Ανοιχτά καθημερινά με ρεμπέτικους ήχους και διάφορους κλασικούς μεζέδες.

27 Οκτ 2017

Διαμαντι!
(+)Αψογη ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ, ευγενεστατοι ανθρωποι και οσο το δυνατον πιο γρηγοροι. Καθε φορα και πιο ζεστοι χωρις να υπερβαλουν, αλλα νιωθεις σαν να σε περιμεναν.
(+)Ο χωρος και η μουσικη θυμιζει οντως Παλια Αθηνα, πραγμα που λατρευω!
(+)ΠΟΙΟΤΗΤΑ: Επειδη γενικα εχω προβλημα με το στομαχι μου, αυτο που παρατηρησα φευγοντας απ αυτο το μαγαζι ολες τις φορες, μου εκανε εντυπωση... ΠΟΤΕ -ουτε για μια φορα δεν ειχα καουρα....!! Ακομα και με το δικο μου φαγητο δυσκολευομαι πολλες φορες και εκει τιποτα!: O
Η ποιοτητα των υλικων ειναι εξαιρετικη!!! Το κρασι επισης ( το λευκο που παιρνουμε εμεις) αψογο!!!!!!
(+)ΓΕΥΣΗ: Αφου λοιπον παρουν τα καλα τους υλικα τα αποθεωνουν! Τα ψητα ειναι τραγανα και ζουμερα ταυτοχρονα, τα τηγανητα σε φρεσκο λαδακι, οι σαλτσες φοβερες..
(+)ΠΟΣΟΤΗΤΑ: Παντα παιρνω και για το σπιτι.

*Η καλυτερη φαβα που εχω φαει.
*Απ τις καλυτερες ποικιλιες κρεατικων που εχω φαει στην Αθηνα τουλαχιστον! Και σε μεγαλη ποσοτητα!!! (κοτοπουλο, κεμπαμ, μπιφτεκι, λουκανικο, πανσετα, πιτες, πατατες, τζατζικι, τυροκαυτερη και αγγουροντοματα)

Μπραβο στην Παληα Αθηνα, βρηκαμε καινουριο στεκι.

Πληρωσαμε 36,50 την 1η φορα που θυμαμαι (πριν κανα 2μηνο) για:
1/2+1/2 λευκο κρασι (το 1 μας το κερασαν)
1 Ντακο
1 Φαβα
1 Πατατες τηγανητες
1 Ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα

*Παρασκευη - Σαββατο ειναι τιγκα, τις αλλες μερες χαλαρα απ οτι ειδα.

02 Νοε 2016

Σαββατόβραδο 29-10-16
Είχα να πάω τουλάχιστον 20, ίσως και παραπάνω χρόνια.

Λες και δεν είχε αλλάξει τίποτα. Μια παληά μονοκατοικία στα σύνορα Παγκρατίου με Άγιο Αρτέμιο, με 3 δωματιάκια (και αυλή για το καλοκαίρι) στα οποία οι τοίχοι είναι κατάφορτοι από γκραβούρες παλιότερων εποχών και δίνουν μια ιδιαίτερη αισθητική. Κάθε δωματιάκι χωράει 3-4 τραπέζια και το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και η εξυπηρέτηση πολύ ζεστή και γρήγορη σε ότι ζητούσες, εκτός από φαγητό. Σάββατο βράδυ βέβαια, οπότε είναι λογικό αφενός και αφετέρου ταβέρνα είναι και όχι φαστ φουντ.

Όταν κάναμε την κράτηση μας ενημέρωσαν ότι έχουν μουσική από Πέμπτη ως και Κυριακή αλλά τη συγκεκριμένη μέρα κάτι έτυχε στην ορχήστρα και δεν θα είχαν ζωντανή μουσική.

Δεν μας πείραξε καθόλου, αφού η στερεοφωνική μουσική που είχαν ήταν εντελώς κατάλληλη για τέτοιο μαγαζί και σε σωστή ένταση.
Και πάμε τώρα στο κυρίως πιάτο της κριτικής.

Ήμασταν 3 ζευγάρια.
Όταν καθήσαμε (τα 2 ζευγάρια στην αρχή) μετά από μια ζεστή υποδοχή, μας σέρβιραν αμέσως εύγευστο ψωμί πολύσπορο με σκορδοβούτυρο (που χρεώθηκε 4 ευρώ) και νερό βρύσης.

Παραγγείλαμε τα εξής:
1 πατάτες (€ 3,5) σπιτικές και καλοτηγανισμένες.
2 ταλαγάνια (2χ€ 5,5) όχι κάτι το ιδιαίτερο για το δικό μου γούστο σε σαγανάκια.
1 κεφτέδες (€ 6,5) εξαιρετικότατοι.
1 παστουρμαδόπιτα (δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία στον κατάλογο, € 5,20), εξαιρετικότατη.
1 μπριζολάκια (€ 7,5) και 1 μπιφτέκι σχάρας (€ 7,5) που δεν δοκίμασα αλλά μου είπαν ότι ήταν εξαιρετικά
και 1 ποικιλία κρεάτων (€ 28) εξαιρετικότατη.
Οι μερίδες όχι τεράστιες αλλά αξιοπρεπέστατες και σίγουρα όταν φάγαμε κι από ένα γαλακτομπούρεκο (εξαιρετικό) που μας κέρασαν φύγαμε όλοι σκασμένοι.
Δώσαμε για τα φαγητά 73,20 ευρώ δηλαδή 12,20 ευρώ το άτομο.
Κι όσο για τα ποτά η τιμή της μπύρας (KAISER) ήταν 3,5 ευρώ και 8 ευρώ το λίτρο το κρασί που ήταν αρκετά καλό.
Σαφώς και θα ξαναπάμε.

Εμπεδοκλέους 75 & Φιλολάου, Παγκράτι