Ανοιχτά κάθε βράδυ. Σάββατο και Κυριακή απο το μεσημέρι
Zωντανή Μουσική Τετάρτη, Παρασκευή Σάββατο βράδυ, και Κυριακές μεσημέρια. Μπουζούκι, κιθάρα (Εντεχνα Ρεμπέτικα χαλαρά χωρίς εντάσεις)

Συνηθίζεται όλα τα πιάτα στη μέση. Μπορείτε να φάτε κανονικά ή να τσιμπολογήσετε πίνοντας το κρασάκι σας.
Και έτσι και αλλιώς ευπρόσδεκτοι!!!!!
Ομορφος χώρος στο ισόγειο διπλοκατοικίας. Παραδοσιακές συνταγές
(μπεκρή μεζέ, λουκάνικο χωριάτικο, κεφτεδάκια..... ) αλλά και ιδιαίτερα πιάτα (μελωμένο κοτόπουλο, μπριζολάκια με μαρμελάδα τομάτας και μουστάρδα, πιπεράτο....... )
Και θαλασσινά (Μύδια αχνιστά, Γαριδομακαρονάδα Ούζου, Καλαμάρια.... )

Αν φάτε όπως τον παλιό καλό καιρό υπολογίστε 13-17 ε το άτομο με το κρασί
Ελληνικά Κρέατα

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ 19 -01+30 ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

10 Φεβ 2017

Το ότι κάποιος είναι τίμιος δεν σημαίνει ότι είναι αγαπητός. Σημαίνει ότι είναι αξιοσέβαστος.

Και, ζητώντας συγγνώμη από τις κυρίες, ρωτώ ποιος αγάπησε ποτέ τον Καλαϊτζή ή τον Μπουντούρη, ποιος αγάπησε το "καλό παιδί" Χέλγκι Σίγκουρντσον; Οι κερκίδες ακόμα βοούν από το "Κυριάκο αλάνι [... κτλ κτλ... ]" ή το ρυθμικό "Κο-λιτσιδάκης Κο-λιτσιδάκης" μετά από μια μπουνιά στο 89' στο εντός έδρας 0-0 με την Μπριζ (Μπρούγκε κατά το ορθό φλαμανδικό) εν έτει 1994 και την απευθείας κόκκινη.

Και για να το καταστήσω απολύτως σαφές: ο Βύντρα ήταν απόλυτα καταξιωμένος, έπαιζε ασταμάτητα σε Εθνική και Παναθηναϊκό για χρόνια διότι όλοι οι προπονητές αναγνώριζαν την αξία του. Το γεγονός της έλλειψης αγάπης από την κερκίδα δεν τον εμπόδισε καθόλου να κάνει μεγαλύτερη καριέρα από τον Κολιτσιδάκη. Συμπλήρωνε τα κενά καλλίτερα από οποιονδήποτε άλλο πιο αγαπητό, χωρίς ποτέ του να έχει υψηλό κασέ.

Το αυτό είναι και το "επί τω λαϊκώτερον", είναι ο Βύντρα των μεζεδοπωλείων.

Δουλεύει με απόλυτη τιμιότητα, αγόγγυστα, χρόνια τώρα. Είμαι σίγουρος ότι το περιθώριο κέρδους του είναι απειροελάχιστο καθώς κρατάει τιμές αρκετά χαμηλές. Επενδύει ασταμάτητα στον χώρο του. Δεν θα δεις (σε αυτή την τεράστια παλιά μονοκατοικία) ποτέ σκασμένη μπογιά ή χαλασμένο πόμολο. Η εξυπηρέτηση είναι πιο ζεστή και ανθρώπινη από αυτό που θα σου προσέφερε ένας συγγενής. Οι πρώτες ύλες είναι άνω του μέσου όρου και μάλιστα σε αυτή την κατηγορία κόστους. Οι χρόνοι απόκρισης, υπό ΚΣ, μια χαρά. Οι γεύσεις είθισται να είναι καλές και τυποποιημένες (ίδιες κάθε φορά) αλλά και ταυτόσημες της εποχής που άνοιξε, πράγμα το οποίο εμένα μου αρέσει (πχ παίζει κρέμα γάλακτος ή έχει την ελαφρώς πασέ ρόκα-παρμεζάνα).

Κατά τα λοιπά κάτι του λείπει. Κάτι που να το μετατρέψει από ένα απόλυτα τίμιο μεζεδοπωλείο σε ένα αξιαγάπητο μεζεδοπωλείο (προφανώς η άποψη είναι απόλυτα υποκειμενική).

31-1-2017 βρεθήκαμε 5 που είχαμε καιρό να βρεθούμε αναμετάξυ μας και πήραμε:

- πατάτες τηγανιτές 3,50. Ακόμα κι αυτές ήταν παλιομοδίτικες: μαυρισμένες (υπάρχουν πατάτες που μαυρίζουν στο τηγάνι, δεν υποδηλώνει απολύτως τίποτα για την ποιότητα) και κάπως μαλακές. Χωρίς περιττά λάδια. Νόστιμες πατάτες.

- μελιτζανοκατάσταση (6,50) με σάλτσα ντομάτας και φέτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πάρω όποτε πάω εκεί. Ήταν στις πολύ καλές του εκδόσεις.

- χιουνκιάρ μπεγεντί (7,80). Αρκετά κανελένιο. Συμπαθέστατο όχι φοβερό. Για κυρίως μερίδα μικρή, για μεζεδάκι άριστη.

- χαλούμι ψητό με μαρμελάδα ντομάτας (5,20). Για το χαλούμι αυτό καθεαυτό θα πω ότι μου φάνηκε παράξενο, σαν να μην ήταν χαλούμι: είχε ευχάριστα πρόβεια μυρωδιά αλλά ήταν εύθρυπτο, όχι ιδιαίτερα μαστιχωτό. Η μαρμελάδα ντομάτας καλή κι αξιοπρεπής με δυο φυλλαράκια δυόσμο.

- κοτόπουλο αλά κρεμ με μανιτάρια κονσέρβας (7,80). Είναι εθιστικό. Χθες ήταν πολύ αλμυρό και άργησε να έρθει (όλοι δικαιούνται μια στο τόσο μια κακή στιγμή). Το παίρνω, όπως και την μελιτζανοκατάσταση, πάντοτε όποτε πάω (είναι walking distance από το σπίτι μου). Σε αυτό το πιάτο ΔΕΝ με πειράζουν τα μανιτάρια κονσέρβας, πράγμα που εκπλήσσει ακόμα κι εμένα.

- χόρτα (5,00). Ένα τσικ παραβρασμένα με ένα τσικ σόδας να κρατήσουν το χρώμα τους (έτσι μάλλον βγήκε το τσικ του τσικ).

Αυτά ήσαντο τα χθεσινά αλλά μπορώ να συστήσω επίσης το καρδιτσιώτικο με πράσο λουκάνικο και τα πραγματικά σπιτικά ανθοτυροπιτάκια ή το συκώτι. Γενικά ό, τι και να πάρεις είναι αξιοπρεπέστατο, δίχως να έχει και τίποτα φοβερό από την άλλη.

Νεράκι από μια κανάτα που δεν προλάβαινε να φτάσει ως τη μέση και μας την ξαναφέρνανε γεμάτη. Κρασί κόκκινο οριακά αξιοπρεπές. Κέρασε εκπληκτική πανακότα. Έφερε και ψωμάκι, που δεν του τόπαμε αλλά καλά έκανε.

Αν κάνεις τις πράξεις θα δεις ότι 5 νομάτοι με περίπου 8 ευρώ το άτομο τσιμπήσαμε μπόλικα πλέρια και σχεδόν φάγαμε κανονικά (όξω τα ποτά). Νούμερο αστείον δεδομένου ότι κάτι απατίλες (εκ του άπατου, όχι της απάτης αν και μπαίνω στον πειρασμό) ζητάνε 15 το κεφάλι για το τίποτα.

Αν είσαι του όξω κήπου, προφανώς δεν κάτσαμε όξω χτες λόγω δρόσου καθώς είχε 3 μοναχικούς βαθμούς, μάθε ότι έχει βάνει κάτι μεγάλες σιδεριές προκειμένου να ανεβοκατεβάζει τέντες και να εκμεταλλεύεται τα πλήθη του μεσημεριού της Κυριακής. Κρίμα γιατί εμένα μου χάλασε έναν από τους καλλίτερους κήπους εν Αθήναις...

Δίπλα του ακριβώς το ΑΤ Πατησίων. Το παλιό ΙΣΤ (16ο). Ναι αυτό στο οποίο "ανήκε" ο Χατζηχρήστος στην ομώνυμη ταινία, αν και τότε αυτό ήτο Κύθνου και Δροσοπούλου («ο Ηλίας του 16ου» και απορώ πως κανένα ταβερνείο της γειτονιάς δεν έχει εκμεταλλευτεί την εγγύτητα για την ονομασία του). [Ειρήσθω εν παρόδω η σκηνή στο καφενείο που τα λένε Χατζηχρήστος, Βέγγος, Ξενίδης είναι γυρισμένη στο Διόνυσο του Άη-Γιώργη στην Κυψέλη. ] Πιο κει τα σχολεία της Γκράβα (σ. σ. αρβανίτικα για τον γκρεμό).

Συνώνυμα των "κακών παιδιών" και κάθε είδους παραβατικής συμπεριφοράς τη 10ετία του ‘80 τα σχολεία της Γκράβα. Συγκροτήματα όπως το Ολέθριο Ρήγμα (όταν ενώθηκε ο Όλεθρος με το Ρήγμα δημιουργώντας αυτό το υπέροχο crust punk-thrash metal group, πιστοποιώντας όμως ότι γεννήθηκε μια γενιά μες στα τοξικά) βγήκαν από τα σκοτεινά σπλάγχνα τούτου του σχολικού συγκροτήματος. Θυμάμαι δε κάπου στο 1994 να παίζουν οι Αντίδραση με support τα Υπόγεια Ρεύματα (!! ).

Κι επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας λέω σαφώς και ρητά: στη Γκράβα -στο απόγειό της- στεγάζονταν 8 λύκεια, 6 γυμνάσια, 4 δημοτικά, 2 νηπιαγωγεία, 1 τεχνική επαγγελματική σχολή και φοιτούσαν συνολικά 14.000 μαθητές, όσος είναι περίπου πχ ο πληθυσμός της Σπάρτης. Η Αμυγδαλέζα στα χειρότερά της έφτασε στα 1000 άτομα. Αυτό ήταν στρατόπεδο συγκέντρωσης, όχι σχολείο.

Ένα σχολικό συγκρότημα που σχεδιάστηκε με μέριμνα και φροντίδα αλλά στο δρόμο αποκηρύχτηκε ακόμα και από τους αρχιτέκτονές του (Κ. Παπαϊωάννου, Κ. Φινές, Ν. Χατζηθεοδώρου) μετά τις άχαρες επεμβάσεις προς όφελος της πρόσκαιρης χρηστικότητας (αποκοπή αύλειων χώρων, κάγκελα –κυριολεκτικά- παντού κτλ). Εις εξ αυτών (Κ. Φινές) δήλωσε: "αυτό το έργο δεν είναι από τα αγαπημένα μου, αν όμως κάποιος μου εγγυάτο την αρχική χρήση θα το υπέγραφα και σήμερα". Από τον Λε Κορμπυζιέ στο μπ.... ρδελέ! Όταν κάποιοι πραγματικά παίζουν με τη ζωή σου δίχως να έχουν ιδέα για τις επιπτώσεις.

Πρωτοπόρα σχολεία στις καταλήψεις ανέδειξαν μορφές όπως ο νυν πρωθυπουργός ή η τηλεπερσόνα κα Τσιμτσιλή (οι επιπτώσεις που λέγαμε). Είναι ένα σχολικό συγκρότημα που ενώ χτίστηκε το 1973 πρωτοβάφτηκε το 1990, επί Κοντογιαννόπουλου, για την ακρίβεια είχαν βαφτεί μόνο οι χώροι από όπου επρόκειτο να περάσει ο Υπουργός... Μέχρι τότε τα σίδερα ήταν στο χρώμα της σκουριάς και τα μπετά στο χρώμα του μπετού… Γιατί οι καταλήψεις μπορεί να είχαν πολιτική χροιά αλλά είχαν οπωσδήποτε και ουσία.

Υπάρχουν πολλά κι άλλα πολλά, απο τον ρόλο των ΜΜΕ στη δημιουργία στερεοτύπων μέχρι τη συμπεριφορά (νεοφώτιστων στη Βουλή) κομμάτων κι από σκηνικά ρόδα-τσάντα και κοπάνα μέχρι στιγμές ωμής βίας. Αλλά αυτά χωρούν μόνο σε κουβέντες που θα μπορούσαν να γίνουν φερ' ειπείν στο "επί τω... λαϊκώτερον" και θα μπορούσαν να γίνουν μια ξεχωριστή έκθεση στο Γκάζι.

ΥΓ Κι αν θέλουμε ένα "σαν σήμερα" υπότιτλο να πούμε: σαν σήμερα 3 Φλεβάρη, στο μακρινό 1908, ιδρύθηκε ο Παναθηναϊκός.

Σπάνια θα επαναλάβω κριτική για εστιατόριο -και αυτό θα γίνει σε περίπτωση αλλαγής στη βαθμολογία.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλώς ξαναδίνω την ίδια βαθμολογία (4/4) με παλαιότερα -για να βαθμολογίσω την παραμονή πρωτοχρονιάς στο Επι τω Λαικώτερον - η οποία βραδιά αναίρεσε την όποια άποψη είχα σχηματίσει από παλαιότερες -μάλλον δυσάρεστες- εμπειρίες παραμονής πρωτοχρονιάς σε άλλους χώρους και να δηλώσω ευθαρσώς ότι το Επι τω Λαικώτερον έκανε τη διαφορά!

Καταρχήν 4/4 στην ευγενική συμπεριφορά τους όταν -τελευταία στιγμή- τους κάλεσα για να κλείσω τραπέζι για την παραμονή. Όπως ήταν φυσικό δεν είχαν στην κάτω κεντρική σάλα διαθέσιμο τραπέζι, είχαν όμως χώρο στο πατάρι (όπου θα είχαν επίσης ζωντανή μουσική), παρόλα αυτά μου πρότειναν να πάω να δω η ίδια το χώρο και το πατάρι -πριν κάνω κράτηση- για την περίπτωση που δε μου αρέσει.
Μπράβο τους για την εντιμότητά τους! Τελικά -ευτυχώς για εμάς- λόγω μιας μικρής αλλαγής στον αριθμό κάποιας άλλης κράτησης, προέκυψε τραπέζι 8 ατόμων όπως ακριβώς το θέλαμε στην κεντρική σάλα δίπλα στην ορχήστρα.

Ντυθήκαμε και στολιστήκαμε και παραμονή πρωτοχρονιάς καταφθάσαμε στο Επι τω Λαικώτερον. Χριστουγεννιάτικος στολισμός, παραμυθόσπιτο απέξω, το τζάκι μέσα αναμμένο, όλο το προσωπικό με γιορτινό χαμόγελο στο στόμα, θαλπωρή είναι η λέξη που περιγράφει την ατμόσφαιρα εκείνης της βραδιάς.

Δύο μουσικοί/τραγουδιστές με ωραίο ρεπερτόριο, μουσική στη σωστή ένταση, ακριβώς ότι αρμόζει σε τέτοιες βραδιές που και κουβεντούλα γίνεται και σιγοτραγουδάς και τελικά ανάβει το κέφι.

Ταχύτατη εξυπηρέτηση, άτομο της παρέας μου -πρώτη του φορά στο Επι τω Λαικώτερο- δήλωσε ενθουσιασμένο ότι: "ούτε ένα νεύμα για ανανέωση νερού δε χρειάστηκε να κάνουμε", η κοπέλα που εξυπηρετούσε το τραπέζι μας ήταν εκεί πριν από εμάς για εμάς! Κουζίνα, service, μουσική όλα ένα καλοκουρδισμένο ρολόι, ζεστά πιάτα (συγκεκριμένο menu) έφταναν στο τραπέζι μας, νόστιμα πιάτα, δροσερές σαλάτες, συνεχής ανανέωση κρασιού.

Και στην αλλαγή του χρόνου έσβησαν τα φώτα, πόσο ευχάριστο να βλέπεις την κοπελιά που μας εξυπηρετούσε να χαίρεται και να λέει "έρχεται-έρχεται" -κάπως έτσι ενθουσιάζεσαι κι εσύ περισσότερο για αυτό που... έρχεται, ακολούθησαν ευχές φιλιά και.. πάει ο παλιός ο χρόνος....
Παρόλο που δε με αφορά άμεσα οφείλω να το σημειώσω- πως συγκινήθηκα όταν όλοι οι εργαζόμενοι στο Επι τω Λαικώτερο συγκεντρώθηκαν κοντά στην ορχήστρα για να ανταλλάξουν φιλιά και ευχές -πνεύμα ομόνοιας, εξ ου και το καλοκουρδισμένο ρολόι που ανέφερα παραπάνω.

Δε θα κάνω ακόμη μία φορά ανάλυση πιάτων και γεύσεων -υπάρχει το σχετικό menu αναρτημένο στο site και ήταν όλα καταπληκτικά- απλώς θα κλείσω την κριτική μου σχεδόν όπως την ξεκίνησα και για το βασικό λόγο που την αναρτώ. Ένα μεγάλο μπράβο για τον επαγγελματισμό και την ωραία ατμόσφαιρα που εισπράξαμε όλοι μας την παραμονή πρωτοχρονιάς που μας αποδεικνύει ότι υπάρχουν χώροι που κάνουν τη διαφορά!

Καλή χρονιά σε όλους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

10 Νοε 2016

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι 5-6-2016 Σαββατο 6 ατομα μετα απο κρατηση.

Παλιο νεοκλασικο καλα συντηρημενο στα Ανω Πατησια. Το τραπεζι ηταν 4αρι που το ειχαν κανει 6αρι και μετα απο επισημανση μας το αλλαξανε αμεσως. Γενικα το μαγαζι ειναι λιγο στριμωγμενο απο τα πολλα τραπεζια οχι πολυ αλλα θα μπορουσε να ηταν πιο ανετο. Ο εξαερισμος που εχει ειναι πολυ καλος και δεν καταλαβαινεις ιχνος τσιγαριλας! Το ΠΣ εχει ζωντανη μουσικη με ενα μπουζουκι και μια κιθαρα που τα παιδια πραγματικα ειναι απιστευτα.

Το σερβις θελει λιγο βελτιωση καθως πανω στο peak επικρατει μια συγχυση. Παντως ευγενεια και χαμογελο περισσευουν και γενικα θα φυγεις ευχαριστημενος σε αυτον τον τομεα.

Πηραμε
-σαλατα δικια τους η οποια ηταν χωριατικη με μαρουλι και σως μουσταρδας. αδιαφορη
-πατατες τηγανιτες. καλοτηγανισμενες στο χερι καλως
-κοτοπουλο με μαρμελαδα. καλο αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο
-πιατο του μαγκα η καπως ετσι για 2 ατομα. ουσιαστικα μπριζολα με πατατες ηταν καλοψημενη και ζουμερη
-φαβα. παρα πολυ καλη
-τηγανια. κλασικη νορμαλ
-σαγανακι. επισης κλασικο
Το φαγητο γενικως δεν επιφυλλασει εκπληξεις αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο.

Ηπιαμε
-ρακομελο. ωραιο και ελαφρυ
-αρκετες μπυρες

Πληρωσαμε 84 ευρω που τα θεωρω πολυ καλα δεδομενου και των ποτων.
Το μαγαζι δεν ειναι γνευσιγνωσιας η gourmet απλες γευσεις με μετρια προς καλη ποιοτηα. Θα ξαναπαω μονο ομως ΠΣ λογω της μουσικης και του κλιματος. Καθημερινη δεν νομιζω.

10 Φεβ 2016

Λείπει ο Μάης από την Σαρακοστή; Διαβάζουμε όλοι μας για αυτό το εστιατόριο... θέλουμε δεν θέλουμε... εδώ κι ένα χρόνο! έχει γίνει σαν αστικός μύθος η φάση!
Προσπαθούσα καιρό να πετύχω επίσκεψη και τους έψησα όλους απογευμα Κυριακής να το επισκεφθούμε επιτέλους!
Οι προσδοκίες μου δεν ήταν συγκεκριμένες, οι κριτικές είναι σε ένα βαθμό αντιφατικές και δεν ήξερα τι να περιμένω!

Ας τα πιάσουμε από την αρχή:

Κάναμε κράτηση μέσω A4F για να έχουμε έκπτωση 10% αλλά η κοπέλα μας ενημέρωσε οτι αυτό δεν ισχύει για Κυριακή. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει τα ψιλά γράμματα αλλά για να το λέει έτσι θα είναι. Δεν ξενέρωσα με αυτό διότι ο λογαριασμός δεν ήταν υψηλός.

Πήγαμε στις 4. Είχε καμιά 10-15 παρέες. Ο χώρος ένα νεοκλασσικό με δύο τρείς διακριτούς χώρους και εξωτερική αυλή κλεισμένη με σόμπες για τους καπνιστές. Κάπνιζαν κάποιοι και μέσα αλλά όχι τίποτα το αποπνικτικό. Οι περισσότεροι το σέβονταν και επιπλέον μας το επεσήμαναν και από το κατάστημα. Σε κάθε περίπτωση ενοχλήθηκα 5 λεπτά πριν αποχωρήσουμε!

Ο χώρος πολύ καλός για ταβέρνα. Παραδοσιακός αλλά προσεγμένος και σίγουρα το καλοκαίρι η αυλίτσα του θα είναι καλή για να κάτσεις να φάς.

Το service πάρα πολύ καλό. Η κοπέλα ήταν "ξουράφι" που λένε και στο χωριό μου! Γρήγορη, ευγενική, εξυπηρετική χωρίς πολλά πολλά! όλα ήρθαν εξαιρετικα γρήγορα!

Το φαγητό: πήραμε μαγκιά του μάγειρα. Πολύ ψημένο, ακριβώς στα γούστα μου. Τεράστια χοιρινή μπριζόλα πολύ νόστιμη και ζουμερή. Το συκωτάκι ομοίως μεγάλη μερίδα και νόστιμο. Οι πατατούλες τηγανιτές ήταν μέτριες. Μάλλον ήταν σπιτικές αλλά δεν με ενθουσίασαν. Τα τηγανιτά κολοκυθάκια είχαν πιεί λάδι. Μεγάλη μερίδα αλλά μέτρια γεύση. Το τζατζίκι και η τυροκαυτερή τεράστιες μερίδες και πολύ νόστιμα. Ψωμάκι μέτριο. Πήραμε και 4 αναψυκτικά και 1 κιλό κρασί, 52 ευρώ. Πολύ καλό VFM. Το φαγητό άξιζε για 2,5 ντοματούλες αλλά με έπιασαν οι γενναιοδωρίες μου!

Γενικά μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα να ξαναπάμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα. Τίμια προσπάθεια απ΄όλους και φαίνεται να έχουν όλες τις προύποθέσεις για μια καλή ταβέρνα στην περιοχή!

25 Ιαν 2016

Πρώτη φορά πήγαμε στο μαγαζί, έχοντας διαβάσει τις πολύ καλές κριτικές των άλλων χρηστών του site.

Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα διώροφο νεοκλασικό και συγκεκριμένα στο ισόγειο.
Έχει μεγάλη αυλή, με τραπέζια στον εξωτερικό χώρο για τους θερινούς μήνες.
Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι καλαίσθητο, με επένδυση πέτρας στους τοίχους και ωραία φωτιστικά στο ταβάνι.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και μπορούν να καθήσουν αρκετά άτομα.
Την ημέρα που πήγαμε, υπήρχε και ζωντανή μουσική.
Δυο νέοι μουσικοί με κιθάρα και μπουζούκι που έπαιζαν ρεμπέτικα.

Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής πιάτα..

Απο ορεκτικά πήραμε συκώτι τηγανιά για αρχή.
Πολύ γευστικό πιάτο, το συκώτι κομμένο σε μικρά κομμάτια, παναρισμένο με αλεύρι, σε σάλτσα λεμονιού και τριμμένη ρίγανη απο πάνω.

Το επόμενο ορεκτικό ήταν η φέρα ψητή με σουσάμι και μέλι.
Μεγάλη μερίδα και σωστά ψημένη.
Ούτε κάρβουνο, αλλα ούτε και λάστιχο.

Πήραμε ακόμη, μελιτζανοσαλάτα με φέτα και τομάτα και σαλάτα "επι τω λαϊκώτερον".
Η σαλάτα είχε μαρούλι, τομάτα, αγγούρι και μια πολύ ωραία, δροσερή dressing.
Μας θύμισε ceasar's, χωρίς κοτόπουλο.
Η μελιτζανοσαλάτα ήταν εξαιρετική και δεν θέλαμε και πολύ να πάρουμε και δεύτερο πιάτο.

Για κυρίως πήραμε δυο πιάτα.
Το ένα ήταν το φιλέτο κοτόπουλο σε σάλτσα μελιού και σουσαμιού, γαρνιρισμένο με βραστά καρότα και κολοκύθια.
Τα λαχανικά ήταν κρύα, ενώ το κοτόπουλο, αν και γευστικό, είχε υπερβολική σάλτσα.

Το επόμενο κυρίως ήταν η " μαγκιά του μάγειρα".
Το πιάτο είναι για δυο άτομα.
Δυο μεγάλες χοιρινές μπριζόλες λαιμού, χωρίς κόκκαλο, γαρνιρισμένες με αληθινές τηγανιτές πατάτες.

Το πιάτο είναι εξαιρετικό και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Δεν είχε κάποια σάλτσα ή μαρινάδα, αλλα ήταν τόσο καλά ψημένο, που δεν χρειαζόταν κάτι άλλο.
Στο τέλος μας κέρασαν λεμονόπιτα, η οποία δεν μου άρεσε καθόλου.

Συμπέρασμα..
Πληρώσαμε 59€, σκάσαμε απο το φαγητό και σίγουρα θα ξαναπάμε!

20 Ιαν 2016

Κυριακή απόγευμα συμβουλευομενοι τις κριτικές του site μιας και ήταν κοντά μας, αποφασίσαμε να επι σκεφτούμε το εν λόγω εστιατόριο. Πάρκινγκ όχι δύσκολο αν σκεφτεί κανείς την περιοχή.

Υποδοχή σχετικά καλή, γρήγορα μας βρήκαν τραπέζι της αρεσκείας μας καθότι και οι 2 καπνιστές μας βολεψαν σε καλό σημείο. Η εξυπηρέτηση γενικά ήταν γρήγορη και η ανταπόκριση επαγγελματική.

Στο ζητούμενο τώρα.

Σαλάτα επί των λαικοτερων: ωραία βινεγκρετ αλλά μέτρια εκτέλεση στο κόψιμο και συνδυασμό λαχανικών πικριζε λιγάκι. Βαθμολογία: 5/10

Πατατες: φρεσκοτηγανισμενες δεν μυριζε το λαδι: 8/10

Τζατζικι: ετοιματζιδικο απαράδεκτο για τέτοιο μαγαζί 4/10

Φέτα τηγανιτές με μελι: ετοιματζιδικη κατεψυγμενη φουσκωτό στο τηγάνι με πολύ μέλι λες και πάμε για λουκουμαδες. 3/10

Κολοκυθακια: Οκτωβρίου τηγάνι σένα τίποτα το ιδιαίτερο 7/10

Μοσχάρι με σάλτσα μελιτζάνες: Απογοητευτικό, νερομπλουμ η σάλτσα ευτυχώς μαλακό. 5/10

Τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό κρασί και μια σόδα για 2 άτομα κόστισαν 35 ευρώ. Περίμενα κάτι καλύτερο σε σχέση με τις κριτικές του μαγαζιού. Από γοητευτική αλλά δεν χαλαστηκα ευτυχώς.

14 Δεκ 2015

Τετάρτη βράδυ 9/12, παρακολουθώ με μια φίλη την εκδήλωση στο Θέατρο Κυκλάδων για την ποίηση του Νίκου Καρούζου, με τη συμπλήρωση 25 χρόνων απ’ το θάνατό του. Μέσα στον απόηχο των στίχων του αλλά και της αγαπημένης μουσικής του που απολαύσαμε στο Θέατρο -ακούσματα από Pink Floyd, Μπαχ και Τσιτσάνη- προτείνω στη φίλη μου να πάμε 2 χιλιόμετρα βορειότερα, κάπου ανάμεσα Κυπριάδου, Πατήσια, και Γαλάτσι, για να ολοκληρώσουμε τη βραδιά με μια γαστρονομική πανδαισία: μεζέδες, λοιπόν, στο ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ (ΕΤΛ)!

Το δρομολόγιο γνωστό σε μας τους παλιούς Κυψελιώτες: Κεφαλληνίας (όπου και το πατρικό μου σπίτι με βιώματα 25 χρόνων! ), Πατησίων, διασταύρωση με τη Γαλατσίου, Ροστάν (η επόμενη κάθετος μετά τη Γαλατσίου) και εντέλει η διασταύρωσή της με την Αγίας Λαύρας. Το παρκάρισμα ευτυχώς με την πρώτη, ενώ μπροστά μας προβάλλει το διώροφο αρχοντικό νεοκλασικό κτίριο που στεγάζει το ΕΤΛ εδώ και 20 ακριβώς χρόνια. Ήταν το 1995 όταν ο αυτοδημιούργητος επιχειρηματίας απ’ την Καρδίτσα κ. Δημήτρης Νικολόπουλος αφιέρωσε τη ζωή του και επένδυσε την περιουσία του στον συγκεκριμένο χώρο, που λειτούργησε ευθύς αμέσως και που ένας φίλος του μουσικός, γνώστης της ελληνικής γλώσσας, τον βάφτισε ‘ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ’, δίνοντας έτσι το στίγμα του χώρου, κατ’ αντιδιαστολή προς τα κοσμικά μαγαζιά. Σημειωτέον ότι ο ιδιοκτήτης με τη σύζυγό του έχουν και την ευθύνη της κουζίνας της οικογενειακής αυτής ταβέρνας, αυτοσχεδιάζοντας συχνά και προσθέτοντας πιάτα στο μενού.

Αν και το ήξερα από καιρό, αν και έχω διαβάσει τις καλές κριτικές στο site, είναι η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι. Και η αρχή, το ήμισυ του παντός, όπως λένε, είναι πράγματι ικανοποιητική. Πρόκειται για μια κλασική ταβέρνα με μεζέδες πάσης φύσεως. Ο χώρος της είναι ιδιαίτερα μεγάλος, όσο μεγάλη είναι και η ποικιλία των μεζέδων της… Το καλοκαίρι, υπάρχει αυλή, τόσο μπροστά σχήματος γάμμα όσο και πίσω, με φοίνικες αλλά και εξωτερικούς ανεμιστήρες για δροσιά, ενώ τον χειμώνα υπάρχουν δύο ευρύχωρες και ζεστές αίθουσες, η μία απ’ τις οποίες έχει και πατάρι. Μέσα λοιπόν που καθίσαμε, λόγω εποχής, κυριαρχεί ο συνδυασμός του ξύλου με την πέτρα, με την οποία έχουν επενδυθεί γωνιές, καμάρες και όψεις τοίχων. Η συνολική δυναμικότητα του μαγαζιού είναι της τάξεως των 270 ατόμων! Εξάλλου, υπάρχουν 2 καθαρές τουαλέτες στο ισόγειο χώρο, καθώς και 2 ακόμη στο πατάρι.

Το ωράριό τους είναι: Δευτέρα-Παρασκευή, 19.00-03.00 & Σ/Κ, 12.00-03.00. Τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ζωντανή μουσική, κυρίως ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά από 2 παιδιά, τον Γιώργο και τον Κώστα που παίζουν κιθάρα και μπουζούκι. Δυστυχώς, πήγαμε καθημερινή και δεν τους ακούσαμε, πληροφορήθηκα όμως από τους θαμώνες ότι είναι πολύ δημοφιλείς και μάλιστα συχνά αυτοσχεδιάζουν δημιουργώντας έτσι μια ωραία ατμόσφαιρα. Μου είπαν ότι είναι καλλίφωνοι, τραγουδάνε στη σωστή ένταση και ακούγονται κι απ’ τις 2 αίθουσες, ευρισκόμενοι ανάμεσα στους δύο επιμέρους χώρους. Εμείς ακούγαμε απ’ τα μεγάφωνα διάφορα ρεμπέτικα ( Σωτηρία Μπέλλου κ. α. ).

Το προσωπικό σερβιρίσματος, δύο άτομα, ήταν επαρκές για τον χώρο και ήταν όλοι τους ευγενείς και σβέλτοι. Φυσικά το Σ/Κ που γεμίζουν ασφυκτικά, το προσωπικό αυξάνει σε 5-8 άτομα! Αρχικά μας έφεραν νερό σε κανάτα και ψωμί σε καλαθάκι (1 €). Απ’ τον μεγάλο κατάλογο (με περίπου 60 (! ) επιλογές από: 20 ζεστά ορεκτικά, 10 σαλάτες, 30 κύρια πιάτα κρεατικών και θαλασσινών, κ. λπ., σε τιμές από 4 έως 14 €), διαλέξαμε τα εξής, έχοντας φυσικά λάβει υπόψη μας και τις κριτικές πολλών φίλων χρηστών που έχουν προηγηθεί:

-1 ανθοτυροπιτάκια (4 τεμάχια, που είχαν επίσης λίγη φέτα και άνηθο), στα 5 €,

-1 καβουροσαλάτα ( με καβούρι, καρότο, λεμόνι, μαγιονέζα), στα 5 €,

-1 μανιτάρια πλευρώτους τηγανιτά, στα 6.50 €,

-1 πονηρή τηγανιά (χοιρινό σβησμένο με κρασί, sauce Roquefort, πατάτες), 7.80€

-1 μπριζολάκια τοματο-μαρμελο-μουσταρδένια (! ), νέο πιάτο τους, από χοιρινή πανσέτα στη σχάρα, με σάλτσα μαρμελάδα ντομάτα, η οποία κατόπιν σβήνεται σε κρασί Ασύρτικο λευκό. Μας το πρότειναν και άξιζε τον κόπο. Τιμή 7.90 €

Τα συγκεκριμένα φαγητά που δοκιμάσαμε ήταν όλα, λίγο-πολύ, εξίσου νόστιμα, με εξαίρεση τα μανιτάρια, που ήταν γευστικά ουδέτερα, αλλά και περισσότερο του δέοντος τηγανισμένα. Για τον λόγο αυτό η γενική βαθμολογία μου είναι 3 στα 4, τόσο στις γεύσεις, όσο και τον χώρο, αλλά και το vfm – τη γενικότερη δηλαδή εικόνα του μαγαζιού αυτού.

Πάντως, στην εξυπηρέτηση βάζω 4 στα 4, γιατί ήταν, όπως είπα, απόλυτα επαγγελματική και άρτια. Πρέπει, ωστόσο, να προσθέσω ότι φάγαμε Τετάρτη βράδυ με ησυχία, οπότε δεν γνώρισα τις συνθήκες που επικρατούν στον χώρο κατά τις μέρες και ώρες αιχμής!

Ήπιαμε ¼ του λίτρου χύμα κόκκινο κρασί (εύγευστος συνδυασμός Cabernet & Merlot), στα 2 €. Υπάρχουν επίσης επιλογές ανάμεσα σε ορισμένα εμφιαλωμένα κρασιά, (15-22 €), μπύρες στα 3 €, αναψυκτικά στα 2 €, ούζο καραφάκι 200 ml στα 6.50 €, ενώ τα χύμα κρασιά τους είναι ~7-8 € το λίτρο.

Στο τέλος, μας κέρασαν μια δική τους λεμονόπιτα, που ήταν ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει.

Ο συνολικός λογαριασμός έφτασε τα 35.20 €, δηλ. χωρίς ποτά 16.60 € το άτομο, ακριβώς στο μεταίχμιο των 2 κατηγοριών τιμών (10/16 & 17/25) και πάντως μέσα στον στατιστικό μέσο όρο τιμής για το συγκεκριμένο μαγαζί, που είναι 12-18 €!!

Συμπερασματικά, το ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ συνιστά μια καλή και τίμια προσπάθεια και προτείνεται έτσι σαν μια ενδιαφέρουσα λύση ενός παραδοσιακού μεζεδοπωλείου περασμένων δεκαετιών με πλούσια τα ελέη του!!

12 Δεκ 2015

Είναι πλέον από τις πρώτες προτιμήσεις μας το Λαϊκώτερο αφού δεν μας πρόδωσε καμία φορά (σχεδόν)και δεν έχουμε πάει και λίγες φορές.
Αλλες φορές τρώμε κανονικά και άλλες παίρνουμε λίγα μεζεδάκια με ουζάκι, κυρίως το καλοκαίρι στον κήπο, που πραγματικά σε κάνει να χαλαρώνεις και να ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σχεδόν στο κέντρο της πόλης.

Ο χώρος πάντα καθαρός και επιβλητικός εξωτερικά λόγω μονοκατοικοίας και ζεστός με πολλές γωνίτσες εσωτερικά γενικά με πολύ θετική αύρα.

Οι τιμές δεν έχουν αλλάξει με την αύξηση του φ. π. α και είναι σε πολύ λογικά πλαίσια. Συνήθως πληρώνουμε γύρω στα 15 ε το άτομο όταν τρώμε κανονικά αλλά τη βγάζουμε και με 8-10 ε όταν δεν πέφτει πολύ πείνα ή οταν έχουμε αφραγκίες. Μια δυο φορές δεν μας έφεραν απόδειξη βέβαια και όταν τη ζητήσαμε απ' οτι κατάλαβα τα μισά ήταν χτυπημένα στην ώρα τους και τα υπόλοιπα τα έκοψαν εκείνη τη στιγμή. Αν δεν μπορείς να αποροφήσεις το φόρο καλύτερα τον βάζεις στην τιμή για να είσαι συνεπής. Η μήπως μας βολεύει όλους να είναι συγκρατημένες οι τιμές και ας μη παίρνουμε απόδειξη?

Σε γενικές γραμμές και το σέρβις είναι γρήγορο και προσεγμένο και τα φαγητά νόστιμα και τα κρέατα καλής ποιότητας. Υπήρξαν βέβαια και αστοχίες κάποιες φορές αλλά πολύ λίγες. Θυμάμαι συγκεκριμένα 28 οκτώβριου μεσημέρι που πήγαμε 8 άτομα με κράτηση, οι πρώτοι τέσσερις που πήγαμε σχετικά νωρίς φάγαμε πολύ γρήγορα, αλλά οι άλλοι τεσσερις που άργησαν ενω τα πρώτα πιάτα τους ήρθαν επίσης κανονικά τα κυρίως άργησαν σχεδόν μια ώρα και δεν ήρθαν και όλα μαζί.

Βέβαια είχε γεμίσει όλο το μαγαζί, και είναι αρκετά μεγάλο, και κάθονταν και κάποιες παρέες στην αυλή. Οταν ζητήσαμε το λόγο ο υπεύθυνος μας είπε οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί τα πράγματα ήταν σχεδόν εκτός ελέγχου, γιατί δεν περίμεναν τόση δουλειά. Επειδή έχω κάποια οικοιότητα έπιασα κουβέντα (ενω οι άλλοι είχαν εκνευριστεί με την καθυστέριση) λέγοντας γιατί τέτοια μέρα δεν βάζουν παραπάνω προσωπικό, και μου απάντησε πως η δουλειά ήταν διπλάσια απο την αντίστοιχη περισυνή αρα εντελώς απρόβλεπτη. Πέρα απο το γλυκό που κερνάνε έτσι κι αλιώς πάντα μας κέρασε και ένα κιλό κρασί και ζήτησε κατανόηση. Εγώ δεν χαλάστηκα επειδή και έφαγα πολλές φορές καλά, και αυτη τη φορά έφαγα στην ώρα μου. Η άλλη τετράδα όμως απογοητεύθηκε.

Εχουμε φάει σχεδόν όλο τον κατάλογο σε τόσες επισκέψεις και θα προτείνω αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Βέβαια η γεύση είναι και υποκειμενική, πολλές φορές πιάτα που εγώ θεωρώ τα καλύτερα σε κάποιους απο την παρέα δεν αρέσουν, και το αντίθετο.
Ανθοτυροπιτάκια με φέτα και ανθότυρο και ψιλοκομμένο άνιθο πραγματικά σπιτικά.
Φάβα πολύ γευστική χωρίς, αυτή τη στιφάδα που συναντάμε συνήθως, που συνδιάζεται πολύ ωραία με το ψιλοκομμένο κρεμύδι.
Φέτα τυλιχτή πάντα καλή αλλά μερικές φορές την πετυχαίνουν πιο πολύ και είναι τέλεια, με μέλι και σουσάμι.

Κολοκυθοκεφτέδες νόστιμοι με αρκετή φέτα και φρέσκο κρεμυδάκι.
Απο τις σαλάτες προτιμώ του μαγαζιού με διάφορα λαχανικά και γλυκόξινη σάλτσα μουστάρδας και την πολίτικη με γεύση και χρώμα απο τις κόκκινες πιπεριές.
Απο κρέατα τα αγαπημένα μου είναι η μαγκιά του μάγειρα που είναι μαριναρισμένο χοιρινό με πικάντικη μουστάρδα στη σχάρα, και το μοσχαρίσιο συκώτι τηγανιά σβησμένο με κονιάκ και λεμόνι και σωταρισμένες πολύχρωμες πιπεριές.

Αξίζει επίσης και το ψαρονέφρι με μανιτάρια και σώς μαδέρα αν και μου φαίνεται λίγο ακριβό στα 13 ε, και πριτιμώ τη μαγκιά του μάγειρα στα 13,5 που είναι για 2 άτομα.
Τελευταία δικίμασα ενα καινούριο πιάτο, μπριζολάκια με μαρμελάδα τομάτα και μουστάρδα που μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά είναι πολύ νόστιμο.

Απο τα θαλασσινά εκτός απο τα αχνιστά μύδια με πολύ νόστιμη σάλτσα και αρκετά μεγάλη ποσοτητα, και την ψητή σαρδέλα που τρώμε συχνά, εκείνο το πιάτο που με τρελαίνει ειναι η γαριδομακαρονάδα ούζου. Δεν μπορώ να το περιγράψω γιατί τρέχουν τα σάλια. Γαρίδεςμε μακαρόνια και κρέμα γάλακτος ούζο και γλυκάνισο, λίγο βαρύ πιάτο για το στομάχι, αλλά με πολύ έντονη γεύση και άρωμα
Το χταπόδι δεν το προτιμώ γιατί το βράζουν πρώτα, βέβαια στην παρέα αρέσει γιατί είναι μαλακό.

Το κρασί είναι πολύ καλό και δεν χτυπαει την άλλη μέρα. Εγώ προτιμώ το μοσχάτο ροζέ που έχει και ωραίο άρωμα, και συνήθως το πίνω μόνος γιατί οι υπόλοιποι προτιμούν το λευκό που είναι ασύρτικο με ροδίτη.
Απο γλυκά δεν υπάρχουν επιλογές μόνο ότι φτιάχνουν για κέρασμα. Συνήθως πανακότα ή κάτι σαν λεμονόπιτα, νόστιμα και αφου είναι κερασμένα ακόμα πιο νόστιμα.
Παρασκευή και Σάββατο που έχει ζωντανή μουσική χρειάζεται κράτηση στη μπροστινή σάλα για να βλέπετε την ορχήστρα. Μη φανταστείτε τιποτα φοβερό δύο οργανάκια μπουζούκι και κιθάρα που συνοδεύουν το χώρο. Δύο νέα παιδιά και τα πίνουν και τα λένε, κυρίως έντεχνα -ρεμπέτικα
Παραμένει για μας μια πολύ καλή επιλογή σε λογικές τιμές και με ελάχιστα παρατράγουδα και το νοιώθεις πως είναι μια έντιμη προσπάθεια

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη steliosnik.

27 Νοε 2015

Το επί τω λαϊκότερον έχει γίνει πλέον στέκι μου λόγω ότι είμαι της γειτονιάς. Το έχω επισκεφτεί αρκετές φορές και η αλήθεια είναι ότι για να ανακαλύψεις ποια πιάτα πραγματικά αξίζουν πρέπει να το τιμήσεις πάνω από τρεις φορές αλλιώς τη πατάς γτ δεν είναι όλα τόσο καλά γευστικά. Επίσης το Σάββατο βράδυ έχει σχεδόν πάντα ζωντανή μουσική.

Ο χώρος είναι πολύ ωραίος και μεγάλος και θα βρεις εύκολα τραπέζι ακόμα και το Σάββατο. Το προσωπικό πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει και γρήγορο. Οι τιμές λογικές άλλα νομίζω ότι στα ποτά λίγο ξεφεύγουν γτ σε ένα μεζεδοπωλείο δεν θα πάρεις μόνο μία μπύρα με αποτέλεσμα στο τέλος ο λογαριασμός χωρίς να έχεις φάει να είναι φουσκωμένος λόγω των ποτών(την έχουμε πατήσει άπειρες φορές).

Πιο αναλυτικά για μια παρέα τριών ατόμων:

-3 ψωμί 1,50€ δεν ήταν φρέσκο

-1 σαλάτα πολίτικη 5,50€ με λάχανο, πιπεριές και λουσμένη με μία ξιδάτη σάλτσα, πολύ νόστιμη

-1 πατάτες 3,50€ φρέσκες

-2 ρακόμελα 6€

-3 μπύρες 9€

-1 συκώτι τηγανιά 8,5€ συκωτάκι με τρίχρωμες πιπεριές πολύ γευστικό πιάτο

-1 μαγκιά του μάγειρα(2 ατόμων) 13,5€ χοιρινό μαριναρισμένο μάλλον με μουστάρδα, πεντανόστιμο!! Αξίζει!!

Στο τέλος σε κερνούν γλυκό πανακότα με καραμέλα ή σοκολάτα, νόστιμη.

Σύνολο 47,50€
Τα βρίσκω πολλά για 16€ περίπου στο άτομο σε ένα μεζεδοπωλείο.

Αυτό όμως που μου έχει κάνει πάρα πολύ κακή εντύπωση στο μαγαζί και έχει συμβεί κάθε φορά που πάω είναι ότι δεν φέρνουν απόδειξη, σου δίνουν μόνο το δελτίο παραγγελίας. Λογικά το έχουν σύστημα να μην δίνουν γιατί ειλικρινά δεν έχω πάρει ποτέ μα ποτέ και έχω πάει αρκετές φορές!!!

18 Οκτ 2015

Αυτή η κριτική γίνεται με χρονοκαθυστέρηση, λόγω τεχνικών προβλημάτων ΟΤΕ, 2 βδομάδες ήδη, με αποτέλεσμα να μην έχω ίντερνετ &#(*@&#*, οπότε με μικρή πατέντα, καταφέρνω να γράψω επιτέλους την κριτική μου.

Η επίσκεψη στο Λαϊκώτερον, έγινε 1 Οκτώβρη ημέρα Πέμπτη, έχοντας κάνει κράτηση. Φτάσαμε κατά τις 8μμ παρέα 4 ατόμων και δυστυχώς λόγω ψύχρας, δε μπορούσαμε να κάτσουμε στην ομολογουμένως πολύ όμορφη αυλή του μαγαζιού. Οπότε διαλέξαμε τραπέζι στον εσωτερικό χώρο και μάλιστα το υπερυψωμένο τμήμα του.

Σε γενικές γραμμές μας άφησε πολύ όμορφη εντύπωση η διακόσμηση (παλιές ελληνικές διαφημίσεις κυρίως), γήινα χρώματα χωρίς υπερβολές και δεν μας ενόχλησε κάτι οπτικά. 'Οπως επίσης, δε μας ενόχλησε η μουσική! ήμασταν κάτω από ηχείο, αλλά ούτε μια στιγμή δεν ενοχληθήκαμε ούτε από ένταση ούτε από το είδος, που έπαιζε ποιοτικά ελληνικά τραγούδια.

Στο δια ταύτα τώρα.... 'Εβγαλα το σκονάκι μου, αφού είχα διαβάσει τις κριτικές σας εδώ, και παραγγείλαμε:

-πολίτικη σαλάτα, με λάχανο, καρότο, πιπεριά φλωρίνης, κάτι σε πρασινάδα, ξυδάτη, με ελαφριά αψάδα, πάρα πολύ νόστιμη! πέσαμε με τα μούτρα αμέσως! Τιμή 5.5 ευρώ, γενναία ποσότητα, θα την προτιμούσα φτηνότερη.

-ανθοτυροπιτάκια, τεμάχια 4 με σφολιάτα, πολύ καλή γεύση, χωρίς λαδίλα παρόλο το τηγάνισμα, στα 5 ευρώ, καλύτερα θα ήταν 4,5-4

-κολοκυθοκεφτέδες, τεμάχια επίσης 4, μεγάλοι και νόστιμοι, ίσως αρκετά ζυμαρένιοι για τα γούστα μου, θα προτιμούσα περισσότερα λαχανικά μέσα, τιμή 5 ευρώ, καλύτερα αν ήταν φτηνότεροι.

-φέτα τυλιχτή με μέλι και σουσάμι.... χα....! εξαφανίστηκε σε μερικά λεπτά με πιρουνομαχία! τυλιχτή με την ίδια σφολιάτα των ανθοτυροπιτακιων, χωρίς όμως λαδίλα, περιχυμένη με μέλι. Το μέλι δε μου άρεσε, μου έκανε κάτι σε σιρόπι και γλυκόζη περισσότερο, ήταν αρκετά πηχτό και κολλώδες, αλλά όχι όπως κολλάει το μέλι. Τιμή 5.2 ευρώ αν την είχαν στα 4,5, θα ήταν καλύτερα, καλό μέγεθος και προσοχή γιατί καίει! (η ζεστή φέτα)

-μύδια σαγανάκι.... αχ και βαχ... Ένα καταπληκτικό πιάτο, με ισορροπημένες μυρωδιές και γεύση, ωραίο ζουμάκι, ελαφρύ πιάτο, πολύ καλή μερίδα, στα 6.5 ευρώ, αξίζει πολύ καθότι θαλασσινό.

-κεμπάπ: ότι ξέρατε για κεμπάπ, το ξεχνάτε μόλις δοκιμάσετε το συγκεκριμένο. Δεν υπάρχει αυτή η γεύση! Δε ξέρω πως να σας το περιγράψω, αλλά η γεύση του είναι κάτι εντελώς καινούργιο σε σχέση με ότι κεμπάπ έχω δοκιμάσει! 2 τεμάχια, τρυφερά, καλοψημένα, συνοδεία πίτας και καλής ποσότητας χειροποίητου τζατζικού (πολύ νόστιμο και "σωστό"), στα 7 ευρώ. Οριακά καλή τιμή. Ίσως θα ήταν καλύτερα να συνοδευόταν από πατάτες ή να είχε περισσότερο κεμπάπ, φαίνεται αρκετά άδειο το πιάτο.

-γαρίδες ούζου: (σκέτες και όχι με μακαρόνια) Δε ξέρω τι κάνουν, αλλά η σάλτσα είναι απερίγραπτη! περίπου 6 μεγάλες γαρίδες, με μόνο σφάλμα του πιάτου ότι μάλλον από το ανακάτεμα, είχαμε 2 σκέτα κεφάλια... Πέρα από αυτή την "ατυχία", το πιάτο συστήνεται ασυζητητί και την επόμενη φορά θα το δοκιμάσουμε με τα μακαρόνια! Τιμή 13 ευρώ, δεν έχω ιδέα από τιμές θαλασσινών, αλλά μάλλον το μέγεθος της γαρίδας (Νο1 νομίζω), ανεβάζει τόσο την τιμή. 'Όταν το γευτείτε, θα ξεχάσετε την τιμή τους!

-μαγκιά του μάγειρα: το συγκεκριμένο πιάτο είναι όντως για 2 άτομα (όχι όμως για 3). Η ποσότητα του κρέατος μπορείς να πεις ότι αντιστοιχεί σε 2 μπριζόλες, πολλές τηγανητές χειροποίητες πατάτες, ντεκόρ ντομάτας και ψητό κρεμμύδι, σε πιατέλα, και λεμονάκια. Υποτίθεται είναι μαριναρισμένο με μουστάρδα, εγώ δεν εντόπισα γεύση μουστάρδας κάπου, ούτε το βρήκα πικάντικο, αλλά μάλλον τους παράπεσε το λαδολέμονο και με ενόχλησε η "λαδίλα", ίσως είχε και παραπάνω λίπος το κρέας, το οποίο το λίγο που δοκιμάστηκε, ήταν νόστιμο. Μπορεί να έφταιγε και ότι πιο πριν είχαμε φάει τις γαρίδες, οπότε να επηρεάστηκε η γεύση γιαυτό. Ο ψήστης είχε κάνει τέλειο ψήσιμο και ήταν τρυφερό. Τιμή στα 13.5 ευρώ, αξίζει τα λεφτά του.

Στην αρχή μας έφεραν καλαθάκι με ψωμί, αρκετή ποσότητα και νόστιμο και ανανεώνεται χωρίς χρεώση όπως γράφει και στην ιστοσελίδα του. Δε θύμιζε αρτοπαρασκεύασμα που είναι σαν αφρός, κοινώς αηδία, και νερό κανάτα.

Κάτι άλλο που μου άρεσε στο συγκεκριμένο μαγαζί, ήταν τα σερβίτσια του! ήταν λευκά με ανάγλυφα σχέδια και όχι τελείως απλά.

Τα φαγητά ερχόντουσαν με σωστή ροή και με τη σειρά που τα έχω αναφέρει, και στο τέλος κεράστηκε γλυκάκι. Θα το περιέγραφα σαν τσηζκέικ με λεμονάτο γιαούρτι. Φαγώθηκε με ευχαρίστηση, αλλά μιας και δε μου αρέσουν τα ξινά, θα προτιμούσα κάτι πιο "γλυκό" για κλείσιμο γεύσης. 'Ενα σιμιγδαλένιο χαλβά ή γλυκό κουταλιού με ή χωρίς γιαούρτι, θα το έτρωγα με περισσότερη λαχτάρα!

Τώρα περί καπνίσματος, επιτρέπεται σε όλο το μαγαζί και ευτυχώς που στο διπλανό τραπέζι δεν το παρακάναν με το τσιγάρο, αλλιώς θα είχαμε θέμα. 'Ενας ακόμα λόγος για εμάς τους μη καπνιστές, να μην το επισκεφτούμε ΣΚ, και όχι πολύ αργά. Στις 8μμ που πήγαμε εμείς ήταν μια καλή ώρα, κατά τις 9-9.30 είχε γεμίσει και ήταν Πέμπτη! 'Ενας τυπικός διαχωρισμός οι καπνιστές εδώ οι μη καπνιστές εκεί, θα ήταν πολύ καλύτερα. Δεν έχει σημασία που θα είναι στον ίδιο χώρο οι μεν και οι δε, γιατί όταν ο διπλανός σου καπνίζει, η μπόχα είναι απερίγραπτη καθώς ο καπνός έρχεται ακέραιος πάνω σου και όχι "διαλυμένος" στην ατμόσφαιρα, πόσο μάλλον όταν τρως...!

Αυτά από μένα! φύγαμε ευχαριστημένοι, χωρίς παρενέργειες στο στομάχι. Μας τρέχουν τα σάλια όταν σκεφτόμαστε τις γαρίδες ούζου και την επόμενη φορά θέλουμε να δοκιμάσουμε τα Μπριζολάκια τοματο-μαρμελαδο-μουσταρδένια!

(μια παρατήρηση για τον τιμοκατάλογο, υπάρχουν κάποιες διαφορές σε σχέση με αυτά που κάνανε τα δικά μας, ίσως δεν έχει ενημερωθεί ακόμα το site! )