28 Ιουν 2018

Η Ταβέρνα Σπύρος-Αντώνης είναι βγαλμένη από άλλη εποχή. Την εποχή των ελληνικών ταινιών, με τις γειτονιές που κάθε σπιτάκι είχε οπωσδήποτε μία αυλή. Φτάνοντας εκεί πραγματικά απορείς πώς γλύτωσε αυτό οικοδόμημα και υπάρχει ακόμα σε πείσμα όλων.

Η μακρόστενη αυλή του με την κληματαριά και το χαλικάκι είναι απόλαυση. Εδώ θα φας νόστιμα ντολμαδάκια αμπελόφυλλο με αυγολέμονο, φλογέρες, σαγανάκι, σαλάτες κλασσικές, θα διαλέξεις από μία μεγάλη ποικιλία μαγειρευτών, όπως αρνί λεμονάτο, παπουτσάκια, φημισμένα σαλιγκάρια με σάλτσα και πολλά άλλα αναλόγως την ημέρα. Στα κρεατικά του, τα παϊδάκια είναι λεπτοκομμένα και ψημένα όπως ακριβώς πρέπει, και συνοδεύονται με μία μερίδα πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι φυσικά.

Το μπιφτέκι του νόστιμο και το συκώτι η σπεσιαλιτέ τους. Για γλυκό έχει κρεμ καραμελέ φέρνοντάς την στα ανοξείδωτα φορμάκια που είχα να δω από την δεκαετία του 80. ¨Ολοι είναι φιλικοί, ευγενικοί όσο πρέπει, και γρήγοροι. Αν σε δουν "καινούριο", θα φροντίσουν να μάθουν από πού έρχεσαι και αν ευχαριστήθηκες το φαγητό σου. Μαζεύει κόσμο από όλες τις περιοχές της Αθήνας.

Τιμές πολύ καλές με βάση την καλή και προσεγμένη πρώτη ύλη τους. Το αγάπησα αυτό τα ταβερνάκι, κι ας μένω μακριά, κι ας μην μπορώ να πάω όσο συχνά θέλω, θα βρίσκω πάντα τρόπο να νιώθω πως παίζω κι εγώ έστω για λίγο σε μία από τις ταινίες που τόσο φορές έχουμε απολαύσει. Και μην το ξεχάσω, κάνει και delivery στις γύρω περιοχές.

30 Μαι 2018

Ψάχνοντας κάπου να φάμε ένα ηλιόλουστο μεσημέρι του Μαΐου καταλήξαμε στο ταβερνάκι αυτό που το είχα βάλει στο μάτι από καιρό, έχοντας ακούσει καλά λόγια. Το περιβάλλον δεν είναι από τα ατού του μαγαζιού, τουλάχιστον η αυλή είναι αρκετά στριμωγμένη, ο χώρος μέσα είναι συμπαθητικός μιας και έχει κρατήσει την αισθητική που είχε όταν φτιάχτηκε το μαγαζί, δυστυχώς το ίδιο ισχύει για τις τουαλέτες.

Σε αντίθεση με τον χώρο όμως, τόσο η ποιότητα, ποσότητα και γεύση των φαγητών όσο και η εξυπηρέτηση άξιζαν πραγματικά. Καταρχήν υπάρχει μεγάλη ποικιλία μαγειρευτών και όπως έχω ακούσει, και είδα να έχουν παραγγείλει στα διπλανά τραπέζια, τα σαλιγκάρια του και τα ντολμαδάκια πρέπει να είναι εξαιρετικά. Εμείς πάλι πήραμε μπριζόλα, αρκετά καλή, κεφτεδάκια πολύ νόστιμα, σαγανάκι, τυροκροκέτες, κολοκυθοκεφτέδες και παϊδάκια. Τα τελευταία ήταν πολύ νόστιμα, ζουμερά και.... πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από αυτά που συνήθως μας φέρνουν για την ποσότητα που παραγγείλαμε. Μάλιστα συνοδεύονταν και από ένα πιάτο πατάτες... Για μαγαζί που διαθέτει κυρίως μαγειρευτά, η σχάρα του ήταν εξαιρετική.

Στο τέλος μας έφεραν κέρασμα πανακότα, κρέμα καραμελέ και κορμό που επίσης δεν περιμέναμε και ήταν πολύ καλά. Για όλα αυτά και μπύρα πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 45 ευρώ, με απόδειξη κανονικά και όχι χειρόγραφα χαρτάκια που πετυχαίνουμε συχνά πυκνά.

Σίγουρα θα επισκεφτώ το μαγαζί ξανά, όντας πιο υποψιασμένος, για να δοκιμάσω κάποιες από τις σπεσιαλιτέ του.