Στα TGI Fridays bar - restaurants μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ διαφόρων signature ειδών, όπως τα Potato Twisters από φρεσκοκομμένη πατάτα ή το αυθεντικό, Aμερικάνικο mac & cheese. Το μοναδικό Jack Daniel's® Grill, αυθεντικές γεύσεις από το Tennessee, με τη μυστική συνταγή της Jack Daniel's sauce, αποκλειστικότητα των TGI Fridays. Τις γευστικές σαλάτες, όπως τη Strawberry Fields Salad με φρέσκες φράουλες ή τη Quinoa Salad.
Επίσης, εκτός από υπέροχα πιάτα μπορείτε να απολαύσετε απίθανα δροσιστικά cocktails όπως η Best Fridays Margarita και το Caribbean Rum Punch.

Κυριακή έως Πέμπτη: 13:00 - 01:00 Παρασκευή & Σάββατο: 13:00 - 02:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

13 Απρ 2017

Κυριακή των Βαΐων, συναντάμε το μεσημέρι στην Κηφισιά φιλικό ζευγάρι εξ Αμερικής με τον μικρό γιο τους, οπότε αποφασίζουμε μετά από πρότασή τους να παρεκκλίνουμε του εθίμου της ψαροφαγίας. Μας οδηγούν στο FRIDAYS της Πλατείας Κεφαλαρίου (5 άτομα), που είχα χρόνια να το επισκεφθώ.

Τα αρχικά TGI FRIDAYS σημαίνουν, για όσους ενδεχόμενα δεν το ξέρουν: Thanks Goodness It’s FRIDAY, Δόξα τω Θεώ είναι Παρασκευή. Βλέπετε, ο Αμερικανός ιδρυτής του 1ου εστιατορίου στην 5Η Λεωφόρο της Νέας Υόρκης, το 1965, ο Alan Stillman, που το ξεκίνησε, επενδύοντας ποσό 10.000 $, έχασε κάποια Παρασκευή σε μια πίστα σκι απ’ τον κολλητό φίλο του, οπότε, ξέροντας ότι θα ρεφάρει μάλλον μέσα στο Σαββατοκύριακο αναφώνησε την ιστορική αυτή ρήση Thanks Goodness it’s FRIDAY, που έμελλε να γίνει αργότερα η επωνυμία της κολοσσιαίας αλυσίδας εστίασης!!
Με την ευκαιρία, η αλυσίδα έχει σήμερα στο ενεργητικό της περί τα 1.000 καταστήματα σε τουλάχιστον 75 χώρες ανά την Υφήλιο, ενώ στη χώρα μας, έχει ήδη 7 στην Αττική (Κολωνάκι, Αμπελόκηποι, Κηφισιά, Γλυφάδα, Φλοίσβος Φαλήρου, Άγιος Δημήτριος και Αστέρας Βουλιαγμένης), και 2 στη Θεσσαλονίκη (Αριστοτέλους και Πυλαία)!!

Ο συγκεκριμένος αυτός χώρος του Κεφαλαρίου, που συμπληρώνει σύντομα μια εικοσαετία (ξεκίνησε τον Δεκέμβρη του 1997), έχει συνδεθεί με πολλά προσωπικά μου βιώματα, αφού ακριβώς εκεί στεγάζονταν το ιστορικό Γερμανικό εστιατόριο ALT BERLIN, στέκι μου κλασικό κατά τις δεκαετίες ’80 και ’90!! Άλλωστε, δίπλα ακριβώς, βρίσκεται από πέρσι το γνωστό στο site μας Βραζιλιάνικο steak house BACOA, στον ίδιο χώρο που για περίπου 15 χρόνια στέγαζε το θρυλικό Κηφισιώτικο ΠΡΥΤΑΝΕΙΟ… Είτε λοιπόν το θέλουμε είτε όχι: Τα πάντα ρεί!!

Το FRIDAYS λειτουργεί καθημερινά απ’ το μεσημέρι μέχρι τις 2 τη νύχτα, ενώ τα w/e μέχρι τις 3. Περιττό να προσθέσω ότι γινόταν χαμός μέσα / έξω και για να μην περιμένουμε 45 λεπτά, καθίσαμε αμέσως στο τεράστιο ξύλινο μπαρ μέσα, που πρέπει να διαθέτει περιμετρικά περί τα 40 stools!!

Ο χώρος, αμερικανιά με τα όλα της, αποτελείται από 3 επί μέρους ανισοϋψείς αίθουσες εσωτερικά, και απ’ την πανέμορφη αυλή. Συνολική χωρητικότητα περί τα 250+50 άτομα, αντίστοιχα. Μέσα, κυριαρχεί το σκούρο ξύλο, τα κόκκινα και μαύρα χρώματα, οι οθόνες γύρω απ’ το μπαρ με αθλητικά events, καθώς και άπειρες φωτογραφίες, κάδρα, και κρεμασμένα μουσικά όργανα (Marilyn, Star Wars, κιθάρες, σαξόφωνα, και ό, τι άλλο βάζει ανθρώπου νους)…Η μουσική συμπληρώνει το σκηνικό με συνδυασμό ακουσμάτων disco & pop, ενώ -κατά τα έθιμά τους- προσφέρουν δωρεάν refill σε coca κ. λπ. αναψυκτικά, και πληθώρα από αρωματισμένα μαντηλάκια για τα χέρια των θαμώνων! Φυσικά δεσπόζει, όπως παντού πια, το Σήμα Κατατεθέν του χώρου, μια επιγραφή, εδώ με την παραλλαγή: IN HERE IT’S ALWAYS FRIDAY!!

Οι Αμερικανοί, ευέλικτοι και πρακτικοί, όπως σε όλα τους, έχουν πληθώρα επιλογών, καταλόγων φαγητών, ποτών και cocktails, αλλά και διάφορα εποχιακά και άλλα, set menus. Έτσι, π. χ. τις καθημερινές, από 1-6 μ. μ. προσφέρουν SET LUNCH MENU στα 10.90 €, ενώ από Κυριακή μέχρι και Πέμπτη υπάρχει και αντίστοιχο SET DINNER MENU στα 12.90 €. Φυσικά, υπάρχουν και οι μεγάλοι κατάλογοί τους των αμερικανικών και μεξικανικών κυρίως φαγητών (burgers, fajitas, salads, etc. ), όπως και των ποτών αλλά και των cocktails, σε διάφορες τιμές που ξεκινούν απ’ τα 5 €, π. χ. για ένα Caribbean Rum Punch, κ. ο. κ.

Όσον αφορά τα ελληνικά κρασιά, προσφέρουν ποτήρι στα 4.20-5.00 € για τα περισσότερα, ενώ υπάρχει και το ατομικό μπουκάλι Caramelo στα 5 €! Εξάλλου, τα περισσότερα εμφιαλωμένα κυμαίνονται από 20 – 33 € (π. χ. το λευκό ΜΑΝΤΙΝΕΙΑ ΤΣΕΛΕΠΟΥ, στοιχίζει 29 €). Γενικά, είναι γνωστό πως τα FRIDAYS θεωρούνται μάλλον ακριβά στέκια για αυτό που προσφέρουν, αλλά ωστόσο παραμένουν εξαιρετικά δημοφιλή, ειδικά στη νεολαία!

Πριν το τεκμηριώσω με τα φαγητά μας και τις τιμές τους, οφείλω να αναφέρω ένα παράπονό μου, που εξ αιτίας του ο χώρος, παρόλα όσα ανέφερα, θα περιοριστεί βαθμολογικά στο 2 στα 4! Οι τουαλέτες τους στο υπόγειο (από 3 αντρικές και γυναικείες), οι αντρικές τουλάχιστον που τις είδα όλες, δεν είχαν τη δέουσα προσοχή, με ό, τι αυτό συνεπάγεται. Είναι κρίμα, ένα στέκι, όπου το συγκεκριμένο δίωρο γευμάτιζαν 300 άτομα (άρα, αντιλαμβάνεστε τον ημερήσιο τζίρο τους, της τάξης κάποιων χιλιάδων ευρώ) να παρουσιάζει μια τέτοια αποκαρδιωτική εικόνα!! Γιατί, βρε παιδιά, στα 15 τουλάχιστον άτομα σερβιρίσματος και κουζίνας, της βάρδιας, να μην προβλεφθεί μόνιμα κάποιο άτομο (είτε επιπλέον είτε εναλλάξ απ’ το προσωπικό) προκειμένου να ελέγχει συνεχώς και τους χώρους αυτούς»;;
Γιατί, μόλις περάσουμε τα σύνορα της χώρας μας, προς Σκόπια, Σερβία και βορειότερη Ευρώπη, οι χώροι αυτοί αστράφτουν από καθαριότητα, έστω κι αν πληρώνουμε π. χ. 20 λεπτά του € για να τους χρησιμοποιήσουμε, ενώ εδώ σε μας, σε τόσα πολλά στέκια (εστίασης, καφέ, νυχτερινά κέντρα, πίστες, δημόσιους χώρους) εξακολουθούμε να χωλαίνουμε τόσο δραματικά, εν έτει, μάλιστα, 2017 ;;
Ατυχώς, το ίδιο μου συνέβη πρόσφατα στον παρακείμενο και τσουχτερό επίσης PAUL –παρότι εκεί διαθέτουν μάλιστα και κωδικούς εισόδου– με αποτέλεσμα να απογοητευτώ, γνωρίζοντας τους PAUL του εξωτερικού και εντέλει να μην γράψω καμιά κριτική, αν και ο υπεύθυνος με διαβεβαίωσε ότι θα μεριμνήσει, ώστε να διορθωθούν και να εξευρωπαϊστούν...

Επίσης, παρά το ευγενικό προσωπικό σερβιρίσματος, η εξυπηρέτηση θα περιοριστεί βαθμολογικά στα 3, επειδή -πέραν της εύλογης καθυστέρησης των φαγητών με τη φοβερή κοσμοσυρροή και βαβούρα- χρειάστηκε να ζητήσω τρεις φορές να μου γεμίσουν το ποτήρι με νεράκι του Θεού! (Ας είχαν προβλέψει κανάτες νερού στα πολλά άτομα). Στην Αμερική, που έχουν μάτια και βλέπουν, γεμίζουν τα ποτήρια ακαριαία!!

Νιώθω πως φορτίζω τους υπεύθυνους και για να μην κουράσω άλλο με τα παράπονά μου, προχωρώ τώρα στα εδέσματα και τις τιμές τους:

• Εγώ πήρα μια Caesar’s salad με κοτόπουλο / lunch portion, στα 8.50 €
• Ο φίλος μας, ένα κοτόπουλο με παρμεζάνα και μανιτάρια, στα 12.50 €
• Ακόμα, ένα χορταστικό κοτόπουλο fajitas (πιατέλα με κοτόπουλο, ρύζι, πιπεριές, σκεύος με πίτες και μπολ με μεξικάνικες sauces). Τιμή 13.90 €
• Ένα καινούργιο πιάτο, Italian burger, με τηγανιτές πατάτες αλλά παραψημένη και σκληρή στρώση τυριού παρμεζάνας, στα 11.70 €
• Μια Friday’s shrimps, με 7 νόστιμες γαρίδες πανέ, πράσινη σαλάτα και σκουρόχρωμη γλυκόξινη sauce. Τιμή 12.50 €
• Τα επιδόρπιά μας: 1 Sunday (ποτήρι με μπισκότο, παγωτό και σαντιγί, στα 6.90 €, 1 διπλό μπισκότο Oreo με παγωτό και sauce σοκολάτας, στα 9.90 €, ενώ εγώ απόλαυσα το Death by Chocolate, όνομα και πράμα, με κέικ, παγωτό κρέμα και φουλ sauce σοκολάτας, στα 8.90 €.
• Ήπιαμε 3 cocktails Μαργαρίτα-λεμόνι (3Χ6.95=20.85 €), κι ο μικρός της παρέας μας, μια πορτοκαλάδα Fanta μπλε, στα 3.00 €.

Έτσι, ο λογαριασμός μας έφτασε το ουδόλως ευκαταφρόνητο ποσό των 108.65 €, κοινώς τα εκατοστίσαμε τα ευρώπουλα, κι αν ποτέ το επαναλάβουμε, θα πρέπει να αποφύγουμε ημέρες και ώρες αιχμής και, βέβαια, να λάβουν υπόψη τους τις καλοπροαίρετες αυτές υποδείξεις μας!!

Το αυτό συνιστώ και σε σας, και πάντως προτιμήστε τον εξωτερικό χώρο, τώρα μάλιστα που ανοίγει ο καιρός.

Κάποτε, στο σιντριβάνι του απέναντι πάρκου ρίχναμε δεκαρούλες πίσω μας και κάναμε και καμιά ευχή!! Τώρα όμως…
Άσε που και οι αμαξάδες, με τα άλογά τους, εξαφανίστηκαν οι πιο πολλοί…

O TEMPORA, O MORES, που έλεγε ο Κικέρων!!
Όμως, η τωρινή μας ευχή: ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!

07 Αυγ 2017

Το Fridays αποτελεί κλασσική επιλογή για junk food στο Κεφαλάρι και ιδανικό μέρος για το καλοκαιράκι που μπορείς να καθίσεις στην όμορφη αυλή του. Το σημαντικότερο για εμάς όμως είναι ότι ενδείκνυται και για παιδιά καθώς φροντίζουν να τα απασχολήσουν για κάποια ώρα μέχρι να έρθει το φαγητό τους δίνοντάς τους να ζωγραφίσουν.

Όσον αφορά στο φαγητό τώρα, μπορώ να πω πως σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι. Την τελευταία φορά που πήγαμε, ξεκινήσαμε με 2 μαργαρίτες (στη συνέχεια πήραμε και μια τρίτη) για τις οποίες φημίζονται κιόλας και τις συνοδέψαμε με Stuffed Mushrooms. Για κυρίως πήραμε το Mushroom bacon cheeseburger και το Jack daniels ενώ τα παιδιά πήραν από ένα Kid's mini burger. Τα μανιτάρια απλά καλά και τα burgers αναμενόμενα. Τα παιδιά το έφαγαν όλο οπότε προφανώς τους άρεσε. Οι μερίδες του θα έλεγα χορταστικές και οι μαργαρίτες εξαιρετικές. Συνολικά δώσαμε γύρω στα 70€ που για να φας burgers δεν τα λες και λίγα, αλλά αυτές είναι οι τιμές στο Κεφαλάρι και δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι λιγότερο.

Κατά τ' άλλα η εξυπηρέτηση καλή αλλά σχετικά αργή. Τη συγκεκριμένη μέρα που δε γινόταν και χαμός την ώρα που πήγαμε, ενώ μας έφεραν αμέσως τις μαργαρίτες, χρειάστηκε να περιμένουμε 30-40 λεπτά για τα υπόλοιπα πιάτα.

Συνοψίζοντας, το Fridays είναι ένα μαγαζί με αναμενόμενη ποιότητα φαγητού για το είδος του, λιγάκι τσιμπημένο μεν, αλλά με αρκετά όμορφο περιβάλλον.

Για να πω τη μαυρη μου αληθεια, δεν ειχα σκοπο να γραψω για το εν λογω καταστημα, οχι γιατι δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη αλλα γιατι δυσκολευομαι να ειμαι αντικειμενικη. Και αυτο, διοτι εχω στησει το αντισκηνο μου τοσα χρονια εκει μεσα, με ταιζει τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα λογω του οτι μενω κοντα και δουλευω κοντυτερα οποτε με βολευει και οπως εχω προπει, ειμαι τελειως αμερικανακι στο φαγητο.

Θα μου πεις, τοσο πολυ σου αρεσει? Το φαγητο οχι, μην τρελαθουμε, δεν ειναι καμια γκουρμε υπερπαραγωγη, ουτε εχει αυτη την λαχταριστη μαμαδιστικη απλοτητα. Αλλα το κρινω γι αυτο που ειναι, κλασσικο αμερικανικο μενου με εκρηξη χοληστερινης, βουτηγμενο στα τυρια και τις σαλτσες και εμποτισμενο με μια πικαντικη, μεξικανικη νοτα. Και αυτο, πρεπει με ενοχη να πω, μ αρεσει.

Ο βασικος ομως λογος που επιλεγω το συγκεκριμενο ειναι αλλος: το προσωπικο. Επειδη ειμαι τακτικη θαμωνας, και υπερβολικα πολυλογου, με ξερουν και τα πομολα εκει μεσα. Οποτε καθε φορα που πηγαινω ειναι σαν να συναντω την παρεα μου, και αυτη η οικειοτητα και η ζεστασια ειναι ανεκτιμητη, απο ο, τι γευμα και αν συνοδευεται. Οποτε αποφασισα να γραψω τις δικες μου σκεψεις, με ενα συμπλεγμα απο καποιες απο τις περιστασεις που με εκαναν να επιστρεφω ξανα και ξανα.

• Πεμπτη βραδυ και τρωμε με μια φιλη μου συνοδεια κοκτεηλ, αυτη pornstar και εγω daquiri φραουλα. Εχουμε ξεχαστει απο τη συζητηση και το κοκτεηλ διπλα εχει νερωσει απο τον παγο που ελιωσε τελειως, οποτε ο μπαρμαν που περνα απο διπλα μου το βλεπει και λεει " Τι ειναι αυτο παιδι μου? Σα ροζ φραπες ειναι! " και πριν προλαβω να απαντησω το βουταει και 3 λεπτα μετα μου το εχει αντικαταστησει με αλλο (χωρις χρεωση). Εμεινα βλακας!

•Τριτη απογευμα και στο διπλα τραπεζι μια κοπελα κλαιει σπαρακτικα και η φιλη της την παρηγορει. Ειχε μολις χωρισει, ειχαμε ακουσει ολη τη συζητηση. Η σερβιτορα που περνα απο μπροστα της πηγαινει ενα τεραστιο σοκολατενιο γλυκο κερασμα, λεγοντας διακριτικα "Δε θα διαγραψει αυτο που σε πληγωσε, αλλα καθε πονος γλυκαινει μια σταλια με λιγη σοκολατα". Παιδια, ελιωσα, μου φανηκε πολυ χαριτωμενο.

•Κυριακη βραδυ με δυο φιλες εχουμε παραγγειλει σαλατες και κυριως, και ενω ο σερβιτορος που με ξερει εχει ζητησει στην κουζινα να μη βαλουν σελερυ, διοτι ειμαι αλλεργικη, αυτοι το αμελουν και βαζουν λιγο. Οσο ανακατευω τη σαλατα βλεπω ενα κομματακι και ζηταω απ το σερβιτορο που ειναι φιλος να την αλλαξει, αυτος φερνει φουριοζος με τη σαλατα αγκαζε και 5 λεπτα μετα ο υπευθυνος φυτρωνει αγχωμενος διπλα μου με τα αντιισταμινικα παραμασχαλα, να απολογηθει 8000 φορες και να βεβαιωθει οτι δεν εφαγα. Λαθη γινονται, αλλα τετοια φροντιδα μετα τα σβηνει ολοτελα.

•Σαββατο βραδυ και δεν πεφτει καρφιτσα. Μεταξυ αλλων γευματιζει στο εστιατοριο ενα παλικαρι γυρω στα 25 που λογω καποιας πνευματικης παθησης εχει ενα κινητικο προβλημα, με μια κυρια προφανως συγγενη του. Εκει που τρωμε περνα απο διπλα μου το παλικαρι πηγαινοντας τουαλετα, υποβασταζομενος απο ενα πολυ ευγενικο παιδι του σερβις. Αλλα αντι να βλεπεις στο βλεμμα του ενοχληση ή αδιαφορια, εβλεπες ξεκαθαρα φροντιδα και ενδιαφερον. Τον συνοδευσε σε ολη τη διαδρομη και τον επεστρεψε στο τραπεζι με παρα πολυ διακριτικοτητα. Στα δικα μου ματια, αυτη ηταν μια απο τις πιο ομορφες εικονες που εχω δει.

Οσον αφορα το χωρο, ο εξωτερικος ειναι πολυ ωραιος για ποτο κατω απο τα δεντρα μια γλυκεια καλοκαιρινη νυχτα, αλλα το χειμωνα δε το συζητω, απλησιαστος, πιανει θερμοκρασιες Νευροκοπιου. Ο εσωτερικος δε μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει, μαλλον αδιαφορος ειναι, με το γνωστο μοτιβο της εταιριας να βαφει καθε επιφανεια ερυθρολευκη. Η παραταξη απο κιθαρες στον τοιχο ειναι το μονο που σου τραβαει το βλεμμα, κατα τα αλλα, ομοιομορφια παντου. Εχει διαχωρισμο καπνιζοντων και μη, οποτε ειναι πολυ ανετο για οικογενειακες εξοδους.

Το κοστος ειναι λιγο τσουχτερο, υπαρχουν τεραστιες ανακολουθιες. Απο τη μια τα ορεκτικα, τα γλυκα και οι σαλατες ειναι πολυ ακριβα για το ειδος τους, ενω απο την αλλη τα κοκτεηλ ειναι οικονομικα και τα πληρη μενου πολυ καλο vfm. [Υπαρχουν 2, ενα στα 10,50 ευρω με μια ατομικη πρασινη σαλατιτσα, ενα κυριως και ενα αναψυκτικο και ενα αλλο στα 12.90 επιλογη αναμεσα σε ορεκτικο και κυριως ή κυριως και επιδορπιο. ] Η υπαρξη καρτας ποντων επιβραβευσης ειναι ενας επιπλεον λογος να επιστρεφεις, ακομα και για ενα καφε.

Οσο για το φαγητο, ολοι υποθετω πως εχουν παρει μια γευση. Αυτο που προτιμω συνηθως εγω οταν πηγαινω ειναι το μενου των 12.90 με Σαλατα με ροκα, λαχανικα και κινοα, την οποια βρισκω εξαιρετικη και πολυ μεγαλη σε ποσοτητα για ατομικη σαλατα και κυριως το φιλετο κοτοπουλο σε κρουστα παρμεζανας με μπολικο πουρε με τσενταρ, για τον οποιο κοβω φλεβα, θα μπορουσα να τρωω μονο αυτο τον συννεφενιο πουρε καθε μερα. Υπαρχουν πιατα που με αφηνουν αδιαφορη, αλλα που απλως ειναι οκ, και μερικα αλλα που προκαλουν τρομερη σιελορροια. (βλ. jack daniels spare ribs, απο αλλο κοσμο. ) Επισης, προσκυνω στην πολυ αγαπημενη αμερικανικη πρακτικη να χρεωνουν το αναψυκτικο 2.80 και να το ανανεωνουν καθε που πινεις 2 γουλιες. Μεγαλο πραμα.

Αν διατηρειστε ξυπνιοι ως τωρα, και συγνωμη που εκανα ολοκληρο οδοιπορικο εδω περα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ξερω αν το προτεινω, απο το τι περιμενετε εξαρταται. Αν δεν επιθυμειτε να φατε ελαφρως στεγνες, τυποποιημενες γευσης λιπαροτητας σε ενα χαρουμενο, λιγο μετεφηβικο περιβαλλον, σιγουρα δεν εχετε διαλεξει σωστα. Αλλιως βουρ για βουτιες στα sour cream και απλωτες στα guacamole.

12 Φεβ 2016

Μετά από πολύ καιρό, θα αναφερθώ σε ένα αγαπημένο στέκι- εστιατόριο- ψυχαγωγείο, όχι για κάποιο άλλο λόγο παρά διότι βάζοντας κάτω το Πόσες Φορές Έχω Ξαναπάει στο Ίδιο Εστιατόριο, Πανηγυρικά βγαίνει πρώτο το FRIDAY’s με διαφορά ν+∞.

Γιατί εκεί λοιπόν?

Ο σημαντικότερος λόγος για μένα είναι η ανθρώπινη εξυπηρέτηση από όλα τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, αρκετοί από αυτούς για πολλά χρόνια. Φυσικό επακόλουθο ότι τους γνωρίζουμε σχεδόν όλους.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κριτική της ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΑΚΙ, εξυπηρετούν αγόγγυστα και με πραγματικά καλή διάθεση όποιον έχει κάποια ιδιαίτερη ανάγκη είτε από προσωρινό ή χρόνιο κινητικό πρόβλημα, μικρά παιδιά και ηλικιωμένους αλλά και όλους γενικά τους πελάτες, πάντα με χαμόγελο.

Είναι ο μόνος χώρος εστίασης όπου θα παραπονεθείς για κάτι που δεν σου άρεσε και δεν θα «φας ξύλο». Ακριβώς το αντίθετο..

Την τελευταία φορά π. χ.
1. το ένα κοκταίηλ μου φάνηκε κάπως νερουλό, αμέσως αλλάχθηκε και μας ζητήθηκε συγγνώμη
2. ο σωλομός με κινόα ήταν παραπάνω ψημένος, επίσης επιστράφηκε άμεσα στην κουζίνα και σε μισή περίπου ώρα φέρανε νέο πιάτο ψημένο όπως πρέπει. Μας ζήτησαν συγγνώμη τα παιδιά γύρω στις 379 φορές (υπερβολή, που και να μην τους γνωρίζαμε…).

Επίσης έχει τύχει να μας αλλάζουν πιάτο που ήρθε σχεδόν κρύο, σαλάτα που ‘κάτι της έλειπε’, κ. ά.

Περιττό να σας πω ότι έχουμε φάει σχεδόν όλα τα πιάτα:
Μπέργκερς, κοτόπουλο, fajitas, ότι συνοδεύεται με Jack Daniels sauce, σολωμό και έχουμε πιεί επίσης τα πάντα.

Μια δίκαιη βαθμολογία για το φαγητό θα ήταν το 2,75 αλλά του βάζω 3 γιατί οπωσδήποτε δεν θα πάει κάποιος με ανησυχίες Michelin αλλά θα φάει τίμια και θα ευχαριστηθεί και την τελευταία δεκάρα εξαιτίας του όλου «πακέτου».

Ο χώρος, ναι, είναι ο γνωστός Αμερικάνικος χώρος, με πράγματα και διακόσμηση που παραπέμπουν σε Αμερικάνικα σύμβολα, προσωπικά μου αρέσει, σε άλλους πιθανώς όχι, περί ορέξεως…. Η μουσική συνήθως περιστρέφεται στα 80΄ς οπότε είναι σίγουρα αρεστή στους περισσότερους.

Οι τιμές, σίγουρα δεν είναι οι φθηνότερες δηλ. για φαγητό το λιγότερο που θα δώσει κανείς θα είναι τα 15 ευρώ, εμείς κυμαινόμαστε συνήθως στα 25-30 ευρώ αλλά όπως ανέφερα δεν τα ΄χουμε κλάψει ούτε μία φορά.

Στα αρνητικά: κάποιες φορές στην μέσα πλευρά του μπαρ καπνίζανε. Ρωτώντας τα παιδιά μας είπαν ότι κάποιες φορές επιτρέπουν σε συγκεκριμένο σημείο το κάπνισμα λόγω κρίσης(??) αν καταλάβαμε καλά. Ήταν όμως πολύ αρνητικό το να επιτρέπει το κάπνισμα ένας χώρος ο οποίος, νομίζω μαζί με τα Starbucks, ήταν οι μόνοι που στις «καλές εποχές» ξεκίνησαν την λειτουργία τους άκαπνοι.
Τέλος πάντων, τις τελευταίες δύο φορές δεν παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο.

Πρόκειται λοιπόν για μία σταθερή αξία στον χώρο, δίνει εργασία πραγματικά σε πάρα πολύ κόσμο, περνάς καλά, τρως αρκετά καλά, σε σέβονται πραγματικά και… Δεν είναι αυτά αρκετά?

Συμπληρώνουν 20 χρόνια λειτουργίας και ελπίζω να συνεχίσουν εν μέσω κρίσης χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα και στους κανόνες τους.

Κολοκοτρώνη 35, Πλ. Κεφαλαρίου

210 6233947-8