Κουζίνα με βάση ελληνικές παραδοσιακές συνταγές. Κυριακή ανοιχτά μόνο το μεσημέρι.

04 Νοε 2016

…. Τα χρόνια πέρασαν, οι εποχές άλλαξαν, παντρεύτηκε, έκανε παιδιά, βολεύτηκε σε μια πολύ καλή δουλειά όχι αυτό που ήθελε, αλλά δεν είχε παράπονο. Παράπονο είχε, γιατί η μεγάλη του αγάπη ήταν τα τελευταία χρόνια αραγμένη στο υπόγειο του σπιτιού του. Η Lana άραζε νωχελικά στο ευρύχωρο γκαράζ, πάντα γυαλισμένη και έτοιμη να τον ακολουθήσει όποτε τη χρειαστεί. Μια φορά τον μήνα την έπαιρνε και ταξίδευε στα λιμανάκια της Βουλιαγμένης, πάντα την ίδια διαδρομή, μόνος ή με την οικογένεια.
Αυτό το Σάββατο η διαδρομή ήξερε ότι θα άλλαζε. Είχαν επέτειο και είχε αφήσει τα πάντα στη γυναίκα του. Ήξερε ότι προτιμούσε τα Βόρεια.
- Είσαι έτοιμος;
- Έτοιμος. Είχε ήδη φορέσει το αγαπημένο του ξεβαμμένο jean, το πουκάμισο το καρό και τα φοβερά τα παπούτσια τα δίχρωμα σαν και αυτά που φορούσε ο Fred Astaire όταν χόρευε με τη Cyd Charisse.
- Θα μας πάει η Lana;
- Ποτέ δεν μας έχει προδώσει καλή μου, της είπε καθώς παρατηρούσε το αέρινο ασπρόμαυρο φόρεμα της.
Έστριψε το κλειδί στην Chevy, άκουσε τον κινητήρα να ανεβάζει γλυκά στροφές, έβαλε στο κασετόφωνο το ‘’Love Potion No 9’’ στην πρώτη εκτέλεση των Clovers, γιατί του άρεσε να ακούει τον Harold Winley να λέει με την χαρακτηριστική μπάσα φωνή του την ατάκα‘’I took a drink’’ και ξεκίνησαν για Πολιτεία.
Ακολούθησε την κλασσική διαδρομή από την Κηφισίας, που ήταν πιο άνετη παρά τα παραπάνω χλμ, σε σχέση με την διαδρομή των Μελισσίων.
- Θα πάμε σε κάτι πολύ καλό αντάξιο της ημέρας, του είπε χαμογελαστά, αν και ήξερε ότι είχε καταλάβει τον προορισμό. Είχαν άλλωστε πάει 3-4 φορές από την εποχή που λεγόταν ‘’Κιούπια’’. Αν και δεν του άρεσε όλο αυτό το αλισβερίσι των σερβιτόρων και η περισσή πολυτέλεια, λάτρευε την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα.
Το είδε από μακριά, σκαρφαλωμένο στο πάνω μέρος της πλατείας. Διέσχισε με προσοχή το μικρό δρομάκι αριστερά του κολυμβητηρίου και έφτασε στο ευρύχωρο parking. Πάρκαρε σε σημείο που δεν ενοχλούσε, έσβησε ευλαβικά τον V8 κινητήρα, χαμογέλασε στον παρκαδόρο και κλείνοντας του το μάτι, πήρε μαζί του τα κλειδιά της Lana’s. Είχε τις παραξενιές του, δεν υπήρχε περίπτωση να του τα αφήσει.
Μπαίνοντας στον χώρο, περπάτησε σιγά –σιγά για να απολαύσει τον υπέροχο πέτρινο λαβύρινθο - κελάρι, τα όμορφα επιδαπέδια φαναράκια με τα αναμμένα κεριά εκατέρωθεν, τις φιάλες των κρασιών που παλαίωναν στην υγρασία του χώρου, τις ψηλές ξύλινες ανθοστήλες. Στο τέλος του διαδρόμου τους περίμενε ο δίσκος με το καλωσόρισμα στον χώρο. Αποστάγματα τσίπουρου και μαστίχας και ένα μπολ ελίτσες. Μύρισε τα αρώματα που έβγαζε το τσίπουρο, κατέβασε 2 μιας και η γυναίκα του δεν έπινε και μπήκε στο εσωτερικό του μαγαζιού.
- Σε παρακαλώ, μην κάνεις σχόλια για τους σερβιτόρους του μαγαζιού.
Και ήταν αλήθεια. Τον εκνεύριζε το πλήθος του προσωπικού που διέθετε ο χώρος. Άλλος να σε υποδεχθεί, άλλος να σε οδηγήσει στο τραπέζι σου, άλλος να σερβίρει τα ποτά, άλλος να πάρει παραγγελία και να φέρει τα φαγητά.
- Ο μπαμπάς είναι cool, δεν πρόκειται να κάνει σχόλιο, μου μοιάζει, απάντησε ο μικρός του γιός.
Στο αριστερό του εσωτερικού χώρου, ήταν με στρατιωτική πειθαρχία τοποθετημένα, φρέσκα λαχανικά, φρούτα, βαζάκια με γλυκά του κουταλιού, λάδια και μυρωδικά, αποστάγματα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Τα τραπέζια στρωμένα όλα στα λευκά με τα σερβίτσια όμορφα τοποθετημένα, όλα αψεγάδιαστα.
Τους οδήγησαν σε ένα όμορφο τραπέζι στην μέση της αυλής- βεράντας με θέα πιάτο όλο το λεκανοπέδιο. Έτρωγες, έβλεπες, και ηρεμούσες.
Η βεράντα θύμιζε πλατεία χωριού με τους 2 γερο – πλάτανους να αφήνουν την σκιά τους σε όλο τον χώρο. Πέτρινες καμάρες, ξύλινη πέργκολα στην μια πλευρά, μεγάλες πέτρινες γλάστρες με πολύχρωμα άνθη, αναρριχητικά φυτά και μπόλικη πρασινάδα.
Ο χώρος αποπνέει έντονα ρομαντισμό. Γήινα χρώματα, κλασική ελληνική ομορφιά, υπέροχο περιβάλλον που θυμίζει πλατεία ορεινού ή ακόμα και νησιωτικού χωριού αν παρατηρήσεις τις μπλε πόρτες και παράθυρα στο πάνω μέρος του χώρου. Μοναδική παραφωνία το σιντριβάνι με τον μικρό οβελίσκο στη μέση, το οποίο ήταν κατ’ εικόνα των σιντριβανιών που είχε συναντήσει στον εξωτερικό χώρο από τζαμιά.
Την άφησε να διαλέξει το μενού. Άλλωστε ήξερε ότι οι επιλογές για να γευτείς τα πλούσια αρώματα της Ελληνικής γης ήταν το concept μενού των 14 ή 24 πιάτων.
Προς τιμή του, ο σερβιτόρος δεν τους άφησε να πάρουν έξτρα πιάτο για τον μικρό τους γιό, θα χόρταινε άνετα με ότι ερχόταν στο τραπέζι.
Αυτός διάλεξε το κρασί. Μια παγωμένη ‘’Βίβλια Χώρα’’ με πλούσια δροσιστική γεύση και έντονα φρουτώδη αρώματα, που αφού κύλισε στα ποτήρια τους από έναν από τους σερβιτόρους, στη συνέχεια δροσιζόταν μέσα στην σαμπανιέρα, της οποίας ο πάγος άλλαζε όταν έλιωνε.
Στην αρχή ήρθε σε πήλινο κλειστό σκεύος η μανιταρόσουπα. Σερβιρίστηκε ευλαβικά από άλλον σερβιτόρο. Ζεστή, σωστά χυλωμένη, με 2-3 είδη ψιλοκομμένα μανιτάρια και αρκετά μυρωδικά, έβγαζε ένα μεθυστικό άρωμα.
Τα ψωμάκια ήρθαν και αυτά ζεστά αλλά λίγα. Μια πίτα κομμένη, ένα ελιόψωμο και ένα ψωμί με βάση το καλαμπόκι. Άνετα χρειάστηκαν και άλλο, το οποίο ζήτησαν και δεν χρεώθηκε.
Σειρά πήραν οι σαλάτες και οι αλοιφές.
Σαλάτα ‘’Ελαίας Γη’’ με ζουμερά ντοματίνια, χειροποίητα κριτσίνια, μικρά ντακάκια, ρόκα, σπανάκι και από πάνω δροσιστικό και ελαφρά όξινο και αλμυρό κατίκι Δομοκού.
Πύργος φτιαγμένος με όλα τα όσπρια της Ελλάδας, πιάτο γευστικό, δροσερό, και με πολύ καλή σύνθεση υλικών, μαζί με πολύ καλή κουκουναροσαλάτα, εξαφανίστηκαν άμεσα.
Η χειρουργική επέμβαση της μελιτζάνας έδωσε ένα υπέροχο αποτέλεσμα. Νέος σερβιτόρος, έφερε την καπνισμένη μελιτζάνα, την έσκισε με προσοχή, έβγαλε όλη την ψίχα και την ανακάτεψε με ελαιόλαδο, λίγο ξύδι, τριμμένη φέτα και μια μυστική παχύρευστη sauce. Μουγκρητά απόλαυσης ακούστηκαν και από τους 3 του τραπεζιού.
- Σ’ αρέσει μέχρι στιγμής;
- Ξέρεις ότι σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, οπότε δεν χρειαζόταν να ρωτήσεις.
- Η μαμά θέλει επιβεβαίωση, πετάχτηκε ο μικρός και της την έδωσε, χαϊδεύοντας τρυφερά το χέρι της.
- Τώρα θα έρθει η αγαπημένη σου πίτα. Δεν πρόλαβε να τελειώσει την πρόταση και κατέφθασε στο τραπέζι ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι κολοκυθόπιτα, εμπλουτισμένο με μικρή δόση φέτας και πράσου. Έκοψε ένα κομμάτι και το απόλαυσε αργά και βασανιστικά. Χαρακτηριστική ισορροπία γλυκού και αλμυρού.
Ο χαμογελαστός σερβιτόρος ξαναήρθε, μόλις ολοκλήρωσε και την τελευταία μπουκιά, λες και παρακολουθούσε από μακριά τα τεκταινόμενα του τραπεζιού.
- Άλλα 2 πιάτα για σας πριν πάμε στα κυρίως. Με μιας έπεσαν στο τραπέζι τα ζουμερά μοσχαρίσια μάγουλα θρονιασμένα πάνω σε πουρέ μελιτζάνας, ζουμερά κρεατένια, με μια αέρινη κόκκινη σάλτσα ίσα - ίσα για την γεύση.
Στο δεύτερο πιάτο ένα κομμάτι κρούστας αλατιού με γλυκοπατάτα. Νέα χειρουργική επέμβαση για να αποκαλυφθεί το σιγομαγειρεμένο στον ξυλόφουρνο γουρουνόπουλο το οποίο είχε ποτιστεί με μοσχάτο Λήμνου. Νέα μουγκρητά ικανοποίησης ξανά και ξανά.
- Μέχρι εδώ είμαι πλήρης από φαγητό. Ευχαριστώ, ήταν υπέροχα.
- Μπαμπά, δεν βλέπεις ότι δεν έχουμε φάει ακόμα τα κυρίως και τα γλυκά; Έρχονται και άλλα πιάτα.
Στο διάλειμμα για διαφημίσεις και συζήτηση επί παντός επιστητού, κατέφθασε πάλι ο γνωστός πλέον σερβιτόρος με 3 κολονάτα σφηνάκια γεμάτα με σορμπέ λεμόνι για να καθαρίσει η γεύση για την συνέχεια. Το ήπιε και το ευχαριστήθηκε περιμένοντας τι θα επακολουθήσει.
Η πιατέλα που στρογγυλοκάθισε στη μέση του τραπεζιού δεν έκρυβε κανένα μυστικό.
Κρέατα στη σχάρα χωρισμένα ευλαβικά στη μέση από τα κρέατα στον φούρνο. Πέριξ του πιάτου υπήρχαν ψημένα όσο χρειαζόταν λαχανικά και στρογγυλά κομμένες πατάτες με τρύπα στη μέση που θύμιζαν ψημένο μήλο ή ανανά.
Έκανε την καρδιά του πέτρα γιατί ήδη είχε φουσκώσει και ξεκίνησε να τρώει.
Και τι δεν έφαγε!!!!!
Νόστιμη και ζουμερή σπαλομπριζόλα χωρίς ίχνος ίνας, κρεατένια τριγωνικά μπιφτέκια μόσχου γεμιστά με κασέρι και φιστίκι Αιγίνης, εκπληκτικά και λιγωτικά μπιφτέκια στάκας, χοιρινή μπριζόλα αρωματισμένη με λογής- λογής βότανα, χοιρινό με γλυκοπατάτα, γουρουνόπουλο αφρός με σέσκουλα και σάλτσα από σινάπι και κάπαρη και αριστουργηματική φωλιά από ζύμη η οποία περιείχε καπνιστό γύρο και είχε λουστεί με sauce τυρί μετσοβόνε.
Άλλο ένα διάλειμμα για να απολαύσει τα αρώματα της ‘’Βίβλιας Χώρας’’ και να ατενίσει τον μεμακρυσμένο ορίζοντα που έφτανε μέχρι την Πειραϊκή θάλασσα. Η αναμονή δεν κράτησε για πολύ, καθώς όλα τα happy end κλείνουν γλυκά.
- Θα σας αφήσω να διαλέξετε μιας και ξέρω τις αδυναμίες σας είπε η γυναίκα του χαμογελώντας, καθώς έβλεπε να γίνεται μάχη μεταξύ Βορρείων και Νοτίων πάνω στο τραπέζι.
Το παγωτό λουκούμι με γεύση τριαντάφυλλο, το οποίο βρισκόταν στην κορυφή ενός χρωματιστού παγόβουνου που πήρε το σχήμα του από μια φόρμα για κέικ εξαφανίστηκε με μιας. Η πανακότα με το σπιτικό γλυκό του κουταλιού βύσσινο ήταν ολοδικιά του. Η μαστιχωτή mousse bitter σοκολάτας φαγώθηκε μέσα από το βαθύ μπολ. Για το τέλος απόλαυσαν και οι τρεις την τάρτα σοκολάτας γάλακτος με επικάλυψη καραμέλα και μπανάνα.
- Το γεύμα ήταν υπέροχο, αντάξιο της επετείου και πιστεύω να συμφωνήσεις, αντάξιο της πρότασης γάμου που σου είχα κάνει στο 48 Urban Gar.
Χαμογέλασε και ένοιωσε ευτυχισμένη που τον είχε δίπλα του με όλα τα καλά του και τα στραβά του.
Πλήρωσε με πλαστικό χρήμα, που αν και δεν το γούσταρε, είχε μπει για τα καλά στη ζωή του, κατευθύνθηκαν στην άλλη του αγάπη που τον περίμενε υπομονετικά στο parking, τη χάιδεψε στοργικά λες και περίμενε να του απαντήσει, έβαλε μπρος, άνοιξε το κασετόφωνο και κατηφόρισαν νότια της Κηφισιάς για τα γνωστά μέρη του Χαλανδρίου….
To be continued.

06 Φεβ 2017

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είναι καρμικό να μην πάω ποτέ σε αυτό το εστιατόριο... Είχα φτάσει σε σημείο να λέω στον άντρα μου "Σε παρακαλώ μην κάνεις ξανά κράτηση στο Ελαίας Γη, γιατί κάτι κακό θα γίνει". Ο λόγος γι' αυτό; Τρεις φορές κράτηση για επέτειο ή γενέθλια και τις τρεις χρειάστηκε να ακυρωθεί είτε με δυσάρεστη αιτία είτε με πολύ δυσάρεστη αιτία.

Έρχεται λοιπόν η Παρασκευή και 13 (τυχαίο δε νομίζω) Ιανουαρίου του σωτήριου έτους 2017 για της οποίας το βράδυ είχαμε κάνει κράτηση στις 21:30. Το πρωί δεν ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς με βρίσκει να πονάω και οι κράμπες συνεχίζονται ολημερίς. Το απόγευμα η μικρή αρχίζει να "τα μασάει" όσον αφορά το βραδινό της ύπνο στη γιαγιά και τον παππού, ενώ άλλες φορές κάνει party. Τελευταίο update "Βάλτε μου μαζί πιτζάμες και οδοντόβουρτσα και θα δούμε". Με αυτά τα όχι και τόσο ενθαρρυντικά δεδομένα λοιπόν ξεκινάμε (στις 20:45 από κέντρο) για την έξοδό μας. Φτάνουμε καθυστερημένα στις 21:50 λόγω της απίστευτης κίνησης και με το μάτια στο κινητό, μήπως καλέσει η μικρή.

Ο ευγενέστατος κύριος έξω από το εστιατόριο παραλαμβάνει το αυτοκίνητό μας και μπαίνουμε στην είσοδο. Από τα πρώτα κιόλας βήματα αισθάνεσαι τη μυστικιστική ατμόσφαιρα κατεβαίνοντας αργά τα ξύλινα σκαλοπάτια... Ακόμα και ο ήχος του τακουνιού πάνω στο ξύλο περνώντας την πέτρινη υπόγεια στοά ακούγεται ανατριχιαστικός. Η μυρωδιά της υγρασίας συνδυαστικά με τον ήχο του νερού από τη μικρή πέτρινη βρύση στη διαδρομή, μας έστειλε σε άλλη εποχή. Αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε πέτρινο πύργο 200 χρόνια πίσω. Λίγο πριν το τέλος του λαβυρίνθου μας κέρασαν ένα σφηνάκι ρακή κι ελιές. Κάπου εκεί ξεχάστηκε και το κινητό και οι αναποδιές της μέρας και όλα.

Μας υποδέχθηκε ο υπεύθυνος και μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Ωραίος και ο εσωτερικός χώρος με δύο δέντρα ελιάς να δεσπόζουν ανάμεσα στα άνετα τραπέζια, όχι όμως τόσο εντυπωσιακός όσο ο προηγούμενος. Θετική εντύπωση άφησε και ένα όμορφα διακοσμημένο σαλονάκι στην υποδοχή, που εκτελεί και χρέη καπνιστηρίου. Αν το ήξερα από την αρχή ή είχα ρωτήσει, θα το τιμούσα.

Ας περάσω λοιπόν στην περιγραφή του φαγητού, το οποίο είναι και το σημαντικότερο σε κάθε κριτική. Ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να επιλέξουμε το μενού των 14 πιάτων, αλλά δε χρειαζόταν μιας και ήμαστε ήδη αποφασισμένοι πως αυτό θα παραγγέλναμε.

- Σούπα τραχανά με χαλούμι
Απίστευτα γευστική η σούπα, αν και ο τραχανάς δεν είναι και το καλύτερό μου. Το ψητό σχεδόν τραγανιστό χαλούμι σε κυβάκια προσέδιδε κάτι το διαφορετικό κυρίως στην υφή και όχι τόσο στη γεύση της βελουτέ σούπας. Το μεγαλύτερο ρόλο στην τελική γεύση θεωρώ πως έπαιξαν τα καρυκεύματα, που την έκαναν ελαφρώς πικάντικη και την κατέστησαν ως ένα από τα τρία δυνατότερα πιάτα του καταλόγου.

- Ελιόψωμο & Ψωμί καλαμποκιού
Πολύ καλά αμφότερα. Θα μπορούσαν να σερβίρουν από ένα σε κάθε άτομο και όχι 2 συνολικά, ώστε να μπορούμε να δοκιμάσουμε και από τα δύο. Ούτως ή άλλως το μέγεθος ισοδυναμούσε με μικρή ατομική μερίδα, όπως στο μενού των αεροπορικών εταιρειών.

- Χειροποίητες πιτούλες με ελαιόλαδο και ρίγανη
Αρκετά καλές, αντικατέστησαν τα ψωμάκια που τελείωσαν γρήγορα.

- Ελιοσαλάτα
Όχι κάτι ιδιαίτερο, τρωγόταν ευχάριστα. Επιτυχημένη η προσθήκη του μυρωδικού.

- Κατίκι Δομοκού με μους κόκκινης πιπεριάς
Αυτή η αλοιφή ήταν πιο πρωτότυπος συνδυασμός και καταναλώθηκε αμέσως.

- Μελιτζανοσαλάτα
Μεγάλος ο ντόρος γι' αυτό το πιάτο, διότι το τελευταίο στάδιο της παρασκευής γίνεται από τον σερβιτόρο μπροστά στον πελάτη. Εδώ θα διαφοροποιηθώ από τους άλλους χρήστες τολμώντας να πω ότι δε μου άρεσε καθόλου. Η έντονη γεύση του καρυδιού σε συνδυασμό με μια άλλη γεύση, την οποία δεν μπόρεσαν να αναγνωρίσουν οι γευστικοί μου κάλυκες, έκλεβαν την δόξα από το κάπνισμα της μελιτζάνας, που θα έπρεπε να είναι ο πρωταγωνιστής.

- Ελληνικά όσπρια
Καλή. Τελεία.

- Σαλάτα “ελαίας γη”
Πέρασε αδιάφορη, προσωπικά με χάλασε το γλυκοφρουτένιο άρωμα της vinaigrette (ρόδι?).

- Μανιταρόπιτα “γυριστή” στο ξυλόφουρνο
Δε δοκίμασα, φυσικά λόγω μανιταριών. Στον άντρα μου άρεσε.

- Σαρμάδες με σάλτσα αυγολέμονο
Άλλο ένα από τα δυνατά πιάτα του καταλόγου. Μερακλίδικος ο κιμάς με έντονη την παρουσία κύμινου και κανελλογαρύφαλλου, ενώ η σάλτσα έδενε αρμονικά. Εξαίσιο το αποτέλεσμα.

Σε αυτό το σημείο μας προσφέρθηκε σορμπέ λεμόνι με βασιλικό, ώστε να "καθαρίσει" η γεύση μας πριν περάσουμε στα κυρίως.

- Μοσχαρίσια μάγουλα στο ξυλόφουρνο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας
Το τρίτο και τελευταίο - πάντα κατά τη γνώμη μου- δυνατό πιάτο. Η αλήθεια είναι πως δε μου θύμισε μοσχαρίσια μάγουλα, διότι τα έχω συνηθίσει λίγο πιο λιπαρά, πιο πολύ θύμιζε ένα καλό κομμάτι μοσχάρι κοντά στο κόκκαλο. Άψογα μαγειρεμένο (κοκκινιστό) όπως και να έχει. Ο συνοδευτικός πουρές ήταν εξαιρετικός και δυσανάλογα μεγάλης ποσότητας σε σχέση με το μοσχάρι.

- Σιγομαγειρεμένο μοσχαρίσιο κότσι στο ξυλόφουρνο με λαχανικά, σφραγισμένο με ζυμάρι
Σερβίρεται σε πήλινο σκεύος που αποσφραγίζεται στο τραπέζι εκείνη την ώρα. Παρ' όλα αυτά δε με συγκίνησε ούτε οπτικά (κυρίως) ούτε γευστικά. Συνοδευόταν από καλοκάσι (καθόλου του γούστου μου), καροτάκια και δε θυμάμαι ποια άλλα λαχανικά. Δοκίμασα μια μπουκιά από την ομολογουμένως μεγάλη ποσότητα, αλλά δε λαχτάρησα δεύτερη.

Κλείσαμε με:
- Παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο
Το μπολάκι παγωτού σερβίρεται εντυπωσιακά τοποθετημένο σε ένα μεγάλο χρωματιστό κομμάτι πάγου που διατηρεί τη θερμοκρασία του και δεν το αφήνει εύκολα να λιώσει. Η γεύση του ήταν πραγματικά ίδια με λουκουμιού τριαντάφυλλο. Αν σας αρέσει το λουκούμι τριαντάφυλλο, θα σας αρέσει κι αυτό.

- Εκμέκ με άρωμα καφέ
Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική σε αυτό το γλυκό, διότι ενώ λατρεύω τον καφέ, δε μου αρέσει να τον γεύομαι σε γλυκό.

- Μαστιχωτή μους πικρής σοκολάτας
Η παρουσίαση ήταν τραγική και δε θα επεκταθώ. Καλή γενικά η μους, δε με τρέλανε, απόλαυσα όμως το συνδυασμό της με το παγωτό.

- 1 ποτήρι λευκό κρασί
Ήθελα να πιω κρασί, ο άντρας μου δεν πίνει, οπότε απορρίφθηκε όλη η πλούσια λίστα κρασιών. Σε μικρό εμφιαλωμένο μπουκάλι είχε 4 επιλογές κρητικής παραγωγής. Όπως έχω ξαναδηλώσει, λατρεύω την Κρήτη και τους ανθρώπους της, αλλά το κρασί τους κατά κανόνα δεν πίνεται, οπότε δεν τόλμησα τη δοκιμή. Τελευταία μου ευκαιρία το ποτήρι, όμως ρώτησα και δεν υπήρχε ροζέ κρασί, το οποίο προτιμώ. Σε αυτό το σημείο, ο σερβιτόρος το πήρε πάνω του και μου είπε ότι θα μου φέρει ένα ποτήρι "πολύ ωραίο λευκό κρασί". Δυστυχώς, δε μου άρεσε καθόλου, ήπια 2 γουλιές και κατά τη διάρκεια του γεύματος ζήτησα να αλλαχθεί με μια coca-cola.

- 2 coca-cola
- 1 εμφιαλωμένο νερό

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Η ροή των πιάτων ομαλή και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Για το παραπάνω πλήρες γεύμα ο λογαριασμός ήταν 83€. Προς τιμήν τους, δε χρεώθηκε το κρασί.

Κάποιες μερίδες ήταν μικρές, άλλες πλούσιες. Συνολικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ικανοποιηθεί πελάτης από την ποσότητα. Η ποιότητα των πρώτων υλών επίσης καλή. Από την άλλη, η αξιολόγηση της εκτέλεσης έγκειται στο προσωπικό γούστο του καθενός.

Αν υπήρχε το η κλίμακα του μισού στη βαθμολογία, αυτή θα διαμορφωνόταν ως εξής: Γεύση 2,5 - Εξυπηρέτηση 3,5 - Χώρος 4 - VFM 2,5, όμως αναγκαστικά θα γίνουν οι απαραίτητες στρογγυλοποιήσεις.

Πλέον ικανοποίησα την περιέργειά μου για το εστιατόριο και έχω προσωπική άποψη. Θα ξαναπάω; Πιθανότατα όχι. Θα το πρότεινα; Ναι για την εμπειρία, χωρίς να περιμένετε εξωπραγματικές γεύσεις.

Υ. Γ. Διάβασα σχεδόν όλες τις κριτικές για το εστιατόριο, πριν το επισκεφθώ. Με μεγάλη για τα δικά μου δεδομένα συγκράτηση, θα πω μόνο πως θα ήταν καλό όποιος διαφωνεί με την πλειοψηφία - σωστή και υγιής η ποικιλομορφία απόψεων- να εκφράζεται κόσμια για τους υπόλοιπους.

06 Σεπ 2016

Επισκέφθηκα το εστιατόριο προ μερικών ημερών με βασικό κριτήριο ότι ήθελα ένα εστιατόριο στα βόρεια προάστια με πρόσφατες θετικές κριτικές στο ask4food.

To μαγαζί είναι σε μία πολύ ωραία τοποθεσία αλλά παραμένει το ίδιο από τότε που πήγαινα με τους γονείς μου. Επίσης μάλλον ίδιοι πρέπει να έχουν μείνει και οι σερβιτόροι σε νοοτροπία.
Hταν τραγικό το γεγονός ότι μας έβαλαν 5-6 φορές νερό και σχεδόν σε όλες πιτσίλισαν τα πάντα γύρω από το ποτήρι - και δεν ήταν ο ίδιος σερβιτόρος. Στο τέλος σερβίραμε μόνοι μας για να γλυτώσουμε κινητά και φαγητό. Τελικά το youtube δεν το ξέρουν όσοι θα έπρεπε.
Επίσης ο αρχισερβιτόρος πρέπει να νόμιζε ότι είναι τροχονόμος. Αν είναι να κάθεσαι πάνω από το κεφάλι μου και να φωνάζεις δίνοντας οδηγίες ποιός να κάνει τι τότε: α. είστε ανοργάνωτοι β. είστε βλάχοι αφού αυτά γίνονται μόνο στη χασιά. Σε τέτοιου επιπέδου εστιατόρια οφείλουν όλα να γίνονται αυτόματα.
Οπότε το 2 εξυπηρέτηση θα το βάλω μόνο για τον παρκαδόρο που ήταν ευγενέστατος.

Στο φαγητό τώρα πήραμε το μενού αλα καρτ για να μην ψάχνουμε.
Διαβάζοντας ξανά τις κριτικές σοκάρομαι από το χαμηλό επίπεδο όσων γράφουν.
Πρόκειται για μετριότατο εστιατόριο με συνταγές μεζεδοπωλείου προηγούμενης δεκαετίας. Αν θέλετε να στείλετε κανένα ξένο φίλο σας να δεί τη θέα και να φάει τύπικο old fashion greek food είναι οκ, αλλά προς θεού αυτό δεν είναι αξιοπρεπές φαγητό.
Τα πρώτα ήταν όλα παντελώς αδιάφορα με εξαίρεση τα μάγουλα που όπως αναφέρθηκε ήταν εμφανές ότι είναι άλλο κομμάτι κρέας και τις πιτούλες απο σουβλάκια που ηταν πεντανόστιμες.
Στα κυρίως η γυναίκα μου πήρε παπαρδέλες με θαλασσινά που ήταν παραβρασμένες και τίγκα στου βούτυρο. Επισης το σημαντικότερο είναι ότι μέσα στα ζυμαρικά υπήρχαν 3 κομματάκια από το κέλυφος των μυδιων με τα οποία απλά μπορούσες να πάθεις γερή ζημιά.
Ο σερβιτόρος μας ζήτησε απλά συγνώμη με αδιαφορία και μας κέρασε ένα γλυκό που επιδεικτικά δεν φάγαμε.
Τα δικά μου μπιφτεκάκια είχαν κομματάκια από σκόρδο και ήταν αρκετά ξεροκαμμένα.

Σε γενικές γραμμές το θεωρώ ένα από τα χειρότερα εστιατόρια που έχω φάει σε σχέση με το όνομα και το κύρος που έχει στην αγορά.

Εκνευρίζομαι απίστευτα που την πάτησα ακόμα μία φορά διαβάζοντας κριτικές άλλων, ενώ πρέπει να τονίσω ότι το μαγαζί Τετάρτη βράδυ ήταν σχεδόν γεμάτο!

Το συμπέρασμα είναι ότι οι Έλληνες δεν ξέρουν να τρώνε.

01 Σεπ 2017

Πήγαμε με τον άντρα μου μετά από κράτηση. Μας έκανε μεγάλη εντύπωση η είσοδος η οποία ήταν μέσα από ένα κελάρι, το οποίο ήταν πολύ όμορφο, ύστερα σε υποδεχόταν ένας κύριος ο οποίος μας κέρασε τσίπουρο κ ελιές... το τραπέζι μας πολύ καλο, με θέα!

Παραγγείλαμε το μενού των 45 ευρώ εάν θυμάμαι καλά με το οποίο σκάσαμε, είχε 3-4 ορεκτικά, σαλάτα, τα κυρίως μας και γλυκά στο τέλος, όλα ήταν πολύ ωραία.. αυτό που ξεχώρισα ήταν η σούπα μανιταριών και τα μοσχαρίσια μάγουλα.. πολύ ωραία ήταν κ η μους σοκολάτας.. ξετρελαθηκα!
Όλα πολύ καλά, θα ξαναπάω σίγουρα!

26 Ιαν 2016

Συνοπτικά, πολύ νόστιμο φαγητό και πολύ καλή τοποθεσία με το αντίστοιχο αντίτιμο.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Η είσοδος στη σάλα γίνεται... υπογείως, μέσω μίας ζιγκ-ζαγκ διαδρομής στο ατμοσφαιρικά διαμορφωμένο υπόγειο του κτηρίου (αν έχετε κινητικά προβλήματα, σίγουρα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την έξοδο ως είσοδο και να αποφύγετε τις σκάλες). Πριν ανεβείτε από το υπόγειο στην σάλα σας υποδέχονται με κερασματάκι (σε εμάς προσφέρθηκε τσίπουρο ή μαστίχα).

Τα τραπέζια είναι άνετα, με καλές αποστάσεις μεταξύ τους. Ο χώρος είναι προσεγμένος αλλά γενικότερα το εστιατόριο έχει μία casual αύρα (δεν είναι πολύ "στημένο"), κάτι που εμάς μας άρεσε. Λόγω εποχής, δεν είδαμε τον εξωτερικό χώρο, ο οποίος πρέπει να είναι εξαιρετικός καθώς η θέα είναι απεριόριστη μέχρι την θάλασσα. Την ίδια θέα απολαμβάνει κανείς βέβαια και από πολλά από τα εσωτερικά τραπέζια.

Επιλέξαμε τα μενού. Υπάρχουν δύο μενού, το "μικρό" και το "μεγάλο" (αν και δεν έχουν και τόση διαφορά μεταξύ τους). Δυσκολευτήκαμε λίγο γιατί, ενώ στο μικρό μενού μας άρεσαν πιο πολύ τα κυρίως επειδή ήταν ανεξάρτητα πιάτα (ενώ στο μεγάλο το κυρίως είναι μία ποικιλία από όλα), στο μεγάλο μενού υπήρχαν πιο πολλά ορεκτικά. Τελικά, πήραμε το μεγάλο για να δοκιμάσουμε.

Το φαγητό ήταν πραγματικά πολύ. Θεωρώ ότι με τις ποσότητες που προσγειώθηκαν στο τραπέζι, μπορούσαν να χορτάσουν άνετα τρία άτομα (μη πω και τέσσερα). Όλα ήταν καλομαγειρεμένα και νόστιμα. Τα κυρίως ατύχησαν λίγο γιατί είχαμε ήδη χορτάσει και δεν τα τιμήσαμε όσο έπρεπε. Σίγουρα πάντως μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Στη λίστα κρασιών υπάρχουν πολλές επιλογές, από €20 μέχρι όσο θέλετε.

Το μόνο εξτρά στις χρεώσεις είναι το εμφιαλωμένο νερό (στα €2,5) αλλά έτσι κι αλλιώς ένα ζευγάρι θα χρειαστεί περίπου €100 για το γεύμα του, επομένως είναι από τις φορές που δεν έχει σημασία.

Σίγουρα δεν είναι για συχνά, αλλά αν έχετε σκοπό να δώσετε κάτι παραπάνω, είναι από τα εστιατόρια που το αξίζουν!

29 Μάρ 2016

Με λίγα λόγια... εξαιρετικός χώρος με υπέροχη θέα, προσωπικό αρκετά εξυπηρετικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει χωρίς υπερβολές, ευγενικοί, γρήγοροι και φιλικοί. Επίσης ο σεφ πρόθυμος να τροποποιήσει κάποια πιάτα ανάλογα με τις προτιμήσεις, στην παρέα είχαμε μια vegan, όποτε μπορείτε να φανταστείτε τι τροποποιήσεις έπρεπε να γίνουν.

Σε οτι αφορά τώρα το φαγητό, για να είμαι ειλικρινής περίμενα περισσότερα, όχι οτι δεν ήταν ωραίες οι γεύσεις αλλά δεν εντυπωσιάστηκα με κάτι ιδιαίτερα. Όλα τα φαγητά ήταν καλομαγειρεμένα με ωραία γεύση, σεβαστή ποσότητα και πολυ προσεγμένα, αλλά... δεν είχαν αυτό το κάτι που θα μπορούσε να τα απογειώσει, ο καλύτερος χαρακτηρισμός που θα μπορούσα να κάνω ειναι οτι ειναι μια πολυ καλή κυριλέ ταβέρνα υψηλού επιπέδου με μαγειρευτά φαγητά. Σίγουρα μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι θα την βρουν εξαιρετική.

Σε οτι αφορά τα πιάτα, ισχύει οτι έχουν πει οι προηγούμενοι, μερικά points που έχω να κάνω ειναι τα παρακάτω...

Τα 'μαγουλα' ήταν εξαιρετικά.... αλλά δεν ήταν μάγουλα αλλά άλλο κομμάτι κρέατος.

Το μοσχάρι γάστρας πολυ βαρύ σε μυρωδιά, σίγουρα το πιάτο μου άρεσε λιγότερο από όλα.

Οι ταλιατέλες ηταν υπερβολικά βρασμένες και τα θαλασσινά κατεψυγμένα, βέβαια ο σερβιτόρος μου πρότεινε κάτι άλλο όταν τα παρειγγειλα αλλά ήθελα να τα δοκιμάσω, πιστεύω οτι θα έπρεπε να μην έχουν θαλασσινά στο μενού αν δεν ειναι όπως πρέπει.

Οι Πιτουλες θα έπρεπε να ειναι χειροποίητες και όχι πίτες από σουβλάκι.
Τα ορεκτικά, αρκετά καλά.

Η τιμή τσιμπημένη αλλά ο χώρος ειναι τόσο ωραίος.. που λες χαλάλι.

Αυτά, αξίζει τον κόπο να το επισκεφτεί κάποιος αλλά σίγουρα δεν ειναι το καλύτερο εστιατόριο που έχω φάει.

24 Νοε 2015

Στο Ελαίας Γη πήγα με την παρέα μου - άλλα δύο άτομα- πριν μερικές βδομάδες, αλλά μόλις τώρα καταφέρνω να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου...
Θα αφήσω κατά μέρος τις αναφορές για τη σχεδόν μυσταγωγική είσοδο του μαγαζιού, τον όμορφο χώρο αλλά και την εντυπωσιακή θέα, καθώς όλα αυτά έχουν περιγραφεί ήδη από προηγούμενους επισκέπτες του εστιατορίου, και θα περάσω κατευθείαν στις εντυπώσεις μου πάνω στο φαγητό.

Επιλέξαμε το μενού των 14 γεύσεων, το οποίο ξεκίνησε με μία μανιταρόσουπα την οποία σου σερβίρει στο πιάτο σου ο σερβιτόρος. Εξαιρετική, από τις καλύτερες που έχω φάει!

Αφού τελειώσαμε με τη μανιταρόσουπα, μας έφεραν τα κρύα ορεκτικά: ελιοσαλάτα, κατίκι με κόκκινη πιπεριά, σαλάτα "ελαίας γη", ψωμάκια και ελληνικά όσπρια. Αυτά που ξεχώρισα και θυμάμαι ακόμα είναι τα ψωμάκια και τα όσπρια. Τα όσπρια ήταν απλά υπέροχα, με κρεμώδη υφή, χωρίς όμως να είναι λασπωμένα, και με τα κατάλληλα μυρωδικά. Η ελιοσαλάτα και το κατίκι ωραία και αυτά, αλλά συνηθισμένα - βέβαια δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και πολλά παραπάνω πράγματα με ένα πολτό ελιάς και ένα κατίκι με πιπεριά, εκτός κι αν στραφείς προς τη μοριακή γαστρονομία, πράγμα που ξεφεύγει από τη φιλοσοφία του μενού.

Κατόπιν ήρθαν τα ζεστά ορεκτικά, μία τυρόπιτα και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, και η μελιτζανοσαλάτα την οποία ετοιμάζουν χτυπώντας τη μπροστά στο τραπέζι σου και είναι ένα από τα γνωστά χαρτιά του εστιατορίου. Και αυτά τα πιάτα ήταν αρκετά καλά, σωστά εκτελεσμένα, αλλά όχι αξιομνημόνευτα. Σε αυτό το σημείο θα σχολιάσω ότι από κάποια στιγμή και μετά, κουραστήκαμε να ακούμε τους σερβιτόρους να χτυπάνε τη μελιτζανοσαλάτα για κάθε τραπέζι!

Όσον αφορά στα κυρίως, εγώ πήρα τα μοσχαρίσια μάγουλα.... Ό, τι και να πω θα είναι λίγο γι' αυτό το πιάτο.... ίσως να ήθελα τα ζυμαρικά ελάχιστα λιγότερο βρασμένα, αλλά δε με πείραξε καθόλου, καθώς τα μελωμένα, αρωματικά μάγουλα στον ξυλόφουρνο είχαν αιχμαλωτήσει τις αισθήσεις μου! Η κυρία της παρέας πήρε τα τρίγωνα μπιφτεκάκια με φιστίκι αιγίνης, πολύ όμορφα ψημένα και ο έτερος φίλος μας το χοιρινό μαριναρισμένο με μέλι και σιναπόσπορο, πολύ καλό και αυτό.

Τέλος, κατεύθασαν τα γλυκά. Παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο, τάρτα με κρέμα τυριών και σπιτικό γλυκό βύσσσινο, και μαστιχωτή μους πικρής σοκολάτας. Η τάρτα μέτρια, δεν έκανε καμία εντύπωση σε κανέναν. Θα την προτιμούσα με λίγη παραπάνω γλύκα και κάποια αρωματική προσθήκη (ξύσμα λεμόνι; βανίλια ίσως;), καθώς δεν μπόρεσα να διακρίνω καμία άλλη νότα πλέον της γεύσης του τυριού. Το παγωτό, πάρα πολύ νόστιμο, με κύριο χαρακτηριστικό του το βελούδινο άρωμα του τριαντάφυλλου, το ροζ χρώμα και την απαλή υφή. Η μαστιχωτή μους σοκολάτας - μαστιχωτή λόγω υφής και όχι λόγω προσθήκης μαστίχας - είναι κάτι που μάλλον θα θυμάμαι για την υπόλοιπη ζωή μου. Γεύση, άρωμα, υφή, επίγευση, όλα εξαιρετικά!

Εν κατακλείδι, εάν ξεχώριζα κάποια πιάτα από το μενού, αυτά θα ήταν η μανιταρόσουπα, τα μοσχαρίσια μάγουλα, το παγωτό και η μους σοκολάτας.

Το ελαίας γη είναι ένα εστιατόριο που δίνει έμφαση στην ελληνική κουζίνα και τα προϊόντα της. Σήμερα κάποιος δε δίνει εύκολα 35 με 50 ευρώ το άτομο για ένα δείπνο, αλλά η τιμή αυτή είναι αρκετά τίμια για το φαγητό που θα φας και την περιποίηση που θα σου προσφέρουν. Κάποιος που δεν το έχει επισκεφτεί αξίζει να το κάνει - και ίσως αξίζει και μία δεύτερη επίσκεψή λόγω της σοκολάτας!

03 Μαι 2016

Οργάνωσα τη βάφτιση της κόρης μου στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Πραγματικά είχαμε ένα άψογο αποτέλεσμα σε όλα τα επίπεπεδα. Το φαγητό καταπληκτικό. Οι γεύσεις άριστες όπως κ η ποικιλία που εντυπωσίασε τους καλεσμένους μου.

Οι υπεύθυνοι του χώρου πολύ εξυπηρετικοί και ό, τι είχαμε συμφωνήσει πραγματικά και αυτό έγινε. Η τιμή σε σχέση με την ποιότητα του φαγητού, τις μερίδες αλλά και την εξυπηρέτηση ήταν λογική. Θα το συνιστούσα και για φαγητό αλλά και για όσους ενδιαφέρονται να οργανώσουν μια εκδήλωση.

Ολυμπιονικών 4, Πολιτεία

210 6200005