπέρα ήταν παρέα στην οποία υπήρχαν άτομα και πάνω των 60 χρονών. Τα πάντα όλα!
Όταν πήγα να πληρώσω, ζήτησα την άδειά τους να περιπλανηθώ λίγο στα ενδότερα τους και πιο πολύ στον πάνω όροφό τους. Το ίδιο γλυκό βρήκα και τον εσωτερικό τους χώρο. Το κτήριο πρέπει να ήταν κάποιο παλιό νεοκλασικό. Στο υπερυψωμένο ισόγειό τους υπάρχει ένα μεγάλο μπαρ ενώ αν ανηφορίσεις στις σκάλες τους και ανέβεις στον επόμενο όροφο θα δεις έναν χώρο που απαρτίζεται από πολλά δωματιάκια στα οποία μεσουρανεί το ξύλο. Μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να περνάει εκεί τα βράδια του Χειμώνα που ακολουθούν.
Η νεαρή που μας εξυπηρέτησε ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Γλυκιά σαν μέλι και με ένα ζεστό χαμόγελο που σε κέρδιζε με τη μία. Κάποια στιγμή που την ρωτήσαμε κάτι για μια μπύρα που μας ενδιέφερε, ήταν σε θέση- και με το παραπάνω- να μας παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες. Απ’ ότι μας είπε, συμμετέχει σε σεμινάρια/παρουσιάσεις ώστε να εμπλουτίζει συνεχώς τις γνώσεις της. Πολύ Σημαντικό. Αφιερώνοντάς μας λίγο παραπάνω χρόνο, μας είπε ότι η TAR είναι η παλαιότερη στην Αθήνα κι ότι συχνά-πυκνά φιλοξενούν μουσικά σχήματα. Σύμφωνα με τα λεγόμενά της, προσανατολίζονται αρκετά σε ροκ μουσικά μονοπάτια. Το καλύτερό μου! Όταν μας τα έλεγε αυτά, μπορούσες να παρατηρήσεις στις εκφράσεις του προσώπου της τον ενθουσιασμό.
Εκτός της αμεσότητάς της, ήταν και άψογη επαγγελματίας αφού όλα ήρθαν στην ώρα τους. Λίγο αργότερα εμφανίστηκε ένας επίσης νεαρός, που ήταν και ο ίδιος πάρα πολύ καλός στην εξυπηρέτηση αν και κατά κύριο λόγο ανέλαβε διπλανές μας παρέες. Σε εμάς έφερε απλώς την extra μπύρα που ζητήσαμε.
Αρχικά ήρθε στο τραπέζι μας μία ψηλή κανάτα με δροσερό νερό, δύο μεγάλα καρβελάκια ζεστού ψωμιού και μία αρκετά ενδιαφέρουσα ντιπ (που το είχε το σκορδάκι της).
Ο κατάλογος με τις μπύρες με αρκετές επιλογές και κατάταξη σύμφωνα με το είδος τους. Εμείς φυσικά κολλήσαμε στην σελίδα με τις Weiss τους. Θα χαρακτήριζα τις τιμές τους ένα «τικ» πιο χαμηλό από αυτές που συνήθως συναντώ σε μπυραρίες.
Επειδή εκείνο το βράδυ δεν είχα διάθεση για πειραματισμούς- που κάποιες φορές δεν έχουν καταλήξει και πολύ επιτυχείς επιλογές μου…- ζήτησα μια Weiss Franziskaner. Αγαπημένη μπύρα, Γερμανικής προέλευσης με 5% αλκοόλ. Αν και σχετικά φρουτώδης σε γεύση, έχει μία ιδιαίτερη πικράδα που την εξισορροπεί. Η ιστορία της μετράει αρκετούς αιώνες πίσω (πάνω από 6 αιώνες). Στο παλαιότερο ζυθοποιείο της Βαυαρίας που είχε ιδρυθεί δίπλα σε Φρατζισκάνικο μοναστήρι. Εκεί οφείλει το όνομά της και την ετικέτα με τον μοναχό, σήμα κατατεθέν της. Η τιμή της ήταν στα 5,5€. Το άτομο που ήταν μαζί μου, πήρε επίσης Γερμανική μπύρα αλλά ανοίχτηκε λίγο παραπάνω στην επιλογή του και μετά και από την γνωμοδότηση του service επέλεξε μία Schneider Weiss. Πολύ πιο σκουρόχρωμη και με τόνους μπαχαρικών στην γεύση της. Ελάχιστα πιο δυνατή από τη δική μου, με 5,4 βαθμούς αλκοόλ και με μία άκρως ενδιαφέρουσα γεύση. Νομίζω ότι την επόμενη φορά θα είναι η δική μου επιλογή. Τιμή στα 6,5€. Αν δεν κάνω λάθος, είναι η πιο ακριβή πρόταση του καταλόγου τους σε αυτού του είδους τις μπύρες.
Στο τέλος πήραμε και μία Vergina Weiss για να την μοιραστούμε (αν και λένε ότι είναι εγκληματικό να μοιράζεσαι μία Weiss γιατί η μαγιά πρέπει να ανακατεύεται και στη συνέχεια να πέφτει σε ένα ποτήρι …). Έχω γίνει ίσως κουραστικός, αλλά η Vergina Weiss μας βγάζει ασπροπρόσωπους στο εξωτερικό αφού έχει κερδίσει με το σπαθί της την αναγνωρισιμότητά της. Ελπίζω τώρα που αυξάνεται η ζήτησή της, να κρατήσουν ψηλά την τόσο καλή ποιότητά τους.
Και οι τρεις μπύρες, μας ήρθαν σε άψογη θερμοκρασία, με το «δικό» τους ποτήρι η κάθε μιά. Χμ… νομίζω ότι θα ξεκινήσω συλλογή από ποτήρια μπύρας!
Και τι καλύτερο για να συνοδέψεις τις μπύρες σου από ένα πλατό με Βαυαρικά λουκάνικα, αλλαντικά και τυριά. Το σύνολο συμπλήρωνε ένα κομμάτι κρεμμυδόπιτας και υπεραρκετή γερμανικού ύφους πατατοσαλάτα. Κάτι κομματάκια από αγγούρι και πιπεριά, τα θεώρησα περισσότερο ως διακοσμητικά. Επειδή η τιμή της μου φάνηκε λίγο τσουχτερή (21€) περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό σε εμφάνιση και παρουσίαση. Τελικά, η ποσότητα ήταν αξιοπρεπέστατη αλλά νομίζω ότι το στήσιμό του πιάτου ήταν όχι και τόσο επιτυχημένο. Αν είχαν χρησιμοποιήσει ένα μεγαλύτερο πιάτο, απλώνοντας περισσότερο το αρκετά πλούσιο υλικό, νομίζω ότι θα ήταν πιο εντυπωσιακό. Γιατί ας μη ξεχνάμε ότι πρώτα χορταίνουμε με το μάτι. Τα αλλαντικά είχαν τοποθετηθεί το ένα πάνω στο άλλο κι έτσι αρχικά τα θεωρήσαμε πολύ λιγότερα. Τα λουκάνικα και τα αλλαντικά ήταν αξιοπρεπέστατα και πολύ πιο ψαγμένα από ότι έχω βρει σε άλλες μπυραρίες. Η ποιότητα τους σε επίσης πολύ καλό επίπεδο. Το ίδιο νόστιμη βρήκαμε την κρεμμυδόπιτα που γλύκιζε ευχάριστα και την πατατοσαλάτα τους. Γενικά ένα πιάτο που μας άρεσε πολύ αν και ένα μικρό κούρεμα στην τιμή του θα το θεωρούσα ως άκρως ευπρόσδεκτο. Ίσως να είμαι λίγο γκρινιάρης και άδικος σε αυτό που λέω αφού μας κράτησε «παρέα» για όλο το βράδυ. Χμ… ίσως αν είχε ένα λουκάνικο ακόμα (έστω κι ένα Νυρεμβέργης που είναι μικρό και λεπτό) να έβρισκα την τιμή πιο αντιπροσωπευτική. Σίγουρα όμως είναι ένα πιάτο που θα ξαναπάρω με μεγάλη ευχαρίστηση όταν ξαναπάω (που θα ξαναπάω! ).
Στο κλείσιμο μας κέρασαν παγωτό σε γυάλινα ποτήρια και μας γλύκαναν ακόμα περισσότερο.
Στα πολύ θετικά η δυνατότητα του να πληρώσουμε με κάρτα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα δεν έχουν ρυθμίσει έτσι τα μηχανήματά τους ώστε πριν επιλέξεις την πληρωμή να έχεις τη δυνατότητα να αφήσεις κάποιο ποσό ως tip προς το service. Όταν μάλιστα έχεις μείνει τόσο ικανοποιημένος από αυτό. Αυτή η τακτική είναι ευρέως διαδεδομένη στο εξωτερικό. Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να μην αγχωνόμαστε εμείς τα πελατάκια να βρίσκουμε extra ποσό για πουρμπουάρ αφού με μία κίνηση θα μπορούσαμε να καλύψουμε και τις δύο αυτές ενέργειες (εξόφληση λογαριασμού και tip).
Φύγαμε καλοδιάθετοι, ικανοποιημένοι και ελαφρώς ζαλισμένοι αφήνοντας υπόσχεση ότι θα ξαναγυρίσουμε σύντομα.
Για τα δικά μου δεδομένα, μία από τις πιο γνήσιες μπυραρίες της Αθήνας.

ΥΓ. Χρυσανθεμάκι μου, έχω λυσσάξει αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να επισκευτώ μία από τις μπυραρίες που μου έχεις προτείνει. Ξέρω ότι είμαι απαράδεκτος, όμως επιφυλάσομαι για το άμεσο μέλλον!

28 Φεβ 2017

Είχα να επισκεφτώ το μέρος αρκετά χρόνια (από το 2005) αλλά παρόλα αυτά κρατάει ένα πολύ καλό επίπεδο σε θέματα φαγητού και ποικιλία ετικετών μπύρας ενώ διαθέτει και 8-9 ετικέτες σε βαρέλια.

Το service είναι πολύ καλό και ανταποκρίνεται άμεσα. Είμασταν 4 άτομα και αραγγείλαμε ένα μαριναρισμένο κότσι το οποίο είναι η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού (2 άτομα) και μία μερίδα μπιφτέκια και κοτόπουλο. Στο πιάτο η παρουσίαση ήταν καλή και ήταν όλα γευστικά και καλοψημένα. Όλα τα παραπάνω σε πολύ λογικές τιμές (πληρώσαμε 75 ευρώ φαγητό και 6 μπύρες).

H Ταρ είναι ακόμα και σήμερα μία πολύ καλή επιλογή.