Ανοιχτά κάθε βράδυ. Σάββατο και Κυριακή απο το μεσημέρι
Zωντανή Μουσική Τετάρτη, Παρασκευή Σάββατο βράδυ, και Κυριακές μεσημέρια. Μπουζούκι, κιθάρα (Εντεχνα Ρεμπέτικα χαλαρά χωρίς εντάσεις)

Συνηθίζεται όλα τα πιάτα στη μέση. Μπορείτε να φάτε κανονικά ή να τσιμπολογήσετε πίνοντας το κρασάκι σας.
Και έτσι και αλλιώς ευπρόσδεκτοι!!!!!
Ομορφος χώρος στο ισόγειο διπλοκατοικίας. Παραδοσιακές συνταγές
(μπεκρή μεζέ, λουκάνικο χωριάτικο, κεφτεδάκια..... ) αλλά και ιδιαίτερα πιάτα (μελωμένο κοτόπουλο, μπριζολάκια με μαρμελάδα τομάτας και μουστάρδα, πιπεράτο....... )
Και θαλασσινά (Μύδια αχνιστά, Γαριδομακαρονάδα Ούζου, Καλαμάρια.... )

Αν φάτε όπως τον παλιό καλό καιρό υπολογίστε 13-17 ε το άτομο με το κρασί
Ελληνικά Κρέατα

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ 19 -01+30 ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

09 Νοε 2017

Πήγαμε προχθές με δύο φίλες στα Άνω Πατήσια και επηρεασμένες από τις πολύ καλές κριτικές του ask4food διαλέξαμε από τις ταβέρνες – μεζεδοπωλεία της γύρω περιοχής το ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ, το οποίο για δύο δεκαετίες, όπως μάθαμε, προσφέρει ό, τι καλύτερο και γι’ αυτό είναι συνήθως τίγκα από κόσμο. Φυσικά σταθήκαμε τυχερές, αφού χωρίς κράτηση βρήκαμε τελικά τραπέζι και μάλιστα σε όμορφη γωνίτσα της μίας από τις δύο αίθουσες (η μια έχει και πατάρι, ενώ για το καλοκαίρι υπάρχει η ωραία αυλή σχήματος γάμα).

Η ταβέρνα αυτή στεγάζεται σε μια παλιά αλλά καλοδιατηρημένη διπλοκατοικία στην Αγίας Λαύρας, που έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς φίλους χρήστες. Εμείς εντυπωσιαστήκαμε απ’ τον ζεστό συνδυασμό των ξύλινων επιφανειών με τις πέτρινες επενδύσεις στους τοίχους, τους εντυπωσιακούς για μια ταβέρνα πολυέλαιους, καθώς και τα φροντισμένα γύψινα της οροφής.
Το μεγάλο μαγαζί εξυπηρετείται από δύο καθαρά WC στο ισόγειο, και δύο ακόμη στο πατάρι, ενώ από τα μεγάφωνα ακούγαμε λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης είναι πολύ μερακλής! Και αυτό το λέω, επειδή τόσο το σέρβις είναι άψογο, ευγενικό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό, όσο και το μενού απίστευτα ενημερωμένο σε ορεκτικά, σαλάτες, αλλά και κυρίως πιάτα, κρεατικά και θαλασσινά!

Εμείς φάγαμε τα εξής πιάτα, μετά από κανάτα κρύου νερού καθώς και ψωμάκι.

-Μια σαλάτα ρόκα, παρμεζάνα, δροσερή και χορταστική, στα 7 €.

-Ένα χαλούμι ψητό με μαρμελάδα ντομάτας και δυόσμο. Τιμή 5.20 €.

-Μία μερίδα κεφτεδάκια, ζεστά και πολύ αφράτα, στα 6 €.
-Ένα λουκάνικο Καρδίτσας (μάθαμε πως είναι από την πατρίδα του ιδιοκτήτη κ. Δημήτρη), με πράσο, στα 7.30 €.

-Και φυσικά, κρατήσαμε για το τέλος τη μεγάλη τους σπεσιαλιτέ, τη μαγκιά του μάγειρα, που είναι χοιρινός λαιμός με μουστάρδα, που τη βάλαμε βέβαια στη μέση. Τιμή 14 €.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί δικό τους χύμα ροζέ, στα 4 €, που ήταν εντάξει.

Μας κέρασαν αξιοπρεπέστατη πανακότα, για να ολοκληρώσουμε την ωραία μας βραδινή έξοδο.

Πληρώσαμε 45 €, ποσό λογικό για όλα αυτά τα καλούδια, αφού μας αναλογεί 15 € στην καθεμία μας!

Σας το συνιστώ για να περάσετε όμορφα με τις παρέες σας, προτιμώντας τέλος της εβδομάδας, όπου διαθέτουν ζωντανή μουσική, έντεχνη λαϊκορεμπέτικη, αλλά εφόσον δεν πάτε καθημερινή όπως εμείς, φροντίστε για τηλεφωνική κράτηση, ώστε να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων στον δίκαια πολυσύχναστο αυτό χώρο!

10 Ιαν 2018

Η επίσκεψη (τρία άτομα) έγινε ανήμερα πρωτοχρονιάς 2018.

Ο χώρος είναι αρκετά καλός, και οι πελάτες αξιοπρεπείς χωρίς φωνασκίες και θορύβους μαχαιροπίρουνου, καλός εξαερισμός και θέρμανση καλή με θέση στο παταράκι.

Η ορχήστρα φιλότιμη, ερασιτεχνική με δύο μπουζούκια που δεν ακούγονταν γιατί τα σκέπαζε η κιθάρα, (κρίμα), θετικό ότι δεν χρεώνεται εξτρά και οι απαιτήσεις πέφτουν, θετικό επίσης ότι ήταν χαμηλά και συζητούσαμε σαν να ακούγαμε κάποιο CD ευχάριστο.

Η εξυπηρέτηση σε ταχύτητα, συμπεριφορά για τα Ελληνικά δεδομένα πολύ καλή.
Στο φαγητό τώρα, εδώ έγινε η μεγάλη γκέλα και εξηγούμαι, παράγγειλα ένα ψητό χταπόδι και μου έφεραν σε δέκα λεπτά ένα βραστό ξυδάτο λιωμένο κυριολεκτικά με γεύση οτιδήποτε άλλο εκτός χταποδιού. Το έδωσα πίσω και η ευγενική σερβιτόρα επέστρεψε και ζητώντας συγνώμη μου εξήγησε ότι το βράζουν και μετά το βάζουν για λίγο στην ψησταριά.

Για να μην θεωρηθούμε ΄΄παράξενοι΄΄ ( η Ελληνική βλακεία μας) και με καλή διάθεση ο ένας από την παρέα είπε δεν πειράζει φέρτε άλλη μερίδα αλλά να είναι πιο πολύ ψημένο στην ψησταριά, έτσι και έγινε για να έρθει το άλλο ΣΟΚ, το χταπόδι μύριζε χοιρινό καμένο, προφανώς το έβαλε εκεί που ψήνει κρέατα. Πέραν αυτού του γεγονότος επειδή οι δύο δεν τρώμε κρέας επί δεκαετία και το σιχαινόμαστε καθώς το δοκιμάσαμε και μας ήρθε η κρεατίλα του καμένου λίπους και ήταν ευτύχημα που δεν κάναμε εξαγωγή επί τόπου. Εδώ θύμωσα πολύ αλλά μου πέρασε με μερικές πλύσεις και κρασάκι.

Το άλλο πιάτο γαριδομακαρονάδα, ενώ είχε πολλές γαρίδες και μεγάλες είχαν μαυρισμένα κεφάλια ήταν ξαναζεσταμένες ίσως μπαγιάτικες και άσχετες με τα μακαρόνια.

Το αποτέλεσμα ο ένας εξ ημών έφαγε το μισό χταπόδι τις μισές γαρίδες και τα καφτεδάκια του ( είπε ότι ήταν καλά), εγώ έμεινα σχεδόν νηστικός με λίγα μακαρόνια και η άλλη έφαγε μία σαλάτα λίγο πριν φύγουμε έτσι για να πει ότι κάτι έφαγε.

Επιβεβαιώθηκε μία σκέψη που έκανα πάντα δεν μπορεί μία ταβέρνα να κάνει τα πάντα καλά και στην ώρα τους, ή πρέπει να κάνει θαλασσινά με μάγειρα γνώστη ή κρεατικά ομοίως με ειδικό μάγειρα.

ΟΙ τιμές θα ήταν καλές αν είχαμε φάει.

Επίσης θεωρώ αντιαισθητικό - αντιτουριστικό, το γραφείο των πληρωμών του ταμείου να βρίσκεται μπροστά ακριβώς από τις τουαλέτες στην κεντρική αίθουσα του καταστήματος, με ένα ΄΄λογιστή΄΄ να καπνίζει ατμό στην μόστρα της αίθουσας.
Παρά τα όσα αναφέρω θα ξαναπάω γιατί με ευνοεί το περιβάλλον για συζήτηση με την παρέα μου και λιγότερο με απασχολεί το φαγητό. Θα παραγγείλω βέβαια με πολύ προσοχή πλέον και μόνο χορτοφαγικά με κρασάκι που είναι συμπαθέστατο.
Δεν θα έκανα το (δυσάρεστο) σχόλιο δημόσια αν η ευγενική καθ΄όλα σερβιτόρα δεν ξεχνούσε ότι της είπα, ΄΄πριν φύγω θέλω να σου πω κάτι΄΄.

24 Οκτ 2017

Είμαι τακτικός πελάτης με την παρέα μου και μόνο καλά λόγια έχω να πω τόσο για το φαγητό όσο και για το προσωπικό.
Μοναδικές γεύσεις από τις οποίες μπορώ να ξεχωρίσω την σταβλίσια μπριζόλα, τα κεφτεδάκια, το μελωμένο κοτόπουλο, τα τηγανιτά κολοκυθάκια, τον ντάκο, τη σαλάτα ρόκα παρμεζάνα, το λουκάνικο, τα κοψίδια, το κεμπάπ, ην μαγκιά του μάγειρα, το σηκώτι τηγανιά, τη φάβα.
Από το προσωπικό όλοι άψογοι με ιδιαίτερη συμπάθεια και αγάπη στον Χρήστο, τη Φούλη, την Έλενα. Είναι μαγαζί που το συστήνω ανεπιφύλακτα. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν έχει green cola ή coca cola με στέβια.

Λ.Γαλατσιου & Αγ. Λαύρας 13, 'Ανω Πατήσια