17 Φεβ 2019

Άξια η θέση του δίπλα στο Λυχνίον σε αυτή τη μικρή λίστα που έχω και ονομάζεται αναγνωριστικά "old school ταβερνεία", το ταβερνάκι του Σπύρου & του Αντώνη που πλέον είναι του Παναγιώτη & του Δημήτρη, κάτι σαν οικογενειακή επιχείριση που οι κάποτε εργαζόμενοι, αγαπώντας την σαν παιδί τους, έγιναν και ιδιοκτήτες. Το είχα κατά νου προς επίσκεψη πολύ καιρό τώρα και η ευκαιρία επιτέλους δόθηκε ένα κρύο βράδυ, που η όρεξή μας τράβαγε τέτοιες κουτουκοκαταστάσεις, όμορφες και απλές.

Πήγα από τον εύκολο δρόμο - Βείκου & Γαλατσίου - και πάρκαρα ακόμη πιο εύκολα ακριβώς απέξω, ήταν βέβαια σχετικά νωρίς, καθώς αργότερα το μαγαζί γέμισε και οι θέσεις μέσα για θαμώνες και έξω για οδηγούς έγιναν ανάρπαστες.
Ένα απλό όμορφο πετρόκτιστο σπιτάκι είναι αυτό που θα δεις. Με πλαϊνό κηπάκο για άνοιξη & καλοκαίρι και 2 αίθουσες στα ενδότερα - μπροστά για μη καπνίζοντες η μικρότερη, στο βάθος για καπνίζοντες η μεγαλύτερη, και οι δύο έντονα "χρωματισμένες" από αυτή την απαράμιλλη ατμόσφαιρα του παλιού ελληνικού κινηματογράφου. Καθαρά, απλά, ζεστά και όμορφα, με μόνη παραφωνία τις κάπως αφρόντιστες τουαλέτες, γι'αυτό και το 3/4.

Η εντύπωση που μου δόθηκε είναι αυτή της σκληρής δουλειάς και της φιλότιμης στάσης απέναντι στον πελάτη με σταθερά καλό φαγητό σε συμπιεσμένα χαμηλές τιμές, εξάλλου εν δυνάμει όλοι μπορούν να συναντηθούν εκεί μέσα - φοιτητές, οικογενειάρχες, εργαζόμενοι, πολιτικοί, διανοούμενοι, ζευγάρια και μοναχικοί, για ένα ζεστό μαγειρευτό ημέρας ή για κρεατάκι στη σχάρα. Η σταθερή πελατεία κρατάει αυτά τα παραδοσιακά ταβερνάκια. Πάντως για ώρες αιχμής και ΠΣΚ σίγουρα προνοείστε για κράτηση μιας και το τηλέφωνο χτύπαγε διαρκώς. Επίσης δίνεται φαγητό και σε πακέτο για το σπίτι.

Το μενού αρκετά πληθωρικό σε ποικιλία, είναι ο παράδεισος του μαμαδίσιου φαγητού. Τεράστια ποικιλία σε μαγειρευτά, απίστευτα χαμηλές τιμές, μπορείς να συνδυάσεις πράγματα και να γευματίσεις πολύ οικονομικά ακόμη κι αν είσαι εργένης. Και με τις παρέες δίπλα σου, θα ξεχάσεις και την μοναχικότητά σου.

Ο συμπαθέστατος κύριος, που μας σταμάτησε την κατάλληλη στιγμή, σημείωσε για εμάς στο μπλοκάκι του και μας έφερε τα εξής (άνετα τάιζαν και 3ο άτομο τελικά):

Nτολμαδάκια με ρύζι/κιμά. Ονειρεμένη παιδική γεύση, είναι αυτά με την βελουτέ λεμονόσαλτσα που βουτάς το ψωμί σου και δεν θες να τελειώσει. Τρυφερό κληματόφυλλο, πεντανόστιμη η γέμιση, έντονα όξινη η σάλτσα όπως πρέπει, δεν γίνεται να μην αγαπάς αυτό το πιάτο (6 στη μερίδα, 6,50e).
Tζατζίκι. Δυναμίτης πραγματικός. Σφιχτό παχύ γιαούρτι (μάλλον σακούλας, από αυτά τα παλιά), έντονο το σκόρδο, και με λίγο άνηθο που μου αρέσει, καμία σχέση με άλλα "νερουλά" τύπου τζατζίκια, αυτό εδώ σίγουρα δεν είναι παιδικό. (3,5e)
Μερίδα μπιφτεκάκια, με πατάτες τηγανιτές - μην ρωτάς για προκάτ, είναι προσβολή. Σαν σπιτικά, με τέλεια μυρωδικά, καλοψημένα, μαλακά, υπέροχα (3 στην μερίδα, 7e).
Συκώτι μοσχαρίσιο επίσης με τηγανιτές πατάτες. Ήταν το μοναδικό που δυστυχώς με απογοήτευσε καθώς δεν πλησίασε καν το πλέον αγαπημένο μου του Λυχνίον. Άκρως λαχταριστό όταν ήρθε, είχε παραψηθεί και δεν είχε καθαριστεί σωστά με αποτέλεσμα οι ίνες και τα νεύρα παντού να το καταστρέψουν (7e).
Tέλος 1/2 κιλό παϊδάκια αρνίσια (έχουν 28e /kg), λεπτά, καλοψημένα και σωστά κομμένα (πρέπει να γνωρίζεις για να μη τα σακατέψεις), εγώ θα τα ήθελα πιο ψωμωμένα αλλά περί ορέξεως... Ήταν υπέροχα έτσι κι αλλιώς. Και επιπλέον συνοδεύονται με μια μερίδα (δωρεάν) τηγανιτές πατάτες! (14e).

Ψωμάκι άφθονο εξαιρετικό, ψημένο με λαδορίγανη, που ζητήσαμε και δεύτερο καλαθάκι, χρεώθηκε άπαξ 1e. Νεράκι σε μπουκάλι εννοείται. Κρασάκι χύμα 5e / lt, εμείς πήραμε ροζέ 1/2 lt (2,5e) και ήταν μια χαρά, χωρίς παρενέργειες.
Το κέρασμά τους, η παιδική σου κρέμα καραμελέ στο τσίγκινο φορμάκι, που έβαζες ως παιδί κάτω την καραμέλα και πάνω την κρέμα και το αναποδογύριζες μετά...

Στα του λογαριασμού, αναλυτικό δελτίο παραγγελίας μαζί με την νόμιμη απόδειξη στα 41,50e. Αλλά όπως προείπα, άνετα έτρωγε και 3ο άτομο. Θεωρώ ότι σίγουρα θα επαναλάβουμε την επίσκεψη και με παρέα, μιας και τα μαγειρευτά του, που είδα σε διπλανά τραπέζια, αποτελούν γεύσεις πολύ αγαπημένες αλλά και η σχάρα του, γενικώς μας ικανοποίησε πολύ.
Στα Πατήσια και στα πέριξ, είναι ένα γευστικό διαμαντάκι που πολύς κόσμος φαίνεται να το προτιμά σταθερά. Δεν υπάρχουν πλέον πολλά παρόμοια στην Αθήνα...

28 Ιουν 2018

Η Ταβέρνα Σπύρος-Αντώνης είναι βγαλμένη από άλλη εποχή. Την εποχή των ελληνικών ταινιών, με τις γειτονιές που κάθε σπιτάκι είχε οπωσδήποτε μία αυλή. Φτάνοντας εκεί πραγματικά απορείς πώς γλύτωσε αυτό οικοδόμημα και υπάρχει ακόμα σε πείσμα όλων.

Η μακρόστενη αυλή του με την κληματαριά και το χαλικάκι είναι απόλαυση. Εδώ θα φας νόστιμα ντολμαδάκια αμπελόφυλλο με αυγολέμονο, φλογέρες, σαγανάκι, σαλάτες κλασσικές, θα διαλέξεις από μία μεγάλη ποικιλία μαγειρευτών, όπως αρνί λεμονάτο, παπουτσάκια, φημισμένα σαλιγκάρια με σάλτσα και πολλά άλλα αναλόγως την ημέρα. Στα κρεατικά του, τα παϊδάκια είναι λεπτοκομμένα και ψημένα όπως ακριβώς πρέπει, και συνοδεύονται με μία μερίδα πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι φυσικά.

Το μπιφτέκι του νόστιμο και το συκώτι η σπεσιαλιτέ τους. Για γλυκό έχει κρεμ καραμελέ φέρνοντάς την στα ανοξείδωτα φορμάκια που είχα να δω από την δεκαετία του 80. ¨Ολοι είναι φιλικοί, ευγενικοί όσο πρέπει, και γρήγοροι. Αν σε δουν "καινούριο", θα φροντίσουν να μάθουν από πού έρχεσαι και αν ευχαριστήθηκες το φαγητό σου. Μαζεύει κόσμο από όλες τις περιοχές της Αθήνας.

Τιμές πολύ καλές με βάση την καλή και προσεγμένη πρώτη ύλη τους. Το αγάπησα αυτό τα ταβερνάκι, κι ας μένω μακριά, κι ας μην μπορώ να πάω όσο συχνά θέλω, θα βρίσκω πάντα τρόπο να νιώθω πως παίζω κι εγώ έστω για λίγο σε μία από τις ταινίες που τόσο φορές έχουμε απολαύσει. Και μην το ξεχάσω, κάνει και delivery στις γύρω περιοχές.

30 Μαι 2018

Ψάχνοντας κάπου να φάμε ένα ηλιόλουστο μεσημέρι του Μαΐου καταλήξαμε στο ταβερνάκι αυτό που το είχα βάλει στο μάτι από καιρό, έχοντας ακούσει καλά λόγια. Το περιβάλλον δεν είναι από τα ατού του μαγαζιού, τουλάχιστον η αυλή είναι αρκετά στριμωγμένη, ο χώρος μέσα είναι συμπαθητικός μιας και έχει κρατήσει την αισθητική που είχε όταν φτιάχτηκε το μαγαζί, δυστυχώς το ίδιο ισχύει για τις τουαλέτες.

Σε αντίθεση με τον χώρο όμως, τόσο η ποιότητα, ποσότητα και γεύση των φαγητών όσο και η εξυπηρέτηση άξιζαν πραγματικά. Καταρχήν υπάρχει μεγάλη ποικιλία μαγειρευτών και όπως έχω ακούσει, και είδα να έχουν παραγγείλει στα διπλανά τραπέζια, τα σαλιγκάρια του και τα ντολμαδάκια πρέπει να είναι εξαιρετικά. Εμείς πάλι πήραμε μπριζόλα, αρκετά καλή, κεφτεδάκια πολύ νόστιμα, σαγανάκι, τυροκροκέτες, κολοκυθοκεφτέδες και παϊδάκια. Τα τελευταία ήταν πολύ νόστιμα, ζουμερά και.... πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από αυτά που συνήθως μας φέρνουν για την ποσότητα που παραγγείλαμε. Μάλιστα συνοδεύονταν και από ένα πιάτο πατάτες... Για μαγαζί που διαθέτει κυρίως μαγειρευτά, η σχάρα του ήταν εξαιρετική.

Στο τέλος μας έφεραν κέρασμα πανακότα, κρέμα καραμελέ και κορμό που επίσης δεν περιμέναμε και ήταν πολύ καλά. Για όλα αυτά και μπύρα πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 45 ευρώ, με απόδειξη κανονικά και όχι χειρόγραφα χαρτάκια που πετυχαίνουμε συχνά πυκνά.

Σίγουρα θα επισκεφτώ το μαγαζί ξανά, όντας πιο υποψιασμένος, για να δοκιμάσω κάποιες από τις σπεσιαλιτέ του.

Γαβριηλίδου 24, Πατήσια

210 2022358