Εστιατόριο με ποικιλία ψαριών και θαλασσινών. Και μεσημέρι.

11 Φεβ 2017

Η πρώτη μου εμπειρία με το Καστελόριζο ήταν τη δεκαετία του 1980, στη Θησέως. Δεν ήταν από τις πιο θετικές, αλλά πέρασαν πολλά χρόνια και πολύ νερό στο αυλάκι. Τα πάντα ρει και τα εστιατόρια βελτιώνονται ή χειροτερεύουν. Ευτυχώς αυτό σαφώς βελτιώθηκε, χωρίς θεαματικές εξελίξεις στον θέμα "χώρος". Πήγαμε στο κατάστημα της Νέας Κηφισσιάς. Παρά το φως της ημέρας ο χώρος ήταν δραματικά σκοτεινός και πληκτικός και τα ηλεκτρικά φώτα αναιμικά. Η συμβολή ενός επαγγελματία διακοσμητή θα βοηθούσε πολύ...

Ο Κλειστός με τζαμαρίες υπαίθριος, πιο φωτεινός, χώρος προοριζόταν για τους καπνιστές κι έτσι δεν μείναμε εκεί. Στο εσωτερικό υπήρχε μιά τζαμαρία με τζάμια μπογιατισμένα γκρίζα, όπως μας είπαν για να μην φαίνονται κάποια έργα που εκτελούνταν επ έξω. 'Αγαρμπη εμφάνιση αυτό το γκρίζο με τις πινελιές και να σκοτεινιάζει και τον χώρο. Ας ελπίσουμε ότι είναι προσωρινό. Η θέρμανση οριακή. Παραγγείλαμε τσιπούρα, καλαμαράκια, χταποδάκι, σαλάτα και μιά μακαρονάδα με λιγκουίνι και θαλασσινά.

Προς έπαινο του προσωπικού, ανταποκρίθηκαν στην παράκλησή μου να είναι καθαρισμένα τα θαλασσινά της μακαρονάδας και όχι με τα κελύφη. Ακόμη και οι γαρίδες ήταν εντελώς καθαρισμένες. Το φαγητό πολύ ικανοποιητικό. Η μακαρονάδα νόστιμη και... ατέλειωτη (τελικά τη μισή την πήραμε για τα γατιά αν και θα μπορούσε να καταναλωθεί... οιίκαδε! ). Ειδικά μιά νέα σαλάτα της οποία μας πρόσφεραν δείγμα, ήταν πολύ ενδιαφέρουσα: Λάχανο, σέλινο, σκόρδο, και καρότο (κάτι σαν πολίτικη πικάντικη) με ντρέσινγκ με βάση τη μουστάρδα, πού μάλλον περιείχε και δόση ζωμού από θαλασσινά.

Η τσιπούρα φρέσκια και εύγευστη με σωστό ψήσιμο. Το ίδιο νόστιμα τα τηγανητά baby καλαμάρια, χωρίς περίσσιο λάδι και το τρυφερό χταπόδι. Το σέρβις πολύ καλό με ελάχιστα ψεγάδια (Το τραπέζι δεν είχε αλατοπίπερο και λαδόξιδο κι έπρεπε να ψάχνουμε σε γειτονικά τραπέζια, όταν οι σερβιτόροι είχαν απομακρυνθεί και δεν τους βλέπαμε ούτε μας έβλεπαν. Μικρά, αλλά μετράνε για την άνεση του πελάτη... ). 'Οταν ρωτήσαμε αν έχουν κάποιο παυσίπονο για πονοκέφαλο μέλους της παρέας, μας έφεραν αμέσως Depon κι αυτό είναι θετικότατο.

Για τρία άτομα με τα παραπάνω εδαίσματα, με μιά μέτρια τσιπούρα 620 γρ. μοιρασμένη στα δύο, ένα καραφάκι ούζο, 1 κόλλα και μιά φιάλη μπύρα, (χωρίς κρασί) ο λογαριασμός ήταν €105. Κατά τη γνώμη μου πολύ υψηλός! (Η τσιπούρα χρεώθηκε €42,78).

Πλατάνων 2, Πλατεία Νέας Κηφισιάς

ΑΜΠΑΚΟΣ