Κρητική κουζίνα στην πλατεία Μάνου Χατζιδάκι στο Παγκράτι.

O vintage χώρος, παραπέμπει σε σαλόνι παλιού αρχοντικού.
Η ρετρό διακόσμηση θυμίζει κάτι από μπάκαλικο άλλης εποχής.

Γευτείτε τα μοναδικά κρητικά πιάτα μας, και είμαστε βέβαιοι ότι θα μείνετε απόλυτα ευχαριστημένοι.

Μην ξεχάσετε να δοκιμάσετε αγνή κρητική ρακή.

Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

16 Μάρ 2018

Εξαιρετική επιλογή για κριτικές γεύσεις.
Μεγάλη ποικιλία γεύσεων σαλάτες, ορεκτικά και κυρίως.

Πολύ ωραία παστουρμαδοπιτάκια, σκαλτσούνια, σταμναγκάθι, απάκι, χοχλιοί και φυσικά το γαμοπίλαφο.

Εξαιρετικός ντάκος!!!!

Πολύ καλή εξυπηρέτηση και χώρος καθαρός και προσεγμένος.

Οι τιμές μέτριες προς τσιμπημένες. Ωστόσο για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί άκρως λογικές.

24 Ιαν 2018

Είχαμε επισκεφθεί στο παρελθόν το εστιατόριο, από τον καιρό που άνοιξε μάλιστα. Αρχικά ήταν μια ιδιαίτερη προσέγγιση για την απόλαυση της "κρητικής κουζίνας", ελαφρώς υπερεκτιμημένη ίσως ως προς το κόστος.

Ωστόσο ο συνδυασμός του χώρου, της περιοχής, των εδεσμάτων μας αποζημίωνε.
Αποφασίσαμε να το ξαναδοκιμάσουμε πρόσφατα με παρέα φίλων, με καλή διάθεση.
Το πάρκινγκ πολύ προβληματικό, καλύτερα να επιλέξετε να πάτε με ταξί.
Ο χώρος ικανοποιητικός, αν και δεν συγκρίνεται με τον αρχικό που ήταν πολύ πιο ατμοσφαιρικός. Ο φωτισμός σε ένα σημείο ήταν έντονος, παρότι "κρυφός" και οι σκάλες προς, αλλά κυρίως από τις τουαλέτες, δεν ενδείκνυνται για ηλικιωμένα άτομα καθώς είναι απότομα ανηφορικές.

Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν συμπαθέστατος, ευγενής, πρόθυμος, όμως υπήρχαν κενά στους χρόνους σερβιρίσματος, προφανώς όχι εξαιτίας του.
Ως προς τα εδέσματα, ξεκινήσαμε με τα μυρωδάτα "ντολμαδάκια γιαλαντζί" με σος γιαουρτιού, που "δίχασαν" την παρέα, καθώς μερικοί/ες από εμάς βρήκαν το ρύζι λιγότερο βρασμένο απ' όσο θα έπρεπε, προσωπικά μου άρεσαν.

Στην συνέχεια δοκιμάσαμε μια "φάβα παντρεμένη" νόστιμη, κάποιοι/ες παρατήρησαν ότι θα χρειαζόταν λίγο περισσότερο λάδι.

Η σαλάτα που δοκιμάσαμε ήταν πράσινη, με ρόδι, μυζήθρα, σως εσπεριδοειδών, καλή σε ποσότητα και μας άρεσε.

Ρολλά μελιτζάνας με τομάτα, ξινομυζήθρα νόστιμα.

Η χοιρινή τηγανιά με πατάτες, ήταν κατά γενική ομολογία κυρίως πατάτες.
Ο κρασάτος κόκορας μας άρεσε και η μερίδα ήταν ικανοποιητική.
Οι πατάτες με στάκα (μμμ! ) φυσικά νοστιμότατες.

Το τσιγαριαστό αρνάκι νόστιμο, η μερίδα όχι ιδιαίτερα πλούσια.
Το γαμοπίλαφο με το αρνάκι μας ήρθε σερβιρισμένο σε σκεύος εμαγιέ, νομίζω ότι ήταν το πιο αδιάφορο από τα πιάτα (φάουλ για εστιατόριο με ¨"κρητική" κουζίνα), καθώς το ρύζι ήταν υπερβολικά λεμονίζον, μου φάνηκε "χωρισμένο" από τον ζωμό του κρέατος και η μερίδα φτωχή.

Τέλος, τα ζυμαρικά μούστου που δοκιμάσαμε, δεν θυμάμαι την "σως", ήταν (ομόφωνα) επίσης ένα αδιάφορο γευστικά πιάτο.
Ήπιαμε ρακή (καλή), λευκό κρασί (επίσης) και μπύρές Συμπαθητικό το κέρασμα στο τέλος, τσιζ κέικ σε ποτηράκια.

Σύνολο, για 7 άτομα, πληρώσαμε, μετά την έκπτωση της κάρτας του
Αθηνοραάματος, 115 ευρώ.

Δεν μείναμε δυσαρεστημένοι, αλλά ο πήχυς με τις πολυάριθμες πια κρητικές ταβέρνες στην πόλη έχει ανέβει ψηλά. Ο Κατσούρμπος, με σίγουρη πελατεία από τα κοντινά μεγάλα ξενοδοχεία, ίσως δίνει λίγη περισσότερη σημασία στον "τύπο" παρά στην "ουσία".

21 Οκτ 2016

Βράδι καθημερινής, περνάγαμε από έξω και το μαγαζί μας φάνηκε αρκετά συμπαθητικό και καθίσαμε.
Δεν πεινάγαμε πολύ οπότε προτιμήσαμε να πάρουμε μια μεγάλη σαλάτα, διάφορα ορεκτικά και ένα 1/2 ασπρο κρασί.
Γενικά απέχω από το κρέας οπότε δεν πήραμε κάτι κρεατικο (μου φάνηκε ότι μάλλον είναι η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού) και εφόσον δεν πήραμε κάποιο κυρίως δεν μπορώ να πω ότι έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα από το μαγαζί αλλά θα σας πω για την εμπειρία μου.

Από ορεκτικά πήραμε: κολοκυθοκεφτεδες, Καλλιτσούνια και μια τυροκαυτερη.
Η τυροκαυτερη ήταν πολύ καλή, τα καλλιτσούνια καλα αλλα με πολύ λαδί και δεν μου κάνανε τρομερή εντύπωση και οι κολοκυθοκεφτεδες απλοί αλλά αρωματικοί.
Η σαλάτα ήταν αρκετά καλή αλλά όχι ακριβώς αυτό που έλεγε ο κατάλογος, και είχε πιο πολύ σπανάκι παρα τίποτε άλλο ( δεν θυμάμαι πολύ καλά αλλά στον κατάλογο έλεγε ότι έχει σταμνακγαθι και αρκετά αλλά(μπορεί να κάνω και λάθος εκεί))
Το κρασί ήταν οκ δεν έχω κανένα παράπονο.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 34 €. Μου φανήκαν περισσότερα από ότι θα ήθελα να δώσω για τα πράγματα που πήραμε.
Το servis ήταν καλό και όλα ήρθαν γρήγορα.
Η διακόσμηση του μαγαζιού ήταν αρκετά περίεργη. Δεν ήταν κρητική ούτε μοντέρνα αλλά κάτι ενδιάμεσο. Πιο πολύ κιτς θα την έλεγα. Τα ψεύτικα λουλούδια ήταν περιττά και οι ζωγραφιές στα τζάμια ψιλό diy.

Δεν είμαι σίγουρη εάν θα ξαναπήγαινα, ειδικά εδώ στο Παγκράτι οπού υπάρχον πολλές επιλογές. Θα το κρατούσα όμως στο μυαλό μου έως ένα μέρος που θα μπορούσα να προτείνω η να πάω τους γονείς μου ( εφόσον πληρώνουν αυτοί)