TGI FRIDAY'S
Cafe- Restaurants

Παγκράτι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ανοιχτό από το μεσημέρι με αμερικάνικο μενού και cocktails.

04 Ιουν 2012

Πραγματικα οτι και να πω ειναι λιγο.Πηγα πριν 2 βδομαδες με την προσφορα με 10 ευρω του δημου Αθηναιων και μου ηρθε μια ατακα στο μυαλο απο το ιδιαιτερα συμπαθη ανθυπιλαρχο που ειχα στο Κεντρο Εκπαιδευσης Στρατονομιας στην Καρδιτσα τον χειμωνα.ειχε γινει μαλιστα και σλογκαν ... "κλαπθε με μανα,κλαπθε με" ...

Πραγματικα βιωνουμε μια οικονομικη και κοινωνικη λαιλαπα αλλα θα επρεπε να εχουμε και καποιες σταθερες στη ζωη μας.Δεν ειχα ξαναπαει στο εμπορικο κεντρο του Παγκρατιου που στεγαζονται και τα Village cinemas. Eγκαταλειψη φωναζαν με πολλα ξενοικιαστα καταστηματα που μαλλον ως το 2008 θα ειχαν κερδη ... Πηγαμε και στα Friday's για να δοκιμασουμε αμερικανιες.Το γενικο συμπερασμα που βγαλαμε ηταν καλυτερα να παμε στα Goody's παρα εκει. Πεταξαμε 20 ευρω στον καδο απορριματων.

Πηραμε τσιζμπεργκερ με πατατες τηγανητες Friday's(εδω γελαμε). Πλαστικο οσο δεν παιρνει.Οι πατατες ηταν προκατ και το μπιφτεκι τεραστιο αλλα παντελως ανοστο. Το αλλο πιατο ηταν προβολονε chicken burger με φετες κολοκυθιου σχαρας(χοντροκομμενες) με τις ιδιες ανεκδιηγητες πατατες.Το συμπερασμα μου ειναι ... Γιατι σκοτωνετε τα καημενα τα ζωακια για να γινονται τετοια απαισια τροφη σε τουτο τον κοσμο??? Δεν αναφερομαι για το συγκεκριμενο εστιατοριο αλλα και σε αλλα κατα καιρους καταστηματα που εχω επισκεφθει.

Οι σαλατες ηταν σε καλο μεγεθος (lunch size) αλλα οι γνωστες των προσφορων. Γεματες μαρουλι(και οχι καλης ποιοτητας),σιζαρ χωρις κοτοπουλο (ελα ρε γυφτο που θες με 10 ευρω να φας ολα αυτα μαζι με κοτοπουλο στη σιζαρ) και η ιταλιαν σαλατα ειχε ξηρους καρπους (αυτη ηταν η μονη διαφορα ουσιαστικα απο τη σιζαρ οταν δοκιμασα).

Η εξυπηρετηση ηταν παρα πολυ καλη απο τους σερβιτορους.Κανονικα την αποδειξη και νερο σε κανατα κρυο.Η μπυρα ηρθε παγωμενη και η πορτοκαλαδα που μας εφεραν δεν ειχε ανθρακικο και η κοπελα που μας σερβιρε προσφερθηκε αν δεν μας αρεσε ΑΦΟΥ τη δοκιμασουμε να μας φερει κατι αλλο αντ'αυτου.

Ο χωρος ηταν μεγαλος,υπηρχαν αλλα 5-6 τραπεζια με πελατες(μεσημερι) αλλα η γενικη εικονα δεν μου αρεσε.Για κεφετερια που πανε πιτσιρικια ισως ειναι οκ,για τιποτα αλλο ομως. Στον τεταρτο οροφο ψηλα βρισκεται αλλα η θεα ειναι παντελως αδιαφορη,βλεπεις δρομο κατω.

10 ΕΥΡΩ το πιατο για βλακειες???Οικονομικη κριση εχουμε,ισως σε καποια αλλη περιοχη να αξιζε τα λεφτα του,εκει οχι.Δεν ξερω αν θα καταφερει να αποφυγει την μοιρα των αλλων καταστηματων στο εμπορικο κεντρο. Σιγουρα απο τις χειροτερες εμπειριες μου ... Περασαν οι εποχες που τα λεφτα δεν τα υπολογιζαμε ... Μακαρι να ειχαμε λεφτα να τα πεταμε σε τετοιες μπαρουφες ...

25 Φεβ 2012

Νταξει κλασσική αμερικανιά μια στο τόσο είναι οκ . Του Παγκρατίου έχει ωραία θέα (σχετικα) σέρβις πολύ φιλικό όπως όλα

22 Δεκ 2011

Δυστυχως πολυ μετριο το Fridays του παγκρατιου οσο αφορα το φαγητο. Ο χωρος μεσα ειναι κλασικος για Friday ενω εξω ειναι σε ταρατσα κ ειναι συμπαθητικος. Παντως αν κ μενω στη περιοχη προτιμω να παρω αυτοκινητο και να παμε στα Fridays των αμπελοκηπων αν ειμαστε για φαγητο. Αν ειμαστε για γλυκο ή ποτο ενταξει το προτιμαμε αφου ειναι πιο κοντα.

18 Νοε 2011

Προτιμώ του κέντρου ή της Γλυφάδας. Η διαφορά του ότι είναι στον τελευταίο όροφο, αλλά η θέα δε βοηθάει και πολύ στην περιοχή που βρίσκεται.

13 Νοε 2011

Νομίζω ότι είναι από τα χειρότερα της αλυσίδας. Αναφέρομαι στο περιβάλλον κυρίως. Το φαγητό είναι το γνωστό, αν και την τελευταία φορά μου έφεραν ωμό το burger.

Ας όψεται η παρέα μου που τα γουστάρει... Αργούν επίσης(αν και είναι πολύ ευγενικοί).

12 Νοε 2011

Δεν είναι τυχαίο το ότι η αλυσίδα αυτή δεν χρειάστηκε ποτέ μέχρι τώρα να κλείσει κάποιο από τα καταστήματά της - στην Αθήνα εννοώ. Προφανώς τα TGI έχουν πιάσει το σφυγμό του κόσμου, του νεαρόκοσμου για να ακριβολογούμε. Χωρίς να έχω ζήσει ή πάει στο Αμέρικα, νιώθω πως τα καταστήματα αυτά είναι μια ψευτογκλαμουράτη μετεξέλιξη των τυπικά αμερικάνικων χώρων εστίασης (όπου δεν τρως ακριβώς, αλλά τρέφεσαι).

Η εμπειρία μου περιορίζεται στο κατάστημα του Παγκρατίου, που, όπως διαβάζω από τις κριτικές, δείχνει να υστερεί έναντι των υπολοίπων. Εμένα πάντως μου αρκεί. Είναι όντως κάπως στριμωγμένο και με πολλή φασαρία, όμως το προσωπικό πασχίζει να τους ικανοποιήσει όλους (είμαι περίεργος με τι μισθούς).

Όπως οι περισσότεροι δηλώνω και εγώ οπαδός των πιάτων Jack Daniels. Από τα ορεκτικά ξεχωρίζουν η αρκετά κοντά στο αυθεντικό σαλάτα του Καίσαρα και οι καυτερές πιπερίτσες (αν αντέχει η γλώσσα σας). Και βέβαια το επιδόρπιο με τα ωραία OREO. Το 2 στην τιμή είναι επειδή δεν υπάρχει 2,5, το 3 στην ποιότητα θα ήταν επίσης 2,5. Το ζευγάρι γύρω στα 30 με 40 ευρώ.

Αν έχετε παιδιά, δεν τη γλιτώνετε. Αν δεν έχετε και θέλετε να ζήσετε την εμπειρία, για μια φορά δεν πειράζει.

13 Μάρ 2011

Στο πάνω μέρος του Village Παγκρατίου, αρκετά ωραίο "ξενόφερτο" περιβάλλον, μου θυμίζει λίγο αμερικάνικη ταινία με την καλή έννοια είναι αρκετά συμπαθητικό. Θα συμφωνήσω με την Αντωνία και θα σας προτείνω κι εγώ πιάτα jack daniels.

Οι τιμές με μια μπύρα είναι 25ε το άτομο περίπου. Λίγο ακριβό αλλά μου αρέσει αραιά και που.

20 Φεβ 2011

Ενα απο τα εστιατόρια της αλυσίδας.Εχει μικρότερο μενού απο οτι αυτό των αμπελοκήπων ή της κηφισσιάς.

Σαν χώρος στο εμπορικό κέντρο του Παγκρατίου θα έλεγα ότι είναι καλός.Ωραία ατμόσφαιρα με μουσική και ποτά με διάθεση μπαρ.Οι γεύσεις καλές εάν και η ποιότητα έχει πέσει.Το σέρβις καλό.

06 Φεβ 2011

Το καλοκαιρι ειναι μια οαση στη χαβουζα του κεντρου, η ταρατσα ειναι απιστευτη και για φαγητο και για ποτο. Το φαγητο οπως σε ολα τα Fridays καλο και αμερικανικο! Αξιζει για καλοκαιρακι.

13 Ιαν 2011

jack daniels πιατα ...το προτεινω

οτι εχει να κανει με πατατες η σαλατες, οχι
μαλλον, δεν ειναι για την ηλικα μου :)
το service πολυ καλο, ευγενικοί και προθυμοι υπαλληλοι