ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ BARBEQUE CLUB

Meat Restaurants

Φραγκοπούλου 22 & Μ. Μπότσαρη, Κ. Κηφισιά [Χάρτης]
  210 8076680 - 6976977888

Εστιατόριο-ταβέρνα αφιερωμένο στο κρέας. Σάββατο και μεσημέρι. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Είχα περίπου 5 χρόνια να επισκεφθώ τον Τηλέμαχο bbq club, από τον χειμώνα του 2010 αν θυμάμαι καλά. Σε μια συγκυρία της τότε εποχής και με νωπή την είσοδο της Ελλάδας στο πρώτο μνημόνιο, η επιχείρηση είχε τότε εισάγει κάποια prefixed menu με wine pairing, σε ομολογουμένως δελεαστικές τιμές, συνδυαζόμενα με κάποια live από γκρουπάκια σε funk, swing και jazz διάθεση. Προσπαθούσε στα μέτρα του δυνατού να πιάσει τον παλμό της εποχής και να προσφέρει μια ολοκληρωμένη εμπειρία στους πελάτες της. Θυμάμαι ότι γενικά είχαμε περάσει υπέροχα.

Είναι αλήθεια ότι πριν την νέα επίσκεψή μου, με προβλημάτισε λίγο η χαμηλή απόδοση του εστιατορίου εδώ στο site. Δεν μπορούν να αγνοηθούν τόσο οι χαμηλές βαθμολογίες, όσο και η έλλειψη ''φρέσκων'' κριτικών από έμπειρους χρήστες. Εκτιμώ ότι μερίδιο ευθύνης ίσως φέρει και η ίδια η επιχείρηση και πιθανόν η υπερπροβολή της στα ΜΜΕ που ασχολούνται με την εστίαση, αλλά εγώ θα κάνω και λίγο τον ''συνήγορο του διαβόλου'' (ως προς τις κριτικές ορισμένων χρηστών). Έχω γράψει και παλιότερα, ότι για να κρίνεις σφαιρικά ως πελάτης μια επιχείρηση εστίασης, πρέπει να έχεις και μερικές στοιχειώδεις παραστάσεις στην ζωή σου.

Αν αυτές περιορίζονται σε ταχυφαγεία, σουβλατζίδικα και στις ταβέρνες ''τύπου Μπάρμπα Κώτσου'', τότε μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ήρθες να κάνεις στον Τηλέμαχο. Ο λόγος είναι πολύ απλός. Ο ανήσυχος ιδιοκτήτης του Τηλέμαχου είναι εδώ και πολλά χρόνια σε άλλο επίπεδο, προσπερνώντας την ''κακοποιημένη'' ταβερνίσια μοσχαρίσια μπριζόλα, το καρβουνιασμένο μπιφτέκι και τα λοιπά ''συμπαραμαρτούντα'' και χαράσσει τον δικό του ξεχωριστό, ίσως και λίγο μοναχικό δρόμο προς την ''κρεατολαγνεία''. Όσοι λοιπόν μπορούν να το αντιληφθούν και να προσεγγίσουν τι πραγματικά πρεσβεύει ο Τηλέμαχος, τρώνε και περνάνε μια χαρά. Οι υπόλοιποι καλό θα ήταν να επιστρέψουν στα σουβλατζίδικα και στον Μπάρμπα Κώτσο. Θα σταματήσουν να γκρινιάζουν και θα κάνουν και οικονομία στην τσέπη τους. Είναι όμως όλα τόσο ρόδινα; Για να δούμε πως έχει η σημερινή κατάσταση.

Σάββατο 11 Ιουλίου 2015, ώρα 21:30, άτομα 2, με τηλεφωνική κράτηση που προηγήθηκε.

Ο χώρος του 2010 με είχε αφήσει άφωνο. Αυξημένες δόσεις κιτς, σε συνδυασμό με μια ακατανόητη, gothic, βαριά, κατανυκτική ατμόσφαιρα. Επειδή υπάρχουν προτοποθετημένα ηχεία στους τοίχους για τα live events, είχα την εντύπωση ότι τώρα θα πεταχτεί στην ''πίστα'' ο Πανταζής και θα πει με τον δικό του τρόπο ''όλα τα μώρα στην πίστα'', θα ανοίξουν οι σαμπάνιες και θα ανάψουν τα πούρα Cohiba. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν συνέβαινε, αλλά το μυαλό ''ταξίδευε'' προς τα εκεί.

Η ανακαίνιση που προφανώς μεσολάβησε, με μικρές όμως επεμβάσεις, έκανε τον χώρο ομορφότερο και λίγο πιο ανάλαφρο στο μάτι. Τα στοιχεία που εξακολουθούν να μην μου αρέσουν, είναι οι μπαρόκ πολυέλαιοι και τα ανάλογα φωτιστικά σώματα στους τοίχους, οι ''λεοπάρ-τιγρέ'' δερμάτινες καρέκλες και οι αισθητικά ''βαριές'' κόκκινες κουρτίνες στην είσοδο. Η κατάσταση βελτιώνεται αισθητά προς το καλύτερο στον καταπράσινο κήπο. Μπορεί να μην είναι ο καλύτερος που έχω δει, αλλά σίγουρα είναι σωστά φωτισμένος, με σωστή κατανομή τραπεζιών που εγγυώνται το privacy των πελατών και συγκρινόμενος με τον εσωτερικό χώρο η κατάσταση είναι σαφώς πολύ πιο ευχάριστη.

Την βραδιά της επίσκεψης μας το μαγαζί είχε πληρότητα περίπου στο 50 με 60%, χαμηλή για Σαββατόβραδο. Εξυπηρετούσαν μια σερβιτόρα και ένας σερβιτόρος, ντυμένοι και οι δύο με casual ''στολή'' της επιχείρησης. Mας ανέλαβε η σερβιτόρα, η οποία ήταν ευγενική, φιλική, πρόσχαρη, πελατοκεντρική, αποκτώντας σταδιακά μια πολύ ευχάριστη επαφή μαζί μας. Θα της προσάψω μόνο ένα φάουλ. Προκειμένου να διευκολυνθούμε στην παραγγελία μας, την ρώτησα ποιά από τα πιάτα που αναγράφονται στο menu δεν είναι διαθέσιμα. Εκείνη μάλλον από υπερβάλλον ζήλο, περισσότερο μας μπέρδεψε, παρά μας βοήθησε, μιας και τα μη διαθέσιμα πιάτα μας τα ''ξεφούρνιζε'' σε δόσεις. Κατά τα λοιπά μπορώ να πω ότι ήταν επαρκής στα καθήκοντά της, βοηθούμενη ίσως και από την χαμηλή πληρότητα της βραδιάς. Με τον σερβιτόρο δεν ήρθαμε σε επαφή, παρατήρησα όμως ότι η εμφάνιση του ήταν λίγο ''εναλλακτική'' και περισσότερο έμοιαζε με ραδιοφωνικό παραγωγό rock εκπομπής και όχι με σερβιτόρο σε trendy resto της Ν. Κηφισιάς. Στο τέλος του δείπνου μας ο ιδιοκτήτης μας προσέγγισε και μας ρώτησε τις εντυπώσεις μας.

Η κάρτα του menu είναι λογικής εκτάσεως και εκτιμώ ότι είναι ο κύριος λόγος επίσκεψης στον Τηλέμαχο. Είναι εμφανής μια στροφή σε μια πιο μαγειρευτή κουζίνα, με προτάσεις που δεν περνούν απαρατήρητες. Οι φίλοι της σχάρας μην ανησυχείτε. Και την σπαλομπριζόλα σας και το φιλέτο chateaubriand θα βρείτε να φάτε. Είμαι όμως σίγουρος ότι θα σας ''μαγνητίσουν'' προτάσεις όπως ο τράγος βουνίσιος στη γάστρα με λιγκουίνι, οι παπαρδέλες με βοδινό ραγού, τα μοσχαρίσια κότσια με σάλτσα από ασύρτικο σαντορίνης, το αρνάκι με σάλτσα εσπεριδοειδών και πλιγούρι, ανέφερα μόνο ορισμένα πιάτα που απέσπασαν την δική μου προσοχή.

Οι τιμές μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη. Εντάξει οι σπαλομπριζόλες και το chateaubriand είναι τα ακριβότερα πιάτα και τιμώνται στα 25 και 28€ αντίστοιχα (όχι απαγορευτικά), οι δε περισσότερες λοιπές προτάσεις περί τα 15 με 18€. Η wine list επαρκής, με προτάσεις εγχώριες και εισαγωγής για κάθε πορτοφόλι.

Δοκιμάσαμε:
-Μια απλή κλασσική πράσινη σαλάτα με ρόδι και dressing πορτοκαλιού.

-Ταρτάρ μοσχαρίσιου φιλέτου. Η σερβιτόρα μας διαβεβαίωσε ότι σερβίρεται χωρίς το ωμό αυγό (στην κορυφή του ''κρεάτινου πύργου'') και έτσι λάβαμε το ''πράσινο φώς'' για να το παραγγείλουμε. Το κρέας ήταν υψηλής ποιότητας, νόστιμο, τρυφερό και ''καλοδουλεμένο'', με αξιόλογο food styling.

-Παπαρδέλες με βοδινό ραγού για την γυναίκα μου. Μια ρουστίκ, μαμαδίσια δημιουργία, υψηλού επιπέδου. Έκλεισα τα μάτια μου και θυμήθηκα εκείνο το αξέχαστο ίδιο πιάτο, που δοκίμασα πριν κάποια χρόνια σε (αειθαλές) Ιταλικό resto της Θεσσαλονίκης, που βάζει κάτω εύκολα πολλά αντίστοιχα Αθηναϊκά. Ο Τηλέμαχος το κόντραρε στα ίσια, χάνοντας την νίκη στις λεπτομέρειες, ίσως μόνο στο επίπεδο του al dente.

-Και φτάνουμε σε εμένα, ο οποίος αν καταλάβατε από τα έως τώρα γραφόμενα μου, πήγα τελείως ''στοχευμένα'' με σκοπό να απολαύσω αυτό το πολυδιαφημισμένο πιάτο που λέγεται τράγος με λιγκουίνι. Όμως ο φουκαράς ο τράγος απουσίαζε από το menu της ημέρας και b plan δυστυχώς δεν προνόησα να έχω. Ξανακοίταξα τον κατάλογο και μετά από περίσκεψη και μάλλον απογοητευμένος, κατέληξα στο burger. Μέσα μου έλεγα, πας καλά ήρθες στον Τηλέμαχο για να φας burger; Και όμως φίλοι μου έστω και κατά λάθος δικαιώθηκα, διότι ήταν μια γευστική βόμβα, που όμοια της δεν έχω δοκιμάσει. Προσεγμένη παρουσίαση, αξιόλογα συστατικά, ωραίες τηγανιτές πατάτες και ψωμάκι, όλα πήγαν κατ' ευχή. Βρήκα και ένα μικρό ψεγάδι, το παρήγγειλα medium και ήρθε medium well.

-Ένα μπουκάλι αξιόλογο και πολύ ευχάριστο πολυποικιλιακό κόκκινο κρασί ιδιωτικής εμφιάλωσης, με την πρωτότυπη ονομασία ''Telemachos exclusive αντίδοτο στην κρίση'', σερβιρισμένο στην σωστή θερμοκρασία. Τιμή στα 13€.

Check please. Στα 69€ με απόδειξη

Κατέληξα ότι:
Πιθανόν στο διπλανό τραπέζι να τρώει ο κ. Νεοπλουτίδης, στο παραδιπλανό η κ. Πλουσιοπούλου και αντικριστά σας κάποιος (ψευτο)celebrity ή κάποια tv persona. Έξω στο πεζοδρόμιο σίγουρα θα τους περιμένουν παρκαρισμένα τα τετρακίνητα ''θηρία'' τους. Μην σας χαλάσει το concept και μην ξενερώσετε, διότι είσαστε υποψιασμένοι για αυτό. Εκεί πήγατε για να φάτε ιδιαίτερα και από τα λεγόμενα μου καταλάβατε ότι αυτό μάλλον θα συμβεί.

Όλες οι νεοκρεατερί παίζουν πάνω κάτω στο ίδιο concept. Πικάνιες, ταλιάτες, t-bone, new york steaks, όλα αυτά τα ''πολυφορεμένα''. Ο Τηλέμαχος εξελίχθηκε και έχει πάει το παιχνίδι αλλού, προτείνοντας μια διαφορετική ''χασάπικη κουζίνα'', με ''avant garde'' κρέατα. Βλέπω λοιπόν μια επιχείρηση η οποία δεν διστάζει να πρωτοπορεί, να τολμά το διαφορετικό και να εξελίσσεται. Δεν θα μακρηγορήσω, κλείνοντας θα πω ότι προσωπικά βρίσκω το concept πολύ ενδιαφέρον και τις (χαμηλές) βαθμολογίες ορισμένων προηγούμενων χρηστών, ανακόλουθες ως προς την ποιότητα της επιχείρησης. Ίσως είναι λίγο παλιότερες κριτικές και αφορούν την περίοδο που λεφτά υπήρχαν, γιατί τώρα σαφώς τελείωσαν. Αν δε απουσίαζαν και οι λίγες διακοσμητικές ''υπερβολές'' του εσωτερικού χώρου, το όλο ''πακέτο'' θα ήταν πιο φιλικό προς τον πελάτη.

Υ. Γ Έχω την εντύπωση ότι τα prefixed menu με ελκυστικό VFM και τα live γκρουπάκια συνεχίζονται κυρίως τα ΠΣΚ. Δείτε στο φατσοβιβλίο εκεί μάλλον θα βγάλετε άκρη.

Πήγαμε 4 άτομα χθες.

Ο χώρος πολυτελής και όμορφος.

Το προσωπικο ευγενεστατο και ενημερωμένο.

Παραγγειλαμε:
1 πικανια
1 τραγο με λιγκουινι
1 μάγουλα μοσχαρισια στη γαστρα
1 μοσχάρι με ζυμαρικά
1 σαλάτα
1 μπουκάλι κρασί δικης τους παραγωγής

Σε γεύση μας εντυπωσίασε ο τραγος ο οποίος δε μυριζε καθόλου και τα Μοσχαρισια μάγουλα τα οποία ήταν υπέροχα.

Μας απογοήτευσε η πικανια η οποία ήταν σκληρή (με το ζόρι μασιωταν) και μυριζε άσχημα (σα κάτι Μοσχάρια απο το σουπερμάρκετ). Επίσης και η εικόνα του πιάτου δεν έλεγε κάτι (μερικά διασπαρτα γκρι - σαν βραστο - κόμματια μοσχαρισιου κρέατος.

Πληρώσαμε 90 ευρώ. Δεν τα λες ούτε παρα πολλά ούτε λίγα.

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Έχοντας δοκιμάσει αρκετές φορές ολα τα πιάτα απο την ΚΙΒΩΤΟ, έψαχνα μια διαφορετική πρόταση για νόστιμο και ποιοτικό κρέας (Το BASE GRILL το έχω ξεγράψει πολύ καιρό πίσω). Μου είχαν προτείνει το ΤΗΛΕΜΑΧΟ BBQ CLUB αλλά οι κριτικές με αποθάρρυναν μέχρι που διάβασα την κριτική του mavtasos και είπα να δοκιμάσω.

Αποκάλυψη, οι άνθρωποι λατρεύουν το κρέας, είναι γι' αυτούς οτι τα χρώματα για τους ζωγράφους, η κύρια ύλη της τέχνης τους. Σου δίνεται η εντύπωση, οτι τα πιάτα δεν παρασκευάζονται απλά για να σερβιριστούν προκειμένου να χορτάσουν με εύγευστο τρόπο την πείνα σου αλλα ετοιμάζονται για να σε μυήσουν σε μια καινούρια γευστική εμπειρία. Μοναδική προϋπόθεση, γευστικοί κάλυκες χωρίς προκαταλήψεις.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, Πέμπτη 17/9, δυο άτομα χωρίς κράτηση. Πρώτη εντύπωση μπερδεμένη, το μαγαζί άδειο, ο έξω χώρος πολύ όμορφος με ευρύχωρα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, αναπαυτικές καρέκλες προσεγμένα σερβίτσια. Ο μέσα χώρος δεν νομίζω οτι είναι το ίδιο καλός κρίνοντας απο τους πολυελαίους στους τοίχους (δεν τον επισκέφθηκα). Οπότε το 4/4 αφορά αποκλειστικά την αυλή.

Το σέρβις ευγενικό, φιλικό και χωρίς καθυστερήσεις, βέβαια είχε μόνο δυο τραπέζια να εξυπηρετήσει. Φρόντιζε πάντα να υπάρχει οπτική επαφή με τα τραπέζια, σωστό και επαγγελματικό.

Την στιγμή της παραγγελίας ήρθε η μεγάλη απογοήτευση της βραδιάς, δεν υπήρχε η σπλήνα γεμιστή. Είχα πιστέψει οτι μετά απο 30+ χρόνια θα ξαναδοκίμαζα αυτό το υπέροχο πιάτο αλλά φευ.... Με διαβεβαίωσαν οτι προς το χειμώνα θα ξαναέχω την ευκαιρία μου.

Πήραμε λοιπόν,

Αμπελόφυλλα με ρύζι και μυρωδικά (ντολμαδάκια), οχι κάτι το ιδιαίτερο, θα ήθελα με λίγο πιο όξινη γεύση την γέμιση.

Καλαμπόκι ψητό με φέτα, φρέσκο, ψημένο στην σχάρα, γλυκό καλαμπόκι με πικάντικη φέτα και μυρωδικά. Πολύ καλό.

Μπούτι κόκορα, χωρίς κόκκαλο, ψητό. Νόστιμο και ζουμερό. Μαζί με τον κόκορα ζητήσαμε και μια μερίδα πατάτες τηγανιτές. Μας ήρθε μια γαβάθα (κυριολεκτικά) απο φρεσκοτηγανισμένες (οχι ξαναζεσταμένες που δυστυχώς ολο και πιο πολύ συναντάμε) και πεντανόστιμες πατάτες.

Τράγος στην γάστρα με λιγκουίνι. Υπέροχο πιάτο, σιγοψημένο κρέας στην γάστρα με φρέσκια ντομάτα και μυρωδικά (και λίγη ζάχαρη ισως??). Η σάλτσα ήταν λίγο γλυκιά και έδενε τέλεια με την ιδιαίτερη, οχι όμως τόσο έντονη, γεύση του κρέατος. Μην ανησυχείτε δεν μύριζε "τραγίλα", τόσο ο μάγειρας όσο και αυτός που έσφαξε και έγδαρε το κρέας ηξέραν καλά πως να το μεταχειριστούν. Τα λιγκουίνι πολύ σωστά βρασμένα (πολλά ιταλικά θα ζήλευαν το βράσιμο τους).

Κόκκινο κρασί, δική τους εμφιάλωσης, αξιοπρεπέστατο.

Στο τραπέζι φέρνουν ψημένο ψωμί έξυπνα κομμένο και νερό βρύσης.

Ούτε κάν δεν μου πέρασε απο το μυαλό για γλυκό, ήθελα να κρατήσω την γεύση του φαγητού οσο πιο πολύ μπορούσα.

Για τα παραπάνω 65 ευρώ μαζί με το κρασί των δεκατριών ευρώ. Μια χαρά.

Αγαπητέ mavtasos ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την παρότρυνση.

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε σαββατο βραδυ,2 ατομα. Μας υποδεχτηκαν με ευγενια κ μας εξυπηρετησαν αμεσα χωρις να εχουμε κρατηση. Ο χωρος λιγο βαρυς, αρκετα μπαροκ αλλα οκ δεν θα το αγοράσουμε.

Στα βασικα τωρα, παραγγειλαμε 2 πιατα σαν ορεκτικα κ την σαλατα αρχικα ήρθαν αμεσα κ ήταν εξαιρετικα, γαρδούμπα κ χειροποιητο λουκανικο, απο την πρώτη δοκιμή αντιλαμβανεσαι τα πρωτης ποιοτητας υλικά που χρησιμοποιει ο σεφ κατι που φυσικα δεν βρισκεις σε μια κρεατοταβερνα επειτα ηρθαν τα κυριως σουβλακι αρνι κ μπιφτεκι χωρις ψωμι απλα τελεια.. το αρνί μαριναρισμενο φοβερα μαλακο κ το μπιφτεκι ζουμερο κ χορταστικο.

συνοδευτικα πήραμε πατατες τηγανητες αψογες χωρίς τα απαισια λαδια που συνηθως σερβιρονται παντου.

Ποτα προτιμησαμε μπυρες ωστοσο ο καταλογος με τα κρασια τους ειναι πολυ προσεγμενος. τελος πήραμε 2 γλυκα τζιζκεικ κ πανακοτα σοκολατας οτι πρεπει μετα απο κρεατοφαγια.

Απολογισμός: 72 ευρω, ικανοποιητικο κοστος για την ποιοτητα κ την ποσοτητα αυτού που φαγαμε! Σιγουρα θα ξαναεπισκεφτουμε το bbc Τηλεμαχος κ το προτεινω σε όσους θέλουν κατι διαφορετικό στο κρέας συγκριτικά με αυτο που προσφέρουν οι κλασσικες ταβερνες.