T.G.I. FRIDAY'S KIFISSIA

Κολοκοτρώνη 35, Πλ. Κεφαλαρίου [Χάρτης]
  210 6233947-8

Κυριακή έως Πέμπτη: 13:00 - 01:00 Παρασκευή & Σάββατο: 13:00 - 02:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στα T.G.I. Friday's bar - restaurants μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ διαφόρων signature ειδών, όπως τα Potato Twisters από φρεσκοκομμένη πατάτα ή τα Loaded Potato Skins. Το μοναδικό Jack Daniel's® Grill, αυθεντικές γεύσεις από το Tennessee, με τη μυστική συνταγή της Jack Daniel's sauce, αποκλειστικότητα των T.G.I. Friday's. Τις γευστικές σαλάτες, όπως τη Strawberry Fields Salad με φρέσκες φράουλες ή τη Barbecue Salad.
Επίσης, εκτός από υπέροχα πιάτα στα T.G.I. Friday's μπορείτε να απολαύσετε απίθανα δροσιστικά cocktails καθώς τα Τ.G.I Friday's φημίζονται για τους bartenders τους.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Για να πω τη μαυρη μου αληθεια, δεν ειχα σκοπο να γραψω για το εν λογω καταστημα, οχι γιατι δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη αλλα γιατι δυσκολευομαι να ειμαι αντικειμενικη. Και αυτο, διοτι εχω στησει το αντισκηνο μου τοσα χρονια εκει μεσα, με ταιζει τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα λογω του οτι μενω κοντα και δουλευω κοντυτερα οποτε με βολευει και οπως εχω προπει, ειμαι τελειως αμερικανακι στο φαγητο.

Θα μου πεις, τοσο πολυ σου αρεσει? Το φαγητο οχι, μην τρελαθουμε, δεν ειναι καμια γκουρμε υπερπαραγωγη, ουτε εχει αυτη την λαχταριστη μαμαδιστικη απλοτητα. Αλλα το κρινω γι αυτο που ειναι, κλασσικο αμερικανικο μενου με εκρηξη χοληστερινης, βουτηγμενο στα τυρια και τις σαλτσες και εμποτισμενο με μια πικαντικη, μεξικανικη νοτα. Και αυτο, πρεπει με ενοχη να πω, μ αρεσει.

Ο βασικος ομως λογος που επιλεγω το συγκεκριμενο ειναι αλλος: το προσωπικο. Επειδη ειμαι τακτικη θαμωνας, και υπερβολικα πολυλογου, με ξερουν και τα πομολα εκει μεσα. Οποτε καθε φορα που πηγαινω ειναι σαν να συναντω την παρεα μου, και αυτη η οικειοτητα και η ζεστασια ειναι ανεκτιμητη, απο ο, τι γευμα και αν συνοδευεται. Οποτε αποφασισα να γραψω τις δικες μου σκεψεις, με ενα συμπλεγμα απο καποιες απο τις περιστασεις που με εκαναν να επιστρεφω ξανα και ξανα.

• Πεμπτη βραδυ και τρωμε με μια φιλη μου συνοδεια κοκτεηλ, αυτη pornstar και εγω daquiri φραουλα. Εχουμε ξεχαστει απο τη συζητηση και το κοκτεηλ διπλα εχει νερωσει απο τον παγο που ελιωσε τελειως, οποτε ο μπαρμαν που περνα απο διπλα μου το βλεπει και λεει " Τι ειναι αυτο παιδι μου? Σα ροζ φραπες ειναι! " και πριν προλαβω να απαντησω το βουταει και 3 λεπτα μετα μου το εχει αντικαταστησει με αλλο (χωρις χρεωση). Εμεινα βλακας!

•Τριτη απογευμα και στο διπλα τραπεζι μια κοπελα κλαιει σπαρακτικα και η φιλη της την παρηγορει. Ειχε μολις χωρισει, ειχαμε ακουσει ολη τη συζητηση. Η σερβιτορα που περνα απο μπροστα της πηγαινει ενα τεραστιο σοκολατενιο γλυκο κερασμα, λεγοντας διακριτικα "Δε θα διαγραψει αυτο που σε πληγωσε, αλλα καθε πονος γλυκαινει μια σταλια με λιγη σοκολατα". Παιδια, ελιωσα, μου φανηκε πολυ χαριτωμενο.

•Κυριακη βραδυ με δυο φιλες εχουμε παραγγειλει σαλατες και κυριως, και ενω ο σερβιτορος που με ξερει εχει ζητησει στην κουζινα να μη βαλουν σελερυ, διοτι ειμαι αλλεργικη, αυτοι το αμελουν και βαζουν λιγο. Οσο ανακατευω τη σαλατα βλεπω ενα κομματακι και ζηταω απ το σερβιτορο που ειναι φιλος να την αλλαξει, αυτος φερνει φουριοζος με τη σαλατα αγκαζε και 5 λεπτα μετα ο υπευθυνος φυτρωνει αγχωμενος διπλα μου με τα αντιισταμινικα παραμασχαλα, να απολογηθει 8000 φορες και να βεβαιωθει οτι δεν εφαγα. Λαθη γινονται, αλλα τετοια φροντιδα μετα τα σβηνει ολοτελα.

•Σαββατο βραδυ και δεν πεφτει καρφιτσα. Μεταξυ αλλων γευματιζει στο εστιατοριο ενα παλικαρι γυρω στα 25 που λογω καποιας πνευματικης παθησης εχει ενα κινητικο προβλημα, με μια κυρια προφανως συγγενη του. Εκει που τρωμε περνα απο διπλα μου το παλικαρι πηγαινοντας τουαλετα, υποβασταζομενος απο ενα πολυ ευγενικο παιδι του σερβις. Αλλα αντι να βλεπεις στο βλεμμα του ενοχληση ή αδιαφορια, εβλεπες ξεκαθαρα φροντιδα και ενδιαφερον. Τον συνοδευσε σε ολη τη διαδρομη και τον επεστρεψε στο τραπεζι με παρα πολυ διακριτικοτητα. Στα δικα μου ματια, αυτη ηταν μια απο τις πιο ομορφες εικονες που εχω δει.

Οσον αφορα το χωρο, ο εξωτερικος ειναι πολυ ωραιος για ποτο κατω απο τα δεντρα μια γλυκεια καλοκαιρινη νυχτα, αλλα το χειμωνα δε το συζητω, απλησιαστος, πιανει θερμοκρασιες Νευροκοπιου. Ο εσωτερικος δε μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει, μαλλον αδιαφορος ειναι, με το γνωστο μοτιβο της εταιριας να βαφει καθε επιφανεια ερυθρολευκη. Η παραταξη απο κιθαρες στον τοιχο ειναι το μονο που σου τραβαει το βλεμμα, κατα τα αλλα, ομοιομορφια παντου. Εχει διαχωρισμο καπνιζοντων και μη, οποτε ειναι πολυ ανετο για οικογενειακες εξοδους.

Το κοστος ειναι λιγο τσουχτερο, υπαρχουν τεραστιες ανακολουθιες. Απο τη μια τα ορεκτικα, τα γλυκα και οι σαλατες ειναι πολυ ακριβα για το ειδος τους, ενω απο την αλλη τα κοκτεηλ ειναι οικονομικα και τα πληρη μενου πολυ καλο vfm. [Υπαρχουν 2, ενα στα 10,50 ευρω με μια ατομικη πρασινη σαλατιτσα, ενα κυριως και ενα αναψυκτικο και ενα αλλο στα 12.90 επιλογη αναμεσα σε ορεκτικο και κυριως ή κυριως και επιδορπιο. ] Η υπαρξη καρτας ποντων επιβραβευσης ειναι ενας επιπλεον λογος να επιστρεφεις, ακομα και για ενα καφε.

Οσο για το φαγητο, ολοι υποθετω πως εχουν παρει μια γευση. Αυτο που προτιμω συνηθως εγω οταν πηγαινω ειναι το μενου των 12.90 με Σαλατα με ροκα, λαχανικα και κινοα, την οποια βρισκω εξαιρετικη και πολυ μεγαλη σε ποσοτητα για ατομικη σαλατα και κυριως το φιλετο κοτοπουλο σε κρουστα παρμεζανας με μπολικο πουρε με τσενταρ, για τον οποιο κοβω φλεβα, θα μπορουσα να τρωω μονο αυτο τον συννεφενιο πουρε καθε μερα. Υπαρχουν πιατα που με αφηνουν αδιαφορη, αλλα που απλως ειναι οκ, και μερικα αλλα που προκαλουν τρομερη σιελορροια. (βλ. jack daniels spare ribs, απο αλλο κοσμο. ) Επισης, προσκυνω στην πολυ αγαπημενη αμερικανικη πρακτικη να χρεωνουν το αναψυκτικο 2.80 και να το ανανεωνουν καθε που πινεις 2 γουλιες. Μεγαλο πραμα.

Αν διατηρειστε ξυπνιοι ως τωρα, και συγνωμη που εκανα ολοκληρο οδοιπορικο εδω περα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ξερω αν το προτεινω, απο το τι περιμενετε εξαρταται. Αν δεν επιθυμειτε να φατε ελαφρως στεγνες, τυποποιημενες γευσης λιπαροτητας σε ενα χαρουμενο, λιγο μετεφηβικο περιβαλλον, σιγουρα δεν εχετε διαλεξει σωστα. Αλλιως βουρ για βουτιες στα sour cream και απλωτες στα guacamole.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Μετά από πολύ καιρό, θα αναφερθώ σε ένα αγαπημένο στέκι- εστιατόριο- ψυχαγωγείο, όχι για κάποιο άλλο λόγο παρά διότι βάζοντας κάτω το Πόσες Φορές Έχω Ξαναπάει στο Ίδιο Εστιατόριο, Πανηγυρικά βγαίνει πρώτο το FRIDAY’s με διαφορά ν+∞.

Γιατί εκεί λοιπόν?

Ο σημαντικότερος λόγος για μένα είναι η ανθρώπινη εξυπηρέτηση από όλα τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, αρκετοί από αυτούς για πολλά χρόνια. Φυσικό επακόλουθο ότι τους γνωρίζουμε σχεδόν όλους.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κριτική της ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΑΚΙ, εξυπηρετούν αγόγγυστα και με πραγματικά καλή διάθεση όποιον έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη είτε από προσωρινό ή χρόνιο κινητικό πρόβλημα, μικρά παιδιά και ηλικιωμένους αλλά και όλους γενικά τους πελάτες, πάντα με χαμόγελο.

Είναι ο μόνος χώρος εστίασης όπου θα παραπονεθείς για κάτι που δεν σου άρεσε και δεν θα «φας ξύλο». Ακριβώς το αντίθετο..

Την τελευταία φορά π. χ.
1. το ένα κοκταίηλ μου φάνηκε κάπως νερουλό, αμέσως αλλάχθηκε και μας ζητήθηκε συγγνώμη
2. ο σωλομός με κινόα ήταν παραπάνω ψημένος, επίσης επιστράφηκε άμεσα στην κουζίνα και σε μισή περίπου ώρα φέρανε νέο πιάτο ψημένο όπως πρέπει. Μας ζήτησαν συγγνώμη τα παιδιά γύρω στις 379 φορές (υπερβολή, που και να μην τους γνωρίζαμε…).

Επίσης έχει τύχει να μας αλλάζουν πιάτο που ήρθε σχεδόν κρύο, σαλάτα που ‘κάτι της έλειπε’, κ. ά.

Περιττό να σας πω ότι έχουμε φάει σχεδόν όλα τα πιάτα:
Μπέργκερς, κοτόπουλο, fajitas, ότι συνοδεύεται με Jack Daniels sauce, σολωμό και έχουμε πιεί επίσης τα πάντα.

Μια δίκαιη βαθμολογία για το φαγητό θα ήταν το 2,75 αλλά του βάζω 3 γιατί οπωσδήποτε δεν θα πάει κάποιος με ανησυχίες Michelin αλλά θα φάει τίμια και θα ευχαριστηθεί και την τελευταία δεκάρα εξαιτίας του όλου «πακέτου».

Ο χώρος, ναι, είναι ο γνωστός Αμερικάνικος χώρος, με πράγματα και διακόσμηση που παραπέμπουν σε Αμερικάνικα σύμβολα, προσωπικά μου αρέσει, σε άλλους πιθανώς όχι, περί ορέξεως…. Η μουσική συνήθως περιστρέφεται στα 80΄ς οπότε είναι σίγουρα αρεστή στους περισσότερους.

Οι τιμές, σίγουρα δεν είναι οι φθηνότερες δηλ. για φαγητό το λιγότερο που θα δώσει κανείς θα είναι τα 15 ευρώ, εμείς κυμαινόμαστε συνήθως στα 25-30 ευρώ αλλά όπως ανέφερα δεν τα ΄χουμε κλάψει ούτε μία φορά.

Στα αρνητικά: κάποιες φορές στην μέσα πλευρά του μπαρ καπνίζανε. Ρωτώντας τα παιδιά μας είπαν ότι κάποιες φορές επιτρέπουν σε συγκεκριμένο σημείο το κάπνισμα λόγω κρίσης(??) αν καταλάβαμε καλά. Ήταν όμως πολύ αρνητικό το να επιτρέπει το κάπνισμα ένας χώρος ο οποίος, νομίζω μαζί με τα Starbucks, ήταν οι μόνοι που στις «καλές εποχές» ξεκίνησαν την λειτουργία τους άκαπνοι.
Τέλος πάντων, τις τελευταίες δύο φορές δεν παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο.

Πρόκειται λοιπόν για μία σταθερή αξία στον χώρο, δίνει εργασία πραγματικά σε πάρα πολύ κόσμο, περνάς καλά, τρως αρκετά καλά, σε σέβονται πραγματικά και… Δεν είναι αυτά αρκετά?

Συμπληρώνουν 20 χρόνια λειτουργίας και ελπίζω να συνεχίσουν εν μέσω κρίσης χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα και στους κανόνες τους.

Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Έχουμε επισκεφτεί το εστιατόριο πάρα πολλές φορές με την οικογένεια μου άλλα δεν έτυχε να γράψω κριτική ως τώρα.

Τελευταία επίσκεψη μας εχθές το μεσημέρι Παρασκευής και μιας και ο καιρός ήταν κάλος καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι όμορφος με πολλή πρασινάδα και με τα δέντρα που το περιστοιχίζουν σε χαλαρώνει και σε μεταφέρει μακριά από την τρέλα της πόλης!

Το σέρβις όπως πάντα φιλικό και ιδιαιτέρως προσιτό για τα παιδιά μιας και τους δίνουν πάντοτε μπαλονάκια, κηρομπογιές και μπλοκάκι ζωγραφικής για να απασχοληθούν!

Το φαγητό τώρα όπως ξέρετε είναι αμερικάνικη κουζίνα με πολλά μεξικάνικα πιάτα και τελευταίως έχει και αναφορές από Ισπανικά tapas.

Εμείς επιλέξαμε να ξεκινήσουμε το γεύμα μας με Buffalo& Chicken Nachos που είναι τραγανές tortillas που επικαλύπτονται με salsa, μείγμα από κοτόπουλο και πικάντικο βουβαλίσιο λουκάνικο, jalapeños, τυριά και τα συνοδεύουν με pico de gallo, sour cream και guacamole καθώς και Potato Twisters δηλαδή τηγανητές πατάτες, κομμένες σε πολύ λεπτές ροδέλες με queso cheese sauce και sour cream, τυρί και pico de gallo. Μας άρεσαν και τα δύο ορεκτικά πολύ. Επίσης πήραμε μια pecan crust salad με ψητό φιλέτο κοτόπουλου παναρισμένο σε μείγμα καρυδιού, πράσινη σαλάτα με Balsamic Vinaigrette dressing καρύδια, cranberries, blue cheese, celery και φέτες φρέσκου πορτοκαλιού. Δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα μιας και βρήκαμε λίγο βαρύ το συνδυασμό!

Για κυρίως επιλέξαμε quinoa salad με φύλλα μαρουλιού, ρόκα, φύλλα γαλλικής σαλάτας, καβουρδισμένα αμύγδαλα και κουκουνάρι, σταφίδες με dressing πορτοκαλιού, παρμεζάνα και φυσικά quinoa. Εκπληκτική σαλάτα και πολύ γευστική. Επίσης πήραμε tortilla γεμιστή με τυριά και μπέικον που συνοδεύεται από sour cream, pico de gallo, guacamole και salsa και τέλος τα γνωστά σε όλους chicken fajitas με όλα τα συνοδευτικά τους.

Για ποτά πήραμε ένα strawberry surprise ελαφρύ μη αλκοολούχο κοκτέιλ, φυσικό χυμό πορτοκάλι, μια μαργαρίτα φράουλα, ένα ποτήρι λευκό κρασί και ένα μεγάλο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Μέτα από αυτή την κραιπάλη δεν υπήρχε χώρος για επιδόρπιο όπως καταλαβαίνετε και δεν πήραμε τίποτα
Πληρώσαμε 75 ευρώ για όλα μια καλή τιμή θα έλεγα αφού φάγαμε του σκασμού!