ΕΠΙ ΤΩ... ΛΑΪΚΩΤΕΡΟΝ

Μεζεδοπωλεία
Καθαρά Δευτέρα Νηστίσιμα Θαλασσινά........
Απόκριες Με Μουσική Και Φαγοπότι!!!!!! (Π. Σ. Κ. ) Κ. Δευτέρα Με Θαλασσινά - Νηστίσιμα
Ώρες λειτουργίας
12:00 - 03:00
ζωντανή μουσική
Κυριακή
12:00 - 03:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ανοιχτά κάθε βράδυ. Σάββατο και Κυριακή απο το μεσημέρι
Zωντανή Μουσική Τετάρτη Παρασκευή Σάββατο βράδυ και Κυριακές μεσημέρι, Μπουζούκι, κιθάρα (Εντεχνα Ρεμπέτικα)

Συνηθίζεται όλα τα πιάτα στη μέση. Μπορείτε να φάτε κανονικά ή να τσιμπολογήσετε πίνοντας το κρασάκι σας.
Και έτσι και αλλιώς ευπρόσδεκτοι!!!!!
Ομορφος χώρος στο ισόγειο διπλοκατοικίας. Παραδοσιακές συνταγές
(μπεκρή μεζέ, λουκάνικο χωριάτικο, κεφτεδάκια..... ) αλλά και ιδιαίτερα πιάτα (μελωμένο κοτόπουλο, μπριζολάκια με μαρμελάδα τομάτας και μουστάρδα, πιπεράτο....... )
Και θαλασσινά (Μύδια αχνιστά, Γαριδομακαρονάδα Ούζου, Καλαμάρια.... )

Αν φάτε όπως τον παλιό καλό καιρό υπολογίστε 13-17 ε το άτομο με το κρασί
Ελληνικά Κρέατα Αριστης Ποιότητας

Πως θα το βρείτε
  Λ.Γαλατσιου & Αγ. Λαύρας 13, 'Ανω Πατήσια
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

2017

Το ότι κάποιος είναι τίμιος δεν σημαίνει ότι είναι αγαπητός. Σημαίνει ότι είναι αξιοσέβαστος.

Και, ζητώντας συγγνώμη από τις κυρίες, ρωτώ ποιος αγάπησε ποτέ τον Καλαϊτζή ή τον Μπουντούρη, ποιος αγάπησε το "καλό παιδί" Χέλγκι Σίγκουρντσον; Οι κερκίδες ακόμα βοούν από το "Κυριάκο αλάνι [... κτλ κτλ... ]" ή το ρυθμικό "Κο-λιτσιδάκης Κο-λιτσιδάκης" μετά από μια μπουνιά στο 89' στο εντός έδρας 0-0 με την Μπριζ (Μπρούγκε κατά το ορθό φλαμανδικό) εν έτει 1994 και την απευθείας κόκκινη.

Και για να το καταστήσω απολύτως σαφές: ο Βύντρα ήταν απόλυτα καταξιωμένος, έπαιζε ασταμάτητα σε Εθνική και Παναθηναϊκό για χρόνια διότι όλοι οι προπονητές αναγνώριζαν την αξία του. Το γεγονός της έλλειψης αγάπης από την κερκίδα δεν τον εμπόδισε καθόλου να κάνει μεγαλύτερη καριέρα από τον Κολιτσιδάκη. Συμπλήρωνε τα κενά καλλίτερα από οποιονδήποτε άλλο πιο αγαπητό, χωρίς ποτέ του να έχει υψηλό κασέ.

Το αυτό είναι και το "επί τω λαϊκώτερον", είναι ο Βύντρα των μεζεδοπωλείων.

Δουλεύει με απόλυτη τιμιότητα, αγόγγυστα, χρόνια τώρα. Είμαι σίγουρος ότι το περιθώριο κέρδους του είναι απειροελάχιστο καθώς κρατάει τιμές αρκετά χαμηλές. Επενδύει ασταμάτητα στον χώρο του. Δεν θα δεις (σε αυτή την τεράστια παλιά μονοκατοικία) ποτέ σκασμένη μπογιά ή χαλασμένο πόμολο. Η εξυπηρέτηση είναι πιο ζεστή και ανθρώπινη από αυτό που θα σου προσέφερε ένας συγγενής. Οι πρώτες ύλες είναι άνω του μέσου όρου και μάλιστα σε αυτή την κατηγορία κόστους. Οι χρόνοι απόκρισης, υπό ΚΣ, μια χαρά. Οι γεύσεις είθισται να είναι καλές και τυποποιημένες (ίδιες κάθε φορά) αλλά και ταυτόσημες της εποχής που άνοιξε, πράγμα το οποίο εμένα μου αρέσει (πχ παίζει κρέμα γάλακτος ή έχει την ελαφρώς πασέ ρόκα-παρμεζάνα).

Κατά τα λοιπά κάτι του λείπει. Κάτι που να το μετατρέψει από ένα απόλυτα τίμιο μεζεδοπωλείο σε ένα αξιαγάπητο μεζεδοπωλείο (προφανώς η άποψη είναι απόλυτα υποκειμενική).

31-1-2017 βρεθήκαμε 5 που είχαμε καιρό να βρεθούμε αναμετάξυ μας και πήραμε:

- πατάτες τηγανιτές 3,50. Ακόμα κι αυτές ήταν παλιομοδίτικες: μαυρισμένες (υπάρχουν πατάτες που μαυρίζουν στο τηγάνι, δεν υποδηλώνει απολύτως τίποτα για την ποιότητα) και κάπως μαλακές. Χωρίς περιττά λάδια. Νόστιμες πατάτες.

- μελιτζανοκατάσταση (6,50) με σάλτσα ντομάτας και φέτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πάρω όποτε πάω εκεί. Ήταν στις πολύ καλές του εκδόσεις.

- χιουνκιάρ μπεγεντί (7,80). Αρκετά κανελένιο. Συμπαθέστατο όχι φοβερό. Για κυρίως μερίδα μικρή, για μεζεδάκι άριστη.

- χαλούμι ψητό με μαρμελάδα ντομάτας (5,20). Για το χαλούμι αυτό καθεαυτό θα πω ότι μου φάνηκε παράξενο, σαν να μην ήταν χαλούμι: είχε ευχάριστα πρόβεια μυρωδιά αλλά ήταν εύθρυπτο, όχι ιδιαίτερα μαστιχωτό. Η μαρμελάδα ντομάτας καλή κι αξιοπρεπής με δυο φυλλαράκια δυόσμο.

- κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια κονσέρβας (7,80). Είναι εθιστικό. Χθες ήταν πολύ αλμυρό και άργησε να έρθει (όλοι δικαιούνται μια στο τόσο μια κακή στιγμή). Το παίρνω, όπως και την μελιτζανοκατάσταση, πάντοτε όποτε πάω (είναι walking distance από το σπίτι μου). Σε αυτό το πιάτο ΔΕΝ με πειράζουν τα μανιτάρια κονσέρβας, πράγμα που εκπλήσσει ακόμα κι εμένα.

- χόρτα (5,00). Ένα τσικ παραβρασμένα με ένα τσικ σόδας να κρατήσουν το χρώμα τους (έτσι μάλλον βγήκε το τσικ του τσικ).

Αυτά ήσαντο τα χθεσινά αλλά μπορώ να συστήσω επίσης το καρδιτσιώτικο με πράσο λουκάνικο και τα πραγματικά σπιτικά ανθοτυροπιτάκια ή το συκώτι. Γενικά ό, τι και να πάρεις είναι αξιοπρεπέστατο, δίχως να έχει και τίποτα φοβερό από την άλλη.

Νεράκι από μια κανάτα που δεν προλάβαινε να φτάσει ως τη μέση και μας την ξαναφέρνανε γεμάτη. Κρασί κόκκινο οριακά αξιοπρεπές. Κέρασε εκπληκτική πανακότα. Έφερε και ψωμάκι, που δεν του τόπαμε αλλά καλά έκανε.

Αν κάνεις τις πράξεις θα δεις ότι 5 νομάτοι με περίπου 8 ευρώ το άτομο τσιμπήσαμε μπόλικα πλέρια και σχεδόν φάγαμε κανονικά (όξω τα ποτά). Νούμερο αστείον δεδομένου ότι κάτι απατίλες (εκ του άπατου, όχι της απάτης αν και μπαίνω στον πειρασμό) ζητάνε 15 το κεφάλι για το τίποτα.

Αν είσαι του όξω κήπου, προφανώς δεν κάτσαμε όξω χτες λόγω δρόσου καθώς είχε 3 μοναχικούς βαθμούς, μάθε ότι έχει βάνει κάτι μεγάλες σιδεριές προκειμένου να ανεβοκατεβάζει τέντες και να εκμεταλλεύεται τα πλήθη του μεσημεριού της Κυριακής. Κρίμα γιατί εμένα μου χάλασε έναν από τους καλλίτερους κήπους εν Αθήναις...

Δίπλα του ακριβώς το ΑΤ Πατησίων. Το παλιό ΙΣΤ (16ο). Ναι αυτό στο οποίο "ανήκε" ο Χατζηχρήστος στην ομώνυμη ταινία, αν και τότε αυτό ήτο Κύθνου και Δροσοπούλου («ο Ηλίας του 16ου» και απορώ πως κανένα ταβερνείο της γειτονιάς δεν έχει εκμεταλλευτεί την εγγύτητα για την ονομασία του). [Ειρήσθω εν παρόδω η σκηνή στο καφενείο που τα λένε Χατζηχρήστος, Βέγγος, Ξενίδης είναι γυρισμένη στο Διόνυσο του Άη-Γιώργη στην Κυψέλη. ] Πιο κει τα σχολεία της Γκράβα (σ. σ. αρβανίτικα για τον γκρεμό).

Συνώνυμα των "κακών παιδιών" και κάθε είδους παραβατικής συμπεριφοράς τη 10ετία του ‘80 τα σχολεία της Γκράβα. Συγκροτήματα όπως το Ολέθριο Ρήγμα (όταν ενώθηκε ο Όλεθρος με το Ρήγμα δημιουργώντας αυτό το υπέροχο crust punk-thrash metal group, πιστοποιώντας όμως ότι γεννήθηκε μια γενιά μες στα τοξικά) βγήκαν από τα σκοτεινά σπλάγχνα τούτου του σχολικού συγκροτήματος. Θυμάμαι δε κάπου στο 1994 να παίζουν οι Αντίδραση με support τα Υπόγεια Ρεύματα (!! ).

Κι επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας λέω σαφώς και ρητά: στη Γκράβα -στο απόγειό της- στεγάζονταν 8 λύκεια, 6 γυμνάσια, 4 δημοτικά, 2 νηπιαγωγεία, 1 τεχνική επαγγελματική σχολή και φοιτούσαν συνολικά 14.000 μαθητές, όσος είναι περίπου πχ ο πληθυσμός της Σπάρτης. Η Αμυγδαλέζα στα χειρότερά της έφτασε στα 1000 άτομα. Αυτό ήταν στρατόπεδο συγκέντρωσης, όχι σχολείο.

Ένα σχολικό συγκρότημα που σχεδιάστηκε με μέριμνα και φροντίδα αλλά στο δρόμο αποκηρύχτηκε ακόμα και από τους αρχιτέκτονές του (Κ. Παπαϊωάννου, Κ. Φινές, Ν. Χατζηθεοδώρου) μετά τις άχαρες επεμβάσεις προς όφελος της πρόσκαιρης χρηστικότητας (αποκοπή αύλειων χώρων, κάγκελα –κυριολεκτικά- παντού κτλ). Εις εξ αυτών (Κ. Φινές) δήλωσε: "αυτό το έργο δεν είναι από τα αγαπημένα μου, αν όμως κάποιος μου εγγυάτο την αρχική χρήση θα το υπέγραφα και σήμερα". Από τον Λε Κορμπυζιέ στο μπ.... ρδελέ! Όταν κάποιοι πραγματικά παίζουν με τη ζωή σου δίχως να έχουν ιδέα για τις επιπτώσεις.

Πρωτοπόρα σχολεία στις καταλήψεις ανέδειξαν μορφές όπως ο νυν πρωθυπουργός ή η τηλεπερσόνα κα Τσιμτσιλή (οι επιπτώσεις που λέγαμε). Είναι ένα σχολικό συγκρότημα που ενώ χτίστηκε το 1973 πρωτοβάφτηκε το 1990, επί Κοντογιαννόπουλου, για την ακρίβεια είχαν βαφτεί μόνο οι χώροι από όπου επρόκειτο να περάσει ο Υπουργός... Μέχρι τότε τα σίδερα ήταν στο χρώμα της σκουριάς και τα μπετά στο χρώμα του μπετού… Γιατί οι καταλήψεις μπορεί να είχαν πολιτική χροιά αλλά είχαν οπωσδήποτε και ουσία.

Υπάρχουν πολλά κι άλλα πολλά, απο τον ρόλο των ΜΜΕ στη δημιουργία στερεοτύπων μέχρι τη συμπεριφορά (νεοφώτιστων στη Βουλή) κομμάτων κι από σκηνικά ρόδα-τσάντα και κοπάνα μέχρι στιγμές ωμής βίας. Αλλά αυτά χωρούν μόνο σε κουβέντες που θα μπορούσαν να γίνουν φερ' ειπείν στο "επί τω... λαϊκώτερον" και θα μπορούσαν να γίνουν μια ξεχωριστή έκθεση στο Γκάζι.

ΥΓ Κι αν θέλουμε ένα "σαν σήμερα" υπότιτλο να πούμε: σαν σήμερα 3 Φλεβάρη, στο μακρινό 1908, ιδρύθηκε ο Παναθηναϊκός.

2017

Σπάνια θα επαναλάβω κριτική για εστιατόριο -και αυτό θα γίνει σε περίπτωση αλλαγής στη βαθμολογία.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλώς ξαναδίνω την ίδια βαθμολογία (4/4) με παλαιότερα -για να βαθμολογίσω την παραμονή πρωτοχρονιάς στο Επι τω Λαικώτερον - η οποία βραδιά αναίρεσε την όποια άποψη είχα σχηματίσει από παλαιότερες -μάλλον δυσάρεστες- εμπειρίες παραμονής πρωτοχρονιάς σε άλλους χώρους και να δηλώσω ευθαρσώς ότι το Επι τω Λαικώτερον έκανε τη διαφορά!

Καταρχήν 4/4 στην ευγενική συμπεριφορά τους όταν -τελευταία στιγμή- τους κάλεσα για να κλείσω τραπέζι για την παραμονή. Όπως ήταν φυσικό δεν είχαν στην κάτω κεντρική σάλα διαθέσιμο τραπέζι, είχαν όμως χώρο στο πατάρι (όπου θα είχαν επίσης ζωντανή μουσική), παρόλα αυτά μου πρότειναν να πάω να δω η ίδια το χώρο και το πατάρι -πριν κάνω κράτηση- για την περίπτωση που δε μου αρέσει.
Μπράβο τους για την εντιμότητά τους! Τελικά -ευτυχώς για εμάς- λόγω μιας μικρής αλλαγής στον αριθμό κάποιας άλλης κράτησης, προέκυψε τραπέζι 8 ατόμων όπως ακριβώς το θέλαμε στην κεντρική σάλα δίπλα στην ορχήστρα.

Ντυθήκαμε και στολιστήκαμε και παραμονή πρωτοχρονιάς καταφθάσαμε στο Επι τω Λαικώτερον. Χριστουγεννιάτικος στολισμός, παραμυθόσπιτο απέξω, το τζάκι μέσα αναμμένο, όλο το προσωπικό με γιορτινό χαμόγελο στο στόμα, θαλπωρή είναι η λέξη που περιγράφει την ατμόσφαιρα εκείνης της βραδιάς.

Δύο μουσικοί/τραγουδιστές με ωραίο ρεπερτόριο, μουσική στη σωστή ένταση, ακριβώς ότι αρμόζει σε τέτοιες βραδιές που και κουβεντούλα γίνεται και σιγοτραγουδάς και τελικά ανάβει το κέφι.

Ταχύτατη εξυπηρέτηση, άτομο της παρέας μου -πρώτη του φορά στο Επι τω Λαικώτερο- δήλωσε ενθουσιασμένο ότι: "ούτε ένα νεύμα για ανανέωση νερού δε χρειάστηκε να κάνουμε", η κοπέλα που εξυπηρετούσε το τραπέζι μας ήταν εκεί πριν από εμάς για εμάς! Κουζίνα, service, μουσική όλα ένα καλοκουρδισμένο ρολόι, ζεστά πιάτα (συγκεκριμένο menu) έφταναν στο τραπέζι μας, νόστιμα πιάτα, δροσερές σαλάτες, συνεχής ανανέωση κρασιού.

Και στην αλλαγή του χρόνου έσβησαν τα φώτα, πόσο ευχάριστο να βλέπεις την κοπελιά που μας εξυπηρετούσε να χαίρεται και να λέει "έρχεται-έρχεται" -κάπως έτσι ενθουσιάζεσαι κι εσύ περισσότερο για αυτό που... έρχεται, ακολούθησαν ευχές φιλιά και.. πάει ο παλιός ο χρόνος....
Παρόλο που δε με αφορά άμεσα οφείλω να το σημειώσω- πως συγκινήθηκα όταν όλοι οι εργαζόμενοι στο Επι τω Λαικώτερο συγκεντρώθηκαν κοντά στην ορχήστρα για να ανταλλάξουν φιλιά και ευχές -πνεύμα ομόνοιας, εξ ου και το καλοκουρδισμένο ρολόι που ανέφερα παραπάνω.

Δε θα κάνω ακόμη μία φορά ανάλυση πιάτων και γεύσεων -υπάρχει το σχετικό menu αναρτημένο στο site και ήταν όλα καταπληκτικά- απλώς θα κλείσω την κριτική μου σχεδόν όπως την ξεκίνησα και για το βασικό λόγο που την αναρτώ. Ένα μεγάλο μπράβο για τον επαγγελματισμό και την ωραία ατμόσφαιρα που εισπράξαμε όλοι μας την παραμονή πρωτοχρονιάς που μας αποδεικνύει ότι υπάρχουν χώροι που κάνουν τη διαφορά!

Καλή χρονιά σε όλους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Τετάρτη βράδυ 9/12, παρακολουθώ με μια φίλη την εκδήλωση στο Θέατρο Κυκλάδων για την ποίηση του Νίκου Καρούζου, με τη συμπλήρωση 25 χρόνων απ’ το θάνατό του. Μέσα στον απόηχο των στίχων του αλλά και της αγαπημένης μουσικής του που απολαύσαμε στο Θέατρο -ακούσματα από Pink Floyd, Μπαχ και Τσιτσάνη- προτείνω στη φίλη μου να πάμε 2 χιλιόμετρα βορειότερα, κάπου ανάμεσα Κυπριάδου, Πατήσια, και Γαλάτσι, για να ολοκληρώσουμε τη βραδιά με μια γαστρονομική πανδαισία: μεζέδες, λοιπόν, στο ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ (ΕΤΛ)!

Το δρομολόγιο γνωστό σε μας τους παλιούς Κυψελιώτες: Κεφαλληνίας (όπου και το πατρικό μου σπίτι με βιώματα 25 χρόνων! ), Πατησίων, διασταύρωση με τη Γαλατσίου, Ροστάν (η επόμενη κάθετος μετά τη Γαλατσίου) και εντέλει η διασταύρωσή της με την Αγίας Λαύρας. Το παρκάρισμα ευτυχώς με την πρώτη, ενώ μπροστά μας προβάλλει το διώροφο αρχοντικό νεοκλασικό κτίριο που στεγάζει το ΕΤΛ εδώ και 20 ακριβώς χρόνια. Ήταν το 1995 όταν ο αυτοδημιούργητος επιχειρηματίας απ’ την Καρδίτσα κ. Δημήτρης Νικολόπουλος αφιέρωσε τη ζωή του και επένδυσε την περιουσία του στον συγκεκριμένο χώρο, που λειτούργησε ευθύς αμέσως και που ένας φίλος του μουσικός, γνώστης της ελληνικής γλώσσας, τον βάφτισε ‘ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ’, δίνοντας έτσι το στίγμα του χώρου, κατ’ αντιδιαστολή προς τα κοσμικά μαγαζιά. Σημειωτέον ότι ο ιδιοκτήτης με τη σύζυγό του έχουν και την ευθύνη της κουζίνας της οικογενειακής αυτής ταβέρνας, αυτοσχεδιάζοντας συχνά και προσθέτοντας πιάτα στο μενού.

Αν και το ήξερα από καιρό, αν και έχω διαβάσει τις καλές κριτικές στο site, είναι η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι. Και η αρχή, το ήμισυ του παντός, όπως λένε, είναι πράγματι ικανοποιητική. Πρόκειται για μια κλασική ταβέρνα με μεζέδες πάσης φύσεως. Ο χώρος της είναι ιδιαίτερα μεγάλος, όσο μεγάλη είναι και η ποικιλία των μεζέδων της… Το καλοκαίρι, υπάρχει αυλή, τόσο μπροστά σχήματος γάμμα όσο και πίσω, με φοίνικες αλλά και εξωτερικούς ανεμιστήρες για δροσιά, ενώ τον χειμώνα υπάρχουν δύο ευρύχωρες και ζεστές αίθουσες, η μία απ’ τις οποίες έχει και πατάρι. Μέσα λοιπόν που καθίσαμε, λόγω εποχής, κυριαρχεί ο συνδυασμός του ξύλου με την πέτρα, με την οποία έχουν επενδυθεί γωνιές, καμάρες και όψεις τοίχων. Η συνολική δυναμικότητα του μαγαζιού είναι της τάξεως των 270 ατόμων! Εξάλλου, υπάρχουν 2 καθαρές τουαλέτες στο ισόγειο χώρο, καθώς και 2 ακόμη στο πατάρι.

Το ωράριό τους είναι: Δευτέρα-Παρασκευή, 19.00-03.00 & Σ/Κ, 12.00-03.00. Τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ζωντανή μουσική, κυρίως ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά από 2 παιδιά, τον Γιώργο και τον Κώστα που παίζουν κιθάρα και μπουζούκι. Δυστυχώς, πήγαμε καθημερινή και δεν τους ακούσαμε, πληροφορήθηκα όμως από τους θαμώνες ότι είναι πολύ δημοφιλείς και μάλιστα συχνά αυτοσχεδιάζουν δημιουργώντας έτσι μια ωραία ατμόσφαιρα. Μου είπαν ότι είναι καλλίφωνοι, τραγουδάνε στη σωστή ένταση και ακούγονται κι απ’ τις 2 αίθουσες, ευρισκόμενοι ανάμεσα στους δύο επιμέρους χώρους. Εμείς ακούγαμε απ’ τα μεγάφωνα διάφορα ρεμπέτικα ( Σωτηρία Μπέλλου κ. α. ).

Το προσωπικό σερβιρίσματος, δύο άτομα, ήταν επαρκές για τον χώρο και ήταν όλοι τους ευγενείς και σβέλτοι. Φυσικά το Σ/Κ που γεμίζουν ασφυκτικά, το προσωπικό αυξάνει σε 5-8 άτομα! Αρχικά μας έφεραν νερό σε κανάτα και ψωμί σε καλαθάκι (1 €). Απ’ τον μεγάλο κατάλογο (με περίπου 60 (! ) επιλογές από: 20 ζεστά ορεκτικά, 10 σαλάτες, 30 κύρια πιάτα κρεατικών και θαλασσινών, κ. λπ., σε τιμές από 4 έως 14 €), διαλέξαμε τα εξής, έχοντας φυσικά λάβει υπόψη μας και τις κριτικές πολλών φίλων χρηστών που έχουν προηγηθεί:

-1 ανθοτυροπιτάκια (4 τεμάχια, που είχαν επίσης λίγη φέτα και άνηθο), στα 5 €,

-1 καβουροσαλάτα ( με καβούρι, καρότο, λεμόνι, μαγιονέζα), στα 5 €,

-1 μανιτάρια πλευρώτους τηγανιτά, στα 6.50 €,

-1 πονηρή τηγανιά (χοιρινό σβησμένο με κρασί, sauce Roquefort, πατάτες), 7.80€

-1 μπριζολάκια τοματο-μαρμελο-μουσταρδένια (! ), νέο πιάτο τους, από χοιρινή πανσέτα στη σχάρα, με σάλτσα μαρμελάδα ντομάτα, η οποία κατόπιν σβήνεται σε κρασί Ασύρτικο λευκό. Μας το πρότειναν και άξιζε τον κόπο. Τιμή 7.90 €

Τα συγκεκριμένα φαγητά που δοκιμάσαμε ήταν όλα, λίγο-πολύ, εξίσου νόστιμα, με εξαίρεση τα μανιτάρια, που ήταν γευστικά ουδέτερα, αλλά και περισσότερο του δέοντος τηγανισμένα. Για τον λόγο αυτό η γενική βαθμολογία μου είναι 3 στα 4, τόσο στις γεύσεις, όσο και τον χώρο, αλλά και το vfm – τη γενικότερη δηλαδή εικόνα του μαγαζιού αυτού.

Πάντως, στην εξυπηρέτηση βάζω 4 στα 4, γιατί ήταν, όπως είπα, απόλυτα επαγγελματική και άρτια. Πρέπει, ωστόσο, να προσθέσω ότι φάγαμε Τετάρτη βράδυ με ησυχία, οπότε δεν γνώρισα τις συνθήκες που επικρατούν στον χώρο κατά τις μέρες και ώρες αιχμής!

Ήπιαμε ¼ του λίτρου χύμα κόκκινο κρασί (εύγευστος συνδυασμός Cabernet & Merlot), στα 2 €. Υπάρχουν επίσης επιλογές ανάμεσα σε ορισμένα εμφιαλωμένα κρασιά, (15-22 €), μπύρες στα 3 €, αναψυκτικά στα 2 €, ούζο καραφάκι 200 ml στα 6.50 €, ενώ τα χύμα κρασιά τους είναι ~7-8 € το λίτρο.

Στο τέλος, μας κέρασαν μια δική τους λεμονόπιτα, που ήταν ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει.

Ο συνολικός λογαριασμός έφτασε τα 35.20 €, δηλ. χωρίς ποτά 16.60 € το άτομο, ακριβώς στο μεταίχμιο των 2 κατηγοριών τιμών (10/16 & 17/25) και πάντως μέσα στον στατιστικό μέσο όρο τιμής για το συγκεκριμένο μαγαζί, που είναι 12-18 €!!

Συμπερασματικά, το ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ συνιστά μια καλή και τίμια προσπάθεια και προτείνεται έτσι σαν μια ενδιαφέρουσα λύση ενός παραδοσιακού μεζεδοπωλείου περασμένων δεκαετιών με πλούσια τα ελέη του!!

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Λείπει ο Μάης από την Σαρακοστή; Διαβάζουμε όλοι μας για αυτό το εστιατόριο... θέλουμε δεν θέλουμε... εδώ κι ένα χρόνο! έχει γίνει σαν αστικός μύθος η φάση!
Προσπαθούσα καιρό να πετύχω επίσκεψη και τους έψησα όλους απογευμα Κυριακής να το επισκεφθούμε επιτέλους!
Οι προσδοκίες μου δεν ήταν συγκεκριμένες, οι κριτικές είναι σε ένα βαθμό αντιφατικές και δεν ήξερα τι να περιμένω!

Ας τα πιάσουμε από την αρχή:

Κάναμε κράτηση μέσω A4F για να έχουμε έκπτωση 10% αλλά η κοπέλα μας ενημέρωσε οτι αυτό δεν ισχύει για Κυριακή. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει τα ψιλά γράμματα αλλά για να το λέει έτσι θα είναι. Δεν ξενέρωσα με αυτό διότι ο λογαριασμός δεν ήταν υψηλός.

Πήγαμε στις 4. Είχε καμιά 10-15 παρέες. Ο χώρος ένα νεοκλασσικό με δύο τρείς διακριτούς χώρους και εξωτερική αυλή κλεισμένη με σόμπες για τους καπνιστές. Κάπνιζαν κάποιοι και μέσα αλλά όχι τίποτα το αποπνικτικό. Οι περισσότεροι το σέβονταν και επιπλέον μας το επεσήμαναν και από το κατάστημα. Σε κάθε περίπτωση ενοχλήθηκα 5 λεπτά πριν αποχωρήσουμε!

Ο χώρος πολύ καλός για ταβέρνα. Παραδοσιακός αλλά προσεγμένος και σίγουρα το καλοκαίρι η αυλίτσα του θα είναι καλή για να κάτσεις να φάς.

Το service πάρα πολύ καλό. Η κοπέλα ήταν "ξουράφι" που λένε και στο χωριό μου! Γρήγορη, ευγενική, εξυπηρετική χωρίς πολλά πολλά! όλα ήρθαν εξαιρετικα γρήγορα!

Το φαγητό: πήραμε μαγκιά του μάγειρα. Πολύ ψημένο, ακριβώς στα γούστα μου. Τεράστια χοιρινή μπριζόλα πολύ νόστιμη και ζουμερή. Το συκωτάκι ομοίως μεγάλη μερίδα και νόστιμο. Οι πατατούλες τηγανιτές ήταν μέτριες. Μάλλον ήταν σπιτικές αλλά δεν με ενθουσίασαν. Τα τηγανιτά κολοκυθάκια είχαν πιεί λάδι. Μεγάλη μερίδα αλλά μέτρια γεύση. Το τζατζίκι και η τυροκαυτερή τεράστιες μερίδες και πολύ νόστιμα. Ψωμάκι μέτριο. Πήραμε και 4 αναψυκτικά και 1 κιλό κρασί, 52 ευρώ. Πολύ καλό VFM. Το φαγητό άξιζε για 2,5 ντοματούλες αλλά με έπιασαν οι γενναιοδωρίες μου!

Γενικά μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα να ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα. Τίμια προσπάθεια απ΄όλους και φαίνεται να έχουν όλες τις προύποθέσεις για μια καλή ταβέρνα στην περιοχή!

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Πρώτη φορά πήγαμε στο μαγαζί, έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές των άλλων χρηστών του site.

Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα διώροφο νεοκλασικό και συγκεκριμένα στο ισόγειο.
Έχει μεγάλη αυλή, με τραπέζια στον εξωτερικό χώρο για τους θερινούς μήνες.
Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι καλαίσθητο, με επένδυση πέτρας στους τοίχους και ωραία φωτιστικά στο ταβάνι.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και μπορούν να καθήσουν αρκετά άτομα.
Την ημέρα που πήγαμε, υπήρχε και ζωντανή μουσική.
Δυο νέοι μουσικοί με κιθάρα και μπουζούκι που έπαιζαν ρεμπέτικα.

Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής πιάτα..

Απο ορεκτικά πήραμε συκώτι τηγανιά για αρχή.
Πολύ γευστικό πιάτο, το συκώτι κομμένο σε μικρά κομμάτια, παναρισμένο με αλεύρι, σε σάλτσα λεμονιού και τριμμένη ρίγανη απο πάνω.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν η φέρα ψητή με σουσάμι και μέλι.
Μεγάλη μερίδα και σωστά ψημένη.
Ούτε κάρβουνο, αλλα ούτε και λάστιχο.

Πήραμε ακόμη, μελιτζανοσαλάτα με φέτα και τομάτα και σαλάτα "επι τω λαϊκώτερον".
Η σαλάτα είχε μαρούλι, τομάτα, αγγούρι και μια πολύ ωραία, δροσερή dressing.
Μας θύμισε ceasar's, χωρίς κοτόπουλο.
Η μελιτζανοσαλάτα ήταν εξαιρετική και δεν θέλαμε και πολύ να πάρουμε και δεύτερο πιάτο.

Για κυρίως πήραμε δυο πιάτα.
Το ένα ήταν το φιλέτο κοτόπουλο σε σάλτσα μελιού και σουσαμιού, γαρνιρισμένο με βραστά καρότα και κολοκύθια.
Τα λαχανικά ήταν κρύα, ενώ το κοτόπουλο, αν και γευστικό, είχε υπερβολική σάλτσα.

Το επόμενο κυρίως ήταν η " μαγκιά του μάγειρα".
Το πιάτο είναι για δυο άτομα.
Δυο μεγάλες χοιρινές μπριζόλες λαιμού, χωρίς κόκκαλο, γαρνιρισμένες με αληθινές τηγανιτές πατάτες.

Το πιάτο είναι εξαιρετικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Δεν είχε κάποια σάλτσα ή μαρινάδα, αλλα ήταν τόσο καλά ψημένο, που δεν χρειαζόταν κάτι άλλο.
Στο τέλος μας κέρασαν λεμονόπιτα, η οποία δεν μου άρεσε καθόλου.

Συμπέρασμα..
Πληρώσαμε 59€, σκάσαμε απο το φαγητό και σίγουρα θα ξαναπάμε!

Αυγ

Βραδάκι με έναν φίλο που μένει στην περιοχή όπου είμασταν ανάμεσα στο να παραγγείλουμε πίτσες και να βγούμε έξω να τσιμπήσουμε.

Ξεκινώντας λοιπόν φτάσαμε στο μαγαζί με την αυλή οάση για την περιοχή σε μια μονοκατοικία πάνω στην Αγ. Λαυρας. Το πάρκινγκ εάν και γενικά δύσκολο στην περιοχή αλλά εμείς βρήκαμε εύκολα και παρκάραμε (μάλλον λόγω καλοκαιριού).

Καθήσαμε σε ένα απο τα τραπέζια και απευθείας μας έφεραν κρύο νερό βρύσης να ξεδιψάσουμε κοιτάζοντας τον κατάλογο με την μεγάλη ποικιλία.

Καλοκαίρι απο την μία, οι πειρασμοί πολλοί απο την άλλη οπότε προσπαθήσαμε να τα βρούμε στην μέση. Ξεκινήσαμε με σαλάτα χωριάτικη κλασσική (δροσερή ντομάτα) πλούσια σαν μερίδα. Συνεχίσαμε με σαγανάκι τυρί και μια σαλάτα επι τω λαικότερον και ένα μπεκρή μεζέ. Μας ήρθαν όλα τα πρώτα στην ώρα τους σε αντίθεση με την μαγκιά του Μάγειρα η οποία άργησε λίγο παραπάνω εάν και μας είχε φύγει η πείνα με τις μεγάλες και χορταστικές μερίδες.

Το κερασάκι στην τούρτα βέβαια η μαγκιά του μάγειρα. Μεγάλη, νοστιμότατη και χορταστική. Το δείπνο μας συνοδεύτηκε με πολύ μα πάρα πολύ λευκό κρασί και πολύ νερό. Το κρασί ήταν καλό, μου άρεσε πολύ και παρά το ότι ήπια αρκετό δεν με "βάρεσε" στο κεφάλι.
Ζωντανή μουσική δεν είχε, εκείνη την βραδιά.
Το σέρβις καλό και γρήγορο, ευγενικοί αλλά μέχρι εκεί τίποτα παραπάνω (εάν και το προτιμώ έτσι σε σχέση με τους σερβιτόρους που σου πιάνουν την κουβέντα ή είναι φοβερά ευγενικοί, σε επίπεδο γλυψίματος).

Οι τιμές ήταν φυσιολογικές και λογικές για την ποσότητα και την ποιότητα. Επειδή δεν πλήρωσα εγώ, εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να πληρώσαμε κάτι λιγότερο απο 40 ευρώ (είδα δυο 20αρικα αλλά δεν είδα τα ρέστα που ήρθαν). Σκεφτόμενος το πόσο ήπιαμε αλλά και αυτά που φάγαμε μάλλον το λέω τελικά οικονομικότατο και κυρίως καλό value for money!!

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Εδώ και πολύ καιρό είχα βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο μαγαζί οπότε παρέσυρα την παρέα προς Πατήσια μεριά. Διαβάζοντας τις κριτικές από τους υπόλοιπους καλοφαγάδες περίμενα περισσότερα και εξηγώ.

1) Χώρος - Σέρβις

Κυριακή βραδάκι η πενταμελής παρέα είναι έτοιμη για άλλον έναν αγώνα πείνας (και όχι μπάσκετ).
Παρκινγκ αρκετά εύκολo πολύ κοντά στο μαγαζί αλλά φαντάζομαι Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ θα δυσκολεύει διότι αφενός βγαίνει περισσότερος κόσμος αφετέρου υπάρχουν και άλλες ταβέρνες σε πολύ κοντινή απόσταση.

Στην είσοδο αντικρίζεις μία μεγάλη δροσερή αυλή με αρκετό πράσινο ότι πρέπει για τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού. Ο εσωτερικός χώρος είναι και αυτός μεγάλος με απλή ταβερνίστικη διακόσμηση σε γήινα χρώματα. Από το σέρβις κανένα παράπονο.

2) Φαγητό

Με το που κάτσεις φέρνουν νερό σε κανάτα και ψωμάκι που χρεώνεται 0,5Ε το άτομο.

Τζατζίκι, απλά καλό, 3,8Ε (3/4)

Τυροκαυτερή, από τα χειρότερα πιάτα που πήραμε, όχι τόσο σε γεύση όσο σε υφή η οποία θύμιζε κόλα. Ίσως ήταν αστοχία της κουζίνας την συγκεκριμένη μέρα γιατί λένε ότι είναι χειροποίητη, 3,8Ε (1/4)

Πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές, καλές αλλά έμοιαζαν να είχαν ζεσταθεί στα μικροκύματα, 5,5Ε (3/4)

Φέτα τυλιχτή, νόστιμο πιάτο αν και το κομμάτι της φέτα ήταν μικρότερο από το φύλλο 5,2Ε (3/4)

Μερίδα λουκάνικο, δεν είμαι φίλος οπότε η κριτική μου στη γεύση δεν είναι αντικειμενική αλλά ήταν απαράδεκτη μικρή μερίδα για τα 7Ε (1/4)

Μερίδα κοψίδια, εντελώς αδιάφορο σε γεύση 7,8Ε (2/4)

Μερίδα μπριζολάκια τοματο-μαρμελαδό-μουσταρδένια, κανονική μερίδα και ήταν το ποιό νόστιμο πιάτο που παραγγείλαμε 7,9Ε (4/4)

Η μαγκιά του μάγειρα, έχοντας διαβάσει τόσα πολλά περίμενα κάτι καλύτερο (ίσως και αυτό να λειτούργησε αρνητικά). Ο κατάλογος γράφει για τουλάχιστον δύο άτομα όμως η αλήθεια είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Φτάνοντας στο τραπέζι το συγκεκριμένο πιάτο η αντίδραση ΟΛΩΝ μας ήταν ότι αυτό πρόκειται για ατομική μερίδα και όχι για 2+ άτομα. Μεγάλη απογοήτευση λοιπόν από το θέμα ποσότητας αν και ομολογούμενος το κρέας ήταν νόστιμο. Υποθέτω ότι το κρέας ήταν περίπου 300gr χοιρινός λαιμός το οποίο είναι από τα πιο οικονομικά κρέατα οπότε σίγουρα δεν άξιζε τα 13,5Ε. Η βαθμολογία στη γεύση είναι 3/4 αλλά λόγω του ότι διαφημίζεται για μεγάλη μερίδα 2+ ατόμων θα βάλω (2/4).

Κρασί κόκκινο, πολύ καλό (4/4) και μερικά αναψυκτικά συνόδευσαν το γεύμα μας.

Στο τέλος κέρασμα πανακότα.

Λογαριασμός με απόδειξη περίπου στα 13,50Ε το άτομο.

3) Βελτιώσεις - τελικές σκέψεις

Προσωπικά δεν νομίζω να ξανατιμίσω το συγκεκριμένο εστιατόριο διότι διαφημίζει μεγάλες μερίδες και χαμηλές τιμές πράγμα το οποίο δεν ισχύει κατά την γνώμη μου. Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν γι' αυτό και ανέλυσα τις όποιες ατέλειες έκρινα ότι υπήρχαν σε κάθε πιάτο.

Να υπενθυμίσω ότι ο σκοπός του παρόντος ιστότοπου είναι οι καλοφαγάδες να ανταλλάξουν εμπεριστατωμένες (προσωπικές) απόψεις για τα διάφορα εστιατόρια. Κριτικές του τύπου ''Όλα ήταν υπέροχα'' ή ''Όλα ήταν χάλια, μην πάτε'' χωρίς δηλαδή ανάλυση ή τεκμηρίωση δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη. Επίσης κάθε γνώμη είναι υποκειμενική εξάλλου ''στο φαί και στο....... ο Θεός δεν κάνει κρίση''.

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Αυτή η κριτική γίνεται με χρονοκαθυστέρηση, λόγω τεχνικών προβλημάτων ΟΤΕ, 2 βδομάδες ήδη, με αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ &#(*@&#*, οπότε με μικρή πατέντα, καταφέρνω να γράψω επιτέλους την κριτική μου.

Η επίσκεψη στο Λαϊκώτερον, έγινε 1 Οκτώβρη ημέρα Πέμπτη, έχοντας κάνει κράτηση. Φτάσαμε κατά τις 8μμ παρέα 4 ατόμων και δυστυχώς λόγω ψύχρας, δε μπορούσαμε να κάτσουμε στην ομολογουμένως πολύ όμορφη αυλή του μαγαζιού. Οπότε διαλέξαμε τραπέζι στον εσωτερικό χώρο και μάλιστα το υπερυψωμένο τμήμα του.

Σε γενικές γραμμές μας άφησε πολύ όμορφη εντύπωση η διακόσμηση (παλιές ελληνικές διαφημίσεις κυρίως), γήινα χρώματα χωρίς υπερβολές και δεν μας ενόχλησε κάτι οπτικά. 'Οπως επίσης, δε μας ενόχλησε η μουσική! ήμασταν κάτω από ηχείο, αλλά ούτε μια στιγμή δεν ενοχληθήκαμε ούτε από ένταση ούτε από το είδος, που έπαιζε ποιοτικά ελληνικά τραγούδια.

Στο δια ταύτα τώρα.... 'Εβγαλα το σκονάκι μου, αφού είχα διαβάσει τις κριτικές σας εδώ, και παραγγείλαμε:

-πολίτικη σαλάτα, με λάχανο, καρότο, πιπεριά φλωρίνης, κάτι σε πρασινάδα, ξυδάτη, με ελαφριά αψάδα, πάρα πολύ νόστιμη! πέσαμε με τα μούτρα αμέσως! Τιμή 5.5 ευρώ, γενναία ποσότητα, θα την προτιμούσα φτηνότερη.

-ανθοτυροπιτάκια, τεμάχια 4 με σφολιάτα, πολύ καλή γεύση, χωρίς λαδίλα παρόλο το τηγάνισμα, στα 5 ευρώ, καλύτερα θα ήταν 4,5-4

-κολοκυθοκεφτέδες, τεμάχια επίσης 4, μεγάλοι και νόστιμοι, ίσως αρκετά ζυμαρένιοι για τα γούστα μου, θα προτιμούσα περισσότερα λαχανικά μέσα, τιμή 5 ευρώ, καλύτερα αν ήταν φτηνότεροι.

-φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι.... χα....! εξαφανίστηκε σε μερικά λεπτά με πιρουνομαχία! τυλιχτή με την ίδια σφολιάτα των ανθοτυροπιτακιων, χωρίς όμως λαδίλα, περιχυμένη με μέλι. Το μέλι δε μου άρεσε, μου έκανε κάτι σε σιρόπι και γλυκόζη περισσότερο, ήταν αρκετά πηχτό και κολλώδες, αλλά όχι όπως κολλάει το μέλι. Τιμή 5.2 ευρώ αν την είχαν στα 4,5, θα ήταν καλύτερα, καλό μέγεθος και προσοχή γιατί καίει! (η ζεστή φέτα)

-μύδια σαγανάκι.... αχ και βαχ... Ένα καταπληκτικό πιάτο, με ισορροπημένες μυρωδιές και γεύση, ωραίο ζουμάκι, ελαφρύ πιάτο, πολύ καλή μερίδα, στα 6.5 ευρώ, αξίζει πολύ καθότι θαλασσινό.

-κεμπάπ: ότι ξέρατε για κεμπάπ, το ξεχνάτε μόλις δοκιμάσετε το συγκεκριμένο. Δεν υπάρχει αυτή η γεύση! Δε ξέρω πως να σας το περιγράψω, αλλά η γεύση του είναι κάτι εντελώς καινούργιο σε σχέση με ότι κεμπάπ έχω δοκιμάσει! 2 τεμάχια, τρυφερά, καλοψημένα, συνοδεία πίτας και καλής ποσότητας χειροποίητου τζατζικού (πολύ νόστιμο και "σωστό"), στα 7 ευρώ. Οριακά καλή τιμή. Ίσως θα ήταν καλύτερα να συνοδευόταν από πατάτες ή να είχε περισσότερο κεμπάπ, φαίνεται αρκετά άδειο το πιάτο.

-γαρίδες ούζου: (σκέτες και όχι με μακαρόνια) Δε ξέρω τι κάνουν, αλλά η σάλτσα είναι απερίγραπτη! περίπου 6 μεγάλες γαρίδες, με μόνο σφάλμα του πιάτου ότι μάλλον από το ανακάτεμα, είχαμε 2 σκέτα κεφάλια... Πέρα από αυτή την "ατυχία", το πιάτο συστήνεται ασυζητητί και την επόμενη φορά θα το δοκιμάσουμε με τα μακαρόνια! Τιμή 13 ευρώ, δεν έχω ιδέα από τιμές θαλασσινών, αλλά μάλλον το μέγεθος της γαρίδας (Νο1 νομίζω), ανεβάζει τόσο την τιμή. 'Όταν το γευτείτε, θα ξεχάσετε την τιμή τους!

-μαγκιά του μάγειρα: το συγκεκριμένο πιάτο είναι όντως για 2 άτομα (όχι όμως για 3). Η ποσότητα του κρέατος μπορείς να πεις ότι αντιστοιχεί σε 2 μπριζόλες, πολλές τηγανητές χειροποίητες πατάτες, ντεκόρ ντομάτας και ψητό κρεμμύδι, σε πιατέλα, και λεμονάκια. Υποτίθεται είναι μαριναρισμένο με μουστάρδα, εγώ δεν εντόπισα γεύση μουστάρδας κάπου, ούτε το βρήκα πικάντικο, αλλά μάλλον τους παράπεσε το λαδολέμονο και με ενόχλησε η "λαδίλα", ίσως είχε και παραπάνω λίπος το κρέας, το οποίο το λίγο που δοκιμάστηκε, ήταν νόστιμο. Μπορεί να έφταιγε και ότι πιο πριν είχαμε φάει τις γαρίδες, οπότε να επηρεάστηκε η γεύση γιαυτό. Ο ψήστης είχε κάνει τέλειο ψήσιμο και ήταν τρυφερό. Τιμή στα 13.5 ευρώ, αξίζει τα λεφτά του.

Στην αρχή μας έφεραν καλαθάκι με ψωμί, αρκετή ποσότητα και νόστιμο και ανανεώνεται χωρίς χρεώση όπως γράφει και στην ιστοσελίδα του. Δε θύμιζε αρτοπαρασκεύασμα που είναι σαν αφρός, κοινώς αηδία, και νερό κανάτα.

Κάτι άλλο που μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί, ήταν τα σερβίτσια του! ήταν λευκά με ανάγλυφα σχέδια και όχι τελείως απλά.

Τα φαγητά ερχόντουσαν με σωστή ροή και με τη σειρά που τα έχω αναφέρει, και στο τέλος κεράστηκε γλυκάκι. Θα το περιέγραφα σαν τσηζκέικ με λεμονάτο γιαούρτι. Φαγώθηκε με ευχαρίστηση, αλλά μιας και δε μου αρέσουν τα ξινά, θα προτιμούσα κάτι πιο "γλυκό" για κλείσιμο γεύσης. 'Ενα σιμιγδαλένιο χαλβά ή γλυκό κουταλιού με ή χωρίς γιαούρτι, θα το έτρωγα με περισσότερη λαχτάρα!

Τώρα περί καπνίσματος, επιτρέπεται σε όλο το μαγαζί και ευτυχώς που στο διπλανό τραπέζι δεν το παρακάναν με το τσιγάρο, αλλιώς θα είχαμε θέμα. 'Ενας ακόμα λόγος για εμάς τους μη καπνιστές, να μην το επισκεφτούμε ΣΚ, και όχι πολύ αργά. Στις 8μμ που πήγαμε εμείς ήταν μια καλή ώρα, κατά τις 9-9.30 είχε γεμίσει και ήταν Πέμπτη! 'Ενας τυπικός διαχωρισμός οι καπνιστές εδώ οι μη καπνιστές εκεί, θα ήταν πολύ καλύτερα. Δεν έχει σημασία που θα είναι στον ίδιο χώρο οι μεν και οι δε, γιατί όταν ο διπλανός σου καπνίζει, η μπόχα είναι απερίγραπτη καθώς ο καπνός έρχεται ακέραιος πάνω σου και όχι "διαλυμένος" στην ατμόσφαιρα, πόσο μάλλον όταν τρως...!

Αυτά από μένα! φύγαμε ευχαριστημένοι, χωρίς παρενέργειες στο στομάχι. Μας τρέχουν τα σάλια όταν σκεφτόμαστε τις γαρίδες ούζου και την επόμενη φορά θέλουμε να δοκιμάσουμε τα Μπριζολάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια!

(μια παρατήρηση για τον τιμοκατάλογο, υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με αυτά που κάνανε τα δικά μας, ίσως δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το site! )

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι 5-6-2016 Σαββατο 6 ατομα μετα απο κρατηση.

Παλιο νεοκλασικο καλα συντηρημενο στα Ανω Πατησια. Το τραπεζι ηταν 4αρι που το ειχαν κανει 6αρι και μετα απο επισημανση μας το αλλαξανε αμεσως. Γενικα το μαγαζι ειναι λιγο στριμωγμενο απο τα πολλα τραπεζια οχι πολυ αλλα θα μπορουσε να ηταν πιο ανετο. Ο εξαερισμος που εχει ειναι πολυ καλος και δεν καταλαβαινεις ιχνος τσιγαριλας! Το ΠΣ εχει ζωντανη μουσικη με ενα μπουζουκι και μια κιθαρα που τα παιδια πραγματικα ειναι απιστευτα.

Το σερβις θελει λιγο βελτιωση καθως πανω στο peak επικρατει μια συγχυση. Παντως ευγενεια και χαμογελο περισσευουν και γενικα θα φυγεις ευχαριστημενος σε αυτον τον τομεα.

Πηραμε
-σαλατα δικια τους η οποια ηταν χωριατικη με μαρουλι και σως μουσταρδας. αδιαφορη
-πατατες τηγανιτες. καλοτηγανισμενες στο χερι καλως
-κοτοπουλο με μαρμελαδα. καλο αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο
-πιατο του μαγκα η καπως ετσι για 2 ατομα. ουσιαστικα μπριζολα με πατατες ηταν καλοψημενη και ζουμερη
-φαβα. παρα πολυ καλη
-τηγανια. κλασικη νορμαλ
-σαγανακι. επισης κλασικο
Το φαγητο γενικως δεν επιφυλλασει εκπληξεις αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο.

Ηπιαμε
-ρακομελο. ωραιο και ελαφρυ
-αρκετες μπυρες

Πληρωσαμε 84 ευρω που τα θεωρω πολυ καλα δεδομενου και των ποτων.
Το μαγαζι δεν ειναι γνευσιγνωσιας η gourmet απλες γευσεις με μετρια προς καλη ποιοτηα. Θα ξαναπαω μονο ομως ΠΣ λογω της μουσικης και του κλιματος. Καθημερινη δεν νομιζω.

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι κινήσαμε να πάμε για φαγητό μαζι με κάτι φίλους που μένουν στην περιοχή και πηγαίνουν συχνά. Το ακουώ απο αυτούς, το βλέπω εδω στο ask4food λέω κάτι γίνεται με αυτό το μαγαζί!!

Χώρος(3/4):

Ένα πολύ ωραίο μαγαζάκι εξωτερικά, ωραία στολισμένο για Χριστούγεννα με μία μεγάλη υπέροχη αυλή, μία βεράντα καλυμένη με μουσαμά προφανώς για το χειμώνα και 2 αίθουσες με ωραία διακόσμηση. Το μαγαζί πολύ καθαρό που παρά το ότι φτάσαμε αργά δεν είχαν αφήσει κανένα τραπέζι με τα αποφάγια των προηγούμενων (όπως κανουν αρκετές ταβέρνες τις Κυριακές λόγω πολύ κόσμου) και όλα είδα ότι τα μαζεύανε αμέσως και φρόντιζανε να το στρώσουν άμεσα.

Ο εξαερισμός στον χώρο που καθήσαμε ήταν άριστος, τα τραπέζια δεν ειναι κολημένα το ένα με το άλλο και το φώς που έμπαινε εκεί που καθήσαμε, απότο παράθυρο ομόρφαινε πολύ την ατμόσφαιρα.

Στα αρνητικά λοιπόν φαντάζομαι το πάρκινγκ λόγω περιοχής εάν και ομολογώ ότι βρήκαμε άμεσα και όλον ένα στενό πιο κάτω απο το μαγαζί αλλά ίσως ήταν εξαίρεση. Αλλά πλεόν το εύκολο πάρκινγκ στις πιο πολλές περιοχές της Αθήνας είναι είδος πρός εξαφάνιση!

Το τελευταίο υποκειμενικό όμως αρνητικό που δεν ταιρίζει με τον χώρο αλλά δεν ξέρω που αλλού να το γράψω, ήταν η έλειψη ζωντανής μουσικής την ώρα που πήγαμε. Λίγο ότι διαβάσαμε για ζωντανή μουσική (χωρίς να θυμάμαι βέβαια τις ώρες και ημέρες) λίγο το όνομα του μαγαζιού μας προδίαθεσε για ύπαρξη ζωντανής μουσικής. Βέβαια το γράφουν όπως διαπιστώνω πότε έχουν ζωντανή μουσική οπότε έχουν δίκιο όταν ευγενικά ρώτησα την σερβιτόρα για την ύπαρξη της ζωντανής μουσικής και μου είπε ότι έχουν μόνο Παρασκευή και Σάββατο (την αμφισβήτησα καταρχάς μέσα μου αλλά τελικά διαπίστωσα ότι έλεγε αλήθεια).

Αρκεστήκαμε στην ωραία μουσική απο τα μεγάφωνα και αφεθήκαμε στην επιλογή των εδεσμάτων απο τον μεγάλο σε ποικιλία κατάλογο.

Ποιότητα φαγητού (4/4):

Πήγα με πολύ χαμηλές προσδοκίες και τελικά διαψεύστηκα. Υποψίαζομαι ότι τα Μ. Μ. Ε μας έχουν επηρεάσει και τρώμε σαν να επέρχεται Κατοχή τώρα με τις πολιτικές εξελίξεις. Έτσι λοιπόν ξεκινάω το τι φάγαμε 4 άτομα:

Ψωμί φρέσκο (εάν και Κυριακή)

Σαλάτα επι τω λαικότερων, μεγάλη, φρεσκοκομμένη με πολύ ωραία σώς (βαθμολογία 7/10)

Τηγανία χοιρινή (νόστιμη, ωραίο κρέας, όχι ξεραμένο όπως συχνά συναντάμε, βαθμολογία 7.5/10)

Κολοκυθοκεφτέδες (δοκίμασα εάν και δεν είμαι φάν και τους βρήκα αρκετά καλούς, βαθμολογία 7/10)

Κροκέτες με κίτρινα τυριά (δεν νομίζω ότι ήταν χειροποίητες αλλά εγώ τις βρήκα πολύ νόστιμες, βαθμολογία 7.5/10)

Μπεκρή μεζέ (μεγάλη εξίσου μερίδα χωρίς να κάνει τσιγκουνία στο κρεάς, το μοσχαράκι έλιωνε πραγματικά και δεν ήταν τίγκα στα μπαχαρικά για να κρύψει τυχόν κακή ποιότητα κρεάτος, βαθμολογία 8/10)

Ανθοτυροπιτάκια με ζύμη και φέτα μαζί με ανθότυρο (το απόλυτο must στα ορεκτικά του, πεντανόστιμα μας ξετρέλαν, βαθμολογία 8.5/10)

Συκωτάκια τηγανία (φανταστείτε ότι εδώ και χρόνια τα αποφεύγω, μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω το μικρότερο κομμάτι όταν ενας συνδαιτημόνας που τα παρήγγειλε μου είπε ότι ήταν πολύ νόστιμα, η δοκιμή με ενθουσίασε και έφαγα σχεδόν το μισό, βαθμολογία 8/10)

Φέτα με μέλι και σουσάμι (έβαλε παραπάνω νομίζω μέλι και αλλίωσε την γεύση της, βαθμολογία 7/10)

Μελωμένο κοτόπουλο (κομμάτια κοτόπουλου τρυφερά σε χρώμα κόκκινο απο το κρασί και τα φόλα φορα άλλα συστατικά που "έλουζαν" τα στήθη κοτόπουλου, βαθμολογία 8/10)

Γλυκόξινο κοτόπουλου με άγριο ρύζι (μπουκίτσες απο φιλέτο κοτόπουλου τρυφερές και πεντανόστιμες, βαθμολογία 8/10)

Η μαγκιά του Μάγειρα (χοιρινός λαιμός μαριναρισμένος με μουστάρδα, φρέσκιες τηγανιτές πατάτες, ψημένο κρεμύδι και ντομάτα, το πιάτο είναι πολύ δυνατό είναι για 2 άτομα και σου φεύγει η μαγκιά κυριολεκτικά, βαθμολογία 9/10)

Σε αυτο το σημείο το ξεκοίλιασμα έλαβε τέλος! αίσιο τέλος!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νεράκι σε κανάτα με πρωτοβουλία του μαγαζιού και όχι δική μας απαίτηση. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ευγενέστατη και εξυπηρετική φρόντιζε κάθε πιάτο με το που το έφερνε να μας το εξηγεί!

Η κουζίνα πολύ οργανωμένη φρόντιζε να μας φέρνει όλα τα πιάτα σε σωστό ρυθμό, ούτε όλα μαζί, ούτε με "κοιλιά".

Ένας υπεύθυνος φρόντισε ούκ ολίγες φορές να περάσει να ρωτήσει απο το δικό μας καθώς και τα άλλα τραπέζια εάν όλα οκ.

Value for money (4/4):

Το κρασί λευκό μας το κέρασε και μάλιστα μας έφερε να δοκιμάσουμε 1/4 και από μία άλλη ποικιλία λευκού που είχε (και τα 2 ήταν πραγματικά υπέροχα). Η αλήθεια είναι ότι πήραμε πολλά πιάτα και χαρήκαμε που έκανε αυτήν την κίνηση.

Όλα τα παραπάνω μαζί με μία γκαζόζα (ΕΨΑ) Ελληνικότατη εάν τα διαιρέσω στο κάθε άτομο το κόστος είναι γύρω στα 16 με 17 ευρώ το άτομο με την έκπτωση βέβαια του ask4food (20%).

Ομολογώ ότι η σερβιτόρα στην παραγγελία μας προειδοποίησε ότι ήταν πολλά αυτά που πήραμε και ότι οι μερίδες δεν είναι Βολιώτικες. Φέρε εσύ της είπαμε και όσο φάμε. Ότι έμεινε απο μόνοι τους μας ρώτησαν εάν το θέλουμε σε πακέτο για το σπίτι.

Το κέρασμα περιελάμβανε και τα γλυκά (σοκολατόπιτα και κρέμα καραμελέ) που ήρθαν στο τέλος.

Συμπέρασμα:

Πραγματικά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Λίγο η περιοχή, λίγο το όνομα, λίγο ο τίτλος που δίαβασα εδώ στο ask4food "Αγγίζει την τελειότητα" στις ανακοινώσεις του μαγαζιού φοβόμουν οτι δεν θα αγγίξω αλλά θα φάω φόλα.

Άλλη μία φορά στην ζωή μου έμαθα ότι δεν πρέπει να είμαι προκατειλημένος σε τίποτα, δεν πρέπει να κρίνω επιφανειακά αλλά ουσιαστικά.

Επι τω τελειοτερον λοιπόν μετονομάζω το μαγαζί αυτό και εύχομαι κάθε επιτυχία. Φάγαμε τόσο πολύ και καλά που νομίζω ότι αντέχουμε την πείνα που θα επιφέρει τυχόν επιστροφή στην Δραχμή κτλ