Το μαγαζί που αγαπάτε και στηρίζετε τόσα χρόνια στεγάζεται πλέον στο Γκάζι. Το σημείο δε θα μπορούσε να είναι άλλο από τον πιο ιστορικό χώρο διασκέδασης στην Αθήνα, το πρώην Villa Mercedes.
Σε ένα εντυπωσιακό, ζεστό και φιλικό περιβάλλον σας υποδέχεται με την γνωστή συνταγή, την ίδια φιλοσοφία και υπόσχεται να σας χαρίσει αυθεντική διασκέδαση!

Παράλληλα θα δοκιμάσετε την εξαιρετική κουζίνα του εστιατορίου, που επιμελείται ο ΣΕΦ Άγγελος Λαμπρόπουλος, βασίζεται σε μια μεγάλη ποικιλία συνταγών από όλα τα μέρη της Ελλάδας που θα ικανοποιήσουν ακόμα και τους πιο εκπαιδευμένους ουρανίσκους!!!
Να θυμάστε πως η διασκέδασή σας, είναι υπόθεση δική μας!

Πέμπτη με Σάββατο 21:00 - 05:00 Κυριακή 17:00 - 04:00

Έχει ζωντανή μουσική
Έχει parking
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Καλεσμένη φίλου παρευρέθηκα σε εκδήλωση που έκανε στο Πηνελόπη & Μηνστήρες.
Η αλήθεια είναι ότι τέτοιου είδους διασκέδαση δεν είναι της αρεσκείας μου ούτε και επιλογή μου, για να είμαι αντικειμενική λοιπόν θα αξιολογήσω μόνο το φαγητό και λοιπές παροχές (service, χώρος κλπ. ) και θα αφήσω κατά μέρος το "μπουζουκοποπ" ρεπερτόριο.... (που στα δικά μου αυτιά μεταφράζεται σε ηχορύπανση).

Ο χώρος μεγάλη αίθουσα με παρατεταγμένα τραπεζοκαθίσματα σε διάταξη τέτοια ώστε να "χωράνε" πολυμελείς παρέες -αλλά τόσο στριμωγμένα που εάν θέλεις για κάποιο λόγο να σηκωθείς από την καρέκλα σου, πρέπει να σηκωθούν σε φάση "ντόμινο" όλοι οι υπόλοιποι στη σειρά...
Ο σχετικά χαμηλός φωτισμός είναι must, οι προβολείς παίζουν παιχνίδια στο ρυθμό της μουσικής, ο χώρος δεν είναι φορτωμένος στυλιστικά.

Η εξυπηρέτηση οφείλω να πω ότι είναι σχετικά άμεση και ευγενική αλλά -ως αναμένεται σε τέτοιους χώρους- διεκπεραιωτικότατη.

Ξεκινήσαμε με κόκκινο κρασί το οποίο όμως δεν άρεσε σε κανένα της παρέας, οπότε το γυρίσαμε στο λευκό που ήταν αξιοπρεπές.

Η πράσινη σαλάτα που πέρασε από το τραπέζι μας ήταν τυποποιημένη, άνευρη χωρίς κανένα μυρωδικό, dressing ή κάτι τέλος πάντων που να έδινε γεύση σε αυτά τα ταλαιπωρημένα μαρουλοειδή.
Κολοκυθοκεφτέδες - συνήθως αγαπημένο μου ορεκτικό- επίσης χωρίς καμία γεύση (έλειπαν καρυκεύματα και μυρωδικά) ουσιαστικά ήταν κουρκούτι και κολοκυθάκι -χυλός τηγανητός (ευτυχώς χωρίς λαδίλα).
Κάτι σε τυροπιτάκι, πικάντικο μεν -απροσδιορίστου ταυτότητος δε.
Για κυρίως ήρθε ποικιλία κρεατικών συνοδευόμενη από πιτούλες. Τότε βεβαιώθηκα ότι στην κουζίνα της Πηνελόπης & Μηνστήρες δεν τα έχουν καλά με τα αλατοπίπερα και λοιπά ενισχυτικά γεύσης. Μπιφτεκάκια, κομμάτια κοτόπουλου και κεμπαπ χωρίς ίχνος γεύσης, οι πίτες σχεδόν άψητες, μαλακές και κρύες, ούτε μία sauce, μία μουστάρδα, ένα λεμόνι. κάτι βρε παιδί μου να πάει κάτω το σκέτο κρέας!

Για το κόστος του γεύματος δεν έχω γνώση -καλεσμένη γαρ, όσο πήρε όμως το μάτι μου τις τιμες, για αυτό που προσφέρει σίγουρα δεν το κατατάσεις σε vfm.