ΕΠΙ ΤΩ... ΛΑΪΚΩΤΕΡΟΝ

Μεζεδοπωλεία
Τα Καλύτερα Πιάτα Στον Κήπο. Κρεατικά Θαλασσινά... Ζωντανή Μουσική
Ανοιχτά Ολο Τον Αύγουστο. Κρεατικά Θαλασσινά Στον Κήπο Μας.
Ώρες λειτουργίας
12:00 - 03:00
ζωντανή μουσική
Κυριακή
12:00 - 03:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ανοιχτά κάθε βράδυ. Σάββατο και Κυριακή απο το μεσημέρι
Zωντανή Μουσική Παρασκευή Σάββατο βράδυ, Μπουζούκι, κιθάρα (Εντεχνα Ρεμπέτικα χαλαρά χωρίς εντάσεις)

Συνηθίζεται όλα τα πιάτα στη μέση. Μπορείτε να φάτε κανονικά ή να τσιμπολογήσετε πίνοντας το κρασάκι σας.
Και έτσι και αλλιώς ευπρόσδεκτοι!!!!!
Ομορφος χώρος στο ισόγειο διπλοκατοικίας. Παραδοσιακές συνταγές
(μπεκρή μεζέ, λουκάνικο χωριάτικο, κεφτεδάκια..... ) αλλά και ιδιαίτερα πιάτα (μελωμένο κοτόπουλο, μπριζολάκια με μαρμελάδα τομάτας και μουστάρδα, πιπεράτο....... )
Και θαλασσινά (Μύδια αχνιστά, Γαριδομακαρονάδα Ούζου, Καλαμάρια.... )

Αν φάτε όπως τον παλιό καλό καιρό υπολογίστε 13-17 ε το άτομο με το κρασί
Ελληνικά Κρέατα Αριστης Ποιότητας

Πως θα το βρείτε
  Λ.Γαλατσιου & Αγ. Λαύρας 13, 'Ανω Πατήσια
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

2017

Το ότι κάποιος είναι τίμιος δεν σημαίνει ότι είναι αγαπητός. Σημαίνει ότι είναι αξιοσέβαστος.

Και, ζητώντας συγγνώμη από τις κυρίες, ρωτώ ποιος αγάπησε ποτέ τον Καλαϊτζή ή τον Μπουντούρη, ποιος αγάπησε το "καλό παιδί" Χέλγκι Σίγκουρντσον; Οι κερκίδες ακόμα βοούν από το "Κυριάκο αλάνι [... κτλ κτλ... ]" ή το ρυθμικό "Κο-λιτσιδάκης Κο-λιτσιδάκης" μετά από μια μπουνιά στο 89' στο εντός έδρας 0-0 με την Μπριζ (Μπρούγκε κατά το ορθό φλαμανδικό) εν έτει 1994 και την απευθείας κόκκινη.

Και για να το καταστήσω απολύτως σαφές: ο Βύντρα ήταν απόλυτα καταξιωμένος, έπαιζε ασταμάτητα σε Εθνική και Παναθηναϊκό για χρόνια διότι όλοι οι προπονητές αναγνώριζαν την αξία του. Το γεγονός της έλλειψης αγάπης από την κερκίδα δεν τον εμπόδισε καθόλου να κάνει μεγαλύτερη καριέρα από τον Κολιτσιδάκη. Συμπλήρωνε τα κενά καλλίτερα από οποιονδήποτε άλλο πιο αγαπητό, χωρίς ποτέ του να έχει υψηλό κασέ.

Το αυτό είναι και το "επί τω λαϊκώτερον", είναι ο Βύντρα των μεζεδοπωλείων.

Δουλεύει με απόλυτη τιμιότητα, αγόγγυστα, χρόνια τώρα. Είμαι σίγουρος ότι το περιθώριο κέρδους του είναι απειροελάχιστο καθώς κρατάει τιμές αρκετά χαμηλές. Επενδύει ασταμάτητα στον χώρο του. Δεν θα δεις (σε αυτή την τεράστια παλιά μονοκατοικία) ποτέ σκασμένη μπογιά ή χαλασμένο πόμολο. Η εξυπηρέτηση είναι πιο ζεστή και ανθρώπινη από αυτό που θα σου προσέφερε ένας συγγενής. Οι πρώτες ύλες είναι άνω του μέσου όρου και μάλιστα σε αυτή την κατηγορία κόστους. Οι χρόνοι απόκρισης, υπό ΚΣ, μια χαρά. Οι γεύσεις είθισται να είναι καλές και τυποποιημένες (ίδιες κάθε φορά) αλλά και ταυτόσημες της εποχής που άνοιξε, πράγμα το οποίο εμένα μου αρέσει (πχ παίζει κρέμα γάλακτος ή έχει την ελαφρώς πασέ ρόκα-παρμεζάνα).

Κατά τα λοιπά κάτι του λείπει. Κάτι που να το μετατρέψει από ένα απόλυτα τίμιο μεζεδοπωλείο σε ένα αξιαγάπητο μεζεδοπωλείο (προφανώς η άποψη είναι απόλυτα υποκειμενική).

31-1-2017 βρεθήκαμε 5 που είχαμε καιρό να βρεθούμε αναμετάξυ μας και πήραμε:

- πατάτες τηγανιτές 3,50. Ακόμα κι αυτές ήταν παλιομοδίτικες: μαυρισμένες (υπάρχουν πατάτες που μαυρίζουν στο τηγάνι, δεν υποδηλώνει απολύτως τίποτα για την ποιότητα) και κάπως μαλακές. Χωρίς περιττά λάδια. Νόστιμες πατάτες.

- μελιτζανοκατάσταση (6,50) με σάλτσα ντομάτας και φέτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πάρω όποτε πάω εκεί. Ήταν στις πολύ καλές του εκδόσεις.

- χιουνκιάρ μπεγεντί (7,80). Αρκετά κανελένιο. Συμπαθέστατο όχι φοβερό. Για κυρίως μερίδα μικρή, για μεζεδάκι άριστη.

- χαλούμι ψητό με μαρμελάδα ντομάτας (5,20). Για το χαλούμι αυτό καθεαυτό θα πω ότι μου φάνηκε παράξενο, σαν να μην ήταν χαλούμι: είχε ευχάριστα πρόβεια μυρωδιά αλλά ήταν εύθρυπτο, όχι ιδιαίτερα μαστιχωτό. Η μαρμελάδα ντομάτας καλή κι αξιοπρεπής με δυο φυλλαράκια δυόσμο.

- κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια κονσέρβας (7,80). Είναι εθιστικό. Χθες ήταν πολύ αλμυρό και άργησε να έρθει (όλοι δικαιούνται μια στο τόσο μια κακή στιγμή). Το παίρνω, όπως και την μελιτζανοκατάσταση, πάντοτε όποτε πάω (είναι walking distance από το σπίτι μου). Σε αυτό το πιάτο ΔΕΝ με πειράζουν τα μανιτάρια κονσέρβας, πράγμα που εκπλήσσει ακόμα κι εμένα.

- χόρτα (5,00). Ένα τσικ παραβρασμένα με ένα τσικ σόδας να κρατήσουν το χρώμα τους (έτσι μάλλον βγήκε το τσικ του τσικ).

Αυτά ήσαντο τα χθεσινά αλλά μπορώ να συστήσω επίσης το καρδιτσιώτικο με πράσο λουκάνικο και τα πραγματικά σπιτικά ανθοτυροπιτάκια ή το συκώτι. Γενικά ό, τι και να πάρεις είναι αξιοπρεπέστατο, δίχως να έχει και τίποτα φοβερό από την άλλη.

Νεράκι από μια κανάτα που δεν προλάβαινε να φτάσει ως τη μέση και μας την ξαναφέρνανε γεμάτη. Κρασί κόκκινο οριακά αξιοπρεπές. Κέρασε εκπληκτική πανακότα. Έφερε και ψωμάκι, που δεν του τόπαμε αλλά καλά έκανε.

Αν κάνεις τις πράξεις θα δεις ότι 5 νομάτοι με περίπου 8 ευρώ το άτομο τσιμπήσαμε μπόλικα πλέρια και σχεδόν φάγαμε κανονικά (όξω τα ποτά). Νούμερο αστείον δεδομένου ότι κάτι απατίλες (εκ του άπατου, όχι της απάτης αν και μπαίνω στον πειρασμό) ζητάνε 15 το κεφάλι για το τίποτα.

Αν είσαι του όξω κήπου, προφανώς δεν κάτσαμε όξω χτες λόγω δρόσου καθώς είχε 3 μοναχικούς βαθμούς, μάθε ότι έχει βάνει κάτι μεγάλες σιδεριές προκειμένου να ανεβοκατεβάζει τέντες και να εκμεταλλεύεται τα πλήθη του μεσημεριού της Κυριακής. Κρίμα γιατί εμένα μου χάλασε έναν από τους καλλίτερους κήπους εν Αθήναις...

Δίπλα του ακριβώς το ΑΤ Πατησίων. Το παλιό ΙΣΤ (16ο). Ναι αυτό στο οποίο "ανήκε" ο Χατζηχρήστος στην ομώνυμη ταινία, αν και τότε αυτό ήτο Κύθνου και Δροσοπούλου («ο Ηλίας του 16ου» και απορώ πως κανένα ταβερνείο της γειτονιάς δεν έχει εκμεταλλευτεί την εγγύτητα για την ονομασία του). [Ειρήσθω εν παρόδω η σκηνή στο καφενείο που τα λένε Χατζηχρήστος, Βέγγος, Ξενίδης είναι γυρισμένη στο Διόνυσο του Άη-Γιώργη στην Κυψέλη. ] Πιο κει τα σχολεία της Γκράβα (σ. σ. αρβανίτικα για τον γκρεμό).

Συνώνυμα των "κακών παιδιών" και κάθε είδους παραβατικής συμπεριφοράς τη 10ετία του ‘80 τα σχολεία της Γκράβα. Συγκροτήματα όπως το Ολέθριο Ρήγμα (όταν ενώθηκε ο Όλεθρος με το Ρήγμα δημιουργώντας αυτό το υπέροχο crust punk-thrash metal group, πιστοποιώντας όμως ότι γεννήθηκε μια γενιά μες στα τοξικά) βγήκαν από τα σκοτεινά σπλάγχνα τούτου του σχολικού συγκροτήματος. Θυμάμαι δε κάπου στο 1994 να παίζουν οι Αντίδραση με support τα Υπόγεια Ρεύματα (!! ).

Κι επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας λέω σαφώς και ρητά: στη Γκράβα -στο απόγειό της- στεγάζονταν 8 λύκεια, 6 γυμνάσια, 4 δημοτικά, 2 νηπιαγωγεία, 1 τεχνική επαγγελματική σχολή και φοιτούσαν συνολικά 14.000 μαθητές, όσος είναι περίπου πχ ο πληθυσμός της Σπάρτης. Η Αμυγδαλέζα στα χειρότερά της έφτασε στα 1000 άτομα. Αυτό ήταν στρατόπεδο συγκέντρωσης, όχι σχολείο.

Ένα σχολικό συγκρότημα που σχεδιάστηκε με μέριμνα και φροντίδα αλλά στο δρόμο αποκηρύχτηκε ακόμα και από τους αρχιτέκτονές του (Κ. Παπαϊωάννου, Κ. Φινές, Ν. Χατζηθεοδώρου) μετά τις άχαρες επεμβάσεις προς όφελος της πρόσκαιρης χρηστικότητας (αποκοπή αύλειων χώρων, κάγκελα –κυριολεκτικά- παντού κτλ). Εις εξ αυτών (Κ. Φινές) δήλωσε: "αυτό το έργο δεν είναι από τα αγαπημένα μου, αν όμως κάποιος μου εγγυάτο την αρχική χρήση θα το υπέγραφα και σήμερα". Από τον Λε Κορμπυζιέ στο μπ.... ρδελέ! Όταν κάποιοι πραγματικά παίζουν με τη ζωή σου δίχως να έχουν ιδέα για τις επιπτώσεις.

Πρωτοπόρα σχολεία στις καταλήψεις ανέδειξαν μορφές όπως ο νυν πρωθυπουργός ή η τηλεπερσόνα κα Τσιμτσιλή (οι επιπτώσεις που λέγαμε). Είναι ένα σχολικό συγκρότημα που ενώ χτίστηκε το 1973 πρωτοβάφτηκε το 1990, επί Κοντογιαννόπουλου, για την ακρίβεια είχαν βαφτεί μόνο οι χώροι από όπου επρόκειτο να περάσει ο Υπουργός... Μέχρι τότε τα σίδερα ήταν στο χρώμα της σκουριάς και τα μπετά στο χρώμα του μπετού… Γιατί οι καταλήψεις μπορεί να είχαν πολιτική χροιά αλλά είχαν οπωσδήποτε και ουσία.

Υπάρχουν πολλά κι άλλα πολλά, απο τον ρόλο των ΜΜΕ στη δημιουργία στερεοτύπων μέχρι τη συμπεριφορά (νεοφώτιστων στη Βουλή) κομμάτων κι από σκηνικά ρόδα-τσάντα και κοπάνα μέχρι στιγμές ωμής βίας. Αλλά αυτά χωρούν μόνο σε κουβέντες που θα μπορούσαν να γίνουν φερ' ειπείν στο "επί τω... λαϊκώτερον" και θα μπορούσαν να γίνουν μια ξεχωριστή έκθεση στο Γκάζι.

ΥΓ Κι αν θέλουμε ένα "σαν σήμερα" υπότιτλο να πούμε: σαν σήμερα 3 Φλεβάρη, στο μακρινό 1908, ιδρύθηκε ο Παναθηναϊκός.

2017

Σπάνια θα επαναλάβω κριτική για εστιατόριο -και αυτό θα γίνει σε περίπτωση αλλαγής στη βαθμολογία.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλώς ξαναδίνω την ίδια βαθμολογία (4/4) με παλαιότερα -για να βαθμολογίσω την παραμονή πρωτοχρονιάς στο Επι τω Λαικώτερον - η οποία βραδιά αναίρεσε την όποια άποψη είχα σχηματίσει από παλαιότερες -μάλλον δυσάρεστες- εμπειρίες παραμονής πρωτοχρονιάς σε άλλους χώρους και να δηλώσω ευθαρσώς ότι το Επι τω Λαικώτερον έκανε τη διαφορά!

Καταρχήν 4/4 στην ευγενική συμπεριφορά τους όταν -τελευταία στιγμή- τους κάλεσα για να κλείσω τραπέζι για την παραμονή. Όπως ήταν φυσικό δεν είχαν στην κάτω κεντρική σάλα διαθέσιμο τραπέζι, είχαν όμως χώρο στο πατάρι (όπου θα είχαν επίσης ζωντανή μουσική), παρόλα αυτά μου πρότειναν να πάω να δω η ίδια το χώρο και το πατάρι -πριν κάνω κράτηση- για την περίπτωση που δε μου αρέσει.
Μπράβο τους για την εντιμότητά τους! Τελικά -ευτυχώς για εμάς- λόγω μιας μικρής αλλαγής στον αριθμό κάποιας άλλης κράτησης, προέκυψε τραπέζι 8 ατόμων όπως ακριβώς το θέλαμε στην κεντρική σάλα δίπλα στην ορχήστρα.

Ντυθήκαμε και στολιστήκαμε και παραμονή πρωτοχρονιάς καταφθάσαμε στο Επι τω Λαικώτερον. Χριστουγεννιάτικος στολισμός, παραμυθόσπιτο απέξω, το τζάκι μέσα αναμμένο, όλο το προσωπικό με γιορτινό χαμόγελο στο στόμα, θαλπωρή είναι η λέξη που περιγράφει την ατμόσφαιρα εκείνης της βραδιάς.

Δύο μουσικοί/τραγουδιστές με ωραίο ρεπερτόριο, μουσική στη σωστή ένταση, ακριβώς ότι αρμόζει σε τέτοιες βραδιές που και κουβεντούλα γίνεται και σιγοτραγουδάς και τελικά ανάβει το κέφι.

Ταχύτατη εξυπηρέτηση, άτομο της παρέας μου -πρώτη του φορά στο Επι τω Λαικώτερο- δήλωσε ενθουσιασμένο ότι: "ούτε ένα νεύμα για ανανέωση νερού δε χρειάστηκε να κάνουμε", η κοπέλα που εξυπηρετούσε το τραπέζι μας ήταν εκεί πριν από εμάς για εμάς! Κουζίνα, service, μουσική όλα ένα καλοκουρδισμένο ρολόι, ζεστά πιάτα (συγκεκριμένο menu) έφταναν στο τραπέζι μας, νόστιμα πιάτα, δροσερές σαλάτες, συνεχής ανανέωση κρασιού.

Και στην αλλαγή του χρόνου έσβησαν τα φώτα, πόσο ευχάριστο να βλέπεις την κοπελιά που μας εξυπηρετούσε να χαίρεται και να λέει "έρχεται-έρχεται" -κάπως έτσι ενθουσιάζεσαι κι εσύ περισσότερο για αυτό που... έρχεται, ακολούθησαν ευχές φιλιά και.. πάει ο παλιός ο χρόνος....
Παρόλο που δε με αφορά άμεσα οφείλω να το σημειώσω- πως συγκινήθηκα όταν όλοι οι εργαζόμενοι στο Επι τω Λαικώτερο συγκεντρώθηκαν κοντά στην ορχήστρα για να ανταλλάξουν φιλιά και ευχές -πνεύμα ομόνοιας, εξ ου και το καλοκουρδισμένο ρολόι που ανέφερα παραπάνω.

Δε θα κάνω ακόμη μία φορά ανάλυση πιάτων και γεύσεων -υπάρχει το σχετικό menu αναρτημένο στο site και ήταν όλα καταπληκτικά- απλώς θα κλείσω την κριτική μου σχεδόν όπως την ξεκίνησα και για το βασικό λόγο που την αναρτώ. Ένα μεγάλο μπράβο για τον επαγγελματισμό και την ωραία ατμόσφαιρα που εισπράξαμε όλοι μας την παραμονή πρωτοχρονιάς που μας αποδεικνύει ότι υπάρχουν χώροι που κάνουν τη διαφορά!

Καλή χρονιά σε όλους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

2017

Εχουμε πάει αρκετές φορές μετά την πρώτη μας επίσκεψη πριν δυο περίπου χρόνια στο επι τω Λαϊκώτερον. Βέβαια οι έξοδοί μας έχουν αραιώσει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό.
Πράσινη και ύσηχη αυλή το καλοκαίρι, μια όαση μέσα στην κίνηση της Αθήνας, με πολλές γωνιές που μπορείς να ξεχαστείς και να ηρεμήσεις.
Το χειμώνα ζεστό περιβάλον ύσηχα τις καθημερινές, με αρκετή φασαρία Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι, λόγω και της ζωντανής μουσικής.

Το σέρβις πάντα γρήγορο, κάποιες φορές υπερβολικά, έρχονται σχεδόν όλα τα πιάτα μαζί, και συνήθως με καλή διάθεση. Εχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλο τον κατάλογο χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις. Τα πιάτα είναι απλά χωρίς πολύ στόλισμα αλλά νόστιμα και προσεγμένα.

Αυτά που θεωρώ απο τα καλύτερα είναι η μαγκιά του μάγειρα, χοιρινό λεμός στη σχάρα, ζουμερό και νόστιμο, το συκώτι τηγανιά, με πιπεριές και κρεμύδια σβησμένο με κονιάκ και λεμόνι, το κοτόπουλο επι τω Λαϊκώτερον, σουβλάκι κοτόπουλο απο μπούτι που μου αρέσει και το βρίσκω πιο νόστιμο απο το στήθος, με τηγανιτές πατάτες και ρύζι και μια νόστιμη και δροσερη σάλτσα με μαγιονέζα και γιαούρτι, το μπιφτέκι με πολύ κρεμύδι και μαϊδανό, και τα μπριζολάκια με σώς μουστάρδας και μαρμελάδα τομάτα με πολύ έντονη γεύση.

Απο σαλάτες προτιμάμε την πολίτικη με λάχανο καρότο σέλινο ψημένα στο ξύδι, και το καλοκαίρι την εξωτική με διάφορα φρέσκα λαχανικά ανανά μήλο και σως μπαλσάμικο (αν ήταν και φρέσκος ο ανανάς θα ήταν τέλεια).
Ορεκτικά συνήθως παίρνουμε φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι ή ανθοτυροπιτάκια με άνιθο κρεμυδάκι φέτα και άνθότυρο που τα κάνει πιο ελαφρυά, μελιτζάνα με σάλτζα φρέσκιας τομάτας και φέτα (μελιτζανοκατάσταση) και κολοκυθοκεφτέδες με φέτα κρεμυδάκι και μυρωδικά.

Στά ποτά διαφωνούμε. Εγώ πίνω συνήθως λευκό κρασί λήμνου (μοσχάτο αλεξανδρείας) και το προτιμώ απο το άλλο λευκό που είναι ασύρτικο με ροδίτη. Οι υπόλοιποι προτιμούν το κόκκινο (καμπερνέ με μερλό) ή το ρίχνουν στά τσίπουρα.
Ο λογαριασμός είναι γύρω στα 15 ευρώ το άτομο, λίγο πάνω λίγο κάτω.
Μόνο όταν πάμε δυό μας φτάνουμε στα 18 -20 ευρώ.

Η τελευταία μας επίσκεψη ήταν την Καθαρά Δευτέρα. Πήγαμε χωρίς κράτιση 4 άτομα πιστεύοντας ότι θα βρούμε γιατί ήταν νωρίς (1.30) και είναι αρκετά μεγάλος ο χώρος, αλλά ήταν όλα κρατημένα. Αναγκαστήκαμε, για να μη ψάχνουμε μέρα που ήταν, να καθίσουμε στην αυλή. Εκανε λίγη ψύχρα αλλά το άντεχες. Βέβαια σε λίγο γέμισε και η αυλή. Τα κρατάμε καλά τα έθιμα στη χώρα μας ακόμη.

Φάγαμε πολύ γρήγορα παρόλα αυτά, αλλά διπλανές παρέες που ήρθαν μετά τις 3 είχαν αρκετή αναμονή.

Μύδια αχνιστά μεγάλα με καλή ψίχα και μεγάλη μερίδα, με ζουμάκι νόστιμο νομίζω με πράσο και σκόρδο,
Ταραμοσαλάτα με άσπρο ταραμά πολύ καλή, σουπιές κρασάτες με έντονη σάλτσα τομάτας και πικάντικες,
μπακαλιάρο σκορδαλιά σωστά ξαλμυρισμένο,
γαρίδες ούζου, έξι γαρίδες μεγάλες και νοστιμες με κρέμα γάλακτος και ούζο, με πολύ έντονη γεύση (το σκουπίσαμε το πιάτο με τη λαγάνα),
Καλαμάρι γεμιστό με φέτα και τομάτα κατεψυγμένο αλλά νόστιμο,
και μύδια σαγανάκι με κόκκινη σάλτσα τομάτας και φέτα.
Κέρασμα μακεδονικό χαλβά λόγω μέρας, και ο λογαριασμός στα 66.50 με ένα καραφάκι ούζο Βαρβαγιάννη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mathaios83.

2017

Πιστεύω ακράδαντα ότι το συγκεκριμένο site προσφέρει πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες και βοηθάει κατά πολύ κάποιον σε αυτό που θέλει να βρει. Σίγουρα εδώ μέσα δεν μπαίνουν να γράψουν κριτικοί αλλά άνθρωποι απλοί και γράφουν με βάση το δικό τους γούστο, οπότε αν ξέρεις που συμβαδίζεις με κάποιους ξέρεις και τι να περιμένεις εκεί που θα πας.

Έχοντας την επιθυμία να πάω σε ένα καινούργιο μαγαζί μετά από μεγάλο διάστημα που "παίζουμε" με τα σιγουράκια, ήθελα να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί για να δω από κοντά το "μύθο", αλλά είχα έναν ενδοιασμό. Με το θέμα της τηλεφωνικής κράτησης δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και νομίζω στο επόμενο μαγαζί η κράτηση θα γίνετε πλέον ηλεκτρονικά πότε να μη μου ανεβαίνει και το αίμα στο κεφάλι.

Παρασκευή 10-2-17 και είμαστε στη πόρτα 22:20, ανοίγω μπαίνω ένας κύριος στο πάγκο, ουδέτερος και ανέκφραστος σαν να μην μπήκε κανείς. Πάμε προς το μέρος του και του λέω εγώ "έχουμε μια κράτηση" αφού το καλώς ήρθατε ή κάτι άλλο περίσσευε και το μόνο που ρωτάει είναι το όνομα μας συνεχίζοντας με το ύφος της ουδετερότητας, λέμε όνομα και μας δείχνει να διαλέξουμε ανάμεσα σε 2 τραπέζια και τέλος.

Θα συνεχίσω με τα του μαγαζιού και θα πω ότι η διακόσμηση μου άρεσε αρκετά με τα επίπεδα, τα γύψινα στο ταβάνι, τους πολυέλεους και γενικά όλο το στήσιμο και την καθαριότητα πλην του φωτισμού και θα εξηγήσω παρακάτω. Στο θέμα της εξυπηρέτησης, άμεση από το σερβιτόρο και ο ίδιος ευγενικός. Όσο για την ορχήστρα εξαιρετικοί στη σωστή ένταση, σε ρεπερτόριο και σε αντοχές αφού παίξανε ασταμάτητα και με χαμόγελο μέχρι τις 2:05 όμως....... Ακόμα θυμάμαι την έκφραση του άντρα από το διπλανό μας τραπέζι, οι οποίοι είχαν έρθει αργά και ακόμα τρώγανε να κοιτάει με ένα βλέμμα όλο απορία διότι η μουσική σταματησε νωρίς.

Για τις τιμές των φαγητων δε θα γράψω γιατί υπάρχουν στην σελίδα του καταστήματος. Οπότε Θα γράψω για την γεύση και την ποσότητα. Θα πω λοιπόν ότι τα Ανθοτυροπιτάκια αντιπροσωπεύουν άξια την τιμή τους και είναι γευστικότατα ακόμα και όταν πέρασε η ώρα και κρύωσαν ήταν τέλεια. Το κεμπαπ καλό σε γεύση με έντονη όμως την αίσθηση του χοιρινού κιμά παραπάνω απο το κανονικό, ίσως να πέσαν λίγα μπαχαρικά ή να είχε μόνο χοιρινό κιμά, επίσης με πολύ λίγες πατάτες, μισή κουταλιά του γλυκού τζατζίκι,2 ροδέλες κρεμμύδι και απουσία πίτας ?Η τυροκαυτερή του καταστήματος φαίνεται ότι είναι χειροποίητη αφού του εμπορίου δεν καίει τόσο αλλά υπάρχει το γνωστό θέμα της υφής που είναι προσωπικό γούστο. Η τυροκαυτερή είναι αγαπημένο μου πιάτο και εκτός από το σπίτι που την φτιάχνει το στεφάνι μου την παραγγέλνω σχεδόν πάντα έξω. Το θέμα της υφής λοιπόν έγκειται στο ότι άλλοι τη θέλουν στυλ "πιρουνατη" πιο χοντροκομμένη δηλαδή και άλλοι αλοιφή, η συγκεκριμένη λοιπόν είναι αλοιφή με υφή στόκου.

Τα πανσετάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια είχαν δεμένη και νόστιμη σάλτσα, έχοντας όμως την τύχη να τα έχω φάει στην συνταγή της επιτομής τους στην οποία τρώγετε και το λίπος και το πιάτο ολόκληρο θα πω ότι ήταν κάτω του μετρίου αφού έπρεπε να ξεδιαλύνεις τι θα φας από την παντσέτα. Το σαγανάκι τυπικό και τίμιο. Το τζατζίκι κι αυτό καλό να καίει όσο πρέπει και όντως σπιτικό. Απο κρασί πήραμε λευκό χύμα, αρκετά καλό και ελαφρύ. Ακόμα μια ένσταση έχω για το ψωμί το οποίο διαφημίζετε ότι δε χρεώνετε. Θα προτιμούσα να ήταν λιγότερο και να χρεωνόταν αν ξανά παράγγελνες διότι έχει περάσει ο καιρός και πλέον σχεδόν όλα τα μαγαζιά εξελίχθηκαν και προσφέρουν λίγο πιο ποιοτικό ψωμί ή παξιμαδακια από τον απλό αφρό πολυτελείας.

Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα πανακότα ??? (μάλλον κρέμα εφόσον η πανακότα δε σερβίρετε με κανέλα! ) η οποία ήταν τελείως άνοστη και δε θα μου έλειπε αν δεν την έτρωγα, προσωπικά μετά απο τη πρώτη κουτάλια την έκανα πάσα.

Στο δια ταύτα το κατά κεφαλήν έξοδο τιμάτε στα 13 με 17 ευρό και είναι πολύ καλά για την κατηγορία. Όμως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα και αναφέρετε σε συγκεκριμένο κοινό το οποίο θέλει αυτό ακριβώς.
Επειδή θέλω να δικαιολογήσω το ότι γράφω και να μη φαίνεται απλά μια επιθετική αρνητική κριτική να εξηγήσω τι εννοώ. Το "επί τω λαϊκώτερον" έχει χαρακτήρα φασφουντάδικου. Υπάρχει μια έρευνα που έγινε σε ταχυφαγία για το πως μπορεί να κάτσει λίγη ώρα ο πελάτης ώστε να φύγει γρήγορα και να ξαναγεμίσει το τραπέζι του 2 και 3 φορές. Το "επί τω λαϊκώτερον" λοιπόν τηρεί αυτούς τους κανόνες κατά γράμμα, όχι αμεσότητα με τον πελάτη και πλήρη ουδετερότητα, όλα τα πιάτα ταυτόχρονα στο τραπέζι, έντονα φώτα ώστε να μη δημιουργείτε ατμόσφαιρα παρεΐστικη και εννοείτε απουσία πίστας που για το μέγεθος του μαγαζιού είναι έκπληξη.

Έτσι λοιπόν όπως έγραψε κι ο συνφορουμίτης "Τρώγων" έγινε βύντρα το μαγαζί, τίμιο μεν αλλά να μην αγαπήθηκε ποτέ απο την εξέδρα, διότι το κάθε μαγαζί έχει το χαρακτήρα του, σε άλλο πας επειδή είναι πολύ φτηνό, σε άλλο επειδή έχει τέλειο φαγητό, σε άλλο για τη μουσική. Αν λοιπόν θες απλά να φας και να φύγεις δεν πας στο "επί τω λαϊκώτερον" γιατι με τα λεφτά αυτά τρως πολύ καλύτερα αλλού, αν θες κουτούκι και διασκέδαση με παρεϊστικη διάθεση πάλι δεν πας, αν θες αυτό που τρως να ικανοποιεί πλήρως αυτό που πληρώνεις δεν πας, πηγαίνεις μόνο αν θες όλα τα παραπάνω στο μέσο όρο τους. Το μαγαζί όταν πήγαμε ήταν γεμάτο αλλά θα πω για τον βύντρα...... ότι ποτέ δε μου άρεσε και περίμενα πάντα να τον κάνουν αλλαγή.

Έτσι λοιπόν επίσκεψη δεν αναμένετε ξανά εκτός να γίνει αλλαγή ο "βύντρα" και δε βλέπει τον πελάτη μόνο σαν χαρτονόμισμα με πόδια.

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Τετάρτη βράδυ 9/12, παρακολουθώ με μια φίλη την εκδήλωση στο Θέατρο Κυκλάδων για την ποίηση του Νίκου Καρούζου, με τη συμπλήρωση 25 χρόνων απ’ το θάνατό του. Μέσα στον απόηχο των στίχων του αλλά και της αγαπημένης μουσικής του που απολαύσαμε στο Θέατρο -ακούσματα από Pink Floyd, Μπαχ και Τσιτσάνη- προτείνω στη φίλη μου να πάμε 2 χιλιόμετρα βορειότερα, κάπου ανάμεσα Κυπριάδου, Πατήσια, και Γαλάτσι, για να ολοκληρώσουμε τη βραδιά με μια γαστρονομική πανδαισία: μεζέδες, λοιπόν, στο ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ (ΕΤΛ)!

Το δρομολόγιο γνωστό σε μας τους παλιούς Κυψελιώτες: Κεφαλληνίας (όπου και το πατρικό μου σπίτι με βιώματα 25 χρόνων! ), Πατησίων, διασταύρωση με τη Γαλατσίου, Ροστάν (η επόμενη κάθετος μετά τη Γαλατσίου) και εντέλει η διασταύρωσή της με την Αγίας Λαύρας. Το παρκάρισμα ευτυχώς με την πρώτη, ενώ μπροστά μας προβάλλει το διώροφο αρχοντικό νεοκλασικό κτίριο που στεγάζει το ΕΤΛ εδώ και 20 ακριβώς χρόνια. Ήταν το 1995 όταν ο αυτοδημιούργητος επιχειρηματίας απ’ την Καρδίτσα κ. Δημήτρης Νικολόπουλος αφιέρωσε τη ζωή του και επένδυσε την περιουσία του στον συγκεκριμένο χώρο, που λειτούργησε ευθύς αμέσως και που ένας φίλος του μουσικός, γνώστης της ελληνικής γλώσσας, τον βάφτισε ‘ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ’, δίνοντας έτσι το στίγμα του χώρου, κατ’ αντιδιαστολή προς τα κοσμικά μαγαζιά. Σημειωτέον ότι ο ιδιοκτήτης με τη σύζυγό του έχουν και την ευθύνη της κουζίνας της οικογενειακής αυτής ταβέρνας, αυτοσχεδιάζοντας συχνά και προσθέτοντας πιάτα στο μενού.

Αν και το ήξερα από καιρό, αν και έχω διαβάσει τις καλές κριτικές στο site, είναι η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι. Και η αρχή, το ήμισυ του παντός, όπως λένε, είναι πράγματι ικανοποιητική. Πρόκειται για μια κλασική ταβέρνα με μεζέδες πάσης φύσεως. Ο χώρος της είναι ιδιαίτερα μεγάλος, όσο μεγάλη είναι και η ποικιλία των μεζέδων της… Το καλοκαίρι, υπάρχει αυλή, τόσο μπροστά σχήματος γάμμα όσο και πίσω, με φοίνικες αλλά και εξωτερικούς ανεμιστήρες για δροσιά, ενώ τον χειμώνα υπάρχουν δύο ευρύχωρες και ζεστές αίθουσες, η μία απ’ τις οποίες έχει και πατάρι. Μέσα λοιπόν που καθίσαμε, λόγω εποχής, κυριαρχεί ο συνδυασμός του ξύλου με την πέτρα, με την οποία έχουν επενδυθεί γωνιές, καμάρες και όψεις τοίχων. Η συνολική δυναμικότητα του μαγαζιού είναι της τάξεως των 270 ατόμων! Εξάλλου, υπάρχουν 2 καθαρές τουαλέτες στο ισόγειο χώρο, καθώς και 2 ακόμη στο πατάρι.

Το ωράριό τους είναι: Δευτέρα-Παρασκευή, 19.00-03.00 & Σ/Κ, 12.00-03.00. Τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ζωντανή μουσική, κυρίως ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά από 2 παιδιά, τον Γιώργο και τον Κώστα που παίζουν κιθάρα και μπουζούκι. Δυστυχώς, πήγαμε καθημερινή και δεν τους ακούσαμε, πληροφορήθηκα όμως από τους θαμώνες ότι είναι πολύ δημοφιλείς και μάλιστα συχνά αυτοσχεδιάζουν δημιουργώντας έτσι μια ωραία ατμόσφαιρα. Μου είπαν ότι είναι καλλίφωνοι, τραγουδάνε στη σωστή ένταση και ακούγονται κι απ’ τις 2 αίθουσες, ευρισκόμενοι ανάμεσα στους δύο επιμέρους χώρους. Εμείς ακούγαμε απ’ τα μεγάφωνα διάφορα ρεμπέτικα ( Σωτηρία Μπέλλου κ. α. ).

Το προσωπικό σερβιρίσματος, δύο άτομα, ήταν επαρκές για τον χώρο και ήταν όλοι τους ευγενείς και σβέλτοι. Φυσικά το Σ/Κ που γεμίζουν ασφυκτικά, το προσωπικό αυξάνει σε 5-8 άτομα! Αρχικά μας έφεραν νερό σε κανάτα και ψωμί σε καλαθάκι (1 €). Απ’ τον μεγάλο κατάλογο (με περίπου 60 (! ) επιλογές από: 20 ζεστά ορεκτικά, 10 σαλάτες, 30 κύρια πιάτα κρεατικών και θαλασσινών, κ. λπ., σε τιμές από 4 έως 14 €), διαλέξαμε τα εξής, έχοντας φυσικά λάβει υπόψη μας και τις κριτικές πολλών φίλων χρηστών που έχουν προηγηθεί:

-1 ανθοτυροπιτάκια (4 τεμάχια, που είχαν επίσης λίγη φέτα και άνηθο), στα 5 €,

-1 καβουροσαλάτα ( με καβούρι, καρότο, λεμόνι, μαγιονέζα), στα 5 €,

-1 μανιτάρια πλευρώτους τηγανιτά, στα 6.50 €,

-1 πονηρή τηγανιά (χοιρινό σβησμένο με κρασί, sauce Roquefort, πατάτες), 7.80€

-1 μπριζολάκια τοματο-μαρμελο-μουσταρδένια (! ), νέο πιάτο τους, από χοιρινή πανσέτα στη σχάρα, με σάλτσα μαρμελάδα ντομάτα, η οποία κατόπιν σβήνεται σε κρασί Ασύρτικο λευκό. Μας το πρότειναν και άξιζε τον κόπο. Τιμή 7.90 €

Τα συγκεκριμένα φαγητά που δοκιμάσαμε ήταν όλα, λίγο-πολύ, εξίσου νόστιμα, με εξαίρεση τα μανιτάρια, που ήταν γευστικά ουδέτερα, αλλά και περισσότερο του δέοντος τηγανισμένα. Για τον λόγο αυτό η γενική βαθμολογία μου είναι 3 στα 4, τόσο στις γεύσεις, όσο και τον χώρο, αλλά και το vfm – τη γενικότερη δηλαδή εικόνα του μαγαζιού αυτού.

Πάντως, στην εξυπηρέτηση βάζω 4 στα 4, γιατί ήταν, όπως είπα, απόλυτα επαγγελματική και άρτια. Πρέπει, ωστόσο, να προσθέσω ότι φάγαμε Τετάρτη βράδυ με ησυχία, οπότε δεν γνώρισα τις συνθήκες που επικρατούν στον χώρο κατά τις μέρες και ώρες αιχμής!

Ήπιαμε ¼ του λίτρου χύμα κόκκινο κρασί (εύγευστος συνδυασμός Cabernet & Merlot), στα 2 €. Υπάρχουν επίσης επιλογές ανάμεσα σε ορισμένα εμφιαλωμένα κρασιά, (15-22 €), μπύρες στα 3 €, αναψυκτικά στα 2 €, ούζο καραφάκι 200 ml στα 6.50 €, ενώ τα χύμα κρασιά τους είναι ~7-8 € το λίτρο.

Στο τέλος, μας κέρασαν μια δική τους λεμονόπιτα, που ήταν ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει.

Ο συνολικός λογαριασμός έφτασε τα 35.20 €, δηλ. χωρίς ποτά 16.60 € το άτομο, ακριβώς στο μεταίχμιο των 2 κατηγοριών τιμών (10/16 & 17/25) και πάντως μέσα στον στατιστικό μέσο όρο τιμής για το συγκεκριμένο μαγαζί, που είναι 12-18 €!!

Συμπερασματικά, το ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ συνιστά μια καλή και τίμια προσπάθεια και προτείνεται έτσι σαν μια ενδιαφέρουσα λύση ενός παραδοσιακού μεζεδοπωλείου περασμένων δεκαετιών με πλούσια τα ελέη του!!

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι 5-6-2016 Σαββατο 6 ατομα μετα απο κρατηση.

Παλιο νεοκλασικο καλα συντηρημενο στα Ανω Πατησια. Το τραπεζι ηταν 4αρι που το ειχαν κανει 6αρι και μετα απο επισημανση μας το αλλαξανε αμεσως. Γενικα το μαγαζι ειναι λιγο στριμωγμενο απο τα πολλα τραπεζια οχι πολυ αλλα θα μπορουσε να ηταν πιο ανετο. Ο εξαερισμος που εχει ειναι πολυ καλος και δεν καταλαβαινεις ιχνος τσιγαριλας! Το ΠΣ εχει ζωντανη μουσικη με ενα μπουζουκι και μια κιθαρα που τα παιδια πραγματικα ειναι απιστευτα.

Το σερβις θελει λιγο βελτιωση καθως πανω στο peak επικρατει μια συγχυση. Παντως ευγενεια και χαμογελο περισσευουν και γενικα θα φυγεις ευχαριστημενος σε αυτον τον τομεα.

Πηραμε
-σαλατα δικια τους η οποια ηταν χωριατικη με μαρουλι και σως μουσταρδας. αδιαφορη
-πατατες τηγανιτες. καλοτηγανισμενες στο χερι καλως
-κοτοπουλο με μαρμελαδα. καλο αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο
-πιατο του μαγκα η καπως ετσι για 2 ατομα. ουσιαστικα μπριζολα με πατατες ηταν καλοψημενη και ζουμερη
-φαβα. παρα πολυ καλη
-τηγανια. κλασικη νορμαλ
-σαγανακι. επισης κλασικο
Το φαγητο γενικως δεν επιφυλλασει εκπληξεις αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο.

Ηπιαμε
-ρακομελο. ωραιο και ελαφρυ
-αρκετες μπυρες

Πληρωσαμε 84 ευρω που τα θεωρω πολυ καλα δεδομενου και των ποτων.
Το μαγαζι δεν ειναι γνευσιγνωσιας η gourmet απλες γευσεις με μετρια προς καλη ποιοτηα. Θα ξαναπαω μονο ομως ΠΣ λογω της μουσικης και του κλιματος. Καθημερινη δεν νομιζω.

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Πρώτη φορά πήγαμε στο μαγαζί, έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές των άλλων χρηστών του site.

Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα διώροφο νεοκλασικό και συγκεκριμένα στο ισόγειο.
Έχει μεγάλη αυλή, με τραπέζια στον εξωτερικό χώρο για τους θερινούς μήνες.
Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι καλαίσθητο, με επένδυση πέτρας στους τοίχους και ωραία φωτιστικά στο ταβάνι.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και μπορούν να καθήσουν αρκετά άτομα.
Την ημέρα που πήγαμε, υπήρχε και ζωντανή μουσική.
Δυο νέοι μουσικοί με κιθάρα και μπουζούκι που έπαιζαν ρεμπέτικα.

Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής πιάτα..

Απο ορεκτικά πήραμε συκώτι τηγανιά για αρχή.
Πολύ γευστικό πιάτο, το συκώτι κομμένο σε μικρά κομμάτια, παναρισμένο με αλεύρι, σε σάλτσα λεμονιού και τριμμένη ρίγανη απο πάνω.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν η φέρα ψητή με σουσάμι και μέλι.
Μεγάλη μερίδα και σωστά ψημένη.
Ούτε κάρβουνο, αλλα ούτε και λάστιχο.

Πήραμε ακόμη, μελιτζανοσαλάτα με φέτα και τομάτα και σαλάτα "επι τω λαϊκώτερον".
Η σαλάτα είχε μαρούλι, τομάτα, αγγούρι και μια πολύ ωραία, δροσερή dressing.
Μας θύμισε ceasar's, χωρίς κοτόπουλο.
Η μελιτζανοσαλάτα ήταν εξαιρετική και δεν θέλαμε και πολύ να πάρουμε και δεύτερο πιάτο.

Για κυρίως πήραμε δυο πιάτα.
Το ένα ήταν το φιλέτο κοτόπουλο σε σάλτσα μελιού και σουσαμιού, γαρνιρισμένο με βραστά καρότα και κολοκύθια.
Τα λαχανικά ήταν κρύα, ενώ το κοτόπουλο, αν και γευστικό, είχε υπερβολική σάλτσα.

Το επόμενο κυρίως ήταν η " μαγκιά του μάγειρα".
Το πιάτο είναι για δυο άτομα.
Δυο μεγάλες χοιρινές μπριζόλες λαιμού, χωρίς κόκκαλο, γαρνιρισμένες με αληθινές τηγανιτές πατάτες.

Το πιάτο είναι εξαιρετικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Δεν είχε κάποια σάλτσα ή μαρινάδα, αλλα ήταν τόσο καλά ψημένο, που δεν χρειαζόταν κάτι άλλο.
Στο τέλος μας κέρασαν λεμονόπιτα, η οποία δεν μου άρεσε καθόλου.

Συμπέρασμα..
Πληρώσαμε 59€, σκάσαμε απο το φαγητό και σίγουρα θα ξαναπάμε!

Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Λείπει ο Μάης από την Σαρακοστή; Διαβάζουμε όλοι μας για αυτό το εστιατόριο... θέλουμε δεν θέλουμε... εδώ κι ένα χρόνο! έχει γίνει σαν αστικός μύθος η φάση!
Προσπαθούσα καιρό να πετύχω επίσκεψη και τους έψησα όλους απογευμα Κυριακής να το επισκεφθούμε επιτέλους!
Οι προσδοκίες μου δεν ήταν συγκεκριμένες, οι κριτικές είναι σε ένα βαθμό αντιφατικές και δεν ήξερα τι να περιμένω!

Ας τα πιάσουμε από την αρχή:

Κάναμε κράτηση μέσω A4F για να έχουμε έκπτωση 10% αλλά η κοπέλα μας ενημέρωσε οτι αυτό δεν ισχύει για Κυριακή. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει τα ψιλά γράμματα αλλά για να το λέει έτσι θα είναι. Δεν ξενέρωσα με αυτό διότι ο λογαριασμός δεν ήταν υψηλός.

Πήγαμε στις 4. Είχε καμιά 10-15 παρέες. Ο χώρος ένα νεοκλασσικό με δύο τρείς διακριτούς χώρους και εξωτερική αυλή κλεισμένη με σόμπες για τους καπνιστές. Κάπνιζαν κάποιοι και μέσα αλλά όχι τίποτα το αποπνικτικό. Οι περισσότεροι το σέβονταν και επιπλέον μας το επεσήμαναν και από το κατάστημα. Σε κάθε περίπτωση ενοχλήθηκα 5 λεπτά πριν αποχωρήσουμε!

Ο χώρος πολύ καλός για ταβέρνα. Παραδοσιακός αλλά προσεγμένος και σίγουρα το καλοκαίρι η αυλίτσα του θα είναι καλή για να κάτσεις να φάς.

Το service πάρα πολύ καλό. Η κοπέλα ήταν "ξουράφι" που λένε και στο χωριό μου! Γρήγορη, ευγενική, εξυπηρετική χωρίς πολλά πολλά! όλα ήρθαν εξαιρετικα γρήγορα!

Το φαγητό: πήραμε μαγκιά του μάγειρα. Πολύ ψημένο, ακριβώς στα γούστα μου. Τεράστια χοιρινή μπριζόλα πολύ νόστιμη και ζουμερή. Το συκωτάκι ομοίως μεγάλη μερίδα και νόστιμο. Οι πατατούλες τηγανιτές ήταν μέτριες. Μάλλον ήταν σπιτικές αλλά δεν με ενθουσίασαν. Τα τηγανιτά κολοκυθάκια είχαν πιεί λάδι. Μεγάλη μερίδα αλλά μέτρια γεύση. Το τζατζίκι και η τυροκαυτερή τεράστιες μερίδες και πολύ νόστιμα. Ψωμάκι μέτριο. Πήραμε και 4 αναψυκτικά και 1 κιλό κρασί, 52 ευρώ. Πολύ καλό VFM. Το φαγητό άξιζε για 2,5 ντοματούλες αλλά με έπιασαν οι γενναιοδωρίες μου!

Γενικά μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα να ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα. Τίμια προσπάθεια απ΄όλους και φαίνεται να έχουν όλες τις προύποθέσεις για μια καλή ταβέρνα στην περιοχή!

2017

Πηγαμε 2 ατομα χωρις κρατηση Παρασκευη βραδυ.

Μου άρεσε. Δεν τρελάθηκα. Νομίζω ότι τα ορεκτικά πρέπει να ρίξουν τιμή μισό ευρώ, και οι σαλάτες ένα. Τα κυρίως είναι σωστά, αλλά όχι πολύ μεγάλες μερίδες και εχουν μια παλιομοδιτικη εμφανιση ολα. Θυμιζουν τραπεζι γαμου σε ταβερνα.
Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία, θαλασσινα, κρεατα, μεζεδες, αν πας με παρέα τρως τα πάντα. Το κρασί μέτριο αλλά πολύ οικονομικό.
Τα τηγανιτά, πατάτες και κολοκύθια, είχαν λαδί. Nτάκος κάλος αλλά λίγος. Η μαγκιά πως τη λέγανε, δεν είναι για 2, την τρώει και ένα άτομο. νόστιμη όμως. Κεμπάπ ωραίο αλλά όχι πολύ ζουμερό.
Μερικά πράματα τα περιμέναμε να ερθουν στο τραπεζι, αλλά γενικά τα παιδιά ήταν μια χαρά, κέρασαν και γλυκό.
Ο χωρος ενταξει, οχι κατι που δεν εχεις ξαναδει, αλλα καθαρος και ανετος.
Γενικα φαγαμε καλα και ηπιαμε πολυ αλλα μετρια. Δεν μας πειραξε ομως, δεν ηταν δηλαδη κακης ποιοτητας τιποτα.
Φτιαχτέ λιγάκι τις μερίδες και θα είστε τζετ. Οι τιμες με λιγο πιο μεγαλες μεριδες θα ειναι οκ, στον μεσο ορο.

Αυγ

Βραδάκι με έναν φίλο που μένει στην περιοχή όπου είμασταν ανάμεσα στο να παραγγείλουμε πίτσες και να βγούμε έξω να τσιμπήσουμε.

Ξεκινώντας λοιπόν φτάσαμε στο μαγαζί με την αυλή οάση για την περιοχή σε μια μονοκατοικία πάνω στην Αγ. Λαυρας. Το πάρκινγκ εάν και γενικά δύσκολο στην περιοχή αλλά εμείς βρήκαμε εύκολα και παρκάραμε (μάλλον λόγω καλοκαιριού).

Καθήσαμε σε ένα απο τα τραπέζια και απευθείας μας έφεραν κρύο νερό βρύσης να ξεδιψάσουμε κοιτάζοντας τον κατάλογο με την μεγάλη ποικιλία.

Καλοκαίρι απο την μία, οι πειρασμοί πολλοί απο την άλλη οπότε προσπαθήσαμε να τα βρούμε στην μέση. Ξεκινήσαμε με σαλάτα χωριάτικη κλασσική (δροσερή ντομάτα) πλούσια σαν μερίδα. Συνεχίσαμε με σαγανάκι τυρί και μια σαλάτα επι τω λαικότερον και ένα μπεκρή μεζέ. Μας ήρθαν όλα τα πρώτα στην ώρα τους σε αντίθεση με την μαγκιά του Μάγειρα η οποία άργησε λίγο παραπάνω εάν και μας είχε φύγει η πείνα με τις μεγάλες και χορταστικές μερίδες.

Το κερασάκι στην τούρτα βέβαια η μαγκιά του μάγειρα. Μεγάλη, νοστιμότατη και χορταστική. Το δείπνο μας συνοδεύτηκε με πολύ μα πάρα πολύ λευκό κρασί και πολύ νερό. Το κρασί ήταν καλό, μου άρεσε πολύ και παρά το ότι ήπια αρκετό δεν με "βάρεσε" στο κεφάλι.
Ζωντανή μουσική δεν είχε, εκείνη την βραδιά.
Το σέρβις καλό και γρήγορο, ευγενικοί αλλά μέχρι εκεί τίποτα παραπάνω (εάν και το προτιμώ έτσι σε σχέση με τους σερβιτόρους που σου πιάνουν την κουβέντα ή είναι φοβερά ευγενικοί, σε επίπεδο γλυψίματος).

Οι τιμές ήταν φυσιολογικές και λογικές για την ποσότητα και την ποιότητα. Επειδή δεν πλήρωσα εγώ, εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να πληρώσαμε κάτι λιγότερο απο 40 ευρώ (είδα δυο 20αρικα αλλά δεν είδα τα ρέστα που ήρθαν). Σκεφτόμενος το πόσο ήπιαμε αλλά και αυτά που φάγαμε μάλλον το λέω τελικά οικονομικότατο και κυρίως καλό value for money!!