Ανοιχτά καθημερινά με ρεμπέτικους ήχους και διάφορους κλασικούς μεζέδες.

19 Ιουν 2012

επισκεφτηκα το μαγαζι βραδυ δευτερας, με κουπονι που ειχα αγορασει απο το internet, ημασταν εμεις κ αλλη μια παρεα στην αυλη η οποια ομολογουμενως ειναι παρα πολυ ομορφη, οτι πρεπει για ενα καλοκαιρινο βραδακι. απο οσο ειδα κ το εσωτερικο του μαγαζιου ειναι πολυ ομορφο, με εντονα ρετρο στοιχεια, που εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ. παραγγειλαμε τη σαλατα παληα αθηνα, παρα πολυ ωραια κ γευστικη, με ωραιους συνδιασμους γευσεων.

απο ορεκτικα πηραμε τα μανιταρια με το σκορδο, αρχικα τα φοβηθηκα αλλα ηταν απιστευτα, το σκορδο ηταν ακριβως στην ποσοτητα που χρειαζοταν για να δωσει γευση κ να μην ενοχλει, και την πατατα στο πηλινο, επισης πολυ γευστικη. απο κυριως πηραμε γιαουρτλου και μπεκρη μεζε, κ τα δυο πολυ καλα, προσεγμενα κ καλομαγειρεμενα. στην προσφορα ειχε κ ενα μπουκαλι κρασι, το οποιο ηταν κτημα χατζημιχαλη, ωραιοτατο.

για τα λεφτα που δωσαμε εμεις ηταν υπεραρκετα κ επισης πολυ ικανοποιητικα. με βαση τις τιμες που ειδα στον καταλογο μπορω να συμπερανω οτι κ κανονικα να πληρωναμε δε θα μας κοστιζε καθολου ακριβα, το πολυ 20 ευρω το ατομο με το κρασι. σαν γενικη εικονα φυγαμε πολυ ευχαριστημενοι, θα ξαναπαμε σιγουρα, αξιζει να στηριξουμε τετοια μαγαζια.

01 Ιουν 2012

Πριν λίγες μέρες επισκέφτηκα με φίλους την Παληά Αθήνα στην ανανεωμένη της αυλή. Πήραμε 1 κιλό κρασί, μία ποικιλία, ένα σαγανάκι και μία σαλάτα και πληρώσαμε 33€.

Στο τέλος μας προσφέρανε και γλυκάκι μαζί με σφινάκι μαστίχα. Σίγουρα θα επισκεφτούμε το μαγαζί για την ωραία του αυλή και τις χαμηλές τιμές του. Μας ενημερώσανε ότι κάποιες μέρες έρχονται και φίλοι που παίζουνε μουσική στην αίθουσα.

03 Οκτ 2011

Πήγα κάποια στιγμή το καλοκαίρι που μας πέρασε, πιο πολύ παρσυρμένος από τις κριτικες του site. Επειδή εχει περάσει καιρός και δε πολύ θυμάμαι κάτι, πέρα από την πολύ όμορφη αυλή του, αντιγράφω από τις σημειώσεις μου :

μπουγιουρτι - πουμαρο και κετσαπ
σαλατα δροσια - τσοφλια από καρύδι, πασαλειμενη με κρεμα
ωραια αυλη
χανουμακια - σουτζουκακι πλαστικο και ρυζι που μύριζε καμμενο πλαστικό
χοιρινα μπριζολάκια οκ

Το συμπέρασμα είναι είτε οτι είμαι παράξενος, είτε έπεσα σε κακή μέρα του μαγαζιού.

23 Οκτ 2010

Πρώτη κριτική μου και ξεκινώ με την Παληά Αθήνα που πήγαμε πρώτη φορά χθες 2 άτομα.
Σαν χώρος ήταν πολύ όμορφος, οι τοίχοι γεμάτοι φωτογραφίες και κρεμασμένα διάφορα αντικείμενα μιας άλλης εποχής.Μου άρεσε από την στιγμή που μπήκα στην αυλή.

Οι σερβιτόροι εξυπηρετικότατοι και έφερναν τα πιάτα με χρονική απόσταση όπως έχει πει και άλλος χρήστης και όχι όλα μαζί, πολύ καλό και αυτό. Βέβαια όταν πήγα δεν είχε ιδιαίτερα πολύ κόσμο για να δω πως είναι οι εξυπηρέτηση σε συνθήκες "αιχμής".

Μας έφεραν ζεστό φρέσκο νόστιμο ψωμί με βούτυρο στην αρχή, με νευριάζουν όταν κάθομαι κάπου και μου φέρνουν μπαγιάτικο ή άνοστο ψωμί. Πήραμε μια Κρηστική Σαλάτα η οποία ήταν τεράστια και πεντανόστιμη, ένα σαγανάκι κεφαλοτύρι ικανοποιητικό και ένα κεμπάπ γιαουρτλού και σμυρνέικο χοιρινό, και τα 2 πολύ νόστιμα.

Πήραμε και μισό κιλό κρασί λευκό,τίποτα ιδιαίτερο αλλά πινόταν ευχάριστα. Στο τέλος μας έφεραν και γλυκό. Πληρώσαμε 33 ευρώ αλλά πραγματικά είχα χορτάσει ήδη από την σαλάτα και το σαγανάκι!

Θα αναφέρω καθώς θεωρώ σημαντικό ότι μας έφερναν νερό σε κανάτα όποτε άδειαζε καθώς τελευταία παρατηρώ όλο και περισσότερα μαγαζιά να σου φέρνουν εμφιαλωμένο νερό και να στο χρεώνουν κάτι που θεωρώ απαράδεκτο εκτός αν το ζητήσεις.

Γενικά μου άρεσε και πιστεύω ότι θα ξαναπάω αρκετές φορές στο μέλλον!

15 Οκτ 2010

Έχω πάει 3 φορές μέσα στα τελευταία 3 χρόνια, με τελευταία το καλοκαίρι του 2009.
Ο μέσα χώρος ωραίο, με ρετρό διακόσμηση με παλιές αφίσες φωτογραφίες κλπ. (μου αρέσουν κάτι τέτοια). Η αυλή επίσης συμπαθητική, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Ο,τι έχουμε δοκιμάσει από φαγητό ήταν αξιοπρεπές, άλλα λίγο καλύτερα και άλλα όχι τόσο. Γενικά, πιο ικανοποιημένη με άφησαν τα ορεκτικά παρά τα μαγειρευτά πιάτα ημέρας που δοκιμάσαμε.

Οι τιμές εντάξει, για μια λογική ποσότητα φαγητό-ποτού, δεν ξεπερνάς τα 20 ευρώ/άτομο.
Ωραία λαϊκή μουσική υπόκρουση (από cd, δεν έχω πετύχει ζωντανή που νομίζω έχει κάποιες μέρες).

10 Ιουν 2010

Πηγα προετοιμασμενος για μεγαλα πραγματα με ολα αυτα που ειχα ακουσει απο τους γυρω μου,

τελος παντων για μα μη μακρολογω, ο χωρος παρα πολυ ωραιος μεσα εξω, η εξυπηρετηση αδιαφορα καλη, το φαγητο αδιαφορο εως μερικα πιατα πολυ μετρια, τιμες παρα πολυ καλες, σαλατα,χορτα,2 πιτες, χαλουμι ψητο, γιαορτλου κεμπαπ, μισο κρασι,39ευρο. Θα ξαναπηγαινα για την ωραια αυλη του κ τις καλες τιμες του οχι για το φαγητο του.(κερασμενο κ γλυκο στο τελος!)

13 Απρ 2010

Επισκέφθηκα την "Ωραία Ελλάδα" προ μηνός, συνοδευμένος από 3 ωραιότατες γυναικείες υπάρξεις. Ως εκ τούτου, η παρέα ήταν το πρώτο συστατικό της όμορφης βραδιάς που ακολούθησε.

Το δεύτερο συστατικό ήταν το περί ου ο λόγος μεζεδοπωλείο. Και μιλάμε για ένα πολύ καλό δείγμα του συγκεκριμένου είδους εστίασης! Εξηγούμαι:

Καταρχήν είναι ωραία διαμορφωμένος ο χώρος - μέσα καθίσαμε, ελέω καιρού, οπότε για στο μέσα αναφέρομαι. Αντίκες, εργαλεία και άλλα τέτοια ρετρό αντικείμενα κρεμασμένα στους τοίχους δημιουργούν ατμόσφαιρα, αλλά αντιθέτως με το "Στέκι της Έλενας" στους Αμπελόκηπους, όπου το μαγαζί είναι τόσο βαρυφορτωμένο που καταντά αποπνικτικό, εδώ έχουν μεριμνήσει να υπάρχει χώρος. Δεν νιώθεις να "πλακώνεσαι", αντίθετα γουστάρεις. Ωραία μουσική από CD να συνοδεύει - λαϊκά παλιά και σε αυθεντικές εκτελέσεις (Όχι άλλο Νταλάρα, που λέει κι ένας αγαπημένος performer και prankster...)!

Μια χαρά εξυπηρέτηση, από μια μεσόκοπη κυρία. Στα "συν" το ότι έφερναν τα πιάτα με κάποια χρονική απόσταση, όπως επιβάλλεται να γίνεται στα μεζεδοπωλεία (όχι σαλάτα και πρώτα μαζί, και 10 λεπτά αργότερα όλα τα κυρίως, αλλά σιγά-σιγά...slow down ρε...να φάμε και να πιούμε ήρθαμε, όχι να τρέξουμε 100άρι).

4 άτομα πήραμε 1 σαλάτα (ωραιότατη και σε θερμοκρασία δωματίου και ουχί ψυγείου (if you know what I mean!), 4 μεζέδες (σαγανάκι, ντοματοκεφτέδες και 2 ακόμη που δεν θυμάμαι), 3 κυρίως στη μέση (ειδική μνεία στο χοιρινό στο πήλινο) και 1 κιλό κρασί. Στην πορεία ήπιαμε και 5-6 κανατούλες ρακόμελο.

Για τα παραπάνω και με κερασμένα γλυκά, 72€, ήτοι 18€ κατ' άτομο. Όμορφα, straight και ελληνικά με την καλή έννοια του όρου (την σχεδόν ξεχασμένη). Ξαναπάς εύκολα.

17 Οκτ 2009

Πραγματικο μεζεδοπωλείο!!! Ισως να έχω φάει εκει τις περισσότερες φορές από παντού... Χώρος που πολύ εύκολα γίνεται στέκι!!!

Έχουμε περάσει όλα μας τα φοιτητικά μας χρόνια εκει πέρα και ποτέ μα ποτέ δεν μας απογοήτευσε, ούτε ο Λάμπρος σαν ιδιοκτήτης αλλα και ούτε ο φοβερος και τρομερός Στάθης, ο Νο1 σερβιτόρος στα βαλκάνια!!! χα...

Όπως καταλαβαίνετε με τα παιδια στην Παληά Αθήνα έχουμε γίνει πολύ φίλοι, άλλωστε σε βοηθάει το κλίμα στο μαγαζί, γραφικότατο μεζεδοπωλείο με παλιές διαφημίσεις στους τοίχους, παλιά αντικείμενα κ.τ.λ. αλλά και το ζεστό και τόσο περιποιημενο φαγητό που σερβίρουν!

Το καλοκαίρι για πρώτη φορά λειτούργησε και την ταράτσα την οποία την έχει φτιάξει σαν να είναι βγαλμένη από κανένα νησί και την έφερε στο κέντρο του Παγκρατίου!!!

Αγαπημένα πιάτα: Πατζάρια με γιαούρτι, γιαουρτλού, "μετα συγχωρήσεως"(το καλύτερα σερβιρισμένο λουκάνικο που έχω φάει) και πολλά άλλα μεζεδάκια που δεν θέλω να αδικήσω!
Πολύ καλό το κρασάκι τους, πάντα στο τέλος σερβίρουν γλυκάκι και κρίνεται και απαραίτητο το κάπνισμα ναργιλέ για χονευτικούς λόγους!!!

Για την σχέση ποιότητας - τιμής δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, φτάνει να σας πώ ότι η παρέα μου κάνοντας υπερκατανάλωση κρασιού 1,5 - 2 λίτρα ο καθένας μας, πληρώνουμε 20 ευρώ το άτομο!!!
Ο μέσος όρος με κρασί και αρκετά μεζεδάκια δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 15 ευρώ το άτομο

Ακόμα υπάρχουν και βραδιές που υπάρχει ζωντανή μουσική και όλα γίνονται πιο ταξιδιάρικα στο κουτουκάκι μας!!!

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα απογοητευτείται απο την Παληά Αθήνα!!!
Αξίζει και με το παραπάνω!!!

Λάμπρο και Στάθη και σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά που έχουν περασει τα τελευταία χρόνια από το μαγαζί, πραγματικά σας ευχαριστούμε, όλη η παλιοπαρέα για τις όμορφες στιγμές που μας χαρίζεται!!!

24 Ιαν 2009

Συμπαθέστατο μαγαζί για έξοδο με μεγάλη παρέα.
Περιβάλλον παραδοσιακά όμορφο, οι τοίχοι είναι γεμάτοι παλιές διαφημίσεις και φωτογραφίες. Ακούγονται ρεμπέτικα και έντεχνα.
Φαγητό αξιοπρεπές και νόστιμο.
Πολύ καλή πρόταση για βράδυ καθημερινής για κρασάκι και φαγητό με την παρέα σας. Τιμές γύρω στα 18€ το άτομο.
Δεν προτείνεται σε trendy τύπους.

Εμπεδοκλέους 75 & Φιλολάου, Παγκράτι