Ανοιχτά καθημερινά με ρεμπέτικους ήχους και διάφορους κλασικούς μεζέδες.

02 Νοε 2016

Σαββατόβραδο 29-10-16
Είχα να πάω τουλάχιστον 20, ίσως και παραπάνω χρόνια.

Λες και δεν είχε αλλάξει τίποτα. Μια παληά μονοκατοικία στα σύνορα Παγκρατίου με Άγιο Αρτέμιο, με 3 δωματιάκια (και αυλή για το καλοκαίρι) στα οποία οι τοίχοι είναι κατάφορτοι από γκραβούρες παλιότερων εποχών και δίνουν μια ιδιαίτερη αισθητική. Κάθε δωματιάκι χωράει 3-4 τραπέζια και το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και η εξυπηρέτηση πολύ ζεστή και γρήγορη σε ότι ζητούσες, εκτός από φαγητό. Σάββατο βράδυ βέβαια, οπότε είναι λογικό αφενός και αφετέρου ταβέρνα είναι και όχι φαστ φουντ.

Όταν κάναμε την κράτηση μας ενημέρωσαν ότι έχουν μουσική από Πέμπτη ως και Κυριακή αλλά τη συγκεκριμένη μέρα κάτι έτυχε στην ορχήστρα και δεν θα είχαν ζωντανή μουσική.

Δεν μας πείραξε καθόλου, αφού η στερεοφωνική μουσική που είχαν ήταν εντελώς κατάλληλη για τέτοιο μαγαζί και σε σωστή ένταση.
Και πάμε τώρα στο κυρίως πιάτο της κριτικής.

Ήμασταν 3 ζευγάρια.
Όταν καθήσαμε (τα 2 ζευγάρια στην αρχή) μετά από μια ζεστή υποδοχή, μας σέρβιραν αμέσως εύγευστο ψωμί πολύσπορο με σκορδοβούτυρο (που χρεώθηκε 4 ευρώ) και νερό βρύσης.

Παραγγείλαμε τα εξής:
1 πατάτες (€ 3,5) σπιτικές και καλοτηγανισμένες.
2 ταλαγάνια (2χ€ 5,5) όχι κάτι το ιδιαίτερο για το δικό μου γούστο σε σαγανάκια.
1 κεφτέδες (€ 6,5) εξαιρετικότατοι.
1 παστουρμαδόπιτα (δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία στον κατάλογο, € 5,20), εξαιρετικότατη.
1 μπριζολάκια (€ 7,5) και 1 μπιφτέκι σχάρας (€ 7,5) που δεν δοκίμασα αλλά μου είπαν ότι ήταν εξαιρετικά
και 1 ποικιλία κρεάτων (€ 28) εξαιρετικότατη.
Οι μερίδες όχι τεράστιες αλλά αξιοπρεπέστατες και σίγουρα όταν φάγαμε κι από ένα γαλακτομπούρεκο (εξαιρετικό) που μας κέρασαν φύγαμε όλοι σκασμένοι.
Δώσαμε για τα φαγητά 73,20 ευρώ δηλαδή 12,20 ευρώ το άτομο.
Κι όσο για τα ποτά η τιμή της μπύρας (KAISER) ήταν 3,5 ευρώ και 8 ευρώ το λίτρο το κρασί που ήταν αρκετά καλό.
Σαφώς και θα ξαναπάμε.

09 Απρ 2014

Ενα απο τα καλά του site είναι οτι εκει που κάποιος λέει κατι για ένα μαγαζί κάποιος άλλος μπορεί να πεί εντελώς τα αντίθετα.
Ο,τι αρέσει σε εμένα δεν πάει να πέι οτι θα αρέσει και σε εσενα και η κρίση ειναι υποκειμενική.

Εχω πάει σε μαγαζία που τα έχουν κατηγορήσει και έχω φάει και έχω περάσει πολυ καλά.
Για αυτό ισως θα πρέπει να πηγαίνω απο εδω και πέρα και σε μαγαζιά που δεν εχουν καλές κριτικές γιατί περι ορέξεως......

Μετά απο προτροπη της ευγενικότατης κυρίας απο το αδελφο μαγαζί στο παγκράτι (Η ωραία Ελλαδα) είπαμε να δοκιμάσουμε και αυτό το μαγαζί.
Ο χώρος εχει περιγραφεί απο αλλους που σιγουρα εχουν καλυτερη αντίληψη του design απο εμένα. Πάντως εμένα μου αρέσει σαν χώρος αν και είναι λιγο σκοτεινό.

Φάγαμε
Ψωμί 2 Ευρά!!!!!!!!!!!!!!!!
1 μπουγιουρντί (ενα κομμάτι τυρί τύπου σαγανάκι που δεν ήταν λιωμένο) 4
1 σαλάτα αξιοπρεπέστατη 6
1 κοτόπουλο της γιαγίας. Τρωγότανε 7.5
1 τηγανία χοιρινό Δεν ήταν νόστιμο 7.5
1 μπριζολάκια (δεν κοβόντουσαν) 7.5
1 κιλό κρασί (9 ευρώ το κίλο ΧΥΜΑ ΚΡΑΣΙ!!!!!!!!! )
κέρασε 0.5 κρασί και χαλβά

Συνολο 43!!!!!!! Πρέπει να δουλέψω δυο μέρες

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή απο το παιδί που σερβίρει, το μαγαζί καθαρό

16 Μάρ 2013

Την ΠΑΛΗΑ ΑΘΗΝΑ την βρηκα μεσω απο το ask4food παρ ολο που πρεπει να ειναι πολλα χρονια.

Παρασκευη 22/2/2013 και το παρκαρισμα δυσκολο. Ο χωρος οπως πρεπει, με καδρα καποιας αλλης εποχης στους τοιχους, παληος αλλα καθαρος, ομορφη αυλη και φιλικη εξυπηρέτηση. Το φαγητο γευστικο και οικονομικο οπως πρεπει να ειναι σε τετοια μαγαζια.

04 Μάρ 2013

Πηγαίνουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και 12 χρόνια, συνήθως μεγάλη παρέα και συνήθως οργανώνουμε εκεί τις γιορτούλες μας με καλούς φίλους καθώς η ατμόσφαιρα μας είναι οικεία και οι ιδιοκτήτες και τα παιδιά στο σερβις πολύ φιλικοί και με χιούμορ.
τα φαγητά είναι όλα πολύ νόστιμα και πάντα πολύ καθαρά, βέβαια θα θέλαμε να δούμε και νέες γεύσεις στο μέλλον...!

Ο χώρος πολύ ατμοσφαιρικός και ζεστός, θυμίζει όντως παλιά Αθήνα και σε προδιαθέτει να καθίσεις πολλές ώρες και να περάσεις τέλεια.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να περάσουν μια ωραία βραδιά με φίλους και να επιλέξουν ημέρες που έχει και ζωντανή μουσική.

28 Φεβ 2013

Συμπαθητική ταβέρνα, το επισκεφτόμουν παλιότερα όταν ήμουν ακόμα φοιτητής.

Πρέπει να έχει περίπου 20 χρόνια λειτουργίας και δεν πρέπει να έχει κάνει μια αλλαγή στο εσωτερικό του.

Τα πιάτα είναι συμπαθητικά, ό,τι περίπου βρίσκεις και σε άλλα του ίδιου στυλ ταβέρνες-κουτούκια.

Οι τιμούλες θα μπορούσαν να πέσουν λίγο στα φαγητά.
Το συστήνω για αντροπαρέες.

Δεν ξέρω εάν επιτρέπετε το κάπνισμα ακόμα μέσα στον χώρο, γιατί παλιά τα ρούχα ήταν για πέταμα.

13 Φεβ 2013

Μιας που μεναμε διπλα εγω και ο αντρας μου πηγαμε στο Παλια Αθηνα. Ο χωρος ηταν νοσταλγικος, οντως σου θυμιζε παλιες εποχες, πολυ ωραια ατμοσφαιρα.

Πολυ καλο το σερβις, και το φαγητο ηταν πολυ αξιοπρεπες. Απιστευτη ηταν η παστουρμαδοπιτα, η σαλατα δροσια ηταν δροσια ονομα και πραγμα, ο μπεκρη μεζες καλος, αν και ισως ηταν το μονο που δεν με ενθουσιασε, ο γαυρος ξιδατος εξαιρετικος.

Οι κεφτεδες ηταν εξαιρετικοι αφου μεχρι που ηθελα να ζητησω τη συνταγη. Πολυ καλο ηταν το ψωμακι ζεστο και βουτυρωμενο πρωτη φορα που εφαγα ψωμι με το φαγητο συνηθως δεν το ακουμπαω καν. Το κρασι εξαιρετικο και μαλιστα μας κερασε ο μαγαζατορας δυο καραφακια.

Επισης ειχαμε τυχη και ηταν δυο παιδια που εκαναν ζωντανο προγραμμα με ρεμπετικα και ηταν τελειο γιατι υπηρχε πολυ παρεΐστικο κλιμα αυτη η αμεσοτητα που πραγματικα σε κανει να περνας καλα. Ενω σε γενικες γραμμες δεν το συνηθιζω ηρθα στο κεφι και τραγουδησα και χορεψα.

Το κρασι ηταν πολυ καλης ποιοτητας και ελαφρυ. Ο λογαριασμος δε για δυο ατομα που εφαγαν και ηπιαν το καταπετασμα ηταν μονο 50 ευρω με κερασμενο κιολας στο τελος χαλβα με ροδονερο που μου φανηκε αγιασμα

Σιγουρα θα ξαναπαμε και ειναι ενα μερος που μπορει να γινει ανετα στεκι. Και δειχνει σεβασμο στον πελατη του, που δυστυχως ειναι ολοενα και πιο σπανιο.

02 Ιαν 2013

πήγα στην Παληα Αθήνα Παραμονή πρωτοχρονιάς ! Ημασταν 7 άτομα, Το μαγαζί ήταν παρά πολύ όμορφο και θύμιζε όντως παλιά Αθήνα ! Ηταν πολύ ζεστό και τα παιδιά που τραγουδούσαν ήταν εξαιρετικά. Το φαγητό ήταν καλό, ούτε κάτι το φοβερό ούτε και μας χάλασε.

Είχε αρκετά μεζεδάκια. Το κρασί του ήταν πολύ καλό . Πληρώσαμε 13 ευρω το άτομο.... Και ήταν πρωτοχρονιά. Θα ξανά πάω σίγουρα !!

15 Νοε 2012

Οταν μπηκα στο μαγαζι αυτο, αναφωνησα! Επι τελουs.Ενα μαγαζι να θυμιζει παληα Αθηνα! Πολυ ζεστη ατμοσφαιρα χωροs στολισμενοs με παληα αντικειμενα, ωραια τραπεζακια , αναλογη μουσικη. Μεχρι που ηρθε το φαγητο.

Δεν ειχε καμια σχεση με τιs αρχικεs προσδοκιεs.

05 Νοε 2012

Πήγαμε Σάββατο. Είχε κόσμο αλλά ο χώρος είναι διαμορφωμένος έτσι που δεν το αντιλαμβάνεσαι. Είναι ένα παλιό σπιτάκι που σε κάθε δωμάτιο χωράνε 3-4 παρέες. Μου άρεσε!

Το φαγητό δεν ήταν άσχημο και οι μερίδες κανονικές..Πήγαμε 5 άτομα και πήραμε την υπέροχη σαλάτα "βραδυνή δροσιά" 3-4 ορεκτικά και 4 κυρίως που τα βάλαμε στη μέση..Πολύ ωραίο το λουκάνικο στο πήλινο (δεν θυμάμαι πως το έλεγαν στον κατάλογο δυστυχώς..).

Πληρώσαμε 16 € το άτομο που μου φάνηκε πολύ ικανοποιητικό. Τρομερή η κυρία που μας σέρβιρε, ευγενέστατη και χαμογελαστή... Μάλλον θα ξαναπάμε!

29 Ιούλ 2012

Πήγαμε και εμείς στην παλιά Αθήνα, με εκπτωτικό κουπόνι.
Η αυλή όντως είναι πολύ όμορφη και περιποιημένη. Το προσωπικό, επίσης, ευγενικό και πρόθυμο να εξυπηρετήσει.

Πήραμε μια σαλάτα με διάφορα λαχανικά, μανιτάρια με σκόρδο, ψητή πατάτα, γιαουρτλού και χοιρινό με σάλτσα ντομάτα. Τα ορεκτικά (ειδικά τα μανιτάρια) νόστιμα, τα κυρίως πιάτα, ωστόσο, ήταν κάπως βαριά για τα γούστα μας. Οι μερίδες ικανοποιητικές.
Μάλλον θα ξαναπάμε!!

Εμπεδοκλέους 75 & Φιλολάου, Παγκράτι