27 Μάρ 2017

Κλασική ταβέρνα και ό, τι πρέπει είτε για καλοκαίρι είτε για χειμώνα με το τζάκι της να σε ζεσταίνει απολαμβάνοντας το φαγητό σου. Το παρκάρισμα εύκολο καθώς τριγύρω πολλά στενά και όλο κάι κάπου θα βρεις.

Ο χώρος είναι απλός. Έχει αρκετά τραπεζάκια ενώ ένα κομμάτι του μαγαζιού καλύπτεται από την κλασική πλαστική τέντα το χειμώνα.

Κυριακή μεσημέρι βρεθήκαμε παρέα 4 ατόμων.

Η ταβέρνα διαθέτει το κλασικό μενού με τα κρεατικά σχάρας και σούβλας νΕμείς επιλέξαμε και δοκιμάσαμε:

-πατάτες τηγανητές οι κλασικές σε μεγάλη μερίδα

-λουκάνικο χωριάτικο το οποίο ήταν εξαιρετικό

-χωριάτικη σαλάτα δροσερή, κανονική σε ποσότητα

-ποικιλία τηγανητών: κολοκυθάκια, μελιτζάνες και πιπεριές.

-2 μερίδες μπιφτέκι από κιμά μοσχαρίσιο το οποίο ήταν εξαιρετικό σε γεύση, νοστιμιά και ποιότητα: ξεροψημένο, συνοδευόταν από τηγανητές πατάτες

-παντσέτα με πατάτες τηγανητές, και ήταν καλοψημένη και νόστιμη

Στα συν της ταβέρνας:
-το ψημένο ψωμί
Επίσης μας κέρασαν κατ΄ εξαίρεση μάλλον το μισό κιλό ροζέ κρασί χύμα που είχμαε παραγείλει και το οποίο ήταν δροσερό και ικανοποιητικό.

Μεταφέροντας τις εντυπώσεις και των 4 μελών της παρέας οφείλω να ομολογήσω ότι έμειναν όλοι ανεξαιρέτως ικανοποιημένοι και ενθουσιασμένοι από το σύνολο της εμπειρίας και από τα φαγητά.
Συστήνεται και για καλοκαίρι και για χειμώνα.

03 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο δύο ατομα στις 30/12/16 για να τσιμπήσουμε κάτι ελαφρύ. Πήραμε τα εξής:

Κολοκυθοκεφτέδες: (στον κατάλογο αναφέρονται ως πιταρούδια αν θυμάμαι καλά). Εξαιρετικοί. Πολύ νόστιμοι. Καθόλου λαδεροί. Με μπόλικο άνηθο. Εντελώς comfort food. Ικανοποιητική ποσότητα (νομίζω ήταν 5 κομμάτια στη μερίδα). Τιμή γύρω στα 5 ευρώ.

Σκορδαλιά εγώ δεν τρώω, αλλά στον άλλον συνδαιτυμόνα άρεσε και είπε ότι ήταν ελαφριά.

Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Νοστιμότατος. Σωστά τηγανισμένος. Πολύ ωραίο κουρκούτι. Καθόλου λαδερος. Δύο κομμάτια στη μερίδα (θα μπορούσε να ήταν και λίγο μεγαλύτερη). Τιμή 9 ευρώ.

Σαλάτα σεφ: Με κλασική σος τύπου κέτσαπ-μαγιονέζα. Ικανοποιητική σε ποσότητα. Τα υλικά (μαρούλι, αυγό, ζαμπόν, τυρί) ήταν ποιοτικά. Το μόνο μείον ότι το αυγό ήταν πολύ λίγο. Τιμή 5.5 ευρώ.

Μισό κιλό κρασί χύμα λευκό. Ωραιότατο.

Πληρώσαμε 25,5 ευρώ σύνολο.

Ο χώρος είναι πολύ ωραίος για καλοκαίρι. Το χειμώνα κάθεσαι στην αίθουσα με το τζάκι που, χωρίς να είναι κακή, είναι κάπως αδιάφορη.

Εξυπηρέτηση ευγενέστατη και γρήγορη.

Συνολικά μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Έχω επισκεφθεί και άλλες φορές το μαγαζί αυτό και το θεωρώ εξαιρετική επιλογή αν είσαι στη γειτονιά. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι τόσο συχνά γεμάτο.

Μιά μεγάλη ταβέρνα με πάρα πολλά τραπέζια και αντίστοιχα πολύ κόσμο. Στριμωχτές οι καρέκλες, άνετα ακούς τη συνομιλία των διπλανών. Σαν χώρος δεν λέει τίποτα, δεν έχουν επενδύσει σε διακόσμηση. Εξαιρετικά δύσκολο το παρκάρισμα στη περιοχή, ιδιαίτερα τα σβκ, τις καθημερινές ίσως κάτι να υπάρχει.

Το φαγητό δεν με ενθουσίασε. Τα περισσότερα πρώτα έμοιαζαν προχειροφτιαγμένα και ξαναζεσταμένα. Μας βγάλανε τυροκαυτερή = καλή, πατάτες τηγανιτές καυτές μεν που πάγωσαν γρήγορα και γίναν λάστιχο = μάλλον μικροκύματα, χωριάτικη = τίποτα το ιδιαίτερο, άνοστες ντομάτες και πιπεριές, άργησαν να φέρουν το ψωμί = ήταν όμως φρέσκο και ζεστό, μπεκρή μεζές: άγευστος, ουδέτερος, τυροπιτάκια καυτά που πάγωσαν γρήγορα = μάλλον μικροκύματα. Η μοσχαρίσια μπριζόλα που παρήγγειλα απο το κατάλογο ήταν μεγάλη, μαλακιά αλλά είχε αίμα στο κόκκαλο.

Συνοδευόταν απο μπαγιάτικο ρύζι και τηγανιτές πατάτες (προκάτ). Η παρέα μου έφαγε χοιρινές μπριζόλες και είπαν ότι ήταν καλές. Ολα ήταν υπερβολικά αλμυρά. Για γλυκό πηρα παγωτό καϊμάκι ή βανίλια, καλό ήταν τίποτα το εξαιρετικό. Το λευκό κρασί με χτύπησε στο κεφάλι, είχε γλυκιά γεύση ενώ φερόταν ως ξηρό. Δεν ζητήσαμε νερό, δεν προλάβαμε γιατί ήδη είχαν ανοίξει το εμφιαλωμένο. Οταν ζήτησα νερό της βρύσης, έφεραν άλλο ένα εμφιαλωμένο.

Αν μη τι άλλο η εξυπηρέτηση ήταν καλή και γρήγορη. Ενώ δεν είναι απο τα ακριβά μέρη, η ποιότητα του φαγητού και η ποσότητα σε αλάτι ισοπέδωνε όλα τα πιάτα. Είτε λίγα πληρώσεις είτε πολλά, τα 10 ποτήρια νερό που θα πιείς στο σπίτι μετά γιατί έχεις κορακιάσει, δεν τα γλυτώνεις. Το βαθμολογώ λοιπόν αυστηρά.

28 Φεβ 2016

Οφείλω να ομολογήσω οτι μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο να γράφω αρνητικές κριτικές.

Βγαίνουμε έξω για να περάσουμε όμορφα και να μας περιποιηθούνε όχι γιά να γραψουμε κακές κριτικές.

Ηταν ίσως η χειρότερη γευστική εμπειρία που είχα τα τελευταία χρόνια.

Στα ορεκτικά, έχω ακόμη την δυσάρεστη γεύση απο το ξεροτηγανισμενο τυροπιτακι με την κρύα γέμιση.

Ενα άλλο ορεκτικό, που ήταν κάτι τυλιγμένο με bacon, το όλο κατασκεύασμα σκούρο καφέ, αλμυρό και αδιάφορο γευστικά.

Το χοιρινό σουβλάκι, άφηνε μία άσχημη επίγευση χοιρινού ψιλοκαμμένο και εξαιρετικά αλμυρό.

Η μοσχαρίσια μπριζόλα ήταν προς το άψητο, χωρίς να μας ρωτήσει κανείς πόσο ψημένη την θέλουμε.

Πατάτες τηγανητές, ψιλοκαμμένες και άγευστες.

Το Ροζέ κρασί χύμα ήταν το λιγότερο κακό.

Το service τυπικό γιά την κατηγορία ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ - ΤΑΒΕΡΝΑ

Ο χώρος οκ και το μαγαζί γεμάτο 99,9%

Ο κατάλογος, απο φωτοτυπία σε φωτοτυπία, γκρίζος με στίγματα.

Οι τουαλέτες πολύ καθαρές

Το παρκάρισμα δύσκολο αλλά οχι αδύνατο

Προτείνω να πάτε και να με βγάλετε ψεύτη η οτι πήγα την λάθος μέρα.........

31 Δεκ 2014

Πραγματικά άψογο εστιατόριο-μεζεδοπωλείο. Όμορφος χώρος, γευστικά φαγητά και τιμές πολύ προσιτές.

Αξίζει να το επισκεφθείς πολλές φορές! Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις: κουκούλια κοτόπουλου και κεφτεδάκια σουβλιστά τυλιχτά με μπέικον!
Άψογο value for money στο σύνολό του!

27 Ιουν 2013

Στο πιθαρι πηγαινω συχνα και ειναι απο τα αγαπημενα μου. Προκειται για μια οικογενειακη ταβερνα που συνδυαζει και καλη ποιοτητα φαγητου (κουκουλια και παιδακια κοτοπουλο ειναι τα αγαπημενα μου) και για την εποχη οι τιμες του ειναι πολυ καλες.

Στα συν του μαγαζιου οτι στο τελος σε κερνανε φρουτο η καρυδοπιτα/ραβανι παγωτο.

Ο χωρος απλα συμπαθητικος το χειμωνα, το καλοκαιρι το εξωτερικο κομματι του μαγαζιου και η πλατεια του δινουν καλυτερη αισθηση.

17 Μαι 2013

Στο πιθάρι πηγαίνω πολλά χρόνια και μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Είναι ένα κλασικό ελληνικό μεζεδοπωλείο που μπορείς να δοκιμάσεις παραδοσιακούς ελληνικούς μεζέδες αλλά και ιδιαίτερες σπεσιαλιτέ του μαγαζιού (όπως τα υπέροχα κουκούλια!) με εξαιρετικής ποιότητας υλικά και πολύ καλά εκτελεσμένους.

Στα συν του μαγαζιού οι πολύ καλές τιμές του (γύρω στα 15ευρώ/άτομο) που σπάνια βρίσκεις για την ποσότητα και την ποιότητα του συγκεκριμένου μαγαζιού. Το σέρβις είναι πολύ καλό, χαμογελαστό και γρήγορο. Εν ολίγοις είναι ένα οικογενειακό μαγαζί που ευχαριστιέσαι φαγητό και μπορείς να κάνεις στέκι.

11 Μάρ 2013

1η επίσκεψη 10/3/13:

Τη Κυριακή πήγαμε για οικογενειακό τραπέζι στο Πιθάρι, μας το πρότεινε η θεία που μένει στη γειτονιά. Μαγαζί που περνάς απ' έξω και σε αφήνει αδιάφορο.... Παρ' όλα αυτά είναι ένα αξιοπρεπές οικογενειακό ταβερνάκι...

Ήμασταν 4 άτομα και φάγαμε ψητά της ώρας, τα οποία ήταν καλοψημένα με πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι, σαλάτα, 3 ορεκτικά (κουκούλια - κροκέτες κοτόπουλο πολύ νόστιμες, σαγανάκι λουκάνικό-δε με τρέλανε, κολοκυθάκια τηγανητά), εμφιαλωμένο νερό και κρασάκι.

Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο. Μας κέρασαν γλυκάκι (ραβανί με παγωτό καϊμάκι) και πληρώσαμε γύρω στα 60 ευρώ (15 ευρώ το άτομο).

2η επίσκεψη 25/3/13:

Κλείσαμε τραπέζι Κυριακή πρωί και βρήκαμε με το ζόρι... Το μαγαζί ήταν όλο ρεζερβέ όποιος ερχόνταν χωρίς κράτηση έφευγε απογοητευμένος!

Λόγω μέρας τιμήσαμε τα θαλασσινά, καλαμαράκια και μπακαλιάρο σκορδαλιά. Ειλικρινά ήταν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ μπακαλιάρος σκορδαλιά που έχω φάει. Μερίδα μεγάλη και χοντρά κομμάτια τα οποία ήταν αφρός!!!

Η σκορδαλιά του σπιτική, όχι πουρές που τρως σε άλλα μαγαζιά, αλλά ούτε και πολύ βαριά! Χόρτα, πατάτες και καλαμαράκια συνόδευσαν το ψάρι μας, ήπιαμε ουζάκι και κρασάκι, μας κέρασαν ραβανί με παγωτό καϊμάκι και πληρώσαμε 62 ευρώ (σχεδόν 15,5 ευρώ το άτομο).

29 Αυγ 2011

Αξιοπρεπες μαγαζι,που το μονο του λαθος ειναι η πολυ μεγαλη λιστα φαγητων και ορεκτικων ,και για αυτο περνα και απο τα μικροκυματα.Κατα τα αλλα τρως καλα με 15-16 ευρω το ατομο,σε κερνανε το φρουτακι,και στα θετικα το σερβις του.

Θα μπορουσε να ειχε ανεβει ενα κλικ παραπανω αν μειωνε κατα πολυ το μενου του που τα περιεχει σχεδον ολα, απο ψαρικα,εως κρεατικα,συν ζεστους και κρυους μεζεδες.Για την περιοχη ειναι μια καλη επιλογη,γιατι ειναι τιμιο,και κτυπα τον ανταγωνισμο στα ισια με τις τιμες του.

18 Οκτ 2010

Πήγαμε πρόσφατα για 2η φορά (η 1η ήταν πριν καμιά διετία) μια Κυριακή μεσημέρι. Οικογενειακού τύπου ταβέρνα (γεμάτη τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα), ως περιβάλλον τίποτα αξιοπρόσεκτο, σερβις ευγενικό και αρκετά γρήγορο.

Οι ποσότητες και οι τιμές κανονικού επιπέδου. Φάγαμε πολύ καλά με περίπου 16 ευρώ/άτομο. Ημαστε 5 άτομα και πήραμε 2 σαλάτες, 1 τυροκαυτερή, 2 πατάτες τηγανητές, 2-3 ορεκτικά και 3 κυρίως, καθώς και 1/2 χύμα κρασί και 2-3 αναψυκτικά. Μας κέρασαν γλυκό και φρούτο στο τέλος.

Εχω μια υποψια περί χρήσης φούρνου μικροκυμάτων σε κάποια από τα πιάτα... Πάντως η παρέα έμεινε γενικά ικανοποιημένη.
Προσωπικά δε θα ξαναπήγαινα παρά μόνο αν τύχει να βρεθώ ξανά στην περιοχή και δεν υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική πρόταση.

Πλ. Παπαδιαμάντη 1, 'Α. Πατήσια

210 2029237