Εστιατόριο-ταβέρνα αφιερωμένο στο κρέας. Σάββατο και μεσημέρι. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Δευτέρα κλειστά.

02 Νοε 2015

Πήγαμε 4 άτομα χθες.

Ο χώρος πολυτελής και όμορφος.

Το προσωπικο ευγενεστατο και ενημερωμένο.

Παραγγειλαμε:
1 πικανια
1 τραγο με λιγκουινι
1 μάγουλα μοσχαρισια στη γαστρα
1 μοσχάρι με ζυμαρικά
1 σαλάτα
1 μπουκάλι κρασί δικης τους παραγωγής

Σε γεύση μας εντυπωσίασε ο τραγος ο οποίος δε μυριζε καθόλου και τα Μοσχαρισια μάγουλα τα οποία ήταν υπέροχα.

Μας απογοήτευσε η πικανια η οποία ήταν σκληρή (με το ζόρι μασιωταν) και μυριζε άσχημα (σα κάτι Μοσχάρια απο το σουπερμάρκετ). Επίσης και η εικόνα του πιάτου δεν έλεγε κάτι (μερικά διασπαρτα γκρι - σαν βραστο - κόμματια μοσχαρισιου κρέατος.

Πληρώσαμε 90 ευρώ. Δεν τα λες ούτε παρα πολλά ούτε λίγα.

22 Σεπ 2015

Έχοντας δοκιμάσει αρκετές φορές ολα τα πιάτα απο την ΚΙΒΩΤΟ, έψαχνα μια διαφορετική πρόταση για νόστιμο και ποιοτικό κρέας (Το BASE GRILL το έχω ξεγράψει πολύ καιρό πίσω). Μου είχαν προτείνει το ΤΗΛΕΜΑΧΟ BBQ CLUB αλλά οι κριτικές με αποθάρρυναν μέχρι που διάβασα την κριτική του mavtasos και είπα να δοκιμάσω.

Αποκάλυψη, οι άνθρωποι λατρεύουν το κρέας, είναι γι' αυτούς οτι τα χρώματα για τους ζωγράφους, η κύρια ύλη της τέχνης τους. Σου δίνεται η εντύπωση, οτι τα πιάτα δεν παρασκευάζονται απλά για να σερβιριστούν προκειμένου να χορτάσουν με εύγευστο τρόπο την πείνα σου αλλα ετοιμάζονται για να σε μυήσουν σε μια καινούρια γευστική εμπειρία. Μοναδική προϋπόθεση, γευστικοί κάλυκες χωρίς προκαταλήψεις.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, Πέμπτη 17/9, δυο άτομα χωρίς κράτηση. Πρώτη εντύπωση μπερδεμένη, το μαγαζί άδειο, ο έξω χώρος πολύ όμορφος με ευρύχωρα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, αναπαυτικές καρέκλες προσεγμένα σερβίτσια. Ο μέσα χώρος δεν νομίζω οτι είναι το ίδιο καλός κρίνοντας απο τους πολυελαίους στους τοίχους (δεν τον επισκέφθηκα). Οπότε το 4/4 αφορά αποκλειστικά την αυλή.

Το σέρβις ευγενικό, φιλικό και χωρίς καθυστερήσεις, βέβαια είχε μόνο δυο τραπέζια να εξυπηρετήσει. Φρόντιζε πάντα να υπάρχει οπτική επαφή με τα τραπέζια, σωστό και επαγγελματικό.

Την στιγμή της παραγγελίας ήρθε η μεγάλη απογοήτευση της βραδιάς, δεν υπήρχε η σπλήνα γεμιστή. Είχα πιστέψει οτι μετά απο 30+ χρόνια θα ξαναδοκίμαζα αυτό το υπέροχο πιάτο αλλά φευ.... Με διαβεβαίωσαν οτι προς το χειμώνα θα ξαναέχω την ευκαιρία μου.

Πήραμε λοιπόν,

Αμπελόφυλλα με ρύζι και μυρωδικά (ντολμαδάκια), οχι κάτι το ιδιαίτερο, θα ήθελα με λίγο πιο όξινη γεύση την γέμιση.

Καλαμπόκι ψητό με φέτα, φρέσκο, ψημένο στην σχάρα, γλυκό καλαμπόκι με πικάντικη φέτα και μυρωδικά. Πολύ καλό.

Μπούτι κόκορα, χωρίς κόκκαλο, ψητό. Νόστιμο και ζουμερό. Μαζί με τον κόκορα ζητήσαμε και μια μερίδα πατάτες τηγανιτές. Μας ήρθε μια γαβάθα (κυριολεκτικά) απο φρεσκοτηγανισμένες (οχι ξαναζεσταμένες που δυστυχώς ολο και πιο πολύ συναντάμε) και πεντανόστιμες πατάτες.

Τράγος στην γάστρα με λιγκουίνι. Υπέροχο πιάτο, σιγοψημένο κρέας στην γάστρα με φρέσκια ντομάτα και μυρωδικά (και λίγη ζάχαρη ισως??). Η σάλτσα ήταν λίγο γλυκιά και έδενε τέλεια με την ιδιαίτερη, οχι όμως τόσο έντονη, γεύση του κρέατος. Μην ανησυχείτε δεν μύριζε "τραγίλα", τόσο ο μάγειρας όσο και αυτός που έσφαξε και έγδαρε το κρέας ηξέραν καλά πως να το μεταχειριστούν. Τα λιγκουίνι πολύ σωστά βρασμένα (πολλά ιταλικά θα ζήλευαν το βράσιμο τους).

Κόκκινο κρασί, δική τους εμφιάλωσης, αξιοπρεπέστατο.

Στο τραπέζι φέρνουν ψημένο ψωμί έξυπνα κομμένο και νερό βρύσης.

Ούτε κάν δεν μου πέρασε απο το μυαλό για γλυκό, ήθελα να κρατήσω την γεύση του φαγητού οσο πιο πολύ μπορούσα.

Για τα παραπάνω 65 ευρώ μαζί με το κρασί των δεκατριών ευρώ. Μια χαρά.

Αγαπητέ mavtasos ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την παρότρυνση.

07 Οκτ 2015

Επισκεφτηκαμε σαββατο βραδυ,2 ατομα. Μας υποδεχτηκαν με ευγενια κ μας εξυπηρετησαν αμεσα χωρις να εχουμε κρατηση. Ο χωρος λιγο βαρυς, αρκετα μπαροκ αλλα οκ δεν θα το αγοράσουμε.

Στα βασικα τωρα, παραγγειλαμε 2 πιατα σαν ορεκτικα κ την σαλατα αρχικα ήρθαν αμεσα κ ήταν εξαιρετικα, γαρδούμπα κ χειροποιητο λουκανικο, απο την πρώτη δοκιμή αντιλαμβανεσαι τα πρωτης ποιοτητας υλικά που χρησιμοποιει ο σεφ κατι που φυσικα δεν βρισκεις σε μια κρεατοταβερνα επειτα ηρθαν τα κυριως σουβλακι αρνι κ μπιφτεκι χωρις ψωμι απλα τελεια.. το αρνί μαριναρισμενο φοβερα μαλακο κ το μπιφτεκι ζουμερο κ χορταστικο.

συνοδευτικα πήραμε πατατες τηγανητες αψογες χωρίς τα απαισια λαδια που συνηθως σερβιρονται παντου.

Ποτα προτιμησαμε μπυρες ωστοσο ο καταλογος με τα κρασια τους ειναι πολυ προσεγμενος. τελος πήραμε 2 γλυκα τζιζκεικ κ πανακοτα σοκολατας οτι πρεπει μετα απο κρεατοφαγια.

Απολογισμός: 72 ευρω, ικανοποιητικο κοστος για την ποιοτητα κ την ποσοτητα αυτού που φαγαμε! Σιγουρα θα ξαναεπισκεφτουμε το bbc Τηλεμαχος κ το προτεινω σε όσους θέλουν κατι διαφορετικό στο κρέας συγκριτικά με αυτο που προσφέρουν οι κλασσικες ταβερνες.

Φραγκοπούλου 22 & Μ. Μπότσαρη, Κ. Κηφισιά

210 8076680 - 6976977888